Een stad om van te houden Burgemeester Th. H. de Meester verlaat zijn dierbaar Zierikzee Zierikzee op televisie ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE u„nderdas 7 augustus is.86 Nr. 23977 5 ZIERIKZEE - Burge- meester Th. H. de Meester gaat een dierbaar stuk van zijn leven afsluiten: zijn ruim vijftien jarige ambts periode in Zierikzee. Met ingang van I september gaat hij - op zestig jarige leeftijd - gebruik maken van de mogelijkheid tot vervroegde uittreding. Op dinsdagmiddag 26 augus tus zal tijdens een buiten gewone raadsvergadering afscheid van hem worden genomen. De periode De Meester in Zierikzee zal daar officieel mee worden afgesloten, maar ongetwij feld zal nog talloze malen 'zijn bewind' worden ge memoreerd. In de ruim vijftien jaar immers, dat Th. H. de Meester de ambtsketen van Schou- wen-Duivelands centrum gemeente droeg, zijn vele zaken tot stand gebracht en werden talloze ontwik kelingen in gang gezet. De Meester heeft dat niet al leen gedaan; zijn persoon lijke inzet en beïnvloeding hebben daarin echter wel een belangrijk aandeel ge leverd. Een terugblik aan de vooravond van zijn vertrek leidt tot de conclusie dat De Meester met enkele frustraties, maar ook met heel veel voldoening zijn burgemeestersambt neer legt. Zelf stelt hij vast: „Zierikzee is de een heel dierbare periode in mijn leven geweest". Tweeënzestig mensen staan 'te trappelen' de ambtsketen van Zierik zee van De Meester over te nemen. „Ja, men doet daar zo spastisch over, maar in de tijd dat ik solliciteerde voor het ambt in Zierikzee waren er geloof ik tussen de zeventig en tach tig sollicitaties. Dat was gebruike- lijk. Er zijn natuurlijk gemeenten waar minder belangstelling voor be staat, maar voor een gemeente als Zierikzee is dat aantal toch heel be grijpelijk". Motieven De Meester memoreert op verzoek zijn eigen motieven in 1971: „Een plaats als Zierikzee appeleerde qua afmeting en qua aanzien het meeste aan mijn gevoelens betreffende het burgemeesterschap. Klein genoeg voor persoonlijke contacten met de inwoners en toch groot genoeg om boeiend te blijven". Zierikzee werd (en wordt) naar zijn mening immers gekenmerkt door veelzijdigheid: een centrumgemeente met vele voorzie ningen op onderwijskundig gebied, met een schouwburg, een ziekenhuis, met een gevarieerd koopcentrum, kortom met alle zaken, die een ge middelde gemeente pleegt te bezit ten. En....natuurlijk gold als belang rijkste drijfveer het historisch karakter en het monumentenbezit. Overigens had ook de nog maar net in gang gezette ontwikkeling van een hedendaagse stadswijk als Poortam bacht (toen nog Plan West) De Meesters duidelijke belangstelling, hoewel hij die hedendaagse bouw zo wel bestuurlijk als esthetisch wat minder interessant vond. De restau ratie van historische monumenten boeide hem het meeste en dat is ook zo gebleven. Frustraties en voldoening- Er stond De Meester na zijn officië le installatie op 16 maart 1971 heel wat uitdaging te wachten. Vele woon huismonumenten en historische ge bouwen waren, zo memoreert hij, in zeer slechte staat. In feite was de stadsontwikkeling in Zierikzee pas enkele jaren op gang na de ontslui ting in 1965; de hele verkeersproble matiek begon zich pas aan te dienen; het dagtoerisme was nog maar een fractie van wat het nu is. Eén van de eerste besprekingen met belangrijke instanties als Monu mentenzorg, Provincie, Stedebouw- kundige en dergelijke werd dan ook aan die noodzakelijke stadsontwik keling gewijd. Gesproken werd reeds over enkele frustraties, die