berichten 'n Dorp bewaart geheimen Column in e mineur Willem Ruis (41) overleden Westerschouwen kan niet voldoen aan woningaan vraag Jazz in Rotterdam Rock op rots Negende Waterpop ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag- 5 augustus 1986 Nr. 23976 7 'Tweehonderdvier, vijf, zes de treden van de torentrap worden ijzig smal. 'Kun je straks ver kijken?' vraagt het kleine meisje als ze even ophoudt met tellen. 'Heel ver' ant woordt haar vader. 'Hóe ver dan? Kun je Afrika ook zien?' Vader lacht. 'Nee, dat niet. Misschien zie je iets van de provincie.' Daar gaan de klei ne beentjes weer. Tweehonderdze ven, acht, negen Als ik bovenkom ben ik plotseling alleen. Maar ik kan wel verzien. Eu ropa ligt als een enorme weerkaart van het journaal aan mijn voeten. Het is één krioelende massa. Miljoe nen autootjes bewegen zich door el kaar als mieren in een mierennest. Eerst lijkt het een chaos, maar lang zamerhand ga ik er vaste patronen in ontdekken. 'Wat vind je ervan?' Ver schrikt kijk ik om en zie een vreem de man achter me staan in een kledij die middeleeuws aandoet. 'Schrik maarniet', zegt hij. 'Ik ben de heilige naar wie deze toren genoemd is. Ik ban Martinus 'M m maar ik dacht dat u niet meer leefde?' stamel ik. Marti nus glimlacht. 'Leef jij dan wel? Kijk eens omlaag. Jij leeft ook niet. Jij wordt geleefd.' Beneden vindt er nu een enorme metamorfose plaats. Het hele pa troon wordt omver gegooid. Bij dui zenden en duizenden gaan de autootjes steeds een bepaalde rich ting op. In kilometerslange rijen schuiven ze van west naar oost, noord naar zuid, van zuid naar noord, vaak dwars door elkaar heen. Het is een gigantische volksverhui zing. 'Hoe noemen jullie dat ook al weer?' vraagt Martinus. 'U bedoelt: vakantie?' probeer ik. Hij schudt zijn hoofd. 'Nee, het is iets van re 'Recreatie!' roep ik enthousiast. 'Ja dat is het. Weet je wat dat betekent? Opnieuw 'mens' worden.' Zwijgend staart Martinus naar beneden. Van uit Duitsland trekt een lange file zuidwaarts. 'Wanneer zijn jullie be gonnen met dat reizen in de vakan tie?' vraagt hij opeens. 'Ik weet het niet. Misschien waren de vorsten de eerste met hun reis van hun winter- naar hun zomerverblijf. Ik herinner me dat Bach weieens met zijn vorst meeging om in zijn zomerverblijf te musiceren.' Martinus kijkt op. 'Bach zeg je. Ja, die ken ik welt Maar dat zal wel een kleine vakantiestoet geweest zijn in die tijd.' 'Ongetwijfeld' beaam ik. 'Hoewel er wel een paar wagens bij waren voor de muziekinstrumenten. De vorst speelde zelf ook graag en liet zijn clavecimbel zelfs door drie be dienden bewaken. Zo zuinig was hij erop.' Martinus gaat niet in op mijn Bach-verhaal. 'Ik wil je iets vragen' begint hij opeens. 'Is de vakantietijd een gelukkige tijd?' Wat een vraag. Ik denk na. Is het echt de droomwereld die de reclame voorspiegelt? Ik zie dat in Frankrijk alle autowegen in beide richtingen overvol zijn. Martinus wacht mijn antwoord niet af. 'Kijk thuis maar eens in de krant en dan niet alleen naar het weerbericht waar jullie al tijd zo'n belangstelling voor hebben. Dat zal je uit de droom helpen. Moet jij ook nog ver rijden? 