Duizenden Zeeuwen in de weer voor 'invasie' van 4 oktober JA Commissie openbare werken unaniem achter uitbreiding van begraafplaats in Burgh Vreemd vakantiewerk zierikzeeschei nieuwsbode! wflt DE ZIERIKZEESCHE COURANT Bussen in Burgh rijden te hard dé krant van schouwen - duiveland! VvfORDT HET Aanpak bacterie- vuur met subsidie? C NIEUWSBODE Toeristendag De laatste Toeristendag in Zierikzee op dins dag 12 augustus staat in het teken van sportie ve activiteiten met de Wielerronde als klapstuk. (Pag. 3). Fietsenstalling De animo voor de dit jaar gecreëerde fiet senstalling in Renesse is nog niet erg groot. Op een topdag was de stalling slechts half ge vuld. (Pag. 4). Steunfraude Sinds enige tijd is het nieuwe fenomeen so ciaal rechercheur in zwang. Diverse betrokke nen geven hun voors en tegens prijs omtrent de nieuwkomer. (Pag. 5). Selectie Delta Sport-turnster Mireille Lemaire maakt vanaf maandag 11 augustus deel uit van de na tionale turnselectie. Zij is een van de drie nieuwkomers. (Pag. 9). VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1986 142ste jaargang Nr. 23978 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1809) Waarschijnlijk is nergens meer waarachtig gevoel, en ner gens meer wansmaak, dan op een kerkhof. Jowett Zo'n 28 tot 35 nieuwe plaatsen mogelijk BURGH-HAAMSTEDE - Als het aan de commissie openbare werken van de gemeente Westerschouwen ligt kan de uitbreiding van de oude begraafplaats in Burgh met ruimte voor zo'n. 28 tot 35 graven doorgang vinden. Alle commissieleden stemden in met het collegevoorstel, dat bijna 38.000 gulden kost, al had liberaal J. C. de Fei- ter wel andere alternatieven in gedachten. Het Rijksin stituut voor Oudheidkundig Bodemonderzoek (ROB) was in haar bemoeienis echter onverbiddelijk en het blijkt, dat de gemeente met de (beperkte) uitbreiding het onderste uit de kan heeft weten te halen. De begraafplaats is al sinds 1982 ge sloten, omdat de ruimte volledig be nut was. Omdat het in het historisch bijzonder waardevolle Karolingische Burcht ligt, kwam het ROB om de hoek kijken en was bijzonder terug houdend over de uitbreiding. De ex tra voorziening valt in het tracé van de oude wal en daardoor blijft het waardevolle deel bespaard van enige ingrepen. De uitbreiding kan pas ge schieden, als het plan Karolingische Burcht ter inzage heeft gelegen. Opinie Hoewel het ROB in haar opinie niet verder kon gaan dan zo'n vijftien plaatsen," heèff "de gemeente het tóch voor elkaar kunnen krijgen om er meer van te maken. Hierbij hield zij in ogenschouw, dat over enkele jaren een deel van de oude graven geruimd kan worden. De 28 tot 35 nieuwe graf ruimten kunnen hierbij dienen als overbrugging. Gemeentesecretaris J. W. de Jonge legde uit, dat het college sterk voor nemens is om aan de begraafmoge- lijkheden voorwaarden te stellen. De uibreiding komt er op verzoek van de autochtone bevolking van Burgh en daarom dienen er regels te komen, dat er geen andere mensen begraven kunnen worden. Voor commissielid G. J. W. van der Salm (PvdA) een „volkomen logische maatregel". De overige leden stemden hiermee in. Een andere discussie was die over het milieu uitvoerings programma (mup), waarover milieu-ambtenaar H. B. Veerman de commissieleden tekst en uitleg gaf. Omdat de bespre king eerder deze week in een andere commissie al uitvoerig aan de orde was geweest, konden eventuele vra gen snel afgehandeld worden. Ver meldenswaard wellicht is het gege ven, dat de WV-er De Feiter in tegenstelling