Nieuwe directeur-sportief van KNLTB, Stanley Franker, wil opleiding tennisjeugd aan basis Sprintsters Els Vader en Nelli Cooman ontlopen elkaar tijdens finale GP-circuit NIEUWSBODE Cor Blonk en Eric-Jan Mes winnen zomeravond-drive met uitstekend percentage Arno Boot boekt triomf in tweede duel Beach Cup Tennis Trainings Instituut ten dode opgeschreven Ponyruiters voor vijfde keer naar Brabants kamp Tineke Hidding haalt limiet zevenkamp EK ZIERIKZEESCHE nieuwsbode Dinsdag 5 augustus 1986 Nr. 23976 BURGH-HAAMSTEDE - Binnen drie jaar zal de natio nale tennisbond weten of in Nederland nog wel plaats is voor een min of meer gecentraliseerde aanpak van het toptennis. Na jaren van aanmodderen heeft de KNLTB de taak om dat te bewijzen in handen gelegd van een man: Stanley Franker. De veertig jaar geleden in Surina me geboren tennisleraar treedt op 1 oktober van dit jaar in dienst als directeur-sportiefZijn taakomschrijving is simpel: zorg dat Nederland opvolgers krijgt voor Tom Okker en Betty Stöve. Tom Okker: bedankt voor bewezen diensten. 9 BURGH-HAAMSTEDE - Cor Blonk en Eric-Jan Mes werden met veruit het hoogste percentage winnaar van een van de zomeravond-bridgedrives, die door Bridgekring '68 wordt georganiseerd in het Burgh-Haarnsteedse dorps huis De Schutse. Blonk en Mes kwamen tot een score van 65,00% en werden daarmee winnaar van de gele groep. In totaal kwamen ook nu weer 35 paren naar De Schutse, die verdeeld over drie groepen aantraden. Ook de beoordeling van Franker zal eenvoudig zijn. Met de wereld ranglijsten in de hand zal het bonds- P.V. Zierick - Zierikzee Uitslag van de wedvlucht vanuit Pont St. Maxence op 26-7-1986. In con cours 88 oude duiven. Afstand 279 km. Gelost om 7.45 uur met ZW-wind en regen. Eerste prijsduif 11.23 uur met snelheid 1277 m/min. Laatste prijsduif 12.24 uur met snelheid 994 m/min. L. L. de Hooge 1, 4, 7, 9, 19 en 20; M. K. Krijger 2; G. Bakker 3, 16, 18 en 22; F. Maijs 5, 10 en 13; Comb. v. 't Veer 6; W. Roggeband 8; Jac. Verwijs 11; J. den Hengst 12, 15 en 17; Joh. Flik- weert 14 en 21. Voor het publiek werd de wedstrijd een boeiend gebeuren, waarbij vooral de starts (twintig stuks) en het in vol le vaart gijpen aan de walboei, die slechts vijftig meter van het strand ligt een spannend schouwspel ople verde. Door de uitstekende organisa tie verliep het programma uitste kend. Na ongeveer drie uur wedstrijd konden de finales worden vervaren. Evenals de eerste wedstrijd het ge val was, ging de overwinning ook nu naar Arno Boot uit Hellevoetsluis. Hij verwees Dirk-Jan Coljee uit Eindhoven naar de tweede plaats, bestuur na die 36 maanden het resul taat van Franker evalueren. Onvol doende Nederlanders in de top-100 P.V. Zierick - Zierikzee Wedvlucht 26-7-1986 vanuit Pont St. Maxence met 175 jonge duiven. Ge lost 7.45 uur. Eerste prijsduif 11.25 uur met snelheid 1261 m/min. Laatste prijsduif 13.07 uur met snelheid 861 m/min. M. K. Krijger 1, 4, 11, 13, 26, 27 en 29; Comb. v. 't Veer 2, 6, 19, 41 en 42; Gebr. Bolle 3. 