'Tweeduizendvier, vijf, zes De laatste kilometers zitten er weer op. We zijn weer thuis. Nadat de auto is leeggehaald sorteer ik de kaarten, brieven en kranten die de afgelopen tijd zijn binnengekomen. Mijn oog valt op een artikel over de ANWB- alarmcentrale. 'Duizenden raken in de vakantie in een stress-situatie. Ve le huwelijken gaan juist in de vakan tie definitief stuk.' De vakantie was niet de oplossing waarop ze gehoopt hadden. Al bladerend ontdek je dat de zomer een tijd is van tegenstellin gen. Als zwarte vlekken op een zon overgoten aquarel staan berichten van ongevallen tussen verslagen over het vakantieplezier. Ongeluk ken op de Grevelingendam, een enor me kettingbotsing in Duitsland, een bus met bedevaartgangers die om ge nezing ging naar Lourdes. Aan de ene zijde van de krant wordt vertelt van vakantievreugde en aan de achterzij de vertellen advertenties van het verdriet dat juist in de vakantie qjit- staan is en elke vakantie zal terug komen als de pijn van de herinnering weer oplaait. Vreugde en verdriet, twee werelden die er altijd zijn maar y juist in de zomer zo'n schril contrast vormen. Opeens moet ik aan Martinus den ken. Dat vreemde gesprek op die ho ge toren. Waar ging het ook alweer over? Ik lees over de alarmcentrale en denk ook weer aan Bach. Het was 1722. Ook dit keer was hij met graaf Leopold meegegaan om in Karlsbad, het vakantieverblijf te musiceren. Terwijl de nog jonge Bach weer een feestelijke zomer be- leefde werd zijn vrouw Maria Barba ra getroffen door een ziekte. Niets vermoedend komt hij thuis en hoort het ontstellende bericht dat tijdens zijn vakantie Maria Barbara gestor ven en begraven is. Thuis wachtten hem vier kinderen waarvan de oudste pas tien jaar was. Evenals hij gaan veel gezinnen de tijd na de va kantie anders in dan men voor de va kantie gedacht had. Gelukkig kan Bach zich uiten in zijn muziek. Het is een taal waarin je iets kunt uitdrukken waar geen woorden meer voor zijn. Het is een woord met een E: emotie. In klanken met of zonder tekst kun je neerleg gen of herkennen wat je diep in je er vaart. Het kan de pijn wat verzach ten. MARZAS DEN HAAG - Met ingang van 16 au gustus is G. J. Polderman (VVD) be noemd tot burgemeester van de ge meente Wijhe. Hij is momenteel secretaris voor het gewest Gelderland bij het Nederlands verbond van on dernemers in de bouwnijverheid. DEN HAAG - Er zijn geen aanwij zingen dat er in Nederland kinderen seksueel worden misbruikt voor com merciële produktie van kinderporno grafie of dat er een georganiseerd dis tributiesysteem bestaat voor kinder pornografie. HILVERSUM - De televisie-pre sentator Willem Ruis (41) is zondag op zijn vakantieadres in Spanje aan een hartaanval overleden. Ruis ge noot de laatste jaren vooral bekend heid als quizmaster en tv- presentator, in '76 als opvolger van Berend Boudewijn bij de KRO met de „Willem Ruis Show" en sinds '81 bij de VARA met de Lottoshow en de wegens de hoge kosten omstreden Sterrenshow. Voor het nieuwe televisieseizoen werden besprekingen gevoerd voor een nieuwe show bij de VARA in de fondswervende sfeer aldus een woordvoerder van de VARA. Ruis heeft tot twee keer toe tevergeefs ge probeerd toegelaten te worden tot de toneelschool. Na de MULO kreeg hij nadat hij was afgewezen toch een fi gurantenrol bij „Ensemble". Zijn wens te mogen acteren ging pas in '82 echt in vervulling toen hij de hoofd rol kreeg in de Nederlandse film „Het Beest" van Paul Collet. Voordat Ruis in '67 zijn intrede deed in Hilversum werkte hij als „bell-boy" op de Holland Amerika lijn en later als hofmeester bij de KLM. Zijn eerste radioreportage maakte hij bij de KRO. In '70 ging hij voor de VARA- en de NOS-radio wer ken in programma's als Dingen van de dag en het sportprogramma Langs de lijn. Langzamerhand ging hij over op televisie-optredens en kreeg zijn eerste grote show bij de KRO als op volger van Berend Boudewijn. Als quizzmaster werkte hij ook in Duits land waar hij tevens zijn eigen thea tershow had. In '81 stapte hij over naar de VARA. Tussentijds werkte hij nog mee aan het TROS- programma „Martine", in '79 en '80. Woensdag 6 augustus Nederland I 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.00 uur Smurfen, tekenfilmserie. Afl: De hemel staat in smurf 15.15 uur De Film van Ome Willem. Vandaag: Ome Willem is weg. 15.45 uur Stookie, Engelse serie over de jongen Stookie die lid is van een jeugdbende. Deel 4. 16.10 uur Webster, Amerikaanse comedy-serie. 16.35 uur Onze levende planeet, Brit se documentaire-serie van David At- tenborough over het ontstaan van het leven op aarde. Deel 10: Wereld in iso lement. 17.30 uur Journaal. 17.40 uur Da's lachen, tekenfilms. 18.10 uur Zomerpop, oude en nieuwe clips en opnamen uit Clipparade en Je Ziet Maar. 18.55 uur Gil Julie, tekenfilmserie. 19.00 uur De Smurfen, tekenfilmse rie In verband met het overlijden van Willem Ruis komt het programma Vijf tegen Vijf, dat gepland stond om .19.25 uur, te vervallen. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Een uitzending van De Ne derlandse Stichting voor Lepra bestrijding. 20.35 uur VARA's Zomertijd (1), va kantieprogramma gepresenteerd door Dieuwertje Blok. 21.25 uur Achter het nieuws, actuali teitenmagazine. 21.50 uur Het leven van Verdi, Ita liaanse serie. Afl. 6: Op zoek naar de waarheid. 23.00 uur Breek me de bek niet open, gesprekken met bekende en onbeken de Nederlanders. Afl. De oudste thuis. 23.30 uur Simon Carmiggelt vertelt uit eigen werk zijn verhaal: 'Je hebt iets' uit de bundel; 'Mag 't een ietsje meer zijn. 23.45 uur Journaal. 23.50 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 15.30 uur De noodgolf, vakantiepro gramma: De Drie Stoethaspels, ko mische serie. Daarna: Lili, musical uit 1953. 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 18.30 uur Sesamstraat. 19.00 uur Journaal. 19.12 uur Van gewest tot gewest, re gionaal magazine. 20.10 Groei, tv-film over een meisje met ernstige groeistoornissen. 21.30 uur Muziek te water, impressie van het Nederlandse traject dat een Parijse theaterboot gevaren heeft i.h. kader van het Jaar van de Europese muziek, Met: het Loeki Stardust Kwartet, Alexandra Radius en Han Ebbelaar e.a. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 17.55 uur Journaal. 18.00 uur Tik Tak, kleuterprogram ma. (herh.). 18.05 uur Plons, kinderserie, (herh.). 18.10 uur (Z/W) Keromar, jeugdserie in 13 afleveringen. Met: Mike Ver- drengh, Senne Rouff^er, Jan Pauwels e.a. Afl. 13 18.35 uur Dromen (Dreams), dertien delige Amerikaanse serie over een groepje jongeren dat een eigen rock band wil oprichten. Met J. Stamos, Carin Devore, A. Macklin e.a. Afl. 10. 