De Meester - straks ook bij zijn vertrek nog - hoog zitten. Eén daarvan betreft de aanpak van de verkeersproblematiek in Zierik zee. Terugblikkend naar zijn begin periode hier, memoreert hij het ver keersplan van Bureau De Regt uit 1972. Een, volgens hem, uitstekend plan, waarin oplossingen als eenrich tingsverkeer, loopstraten in dc bin nenstad en een strak parkeerschema voor lang, middellang en kort parke ren werden aangedragen. Een uitste kend plan, dat tot zijn grote spijt nooit helemaal kon worden uitge voerd. Niet iedereen in de Zierikzeese raad vond het plan uitstekend. Er kwam verzet tegen bepaalde onder delen, hetgeen een integrale invoe ring in de weg stond. „Betreurens waardig", verzucht De Meester nu nog. want dat verzet heeft volgens hem de oplossing van vele binnenstads-verkeersproblemen ja drag - maar een toezegging van 327.000,— is binnen en de verwach ting is dat de uiteindelijke bijdrage tussen de vijf en zes ton zal komen te liggen. Natuurlijk staan er nog restaura ties te geschieden (Varreput, Vis markt), maar daar is in het beleid door middel van de meerjarenplan ning reeds rekening mee gehouden. Inspraak De Meester heeft als man, die graag snel dingen van de grond krijgt, wei eens geworsteld met inspraak. Dat erkent hij. Dat hele systeem, waar door iedereen tegen elke beslissing in beroep kan gaan, heeft immers ten aanzien van allerlei zaken, die drin gend van de grond moesten komen, vaak vertragend gewerkt. „Terwijl", benadrukt De Meester: „het maar zelden voorkomt dat ten gevolge van inspraak of bezwaarschriften dingen ook werkelijk beter van de grond ko men. Ik zeg niet dat het nooit ge beurt, maar in elk geval niet dik wijls". Over inspraak beschikt de bevol king immers al met een gekozen ge meenteraad en gekozen wethouders; die té allen tijde terfvërhntwoórding geroepen kunnen worden. Bovendien voorziet de Gemeentewet erin, dat de besluitvorming over zaken, al zijn die dan eerst in beslotenheid besproken, toch in openbaarheid dient plaats te vinden. Het algemeen belang noch het par ticulier belang is ermee gebaat als bepaalde zaken vroegtijdig in de openbaarheid zouden komen. In de voorbereidende fase, moet er, vol gens De Meester, besloten overleg mogelijk zijn. De roep om openbaarheid klinkt in de oren van het publiek wel heel de mocratisch, maar resulteert naar zijn mening in een schijn-openbaarheid als dat overleg dan toch elders (telefo nisch, in de wandelgangen of op de hoek van de straat) wordt gevoerd. Maar.hij heeft toch ook weieens goeie kanten van inspraak ervaren? „Natuurlijk", beaamt De Meester volmondig en hij zegt vaak zeer te hebben genoten van hoorzittingen in het kader van bestemmingsplannen. Die bieden ieder de mogelijkheid zijn mening en gedachten te uiten, terwijl ter plekke ook een reactie van de zij de der gemeente, maar ook vanuit de eigen groep kan worden vernomen. Hoor en wederhoor acht hij een goede zaak. Ook met oppositie tijdens der gelijke bijeenkomsten had hij geen moeite. „Dat gaf de mogelijkheid de plannen goed te beargumenteren." Bovendien heeft hij ervaren, dat ook vanuit het publiek soms zeer zinnige suggesties naar voren kunnen komen en daar werd dan echt wel rekening mee gehouden. Promotie en public relations Promotie en public relations zijn zaken, waar De Meester veel belang aan hecht. „Zierikzee met zijn histo rische gebouwen, musea en natuur schoon is immers promotie waard". Hij is ervan overtuigd, dat het grote voorzieningenapparaat niet kan le ven bij de gratie van 10.000 inwoners. Daar