NIEUWSBODE Arianne Hanse en Liza veroveren zeer verdiend kampioenschap springen De Schouwse Ruiters nemen veel prijzen mee op concours jubilerende Eendrachtruiters Nederlandse dressuurploeg wint verrassend zilver op wereldkampioenschappen I ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag U augustus 198U Nr. 23979 Na een boeiende barrage met Nina de Leeuw met haar pony Sharrif werd Arianne Hanse met Liza Zeeuws kampioene springen. Marjan Jumelet en Romeo reserve-kampioen dressuur OUD-VOSSEMEER - De missie is geslaagd. Precies een jaar, nadat de vijftienjarige Kerkwerfse amazonè Arianne Hanse met haar pony Liza in Bruinisse promo veerde naar de Z-klasse springen, veroverde de combina tie in Oud-Vossemeer het Zeeuws kampioenschap na een uitermate boeiende barrage met Noord-Beveland amazo ne Nina de Leeuw en haar pony Sharif. Reeds geruime tijd diende de combi natie zich aan als een van de sterkste en regelmatigste van Zeeland. Zelf stelde de jeugdige amazone zich immer uiterst bescheiden op, hetgeen - mogelijk de basis is geweest voor de ze prima afwikkeling. Dressuur Eline Struyk met Pascal ook al het parcours foutloos. Hierdoor plaatste zij zich voor de barrage, waarin het evenwel goed fout ging. Zij moest als eerste starten en ging grandioos in de fout op de dubbelsprong. Zowel Pas cal als Eline kwam ten val. Bij het overeind komen ging de pony op het been van de amazone staan. Krim pend van de pijn moest de Sir- janslandse het parcours beëindigen, maar achteraf viel het allemaal nog aardig mee. Het verenigingskampioenschap werd dit keer gewonnen door de PC Noord-Beveland. De aangepaste proeven, er was ditmaal alleen een al gemeen kampioen en niet meer af zonderlijke L- en Z-categorieën, scha kelden De Schouwse Ruiters op voorhand uit. De clubleiding besloot niet in te schrijven voor het vereni gingskampioenschap, maar alleen voor het aparte achttal-kampioen schap, waar overigens dezelfde bepa ling gold. Noord-Beveland werd met 839 punten eerste, Oranjezon werd tweede met 823 punten en de Oranje- ruiters uit Willemstad derde met 786 punten. Bij de achttallen wonnen De Kleppertjes met 125V2 punten, waar mee de Axelse club De Schouwse Rui ters tien punten voorbleef. De strijd om het Zeeuws pony kam pioenschap springen was bijzonder boeiend. Pas na de allerlaatste sprong van de barrage stond defini tief vast, dat Arianne Hanse en Liza met de titel gingen strijken en niet Nina de Leeuw en Sharif. In de eerste manche kwam slechts een combinatie foutloos rond over het door parcours- bouwer Schilleman neergezette par cours. Nina de Leeuw en Sharif lever den die prestatie. Arianne Hanse boekte met Liza vier fouten, hetgeen ook lukte aan Karin Franken met Rakkers Spiczie van de La Chapelle- ruiters. Deze combinatie vertegen woordigt evenwel geen Zeeuwse ver eniging, zodat zij niet in aanmerking kon komen voor de Zeeuwse titel. Di verse als favoriet getipte combinaties vonden in die eerste omloop reeds hun Waterloo, zowel letterlijk als fi guurlijk, want de waterhindernis, een sloot, bleek herhaaldelijk als scherprechter te fungeren. Zo luidde de bel voor drie keer weigeren onder meer voor Inge Koster, Elianne de Feyter, Sancho Voerman en Ilyo Loos: Ook sterke combinaties als Sandy den Exter met Sapai en Rian Dane met Boy liepen met dertien en twaalf fouten direct fikse averij op. Jacque line Knook bleef met Troubadour met acht fouten nog enigszins in de race. Tweede manche Door de resultaten in de eerste manche was bij het begin van de tweede omloop de spanning te snij den. De als eerste startende combina tie Nina de Leeuw en Sharif kwam dit keer niet zonder brokken rond. Een balk belandde in het gras. Een foutloze rit was er wel voor Miranda de Jonge met Harold. De Zwinruiters-combinatie had de eer ste selectiewedstrijd in Zaamslag ge wonnen. In totaal kwam zij uit op twaalf fouten. Karin Franken liet met Rakkers Spiczie vier fouten noteren en Sandy den Exter bleef met Sapai foutloos. Rian Dane ging met Boy in de tweede rit rond met vier fouten, terwijl Jac queline Knook met Troubadour door drie weigeringen definitief uit de boot viel. Alle ogen waren toen ge richt op Arianne Hanse en haar pony Liza. Immers, de combinatie zou foutloos rond moeten komen om te voorkomen dat Nina de Leeuw zon der barrage de titel op zak zou ste ken. Onder grote spanning sprong de combinatie hindernis na hindernis met aan het slot