TOERISTENDAGEN VOORBIJ Honderdzestig soorten fuchsia's achter een normaal rijtjeshuis Optreden Zeeuwse Koorschool in Hervormde kerk Renesse Anne Frank penning voor NCRV Redelijke belangstelling RENESSE - Zo'n 100 belangstellenden woonden woensdagavond het zomer avondconcert bij, dat onder het motto Koorklanken, in de Hervormde kerk van Renesse werd verzorgd door het jongenskoor van de Zeeuwse Koorschool o.I.v, Evert Heyblok. De goed bezochte avond werd geopend door de heer P. H. Canters, die namens de commissie Zomeravondconcerten de aanwezigen verwelkomde. Koordirigent Evert Heyblok, die alle nummers bij het publiek inleid de, vertelde iets over het koor, dat in ternationale bekendheid heeft en nog onlangs een twaalfdaagse toernee door Amerika maakte. Het koor be staat sinds 1954 en bestaat uit jon gens uit Zeeland. In het huidige koor zingen jongens wier vaders destijds ook al in het koor zaten. In de 32 jaar van het bestaan telde het koor zo'n 400 knapen. Met de in opleiding zijn de koorleden telt het koor momenteel 87 leden. Opgetreden wordt over het algemeen met vijftig jongens en nu in Renesse werd, tengevolge van de va kanties, opgetreden met een koor van dertig jongens. Deze variëren in leef tijd van 6 jaar tot 14 15 jaar. Het programma werd geopend met Gregoriaanse muziek, die werd afge wisseld met licht klassiek. Evert Heyblok begeleidde zijn koor op spi net en piano en werd daarin bij gestaan door Martijn Vèrbrug op cel lo. Verscheidene van de koorleden waren ook solistisch te beluisteren. Bijzonder goed uit de verf kwam het bekende Ave Maria. Na de pauze bracht het koor een wat luchtiger programma van volksliedjes uit verschillende landen o.a. Nederland. Engeland en Israël. Zoals gebruikelijk sloot het koor zijn optreden af met het Unicef-licd. Het concert, dat een goed niveau had, sloeg uitstekend aan bij het publick. hetgeen tot uiting kwam in het en thousiaste applaus. De reeks zomeravondconcerten van dit jaar wordt op woensdagavond 20 augustus om 20.00 uur besloten met Koperklanken". Deze avond zal wor den verzorgd door de Brassband Ex celsior uit Kloetinge o.I.v. R. de Rooy. Deze band behoort nog altijd tot de beste brassbands van Nederland en komt ook dit jaar weer uit in het Tbp- concours. ZIERIKZEE - De Anne Frank pen ning 1.986 is toegekend aan de radio- rubriek „Literama" van de NCRV. Het bestuur van de Anne Frank Stichting heeft besloten die rubriek te onderscheiden. Dit omdat sinds de start van „Lite- rama" in 1966 de redactie op conse quente wijze literatuur heeft bena- deld over thema's als onderdrukking, onvrijheid en verzet, zo meldt de An ne Frank Stichting in een persbe richt. De redactie bestaat momenteel uit Wim Ramaker, Myrle Tjoeng en Marja Kass. De prijs zal 11 september in de NCRV-studio in Hilversum wor den uitgereikt. ZIERIKZEE - De Zierik- zeese Toeristendagen 1986 zitten er op. De serie van vijf op de duizenden toe risten afgestemde dagen werd besloten met het wie- Ierbal in de Graanbeurs. Daarvoor verzorgde de Zie- rikzeese Showband Rust Roest een optreden op het Havenplein ter afsluiting van het buitengebeuren en tevens als een soort opwar mertje voor de eerste Zie- rikzeese Taptoe, die op za terdag 23 augustus het absolute sluitstuk vormt van de zomerse festivitei ten in de Schouwen-Duive- landse centrumgemeente. Drie dagen eerder is op het Havenplein radio Veronica te gast met tien uur live ra dio met in de middaguren Optredens van ondermeer The Time Bandits, Danny de Munck en het Circus Kusters, die momenteel opgang maken met hun nieuwe single 'Jaloers'. Op de slotdag waren er vooral veel activiteiten op de Balie, waar de we kelijkse rommelmarkten van de jeugd tot en met twaalf jaar werden besloten met een extra prijsuitrei king voor de fraaist uitgedoste koop lieden. Op bovenstaande foto prijken de vijf winnaars. De eerste prijs ging naar Marco Renters, die als piraat aanwezig was. Kenters staat op de fo to middenin. Geheel links Eric Stoel, die als Arabier de vierde prijs be haalde en naast Stoel Johnny Pante- koek die de tweede prijs won. Hij verscheen als Robin Hood. Rechts van Marco Kenters Martijn Priemis en Gideon Bergmans. Zij wonnen de derde en de vijfde prijs voor hun creaties als chef van de Winkel van Sinckel