DE LAATSTE.... Altijd Raak! College Westerschouwen wil m toeristenbelasting omhoog DE ZIERIKZEESCHE COURANT Uurwerk Serooskerke wordt opgeknapt Zeeziek tijdens bootreis ZIERIKZEESCHE m NIEUWSBODE Éi dé bant van schouwen - duivdand! EiBüor, ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Zoetwaterpijp Expositie Economische pijler Tennisbroers Het Waterschap Schouwen-Duiveland gaat de De Zonnemairse onderwijzer Peter van Veelen Dé eerste 500 jaar vormde.de visserij de enige De Nieuwerkerkse broers André en Hans-Jan minister van verkeer en waterstaat vragen de exposeert in de Zierikzeese Noordhavenpoort economische pijler van Bruinisse. De laatste Goedegebure kwamen in het tennistoernooi beslissing omtrent de zoetwaterpijp-exploitatie tekeningen, gouaches en duo-printen. (Pag. twintig jaar is daar de recreatie bijgekomen, van Numansdorp uitstekend voor de dag met uit te stellen. (Pag. 2). 3). (Pag- 5). twee overwinningen. (Pag. 7). DINSDAG 12 AUGUSTUS 1986 142ste jaargang Nr. 23980 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De staat, die zich onderhoudt door buitensporige belastin gen, is een soort Ugolino, die zijn kinderen opeet om hun een vader te behouden. Valtour BURGH-HAAMSTEDE - De Westerschouwse commissie fi nanciën is er unaniem van overtuigd, dat het oude uur werk in de kerktoren van Se rooskerke een opknapbeurt nodig heeft. ,,In een tijd, dat kinderen met één druk op hun horloge de tijd digitaal kun nen aflezen is het in stand hou den van een echt uurwerk met de vele radertjes van groot be lang", zoals voorzitter J. L. Niemantsverdriet-Leenheer het verwoordde. De commissieleden waren het hier roerend mee eens, al vroeg dr. H. J. van Zuijlen (WD) zich af of alle vijf de uurwerken in de gemeente wel bewaard moest worden. Tij dens de discussie bleek, dat het slechts om twee uurwerken gaat; die in de toren van Haam stede en die in de toren van Se rooskerke. Plaats Waar laatstgenoemde klok straks een pronkplaats krijgt staat vooralsnog niet vast. Een eerdere vergadering werd be sloten het uurwerk niet in het gemeentehuis te plaatsen, maar in Serooskerke zelf. Nu moet nog gesproken worden over de alternatieven de kerk en het dorpshuis. Een meerder heid van de commissie leek de voorkeur te geven aan de kerk. Met de opknapbeurt is een be drag van 1800 gulden gemoeid. ZIERIKZEE - Op vijf lo- katies in Zierikzee worden vandaag - dinsdag 12 au gustus - tal van activiteiten afgewerkt in het kader van de laatste Toeristendag van het huidige toeristen seizoen. Vanochtend vroeg ontdekte de foto graaf van de Zierikzeesche Nieuws bode reeds legio activiteiten op de lo- katies. Op de Balie waren de kinderen reeds driftig bezig om de laatste voorbereidingen te treffen voor de wekelijkse kinderrommel markt, terwijl in de Nieuwe Bo- gerdstraat ook al opbouw-acfcivitei- ten gaande waren. Groots sluitstuk van de serie Toe- ristendagen is de vierde Wielerronde van Zierikzee, die vanavond om half zeven op het Havenplein van start wordt geschoten. Tot grote blijdschap van de organisatie maakte Toon van der Steen uit Bruinisse kenbaar, dat hij wel degelijk aan de start zal staan. De Bruse coureur werd een week lang uit de koersen gehouden door oververmoeidheid, die hem on der doktersconsult bracht. ,,Ik voel Dit nummer bestaat uit 8 pagina's me' weer prima", erkende hij maan dagavond. ,,Ik zal me weer optimaal inzetten om tot een goed resultaat te komen". Doordat ook zijn dorpsge noot Wim van Kooten de laatste we ken in goede doen verkeert, lijkt het regionale aspect tijdens de wieler ronde verzekerd. BURGH-HAAMSTEDE - Het Westerschouwse college van b en w wil de toeristenbelasting voor 1987 met vijf cent per overnachting verhogen tot 55 cent. Tijdens een eerdere raadsvergadering lieten burgemeester en wet houders al blijken, dat de meerkosten van de subsidië ring van de VVV's in Haamstede en Renesse ergens van daan moesten komen en de toeristenbelasting hiervoor de aangewezen post zou zijn. De maandagavond gehou den vergadering van de commissie financiën wees uit, dat het college niet veranderd is in haar standpunt. Enige maanden geleden besloot de gemeenteraad om de geldelijke steun aan de beide VVV's uit te betalen in de vorm van huisvesting en perso neelskosten. De totale gemeentelijke bijdrage voor de VVV's werd hiermee aanzienlijk verhoogd. Het college heeft zich op het standpunt gesteld, dat die extra