de inmiddels be ruchte sloot. De zeer geconcentreerd rijdende Kerkwerfse nam ook die barrière foutloos, waarna de opge kropte spanning zich via de van haar bekende vreugdekreet ontlaadde. De Zeeuwse titel was een feit. Immers, zowel Nina de Leeuw met Sharif als Arianne Hanse met Liza hadden vier fouten over twee omlopen, maar de overwinning van de Kerkwerfse in de voorselecticwedstrijd op het juhi- leumconcours van De Schouwse Rui ters in Bruinisse bleek nu van zeer Sonju de Feiter behaalde in Oud-Vossemeer een winstpunt met haar pony Melcha en promoveert daardoor naar de L2-klasse. CEDAR VALLEY - De Nederlandse kolonie had in de Canadese plaats Ce- dar Valley tijdens de wereldtitelstrijd dressuur alle reden de champagnefles sen te ontkurken. Zeer verrassend slaagde de nationale ploeg, bestaande uit Annemarie Sanders met Anion, Bert Rutten met Robby, Tineke Bartels met Olympic Duco en Hélène Pen met Mr X, erin achter het weer ongenaakbare West-Duitsland de zilveren medaille binnen te halen. Om een soortgelijke Ne derlandse prestatie tegen te komen moet teruggegaan worden naar de olym pische spelen van Amsterdam in 1928. Nederland bleef met een ongekend hoog totaal van 4876 punten (199 minder dan West-Duitsland) het sterker geachte Zwitserland twaalf punten voor. Het werd in het plaatsje bij New market trouwens toch een Nederlands feestje, omdat de drie beste Westduit sers uitkwamen met in Nederland gefokte paarden. In de individuele titelstrijd, de grand prix special, ging het goud voor uitverkochte tribunes met 12.000 toeschouwers op het erf van de fami lie Pracht, verdiend naar de Deense Annc-Grethe Jensen. Zij maakte veel meer indruk met Marzog, dan een dag eerder in de grand prix, toen het dertienjarige paard nogal 'versleten' overkwam. Niettemin werd de com binatie toen ook al eerste. Anne- Grethe Jensen volgt olympisch kam pioen Reiner Klimke op, die met zijn reservepaard Pascal - Ahlerich bleef kreupel in West-Duitsland achter - te vreden moest zijn met een vierde plaats. Het zilver was voor oud wereldkampioene Christine Stuckel- berger uit Zwitserland en het brons voor de Westduitser Johan Hinne- mann. Annemarie Sanders was bijzonder goed op dreef. De blonde Zaanse vormde een geoliede combinatie met de al achttienjarige Amon en werd di rect achter Klimke vijfde. Sanders steeg twee plaatsen ten opzichte van de grand prix. ,,Dit geeft me een enorme voldoening", zei Annemarie Sanders na afloop stralend. ,,Met die zilveren plak van de ploeg ben ik ook dolgelukkig. Ik heb wel eens een me daille gehaald op het Europees kam pioenschap voor de jeugd, maar nog nooit bij de senioren, hoewel ik er vaak genoeg dicht in de buurt kwam. Nu is het dan eindelijk gelukt", Bert Rutten reed met Robby ook als nooit tevoren en werd tiende, een plaats ho ger dan in de grand prix. Eind deze week neemt een deel van de succes volle Nederlandse dressuurploeg deel aan het CHIO van Rotterdam. Annemarie Sanders en Hélène Pen hebben hun deelneming toegezegd. Vermoedelijk zal de equipe in Rotter dam ook worden gehuldigd. OUD-VOSSEMEER - Diverse combinaties van pony club De Schouwse Ruiters zorgden voor prima resultaten tijdens het jubileum-concours hippique van De Een drachtruiters uit Tholen. In de M-klasse dressuur ging het oranje rozet naar Yvonne Morsink met Hasthorn G van Scheldestad. De combinatie toonde zich superieur door 133 punten bij elkaar te rijden. De tweede prijs was hier voor Arianne Hanse met haar pony Liza. De combi natie, die officieel zou mogen starten in de Z-klasse, om dat het winstpuntenconto op tien is aangeland, gaat vooralsnog door in de M-klasse. Zij toonde evenwel aan wel degelijk in de Z-klasse thuis te horen. Via 124 punten kon zij het elfde winstpunt bijschrijven. De derde plaats was voor Xanja Morsink met Moonraker, eveneens van Scheldestad, met 121 punten. B-dressuur grote waarde. Was de dagzege toen al een geschenk aan haar club, in Oud- Vossemeer kreeg die zege nog eens een gouden randje. Om de dagwinnaar aan te wijzen werd nog een barrage gereden door de twee gelijkgeëindigde combina ties. Hierin bewees Arianne Hanse nog eens extra, dat zij de titel terecht had binnengehaald. De barrage werd een identieke afwikkeling als in Bruinisse was voorgevallen. Nina de Leeuw werd door het lot aangewezen om als eerste te starten. Zij kwam met Sharif bijzonder snel rond - in 36,53 sec. -, maar de pony wierp on