is het publiek van buitenaf voor nodig en derhalve zal bekend moeten blijven dat Zierikzee een mooie stad is. De burgemeester hoopt van harte dat dat zo zal blijven, hoewel hij be paalde ontwikkelingen (weg over de stormvloedkering) toch wel wat zor gelijk vindt. De kreet: „Het is hier al zo druk", getuigt in zijn optiek van weinig vi sie. Die toeristische toeloop is voor de eigen bevolking misschien ver draaid vervelend. Zelf liep hij van middag ook nog met een krop sla en een doosje champignons in zijn fietstas, omdat ook zijn echtgenote de stad tijdens de Toeristendag mijdt. Maar goed, dat neem je op de koop toe. „Uiteindelijk is het zo'n korte periode en de rest van het jaar profiteren wij toch van die voorzie ningen". Dat een burgemeester zelf overi gens ook weieens boodschappen doet, past vaak niet in het beeld dat hét pu bliek van'hem heeft. Lopend -in de su permarkt hoort hij daar weieens een opmerking over. „Ja, ik ben net een mens hè?", luidt zijn reactie. Tenge volge van het 'Swiebertje-effect' is het, volgens De Meester echter moei lijk over te brengen, dat een burge meester echt nog veel meer doet dan linten doorknippen. Anderzijds had hij graag meer tijd en gelegenheid gehad persoonlijke contacten met de inwoners te onder houden. Bijzonder veel genoegen be leefde hij samen met zijn echtgenote immer aan de bezoekjes aan 50 en 60 jarige huwelijksparen. „De gesprek jes, die je bij die gelegenheden voert, leveren zulke fijne contacten op en je komt in contact met inwoners van je gemeente die je anders nooit ziet". Liberaal De Meester is er altijd vanuit ge gaan, dat een burgemeester boven de partijen staat. Zijn beslissingen nam hij in het belang van de gemeente en niet uit partijpolitieke overwegin gen. Uiteraard spreken als VVD- burgemeester de liberale beginselen hem het meeste aan en dan in de Het gesprek niet De Meester werd even onderbroken door een telefoontje van regisseur Frans van Busschoten. Deze laat zich enthousiast uit over de opnamen voor het AVRO televisie-programma op don derdag 11 september. Een pro gramma, dat gewijd zal zijn aait de reünie van de Stichting Ronde- en Platbodemjachten in Zierikzee. De totale opname duurt 29 minuten, 16 minuten daarvan zullen gewijd zijn aan het historische waterspel rond het poortencomplex. „Kun je goed zien dat het zich in Zie rikzee afspeelt?", informeert De Meester. „Nou en of", stelt Van Dusscboten hem gerust. De Meester is tevreden. De opname, ongetwijfeld een mooi stukje promotie van Zie rikzee» zal namens de gemeen te ook worden aangeboden aan het vorstenhuis in Monaco. meest letterlijke zin betreffende het vrije ondernemerschap. In een vorige gemeente heeft hij zich nog wel met partijpolitiek bezig gehouden, maar in zijn Zierikzeese periode waren er andere zaken die alle tijd en aan dacht vergden. Overigens betreurt hij het, dat je als WD-er - in tegenstelling tot een PvdA- of CDA-burgemeester- een be paald stempel krijgt opgedrukt. Een stempel als zou je als liberaal niet so ciaal voelend kunnen zijn. De afscheidnemend burgemeester staat aan de start van een geheel nieuwe levensfase. Zijn functies als voorzitter van de school voor ver pleegkundigen en als voorzitter van de Monumentenwacht Zeeland is hij ook van plan binnen een jaar af te bouwen. Immers: het avontuur lokt. Met twee-en-veertig dienstjaren had De Meester al twee jaar eerder zijn werk kunnéli beëindigen. Voor zichzelf had hij éfiftfer de grens van de zestigjarige leeftijd gesteld. „Daar heb ik zelf voor gekozen en ik