Rode bacterie oorzaak van grote achterstand zagerkwekerij EZKO Westerschouwen kan eindelijk beginnen met aanleg fietspaden Vlas meer in belangstelling door nieuwe manier van oogsten Nieuwe ambulance Westhoek Benzine vrijdag weer duurder ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 14 augustus 1980' Nr. 89981 7 Alle expositievissen dood BRUINISSE - Er is nog niet erg veel terecht gekomen van de ambitieuze plannen van Albert Bakker, eigenaar van de eerste commerciële zagerkwekerij in Bruinisse: gedurende het hele jaar voldoende zagers te kunnen leve ren aan de sportvissers. Na de officiële start nu bijna een jaar geleden, kreeg zijn bedrijf te kampen met een reeks tegenslagen, die een 'normaal' mens niet kan verwerken, maar Albert Bakker blijft optimistisch over het welsla gen van zijn onderneming. «ietsje'T:~ De Eerste Zager Kwekerij Oosterland (EZKO) aan het Nieuwlandje te Bruinisse. Het bedrijf heeft te kampen met bouwkundige en kweektechnische moeilijkheden. Ondanks die tegenslagen, vooral op technisch (bouwkundig) gebied en veel trammelant met de pompen, slaagde het echtpaar Bakker er toch in het aas voor de sportvissers te le veren, zij het op bescheidener schaal dan wenselijk was. Na die moeilijke start sloeg in maart/april dit jaar de purperzwa- velbacterie toe. Een rode alg, die elk jaar in de Zeeuwse wateren voorkomt en op sommige plaatsen voor vissterfte verantwoordelijk is. In vis serijkringen is de bacterie bekend. Ook wel bij Bakker, maar hij had er geen rekening mee gehouden dat juist die bacterie zou zorgen voor de bijna genadeklap voor zijn bedrijf. De rode gloed in het water kwam via de pompen de zagerkwekerij binnen en zorgde voor een massale sterfte niet alleen onder de zagers maar ook in de 54 bakken met expositie-vis. Expositie Deze expositie vormde een onder deel van het bedrijf. In de 54 vierkan te meter bakken huisden alle water bewoners die samen de biotoop vormen van de Nereis Virens (zager), en het plan was (en ook voldoende be langstelling voor) om grote groepen belangstellenden in de kwekerij en expositie te gaan rondleiden. Een welkome aanvulling op het toe ristisch gebeuren van Bruinisse. De purperzwavelbacterie maakte hier een definitief einde aan. Als gezegd gingen alle vissen dood en Bakker had de handen vol aan het opnieuw kweken van zagers en te vens met het zoeken naar een bestrij ding van de rode alg. Omdat er op dat moment ook geen zagers geleverd konden worden en dus een belang rijk deel van de inkomsten wegviel, was het niet mogelijk voor het echt paar Bakker om met voldoende per soneel (vier/vijf man) de expositie en kwekerij weer op poten te zetten. Er werd (voorlopig) besloten de exposi tie te laten voor wat ie was en alle aandacht op de zagers te richten. Bakker: ,,Die rode alg is moeilijk te bestrijden. Is resistent tegen anti biotica. Trouwens: als je dat gaat ge bruiken gaan ook de zagers dood. Ik ben op zoek gegaan naar een natuur lijke vijand van de purperzwavelbac terie en vond die in de blauwe alg. Ik ben nu zover, dat de rode alg verdwe nen is, maar zit nu met die blauwe, die overigens niet dodelijk is voor de zagers maar wel vertraging van het groeiproces bewerkstelligt", aldus het sombere relaas van Bakker. Eigen bron Omdat de rode alg elk jaar de kop opsteekt, volgens Bakker onder meer door de hydrografische omstandighe den en spuiregiem in het Grevelin- genmeer, is het niet ondenkbaar dat ook volgend jaar Bakker weer te ma ken krijgt met de dodelijke bacterie. De enige oplossing voor EZKO is dan ook: een eigen bron slaan- of het aan brengen van sterke (bacterie- dodende) UV-filters. Overigens vindt Bakker het vreemd dat er 'gewoon' gezwommen werd tijdens de rode gloed in het Grevelingenmeer, on danks vissterfte en ziekteverschijnse len van watersporters (ekseem en buikklachten). Op het ogenblik is EZKO weer zo ver dat er volop zagers geleverd kun nen worden, hoewel zeker niet alle moeilijkheden zijn overwonnen. Bakker denkt zeker totaal drie jaar nodig te hebben voordat zijn bedrijf uit alle 'kinderziektes' is gegroeid en is gematigd optimistisch dat EZKO het eind van die drie jaar zal kunnen halen. Dat betekent zo