5, 18, 23, 35 en 36; J. Ver wijs 7, 8, 10, 22, 24, 33, 34 en 43; J. Krijger 9, 12, 14 en 44; C. Wesdorp 15, 17, 25 en 31; J. Snijders 16, 28 en 38; J. v. d. Sande 20, 21, 30, 32 en 39; E. Kloet 37 en 40. terwijl zijn plaatsgenoot Leon Du- pree als derde uit de bus kwam. Bij de dames ging de zege naar Herma de Jong, eveneens uit Hellevoetsluis. Corien Zwager uit Goes eindigde als tweede en de derde plaats was voor de Zierikzeese Isabel Arkenbout. De derde wedstrijd uit de serie van vier wordt afgewerkt op zaterdag 9 au gustus. Indien de weersomstandighe den dan niet goed genoeg zijn, wordt uitgeweken naar zondag 10 augustus. Inschrijving kan geschieden tot twaalf uur bij strandpaviljoen De Kous aan de noordzeekant van de Brouwersdam. if NZ betekent afscheid van de technisch- directeur en het hoogstwaarschijnlij ke einde van de gecoördineerde in spanningen van de bond toptennis in Nederland van de grond te krijgen. Daarover liet KNLTB-voorzitter Koen Hehenkamp bij de onderteke ning van het contract tussen de bond en Franker geen twijfel bestaan. „Dit is onze ultieme poging het tóptennis binnen de mogelijkheden van de bond goed van de grond te krijgen. Lukt het nu weer niet, dan zullen wij ons zeer goed moeten beraden over verdere pogingen". Als directeur- sportief is Franker eigenlijk de op volger van het driemanschap Jan de Rook, Fred Hemmes en Wim Bos, die successievelijk en grotendeels geruis loos van het toneel zijn verdwenen. Gevolgen De indiensttreding van Franker zal verstrekkende gevolgen hebben voor de constellatie van het Nederlandse tennis. Bij de eersten, die dat zullen ondervinden, zijn Tbm Okker en Bet ty Stöve. Beiden worden hartelijk be dankt voor de bewezen diensten in het kader van respectievelijk de Davis- en Federatie-beker. Voortaan zal de taak van coach evenwel door een ander, waarschijnlijk Franker, worden overgenomen. Als troost kunnen zij bij incidente le situaties, bijvoorbeeld trainingen voor het dubbelspel, worden inge- schakeld. Er zijn naast Franker nog anderen, die de taak van coach en be geleider op zich kunnen nemen. De directeur-sportief neemt bij zijn aan treden namelijk een hele ploeg mee. Er komt een manager toptennis (An nette Bouwer), een technisch- coördinator (Frank van Fraayenho- ven), een begeleider/coach (Marian Laudin) en een bondsconditietrainer, Karei Muijs, de vroegere bondscoach van de kano-bond. De tweede, harde ingreep zal waar schijnlijk plaats vinden bij het Tfen- nis Trainings Instituut, het TTI. Dit bondstennisinternaat werd vier jaar geleden ingesteld door de bond. De doelstelling was in principe niet ver schillend van die Franker nu is toebe deeld: zorg, dat Nederland weer in ternationaal aansprekende tennis sers krijgt. Vanaf twaalfjarige leef tijd werden jongens en meisjes aan de zorg van Henk en Janice van Hulst toevertrouwd. In eerste instantie in Geldrop en tegenwoordig in Valkens- waard werd tennissen gecombineerd met school. Met het verdwijnen van TTI-beschermheer Ton Tienstra uit het bondsbestuur en de aanstelling van Franker is het bestaan van het tennis-instituut ter discussie komen, te staan. Al vanaf het eerste contact met de KNLTB maakte de aan te stel len directeur-sportief duidelijk, dat hij niets voelt voor het weghalen van kinderen van twaalf jaar uit de ver trouwde omgeving. Zestien jaar Zestien jaar lijkt Franker een juistere leeftijd om van bondswege extra aandacht aan talenten te gaan besteden. Hoewel er nog een evaluatie-rapport zal verschijnen, waarin volgens Hehenkamp 'alle be trokkenen zullen worden gehoord en hun oordeel mee gewogen zal wor den', is de kans niet erg groot, dat er na volgend jaar april nog een TTI zal bestaan. Hoewel Franker zich daar niet ex pliciet over uitlaat, laat hij doorsche meren een