heb dus ook zelf de gelegenheid gehad me er geestelijk op voor te bereiden". Voor Zierikzee'vindt Hij. het na ruim vijf tien jaar'dezelfde; burgemeester ook tijd worden, dat er een ander gezicht komt. „Sommigen hadden dat mis schien al veel eerder willen zien", grapt hij zuurzoet. - *N Varen De komende winter is hij van plan te gaan afkicken van z'n druk bezet levensschema. Tijd zal ook worden besteed aan sociale contacten, want die hebben er de afgelopen jaren wel wat onder geleden; aan lezen en het bijwerken van het familie-archief en verder verheugt hij zich op de ge neugten van het eerste grootvader schap. Rond 1 mei echter hoopt het echt paar De Meester met de boot naar zuidelijker streken te vertrekken. Het uiteindelijke doel is Grieken land, maar dat zal pas na vele om zwervingen worden bereikt, zo is de bedoeling. 's Winters zullen de De Meesters hun tenten weer in Nederland op slaan, wellicht in een tijdelijk te hu ren woning. Waarschijnlijk niet in Zierikzee. „Het is niet goed om te dicht in de buurt van je opvolger te blijven hangen, maar we blijven wel in Zeeland, daar krijgen ze mij niet meer vandaan". De Meester heeft na die 16e maart 1971 nooit meer gedacht aan vertrek. „Nee, ondanks alle geklets, die daar over de ronde heeft gedaan, heb ik nooit een sollicitatie voor een andere gemeente ingediend. Ik heb ook nooit in twijfel gestaan. Als ik had willen veranderen, had ik dat toch minstens een jaar of zeven geleden moeten doen. Daar had ik toen geen enkele behoefte aan, in Zierikzee waren nog zoveel boeiende zaken in ontwikke ling". Foto's: Johan Junior Tekst: Ali Pankow ren en jaren vertraagd. „Eigenlijk beginnen we een en ander nu pas te boven te komen na de realisatie van parkeerterrein Mosselboomgaard, waar ook veel verzet tegen is geweest, maar dat nii niemand meer zou wil len missen, met de gedeeltelijke rea lisering van het parkeerterrein in de Nieuwe Bogerdstraat en met vooral het parkeerterrein aan de Baden Po- wellweg (nu Gasthuisboomgaard ge naamd). Die terreinen werden ook in dat plan van De Regt al genoemd, maar het heeft tot 1986 moeten duren voor ze van de grond kwamen, tenge volge van die jarenlange oppositie. De Meester hoopt van harte dat de situatie in de nabije toekomst zal worden gecompleteerd met een sy steem van parkeermeters voor kort parkeren in het hartje van de stad en met aanstelling van minstens twee parkeerwachters, te financieren uit de opbrengst van genoemde parkeer- gelden. Hij, erkent dat hij het ideaal zou hebben gevonden als die afron ding nog in zijn ambtsperiode zou zijn geschied. „Maar goed, ik ben in elk geval blij, dat het binnenkort te verwachten is". Veel zuurder zijn de druiven bij De Meester nog ten aanzien van het dwarsbomen van de oorspronkelijke renovatieplannen voor het Haven kwartier. Zijn boosheid daarvoor heeft hij de afgelopen jaren reeds in vele toonaarden verkondigd. Bij zijn komst in 1971 stond, zo her innert hij zich, in het Havenkwartier bijna geen huis meer overeind. Een bijzonder goed bewoningsplan moest daar verandering in brengen. Op ini tiatief van een - naar zijn zeggen kleine oppositiegroep, die moeite had met het verschuiven van de,oor spronkelijke rooilijn, gooide éóhter roet in het eten. 