Kris Kras Kwis trok veel publiek naar Havenplein Explosieve partij wijn uit de handel genomen streeknieuws Commissie wil maatregelen voor meerdere donornieren Zeeuwse D'66 schrijft gs over bezuinigingen Voormalige veerdienst tussen Kats en Zierikzee beschreven - r1* f r Toeristendag in Zierikzee Hotelplan sticht eigen consumenten afdeling Benzine vandaag duurder 4 Er was veel belangstelling voor de Kris Kras Kwis van Sky Channel. ZIERIKZEE -De Kris Kras Kwis van Sky Channel, een zogenaamde road show naar het idee van Anthony Parker, bleek dinsdag een ware pu bliekstrekker op het Havenplein tij dens de vierde Toeristendag in Zie rikzee. Reeds vroeg na de start van het programma verzamelden talrijke belangstellenden zich op de uitnodi gende terrassen rondom het Haven plein en hun aantal groeide, naarma te de dag vorderde, naar het leek steeds verder aan. Tbt ver in de namiddag bleef het pu bliek belangstelling tonen voor de Kris Kras Kwis en de nationale Sky Talentenjacht; evenementen, die ove rigens ook nauwelijks konden uitstij gen boven het bekende bla-bla- niveau, dat dit soort programma's meestal kenmerkt. Geen ballon Juist wat. een hoogtepunt van dit Sky Channelgebeuren had moeten worden, werd een anti-climax. De be loofde hete luchtballon van 25 meter hoogte kon namelijk niet de lucht in. 's Middags niet vanaf het sportterrein achter de Tfechnische School aan de Haringvlietstraat en 's avonds bij een uitgestelde poging op het Havenplein ook niet. De (te) harde wind was spel breker. Tien knopen was volgens in gewijden de aanvaardbare norm voor het in de lucht laten van die spectacu laire ballon. In de hoop, dat de wind 's avonds wat aan kracht zou inboe ten, werd aanvankelijk besloten de lancering enkele uren uit te stellen. Echter ook in de avonduren werd nog minstens vijftien knopen gemeten, dus moest de hete ballonvlucht wor den afgelast. André peurloo, coördinator van het toeristisch gebeuren op het Ha venplein, vond dat bijzonder spijtig. Persoonlijk had hij de indruk, dat in die beslissing overigens ook een an der aspect meespeelde: het feit, dat dit keer een invaller als ballon-piloot moest optreden, zodat men aanzien lijk minder risico wilde nemen. De Toeristendag bood overigens naast het spektakel op het Haven plein weer op alle locaties veel geva rieerde activiteiten. Opvallend was het ook, dat steeds meer plaatselijke verenigingen en groeperingen een stand huren tijdens die Toeristenda- gen om op die manier propaganda te maken voor hun belangen en doel stellingen. Dinsdagmiddagconcert Het dinsdagmiddagconcert in de Grote Kerk werd dit keer verzorgd door de leden van de Zeeuwse Koor school onder leiding van dirigent Evert Heyblok. Een bijzonder fijn optreden, waar de belangstellenden een genoeglijk uurtje aan beleefden. Dinsdag 12 augustus wordt in Zie rikzee de vijfde en laatste Toeristen dag van dit seizoen gehouden met we derom een gevarieerd aanbod van evenementen op de diverse locaties in de stad en met ten slotte de grote af sluiter: de Wielerronde van Zierikzee. ZIERIKZEE - De firma Siebrand BV in Kampen heeft besloten een uit Frankrijk geïmporteerde partij lichte Franse wijn uit de handel te nemen na klachten over geëxplodeerde flessen. Het gaat volgens de firma om een paar duizend flessen, waarvan zich waarschijnlijk nog een restant bij de winkelier of bij de consument bevindt. Dat heeft Siebrand BV meegedeeld. ZIERIKZEE - Om de onzekerheid bij toeristen weg te nemen nu er gro te problemen bij de geschillencom missie reizen zijn na een ruzie tussen de beide en enige commissieleden, de Consumentenbond en de ANVR (Al gemene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus) heeft de Nederlandse reisorganisator Hotelplan een eigen - snelle - consumentenklachtenafwik- keling in het leven geroepen. Een Hotelplan-woordvoerder heeft dit donderdag bevestigd. Reisleiders en -leidsters hebben van Hotelplan vergaande bevoegdhe den en richtlijnen gekregen die het mogelijk maken de gedupeerde toe rist onmiddellijk ter plaatse een schadevergoeding toe te kennen. Ook wil Hotelplan af van de langdurige schriftelijke afwikkeling van klach ten. Deze reisorganisator gaat voor taan via de telefoon in contact