JA Brand in tuinhuisje Matige belangstelling voor hoorzitting over kwelscherm Nieuwbouw verenigingsgebouw Hervormde kerk kan beginnen Veranderend toezicht van gs op gemeenten C DE ZIERIKZEESCHE COURANT wat kfORDT HET Niet preventief, maar repressief Kop/staart- botsing Grond- en pachtzaken Westerschouwen zierikzeeschei nieuwsbode! dé krant van schouwen - duiveland! El y ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Wielerronde Ondanks een aantal afzeggingen van kans- De Boer op Stoomvaart Burgemeester De toeristische tocht De Boer op langs acht be- Er is een boek verschenen over de Zeeuwse Per 1 september verlaat burgemeester Th. H. drijven in de kernen van de gemeente Brou- stoomvaart, waarin de voormalige veerdienst de Meester van Zierikzee zijn ambt. In een uit- hebbers voor de zege in de elfde ronde van Re- wershaven trok weinig deelnemers. Een im- tussen Kats en Zierikzee wordt beschreven. gebreid interview blikt hij terug op zijn periode nesse ontspon zich tot een attractief treffen, pressie. (Pag. 3). (Pag- 4). als burgervader. (Pag. 5). dat Patrick Tolhoek won. (Pag. 9). DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1986 142ste jaargang Nr. 23977 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1809) Bouwkunst is vestarde muziek. Schelling Tegen Zierikzees bedehuis aan Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZIERIKZEE - Alle voorbereidingen voor de bouw van het nieuwe Nederlands Hervormd Verenigingsgebouw achter de kerk in Zierikzee zijn getroffen en de bouw kan wat dat betreft beginnen - ware het niet, dat het momen teel nog bouwvakvakantie is. Het architectenbureau Rothuizen en 't Hoofd bv in Middelburg heeft in overleg met de Zierikzeese welstandscommissie en Monumen tenzorg een goed evenwicht gevonden tussen enerzijds de moderne wensen en anderzijds het oude karakter van de belendende kerk. De nieuwbouw omvat zo'n 136 vier kante meter oppervlakte en is ge pland tussen de bestaande consisto rie en de toilettengroep. Beide steken aan de achterzijde van de kerk (par keerterrein van Albert Heijn) uit, waardoor er praktisch kan worden ingesprongen op de hiertussen gele gen ruimte. De ingang blijft gehandhaafd aan de zijde van de consistorie en wordt voorzien van een paniekuitgang. Naast de consistorie komen twee za len, die zowel als receptie- als verga derruimten kunnen worden inge richt. Via deze twee zalen komt men terecht bij de bestaande toiletten- groep, waar de vier wc's in een mo dern jasje worden gestoken. De tegel vloer van de toiletruimte blijft gehandhaafd. De wc's steken momenteel minder ver uit dan de consistorie, maar hier in komt verandering. De bouwers hebben namelijk een garderobe/bar in gedachte, die tegen de wc-éénheid wordt gebouwd. In tegenstelling tot de twee zalen wordt hiervoor een platdakconstructie toegepast. De za len worden voorzien van een zoge naamd schilddak, dat het karakte ristieke van de kerk geen geweld aandoet. L. J. Zondag van de Zierikzeese dienst gemeentewerken legt uit, dat de architect in overleg met de wel standscommissie zoveel mogelijk ge tracht heeft de sfeer van het oude be dehuis te handhaven. „Met de schild daken en de verdere plannen is dat aardig gelukt, al blijft iedere toevoe ging van invloed op het specifieke ka rakter van de kerk", legt Zondag uit. Het feit, dat Monumentenzorg inmid dels heeft ingestemd met de bouw plannen zegt wellicht voldoende. Welstand Zondag is goed te spreken over de welstandscommissie van de gemeen- vervolg pagina 3 DREISCHOR - Het tuinhuisje van A. W. aan de Bogerdweg te Dreischor brandde woensdagmiddag om streeks 12.45 uur geheel uit. Me vrouw W. was in het tuinhuisje bezig soep te koken op een petroleumstel. Blijkbaar is daarbij iets mis gegaan, want plotseling sloegen de vlammen uit het dak van het tuinhuisje. Het brandweerkorps van Dreischor ruk te uit voor het blussen van de brand, maar kon niet voorkomen, dat het object geheel uitbrandde. De totale schade bedraagt ongeveer 5.000, Verwachting Deltagebied tot vrij dagavond: Kans op een bui Aanhoudend koel. Wisselend be wolkt en kans op een bui. Middag- temperatuur 19 graden. Een naar het westen