19.00 uur Stop, verkeerstips voor jon geren 19.02 uur Juke Box 19.15 uur Onze merkwaardige wereld (Phenomenal world), Amerikaanse documentaire-serie. Vandaag: Het ze nuwstelsel. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Bill Cosby Show, Ameri kaanse comedy-serie. Met: Bill Cosby, Phylicia Ayers-Allen, Lisa Bonet e.a. Afl.: Rust gezocht. 20.35 uur Kijk uit, verkeerstips. 20.40 uur Valstrik te middernacht, Amerikaanse speelfilm uit 1960 van David Miller. Met Doris Day, Rex Harrison, Myrna Loy e.a. Kit Preston, de rijke Amerikaanse vrouw van een Londense zakenman, zegt met de dood bedreigd te worden. Vervolgingswaanzin of echte vervol ging? 22.25 uur Wie schrijft die blijft, boe- kenmagazine. 23.05 uur Nationale Loterij, Journaal en Coda: Weemoed, van Marcel van Nieuwenborgh. BRT 2 Geen uitzending. Donderdag 7 augustus Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 16.30 uur Vissers in het gezin, uit de serie Wild America deel 2. 16.55 uur Recht door zee, belevenis sen van zeelieden, opstappers en een solo-zeiler. 17.05 uur Anders is ook gewoon, serie over kinderen en hun families in de verste uithoeken van onze aarde. 17.30 uur Journaal 17.40 uur Kleine huis, Amerikaanse serie. Afl. Tferugblik naar het verle den (2). 18.30 uur David, een man naar Gods hart, serie over het leven van David. Afl. 8: Een zwarte bladzijde. 18.55 uur De Zeevaarders van de Stil le Zuidzee, documentaire over de Po lynesiërs. 19.45 uur De Kauwgomballenboom, liedjes gezongen door Elly en Rik- kert. 20.00 uur Journaal 20.28 uur Zandkastelen, Amerikaan se speelfilm. Wanneer Larry hoort dat hij werkloos wordt kan zijn vrouw dat moeilijk accepteren. De spanningen in het gezin lopen hoog op. 21.50 uur Tijdsein, actualiteitenma- gazine. 22.20 uur De smeltkroes van Europa, documentaire over de geschiedenis van de Joden. 23.20 uur Journaal 23.25 uur Nieuws voor doven en slechthorenden Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.20 uur Paspoort voor Turken 18.30 uur Sesamstraat 19.00 uur Journaal 19.12 uur The A-team, Amerikaanse serie. Afl. De verborgen schat. 20.00 uur Simonskoop, filmrubriek. Met: Op hoop van zegen, Revolution en Poltergeist II. 20.25 uur TROS Aktie-verzoekfilm: A. Groeten uit Brussel, Engelse speelfilm uit 1975. Wapenhandelaar Micheal Scott heeft het plan opgevat een nieuw wapen aan de NAVO te koop aan te bieden. B. Een dodelijk spel, Amerikaanse speelfilm uit 1967. Reporter Bill Fenner wordt met de dood bedreigd wanneer hij een ver haal moet maken over een bom aanslag. C. De intriganten, Ameri kaanse speelfilm uit 1980. Jackie Sco- lese slaat met zijn nieuwe echtgenote op de vlucht voor de mafia. Hij weet niet dat de ex-man van zijn vrouw naar hem op zoek gaai. 21.55 uur Elisabeth Schwarzkopf, do cumentaire rond de meesterklas die de zangeres/zangpedagoge in decem ber 1984 in Nederland gaf. 22.30 uur Journaal 23.45 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 17.55 uur Journaal 18.00 uur Tik Tak, kleuterprogram ma. (herh.). 18.05 uur Plons, kinderprogramma 18.10 uur De Snorkels, tekenfilm. 