Japans bessenwier is plaag voor de vissers Recreatie in kom Bruinisse kan voor problemen zorgen 'n Dorp bewaart geheimen WANTED Politie ontruimt kraakwinkel ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 12 augustus 1986 Nr. 23980 5 BRUINISSE - In zijn boek Bruinisse door de eeuwen heen, heeft Bruenaar S. A. Jumelet, ook een hoofdstuk ingelast getiteld, Welkome en onwelkome gasten in Zeeland. Dit hoofdstuk handelt over de dieren en planten, die in Zeeland eerder nooit voor kwamen, maar die plotseling ontdekt werden en nadeel of voordeel brengen (meest nadeel) en soms bepaalde teelten onmogelijk maken. In genoemd boek wordt herinnerd aan de kreeften, die in het begin van deze eeuw ontdekt werden door vissers uit Texel, die een voor Zeeland onbekende vismethode gebruiken. Ze visten op rog, maar vingen naast rog, ook kreeften. De kreeftenvisserij werd een aantal jaren een lucratieve visserij. Maar er kwamen ook minder gewenste gasten. Schrijver herinnert achtereenvolgens aan de polydora, de schelpziekte in de oesters, die in de dertiger jaren van deze eeuw, de oesterteelt bijna ten gronde richtte en dat deed veertig jaar later ook de parasiet microcel X. De polydora verdween, toen de bioloog dr. H. Korringa er een middel tegen vond. Uit dankbaarheid noemde men er in Yerseke een weg naar zijn naam. De microcel X en ook de uit Engeland ingevoerde slipper limped, moest men laten uit woekeren, zei het dan dat men ook voor de Tweede Wereldoorlog en daarna door intensieve bevissing, het schelpdiertje slipper limped, onder de knie wist te krijgen. De slipper limped, was een parasiet. Een andere parasiet richtte in 1951, de gehele Zeeuwse mosselcultuur ten gronde en de Zeeuwse oesterkwekers moesten uitwijken naar de Waddenzee. Een geluk bij een ongeluk want daardoor konden de mosselkwekers hun kweekgebieden uitbreiden. Hetgeen in Zeeland verloren ging, werd op de Waddenzee teruggewonnen en men kreeg de beschikking over veel meer kweekgrond dan men ooit had gehad. En wonderlijk, na enkele jaren was de mossel immuum tegen de mytelicola intestenales en konden ook de Zeeuwse percelen weer gebruikt worden. In het zoute Grevelingenmeer, vinden de processen van nieuwe komende vissen en planten, die andere verdrijven nog in veel sterkere mate plaats. In 1980 vond men in het Grevelingenmeer, op steenachtige plaatsen bij Scharendijke, een plantje dat later door de biologen werd onderkend als Japans bessenwier. In de afgesloten Grevelingen, was het waarschijnlijk doorgespoeld door de sluis in de Brouwersdam, die lang had opengestaan. Het bessenwier had toen al een meer dan dertigjarige wereldreis achter de rug. In het boekje Het Grevelingenmeer wijdt samensteller dr. P. H. Nienhuys van het Delta Instituut voor Hydrobilogisch Onderzoek, ook enkele bladzijden aan genoemd bessenwier. Gevreesd werd toen men het constateerde dat er wel eens sprake zou kunnen worden van een tweede Saragssozee, waar het wier overmatige vormen heeft aangenomen. De Japense oester werd kort na de Tweede Wereldoorlog van Japan geëxporteerd naar Brits Columbia en in die jaren duikt het bessenkruid op langs de Amerikaanse westkust. De Japanse oester is dus wellicht de overdrager geweest van het bessenwier. De geschiedenis herhaalt zich. Frankrijk importeert zaaioesters en consumptie-oesters uit Canada en rechtstreeks uit Japan. En ook aan de Bretonse en Normandische kust, begint de groei. Intussen heeft de plant zich in razendsnel tempo uitgebreid langs de gehele Amerikaanse westkust. Dan is de oversteek van Frankrijk naar Engeland maar een klein stapje en in 1973 vindt men het bessenwier op het eiland Wight. Uitroeiingspogingen hebben weinig succes. In 1977 vinden strandbezoekers het aangespoeld op onze Noordzeekust en ook hier is de groei niet te stuiten, in 1980 volgt het Grevelingenmeer in 1981 de Oosterschelde. En ook hier