treden met de reisagent om de schadeclaim aan deze voor te leggen. Een reis agent, die veel beter op de hoogte is van de aangeboden reis en de cliënt ook kent, kan direct beoordelen of het bedrag van de schadevergoeding juist is, aldus de Hotelplan-woord voerder. Procedure De ellenlange schriftelijke proce dure die voor de consument veel on gemak met zich mee brengt moet daarmee grotendeels van de baan zijn, zo veronderstelt Hotelplan. Ook denkt Hotelplan aan instel ling van een ombudsman reizen, zo als de VARA consumentenman Frits Bom eerder heeft voorgesteld. Zo'n ombudsman functioneert bij voor beeld al in de verzekeringsbranche. Maar voor het zover is wil Hotelplan eerst de structuurverandering van de huidige geschillencommissie reizen bestuderen. Het besluit de flessen uit de ver koop te nemen is genomen in overleg met de keuringsdienst van waren. Daar waren ook diverse meldingen van exploderende flessen van de be treffende wijn binnengekomen. De flessen bevatten het produkt French Kico Cooler in de smaken passion, ki wi en berry, hebben een dop met de aanduiding r 138, terwijl op het eti ket 700 ml produced by Les Grands Chais de France staat. De firma noemt de drank (met een alcoholpro millage van 3,5) een combinatie van frisdrank en wijn. Volgens Siebrand BV hebben de geëxplodeerde flessen geen persoon lijk letsel veroorzaakt. Wel is er wat materiele schade aangericht, die wordt vergoed. De winkeliers', voor het merendeel supermarkten, zijn in middels op de hoogte gebracht. Ze hebben het verzoek gekregen de be treffende flessen ter plaatse te ver nietigen. Hoeveel klachten er precies zijn binnengekomen is niet bekend. Sie brand BV zelf kreeg er naar zijn zeg gen vorige week drie binnen.' De Franse leverancier blijkt volgens Sie brand BV de partij wijn onvoldoende te hebben gepasteuriseerd. Na vul ling gaan de flessen in een zogenoem de pasteuriseur, waar ze worden ver hit tot 85 graden. De temperatuur bij de betrokken partij was echter lager, waardoor de wijn in de fles kan gaan gisten en de fles kan ontploffen. Het ministerie van welzijn, volks gezondheid en cultuur raadt degenen die dergelijke flessen in bezit heb ben, aan die voorzichtig te omwikke len met een dikke laag kranten of tex tiel en vervolgens de keuringsdienst van waren op de hoogte te stellen. DEN HAAG - Het ministerie van defensie gaat via de Nederlandse am bassade in Kuala Loempoer de Malei sische overheid verzoeken assistentie te verlenen bij de berging van het on langs in dc deelstaat Sarawak aange troffen wrak van een Nederlands vliegtuig. GOIRLE - De ïy-jarige A. Smulders uit Hilvarenbeek is woensdagavond om het leven gekomen doordat de tractor waar hij op zat door nog onbe kende oorzaak in een sloot kwam en kantelde HAAMSTEDE Verkoping De Vrouwenvereniging van de Ge reformeerde Gemeente Haamstede houdt woensdag 13 augustus een ver koping op het parkeerterrein van Goudzwaard Meubelen. Hiermee komt de eerder gekozen locatie te ver vallen. De verkoping met ondermeer bloemen en boeken begint om 10.00 uur. BRUINISSE Bevolking In de gemeente Bruinisse is in de maand juli 1986 Robin Minnaard ge boren. In diezelfde periode overle den: Adriana M. van der Werf, Christina J. C. de Kroon, Leendert W. A. Zeedijk, Maurice H. Affolter, Wil lem van Dijke, Leendert L. Zwijnen- burg, Elisabeth Jumelet en Adriaan M. Quist. Voorlichting en registratie ZIERIKZEE - Met ingang van van daag (donderdag 7 augustus) is de prijs van benzine en dieselolie met twee cent per liter omhoog gegaan. De meest voorkomende prijzen voor benzine en diesel bij de zelftank- pomp korncn dan op respectievelijk 1,40 gulden en 72,4 cent per liter. Woordvoerders van oliemaatschap pijen en de vrije handel wezen er op dat de prijsverhoging volledig is ver oorzaakt door de sterk gestegen note ringen op de produktiemarkt na be richten over een op handen zijnd OPEC-akkoord betreffende produk- tievermindering. Dat akkoord is door de Indonesische olieminister Socbro- to bevestigd. Volgens een woordvoerder van de vrije handel in Rotterdam zijn de sterke stijging van de produktprijzen zoals die zich maandag voordeden wel in de nieuwe prijzen voor benzine cn diesel verwerkt. De prijsexplosie