tot zijn collega, dr. H. J. van Zuijlen (van dezelfde fractie) wél, gedetailleerd inging op het plan. Van Zuijlen beperkte zich eerder deze week tot de opmerking, dat hij de in houd van het plan enigszins 'overdre ven' vond overkomen. Isolatie De commissie openbare werken kon verder positief adviseren over het uitvoeren van het gevelisolatie project in de kernen Burgh en Haam stede. Evenals vorig jaar heeft het mi nisterie van volkshuisvesting een subsidie toegezegd (in 1985: drie ton en nu twee ton). Hoewel de bevesti ging hiervan nog niet binnen is, durf de de commissie het wel aan om toch al het groene licht te geven voor de uitvoering ervan. „De kans, dat we vervolg pagina 4 Op zaterdag 4 oktober zal de aanblik rond het Ir J. W. Topshuis er heel wat bedrijoiyer uitzien. Niet alleen komen 25.000 gasten, maar er zullen ook duizenden voertuigen noodzakelijk zijn om al die gasten aan te voeren. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZIERIKZEE - Koningin Beatrix verricht op zaterdag 4 oktober de opening van de Pijlerdam in de Oosterschel- de. Dit feestelijk gebeuren zal worden bijgewoond door tal van ministers en andere autoriteiten uit het buiten land. Het ministerie van verkeer en waterstaat heeft in totaal 25.000 gasten uit binnen- en buitenland uitgeno digd. Iedereen, die ook maar iets met die vierde oktober te maken heeft sloeg bij die mededeling de schrik om het hart. De rijkspolitie van Zeeland heeft inmiddels een in genieus en veelomvattend plan ontworpen om alle geno digden op een ordelijke manier aan en af te voeren. De genodigden worden op de be wuste vierde oktober reeds bij de binnenkomst van Zierikzee opgevan gen. Daar zullen zij reeds hun specia le uitnodigingen moeten laten zien. Nadat die controle heeft plaatsgevon den worden zij langs een speciale rou te in de richting van de Pijlerdam ge- BURGH-HAAMSTEDE Verschillende inwoners van Burgh hebben via een brief aan de gemeente Westerschou wen hun grieven kenbaar ge maakt over het rijgedrag van sommige ZWN-buschauffeurs. De soms (te) hoge snelheden van de bussen veroorzaken niet alleen geluidsoverlast, maar zouden ook schade toe brengen aan huizen - dit door de trilling, voortgebracht door het te hard rijden. Dit werd duidelijk tijdens de vergadering van de commissie openbare werken, waar lid J. C. de Feiter (WD) een rapport van de busonderneming aan greep om de commissie op het rijgedrag van enkele chauf feurs te wijzen. Het rapport houdt echter een verzoek in om bij het van gemeentewege in voeren van snelheidsbeperken- de maatregelen ook de ZWN te horen. Daar dit nauwelijks van toepassing is in Westerschou wen beperkte de discussie zich tot hetgeen De Feiter aan droeg. De WD-er vond instemming bij andere leden van de com missie en voorzitter A. J. Pad mos (CDA) vertelde, dat de ge meente de ZWN inmiddels op de hoogte heeft gebracht van de binnengekomen bezwaren. Een abonnement op de Zierikzeesche Nieuwsbode is altijd raak. Daar kunt u zeker van zijn. Jaarabonnement voor de prijs van 10 maanden! Gratis pentekening van Zierikzee! Schitterende pentekening op posterformaat 50 x 65 cm Voor geen f 152,50 maar slechts 127,10 blijft u een jaar lang uitstekend op de hoogte van uitgebreid regionaal nieuws. De Zierikzeesche Nieuwsbode, 142 jaar geleden voor het eerst ver schenen. is uniek in Nederland. Dat mogen we best stellen! Nü, in 1986 is de Zierikzeesche Nieuwsbode helemaal van deze tijd. Modern en objectief met nieuws waar uw interesse naar