Russische Gortsvit in Putmeet Inkomstenderving uitgevers door kopieerzucht studenten filmnieiiws Militaire intriges in Up the military berichten 'n Dorp bewaart geheimen Maatregelen Valkenburg werken goed Computer virus steekt kop op Welzijns organisaties woedend over bezuinigings plannen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 7 augustus 1986 Nr. 23977 7 Cortsvit in Scharendijke. SCHARENDIJKE - De Russische volksdansgroep Gortsvit verzorgt donderdag 14 augustus een optreden in de Put meet te Scharendijke. Vanaf 20.15 uur (de zaal gaat al om 19.30 uur open) laat de groep uit de Russische Oekraïne de aanwezigen proeven van hun cultuur. De organisatie is in handen van de Werkgroep Evenementen Scharendijke- Ellemeet. De dansgroep voert vele authentieke, spectaculaire dansen uit in folkloristische kostuums. Jaarlijks miljoenen guldens ZIERIKZEE - De wetenschappelijke uitgevers in ons land derven jaarlijks miljoenen guldens aan inkomsten door de „ongebreidelde kopieerzucht" van de universi teiten, waarbij de Erasmusuniversiteit in Rotterdam de „grootste overtreder van de auteurswet is". Aldus de ad vocate mr. E. A. Mout-Bouwman in het kort geding voor de Rotterdamse rechtbank van vijf wetenschappelijke uitgeverijen tegen de Erasmusuniversiteit. De vijf eisten dat de universiteit - als eerste over deze kwestie gedag vaard omdat zij als grootste boosdoe ner wordt beschouwd - de versprei ding van illegaal uit hun boeken en tijdschriften samengestelde compila tiewerken .onmiddellijk staakt op straffe van 100.000 gulden boete pér overtreding. Volgens mevrouw Mout heeft de universiteit de auteurswet VALKENBURG - Toepassing van een speciale regeling van justitie voor het Limburgse vakantiecen trum Valkenburg is deze zomer een afdoende middel gebleken om de or de en rust te kunnen handhaven. Dit is woensdag meegedeeld door burge meester P. Gilissen. Ter voorkoming van de jaarlijkse ernstige ongeregeldheden tijdens het hoogseizoen gaf officier van justitie mr. G. Weggemans de politie dit keer de volmacht van overtreders meteen een boete van tachtig gulden te innen. De leden van het ongeveer zeventig man tellende politiekorps hoefden vanaf het laatste weekeinde van juni in verband met lichte overtredingen slechts op te treden tegen 207 gasten, in hoofdzaak jongeren tussen 14 en 20 jaar. Dit betrof vernieling, urineren op de openbare weg, ordeverstoring, openbare dronkenschap en belemme ring van het verkeer. Het gros van de geverbaliseerden ging met de schik king van tachtig gulden akkoord. Op een drukte van op topdagen 60.000 toeristen noemde een politiewoord voerder het aantal processen-verbaal van 207 woensdag heel gering. bij de samenstelling van de compila tiewerken, ook wel readers genoemd, ,,grof overtreden". Niet alleen wor den korte delen overgenomen zonder dat daarvoor de voorgeschreven bil lijke vergoeding achteraf wordt be taald, maar ook zijn volgens _haar 'grote stukken uit boeken'gekopieerd zondat dat daarvoor de vooraf^Ver- eiste toestemming werd gevraagd. zij daar alsnog voor wordt betaald. Boot kondigde vervolgens aan dat hij alleen hierover uitspraak zal doen en de zaak voor wat betreft de andere in het geding zijnde werken zal aanhou den. Uitspraak vrijdag 15 augustus. Het aantal van 28 pagina's (plusmi nus tienduizend woorden) is overi gens als grens afgesproken door de uitgevers en universiteiten, tussen korte en lange stukken die al dan niet worden