die dinsdag nog heeft plaatsgevonden (benzine ging bij voorbeeld van 145 dollar naar 160 dollar per ton nadat enkele weken geleden nog een note ring van 95 dollar per ton voorkwam, gasolie steeg dinsdag van 95 dollar naar 125 dollar per ton) is nog niet doorberekend. Nieuwe prijsverho gingen moeten derhalve de komende tijd niet worden uitgesloten. ZIERIKZEE - Een commissie van de gezondheidszorg heeft in een advies aan de bewindslieden van welzijn, volksgezondheid en cultuur gepleit voor maatregelen om het aanbod van donornieren te vergroten: meer voorlich ting, het aanstellen van transplantatie-coördinatoren, een goede registratie en aanpassing van de wetgeving over orgaandonatie. Het aanbod van donornieren blijft op het ogenblik steeds verder achter bij de vraag. Daar door stonden op 1 januari bijna 1.000 mensen op de wachtlijst voor een niertransplantatie. In de wetgeving 2ouden de voorde len van het geen bezwaarsysteem „beter tot hun recht moeten komen", meent de commissie. Op het ogenblik geldt in Nederland het toestem- mingsrecht: iemands organen mogen uitsluitend voor transplantatie wor den gebruikt als hij of zij daar vooraf via een codicil toestemming voor heeft verleend. „Overigens spreekt de commissie zich niet pertinent uit voor het „geen bezwaarsysteem", waarbij men als donor wordt beschouwd tenzij men vooraf heeft vastgelegd dat niet te willen. Volgens de vice-voorzitter van de gezondheidsraad, dr. E. Borst- Eylers, zal de commissie algemene transplantatieproblemen van de raad daar binnenkort in een advies dieper op ingaan. Volgens haar bestaat bij de raad wel de indruk, dat het „kei hard invoeren" van een geen bezwaarsysteem in Nederland niet zo goed zal vallen. Er zal in ieder geval altijd met de familie moeten worden gepraat, al zou het zelfbeschikkings recht van iemand met een codicil zwaarder moeten wegen dan eventue le bezwaren van de familie. Registratie De commissie pleit in haar advies voor een volledige registratie van nierfunctievervangende behandelin gen (dialyse) in Nederland. Dat maakt een jaarlijkse aanpassing van de prognoses mogelijk. De commissie heeft daarvoor een model ontwik keld waarmee verschillende „scena rio's" kunnen worden berekend: een basis-scenario, dat uitgaat van onge wijzigd beleid, een streefscenario en - daar tussenin - een „realistisch", haalbaar, scenario. Het basis-scenario komt voor 1989 uit op 329 transplantaties (in 1985 waren het er 332) en bijna 3.800 dialy sepatiënten (1985: 2.500), het haalba re scenario op respectievelijk 390 en ruim 3.500 en het streefscenario op 546 transplantaties en ongeveer 3.000 dialysepatiënten. De kosten per gewonnen levensjaar zijn in het streefscenario het laagst, namelijk 48.000 gulden. Dialyse kost op den duur meer dan een transplan tatie en wie lang op een donoinier moet wachten moet ook langer wor den gedialyseerd. Bij het basis scenario zijn de kosten per gewonnen levensjaar 53.000 en bij het haalbare 50.000 gulden per jaar. De vraag naar een behandeling blijft toenemen doordat er voor dia lyse helemaal geen leeftijdsgrenzen meer bestaan, terwijl de leeftijds grens voor een niertransplantatie in middels is verhoogd tot 65 jaar. Bovendien zijn de dialysetechnie ken verbeterd, waardoor de behande ling lang kan worden volgehouden. Mevrouw Borst noemt het opvallend dat het aantal behandelingen (trans plantaties of dialyse) per miljoen in woners in Nederland toch nog lager ligt dan in landen als Zweden, Span je, West-Duitsland en België. ZIERIKZEE - D'66 in provinciale staten van Zeeland is van mening, dat de rijksoverheid met de drastische kortingen op de budgetten van gemeenten en provincies - voor wat het sociaal-cultureel werk betreft - de bezuinigingen af wikkelt op de lagere overheden. De politieke partij vraagt gs of zij deze me ning delen en een en ander ook ter sprake willen brengen in de eerstvolgende commissie welzijn van de provincie. Piet naar de provincies en de gemeen ten doorgespeeld in het kader van de bezuinigingen. Dat dit juist gevolgen heeft voor die mensen, die de minste kansen hebben in de samenleving, staat voor de partij buiten kijf. Achter deze bezuiniging zit geen en kele analyse en hiermee zijn ook