internaat het bewandelen van de verkeerde weg te vinden. „Uitgangspunt van het TTI was, dat de kinderen daar beter zouden kun nen worden opgeleid dan in hun dis tricten. Dan pak je het probleem evenwel verkeerd aan. Verbeter dan eerst de opleiding van die oefen- meesters, want daar schijnt dan het probleem te liggen. Als die hun vak verstaan, is welk internaat dan ook overbodig", meent Stanley Franker. Met het winnen van de eerste voorhoede-gevechten is Franker er nog niet. Succes zal in hoge mate af hangen van de wijze, waarop hij kan overleggen en samenwerken met de privé-trainers, de nieuwe trend in de tenniswereld. De mannen en vrou wen, die door Franker in een eerder stadium zijn aangeduid als ego trippers en mensen, die dingen belo ven, die ze niet waar kunnen maken. Zij zullen zeker niet snel bereid zijn hun pupil na jaren van training en aandacht op zestienjarige leeftijd in handen te geven van Franker en de zijnen. ,,Dat hoeft in eerste instantie ook niet. Na overleg met een trainer kunnen wij heel goed beslissen, dat een kind daar blijft. Wij verzorgen dan wel de begeleiding in het buiten land en eventuele extra-trainingen", constateert Franker. Ter beschikking Voor die gelegenheid is er ruimte gecreëerd in het Frans Otten-stadion in Amsterdam. Zeven dagen in de week heeft Franker daar met zijn technische staf gedurende zes uur drie banen tot zijn beschikking. De eerste resultaten van de methode- Franker moeten volgend jaar meet baar zijn. Met bijvoorbeeld Jan-Willem Lod der (een pupil van hem), Johan Veke- mans, Hellas ter Riet, Simone Schil der en Digna Ketelaar denkt hij voldoende talent te hebben om in korte termijn spelers bij de top-100 te hebben. Het zal niet de eerste keer zijn, dat Franker op korte termijn re sultaat heeft. In Oostenrijk bracht hij in korte tijd vier jeugdspelers met een strenge discipline bij de beste tien van de juniorenlijst. Tho mas Muster, zijn succesvolste pupil en afgelopen zondag winnaar op 't Melkhuisje, mocht zich zelfs enige maanden 'beste junior' ter wereld noemen. Het succes werd Franker door niemand gegund-eri deed hem uiteindelijk Oostenrijk verlaten. Of het hem in Nederland beter zal ver gaan, dient te worden afgewacht. Zelf is hij optimistisch gestemd. In de blauwe groep ging de over winning naar de dames Gakeer en Koole. Zij kwamen met een score van 62,86% ruim twee procent verder dan de naaste belagers, het echtpaar Kortooms. De echtparen Kloet en Be- samusca kwamen beide ruim boven de 58 procent uit, zodat er in deze groep een spannende afwikkeling was aan de top van het klassement. De gedetailleerde uitslag van de blauwe groep ziet er als volgt uit: 1. ds Gakeer/Koole 62,86%; 2. ep Kort ooms 60,68%; 3. ep Kloet 58,61%; 4. ep Besamusca 58,61%; 5. ds Geesber- gen/Weber 50,31%; 6. ds Carbo/Froon 49,80%; 7. ep Van Lint 49,17%; 8. mw Van Wingerden/hr Pieters 46,68%; 9. ep Pomper 45,44%; 10. ds Van Oeve- ren/Tennekes 41,49%; 11. ds Van Haaften/Kerkhof 26,45%. In de rode groep met twaalf paren werden de dames Goedvolk en Van Zanten winnaar met een percentage van 60,42%. De dames Hendriksen en Van de Zande bleven bijna drie pro cent verwijderd van het winnende paar in deze groep en zij moesten bo vendien een verwoed duel uitvechten met de heren Ribbens en De Wit, die echter nipt naar de derde plaats wer den verwezen. De totaaluitslag in de rode groep werd uiteindelijk