denkt men aan oesters of oesterbrood aan de drager van de plant. In 1980 groeide de plant alleen in het westelijk deel van het Grevelingenmeer maar in 1983 vond men geen plaats meer in de Grevelingen waar het wier op stenen of schelpachtige plaatsen niet voor kwam. Het groeit niet op zand; in het najaar verdwijnt het ook van de stenen, maar de plantenvoetjes blijven en in het voorjaar komt het weer boven water drijven. Het maakt takken van meer dan twee meter lang. In die takken huizen garnaaltjes en andere kreeftachtige diertjes, zeepissebedden en andere zaken die de platvissen graag als voer verorberen. En de paling schuilt er graag in. Gaat de paling ook niet om te paaien naar de Sargassozee om tussen het sargassum mutticum zijn liefdesspel te bedrijven? Dr. Nienhuys spreekt dan ook van een JAI'ANSSe SSAWi'CD SAfiCASSVAt MOT/CVAt IS AN VNOÏSISASL£ AUE/ii on eamsn shores it can be: recognised by rut uing, sound MAIN AXIS <a> AMD IATCRAI.S ;b). WHICH HANG LIXi. WASHING FROM A tlNC. LATERAL SRANCHtS SUPPORT S MAIL AiH ÜLAOOERS (c> AM O LEAF-LIKE STRUCTURES (<H. IT FOUND REMOVE THE ENTIRE PLANT INCLUDING AITACHING HOLDFAST t»l. ANO OF.STaOY WEUAWAY FROM THE SEA-SHORT- URGENT HELP IS REQUIRED WITH THE ERADICATION OF THIS SEAWEED. NEW RECORDS FOR ATTACHED PLANTS SHOULD 8É SENT TO ONE OF THE FQI.IOWINC WHO CAN HELP WITH THE IDE.MTIFJC ATION OF SARQASSUM. Een Engelstalige poster, waarin een speuractie naar het schadelijke bessenwier wordt afgekondigd alsof het om een gevaarlijke misdadiger gaat. welkome gast, een titel die door de palingvissers zeker niet aan de Japanner wordt toegekend. Want kort na het optreden van het bessenkruis op de Grevelingen ontwikkelden zich bij Ouddorpse palingvissers bultjes op de huid, later gevolgd door blaasjes en naarmate ^ïet wier zich uitbreidde kwamen meer bulten en blaasjes en ontstonden kloven, niet alleen op handen en armen, die misschien in het water waren geweest maar ook op de hals en rond de ogen. De Ouddorpers waren kennelijk gevoelig voor het gif- dat de Japanse gast schijnt af te scheiden. Andere collega-palingvissers kregen het niet, althans niet in dezelfde mate. En ongewild denkt men aan het bakkereeczeem, dat vele jonge bakkers voor de oorlog kregen toen nog met de hand werd gekneed en men dijkwijls een veelbelovende carrière moest opgeven. Want in het voorjaar, als de bes begint te groeien kunnen de- allergische vissers niet meer aan boord blijven, ze moeten een half jaar stoppen, tot in het najaar de plant boven water verdwijnt. .De voetjes blijven vast zitten, maar is niet meer te zien. Het breekt af en stormt weg, maar ondertussen moeten de broers hun werk door anderen laten doen. De geraadpleegde huisarts wist er geen raad mee, evenmin een geraadpleegde specialist of nog later een professor. Men heeft de zaak nu in onderzoek in het Dijkzigt ziekenhuis. Men hoopt een bestrijdingsmiddel te vinden, maar zo ver is men nog niet. De homeopathie bracht geen baat en ook de kruidendokter had er geen middel voor. Onderzoek naar het gif van het.Japanse bessenwier wordt ook gedaan, door een onderzoekster van het RIVO en hopelijk vindt men een afdoend bestrijdingsmiddel. Maar zolang dit er nog niet is, leven de palingvissers tussen hoop en vrees. En de reeds getroffen slachtoffers moeten met het euvel leren leren; een opgave die makkelijker gezegd is dan gedaan. Woensdag 13 augustus Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 14.30 uur Smurfen, tekenfilmserie. Afl; De afvallige smurf. 14.45 Puppie, tekenfilmserie. Afl. Pietje in Hong Kong. 15.05 uur Stookie, Engelse serie over de jongen Stookie die lid is van een jeugdbende. Deel 6. 15.30 uur Webster, Amerikaanse comedy-serie. 15.55 uur Onze levende planeet, Brit se documentaire-serie van David At- tenborough over het ontstaan van het leven op aarde. Afl.: Het ruime sop. 16.50 uur Da's lachen, tekenfilms. 