en als moordenaar. Leuk was gedurende het middag programma het optreden van de fol kloristische groepen Lous Recout- chics uit Frankrijk en Etnografico uit Portugal, waarvan onderaan en mid- Hobbyist Hm der Sterren geeft zaterdag 23 augustus tekst en uitleg juiste vochtigheidsgraad hebben. Te nat betekent schimmel; te droog bete kent het einde. ,,Ik heb die verhou ding nog niet helemaal onder de knie, maar vorig jaar hebben toch 60 van de 100 fuchsia's de winter doorstaan. Daar ben ik niet ontevreden over". Met de spanning breekt voor de hobbyist ook één van de mooiste tij den aan: het herinrichten van de tuin, die gedurende de winter een kale aanblik geeft. ,Van der Sterren's fan tasie is groot. Hoewel een eerste aan blik in de werkelijk schitterende tuin anders doet vermoeden, wordt na een speurtocht, waarbij Van der Sterren één en ander verraadt, duidelijk dat hij werkelijk alles gebruikt als pot. Van een oude spoelbak tot een was bak en van een pvc-buis tot een gewo ne bloempot. Vork Ter illustratie van zijn vindingrijk heid toont mevrouw Van der Sterren een vork, die na een technische 'be handeling' omgevormd is tot kleine hark. „Kijk", legt hij uit „een hobby hoeft zeker niet duur te zijn, want wanneer je zelf wat knutselt is veel mogelijk. Ook de stekjes zijn er al vanaf 1,25 gulden". Nog goedkoper wordt het wanneer de fuchsia houders elkaar ontmoeten tijdens één van de ruilbeurzen. De mogelijk heden lijken onbeperkt. Zeker wanneer de hobbyisten over gaan op het kruisen van de fuchsia's. Hoewel Van der Sterren zich hiermee nog niet bezighoudt, legt hij wel uit dat het vakkennis vergt. Zoals de tul penkwekers eeuwig bezig zijn met het maken van de zwarte roos, zo kennen de fuchsia-freaken de fuchsia met een overwegend gele kleur. Al leen de Procumbens toont enig geel, maar slechts in beperkte mate. De Zierikzeeënaar hoopt ooit zelf nogeens aan het kruisen te slaan en hierbij een eigen cultivars (kruising) te maken. Een speciale commissie keurt deze nieuwe fuchsia, waarna zij de erkenning krijgt. Het is dan aan de kruiser om er een naam voor te verzinnen. „Ik denk dat het me wel een keer zal lukken. Per slot van re kening komen er elke maand toch en kele nieuwe soorten bij. Het vraagt alleen veel inspanning en geduld". Geld Voor het geld hoeft niemand de hobby te laten, maar wel is er een flinke dosis enthousiasme voor no dig. Ook is het niet aan te raden om er een binnenshuisliefhebberij van te maken. In de tegenwoordige huizen maakt de centrale verwarming met haar droge lucht het voor de fuchsia erg moeilijk; tot bloeien komt het moeilijk en als dit al gebeurt blijven de bloemen niet lang. In de oude hui zen is het met de luchtvochtigheid an ders gesteld en gaat het liedje van Leen Jongewaard nog wel op „het is een gemakkelijke plant en eet als het ware uit je hand". Voor wie eens meer wil weten over het houden van fuchsia's is de open dag van 23 augustus bedoeld. Op ver schillende plaatsen op Schouwen- Duiveland kunnen belangstellenden terecht en de hobbyisten geven graag tekst en uitleg over hun bezigheid. In Nederland is er zelfs een speciale ver eniging en ook Zeeland kent hiervan een afdeling, die momenteel al zo'n 90 leden telt. „Het valt op hoeveel men sen er de laatste tijd lid worden. Zelfs in maanden als december en januari schrijft de vereniging toch enkele tientallen mensen in. Een periode, waarin de fuchsia niets doet". Over de fuchsia met haar 2500 soor ten is veel te zeggen en te schrijven. Maar één blik in de tuin van bijvoor beeld een liefhebber als Van der Ster ren zegt veel meer. Het is een unieke hobby, waarvoor geduld en tijd de belangrijkste voorwaarden voor het welslagen zijn. Het gegeven, dat Van der Sterren erin is geslaagd om in vier jaar al tot 160 soorten te komen - notabene in een gewone zeker niet grote tuin - geeft aan, dat de hobby door iedereen te bedrijven is. Voor het overdragen van kennis en erva ring zorgen de leden onderling. Wie meer wil weten deelt Van der Sterren tussen neus en lippen maar eens mee, dat hij een aardige collectie fuchsia's heeft staan.... denin twee sfeerbeelden. Op het par keerterrein aan de Nieuwe Bo- gerdstraat trokken de Radio Control-modellen veel bekijks, ter wijl het muzikale optreden van The