de volgende: 1. ds Goedvolk/Van Zanten 60,42%; 2. ds Hendriksen/Van de Zande 57,50%; 3. hrn Ribbens/De Wit 56,67%; 4. hrn De Vries/'t Hart 50,83%; 5. ds Brink- man/Heineman 50,42%; 6. ep Aker boom 49,17%; 7. ds Hogerheijde/Van der Wekken 48,33%; 8. ds Fok ker/Roskott 47,50%; 9. ep Van Driel 47,08%; 10. ds Kikkert/Van Vliet 45,83%; 11. ep Brandenburg 45,00%; 12. ep Gillet 41,25%. In de gele groep kwamen Cor Blonk en Eric-Jan Mes tot de hoogste score van de avond. Met een score van 65,00% bleven zij het echtpaar Van den Berge ruim vijf procent voor. Overigens ontliepen de paren twee tót en met zeven elkaar bijzonder weinig. De totaaluitslag in de gele groep met twaalf paren is de volgende: 1. hr Blonk/Mes 65,00%; 2. ep Van den Ber ge 59,58%; 3. hrn Hanemaaijer/Van Horssen 58,75%; 4. ep Argelo 56.67%: in Vught werden bijgesteld. Een gele genheidsformatie bestaande uit Emiel Mellaard, Dick Jorissen, Chris Leeuwenburgh en Achmed de Kom liep de 4 x 100 meter in precies 40,00 seconden waarmee het zes jaar oude nationale record van 40,14 seconden, geschiedenis werd. Marcel Bunck wierp de nieuwe speer met 73,24 meter twee centime ter verder dan Jeroen van der Meer afgelopen week in Hechtel (België). De Amsterdammer is daarmee nu zo wel met de oude speer, die sedert 1 april niet meer gebruikt mag wor den, als met het nieuwe projectiel met het verlegde zwaartepunt, natio naal recordhouder. De Beverwijkse junior Mieke van der Kolk schrapte in de verspringbak het jeugdrecord van Edine van Heezik (6,39 m) met een afstand van 6,43 meter. De Grand Prix-finale in Vught bracht op de laatste dag van de kwali ficatietermijn voor de Europese ti telstrijd geen uitbreiding van de Ne derlandse formatie voor Stuttgart. De 4x 100 meter ploeg kwam zes tiende seconde tekort voor kwalifica tie. Ook Bunck bleef verwijderd van de eis van 75,00 m, die voor het speer werpen is gesteld. De KNAU zal waarschijnlijk nog wel Hans Koele- man (3000 m steeple chase) en Edine van Heezik (verspringen) wat extra- tijd geven voor het halen van de eisen voor Stuttgart. Op de kunststofbaan in Vught werden, onder zomerse tem peraturen, nog enkele goede presta ties geleverd. Rob Druppers lijkt naar een uitstekende vorm te groei en. De Utrechter won de 800 meter, waarop hij 600 meter voortreffelijk werd getrokken door de Amerikaan James Mays, in 1.45,29 voor de Vcno- zolaan William Wuycke, die dit sei zoen al 1.44,89 heeft staan. Robin van Helden kon niet voldoen aan de eis van 1.46.00, die KNAU voor Stuttgart stelt. De Hagenaar werd derde in 1.47,15 maar hield wel Stuttgart- ganger Han Kulker, vierde in 1.47,42, achter zich. Sprintsters Op de sprintnummers bij de dames ontliepen Nelli Cooman en Els Vader 5. hrn Glimmerveen/Mes 55,83%; 6. hrn Argelo 54,58%; 7. ep Viergever 54,17%; '"8. ds Kastelein/Koelman 47,50%; 9. ep Van de Meiracker 42,92%; 10. ds Glimmerveen/Mes 40,42%; 11. ep Van Geel 33,33%; 12. ep Zandbergen 31,25%. DREISCHOR - De leden van pony club De Schouwse Ruiters hielden voor de vijfde keer in successie het jaarlijkse ponykamp op een Bra bantse manege. Voor de derde keer werd het kamp afgewerkt op manege Molenzicht in Bergen op Zoom. In to taal namen 27 personen en 24 paar den en pony's aan het kamp deel. De kampgangers werkten een aar dig programma af. Naast de dagelijk se rit, die door de bossen en over de heide voerde en die werd begeleid door