De Boer op: weinig, maar gemotiveerde deelnemers Uitbreiding begraafplaats Burgh zit er aan te komen streeknieuws Bouw verenigingsgebouw kan van start gaan ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Schietpartij op strandje te Bruinisse Diefstal uit tent Auto gestolen Inbraak in SRV-wagen Diefstal uit woning1 Auto's botsten Winkeldiefstal Langs agrarische bedrijven in Brouwershaven, Zonnemaire, Noordgouwe en Dreischor ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 7 augustus 1986 Nr. 23977 Als commissie vanavond instemt Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon. 01110-6551 Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-5071, 01110-4669. 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 40,00; per jaar 1 152,50; losse nummers 1 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bil de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 52 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6,40. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% B.T.W. BURGH - De bewoners van Burgh hoeven niet al te lang meer te wachten op de uitbreiding van hun begraaf plaats nabij het sportveld. De verschillende fracties in de Westerschouwse gemeenteraad hebben tijdens de al gemene beschouwingen al te kennen gegeven veel waar de te hechten aan de uitbreiding, zodat het niet waar schijnlijk is, dat het voorstel van b en w vanavond (donderdag 7 augustus) tijdens de commissie openbare werken op al te veel bezwaren zal stuiten. De commissievergadering begint om 19.30 uur en is openbaar toegan kelijk. Zowel Burgh als Haamstede heb ben beider een eigen begraafplaats, waarvan die in Haamstede het groot ste is. De begraafplaats in Burgh is hard aan uitbreiding toe en dat lijkt er nu van te komen. Het betreft een aanpassing, binnen het bestaande ge bied. Enkele hoeken, die tot op heden niet waren benut, kunnen met simpe le aanpassingen worden ingeruimd voor een hoeveelheid nieuwe graven. Behoefte Dat er wel degelijk behoefte be staat aan een eigen begraafplaats voor Burgh is de gemeente gebleken uit de geluiden vanuit de samenle ving. Er zijn mensen, die geboren en getogen in Burgh, ook daar begraven wensen te worden. Zij gaan liever niet naar Haamstede, rk.; .-.amen met Burgh wel in één adem genoemd wordt, maar voor velen toch nog wel degelijk gescheiden zijn. Het realise ren van één grote begraafplaats voor 4Burgh en Haamstede wordt door een deel van de bevolking dan ook niet als wenselijk beschouwd. De commissie buigt zich hier van avond over en komt - zoals verwacht - met een advies naar het college, dat het voorstel meeneemt naar de ge meenteraad. Voorts praten de leden over de aanleg van een fietspad langs de Hoogenboomlaan in Renesse, het mup, de gevelisolatie, de reparatie van enkele kerktorens en het instel len van een verkeersmaatregel Hoge- zoom, gedeelte tussen de Vroonweg en de Wilhelminaweg. De begraafplaats in Burgh is vol en wordt mogelijk uitgebreid. Vervolg van pagina 1 te Zierikzee. Hierin hebben bijvoor beeld twee architecten zitting, die apart gespecialiseerd zijn in nieuwe architectuur en oude. Hiermee tracht de commissie tot een goed compromis te komen bij nieuwbouwplannen voor de monumentale binnenstad van Zierikzee, zoals nu is gebeurd met het verenigingsgebouw van de Nederlands Hervormde kerk. De schilddaken worden bedekt met leisteen; gelijk aan de bedekking van de kerk zelf. Daarnaast zorgen de schilddaken eveneens voor het in het zicht blijven van de authentieke ra men van de kerk. De vijf ramen van de kerk liggen nu éénmaal achter het nieuw te bouwen complex en zouden met een ander ontwerp wellicht aan het zicht onttrokken worden. ,,Dat zou bijzonder jammer zijn geweest", aldus Zondag. Had de opdrachtgever gekozen voor een constructie, die tegen de kerk aangebouwd zou moeten wor den, dan had dit ongetwijfeld bezwa ren opgeroepen bij de welstandscom missie en daarmee Monumenten zorg. Vandaar dat de ruimte tussen de kerk en de daarachter gelegen muur (zie foto) gehandhaafd blijft en met een platdak wordt omgevormd tot een foyer, die de originele baksteenbestrating behoudt. Dat