18.35 uur Doorzetters, achtdelige Australische jeugdserie. Afl. De beste van de klas. 19.20 Kwizien, tips voor koken en lekker eten. Presentatie Etienne Coc- quyt. Vandaag: Paëlla 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Kunst-zaken. 20.20 uur Dempsey en Makepeace, Engelse politieserie. Met: Glynis Bar ber, Micheal Brandon, Ray Smith e.a. Afl.: De huurdoder 21.10 uur Panorama. 22.00 uur Hotel, Amerikaanse serie. Met James Brolin, Connie Selleca, Shari Belafonte e.a. Afl.: Omwegen. 22.45 uur Journaal en Coda: 'Quartet- to a due Cembali', Boccherini, door het duo Jan van Mol en Paula van Pa- rys. BRT 2 20.10 uur Sjobis-Mundial. Zomer- show vanuit Bellewaarde. 22.40 uur Baccara-baker vanuit het Casino in Middelkerke. Rechtstreek se reportage van de finale. Er worden 5 provincies finalisten gekozen. ROTTERDAM - Het gemeentelijk energiebedrijf in Rotterdam heeft 22,2 miljoen gulden extra in de strop- penpot gestopt, in verband met de grote hoeveelheid onbetaalde reke ningen van voor 1984. In totaal heeft het GEB over de jaren voor 1984 nog 36 miljoen gulden tegoed. Dit heeft de gemeente vandaag bevestigd. Vervolg van pagina 1 Westerschouwen kent van de zes Schouwen-Duivelandse gemeenten de grootste woningaanvraag en telt maar liefst zo'n honderd woningzoe kenden in de sociale woningbouwsec tor. Hoewel ondermeer door de dalen de rente de maandlasten van een woning in de vrije sector ook zakken, blijft het voor de commissie van be lang, dat Westerschouwen meer speelruimte krijgt van de provincie, waar het de te bouwen woningen be treft. Met name de VVD-er dr. H. J. van Zuijlen en Hendrikse gaven te ken nen, dat ook meer aandacht dient te komen voor het fenomeen premie-A- woningen. Niemantsverdriet onder kende deze behoefte en meldde de commissie, dat het college van b en w hiervoor alles in werking stelt. Hen drikse zei hierin alle vertrouwen te hebben. J. W. Geleijnse (CDA) wilde weten hoe het gesteld is met de plannen voor de bouw van vier clusterwonin gen bij Rusthuis Duinoord in Burgh- Haamstede. Als de plannen gereali seerd willen worden, dan dienen die te passen in het plan Hogezoom- Kloosterweg. „Ik zie hierin geen pro blemen, maar ik stel me dan zo voor, dat de initiatiefnemers snel met de gemeente rond de tafel gaan zitten", reageerde de voorzitter. Wal haar betreft kan de bouw dan volgend jaar nog beginnen. Naar haar zeggen zijn de plannen goed te regelen en zal de gemeente binnen kort contact opnemen met de initia tiefnemers, die ook met het rusthuis nog afspraken moeten maken over ondermeer de service. Dat antwoord klonk Geleijnse bevredigend in de oren. Overloop Tijdens de rondvraag was het Hen drikse, die vroeg om meer duidelijk heid over de beschikbare overloopter reinen en het gebruik hiervan. De voorzitter deed uit de doeken, dat de overloopterreinen (te gebruiken, wanneer de campings vol zijn- red) sinds 5 juli open zijn en dat voorlopig ook blijven, zolang de situatie dit vraagt. Niemantsverdriet: „Dit weekeinde was de gemeente voor de eerste keer sinds de drukke Pinksteren hele maal vol. Zelfs de overloopterreinen waren volledig benut, zodat we men sen naar het achtergebied (Bergen op Zoom) hebben moeten doorsturen. De gemeente is blij met die sprei ding, die volgens Van Zuijlen (even eens voorzitter van de VVV in Burgh- Haamstedc) volgend jaar veel min der zal zijn, omdat