Ingrid van Leeuwen, Nicoline Vos, Stef Nelisse en Laurice Boon man, bewezen de ruiters en amazones hun kunnen bij de cross, spring- en dressuurlessen en voltigeren. Rand- activiteiten waren verder een play- backwedstrijd, een speurtocht en een quiz. Ook spellen als volleybal, tafelten nis en biljarten waren erg in trek. Hoogtepunt van de week was onge twijfeld de grote barbecue, waarvoor nog eens honderd personen richting manege Molenzicht kwamen. Gita- riste Cora, die op alle kampen van de partij was, zorgde voor de muzikale noot en er werden drie play-back- nummers opgevoerd. Door het fraaie weer werd ook de dropping een ge slaagd gebeuren. Tante Lina en tante Wilma, de koks, zorgden uitstekend voor de inwendige mens. Pech was, dat door de harde wind moest wor den overgegaan tot afgelasting van het afsluitende kampvuur. elkaar. Nationaal kampioene en re cordhoudster Cooman won de 100 me ter met een halve meter rugwind in een voor haar onbeduidende 11,71 se conden en Vader kon op de dubbele afstand, zonder tegenstand en met een halve meter tegenwind, niet ver der komen dan 23,40 seconden. „Het was een training want ik zit nu in de laatste voorbereiding voor Stuttgart", aldus de Capelse. Omdat Marjan Olijslager, geblesseerd, ont brak, en Nelli Cooman geen belang stelling had te lopen, kwam de 4 x 100 meter damesploeg, die zeker is van Stuttgart niet in actie. Een Ne derlandse 4 x 400 meter damesploeg zal zeker niet naar Duitsland gaan. De Atletiekunie had de voor deze ploeg in aanmerking komende loop sters laten weten, dat goede indivi duele prestaties in Vught nog een mogelijkheid zouden bieden voor Stuttgart. BondscoÖrdinator Arie Kaufmann schudde echter het hoofd, nadat hij de tijden uit de in 53,65 se conden door Marjo van Agt gewon nen wedstrijd had gezien. Opgetogen was Deborah Dunant. De Noordhollandse discuswerpster kwam tot een afstand van 56,18 m, waarmee zij ruim drie meter verder wierp dan zij ooit heeft gedaan en het eerste doel (60 m) weer wat dichterbij is gekomen voor de 20-jarige atlete. Emiel Mellaard voor wie door een aantal blessures het lopende seizoen ongelukkig begon, maar zich drie we ken geleden bij de nationale kam pioenschappen in Amsterdam met een evenaring van het dertig jaar ou de verspringrecord van Henk Visser (7,98 m) ten goede kebrde, maakte vier geldige sprongen die alle boven de 7,75 m lagen. De beste bedroeg 7,90 m maar werd gemaakt met een rug- wind van ruim 2,2 meter per seconde. Een poging van 7,80 m werd we\ met een reglementair toegelaten rugwind (1,59 m/sec.) gemaakt. P.V. Gevleugelde Vrienden Zierikzee Uitslag van de wedvlucht met 323 jonge duiven vanuit Compiegne, 260 km, op 27 juli. Lossing om 9.15 uur. Aankomst 12.20 tot 12.40 uur. C. v. d. Hoek 1. 16, 21. 32 en 61; J. A. v. d. Linde 2. 9. 57. 70. 71, 72 en 73; L. v. d. Hoek en Zn. 3, 8, 18, 53, 58, 66 en 79; H. v. d. Linde 4, 12. 13, 17, 19. 25. 35, 43, 44, 75 en 77; Berrevoets-Wes- dorp 5, 7, 52 en 56; Jac. Dekker en Zn. 6; L. J. Fonteine 10, 11, 49 en 50; H. Koster 14, 20 54, 59, 65 en 78; Feleus-Westenbrugge 15, 27, 30, 39, 69 en 76; B. P. Wesdorp 22, 55 en 67; L. Berrevoets 23, 60 en 74; Jos Wesdorp 24. 46 en 48; W. Blom 26. 28, 29. 