gekopieerd. Het eerder aangekondigde kort ge ding over een soortgelijke zaak van de Groningse uitgever Wolters Noord- hoff tegen de Vrije Universiteit in Amsterdam, dat morgen voor de rechtbank in de hoofdstad zou die nen, gaat niet door. Vast is komen te staan dat de reader waar het Wolters Noordhoff om gaat, niet van de VU is, maar van de Stichting Pedago gisch Seminarium en bovendien niet meer wordt gebruikt. Belang De uitgeverijen, Samsom in Al phen aan den Rijn en vier BV's van het uitgeversconcern Kluwe in De venter, hebben volgens Mout het grootste belang bij een gerechtelijke beslissing omdat het nieuwe school jaar voor de deur staat. Daardoor zou een toeneming van de verkoop van compilatiewerken te verwachten zijn. De raadsman van de Erasmusuniver siteit, mr. E. J. Dommering, stelde echter dat van spoedeisend belang geen sprake is aangezien de gezamen lijke uitgevers verenigd in de Ko ninklijke Nederlandse Uitgevers Bond (KNUB) bij de rechtbank in Amsterdam een bodemprocedure zijn begonnen tegen de universiteiten in zake de auteurswetkwestie. Hij betoogde voorts dat de auteurs wet op het gebied van de readers niet erg duidelijk is. Hij wees er ook op dat de financiële vergoeding aan de uitgeverijen voor gebruik van hun werk, als te laag is afgewezen. Maar het overleg hierover is hervat. Het kort geding noemde hij ,,een door kruising van de overlegsituatie". Dommering stelde tevens dat de ei sen in het kort geding schade aan het onderwijs kunnen toebrengen. Op vragen van vice-president C. Boot erkende Dommering dat de E- rasmusuniversiteit in tenminste een geval (het boek Belastingrecht van uitgeverij Gouda Quint) wel erg veel pagina's (259) had overgenomen, ten ZIERIKZEE - In de Zierikzeese Concertzaal draait za terdag 9 en zondag 10 augustus de film Up the military. Beide voorstellingen zijn toegankelijk voor rolprentlief hebbers van twaalf jaar en ouder en beginnen om 20.00 uur. dc kleren krijgen van Melinda. Die is er echter niet van gediend, waarna ze wordt ontslagen en direct weer aan genomen als zc zich voordoet als de willige, verleidelijke vrouw die de militaire 'macho's' zo graag zien. Spionage Zo werkt Melinda zich op via een majoor en een kolonel tot de gene raal. Langzaamaan rolt zfe een spio nageverhaal binnen, waarbij zij in aanraking komt met de meest gehei me militaire gegevens. Melinda Griffin besluit het voor beeld van haar jeugdvriendin Debbie te volgen en naar Washington te gaan. Ze ziet al bij binnenkomst dat Debbie niet meer het naïeve dorpsmeisje van vroeger is; ze treft haar aan, rollebol lend met haar baas, een kapitein die op het Pentagon werkt; het hart van de militaire defensiesystemen. Wie echter denkt dat er in het statige ge bouw een sfeer van ernst en toewij ding heerst, komt bedrogen uit. Melinda wordt er secretaresse van een luitenant, die keihard werkt aan zijn speelgoedtankjes en aan het uit WASHINGTON - In de VS poogt men methodes te vinden om computernetwerken op het gebied van defensie, het bank wezen en het luchtverkeer te beschermen tegen een in aan leg verwoestend wapen, dat „computer virus" wordt ge noemd. Het lijkt op bacteriologische oorlogsvoering, maar dan in hoogontwikkelde technologie: het inbrengen van een vernie tigende elektronische code in het programma van een com puter, via een telefoonlijn, door een geheim agent, terro rist of een bureaumedewerker met cri nele inslag. Als eu: v, *us aanvalt kunnen de hele