'Triest onbegrip' „We wilden er geen brede allée van maken, maar wel wat ruimte creëren voor binnenterreintjes, waardoor ook parkeergelegenheid werd gerea liseerd. Dat is door die actiegroep ge torpedeerd en door het trieste onbe grip van de zijde der provincie". De ontwikkeling van het Havenkwartier zag De Meester er lange tijd door ver traagd en in die tussentijd, zo memo reert hij, waren de rijkssubsidies in middels opgedroogd en moesten de overige straten in het Havenkwartier - in vergelijking met de fraaie Ven kelstraat - aanzienlijk soberder wor den uitgevoerd. De Meester's woede wakkerde en kele jaren geleden weer aan toen de huidige bewoners van het Haven kwartier, verenigd in een actiegroep te kennen gaven, dat ze in hun woon wijk wel wat weinig ruimte hadden voor het parkeren van de auto en het laten spelen van de kinderen. Uit drukkelijker kon, volgens hem, im mers niet worden bewezen, dat de huidige bewoners van het Haven kwartier de wrange vruchten pluk ken van de destijds gevoerde opposi tie. Later in het gesprek komt hij er nogeens op terug en noemt het Ha venkwartier het meest saillante voor beeld van de manier, waarop r in spraak verkeerd kan werken. Het zit hem hoog, dat is duidelijk. Voldoening Toch zal bij De Meesters vertrek voldoening over hetgeen tot stand kwam, kunnen overheersen. Bijzon der geslaagd noemt hij de ontwikke ling aan de noordzijde van Poortam bacht (Oesterstraat, Krabstraat, Kreeftstraat) en vol vertrouwen is hij ook over de verdere ontwikkeling aan de oostzijde, Schouwenbank en omgeving, als straks de definitieve bestrating en beplanting een kans krijgen. Hoewel ook in deze stads wijk op financiële gronden versobe ring noodzakelijk werd in de loop dei- tijd. De meeste tevredenheid gaat echter uit naar de restauraties van histori sche gebouwen en woonhuismonu menten. Een belangrijke restauratie gold het stadhuis, waarvan de bene denverdieping, volgens De Meester bij zijn komst nog 'een puinhoop' was. Het werk heeft miljoenen ge vergd, maar bracht dan ook zeer fraaie ruimten voor onder andere de dienst gemeentewerken en de afde ling financiën tot stand. „Een ontzet- ijlend boeiende tijd", aldus De Meester en met genoegen denkt hij terug aan de samenwerking met architect B. van den Bergh. De gehele Meelstraat, aanvanke lijk nog vol stutten, werd flink gere noveerd en verdere hoogtepunten vormen uiteraard ook de restaura ties van Gravensteen, Zuidhaven poort-brug, kademuren, Tempeliers- huis, de beide molens en de Nobel- poort. Maar ook ten aanzien van de restauratie van particuliere woonhui zen heerst er voldoening. De burge meester benadrukt dat de goede sub sidieregelingen daar debet aan zijn geweest. Verder noemt hij het feit, dat Zierikzee als kleine gemeente ook een speciale ambtenaar in dienst had, die zich vrijwel uitsluitend be zighield met de begeleiding van par ticuliere restauraties. Hij gelooft ech ter ook beslist, dat de voortvarend heid waarmee de restauratie van historische gebouwen hier werd aan gepakt, aanstekelijk heeft gewerkt op particuliere bezitters van woon huismonumenten. De mentaliteit ten aanzien van restauratie en onder houd werd er, naar zijn mening, posi tief door beïnvloed. In vergelijking met andere gemeenten, is het Zierik zee, volgens hem, gelukt zeer grote subsidies te verwerven. Geen grote wensen Echte grote wensen zijn er op ge bied van de restauratie dan ook niet meer. De Meester is gelukkig met de buitenrestauratie van de Gi-ote Kerk enkele jaren geleden en vindt het bij zonder fijn, dat nog dit jaar ook ge start kan worden met de restauratie van het interieur. Er wordt - uiter aard samen met de Stichting Oude Zeeuwse Kerken - met Monumenten zorg nog wel wat gestoeid over de pre cieze hoogte van het subsidiabele be-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 5