goed als dag en nacht werken, zonder noodzake lijk personeel. ,,We zijn sinds kort zo ver dat we op zondag de deur van de kwekerij dicht houden, anders word je er gek van..." Overigens is Bakker al lang niet meer de enige (wel de eerste) zager kwekerij in Nederland: totaal zijn er nu zeven. Twee in Zierikzee, verder één in Aagtekerke, Bergen op Zoom, Yerseke, Vlissingen en Bruinisse. Volgens Bakker teveel om alle zeven een gezond bedrijf te hebben. Daar komt bij, dat ook het buitenland be langstelling toont om zagers in Ne derland af te zetten, waarop Bakker handig commercieel is ingesprongen. ,,Ik hoorde toevallig dat buitenlan ders de Nederlandse markt aan het verkennen waren. Je kunt dan twee dingen doen: gewoon laten gaan en doen alsof je neus bloedt, of trachten samen te werken. Wij kozen voor het laatste. Zo komt het, dat ik wekeliiks een rit naar Schiphol maak en daar Amerikaanse, Franse, Braziliaanse en Koreaanse zagers ophaSl, waar voor ik de verkoop verzorgd voor de Benelux. Gekke wereld Die verkoop is een andere moeilijk heid voor Bakker, die bij de start van het unieke bedrijf niet kon bevroeden in welke wereld hij verzeild raakte. Bakker: ,,De handel in zagers is een gekke wereld. Zolang Den Haag geen algemeen zager-spit verbod afkon digt, zolang kan iedereen die daar zin in heeft zagers gaan spitten. Be6rijp me goed: ik misgun niemand een leu ke (zwarte) bijverdienste, maar zo lang de detailhandel die zwart gespit te zagers zwart in- en verkoopt, zolang kom ik niet aan de bak. Za- gerspitters hebben namelijk niet die kosten die ik heb en berekenen uiter aard ook geen BTW. Het gaat goed met EZKO als de zwartspitters thuis moeten blijven omdat het weer spit ten niet toelaat. Dan verkoop ik goed. Maar zodra de spitters weer le veren blijven wij met de handel zit ten". Goedkoper De enige oplossing voor dit pro bleem is - en daar werkt Bakker ook aan- zijn zagers een stuk goedkoper leveren dan de spitters, waardoor het voor de detaillisten aantrekkelijker wordt om de gekweekte zagers te gaan verkopen. Als dat lukt ziet de toekomst er voor EZKO een stuk aan trekkelijker uit. Bakker is ervan overtuigd dat zijn bedrijf nog steeds levensvatbaar is, eigenlijk al had kunnen zijn als die bacterie niet had toegeslagen. BURGH-HAAMSTEDE - Als de Westerschouwse ge meenteraad maandag 18 augustus instemt, dan kan ein delijk een begin worden gemaakt met de aanleg van een fietspad langs de Hoogenboomlaan en een fiets/voetpad aan de Jan van Renesseweg-Watergat in Renesse. Na een slepende onderhandeling met enkele grondeigenaren lijkt er nu niets meer in de weg te staan en naar het zich laat aanzien tot volle tevredenheid van de raadsleden, die nogaleens geklaagd hebben over het moeizame ver loop van de gesprekken. Met de grondtransactie is in totaal 6759 vierkante meter gemoeid ter BURGH-HAAMSTEDE - De Stichting Rode Kruis Ambu lance Dienst Schouwcn-West- hoek neemt vrijdag 29 augus tus om 11.00 uur haar nieuwe ziekenauto in gebruik. De officiële overhandiging is bij het Rode Kruisgebouw, de Beatrixschool in Burgh-Haam- stcde. Eerder kregen de dien sten in Zierikzee en Bruinisse al een nieuwe ambulance, zo dat het Schouwen-Duivelandse ziekenvervoer vanaf 29 augus tus weer in een nieuw jasje gestoken is. waarde van 54.467 gulden. Overleg met de eigenaren heeft ertoe geleid, dat overeenstemming is bereikt met dien verstande dat details met be trekking tot erfafscheiding, even tueel tuinherstel tijdens de uitvoe ring van het werk nader zullen worden vastgesteld. De verkoopvoor waarden van de grond zijn getaxeerd door de Stichting Adviesbureau On roerende zaken. Aanleg Met de aanleg van de paden is in to taal een bedrag gemoeid van 860.000 gulden, maar de gemeente hoeft door de 75%-regeling van het ministerie van landbouw en visserij slechts 215.000 gulden op te hoesten. Natuurwaarden verzetten zich te gen de aanleg van sommige gedeel ten van zowel het fietspad langs de Hoogenboomlaan als van het ficts- voetpad Jan van Renesseweg- Watergat. Als voorwaarde stelt het ministerie, ten behoeve van het fiets en voetgangersverkeer het gebruik van voornoemde gedeelten tot het minimum te beperken en het