geheugenbestanden wegvagen die de kern vormen van een systeem: wapensyste men vallen stil, raketten gaan uit koers, gegevens vallen weg, banksystemen waarbinnen miljarden per minuut omgaan raken weerloos. Computervirussen worden zo ontworpen dat zij zich kun nen vermenigvuldigen zoals een levend organisme en zich door een systeem kunnen ver spreiden, van het ene systeem naar het andere kunnen over springen tijdens elektronische contacten en ook maanden of jaren kunnen liggen wachten om toe te slaan. Zij zijn daarbij nauwelijks van te voren te ontdekken, daar het maar om een paar honderd tekens gaat in het pro gramma van een computer dat uit in totaal honderdduizenden van zulke instructies kan be staan. Bij het onderzoek naar te genmaatregelen is men ge schrokken van het betrekkelij ke gemak waarmee deskundi gen zulke elektronische codes maken. De virussen kunnen zich ook verspreiden via com puterschijven, die computerge bruikers plegen te vermenig vuldigen en samen te gebrui ken. UTRECHT - Het welzijnswerk is woedend op minister. Brinkman (wvc) omdat die per 1 januari 1987 bij zes landelijk opererende organisa ties voor welzijnswerk de subsidie kraan wil dichtdraaien. „Voor het welzijnswerk, dat toch al geplaagd wordt door bezuinigen, dreigt de zo veelste klap. Het wordt langerzamer- hand echt te grijs", aldus secretaris H. I. Prince van Gamma, de landelij ke organisatie voor sociaal-cultureel werk. Prince kreeg vrijdag bij wvc te ho ren dat Gamma, waar in totaal 45 mensen werken, met ingang van vol gend jaar geen subsidie meer krijgt en dat de minister dat ook van plan is bij vijf andere welzijnsinstellingen, waaronder het Platform overleg op bouwwerk en het Nederlands insti tuut voor maatschappelijk opbouw werk. In totaal werken er bij de zes met opheffing bedreigde organisaties circa 120 mensen, aldus Prince. In to taal gaat het om een bedrag van zeven miljoen gulden, waarvan 2,7 miljoen naar Gamma zou gaan. Prince en de zijnen zijn des te kwa der omdat de minister volgens hem in strijd handelt met eerder gemaakte afspraken. Eierveijing Eiveba b.v. BARNEVELD, 5-8. - Aanvoer 2.052.000 stuks. Stemming: vriende lijk. Prijzen per 100 stuks: Eieren van 50-51 gram f 7.14; 55-56 gram 7,62- 7,64; 60-61 gram 8,73-/ 9,46 en 65- 66 gram 10,00-/ 11,44. Beursbericht Markt Goes dinsdag 5 augustus 1986 Uien Plantuien, directe levering, op auto geleverd en exclusief btw, Sturon tot 21 cent per kg. Vlas Op auto geleverd, nieuwe oogst en exclusief btw: ongerepeld tot 40-52 cent per kg. Granen, zade en peulvruchten Prijzen per 100 kg, en excl. BTW: Thrwe, basis 16% 43,— - 45,25; Brouwgerst, boerenschoon, basis 16%" 49,50 - 50,25; Voergerst 42,—; Wintergerst 43,50; Erwten, kleine groene 76,80,—; Karwij, boe renschoon 185,—, f 205,—; Karwij, prima doorsneekwaliteit 215,—. Hooi Prijzen per 1.000 kg, op auto gele verd en exclusief btw: Weidehooi le snede 300,325,—; weidehooi 2e snede 250,— - 275,—; dijkhooi 275,300,—; lucernehooi 350,— - 375,-; Veldbeemd 190,— - 220,—; Roodzwenk 130,150, Raaigrassen 110,— - 130,—; Gerstestro 100,— - 110,Tar- westro 90,100,—; Erwtenstro 100,- - 140,-. Veemarkt Den Bosch DEN BOSCH, 6-8. Prijzen per kilo gram geslacht gewicht en ontvet: stie ren: le 7,50-/ 8,00, 2e 6,40-/ 7,50; vaarzen: le 7,00-f 7,65, 2e 6,00- 7,00; koeien: le 6,90-/ 7,55, 2e 5,55-/ 6,90, 3e 5,05-/ 5,55; worst koeien 4,80-/ 5,80. Prijzen per kg levend gewicht: Vet te kalveren le 6,10-/ 6,50, 2e 5,60- 6,10; zeugen le 2,35-/ 2,45, 2e 2,25-f 2,35. Prijzen per kg geslacht gewicht: Schapen 5,00-/ 6,90, lammeren (rammen) f 10,00-/ 10,90, lammeren (ooien) 9,40-/ 10,20. Vrijdag 8 augustus Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 15.00 uur Schwarzwaldkliniek, Duit se serie. Afl.: De vondeling.'Voor de ingang van de kliniek wordt een pas geboren baby gevonden. Mevrouw Kolb wil de baby graag adopteren. 