de effecten op de samenleving over lan gere tijd niet te overzien. D'66 noemt in dit verband zaken als criminaliteit en vandalisme. De commissie welzijn vergadert 25 augustus en de partij ziet bovenaangehaalde brief graag op de agenda staan. Volgens D'66 betreft het een kor ting van zo'n 45% en zij is benieuwd of gedeputeerde staten hiertegen stel ling gaan nemen; ook in interprovin ciaal overleg-verband. De democra ten willen voorts graag weten of gs kennis hebben van meer bezuini gingsplannen en welke consequenties deze zullen hebben voor de arbeids plaatsen. Besluitvorming Voor D'66 is hier absoluut geen sprake van decentralisatie van be sluitvorming, maar wordt de Zwarte Boek over Zeeuwse stoomvaart verschenen ZIERIKZEE - Een dezer dagen is een tweedelig inéén gebonden boek verschenen van de hand van J. A. van de Putte met de titels De Stoomvaart op Middelburg en de Veerdiensten van de Zandkreek. Een bijzonder goed ge documenteerd en van illustraties voorzien boek, waarin ook aandacht wordt geschonken aan de inmiddels opge heven veerdienst Katseveer-Zierikzee. De schrijver heeft het gepresteerd om het gevaar van de 'droge opsomming'- van gegevens en jaartallen te ontwijken, waardoor een prettig leesbaar geheel is ontstaan. De Schouwen-Duivelandse lezer zal zich in dit boek voornamelijk aange trokken voelen tot hoofdstuk 4, waar in de veerdienst (Middelburg) Katseveer-Zierikzee ter sprake komt. Al in 1864 werd er een particuliere on derneming op poten gezet om deze dienst te gaan runnen. Dat provincia le staten echter de voorkeur gaven aan een eigen dienst, blijkt uit het ge geven, dat de veerdienst in 1910 in provinciale handen kwam. Het tra ject Middelburg-Zierikzee werd gelei delijk aan echter steeds korter door de vele nieuwe transportmogelijkhe den. De opening van de Zeelandbrug deed het doek definitief vallen, zodat de toen varende Koningin Emma in 1965 haar laatste tocht maakte. Nostalgie Een stuk nostalgie verdween hier mee; nostalgie met een bittere nasmaak weliswaar, want de Tweede Wereldoorlog deed van zich spreken. Het ene na het andere schip, dat de Oosterschelderoute bevaren had moest het ontgelden. Als eerste was het de beurt aan de Luctor et Emergo, dat als hospitaalschip in Vlissingen werd gebombardeerd door de Duit sers. Acht bemanningsleden lieten het leven hierbij. Voor het schip de Schouwen liep het al niet beter af. Het werd door de geallieerden in brand gestoken en tot zinken gebracht bij Hoofdplaat. Het trio de Koningin Emma, Ooster- schelde en Prins Willem 1 werd in 1939 al door de Koninklijke Marine ingezet als hulpmijnenlegger. Na nog de vluchtende Franse troepen over gevaren te hebben werden zij op 18 mei 1940 in de haven van Breskens tot zinken gebracht. Van de Putte meldt verder, dat de dienst Katseveer-Zierikzee toen zon der schepen zat en de verdere oorlog gebruik moest worden gemaakt van huurschepen. Sommigen herinneren zich vast nog namen als de Zuidvliet, de Zuiderzee en de Prins Hendrik; namen aie een andere afkomst zeker doen vermoeden, maar ook de huur schepen kregen het zwaar te verdu ren; voornamelijk door de Engelsen die op alles schoten, dat op een boot leek. Zuiderzee Zo moest de Zuiderzee het ontgel den tijdens een aanval van de Engel sen, waarbij kapitein Van Houten zwaar gewond werd aan zijn been, dat later moest worden afgezet. Het gehuurde stoomschip Prins Hendrik, dat eigenlijk Prinses Juliana heette, (maar op gezag van de Duitsers een naamsverandering moest ondergaan) werd komende vanaf Zierikzee, nabij de hoek van Kats, door Engelse vlieg tuigen gebombardeerd. Het boek krijgt echter ook enige historisch-wetenschappelijke waar de, doordat Van de Putte ook cijfer materiaal over het tanende vervoers aanbod niet heeft geschuwd. 7\issen 1950 en 1964 nam het aantal te vervoe ren auto's haast vijf maal toe en ook het aantal personen bleef niet achter. De komst van de Zeelandbrug, en daarmee het afscheid van de veer dienst, kon niet lang meer uitblijven. Het in totaal bijna 130 pagina's tel lende boekwerk is verkrijgbaar in de Zierikzeese bockhandel en is het le zen meer dan waard. M IS 'ft De Koningin Emma. f, I,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 4