derweg wel een balk af, waardoor Arianne Hanse haar rit op safe kon rijden, waarbij zij wel de gok maak te, dat een foutje haar direct de eerste plaats zou kosten. De schimmel maakte evenwel ook nu geen fout, waardoor de mindere tijd - 45,45 sec. - haar geen parten speelde. Op 6 sep tember doet Arianne Hanse met Liza een gooi naar het federatie-kampi oenschap tijdens de jaarlijkse Leva- de. De niet-Zeeuwse Karin Franken eindigde als derde, Miranda de Jonge werd vierde en Sandy den Exter be landde op de vijfde plaats. Het kam pioenschap betekent voor Arianne Hanse en Liza een welverdiende belo ning voor een voortreffelijk seizoen. Het Zeeuws dressuurkampioen- schap in de Z-klasse kwam terecht bij Wilma Beun en haar pony Ajax. De Oranjezon-combinatie presteerde uitstekend tijdens de voorselectie wedstrijden en scoorde ook in Oud- Vossemeer het hoogst. Het reserve kampioenschap in de Z-dressuur kwam ook op Schouwen-Duiveland terecht. Marjan Jumelet en haar po ny Romeo presteerden tijdens de proeven in Oud-Vossemeer zo goed, dat de reserve-titel uiterst verras send nog bij de Bru-amazone terecht kwam. Marjan Jumelet stelde tijdens de normale Z-proeven al haar kandida tuur voor een hoge klassering tijdens de kampioensproeven. De Bruse amazone eiste het oranje rozet op door met Romeo als enige een winst punt bij elkaar te rijden. Met 123 pun ten vergaarde de combinatie vier punten meer dan de naaste belager Marion de Bruyn met Rocket van Graaf Engelbrecht. Janinie van Wil genburg e iaar pony Shadow van Noord-Be' md eindigden als derde met 118 pUn,Uu Al met al maakten de Schouwen-Duivelandse ponyclubs een voortreffelijke vuist tijdens de Zeeuwse kampioenschappen in de Z- klasse, het Walhalla binnen het lan delijke hippische gebeuren. In de B-dressuur behaalden combi naties van De Schouwse Ruiters drie eerste plaatsen. Rianne Struyk - de Benjamin van de vereniging - behaal de met haar pony Prim een overwin ning via de ondankbare score van 119 punten. Zij had in haar categorie geen noemenswaardige tegenstand en was na afloop danig trots op haar veroverde beker. Ook Chantal van Deyzen eindigde als eerste met haar pony Ramiro. Met 126 punten hield zij zich de concur rentie ruimschoots van het lijf. An nette van der Have completeerde de Schouwse Ruiters-trilogie door met Jutter 124 punten bij elkaar te rij den. In een andere ring eindigde Eli- se van Doorne als derde met 126 pun ten met haar pony Muriël. Sandra Dorst vergaarde met Sunshine 114 punten en Arine de Oude bleef met Smitty steken op 113 punten. Bij het B-springen was er ook suc ces voor De Schouwse Ruiters. An nette van der Have met Jutter en Marjan Jumelet werd in Oud-Vossemeer reserve-kampioen van Zeeland in de Z-dressuur. Bovendien won zij met haar pony Romeo de normale Z-dressuur. In de L2-dressuur ging de overwin ning naar Corien van Sprang met Lu- ciënne van de Willemstadse Oranje- ruiters. De combinatie reed 134 punten. Mare Timmerman kwam met Ramona uit op 128 punten, hetgeen goed was' voor de tweede plaats en Thnja van Dam scoorde met Polka 127 punten. Nicolette Stahlie kwam met haar pony Wowser niet verder dan 99 punten. In een andere L2-ring was het oranje rozet voor Gisela van Sprang met Noran van de Oranjeruiters met 130 punten. Edwin van Dijk werd met Wilson tweede met 124 punten en Mo nica van Sluys scoorde met Sulco 120 punten. Rianne Bolier verzamelde met haar pony Rocco namens De Schouwse Ruiters 108 punten. In de Ll-klasse categorie C/D werd Ma rianne Volkers winnares met haar po ny Udo van De Gouwe Reyers. De 126 punen waren toereikend voor het oranje rozet. Sonja de Feyter kwam met haar elfjarige blauwschimmel Melcha als vierde uit de bus met 123 punten en de vijfde prijs was voor Martine Hart met Elza met 122 pun ten. Beide Schouwse Ruiters- combinaties mogen nu uitkomen in de L2-klasse.-Ook Christine Simonse behaalde met I^ayla nog een winst punt met 120 punten. Eline Struyk kwam er met Pascal niet aan toe. Zij verzamelde 112 punten. Rianne Bolier met Rocco bleven ook na barrage foutloos en zij grepen door uitstekende stijlwaarderingen zowel de eerste als de tweede plaats. Een prima succes voor de twee jeug dige amazones. In het L-spiingen no teerde Christine Simonse met Layla een weigering, hetgeen haar net uit de barrage hield. Zij incasseert wel een winstpunt. In de M-klasse rondde i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 5