service naar de recrean ten toe, ook door die gasten betaald moet gaan worden. Na drie jaar staat hen dus weer een verhoging te wach ten van 10%, althans als de verschil lende fracties hiermee instemmen. Ruggespraak Positie De voorzitter, die sprak van een ..bijzondere positie voor Wester- Ik neem een jaarabonnement op de Zierikzeesche Nieuwsbode' IK BETAAL DUS GEEN 152.50 MAAR SLECHTS 127,10 Naam Z1ERIKZEESCHEI Adle. NIEUWSBODE! ANTWOORDNUMMER 12 PoslcPde 4300VB ZIERIKZEE Plaats (postzegel is niet nodig) Geen van de aanwezige commissie leden had hierover nog ruggespraak met de achterban kunnen houden, waardoor zij zich slechts konden be perken tot de eigen visie, die in de praktijk meestal niet afwijkt vén de fractie. Vooralsnog lijkt het alleen de PvdA te zijn, die moeite heeft met de verhoging. Commissielid C. Verton wond er geen doekjes om, dat hij de Wijze Waarop het college tot de verho ging meent te moeten komen beden kelijk vindt. „Een normaal huishouden bekijkt eerst welke inkomsten zij heeft, waarna de uitgaven kunnen worden vastgesteld. U geeft een opsomming van de uitgaven, waarna u de beno digde gelden hiervoor wilt vergaren. Dat is precies andersom. Hierbij gaat u uit van de recreatiebegroting, maar die staat vol met aannames en onzekerheden. Laat tien mensen zo'n begroting maken en u zult tien ver schillende uitkomsten hebben; van een overschot tot een flink tekort", aldus Verton. Maar ook ten opzichte van de re creant zelf acht hij een verhoging van de belasting „onbillijk". „Onze gas ten mogen dan niet tot de minst- draagkrachtigen behoren, maar toch wel tot de minder-draagkrachtigen". Aan de hand van een simpel reken sommetje rekende hij de aanwezigen voor, dat een gezin met vier personen PvdA-commissielid Verton verzette zzph tegen de verhoging van de toec ristenbelasting met een veertiendaagse vakantie zo'n 30 gulden bijdraagt aan de voorzie ningen voor Westerschouwen. Dat is in zijn ogen teveel. Voorzitter J. L. Niemantsverdriet- Leenheer en gemeentesecretaris J. W. de Jonge legden de commissieleden uit, dat het extra geld voor de VW's ergens vandaan dient te komen. „De VVV's hebben het dit jaar enorm druk gehad en ik verwacht, dat de lasten van deze organisaties nog wel zullen toenemen. Dergelijke structu rele meer-uitgaven dienen opgevan gen te worden door structurele meer- inkomsten", aldus de secretaris. Mening Dat was ook de persoonlijke me ning van VVD-er dr. H. J. van Zuijlen, die er niets voor zei te voelen om de extra lasten om te slaan over de eigen bevolking. „Vergeet u niet, dat Wes terschouwen maar een relatief laag bedrag heft in vergelijking met ver schillende andere gemeenten, die soms een gulden per overnachting re kenen", aldus de liberaal. RU-vertegenwoordiger J. van den Berge wijde zich van een uitspraak onthouden omdat hij nog geen over leg met zijn fractie* heeft gehad. „Toen we drie jaar geleden van 45 naar 50 cent gingen, zeiden we erbij tot hier en niet verder. Ik kan de argu menten van het college nu echter best begrijpen, al kan ik zonder rug gespraak niets zeggen". Datzelfde gold voor W. D. Scheele (CDA), die persoonlijk geen moeite leek te hebben met de verhoging. Die verhoging past volledig in het ge wenste financieel beleid, dat het col lege voert. Gebleken is, dat Wester schouwen met haar gevoerde beleid in staat is om tot en met 1987 gevrij waard te blijven van de bezuinigin gen van de rijksoverheid. Althans, zij hoeft haar uitgavenpeil niet te verlagen, hetgeen natuurlijk nog niets zegt over de invloed van de be zuinigingen. Het college kwam dit jaar zo vroeg met haar plan op ver zoek van de vele ondernemers, die nu tijdig rekening kunnen houden met berekenen van hun prijzen en het in lichten van de gasten. De Jonge legde het de commissiele den uit naar aanleiding van een circu laire van de rijksoverheid. Indien zich geen structurele onvoorziene uit gaven aanmelden, dan kan de ge meente tot voornoemde periode op hetzelfde peil blijven doorgaan. „Maar wanneer zich nieuwe structu rele kosten aanmelden, dan moet door een aanpasing van de uitgaven getracht worden om op de 0-lijn te blijven. In 1987 moet dat haalbaar zijn, al zullen er in de kapitaalsfeer in de begroting enkele correcties toe gepast moeten worden". schouwen" werd met woorden bij gestaan door de gemeentesecretaris, die stelde, dat nu blijkt, dat Wester schouwen tot en met 1987 haar uitga venpeil