platte dak valt uit het zicht van de bezoeker of passant, omdat de za len hiervoor komen te staan. Wie straks vanaf het parkeerterrein naar het nieuwe onderkomen kijkt ziet al leen voor de toilettengroep een plat dak (de garderobe) en zo'n anderhal ve meter tussen beide zalen. Voor het deels opofferen van het AH-parkeer- terrein zijn uitvoerige besprekingen met de ondernemer gevoerd en heb ben blijkbaar voor beide partijen tot een bevredigend resultaat geleid. Uitvoering De uitvoering van het project is in handen van Zcedam bv in Zierikzee gegeven. Het huidige verenigingsge bouw aan 't Vrije krijgt een andere bestemming. De achterzijde van de kerk met rechts de wc-groep en links de consistorie, waartussen het nieuwe onderkomen wordt gebouwd. BRUINISSE - Een schietpartij op het strandje te Bruinisse was in de nacht van dinsdag op woensdag aan leiding voor de aanhouding van drie jongens, afkomstig uit Rotterdam, te weten: F. B. (20), F. d. V. (20) en R. D. (21). Het drietal klopte aanvankelijk rond het middernachtelijk uur aan bij de camping op Aquadelta met de intentie nog wat bier te bemachtigen. Toen ze dat niet kregen, bedreigden ze de zoon van de campinghouder en vertrokken vervolgens richting strand. Een ander groepje jongens was daar net bezig een feestje te bouwen en bleek wel in het bezit van het door de drie Rotterdamse jongens blijk baar zo fel begeerde bier. Ze verzoch ten het gerstenat met hen te delen. Toen niet op dat verzoek werd inge gaan, schoten ze hun gasalarmpistool af. Een voorbijganger op de Grevelin- gendam werd daardoor opgeschrikt en alarmeerde terstond de politie. Deze rekende genoemde drie Rotter dammers in. Zij worden vrijdag aan de officier van justitie voorgeleid en zullen wellicht nog deze maand wor den berecht. BROUWERSHAVEN - Toen R. C. F. d. B. uit Den Bosch woensdagochtend na strandbezoek terugkwam bij zijn tent op terrein Den Osse in Brouwers haven, bleken daaruit een radiocas sette-recorder, een fototoestel en een horloge te zijn gestolen. SCHARENDIJKE - In de nacht van dinsdag op woensdag tussen 0.30 uur en 9.30 uur werd de op de Dorpsstraat te Scharendijke geparkeerd staande auto van T. W. uit Kerkwerve gesto len. Het betreft een Citroën GS Pal- las, kenteken 72-UP-85. RENESSE - Tijdens een inbraak in de SRV-wagen van L. aan de Roe- landsweg werd R. G. uit Nijmegen op heterdaad betrapt. Zijn vriend B. H., eveneens uit Nijmegen, bleek in staat te ontsnappen. Heden (donder dagochtend heeft H. zich echter ge meld op het politiebureau te Zierik zee. Omwonenden hadden de inbraak in de SRV-wagen opgemerkt en waar schuwden de politie, die derhalve één van de twee daders in de kraag kon grijpen. komsten is de melkveehouderij. De melk wordt aan de fabriek geleverd. Ruim vijftig koeien lopen in de wei om het huis. Op stal staan enkele mest- en fokstieren en er zijn boven dien wat kalfjes, die opgefokt wor den. Bij de familie Klompe konden de deelnemers kennis maken met een gemengd bedrijf. Wat de akkerbouw betreftzijn de voornaamste gewas sen: aardappelen, suikerbieten, win tertarwe en mais. Dit laatste wordt voornamelijk gebruikt als veevoer voor de stieren. Deze dieren worden gekocht als ze veertien dagen oud zijn. Ze worden opgefokt met melk poeder, daarna met mais en kracht voer. Als ze ongeveer zestien maan den zijn en het juiste gewicht hebben, worden ze verkocht voor vleespro- duktie. Akker- en tuinbouw Op het 45 ha grote bedrijf van de fa milie Van der Velde kreeg het publiek het een en ander te horen over akker en tuinbouw. De voornaamste bron van inkomsten hier vormt de teelt van aardappelen, uien, tarwe, peul vruchten, spruiten, vl^s, en asperges. Een belangrijke nevenactiviteit is de huisverkoop, ,van de öj^et bedrijf ge teelde proauicten. De kaasmakerij van de familie De Reus blijkt meer produkten te leve ren dan alleen kaas. Zo is er kwark, 'yoghurt, bot'er .en karnéjtaélk1. Deze produkten worden in eeii eigen win kel aan huis verkocht. Bet bedrijf telt 22 koeien, die los in het stro lo pen. De mest wordt volledig op eigen land verwejkt. Het afvalprodukt 'wei' wordt aan de