Patrick Tolhoek is Zeeuwsvlaamse oppositie in elfde ronde van Renesse in slotronden te slim af Maruja Speelman goed op dreef t ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uondcrdag 7 augustus 1986 Nr. 23977 9 Patrick Tolhoek komt met een triomfaal gebaar over de finish. De zevende seizoenzege is een feit. Zeeland kreeg Werner Wieme en Pa trick Tolhoek achter zich aan. De overige zeven koplopers lieten een gaatje vallen, dat snel groter werd, doordat de koplopers flink doorka- chelden. Ad Prinsen was de eerste die het gevaar onderkende. Hij ging in de achtervolging en kreeg even la ter gezelschap van opnieuw Wim van Kooten. Het duo kwam tot op 25 me ter van de drie koplopers, maar toen was de energie bij Ad Prinsen op. „De pijp was plotseling volledig leeg. Als we het gaatje dicht hadden kunnen rijden, zou het goed geweest zijn, maar de benen wilden ineens helemaal niet meer", constateerde Ad Prinsen. Wim van Kooten kon het karwei in zijn eentje niet afmaken en moest zich terug laten zakken in de groep, die aanvankelijk de hoofd macht vormde. Vast stond vanaf dat moment, dat de drie vooraan om de bloemen en kussen van ronde-miss Saskia Wandel zouden gaan strijden. Op twee ronden van het einde pro beerde Karei van Goethem om van zijn twee maats weg te rijden, maar Patrick Tblhoek counterde attent om vervolgens zelf enkele meters te pak ken. Nadat de drie de^.bel voor de., laatste ronde hadden géhoord slaag de de 21-jarige renner uit Yerseke er in om de voorsprong wat uit te bou wen. „Nadat Patrick Tolhoek weg was gesprongen, ging ik er vanuit, dat Werner Wieme op zijn beurt het gaatje wel dicht zou rijden. Dat ge beurde niet. Toen ik besloot zelf het initiatief maar te nemen, was het te laat", erkende Karei van Goethem na afloop. „Ja, ze keken naar elkaar. Ik heb hem twee bochten voor het einde op de veertien gegooid en ben uit alle macht doorgegaan. Wieme en Van Goethem konden het toen vergeten", stelde Patrick Tolhoek, die trots als een pauw zijn gewonnen beker opstak naar vader Ko, die op de jury- wagen driftig zwaaide naar het om ringende publiek, als was hij het ge weest, die gewonnen had. „Het was voor het eerst, dat ik hem als ama teur zag winnen. Dat doet je als vader toch wel wat", glunderde Tolhoek. Werner Wieme, die voor de zoveelste keer op Schouwen-Duiveland de lu cratieve leidersprijs op zak stak, sprintte naar de tweede plaats voor Karei van Goethem. Andreas Biletz- ki werd op de streep met banddikte geklopt door Eric Vereecken in de eindsprint van het geklopte zevental. Wim van Kooten eindigde als zesde. Zevende zege De zege in Renesse betekende de ze vende seizoenzege voor Patrick Tol hoek. Het was evenwel pas de tweede op Nederlandse bodem. Eerder eiste hij de bloemen op in Retranchement. „Ik rijd liever wat zwaardere wed strijden met wat klimwerk, zoals in de Ardennen", liet Tolhoek weten. Hier voelt de jonge coureur uit Yerse ke zich in zijn element, getuige de vijf overwinningen, die hij binnenhaalde. Tolhoek boekte in het laatste weekeinde van juli twee overwinnin gen op rij. In beide gevallen na een fraaie solo en met bijna twee minu ten voorsprong. „Dat zijn mooie overwinningen, die ook aanspreken, al is de publiciteit er in Nederland niet erg groot van", meent Tolhoek. „Jongens als de broers Van de Klun- dert kunnen wel een criterium win nen, maar als ze in dergelijke koer sen komen, zijn ze nergens. Dat is het grote verschil. Ik wil toch op deze manier doorgaan, omdat ik toch met tertijd eens een serieuze gooi naar een professionele carrière wil gaan doen. Er zijn nog wel geen contacten, maar ik heb toch de stille hoop, dat met name Jan Raas; die de familie goed kent, me in de gaten houdt". Tolhoek is een van de weinige cou- reurs uit een A-amateurformatie, die naast de uitoefening van de wielren nerij nog een volledige veertig-urige werkweek erop na houdt. „Het vol gend jaar ga