J! Wa uto in de sloot 'Ook Zuidhavenpoort momenteel n handen van expert Eijsbouts Meeste klachten over ratten uit Westhöek Nieuwe heffing graansector voorlopig vijf jaar geldig Sfeervol concert Oud pakhuis gestut gewijd aan Lex Zeedijk Boetes voor overtreding superheffing Hei ingewikkelde uurwerk van de Zuidhavenpoort is aan revisie toe. I F, en klus van zo'n drie a vier dagen SRIKZEE - Nog enkele dagen en Zierikzee is verlost van een klok, die alles aangaf behalve de juiste tijd. Het nr, rk in de Zuidhavenpoort wordt momenteel gerevi- S '1 door enkele specialisten van de Koninklijke Eijs- b cuts uit Asten (Noord-Brabant). Eerder dit jaar besloot de Zierikzeese commissie financiën om het hiervoor be schikbare geld een jaar eerder te voteren, omdat de klok er 'echt aan toe was. Met de revisie is een bedrag ge ul van 13.700 gulden. De werkzaamheden gaan naar ver wachting zo'n drie a vier dagen du ren. De klok sloeg op de vreemdste tijden en heeft dat een paar jaar vol gehouden. Een monteur van de ge meente zelf heeft verschillende ma len getracht het euvel te verhelpen, maar oogstte geen succes. De experts brengen een 22 volt's synchroommotor-wijzerwerk aan met vértragingswerken voor het be staande gangwerk. Tevens worden de speeltrommel en het slagwerkgedeel te aangepakt. Zo moeten ondermeer de tandwielen en de telschuif worden bijgesteld en vastgemaakt. Door slij tage lieten verschillende tandwielen los, waardoor de klok met haar eigen regelmaat nogaleens stil kwam te staan. De commissie financiën was inder tijd unaniem gestemd om het geld uit de reserve van het bestedingsplan te halen. Dat was eigenlijk voor 1987 be doeld, maar veelvuldig onderzoek maakte duidelijk, dat uitstel geen goede zaak zou zijn. RENESSE - De Rotter damse organist Dirk Jans- zoon Zwart verzorgde een sfeervol orgelconcert op het Oberlinger orgel van de Nederlands Hervormde Kerk te Renesse, waarvan het programma zo was op gebouwd dat het een In Me- moriam was voor Lex Zee dijk. Deze vaste organist van de Renesser kerk, kwam in juli op 27-jarige leeftijd bij een verkeerson geluk om het leven. Van daar dat in het programma meerdere werken waren opgenomen van Jan Zwart, een componist die de voor keur had van Zeedijk. In de goed gevulde kerk werd een openingswoord gesproken door me vrouw J. Lemsom-Daane, die tevens een korte toelichting gaf op het pro gramma. Een indrukwekkend pro- gramjna, dat door de zorgvuldige op bouw eigenlijk voor zich zelf sprak. Zo werd geopend met het Choral- vorspiel ,,Alle Menschen müssen sterben" van Joh. Seb. Bach. Indruk wekkend was de vertolking van ,,Marche funèbre et chant séraphi- que", een compositie die A. Guilmant maakte naar aanleiding van het over lijden van zijn moeder. Het concert werd besloten met Ca- nonisch voorspel van Psalm 84 1 ,,Hoe lieflijk hoe vol heilgenot", de lievelingspsalm van Lex Zeedijk. Het programma werd zeer gewaardeerd door de vele aanwezigen. Op verzoek van de organisatoren van dit concert, werd - gezien het bijzondere karakter van deze vrijdagavond - niet geap- plaudiseerd. Mevrouw Lemsom sprak tot slot een dankwoord waarin ze de concert gever dankte voor de indrukwekken de vertolking van het door hem op gestelde sfeervolle programma. Dirk Janszoon Zwart speelde als toegift Verlosser, Vriend, Gij Hoop en Lust van Feike Asma, waardoor hij een vrije bewerking vlocht van Neem Heer mijn beide handen en Leidt Uw kind. ZIERIKZEE - Het monumentale pand Schuttershofstraat 7 in Zierikzee is gestut. Door een ernstige scheur in de gevel leverde het pand gevaar op voor passanten, waardoor de gemeente de eigenaar gevraagd