draaiende wind 5 tot 6 Beau fort, morgenmiddag afnemend 5 tot 4 Beaufort. Minimumtemperatuur ko mende nacht 14 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 11 aug.: Zaterdag: Zonnig Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 22 graden Windkracht: noord 3 Zondag: Zonnig Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 23 graden Windkracht: noord-oost 3 Maandag: Zonnig Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 14 graden Middagtemp.: 24 graden Windkracht: noordoost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 8 aug. Zon op 06.11, onder 21.18 Maan op 09.00, onder 22.35 MIDDELBURG - Het toezicht van gedeputeerde staten (gs) op besluiten van gemeentebesturen en gemeenschap pelijke regelingen zal in de toekomst principieel van ka rakter veranderen. gSeSSa mlB Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend ter vervanging van de huidige Gemeentewet. Daarin wordt onder meer het preventieve toezicht van gedeputeerde staten vervangen door repressief toezicht. Gs delen in de toelichtingsnota bij de ontwerp-begroting 1987 mede, dat hiermee een einde zal komen aan een vorm van toezicht die de Gemeente wet vanaf haar inwerkingtreding in 1851 heeft gekend. Ter kennisneming In de toekomst zullen volgens het ontwerp de begrotingen, die onder de huidige Gemeentewet ter goedkeu ring aan het college van gs moeten worden ingezonden, alleen nog maar ter kennisneming moeten worden in gestuurd. Ook de rekening zal niet langer door het college van gs moeten wor den vastgesteld, doch alleen ter ken nisneming moeten worden ingezon den. In het wetsontwerp is wel een arti kel opgenomen op grond waarvan be grotingen van gemeenten van rechts wege aan de goedkeuring kunnen worden onderworpen, dan wel gs kunnen bepalen dat de goedkeu- ringseis geldt. Hiervan kan onder meer sprake zijn als de begroting niet reëel slui tend is dan wel wanneer de begroting of rekening niet tijdig is vastgesteld en ingezonden. Bij de huidige prak tijk zou dat, volgens gs, bij het over grote deel van de gemeenten en de ge meenschappelijke regelingen het geval zijn. In dit verband merken gs op, dat in Zeeland de laatste jaren in het algemeen al een terughoudend globaal toezicht op de financiële be sluiten van de gemeenten wordt uit geoefend. Uitgangspunt Wel geven gs aan te trachten via een bestuurlijk en ambtelijk overleg de belangen van de gemeenten zo goed mogelijk te behartigen, waarbij het streven erop gericht is te voorkomen dat de gemeenten in Zeeland onder toepassing van het zogenaamde arti kel 12 van de Financiële Verhou dingswet 1984 komen te vallen. Dit zal ook het uitgangspunt van beleid blijven in 1987. Momenteel zijn er in Zeeland geen artikel 12-gemeenten. Wel is er, vol gens gs, sprake van een aantal facto ren dat de financiële positie nadelig beïnvloedt, te weten: een eventueel voortgaand ombuigingsbeleid bij de centrale overheid, de nadelige effec ten van grondexploitaties in sommi ge gemeenten en de in de lebmende jaren verwachte lastenstijging door aanpassing en vervanging van riole ringswerken en wegen. Eerste Kwartier: 1-3 augustus (04.21) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Morgen zal het wisselend bewolkt zijn en vallen er enkele bui en. De wind komt uit het westen._Bo- ven land matig, kracht 4, en aan de kust en op het IJsselmeer krachtig, 6. Het is niet uitgesloten dat er in de ochtend aan de kust af en toe zelfs een harde wind staat, windkracht 7. De buien en de stevige westenwind worden veroorzaakt door een depres sie die over de Noordzee naar Zuid- Scandinavië trekt. De lucht die om deze depressie wordt aangevoerd is aan de frisse kant. De middagtemperatuur komt morgen dan ook nauwelijks boven de 20 graden. Vannacht daalt de tempe ratuur tot 14 graden. In het weekein de wordt het weer zonnig en vrij warm. EINDHOVEN - De 16-jarige Eind- hovenaar die wordt verdacht van de moord op zijn zus Myra Broekx is af gelopen vrijdag vrijgelaten. Dat heeft de officier van justitie in Den Bosch, mr. Regelink bekend ge maakt. De Koudekerkse Inlaag. In Scharendijke na drie minuten voorbij SCHARENDIJKE/BURGH-HAAMSTEDE - Nog geen drie minuten duurde