15.45 uur Country Camera, zevendeli ge serie over de West Country. (1). 16.10 uur Mensen zoals jij en ik, serie korte verhalen met Kees Brusse in de hoofdrol. 1. Taxi in de regen. 2. Het Krediet. 3. Een dagje naar buiten. 16.55 uur Honderd beroemde schilde rijen. Vandaag: de Huurling/Herder, van Holman Hunt, 17.05 Ik zag twee beren, kinderpro gramma. 17.20 uur Ontdek je plekje, serie over de schoonheid van stad en land. Van daag: Brielle. 17.30 uur Journaal. 17.40 uur Paspesies, Leonie Jansen leest voor uit prentenboeken en praat met kinderen. 18.05 uur Wind in de wilgen, kinder serie. Afl.: Op trektocht. 18.25 uur Minjon: Tussen wit en zwart, Minjonners zoeken de kleur in ons bestaan. 19.00 uur Bas Boris Bode, Duitse jeugdserie. Deel 8. (herh.). Inspecteur Van Maarsen verdenkt Rutger van diefstal. Bas Boris, Rutger en Annet te worden aan een verhoor onderwor pen. 19.25 uur Blokletters, spelprogram- ma. Presentatie: Fred Oster. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Penmarric, Engelse serie. Deel 6 en 7. Janna en Mark gaan scheiden. Tbt groot verdriet van Jan na worden de kinderen toegewezen aan Mark. Na de dood van Rose keert Mark terug naar Penmarric. 22.15 uur Masada, historische serie. Deel 7. (herh). Als Silva erachter komt wat er gebeurt na de machts overname van Pomponius Falco wordt hij woedend. De mensen op de berg Masada komen meer 'dan ooit dichter tot elkaar. 23.00 uur AVRO's Televizier Terro risme, special over terrorisme, gepre senteerd door Ria Bremer. 23.30 uur AVRO's Sportpanorama: Amsterdam 711-Toernooi, eerste avond van het jaarlijkse internatio nale voetbaltoernooi. 00.00 uur Jazz met Jacobs. Pim Ja cobs ontvangt jonge jazzmusici. 00.30 uur Journaal. 00.35 uur Nieuws voor doven en slechthorenden Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 17.00 uur Hoor je me? informatieve serie over coma. Afl. 2: Mensen ko men aan het woord die uit eigen erva ring weten wat het betekent om een geliefd persoon in coma te zien. 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 18.20 uur Paspoort voor Spanjaar den. •1 CUOH 18.30 uur Sesamstraat. 19.00 uur Journaal. 19.12 uur Magnum, Amerikaanse se rie. Magnum gaat op de universiteit over zijn vak doceren. Er ontstaan problemen als de studenten met hun eerste proefopdracht beginnen. 20.00 uur Nederland Muziekland vanuit Monnickendam. 20.50 uur Double take, Amerikaanse mini-serie gebaseerd op William Bay er's bestseller 'Switch'. Frank Janek, rechercheur bij de politie in New York, brengt twee moorden met el kaar in verband. Hij wil in het brein van de moordenaar doordringen. Hiermee brengt hij zichzelf en zijn vriendin in gevaar. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Kenmerk special: Tussen modelrevolutionairen en wormen, film over het leven in Cuba na de re volutie. 23.28 uur Bericht van de Wilde Gan zen 23.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 23.35 uur Double take, vervolg. BRT 1 17.55 uur Journaal. 18.00 uur Tik Tak, kleuterprogram ma. (herh.). 