34 en 51; W. Dalebout 31, 41, 62 en 68; C. Gieskes 33; H. A. J. Kuyten 36 en 37; A. Bakker 38 cn 80; J. A. van Alm- kerk 40 en 81; M. Saman 42; F. Hille- brand 45, 47, 63 en 64. BROUWERSDAM - Onder perfecte omstandigheden werd de tweede wed strijd op de Open Beach Cup aan de Brouwersdam afgewerkt. Bij de eerste wedstrijd was de deelname met twintig surfers enigszins teleurstellend, nu kwamen er 36 deelnemers opdagen. Onder hen ook een aantal Duitse gasten en een zestal dames, waardoor een complete damesmanche vervaren kon wór den. Windkracht zes a zeven zorgde voor het nodige spektakel. VUGHT - Erik de Bruin was ha afloop van de finale van het nationale Grand Prix-atletiekcircuit in Vught somber gestemd. Hoewel de reus uit Hardinxveld- Giessendam kort tevoren voor de zevende keer in zijn loopbaan het Nederlandse record discuswerpen had ver beterd en op 66,78 meter had gebracht, stelde hij dat het allerminst zeker is, dat hij over ruim drie weken deel neemt aan de strijd om de Europese titels in Stuttgart. De Bruin is gewend keihard te trainen, maar wordt de laatste tijd geplaagd door blessures. Nadat een pijnlijke spier in het borstbeen hem enkele weken gehinderd had, kreeg hij afgelopen week tijdens de training last van een oude blessure in het linkerbeen. „Wanneer ik de komen de weken niet optimaal kan trainen, ga ik niet naar Stuttgart. Dan heb ik er niets te zoeken." Arno Boot werd ook winnaar van de tweede wedstrijd om de Open Beach Cup. Voor Erik de Bruin is training hei lig. Hoewel hij weet tot de absolute wereldtop te behoren op het discus werpen, zijn recordworp van 66,78 meter in Vught bracht hem zondag op de achtste plaats van de wereldrang lijst van dit seizoen en op de vierde in de Europese rangorde, wil hij zich ge steund weten door een gedegen voor bereiding. Men kan zich afvragen of Dc Bruin zich wel realiseert hoe sterk hij is. Nadat zich woensdag de oude beenblessure weer geopenbaard had, wilde hij de organisatoren van de Grand Prix-finale niet teleurstellen. „Ik beschouwde deze wedstrijd ge woon als een traning. Ik was zondag ochtend vroeg in Vught en heb in twee uur ongeveer honderd worpen gemaakt. Ik was er zelf ook verbaasd over dat dit discusrecord eruit kwam, maar het was gewoon te danken aan de gunstige wind."Dat het nieuwe re cord echter geen uitschieter was, be wees de serie die De Bruin op het Brabantse gras neerlegde: 66,78 - on geldig - 66,14 - 64,98 - 65,28 - ongeldig. Elk van de geldige worpen kan over ruim drie weken in het Neckarstadi- on te Stuttgart goed zijn voor een me daille. Nationale records De discusprestatie van Erik de Bruin, die ook het kogelstoten met 19,41 meter op zijn naam bracht, was een van de vier nationale records, die SITTARD - Zevenkampster Tineke Bidding heeft zich met een puntento taal van 5896, een nationaal record volgens dc nieuwe telling, gekwalifi ceerd voor het Europees kaïnpioen- schap, dat over drie weken in Stutt gart begint. De atlete van Hera uit Hccrhugo- waard voldeed ruimschoots aan de li miet. Omgerekend naar de oude tel ling kwam ze uit op 5979 punten, de eis was 5960 punten. Hidding ver overde uiteraard ook de Nederlandse meerkamptitel. Esther Schouten van AV Holland werd met 5331 punten tweede. Els Stolk van Sagitta met 5245 punten derde. In het weekeinde van 16 en 17 augustus neemt Delta Sport-atlete Jacolies van Gastel in Vlissingen deel aan de open Zeeuwse meerkampkampioenschappen. Met de uitslagen van Sittard in de hand kan de Zierikzeese zien waar zij mo menteel staat.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 9