ik wat minderen in aan tal werkuren, maar nu moet ik mijn trainingen nog allemaal in de avond uren doen. Dat vergt toch het een en ander, maar vooralsnog .moet het kunnen", besluit Patrick Tolhoek. De Renesser winnaar is aanstaande dinsdag ook in de vierde editie van de Wielerronde van Zierikzee om de Grote Prijs Zierikzeesche Nieuwsbo de van de partij. De uitslag van de elfde ronde van Renesse ziet er als volgt uit: 1. Pa trick Tblhoek, Yerseke 91 kilometer in 2.10.24; 2. Werner Wieme, Oost kamp B op 7 sec.; 3. Karei van Goet hem, Kloosterzande z.t.; 4. Eric Ver eecken, Sint-Jansteen op 55 sec.; 5. Andreas Biletzki, Düsseldorf Did z.t.; 6. Wim van Kooten, Bruinisse z.t.; 7. Paul Barten, Zevenbergen z.t.; 8. Willem-Jan van Loenhout, Nieuw- Vossemeer z.t.; 9. Ad Prinsen, Raams- donksveer z.t.; 10. Jack Nieuwkoop, Roosendaal z.t.; 11. John Leijs, Ou denbosch op 1 ronde; 12. Twan den Braber, Fijnaart; 13. Peter Mol, 's- Gravenpolder; 14. Kees Jonker, Oud- Gastel; 15. Marcel Gunst, Yerseke; 16. Rini van Hooydonk, Roosendaal; 17. John van der Vleuten, Veldhoven op IV2 ronden; 18. Dick van Zanten, Goes; 19. Peter van Dam, Veldhoven; 20. Jan van Dis, Fijnaart. De lei dersprijs was voor Werner Wieme. en Willem-Jan van Loenhout on dersteunden de actie van Prinsen. De 'blonde pijl uit Raamsdonks- veer' reed een zeer attente koers en knapte bijzonder veel vuil werk op in de kopgroep. Toen het er in de slotfa se van de koers op aan kwam, brak hem dat op. „De benen wilden totaal niet meer", verzuchtte Prinsen, nadat hij weer wat was hersteld. Een cruci aal moment in de wedstrijd ontstond, toen de tien koplopers het peloton dreigden te gaan dubbelen. Toen zij de wandelende groep in de rug keken herinnerde speaker Rien de Jonge de koplopers eraan, dat zij er wel reke ning mee moesten houden, dat de ren ners uit het peloton in geval van dub beling weer mee zouden mogen sprinten voor de lucratieve premies. Die inededeling lokte direct een fikse reactie op. De hoofdmacht viel direct stil en in een ronde liep de voor sprong op het peloton met ruim vijf tien seconden terug. „Natuurlijk denken wij ook aan de premies", on derkende Wim van Kooten na afloop. „Het is best een dure sport en een paar extra centen zijn altijd welkom. Aan de andere kant is het zo plotse ling stilvallen ook niet goed voor het ritme. Als je later weer moet aanzet ten is het net of je weer helemaal op toeren moet komen. Een mogelijk heid was natuurlijk ook geweest, dat we direct over het peloton zouden zijn gekletst, maar er is altijd een aantal renners, dat dan weer aanklampt en dan toch wat premies wegkaapt. Het is een kwestie van kiezen of delen". Rond.e-miss Saskia Wandel overhandigt winnaar Patrick Tolhoek de eerste prijs na zijn knappe zege. Werner Wieme links en Karei van Goethem houden het tafereel in de gaten. RENESSE - Zelden werd in een amateurwielercrite- rium zo gespannen door het jurykorps uitgekeken naar de ontwikkelingen in de allerlaatste meters als in de elfde ronde van Re nesse het geval was. Bij het ingaan van de laatste om loop van 1300 meter scheid de de net 21-jarige Patrick Tolhoek uit Yerseke zich licht af van zijn twee mede vluchters Werner Wieme en Karei van Goethem. De vraag was toen natuurlijk, of hij die marge zou kun nen vasthouden, of dat hij alsnog door een van heide Zeeuwsvlamingen zou worden teruggepakt. Met ondermeer vader Ko Tol hoek in hun midden wacht te het zevenkoppige jury korps af. Niets of niemand bleek de ijzersterke vluch ter nog maar een duim breed in de weg te kunnen leggen en de zevende sei zoenzege was een feit voor de jeugdige 'Yersenaar'. Een enthousiast gejuich steeg op vanuit het norma liter zo ingetogen reage rende jurykorps. Enkele seconden na de binnen komst van Tolhoek pakte Werner Wieme de tweede plaats en eindigde Karei van Goethem als derde. Een kleine minuut na de winnaar kwam een zeven tal over de