het Duitse Nordrhein-Westfalen dan weer op een ander tijdstip vakantie gaat hou den. Veemarkt Leiden LEIDEN, 4-8. Prijzen per, kg ge slacht gewicht en ontvet: Extra kwa liteit dikbillen 8,25-ƒ 13,00, stieren le kw. 7,40-/ 8,05; 2e kw. 6,45- 7,40; vaarzen le kw. 6,70-ƒ 7,65; 2e kw. 6,00-/ 6,70; koeien le kw. 6,60- 7,60; 2e kw. 6,00-/ 6,60; 3e kw. 5,30-/ 6,00; worstkoeien 5,20- 5,90. Prijzen per kg geslacht gewicht: Schapen 4,90-/ 7,00; lammeren (rammen) 9,75-ƒ 10,75; lammeren (ooien) 9,50-/ 10,50. Prijzen per stuk: Schapen 160- 225; lammeren (rammen) 200- 230; lammeren (ooien) 190-/ 215. Aanvoer: slachtvee 888, stieren 150, slachtschapen en lammeren 416. Tb- taal 1454 stuks. Overzicht: slachtvee en stieren: handel redelijk, en prijzen gelijk; slachtschapen en lammeren: handel matig, en prijzen gelijk. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 4-8. Op de paarden markt in Utrecht zijn maandag 193 dieren aangevoerd. De prijzen luidden als volgt per stuk: Luxe paarden 2750-/ 5000; werkpaarden 2000-/ 3000; oude paarden 1900-f 2750; 3-jarige 1600- 3000; 2-jarige 1400-/ 2300; veulens 450-/ 12,rr hitten 950-/ 1500; po ny's 225 t050. Prijzen, ei -g: Oudeslachtpaarden 4,30-/ 6,25 en jonge slachtpaarden 4,25-/ 6,00. De handel was matig. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Ridderkerk (Wijkge- meente Goede Herderkerk): J. P. Kraaijeveld te Wijckel en Sloten; te Veenendaal (deelgemeente Sola Fide) toezegging: W. L. van der Geer te Woerden; te Katwijk aan den Rijn: A. B. Sloof te Surhuizum; te Tbrnaard: C. Cluistra, kand. te Woudenberg. Moordrecht, 3-8 20 n Sao Miguel naar Casablanca Nedlloyd Amersfoort, 2-8 v. Lirquen naar Lae Nedlloyd Hollandia, 3-8 te Rio Haina Nedlloyd Houtman, 4-8 te Fos sur Mer Nedlloyd Rotterdam, 4-8 te New York Alnati, 4-8, 115 ZZW Ouessant naar Lagos. Fossarina, 4-8, te Sal. Mae'-sluis. 9 130 NO Bahamas naar Aruba. Nedlloyd Amersfoort, 4-8, 610 WNW Concepcion naar Lae. Nedlloyd Delft, 4-8, 340 OZO Socotra naar Suez. Nedlloyd Rotterdam, 4-8, van New York naar Rotterdam. ROTTERDAM - Voor de vierde keer in successie wordt in Rotterdam dit jaar het Heineken Jazzfestival ge houden. Van 5 tot en met 7 september wordt er jazzmuziek gemaakt in ca- ifé's, op straat, in de tram, op de boot,- in alle zalen van de Doelen en in de' Laurenskerk. Alle stijlen zijn in het programma opgenomen. Nieuw van opzet zijn de optredens tijdens de Jazznight in de Doelen: op een na zijn alle zalen gratis toegankelijk. De gebruikelijke kroegentochten' worden op de vrijdag- en zaterdag avond gehouden, waarvan de laatste uitloopt naar de Doelen. De Nieuwe Binnenweg, Rotterdams langste win kelstraat, is omgedoopt tot jazzstraat. Meer dan 75 café's in het centrum, in Rotterdam-Zuid en rond de oude haven werken aan het festi val mee. WASHINGTON - De commissie bui tenlandse zaken van de Amerikaanse senaat heeft met 15 tegen twee stem men goedkeuring gegeven aan econo mische sancties tegen Zuid-Afrika. Het sanctiepakket dat nu aan de hele senaat zal worden voorgelegd is over igens aanzienlijk beperkter dan het vrijwel volledige handelsembargo waarvoor het huis van afgevaardig den zich heeft uitgesproken. 