heeft het pand te gaan stutten; hetgeen inmiddels is gebeurd. Hoewel het alleen nummer zeven betreft, is deze in historisch opzicht onomstotelijk verbonden met buurman nummer 9. Het betreft twee pakhuizen, die naar alle waarschijnlijkheid in de achttiende eeuw zijn gebouwd. Beide staan ook op de monumentenlijst. De gemeente gaat met de eigenaar proberen om geld voor de restauratie los te peuteren. De gemeentelijke medewerkers Zondag en Goedegebuure hechten veel waarde aan beide panden, die met de vele anderen in het centrum het stadsbeeld bepalen. De huizen zijn op de vluchtgebouwd, hetgeen inhoudt dat de gevel iets naar de straat helt om het water te kunnen lozen. Het lijkt aannemelijk, dat de strenge vorstperiode van vorig jaar de vochtige gevel heeft doen bevriezen, waardoor de aanwezige scheur is uitgebreid. Kwartaalverslag reinigingsdienst KERKWERVE - Bij de Reinigingsdienst Schou- wen-Duiveland kwamen in het tweede kwartaal de meeste klachten over rat ten binnen uit Wester- sehouwen. Zeventien keer werd de ongediertebestrij- ding gewaarschuwd. Mid- denschouwen en Zierikzee volgden op de voet met zes tien meldingen, zo staat in het kwartaalverslag van de dienst. Naar Duiveland werd naar aanlei ding van overlast van ratten elf keer uitgerukt en naar Brouwershaven en Bruinisse kwam dat vijf keer voor. In totaal kwamen er tien meldin gen meer binnen dan in het tweede kwartaal verleden jaar. Klachten over wespen waren er ook meer: in totaal 22, tegenover in 1985 19 keer. Glas De afzonderlijke glasinzameling bij restaurants, campings en dergelij ke loopt goed. Bij ongeveer tachtig bedrijven zijn hiertoe gele rolemmers geplaatst en een aantal campings had er in het tweede kwartaal in verband met het vakantieseizoen meer aange vraagd. wtÊrnumimmÊÊÊmm^ V.'ERVE Ongedeerd kwam K. K uit Kerkwerve er af, toen hij met vin de weg raakte en in een sloot bij Moriaanshoofd belandde, i dd<ig om 16.00 uur. De politie vermoedde alcoholgebruik en on- i) K aan een blaastest en een vervolgende bloedproef. De schade aan Ten aanzien van chemische af valstoffen en probleemstoffen werd afgelopen tweede kwartaal bedui dend hoger gescoord dan het jaar er voor. In totaal werd 14,602 kg. aange boden (verïeclen' jaar 10.135). Het aantal tassen bedroeg 1140 (967), bij bedrijven werd 11.731 kg. (7063) opge haald en bij huishoudens 2871, iets minder dan verleden jaar (3072). Inclusief grof afval werd 9901 1/2 kubieke meter ingezameld, tegen ver leden jaar 9974, weinig verschil dus. De hoogste inzameling was in dat tweede kwartaal in de week van 19 tot 23 juni. Landbouwplastic Het nieuwe initiatief, inzamelen van plastic bij de landbouw, heeft re sultaat. In totaal kwamen er 854 mel dingen binnen, een gemiddelde per week van 66. Zierikzee spande de kroon met 249, gevolgd door Wester- schouwen (177), Duiveland (158), Brouwershaven (108), Bruinisse (91) en Middenschouwen (71). De totale aanvoer van afvalstoffen op de vuilverwerkingsplaats was in het tweede kwartaal 22.226 kubieke meter, minder dan in dezelfde perio de verleden jaar toen 23.509 1/2 ku bieke meter werd aangevoerd. Daar bij zijn zowel huisvuil, grof vuil als bedrijfsafval gerekend. Opgelegd bij eerste verwerker ZIERIKZEE - In de graansector is een systeem van me- deverantwoordelijkheidsheffing in werking getreden. Het systeem geldt voorlopig voor vijf jaren en geldt voor alle granen, die in de Gemeenschap zijn geoogst. ZIERIKZEE - In 1985 en 1986 zijn bijna vierhonderd processen-verbaal opgemaakt tegen melkveehouders en aannemers die door antidatering van plannen tot uitbreiding van vee houderijen hebben geprobeerd