18.05 uur Plons, kinderprogramma, (herh.). 18.10 uur Prikballon, kinderserie over het maken van voorwerpen, ani matie en een lied. Presentatie: Fran cis Verdoodt, (herh.). 18.25 uur Dol op dansen (Dancing Da- ze), zesdelige Australische serie over de Green Sisters die naar de stad trekken in een appartement bij de ge heimzinnige Stephen Isaacs. Afl.: 1. 19.15 uur (ZW) Comedy Capers: Avon tuur om middernacht (Midnight Pa trol), korte komische film met Snub Pollard. 19.30 uur Uitzending door derden: Programma van de Liberale Radio- Omroep. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Weerbericht. 20.20 uur Callan, Engelse speelfilm uit 1974 van Don Sharp. Met: Edward Woodward, Eric Porter, Catherine Schell e.a. (Originele versie met Ne derlandse ondertitels). Ex-geheim- agent Callan kan weer in dienst ko men als hij de zakenman Schneider vermoordt. Mears, een andere gehei magent, ziet Callan liever niet in de dienst terugkomen en wil hem dwars bomen. 22.00 uur Filmportret: George Ste vens: A filmmakers journey (2). Bio grafie van de regisseur, gerealiseerd door zijn jzoon. Interviews met regis seurs, acteurs, actrices, medewerkers en fragmenten uit zijn film: 'Giant'; 'A place in the sun'; 'Shane' e.a. 22.50 uur Journaalpn Coda: Vis, uit 'Aardewerk' van Hubert van Herre- weghen. BRT 2 Geen uitzending. Prijzen per stuk: Schapen 140- 210, lammeren (rammen) 130- 215, lammeren (ooien) ,jf:120-/ 190; melk- en kalfkoeien: le sóórt 1700- 2525, 2e soort 1300-/ 1700; melk en kalf vaarzen: le soort f 1600-f 2500, 2e soort 1300-/ 1600; guste koeien 1500-/ 2100; enterstieren 1000- 1675; nuka's voor de mest roodbont stieren 380-/ 700, roodbont vaars kalveren 240-/ 500, nuka's voor de mest zwartbont stieren 250-/ 595, zwartbont vaarskalveren 120-/ 400; weidelammeren 100-/ 180, bokken en geiten 30-/ 125. Aanvoer: totaal 8064 stuks, waaron der; slachtvee 1452, stieren 258, ge- bruiksvee 937, jongvee 229, nuka's roodbont 1231, nuka's zwartbont 978, slachtschapen en lammeren 1504, ge- bruiksschapen en lammeren 457, var kens 880, bokken en geiten 138. Overzicht: slachtvee: handel stil, en prijzen lager; stieren: handel flauw, en prijzen lager; gebruiksvee: handel flauw, enprijzen gelijk; jongvee: han del stil, nuka's matig, en prijzen ge lijk; schapen en lammeren: handel matig, en prijzen prijshoudend; var kens: handel redelijk, en prijzen ho ger; bokken en geiten: handel rustig, en prijzen gelijk. Eierveiling Eiveba b.v. BARNEVELD, .-6-8. - Aanvoer 1.149.120 stuks. Stemming: vriende lijk. Prijzen per 100 stuks: Eieren van 50-51 gram 7,15; 55-56 gram 7,66; 60-61 gram 8,92-jf 9,53 en 65-66 gram 10,10-/ 11.57. Nederlands Hervormde Kerk Aangenomen het beroep door de Generale Synode tot predikant voor buitengewone werkzaamheden (Luchtmachtpredikant) W. F. Kruis, laatstelijk Chr. Geref. predikant, wo nende te Veenendaal. Gereformeerde Gemeenten Tweetal te Dirksland: G. Mouw te Genemuiden en Chr. van der Poel te Yerseke. BEVERLY HILLS - De Britse ac teur Timothy Dalton is gekozen om zijh landgenoot Roger Moore op te volgen als James Bond in de jubi leumfilm die over het personage van Ian Fleming wordt gemaakt. Dit heeft producer Albert Broccoli mee gedeeld in Beverly Hills. 