78 „Zou ze niet naar je zuster Ria wil len," opperde Jantien. „Ria is er hele maal op ingericht. Tbgen de zomer is het in zo'n vakantieplaatsje best ge zellig. Er zijn vast meer oudere men sen in de pensions. Dan ontmoet ze misschien iemand met wie ze wat praten kan." „Een goed idee," vond Theo, „laten we Ria opbellen en er vanavond nog even heenrijden. Als we je moeder een kant en klaar adres kunnen aan bieden, heeft ze er misschien meer zin in." „Zou Schuitema haar daar opzoe ken?" piekerde Jantien hardop. „Denk nu eens even niet negatief," verzocht hij. „Het is niet negatief," kribde ze. „We kunnen wel opgewekt doen en net praten of er niets aan de hand is, maar we zitten nog in de stilte voor de storm. Dat geloof ik zeker." „Jaspers zou er toch een stokje voor steken," herinnerde Theo haar. „Heb daar nu voorlopig maar vertrouwen in. Toen je pas van hem terug was, was'je er zo zeker van." „Dat is zo," gaf ze toe, „maar het zou gewoon te mooi zijn om waar te zijn." „Ik ga Ria meteen opbellen," zei hij, hij was er de laatste tijd aan ge wend geraakt Jantien met aflei dingsmanoeuvres op andere gedach ten te brengen. „We worden voor een kop koffie verwacht," zei hij even later opge wekt. „Stap maar vast in de auto. Ik bel Evert nog even om hem te zeggen dat ik een poosje onbereikbaar ben. Ik vertel hem dan meteen wat de dok ter heeft gezegd." NEW DELHI - India en enige ande re landerë Gemenebest-landen over wegen een spoedbijeenkomst te be leggen, als Londen niet instemt met verstrekte sancties tegen Zuid- Afrika, zo is vernomen uit officiële bronnen in New Delhi. URECHT - De spoorwegen hebben aangekondigd de stallingen bij de stations beter te gaan beveiligen. Uit de 80 bewaakte NS-stallingen, waar jaarlijks 21 miljoen fietsen staan, worden elk jaar in de schaarse onbe waakte ogenblikken toch nog 150 fietsen gestolen. Uit niet-bewaakte stallingen verdwijnen jaarlijks naar schatting 20.000 fietsen, aldus NS. NS wil proberen de diefstallen in te dammen door onder meer aanzien lijk meer fietskluizen te plaatsen. HAMBURG - Bekende Amerikaan se, Nederlandse, Oostenrijkse en Westduitse roekmusici geven op 16 augustus een 'rock tegen atoom concert op de Loreley-rots in de rijn waarbij ze afzien van hun gage ten bate van de Sovjetrussische kinderen die het slachtoffer geworden zijn van het kemongeluk in Tsjemobyl. Naar de organisatoren meedeelden worden voor het openluchtconcert ongeveer 18.000 mensen verwacht. Middelpunt van het concert is een gemeenschap pelijk optreden van zes musici: Inga Rumpf, Tbny Carey, Heinz-Rudolf Kunze, Klaus Lage, Udo Lindenberg en Peter Maffay. Zij zullen worden begeleid door de 'rock 'n roll all star band'. Jantien fleurde zo zichtbaar op door de rit naar Ria, dat hij zich voor nam vaker een uitstapje voor haar te bedenken. Ze waren elkaar na het bezoek aan Jaspers weer nader gekomen. In het begin, toen de problemen met Ka- trien zich toespitsten, had hij een ver wijdering tussen hen gevreesd. Jan tien sloot zich toen erg in zichzelf op en keerde zich soms tegen hem. Na dat ze met Jaspers gesproken had, was haar houding tegenover hem ver anderd; ze was opener geworden. Ze piekerde nu hardop. Dat was hem lie ver dan haar zwijgen van voorheen. Hier kon hij tenminste tegenin pra ten al was het soms vermoeiend. Ze begon meestal 