17.30 uur Journaal. 17.40 uur Zomerpop, nieuwe clips uit de Verrukkelijke 15 en een Gouwe Ouwe. Presentatie: Jan Jan Douwe Kroeske. 18.35 uur Blunders, komische scènses uit afgekeurd filmmateriaal. 18.55 uur Gil Julie, tekenfilmserie. 19.00 uur De Smurfen, tekenfilmse rie 19.24 uur In memorian Willem Ruis. Presentatie Sonja Barend. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur World vision geeft aan 400.000 kinderen een toekomst, uit- zeding van Socutera. 20.33 uur VARA's Zomertijd (1), va kantieprogramma gepresenteerd door Dieuwertje Blok. 21.25 uur Man over de vloer, Engelse comedyserie. 21.50 uur Achter het nieuws, actueel- magazine. 22.15 uur Het leven van Verdi, Ita liaanse serie. Afl. 7: Mevrouw Verdi. 23.35 uur Journaal. 23.40 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 15.30 uur De noodgolf, vakantiepro gramma: De Drie Stoethaspels, ko mische serie. Daarna: De heldenda den van Lassie, Amerikaanse speelfilm uit 1946. Lassie komt onge schonden uit de oorlog, waar hij was afgericht om te doden. Maar hoe komt hij nu van dat gevaarlijke ima ge af? 18.10 uur Trekking van de Staatslote rij 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 18.30 uur Sesamstraat. 19.00 uur Journaal. 19.12 uur Van gewest tot gewest, re gionaal magazine. 20.00 uur Studio Sport, Atletiekgala Zürich. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Studio Sport, Atletiekgala Zürich 23.10 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 17.55 uur Journaal. 18.00 uur Tik Tak, kleuterprogram ma. (herh.), 18.05 uur Plons, kinderserie, (herh.). 18.10 uur Het geheim van de leeuw van Venetië, 3-delige jeugdserie. Mot: Robertino Nana, Oswald Versyp, De- nise Zimmerman e.a. Afl. 1. 18.35 uur Stop, verkeerstips voor jon geren. 18.37 uur Dromen (Dreams), dertien delige Amerikaanse serie over een groepje jongeren dat een eigen rock band wil oprichten. Met J. Stamos, Carin Devore, A. Macklin e.a. Afl. 11. 19.00 uur Comedy Capers, korte ko mische film met Billy Bevan. 19.15 uur Onze merkwaardige wereld (Phenomenal world), Amerikaanse documentaire-serie. Vandaag: De tijdfactor. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Bill Cosby Show, Ameri kaanse comedy-serie. Met: Bill Cosby, Phylicia Ayers-Allen, Lisa Bonet e.a. Afl.: Zonder zorgen. 20.35 uur Kijk uit, verkeerstips. 20.40 uur Computer slaat door: dat kan bij ons niet, Duitse tv-film van Daniel Christoff. Met: Wolfgang Bathke, Cabriele Garsoffky, Gudo Hoegel e.a. Meier keert na 2 jaar te rug in zijn land. Zijn identiteitsbe wijs blijkt te zijn vervallen. Hij is ge dwongen tegenover het allesover heersende computersysteem van de overheid te bewijzen dat hij werke lijk bestaat. 22,25 uur Nationale Loterij, Journaal en Coda: Zo tedere schade als de bloe men vrezen...van J. M. F. Weremus Buning. BRT 2 19.55 uur Internationale atletiek wedstrijden Zürich. Met o.a. hoog springen, kogelstoten en speerwer pen. Commentaar: Ivan Sonk en Alain Coninx. Donderdag: 14 augustus Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 16.30 uur Het gezonken schip. Dui kers onderzoeken het wrak van het Duitse oorlogsschip Lorelei dat tij dens de tweede wereldoorlog gezon ken is en voor de kust van Venezuela ligt. 16.55 uur Recht door zee, belevenis sen van zeelieden, opstappers en een solo-zeiler. 17.05 uur Anders is ook gewoon, serie over kinderen en hun families in de verste uithoeken van onze aarde. Van middag: Australië. 17.30 uur Journaal 17.40 Uur De belevenissen van Lad, de hond, jeugdfilm. De collie van Stephen en Elizabeth vindt' in het nieuwe buurmeisje Angela, dat niet kan lopen, een goede vriend. Angela hoopt één van collies jongen te krij gen. 19.15 uur Het zomerkamp, tv-film over drie jongeren die deel nemen aan een zomerkamp in Californië. 