onder de superheffing op overtollige melk- produktie uit te komen. Dat blijkt uit antwoorden van minister Braks (landbouw) op schriftelijke vragen van het kamerlid Tazelaar (PvdA). Voor reeds bestaande harde voorne mens tot uitbreiding ten tijde van het superheffingsbesluit wilde de rege ring geen „boete" opleggen in de vorm van een superheffing. Maar bij de 393 onderzoeken naar aanvragen voor ontheffing van de superheffing deckle de inspectie van het ministe rie van landbouw, de AID, maar liefst 395 processen-verbaal uit. Niet alleen de boeren, maar ook derden die aan de vermeende fraude meededen zijn op de bon geslingerd. Slechts Van het totaal aantal melkveehou ders in Nederland (circa 60.000) gaat het slechts om circa tweederde pro cent die werd geverbaliseerd. Opval lend is wel dat zowel de provinciale directeuren landbouw en voedsel voorzieningen, die de aanvragen in eerste aanleg beoordelen, als de amb tenaren op het ministerie in Den Haag een fijne neus blijken te hebben om louter op grond van de schrifte lijk overgelegde stukken de inspec teurs op pad te sturen naar fraudeurs. Het percentage dat bij onderzoek ter plekke door de mand is gevallen bleek hoog. Voor het seizoen 1986/1987 is de hef fing vastgesteld op 14,54 per ton graan. De heffing wordt opgelegd bij de eerste verwerker, ondermeer bij de maalderij enmengvoederfabrieken mouterijen en gort- en havermoutfa- brikanten etc. Het Hoofdproduktschap voor Ak- kerbouwprodukten, door de minister van landbouw en visserij aangewe zen om de regeling in Nederland uit te voeren, heeft een administratief systeem ontworpen om per maand de heffingen te kunnen innen. Iedereen die granen verwerkt is verplicht hier van maandelijks of per vier weken opgave te doen aan het Hoofdproduk- tieschap. Aangezien de EG voorschrijft, dat de heffing ten laste komt van de pro ducent van de granen, moet de ver werker, die de heffing moet afdragen deze bij de aankoop van het graan in rekening brengen bij de leverancier. De graanhandelaren dienen op hun beurt de heffing door te berekenen aan de graantelers. Het is niet de bedoeling, dat de MVH wordt verrekend over te voch tig graan. Als vuistregel geldt, dat de heffing moet worden verrekend over het gewicht, waarover ook de over eengekomen aankoopprijs wordt be taald. Volgens de geldende normen ontstaat bij droging van 100 kg graan per procent uitgedroogd vocht een ge wichtsverlies van 1,2 kg. Ingeval ver koop plaatsvindt op basis van 16% vocht, en het vochtgehalte bijvoor beeld 20% bedraagt zal op de gelever de 'netto' hoeveelheid per 100 kg. der halve 4 x 1,2 kg 4,8 kg in mindering moeten worden gebracht, afgezien van de droogkosten. Voor de goede orde wordt er in dit verband op gewezen, dat het aan de telers te betalen BTW-bedrag moet worden berekend over de overeenge komen aankoopprijs zonder aftrek van de BTW. Ingeval de eerste verwerking door een producent op zijn landbouwbe drijf wordt uitgevoerd zijn de desbe treffende hoeveelheden graan van de medeverantwoordelijkheidsheffing vrijgesteld, voorzover de na de ver werking verkregen hoeveelheid pro- dukt op hetzelfde bedrijf wordt aan gewend voor veevoederdoeleinden en voorzover de verwerkingsinstallatie deel uitmaakt van de permanente of tijdelijke bedrijfsuitrusting van het bedrijf, en ingeval het landbouwbe drijf is opgesplitst in meerdere produktie-eenheden, deze onder de zelfde bedrijfsleiding staan en ge bruik maken van hetzelfde personeel en van dezelfde bedrijfsuitrusting. De graansector heeft wederom een nieuwe EG-maatregel moeten incasseren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 4