's avonds in bed, als het licht uit was. Zo ging het ook, toen ze vrij laat van Ria terugkwa men. „Ik hoop dat moeder naar Ria wil," begon ze. „Er is soms moeilijk achter te komen wat ze wel en niet prettig vindt." „Dat horen we morgen," zei hij. „In ieder geval verheugt Ria er zich op je moeder een poos in huis te hebben; dat is dus positief. Ga nu maar lekker slapen. Denk aan de fijne autotocht van vanavond en probeer een nieuw uitstapje te verzinnen. We moeten er meer uit. Dan roer je niet zo in je ei gen gedachten." „Ja," zei ze en even later: „Jaspers is wel iemand geweest op wie een vrouw verliefd kan worden. Zou moe der verliefd op hem zijn geweest?" „Misschien," zei hij eerst zonder er bij na te denken, maar toen corrigeer de hij zich: „Ik denk het niet, ik ge- WATERINGEN - Op zater dag 16 augustus wordt voor de negende maal het gratis toe gankelijke festival Waterpop in het Hofpark in Wateringen (ZH) gehouden. Waterpop be gint om 13.00 uur. Vorig jaar bezochten 20.000 mensen het festival en de orga nisatie verwacht dit aantal dit jaar zeker te evenaren. Door subsidie, sponsoring en steun van de gemeente zijn er ook dit jaar een aantal interessante bands te zien en te horen. Zo begint gelijk om 13.00 uur op het hoofdpodium de groep Boom Boom Mancini. Daarna treden op dit podium Tfen Sharp, Ruby Turner, Claw Boys Claw, The Fall, A case of tomatoes en Defunkt op. Het laatste optreden op het hoofd podium is dat van Arno Hint- jens. Hintjens was de zanger van de Belgische band Tb Matic en was al begonnen aan een solo-lp vlak voor de band uit elkaar ging. Op het tweede podium zijn achtereenvolgens Catmen, Bum the blankets, Many more en Batmobile te zien. De tijd tussen de optredens wordt ge vuld door het trio Cor Witjes dat al spelend over het festival terrein trekt. door NEL VAN DER ZEE loof eerder dat je moeder hem te vriend wilde houden. Een dwangpo sitie dus. We hadden het er immers al eens over. Probeer nu te slapen, lief je." „Ja," zei ze. Of zou hij haar vader niet zijn, dacht ze. Hij is het wel, wist ze toen weer. Ze had het gevoeld, ge zien eigenlijk. Het zou te toevallig zijn, dat ze zoveel uiterlijkheden met hem gemeen had: het haar, de sproe ten, de vorm van de neus. Maar hon derden neuzen leken op elkaar. Het rode haar van hen beiden was het feit waaruit Schuitema geld sloeg. En moeder betaalde en dat was immers niet zonder reden. Ze hoorde Theo regelmatig adem halen. Hij ademde iets te luid om echt te slapen. Hij hield zich maar zo. Ze moest maar niet meer praten, het hielp immers niet. Ze hadden hun nachtrust ook hard nodig, het was al zo laat. Morgen zouden de klanten in de winkel weer naar moeder vragen. Ze zouden weer informeren of ze al bezoek mocht hebben. Nu dat nog steeds niet het geval was, zouden ze weer kleine attenties brengen met het verzoek die aan haar moeder af te geven. Fruit, chocola en soms bloe men. Zouden ze nog cadeautjes bren gen, als alles straks uitkwam? Als ze maar niet in een dorp woonden. Of als ze maar geen zaak hadden. Als de chantage-affaire van Schuitema uit lekte, zou het misschien in de kranten komen Ze draaide zich om, ze pro beerde haar gedachten een halt toe te roepen. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 7