19.45 uur De Kauwgomballenboom, liedjes gezongen door Elly en Rik- kert. 20.00 uur Journaal 20.28 uur Japan, tussen werkweek en weekend, Australische documentaire over de complexe Japanse samenle ving, aan de hand van zes geflimde- portretten. 21.40 uur Marskramers, verslag van een conferentie van evangelisten in Amsterdam. 22.00 uur Shireo Ladonai Chadash, programma over het werk van een voorzanger in de Joodse gemeente. M.m.v. Asher Heinowitz, voorzanger te Jeruzalem en Loek van der Leeden, piano. 22.25 uur De open cirkel, praatpro gramma over de betekenis van sexua- liteit in het huwelijk. 23.20 uur Journaal 23.25 uur Nieuws voor doven en slechthorenden Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.20 uur Paspoort voor Turken 18.30 uur Sesamstraat 19.00 uur Journaal 19.12 uur A verry delicate matter, ge dramatiseerde documentaire uit 1983 over geslachtsziekte. Kristin, leidster op een zomerkamp, gaat met één van haar medewerkers naar bed. Wanneer zij ontdekt, dat zij daarbij een geslachtsziekte heeft opgelopen, durft zij het niet te bekennen aan haar vaste vriend. De gevolgen zijn dramatisch.. 20.00 uur The George Baker Selecti on op Hawaï. 20.35 uur Nederlanders overzee, do cumentaire over het schip ,,De liefde" dat in de zestiende eeuw zwaar geha vend Japan bereikte. 21.25 uur Labyrinth, popmuziek uit gevoerd door het Rotterdams Phil- harmonisch Orkest o.l.v. Rogier van Otterloo. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 17.55 uur Journaal 18.00 uur Tik Tak, kleutërprogram- ma. (herh.). 18.05 uur Plons, kinderprogramma 18.10 uur De Snorkels, tekenfilm. 18.30 uur Doorzetters, achtdelige Australische jeugdserie. Afl. De krantenjongen. 19.20 Kwizien, tips voor koken en lekker eten. Presentatie Etienne Coc- quyt. Vandaag: Soufflé glacé en mé- ringue. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Kunst-zaken. 20.20 uur Dempsey en Makepeace, Engelse politieserie. Met: Glynis Bar ber, Micheal Brandon, Ray Smith e.a. Afl.: Onbekende schutters. 21.10 uur Panorama. 22.00,uur Hotel, Amerikaanse serie. Met James Brolin, Connie Selleca, Shari Belafonte e.a. Afl.: Obsessies. 22.45 uur Journaal en Coda: Nachti- gall van Mendellsohn door het BRT- koor o.l.v. Vic Nees. BRT 2 Geen uitzending. Geluidsoverlast Bergstraat ze in het huisje en richten er feesten aan tot diep in de nacht. Slapen kun je wel vergeten want de harde stem men zijn door de dunne tussenmuren duidelijk te verstaan, om van de tuinfeesten nog maar niet te spre ken". Al tien jaar voert ze een verbeten strijd om, zoals ze het zegt "als Brue naar tusen Bruenaren rustig te kun nen wonen". Een strijd die haar voert naar Rijkspolitie, gemeentehuis en gemeenteraadsleden. „Gij zijt duur gekocht met de vrijheid van de Bruë- naren", denkt ze nog elke keer als ze voor de zoveelste maal voor het nieu we gemeentehuis staat. Vergunning Maar de Rijkspolitie kon haar niet helpen omdat schijnbaar alleen bij harde muziekoverlast opgetreden kan worden en de gemeente zit vast aan de vergunning die toendertijd is uitgegeven op de woning. „Het is een vergunning van oudsher uitgegeven •en dateert nog van vóór de gemeente lijke verordening", aldus gemeentese cretaris B. de Groot. Maar er gloort hoop voor Dien v. d. Berg in de Bergstraat. Het huis naast haar staat nu te koop en in de ge meentelijke verordening staat dat de ontheffing (vergunning tot recreatie ve bewoning) vervalt als het eigen dom in andere handen overgaat. Bo vendien ontving de strijdlustige buurtbewoonster een schrijven van de gemeente Bruinisse (in juli) waar in veermeld stond dat zowel aan de eigenaar als aan makelaar Bij de Vaate kenbaar is gemaakt dat het pand Bergstraat 6 uitsluitend voor permanente woondoeleinden mag worden verkocht. Voorts staat in de brief dat de gemeente de eigenaar heeft verzocht het gebruik als zomer woning te staken. Voorlopig is de woning nog tot 6 september verhuurd. Van slapen zal in de voornacht nog niet