de hoorzitting van de provincie over het verzoek van haarzelf een kwelscherm te plaat sen in de Flaauwersinlaag. De hoorzitting werd gehou den in het gemeentehuis te Scharendijke, maar de enkele aanwezigen hadden geen behoefte de provinciale afvaar diging iets te vragen of mede te delen. Gedeputeerde J. D. de Voogd, be last met de verdediging van het eigen verzoek, werd vergezeld van twee ambtenaren. Onder de aanwezigen bevond zich ondermeer de inmiddels van ziekte herstelde dijkgraaf van het Waterschap Schouwen- NIEUWERKERK - Op Rijksweg 18 ter hoogte van Nieuwerkerk ontstond dinsdagmiddag omstreeks 12.20 uur een kop/staart-botsing tussen twee personenauto's. Bestuurder L. v. R. uit België, rijdend in de richting Goes stopte voor het oranje verkeerslicht, terwijl de achteropkomende automo bilist J. v. D. uit Zandvoort had ver wacht, dat v. R. nog wel snel zou doorrijden. Bovengenoemde botsing met lichte materiële schade was het gevolg. Duiveland, M. J. Steur. Na een ope ningswoord volgde meteen de slui ting door De Voogd, want de enige be zwaarde, de Zeeuwse Milieu Federatie, beperkte zich tot een schriftelijke uiting van haar ideeën over het plaatsen van een kwel scherm. Bezwaren Zoals deze krant vorige week4al meldde hebben de bezwaren van de ZMF alles te maken met de ecologi sche waarden van het gebied, die - zo schrijft de federatie - door het plaat sen van een kwelscherm gevaar kun nen lopen. De ZMF was de enige be zwaarde De Gewestelijke Raad van het Landbouwschap en de Water maatschappij Zuidwest-Nederland hebben zich positief uitgelaten over de plannen van de provincie. Na zijn (gedwongen) bliksembe zoek aan Scharendijke toog De Voogd en diens gezelschap naar het gemeen tehuis van Westerschouwen in Burgh- Haamstede. Daar stond een hoorzit ting over een te plaatsen kwelscherm in de Koudekerkse Inlaag op het pro gramma. Ook hier bleek het bezoek van de gedeputeerde niet veel zoden aan de dijk te zetten. De hoorzitting duurde goed en wel twee minuten. Slechts één landbou wer waagde een bezoekje aan de hoorzitting, maar trok zijn conclusies na het zien van de zeer matige belang stelling. Op het plaatsen van het kwelscherm in de Koudekerkse In laag zijn overigens in het geheel geen bezwaren binnengekomen. BURGH-HAAMSTEDE - De com missie grond- en pachtzaken van de gemeente Westerschouwen vergadert dinsdag 12 augustus in het gemeente huis te Burgh-Haamstcde. De bespre king begint om 19.30 uur en is open baar toegankelijk. De commissieleden hebben een be hoorlijke agenda af te werken waar zaken op vermeld staan als de uit breiding/herindeling van de volks tuinen in Haamstede, de naleving van de verkoopvoorwaarden door een ondernemer in Renesse, grondtran- sacties met Beter Wonen en een bere kening van de meerdere kosten voor de ontsluiting van het gebied Zeedah- liaweg in Renesse. Ook het aan te leg gen fietspad langs de Hoogenboom- laan en een fiets-voetpad aan de Jan van Renesseweg komen ter sprake. Een abonnement op de Zierikzeesche Nieuwsbode is altijd raak. Daar kunt u zeker van zijn. Jaarabonnement voor de prijs van 10 maanden! Gratis pentekening van Zierikzee! Schitterende pentekening op posterformaat 50 x 65 cm Voor geen 152,50 maar slechts 127,10 blijft u een jaar lang uitstekend op de hoogte van uitgebreid regionaal nieuws De Zierikzeesche Nieuwsbode. 142 jaar geleden voor het eerst ver schenen, is uniek in Nederland. Dat mogen we best stellen! Nü. in 1986 is de Zierikzeesche Nieuwsbode helemaal van deze tijd. Modern en objectief met nieuws waar uw interesse naar uitgaat. Veelzijdig door de vele extra bijlagen, zoals. Mode- en autobijlagen Sport- en expo bijlagen enz Veelzijdig ook door de vele vaste rubrieken, we noemen even: midden in de middenstand, puzzelrubriek, ons feuilleton. Nou ja, teveel om op te noemen. U moet 'm gewoon zelf lezen1 BEL NÜ VOOR EEN ABONNEMENT 01110-6551. Naam Adres Postcode Plaats Ik neem een jaarabonnement op de Zierikzeesche Nieuwsbode' IK BETAAL DUS GEEN 152,50 MAAR SLECHTS 127.10 ZIERIKZEESCHEI NIEUWSBODEl ANTWOORDNUMMER 12 4300 VB ZIERIKZEE (postzegel is niet nodig) 1 K

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 1