ter plaatse aanwezige parkeerterrein Watergat op te heffen. Met de aanleg van een fietspad langs deze weg zal danook een gedeelte daarvan voor autoverkeer dienen te worden afge sloten en het parkeerterrein in parti culier eigendom mag niet meer voor autoverkeer toegankelijk zijn. De Stichting Adviesbureau Onroe rende zaken heeft bepaald, dat de be treffende eigenaar van het parkeer terrein hierdoor een inkomstender ving van 200.000 gulden moet incasse ren, waarvan een kwart deel ten laste van de gemeente Westerschouwen komt. Voor de nieuwe bestemming van het parkeerterrein wordt een overeenkomst gesloten met de fami lie, die bij overtreding gesommeerd zal worden de schadeloosstelling a 200.000 gulden aan de gemeente over te maken. ZIERIKZEE - Do benzine wordt met ingang van vrijdag weer duur der. De verhoging bedraagt voor su per twee en voor normale benzine een cent. De prijsstijging die vorige week in zette. volgt die op de vrije markt. Ver wacht wordt dat de stijging van de prijs voor superbenzine nog niet ten einde is. Door de prijsverhoging komt de geadviseerde literprijs aan de zelf- tank vrijdag uit op 148 cent voor su perbenzine en 140 cent voor normale benzine. Droge zomer juist goed voor boeren Als de gemeenteraad maandag instemt Een verdwijnend fraai beeld; te drogen staand vlas op schoven. nen met een daaraan gekoppelde gro tere opbrengst, maar het is nog maar de vraag waar je beter mee bent". Ook een woordvoerder van het Landbouwschap bestempelt de on heilspellende berichten over de agra rische sector als 'onzin'. „Elke zomer is er wel iemand die zegt dat het te nat of te droog is, en dan gaat ieder een elkaar na zitten praten", zegt hij. De huidige droogte is volgens het Landbouwschap uitermate gunstig omdat er goed kan worden geoogst. Akkerbouwers kunnen helemaal geen regen gebruiken in deze tijd van het jaar. Ook voor de veehouders is er niets aan de hand, zolang er geen we ken durende hittegolf heerst en de grond kurkdroog wordt. Beregeningsverbod Alleen in Noord-Brabant en Dren the hebben enkele individuele boe renbedrijven een beregeningsverbod gekregen omdat daar de grondwa terstand te veel zakt. „Maar ook dat is geen ramp, zolang het verbod niet weken voortduurt", aldus het schap. Over de oogst van aardappels en bie ten is volgens dit schap nog geen zin nig woord te zeggen omdat de balans pas medio september kan worden op gemaakt. ZIERIKZEE - Het lijkt erop dat de geringe teelt van het aloude vlas nieuw leven wordt ingeblazen. Althans: een nieuwe manier van. oogsten kan daar verandering in brengen. Vorig jaar werd voor het eerst een voor dit doel ontworpen machine in gebruik gesteld, waarmee veel handarbeid (dus kosten) tot het verleden behoort. Wat met de komst van deze nieuwe machine ook tot het verle den behoort is het fotografisch altijd mooi in beeld te brengen beeld van rijen schoven. Akkerbouwvoorlichter ing W. J. In 't Veld legt uit dat de machine de vlasbolletjes direct van het vlas plukt en de overgebleven stengel daarna makkelijk te oogsten is. Op schoven zetten is dan niet meer nood zakelijk. Loonbedrijf Boot in Haam stede houdt zich bezig om op deze ma nier het vlas binnen te halen. Vooral in de Westhoek is deze machine te zien, waar zo'n dertig ha nieuwe teelt aanwezig is. Op overig Schouwen- Duiveland wordt nog op de 'oude' ma nier vlas verbouwd en zijn dus de nu te velde staande schoven te zien. Goede prijzen Het vlas 'nieuwe stijl' wordt vol gens contract geleverd aan de fabriek in Zeeuws-Vlaanderen. Wat deze zo mer betreft is de teelt van vlas uiterst lucratief: er worden goede prijzen voor betaald. Het zal van de resulta ten van dit seizoen afhangen of de vlasteelt volgend jaar een grotere vlucht zal nemen. Droogte gunstig Wat de overige produkten betreft: het uitblijven van regen van enige be tekenis de laatste weken werkt voor de boeren juist gunstig, ondanks an dersluidende verhalen. Ing. In 't Veld zegt het zo: „De opbrengst zal wllicht wat tegenvallen, maar de prijzen zul len veel, zoniet alles goedmaken. Het is nu zo dat als het gaat regenen, de prijzen voor de boeren omlaag rege-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 7