uitgaat. Veelzijdig door de vele extra bijlagen, zoals: Mode- en autobijlagen. Sport- en expo bijlagen enz. Veelzijdig ook door de vele vaste rubrieken, we noemen even: midden in de middenstand, puzzelrubriek. ons feuilleton. Nou ja, teveel om op te noemen U moet 'm gewoon zelf lezen! BEL NÜ VOOR EEN ABONNEMENT 01110-6551. Naam Adres Postcpde Plaats Ik neem een jaarabonnement op de Zierikzeesche Nieuwsbode' IK BETAAL DUS GEEN 152,50 MAAR SLECHTS 127.10 ZIERIKZEESCHEI NIEUWSBODE! ANTWOORDNUMMER 12 4300 VB ZIERIKZEE (postzegel is niet nodig) leid. De wegen rondom Zierikzee worden op de uren, dat de genodig den arriveren en weer vertrekken voor alle overige verkeer afgesloten. Zoals gesteld een ingenieus krijgs plan, dat heel wat hoofdbrekens heeft gekost. De regeling is opgesteld op het kantoor van de verkeersgroep van de rijkspolitie in Middelburg. De verkeersgroep werd erbij terzijde gestaan door een aantal deskundigen van elders. Min of meer geruststel lend is, dat de 'invasie' op Neeltje Jans geleidelijk plaats vindt. Op de uitnodigingskaarten zijn verschillen de 'inrijtijden' vermeld. Hierdoor lijkt voorkomen te zijn, dat alle dui zenden voertuigen tegelijk aanko men, wanneer de 'inrijtijden' althans in acht genomen worden. Volle sterkte Het gebeuren, dat nog een groot aantal andere aspecten bevat, dan al leen de ontvangst van de 25.000 geno digden, waaronder een groot aantal hoogwaardigheidsbekleders, vergt veel aandacht en inzet van de Zeeuw se rijkspolitie, die daarom ook op volle sterkte zal worden ingezet. Een zeer uitgebreide televisieploeg van de NOS neemt gedurende de da gen voorafgaand aan de vierde okto ber zijn intrek in hotel De Zeeuwse Stromen in Renesse. De NOS heeft minstens veertig kamers gereser veerd. De Nederlandse Omroep Stichting maakt bijzonder veel werk van de televisieweergave van dit be langrijke en historische gebeuren. Daar staat de NOS evenwel niet al leen in. Er is ook bijzonder veel be langstelling van buitenlandse televisie-stations. De Duitse televi sie verzorgt ondermeer een recht streekse uitzending, die minimaal drie uur zal duren. Een niet te onder schatten probleem wordt voor de or ganisatie ongetwijfeld de parkecr- problematiek, daar er van uitgegaan mag worden, dat een zeer groot deel van de genodigden per auto naar Schouwen-Duiveland zal komen. Om aan dit probleem het hoofd te bieden is besloten om een groot, geïmproviseerd parkeerterrein aan te leggen. Het terrein zal een capaciteit hebben van enige duizenden auto's. Tbch zal het terrein niet zo groot kun nen worden, dat alle verkeersvoertui- gen er kunnen worden geborgen. Bus onderneming ZWN blijkt een van de voornaamste redders in de nood. maar ook van elders zijn talloze bus sen gecharterd om iedereen tijdig van Neeltje Jans naar de plaats van de openingshandeling te brengen. Een oplossing is ook het inzetten van rondvaartboten. Enkele grote bedrij ven, die aan de totstandkoming van de dam werkten, zorgen voor deze ex tra service. Optie gevraagd Eén grote rondvaartboot van de Spido in Rotterdam wordt minimaal ingezet, maar de Spido heeft nog twee boten ter beschikking, nadat daarop door bedrijven een optie is ge vraagd. Het inzetten van de rond vaartboten heeft wel consequenties voor particuliere boten. Deze worden op de dag van de opening uit de wijde omgeving van de Pijlerdam geweerd. Het spreekt voor zich, dat het op 4 oktober ook onmogelijk is om als ge woon bezoeker naar Neeltje Jans te komen. Vanaf de dagen na de open