veel komen. De vissersplaats heeft het wat re creatieve voorzieningen betreft pri ma voor elkaar maar zal ook in de tail de vinger aan de soms gevoelige pols moeten houden. AMSTERDAM - De Amsterdamse politie is vanmorgen, dinsdag, be gonnen met de ontruiming van de „kraakwinkel" aan de Scheldestraat 100 in de hoofdstad. Een woordvoer der van de politie heeft dit meege deeld. In de winkel, eigendom van de Wo ningbouwvereniging Amsterdam- Zuid, hebben ongeveer twintig kra kers een informatie- en actiecentrum gevestigd. Er worden onder andere kraak- en woonlastenspreekuren ge houden. De woningbouwvereniging zegt het pand nodig te hebben als doorgang voor bouwverkeer voor het opknappen van een aantal aangren zende panden. Zolang dit niet kan moet een dure kraan worden ingezet om bouwmateriaal over de panden heen te zetten. BRUINISSE - De eerste 500 jaar van het bestaan van Bruinisse heeft de visserij het dorp tot bloei doen komen en het gezicht bepaald. De laatste twintig jaar is daar een niet onbelangrijke economische pijler bij gekomen, die, hoewel het eigenlijke specifieke karakter van het dorp bewaard bleef, wel degelijk veranderingen heeft te weeg gebracht: de recreatie in al haar facetten. Jachtha vens, campings en een groot bungalowpark van Aquadel- ta. Werkgelegenheid, een gezonde gemeentelijke kas en een florerende middenstand waren toendertijd de drijf veer om met open armen de recreatie-ondernemers te ontvangen. Als het getij verloopt, verzet men de bakens. Want door de afsluiting van de Grevelingen ten behoeve van de Deltawerken verloren veel Bruse vissers hun historische visgronden en de recreatie werd als een goede com-* pensatie beschouwd. „In het verleden heeft de mens zich steeds opgericht, en zijn weg vervolgd en zo zullen we ons nu weer moeten inspannen om. nieuwe bronnen aan te boren", zei burgemeester C. H. v. d. Linde tij dens het 500-jarig bestaan van Bru in 1968. „De inwoners van ons dorp heb ben, hoe diep de wonden ook waren door oorlogen en overstromingen, steeds getoond energie en doorzet tingsvermogen te bezitten". Hij doel de daarmee op de nadelige conse quenties voor de mosselkwekers en het aantrekken van recreatie als com pensatie daarvoor. Keerzijde Maar elke medaille kent z'n keer zijde. Want behalve welvaart bracht de recreatie ook de nodige zorgen en problemen met zich mee. Hoewel de recreatieve voorzieningen specifiek gericht zijn op gezins-verblijf en ont spanning komt elk jaar bij de alge mene beschouwingen van de politie ke partijen de roep naar voren voor meer politie tijdens de zomermaan den. Vooral de kleine criminaliteit baart de gemeente zorgen. De autochtone bevolking van de ..Met drie gezinnen tegelijk komen vissersplaats accepteert de recreant die immers aan de andere kant van de Rijksweg woont en geen overlast in het dorp bezorgt. Toch zijn enkele wonden geslagen in het dorp, al in het begin van het recreatietijdperk. Woningen, midden in het dorp, die aan recreanten zijn verkocht en dus 's winters leeg stonden. Het kwam de leefbaarheid en het woonklimaat niet ten goede. Dat gevaar onderken de ook het gemeentebestuur en er werd een leefbaarheidsverordening in het leven geroepen, de „Gebrui kersverordening Bruinisse" ter voor koming van het bederf van het woon klimaat en om de leefbaarheid in de gemeente te behouden. Nog steeds bezit Bruinisse drie van dei gelijke woningen al is het gemeen telijk beleid er op gericht die wonin gen te beperken en zo mogelijk uit te bannen. Overlast In de Bergstraat, een lieflijk smal straatje waar geen autoverkeer is toe gestaan, stuitten we op het probleem hoeveel overlast een dergelijke wo ning kan zijn voor de omgeving. „Het is niet te beschrijven wat ik hier alle maal heb meegemaakt", aldus een duidelijk geëmotioneerde Dien v. d. Berg. Ze woont naast een woning die eigendom is van de Duitser P. Knuet- tel die nog twee dergelijke woningen bezit en ze verhuurt aan Duitsers. 