79 Tot hun geruststelling ging Katrien akkoord met een verblijf bij Ria. Jan tien kreeg de indruk dat ze er zelfs heel veel zin in had. „Maar de dokter zegt dat ik nog niet veel bezoek mag hebben, alleen jullie. Denk je daaraan, als de men sen naar me vragen," waarschuwde zc. „Ik zal het zeggen," antwoordde Janticn terwijl ze twee blikken perzi ken op sap uitpakte, die gisteren door do vrouw van Tfcun waren gebracht. Haar moeder noteerde zorgvuldig van wie zc iets gekregen had; ze schreef aan iedereen een bedank briefje. „Je moet in die dingen secuur zijn," placht ze te zeggen. „Ria kan u vanmiddag al ontvan gen. Vindt u het prettig, als ik u straks breng? Meindert doet dc win kel en Theo is in het kantoortje aan de administratie bezig. Ik heb dus tijd genoeg." „Graag," zei Katrien. „Ik denk, dat ik het bij Ria wel net zo rustig zal hebben als hier. Ik zou voorlopig nog maar niet aan de klanten vertellen, dat ik naar een ander adres ben ver huisd." „Goed, moeder," zei ze, ze had eraan toe willen voegen, dat ze dat zelf ook al gedacht had, maar dat slikte ze in.' Ria ontving hen met thee en iets er bij. 't Leek op een feestelijke visite. Het was even of er geen schaduwen waren. Tbrwijl ze naar huis terugreed, ont dekte ze hoe goed het was eruit te gaan zoals Theo had opgemerkt. Je ontliep de problemen wel niet, maar je tankte moed om ze weer beter aan te kunnen. Ze had ineens zin iets ge zelligs te organiseren. Weer een eten tje met Evert en Tilly bijvoorbeeld. Tilly zou het fijn vinden niet te hoe ven koken en je was dan weer een he le avond samen met mensen, die niets van hun problemen wisten. Theo juichte het plan direct toe. „Ik haal straks een paar flessen wijn," zei hij gul, „dan gaan we je moeders vertrek uit het ziekenhuis vieren." Onder het genot van de wijn steeg de stemming die avond. Naar Jan- tiens smaak werd Theo wat al te vro lijk. Ze vond dat hij teveel met Tilly lachte. Tben het bezoek weg was en hij nog steeds in een vrolijke stem ming opgewekt neuriënd de asbak ken leeggooide, maakte ze er een op merking over. „Je lachte zo met Tilly," zei ze. „Ik ben het er ook niet mee eens dat je hebt afgesproken met haar en de kin deren naar die hondententoonstel- ling te gaan." „Liefje zei hij ontdaan, een volle asbak neerzettend, „liefje toch. ik wilde je wijzer hebben. We maak ten maar een grapje. Ik was vanavond een beetje uitgelaten." Zc had allang spijt dat ze erover be gonnen was. Eenmaal onder woorden door NEL VAN DER ZEE gebracht leek het haar kinderachtig wat ze gezegd had. Maar toen hij met Els verloofd was, had hij met haar op dezelfde manier grapjes gemaakt als hij nu met Tilly deed. Het lag op de punt van haar tong dat te zeggen maar ze beheerste zich. „Laten we pr maar niet meer over praten," zei ze, „het was immers ge zellig. Ik ben, denk ik, een beetje moe." Een beetje heel erg, dacht hij, haar ongemerkt gadeslaand. Ze zag er be paald afgetobd uit. En straks als ze in bed lagen, zou ze weer begtfmen te piekeren. De laatste tijd probeerde hij zich slapend te houden als ze be gon te praten. Soms met succes, soms niet. Als ze vanavond begon, zou hij weer met haar meepraten. Maar ze begon niet en dat hield hem langer wakker dan het geval was als ze hardop piekerde. Je kon niet zeggen dat Neeltje Ob- bink, de vrouw van de bakker aan de overkant, echt kletste, maar ze was wel altijd goed geïnformeerd over het laatste nieuws. Tben Jantien haar 's morgens zag aankomen, kon ze al zo zien dat Neeltje geen gróte-bestelling kwam plaatsen. Het zag'drnferar uit dat ze nieuws had en dat spuide ze meestal met de aankoop van een paar gloeilampen. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 7