meet, dat lange tijd met de drie koplopers de wedstrijd had gedomi neerd. De sterkrijdende Wim van Kooten pakte de zesde plaats. De elfde editie van de ronde van Renesse verloor reeds voor het ver trek enkele belangrijke kanshebbers voor de overwinning. De Oosterhout- se broers Tommy en Ryan Post, Brue- naar Toon van der Steen, de voor wedstrijden in het buitenland gese lecteerden Conno van de Sande uit IJ- zendijke en Bob Rasenberg uit Ter- hei jden en de Hoogerheidèse broers Nico en Peter van de Klundert moes ten om uiteenlopende redenen ver stek laten gaan, waardoor het ren ners veld ogenschijnlijk een gevoelige tik kreeg. Toch zou zich na een perio de van acclimatiseren op het 1300 me ter lange parkoers een aardige wed strijd ontwikkelen. Voordat na vijftien van de te rijden zeventig om lopen een kopgroep van veertien ren ners ontstond, hadden Patrick Tol hoek, Karei van Goethem, Paul Barten, de Roosendaalse Spanjaard Angel Polvorosa, Wim van Kooten en Ad Prinsen schuchtere uitlooppogin gen geprobeerd, alleen of in groeps verband. De definitieve ontsnapping werd ingezet door de voormalige be roepsrenner Ad Prinsen uit Raams- donksveer, Karei van Goethem uit Kloosterzande en opnieuw Wim van Kooten uit Bruinisse. De geblokte Bruenaar reed in Renesse voortreffe lijk. „Dat mocht ook wel weer eens een keer", stelde hij na afloop. „Ge durende een aantal weken was het niet zo veel met me. Doordat ik nogal wat extra moest werken, vooral 's nachts, schoot het wielrennen er wat bij in. Nu is het ritme weer terug". Kopgroep Van Kooten, Prinsen en Van Goet hem kregen gezelschap van nog elf renners, waardoor er een sterke kop groep van veertien ontstond, die niet meer teruggepakt zou worden. Bij de aansluiters golden Willem-Jan van Loenhout, Werner Wieme, Eric Ver eecken, Paul Barten, de weer actieve Duitser Andreas Biletzki en Patrick Tolhoek als de voornaamsten. De kopgroep van veertien bouwde in enkele ronden een voorsprong op van bijna een minuut op het restant van het rennersveld. Inmiddels wa ren achtereenvolgens Dick van Zan ten uit Goes, Angel Polvorosa, Jan van Dis uit Fijnaart en John van de Reijt uit Gorinchem uit de hoofd- In de problemen De beslissing om het peloton niet op een ronde te zetten, had uiteinde lijk toch consequenties, want toen een aantal renners zag, dat de kop groep stil bleek te zijn gevallen, za gen zij hun Kans schoon om alsnog een serieuze tegenaanval in te zetten. Kees Jonkers uit Oud-Gastel en Twan den Braber uit Fijnaart waren de aanstichters en zij kregen John Leijs uit Oudenbosch, Rini van Hooydonk uit Roosendaal, Marcel Gunst uit Yer seke en Peter Mol uit 's-Gravenpolder mee. Bruenaar Wim van Kooten streed in Renesse lange tijd mee van voren. Pas en kele ronden voor het einde moest hij drie collega's, waaronder de latere win naar Patrick Tolhoek (links), laten gaan. macht weggevallen, doordat zij het tempo niet konden volgen, of door pech werden achtervolgd zoals het geval was bij Polvorosa. Het reste rende tiental werkte eendrachtig sa men en leek het peloton met nog 25 coureurs snel op een ronde te gaan zetten. Bij de eerste doorkomst voor een drie rondenklassement probeer den de drie Zeeuwsvlamingen in de hoofdmacht een serieuze aanval, maar onder leiding van Ad Prinsen werden Vereecken, Van Goethem en Wieme weer tot de orde geroepen. De Van Aarle-tandem Patrick Tolhoek Met nog veertien ronden oftewel bijna twintig kilometer te gaan was de achterstand van de zes op de tien koplopers al ruim onder de halve mi nuut. „Op zo'n klein rondje heb je dat gauw genoeg gezien. Toen we be merkten, dat zij snel dichter kwa men zijn we weer gaan aanzetten", vertelde Wim van Kooten. Door die tempoversnelling werd de staart van het peloton toch snel bereikt. Op het moment dat de samensmelting een feit werd, demarreerde Karei van Goethem direct door. De winnaar van de amateurronde van Midden- NIEUWERKERK - Het tweede Mondragon-toernooi van tennisvereniging Duiveland begint in een aantrekkelijkere fase te komen. In de dubbelspelca tegorieën moesten eerst voorronden en herkansingen worden gespeeld, voor aleer een officieel schema kon worden opgemaakt. De eerste partijen hieruit zijn inmiddels weliswaar afgewerkt, maar noemenswaardige gevolgen had den die nog niet voor de geplaatste dubbels. In het D-toernooi bij de dames is er een opvallende rol voor de jeugdige Zierikzeese Maruja Speelman. In het enkelspel bereikte zij de laatste vier, terwijl zij in het dubbelspel met Mar leen de Vlieger als enige vooralsnog doordrong tot de kwartfinales na twee overwinningen. In het heren enkelspel in de D- categorie zijn vijf van de acht kwart finalisten bekend. In de bovenste helft van het schema bereikte de als eerste geplaatste Hans Bouma de laatste acht door te winnen van Ro nald Dees met 6-2, 7-5. Bouma moet het in de kwartfinale opnemen tegen Hans Minnaar, die met 6-3, 6-0 voor bij Piet de Ruiter ging. Vincent Wisse werd ook kwartfinalist. Hij klopte Lenz Hoogerhuis zeer overtuigend met 6-0, 6-1 en ontmoet nu de winnaar van het Zierikzeese onderonsje tus sen Ernst Pols en René Schimmelpen- nink. In de onderste schemahelft kwalificeerde de als tweede ge plaatste Gerrit van Splunder zich bij de laatste acht via een 6-0, 6-0 zege op Joe Hoare. Van Splunder speelt tegen de winnaar van het duel tussen Cor Korenhof en Hans Spek. Cees Tilro bereikte de laatste acht door met 6-2, 6-3 te winnen van Martin Scheen. Til ro speelt tegen de winnaar van het duel Dick Quartel tegen Martin Salo mons. Halve finales Bij de D-dames zijn de laatste vier bekend. In de halve finales speelt Mirjam Quartel tegen Maruja Speel man. terwijl Mart ine Verschoore het moet opnemen tegen Erna van der Cingel. Martine Verschoore lijkt in blakende vorm na haar opeenvolgen de toernooiovcrwinningen in Zierik zee en Middelharnis. Mirjam Quartel bereikte als eerst- geplaatste de laatste vier door feil loos met 6-0, 6-0 te winnen van Marij ke Jansen. Nicole Wassing kon het niet bolwerken tegen Maruja Speel man en kreeg met 6-3. 7-5 klop. Marti ne Verschoore, die als medefinaliste wordt verwacht door de plaatsings commissie. klopte in de kwart eind strijd Diana Coppoolse met 6-4, 6-1. In de halve finale moet Verschoore het opnemen tegen Erna van der Cin gel, die in drie sets (7-5, 2-6, 6-1) te sterk was voor Patricia Kort. In het damesveteranentoernooi zijn pas twee halve finalisten bekend. De eerstgeplaatste Barbara Heezen won met 6-1, 6-0 van Hennie de Vlaam en moet nu in de halve finale spelen te gen de winnaar van het duel tussen Erna Terwisscha en Corrie Hooger huis. In de onderste schemahelft won Janny Verschuure, het vorig jaar toer- nooiwinnares, van haar clubgenote Ria Oostrom: 6-0, 1-6, 7-5. Zij krijgt nu te maken met de winnaar van het duel tussen Corrie Roda en Willy de Jager. In het grote schema van het heren enkelspel bij de veteranen zijn de laatste acht bekend. De als eerste ge plaatste Arnhemmer Egbert Nijstad klopte Joop Verburg met 6-1, 6-2. Hij komt nu tegenover Aldo de Spirt, die in een marathonpartij van Wim Koot won: 7-6, 3-6, 7-5. Bertus Bleyi bereik te de laatste acht via 6-1, 6-1 winst op Henk Speelman. De Ouwerkerker ontmoet nu Cees Legemaate, die ver rassend doordrong tot de laatste acht door een ruime 6-1, 6-1 zege op Kees Markusse. Sjaak van Opstal, die als tweede is geplaatst, klopte Ben van Schouwen met 6-3, 6-1. De Bruenaar treft nu Dick Verschoore tegenover zich. Verschoore won met 6-2, 6-3 van Jan van Mourik. De vierde en laatste kwartfinale gaat tussen Henk Man- ten en Rien van Wijk. De speler uit Kruiningen klopte Joe Hoare met 6-1. 6-0 en Van Wijk was met 6-2, 6-0 te sterk voor Cor Voost. Maruja Speelman is goed op dreef tijdens het tennistoernooi van de TV Duiveland. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 9