82 „Ja?" vroeg Jantien gretig, „denk je echt dat'het kan? Zou er niets ge beuren terwijl wij weg zijn?" Hij nam haar hoofd tussen zijn han den, wreef stoeiend haar oren. „Lief je," zei hij, „probeer te vergeten; ik zal je helpen. Word maar lid van de zangvereniging en weet ik wat jullie hier nog meer voor dorpse geneugten hebben, maar ga eruit. En er gebeurt niets meer. Ook niet als wij met va- kantic zijn. Gooi je zorgen straks maar in dc Middellandse Zee of in dc Adria on laat zc daar." „Ja," zei zo gretig naar dc kleurige folders grijpend, „als dat eens kon. Dat zou mooi zijn. Ik ben nog nooit in hot buitenland geweest. Jij wel, hc?" „Ja. maar twee keer trouwens. Maar samen zal het nog veel mooier zijn." Zc bladerden de hele avond in dc folders. En toch gingen hun mooie plannen niet door. Tenminste niet op de tijd die zij ervoor hadden uitgezocht. Een paar dagen later kwam Katrien met een bericht, dat hun leven ingrijpend 'u veranderen: Feenstra wilde de 'aak aan hen verkopen. Lansink was al bezig de boeken door te nemen. Het zag ernaar uit, dat ze het over de prijs wel eens zouden worden. Maai de voorbereidingen namen veel tijd in beslag; de vakanties moesten wor den opgeschoven. Jantien en Theo. Evert en Tilly, ze waren er allemaal zo mee bezig, dat ze het opschuiven van hun uitstapje nauwelijks als een teleurstelling voelden. Toen de koop een feit was gewor den, werd besloten dat Theo en Jan tien boven de zaak van Feenstra zou den gaan wonen. In hun oude winkel zouden alleen nog lampen verkocht worden, een afdeling die Katrien voorlopig voor haar rekening nam. Brink voelde zich in die dagen wat opzij geschoven. Tben Schuitema er niet meer was, had hij het gevoel ge had dat nu zijn tijd kwam. Zo leek dat in het begin ook. Katrien had met geen woord tegen hem gerept over Schuitema's dood, maar ze had wel gezegd: „Nu de zaken zo goed gaan. zouden wc volgend jaar kunnen trou wen. Ik kan dan overdag Jantien nóg wat in de zaak helpen. Het zal me toch een te leeg gevoel geven er hele maal mee op tc houden." Nu was daar ineens weer dié zaak van Feenstra bijgekomen. En dan die lampenwinkel die ze voor haar reke ning wilde nemen. Hij benutte de da gen dat Katrien hem slecht kon ge bruiken om na te denken over de omstandigheden waaronder Schuite ma gestorven was. Hij had de dok tersverklaring gezien, de man was aan een hartverlamming overleden. Hij moest er alleen vaak over denken dat Schuitema de laatste avond van zijn leven iemand op bezoek had ge had. die zich in het dorp nooit bij hem had laten zien. voor zover hij wist. Er was niets geheimzinnigs aan dat be door NEL VAN DER ZEE zoek geweest, de man had gewoon zijn naam bij de receptie opgegeven. Jaspers heette hij. Het moest zijn vroegere postcommandant zijn. Brink besloot hem op te zoeken. Mis schien kon hij iets te weten komen, dat hem van nut kon zijn. Ergens zin- de het hem helemaal niet. dat hij zo werkloos had toe moeten zien. toen Schuitema zo ijverig in de riool van het verleden roerde. Jaspers ontving hem in hetzelfde kantoortje waar Jantien was ge weest. „Zo. Brink." zei hij, „ik had je ei genlijk verwacht, weet je dat?" „Een kwaad geweten?" vroeg hij. „Ik heb allang geen geweten meer," spotte Jaspers. „Hoef ik trouwens ook niet te hebben. Ik heb immers mijn tijd mooi uitgezeten? Je ziet dat ik hier geen kip kwaad kan doen. Maar jij komt zeker omdat ik de laat ste was die bij onze vriend Schuitema op bezoek is geweest." Brink knikte. „Inderdaad." zei hij. hij voelde zich niet erg op zijn gemak, maar hij moest wel doorzetten nu hij dit een maal had aangekaart. „Ik ben nieuwsgierig wat jij bij dat mannetje te maken had. dat in zulke smerige zaakjes zat. Volgens mij stond Feenstra ook bij hem onder druk." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 5