kalveren gevoerd. •f' um.'loi'i. Dé volgende ontvang^ vond plaats op 'De Pitshoeve' van de familie Kuy- per. Hier worden voornamelijk bie ten, aardappelen, uien, erwten, gras zaad, en verschillende bloemen geteeld. Maar men houdt zich hier .ook intensief bezig met de teelt van Téxelse schapen. Op de bovenverdie ping van de woning vindt de verkoop plaats van exclusieve breimaterialen en kant en klare truien, zowel met de hand als machinaal gebreid. De voorlaatste stopplaats betrof het bedrijf van de familie Klompe aan de Rietdijk. Dit bedrijf is voor namelijk geconcentreerd op de fruit teelt, bestaande uit 2,5 ha peren en 1,5 ha appelen. In het bedrijf aan de Rietdijk bevinden zich ook de sorteer- en koelruimten. Ten slotte werd halt gehouden bij het bedrijf van de familie Deïst. Hier bestaat de voornaamste bron van in komsten uit het telen van uien, erw ten, knolselderij, bloemgewassen, graszaad en tarwe. Eén van de neven activiteiten hier is het houden van schapen. Al met al bleek de VW-Brouwers- haven er bijzonder goed in geslaagd een gevarieerde tocht langs agrari sche bedrijven in de gemeente samen te stellen. NIEUWERKERK - Terwijl C. G. uit Nieuwerkerk dinsdag de gehele dag op het land werkzaam was, werd in zijn woning ingebroken en een geld bedrag van in totaal 1.000,— gesto len. SEROOSKERKE - Bij de ver keerslichten op de Provincialeweg ter hoogte van Serooskerke kwamen woensdagmiddag omstreeks 12.55 uur twee personenauto's met elkaar in aanrijding. Bestuurder L. H. uit Oost-FIakkee had te laat in de gaten, dat de auto voor hem, bestuurd door J. J. uit Bochum (D.), stilstond voor het stoplicht. H'. reed tegen J. op en zijn auto liep daardoor flinke schade aan de voorzijde op. De auto van J. werd aan de achterzijde licht bescha digd. RENESSE - In een supermarkt te Renesse werd dinsdagmiddag J. v. G. uit Roosendaal aangehouden, wegens r het bij veelvuldige herhaling plegen van j winkeldiefstallen. Van G. bleek geen onbekende van de politie. De af- - gelopen week in Renesse had hij in diverse supermarkten en camping winkels wederom' een verzameling kostbaar kleingoed ter waarde van 600,buit gemaakt. ZIERIKZEE Boerderij Krant Vrijdag 15 augustus verschijnt het eerste nummer van Boerderij Krant; het onafhankelijke nieuwsblad voor de landbouw. Boerderij Krant is een wekelijkse uitgave van Misset in Doetinehem, die ook het landbouw weekblad Boerderij uitgeeft. BROUWERSHAVEN - 'De Boer op', een toeristische tocht langs acht bedrijven in de diverse dorpen van de gemeente Brouwershaven trok woensdag niet het aantal deelnemers waar de VVV-Brouwershaven op had ge hoopt. Wellicht was het zomerweer net iets te mooi voor een dergelijke tocht en had het strand meer aantrek kingskracht. Woordvoerster van de VVV-Brou wershaven Thea Bakker constateer de echter wel, dat de mensen, die zich voor de tocht aanmeldden, zeer ge motiveerd waren en veel belangstel ling toonden voor hetgeen hen op de acht te bezoeken bedrijven werd ver teld en getoond. De grootste belangstelling voor 'De Boer op' leek te liggen bij de leef tijdsgroep tussen de twintig en dertig jaar. Van de mogelijkheid de route op de fiets af te leggen werd nauwelijks gebruik gemaakt, de meesten verko zen de auto. De eerste stop in die route betrof de biologische kwekerij Zuidbos; een tuinbouwbedrijf van dé^jnilie Aan- geenbrug. In 1983 nam'lïé'ze familie een niet-onderhouden boomkwekerij over en werkte sindsdien hard aan dè opbouw'van de biologische kwekerij. Het bedrijf voert een breed- assorti ment groente, dat rechtstreeks aan de consument wordt verkocht. Door gé bruik te maken van een tuinbouwkas kan men het hele'jaar door biologisch, gekweekte groente leveren. Een ne venactiviteit is het houden van bijen, zodat bij Zuidbos ook echte honing te koop is. De tocht ging vervolgens naar het veeteeltbedrijf van de familie Kor- stanje. Een 25 ha groot bedrijf, waar met drie personeelsleden wordt ge werkt. De voornaamste bron van in- j I •?- Bezoekers bij de kaasmakerij aan de Stolpweg tussen Dreischor en Nieuwerkerk. J'~

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 3