Tunes, bestaande uit Erik Stolk en Harry-Jan Bus op de diverse lokaties ook aardige reacties uitlokte. Op het Havenplein zorgden Arthur en Winny Jacobs voor de muzikale ondersteu ning van de activiteiten, die vooral waren geënt op de jeugd. Zij konden zich uitleven op de miniscooters en op een enorm springkussen. De sfeervol ZIERIKZEE - Wie haast heeft doet er niet verstandig aan om de in Zierikzee woonachtige P. W. J. van der Ster- ren tussen neus en lippen mee te delen, dat hij er een aar dige collectie fuchsia's op nahoudt. Gegarandeerd 'sleept' de hobbyist de vragensteller mee in diens vrije tijdsbesteding nummer één. Niet zomaar een hobby, maar een liefde voor de fuchsia, waarvan Van der Ster ren er al 160 verschillenden in zijn tuin aan de Zij pestraat heeft staan. Zaterdag 23 augustus is iedereen bij hem - en enkele andere liefhebbers op Schouwen- Duiveland - welkom om de bonte verzameling te aan schouwen. Hobbyist Van der Sterren bij een van zijn vele fuchsiasoorten. Van der Sterren houdt zich nu zo'n vier seizoenen intensief bezig met het stekken en planten van fuchsia's en weet zich nog goed ter herinner hoe hij begon. Zijn zwager wilde hem be talen voor zijn hulp in de tuin, die vol stond met de edele plant. „Ik had geen behoefte aan een geldelijke be loning, maar zag meer zitten in een paar fuchsia's. Ik kreeg er twintig mee en zo is het eigenlijk heel één voudig begonnen", verhaalt de hob byist. Natuurlijk was hij samen met zijn vrouw al langer 'tuingek', want „zonder dat we er bewust mee bezig waren kregen we in onze vorige woonplaats enkele malen een prijs van de gemeente voor het goed onder houden van de tuin", legt zijn vrouw uit. Waarom? Waarom eigenlijk de fuchsia? Vol gens Van der Sterren is het een van de meest dankbare planten, omdat deze van mei tot in oktober bloeien. „Neem nou de margriet; je moet blij zijn als die vier weken in bloei staat. Daarna heb je er niets meer aan". Ter wijl de liefhebber tekst en uitleg geeft over diens hobby, laat zijn vrouw hem de namen van verschil lende fuchsia's in de tuin noemen. Een korte blik naar de planten zegt hem genoeg; dat is een Trumpeter, een Wassernymphe, een Pink Galore, een Marinka, eenVan der Sterren kent ze alle 160 uit zijn hoofd. De fuchsia mag dan een dankbare plant zijn; de inspanning ervoor liegt er niet om. Iedere avond moeten de planten nagekeken worden en ook 's morgens voordat Van der Sterren naar zijn werk gaat loopt hij even' door de tuin om de fuchsia's te inspec teren Dat vergt vakkennis en op de vraag of Van der Sterren zijn vak ge mist heeft - hij is werkmeester bij de Zuidhoek - antwoordt hij diploma tiek met „ik had het niet erg gevon den om te doen". „Naast mijn werk heb ik nog ener gie over om ergens mee bezig te.zijn. Ik heb de fuchsia's gekozen, omdat het rust geeft. Je kunt nu éénmaal niet hard aan de slag gaan, maar je wandelt rustig langs de planten en haalt er hier en daar eens iets af, of je snijdt een stekje af voor het volgende seizoen". Niet hard aan de slag gaan wel licht, maar toch moeten de fuchsia's allemaal naar zolder toe in de winter periode. De fuchsia heeft minimaal een temperatuur nodig van 4 graden Celsius en die kan alleen bereikt wor den op de zolder, dat betekent in ok tober selecteren. Van der Sterren neemt van iedere soort één a twee fuchsia's mee naar binnen, terwijl de resterende planten naar familie en kennissen gaan. „Zo maak je nogeens iemand blij", vult zijn vrouw aan. Winter Wanneer Koning Winter na een kou de periode plaats maakt voor wat aangenamere temperaturen breekt in huize Van der Sterren de spannendste tijd aan. Wanneer fuchsia's namelijk binnen staan is het van het aller grootste belang, dat de planten de uitgedoste terrassen, waar voor ie dereen een natje en een droogje te verkrijgen was, zorgden voor de broodnodige verhoging van de sfeer, die ook nu weer optimaal was. In de Grote of Nieuwe Kerk besloot Marco Bij de Vaate de serie orgelconcerten, gevolgd door de laatste wandeltocht langs diverse Zierikzeese kerken en orgels. De organiserende Evenemen tencommissie kan stellig terug zien op een geslaagde serie Toeristenda gen, al blijft er natuurlijk altijd wel wat te wensen over.... 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 4