kan handhaven „dat voor an dere eilandelij ke gemeenten nog maar de vraag is. Voor vele gemeen ten komen de bezuinigingen extra hard aan, zodat die in belastingver hoging opgevangen worden. Dat is ei genlijk nooit de bedoeling van het kabinet geweest", zei De Jonge. In dit verband richtte de secretaris zich tot diegenen, die zitting hebben in gemeenschappelijke regelingen. Voor hen is het zaak om bij eventuele aanpassingen in de gemeentelijke bijdragen per inwoner de 0-lijn in de gaten te houden. BRUINISSE - De zogenaamde Beekmanreis zal de meesten van het Bruse gezelschap nog tot in lengte van dagen bij blijven als een reis met veel gedenkwaardige belevenissen. De 17e Beekmanreis, genaamd naar 'de enkele jaren geleden overleden initiatiefnemer Sam Beekman, had dit keer een maritiem karakter en dat is niet iedereen, ondanks de vele Bruse zeebenen, goed bevallen. In een eerdere melding bleef de zeereis enigszins onbelicht, maar daarover zijn inmiddels de verhalen wel losge komen. Nadat de bus de reizigers naar de zeehaven van Zeebrugge had ge bracht, scheepte men in op de Posei don van de Triton Line dien hen weer naar Vlissingen zou brengen. Het weer was donderdag echter onstui mig van karakter en de westenwind woei met kracht zeven, grote golven op de Noordzee derhalve. De groene gezichten van de passagiers die van de boot kwamen had een indicatie kunnen zijn. En de zeeziekte sloeg in volle hevig heid toe. Vooral omdat de boot tot buiten dfe 12-mijls zone moest varen waar het tax-free winkeltje open ging (belastingvrije drank en tabak) na men de elementen bezit van schip en opvarenden. Eén passagier moest na de reis in het ziekenhuis worden op genomen met een scheurtje in haar maag. Michiel de Ruyter kon nooit verheugder zijn geweest dan de opva renden van de Poseidon toen ze de pieren van Vlissingen binnenliepen. Een abonnement op de Zierikzeesche Nieuwsbode is altijd raak. Daar kunt u zeker van zijn. Jaarabonnement voor de prijs van 10 maanden! Q Gratis pentekening van Zierikzee! Schitterende pentekening op posterformaat 50 x 65 cm Voor geen 152.50 maar slechts 127,10 blijft u een jaar lang uitstekend op de hoogte van uitgebreid regionaal nieuws. De Zierikzeesche Nieuwsbode, 142 jaar geleden voor hef eerst ver schenen. is uniek in Nederland Dat mogen we bes', stellen' Nü, in 1986 is de Zierikzeesche Nieuwsbode helemaal van deze tijd Modern en objectief met nieuws waar uw interesse naar uitgaat Veelzijdig door de vele extra bijlagen, zoals: Mode- en autobijlagen Sport- en expo bijlagen enz. Veelzijdig ook door de vele vaste rubrieken, we noemen even: midden in de middenstand, puzzelrubriek, ons feuilleton. Nou ja. teveel om op te noemen U moet 'm gewoon zelf lezen' BEL NÜ VOOR EEN ABONNEMENT 01110-6551. Verwachting Deltagebied tot woens dagavond: Warmer Vannacht weinig bewolking. Over dag eerst zonnige perioden, maar in de namiddag meer bewolking en kans op een bui. Warmer met een middagtemperatuur van 23 graden. Een naar oost draaiende wind afne mend 2 tot 3 Beaufort. Minimumtem peratuur komende nacht 13 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/'m zaterdag 16 aug.: Donderdag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 24 graden Windkracht: zuidoost 3 Zonnige perioden Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 14 graden Middagtemp.: 23 graden Windkrachtwest 4 Zonnig Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 14 graden Middagtemp.: 25 graden Windkracht: variabel 3 ZON- EN MAANSTANDEN 13 aug. Zon op 06.19, onder 21.08 Maan op 15.56 onder 23.50 14 aug. Zon op 06.21, onder 21.06 Maan op 17.25 onder Eerste KwarÊïer: 13 augustus (Ö4.21) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Er komen weer meer zonnige perioden en de neerslagkan sen nemen snel af. Morgen blijft het droog en op een paar wolkenvelden na is het karakter van het weer tame lijk zonnig. De temperatuur gaat iets omhoog. Mid dagtemperaturen liggen tussen 22 en 25 graden. In de ochtend is de wind nog noordoost, matig maar later op de dag wordt de wind. zwak en komt uit uiteenlopende rich tingen. Ook de rest van de week lijkt het vrij zonnig te worden met uiterst kleine regenkansen. In de temperatu ren komt maar weinig verandering. In de nacht minima van 10 tot 15 gra den en overdag maximumtemperatu ren van 22 tot 26 graden. Vrijdag: Zaterdag:

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 1