stelling van de Pijlerdam is die mo gelijkheid er weer wel. Dan is er zelfs de mogelijkheid een nieuwe at tractie te bekijken. Op 4 oktober wordt in het Ir J. W. Topshuis een vervolg pagina 2 WEER BURGH-HAAMSTEDE - De Stuurgroep Werkloosheid gaat bin nenkort de mogelijkheden onderzoe ken om het terugploegproject de Kop van Schouwen in regionaal verband te kunnen laten voortbestaan; zij het uiteraard aangepast aan de plaatse lijke omstandigheden. Dat zei A. J. Padmos donderdagavond tijdens de vergadering van de Westerschouwse commissie openbare werken. Hij kwam hierop naar aanleiding van een vraag van commissielid J. van den Berge (RU), die benieuwd was of de bestrijding van zieke en/of gevaarlijke meidoorns ook met subsi die kan wórden aangepakt. Zoals be kend dragen vele meidoorns het ge vreesde bacterievuur, waarmee vele fruittelers in het verleden de grootst mogelijke problemen hebben gehad. „Ik kan me zo voorstellen, dat er wellicht een constructie denkbaar is, waarbij de meidoorns projectmatig aangepakt worden", aldus Van den Berge. „Zoals de iepeziekte bijvoor beeld?" reageerde Padmos. De stuur groep onderzoekt de mogelijkheden al hield gemeentesecretaris J. W. de Jonge de aanwezigen wel voor, dat aan het verlenen van ministeriële subsidie wel stringente voorwaarden verbonden zijn. Verwachting Deltagebied tot zater dagavond: Rustig: zomerweer Een hogedruk gebied boven Enge land trekt naar onze omgeving. Het is het begin van een periode met stand vastig en vrij rustig zomerweer. Na een nacht met weinig bewolking vol gen morgen perioden met zon waarbij het kwik naar 21 graden oploopt. Wei nig wind. Minimumtemperatuur ko mende nacht 13 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/in dinsdag 12 aug.: Zondag: Zonnig Kans op neerslag: 10%. Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 23 graden Windkracht: variabel 3 Maandag: Zonnig Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 24 graden Windkracht: noordoost 3 Dinsdag: Zonnig Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 24 graden Windkracht: noordoost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 9 aug. Zon op 06.13, onder 21.16 Maan op 10.19, onder 22.46 10 aug. Zon op 06.14, onder 21.14 Maan op 11.39, onder 22.57 11 aug. Zon op 06.16, onder 21.12 Maan op 13.01, onder 23.10 Eerste Kwartier: 13 augustus (04.21) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een hogedrukgebied be paalt de komende dagen het weer bij ons. Geleidelijk komt er meer zon waarbij de temperatuur 's middags oploopt tot 22 a 24 graden. Veel wind wordt er niet verwacht en ook de kans op regen is de komende dagen erg klein. De afgelopen dagen werd het weer in een groot deel van West- Europa beheerst door een depressie die van Ierland naar Zuid-Scandinaie trok. Hoewel verwacht werd dat deze depressie wel wat regen zou brengen, bleek achteraf dat deze weinig voor stelde. Aan de droge periode komt ook aan het begin van de volgende week nog geen einde. RENESSE - Dc politiemannen in burger hebben vannacht omstreeks 02.00 uur een kleine handelaar in soft-drugs in dc kraag gepakt en ingesloten. De verdachte bracht zijn waar aan de man op de Hogezoom tc Renesse. Het betreft de 21-jarige C. R. F. de B. uit Arnhem, die tijdens zijn ar restatie nog slechts zes gram hasjiesj bij zich droeg. De B. was zelf ook op vakantie in de Westhoek en dit 'va kantiewerk' moest hem blijkbaar enige extra financiële ruimte bieden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 1