JA Surfers veroorzaken vaak onnodig paniek en enorm dure politiële zoekacties Vandalisme in Burgh if Sit C DE ZIERIKZEESCHE COURANT WflT Inbraak in strandhuisjes Vlaggen ontvreemd Diefstallen op campings Diefstal uit auto's \Z/{ toch niet gerust Schoolverlaters veel animo voor baan in verpleging Juli was prima vakantiemaand ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Speciaal concert Dierenopvang Campingvoetbal Westhoek-toernooi Dr Huib van den Doel, neerlandicus en voorzit- De dierenopvang van de Stichting Dierenasiel Op het sportveld aan de Laone werd de afgelo- Op de banen van tennisvereniging Wester ter van de Nationale Ziekenhuisraad, gal ter Schouwen-Duiveland zit door de zomermaan- pen week voor de twintigste keer het Renesser schouwen werd het tweede Westhoek-toernooi gelegenheid van zijn zilveren organistenjubi- den extra vol. De plaatsingsmogelijkheden zijn campingvoetbaltoernooi afgewerkt. Een im- afgewerkt. Mirjam Quartel en Erna Terwisscha leum een speciaal concert, (Pag. 3). extra moeilijk. (Pag. 4). pressie. (Pag. 6). waren het succesvolst. (Pag 7). MAANDAG 4 AUGUSTUS 1986 142ste jaargang Nr. 23975 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De droevigste tragedie ter wereld is de vernietiging van datgene, wat daartoe geen innerlijke grond had; sterven in de jeugd, en uit de volmaaktheid te worden weggestoten. Santayana Plankzeilers nonchalant en onwetend Dit nummer bestaat uit 8 pagina's WORDT HET weer. ZIERIKZEE/BRUINISSE - Zonder er wellicht zelf erg in te hebben, bezorgt een groot deel van de ruim 300.000 surfers langs de Nederlandse kust, de samenleving een behoorlijke kostenpost. Juist Zeeland en de Zuidhol landse eilanden kunnen worden aangemerkt als dé pro bleemgebieden, waar het gaat om de (vermeende) ver miste surfers. Het surfgebied langs de Grevelingendam is hier een wezenlijk onderdeel van. In het deze week verschenen jaar verslag van de Koninklijke Zuid- Hollandse Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen (ZHRM) staat geschreven, dat 75,5 procent van de reddingsacties bestaat uit het oppik ken van watersporters in nood. Een bijzonder groot deel hiervan betreft de surfers. Maar ook de politie gaat nogaleens het water op met groot ma terieel. Niet altijd nodig. BURGH- Onbekenden hebben in de nachj van zaterdag op zondag een achttal jonge boompjes vernield aan de Burghseióeg ce Buryh. De vernieling is aan gericht tussen 01.30 uur en 07.30 uxir en het betreft jonge boompjes, die in het voor jaar door de gemeente zijn aangeplant. De vandalen hebben de boompjes dwars doorgebroken, waardoor ze niqt meer te herstellen zijn. De gemeente bepaalt tegenwoordig de waarde van haar planten en bomen aan de hand van het landschapsbeleidsplan. Hoofd-plantsoenendienst S. L. de Feiter heeft hiervoor een vrij ingewikkelde berekening. Door vakanties blijft de werke lijke schade vooralsnog onbekend. Bonnefooi Het leeuwedeel van surfend Neder land gaat op de bonnefooi naar het watersportgebied en laat thuis geen berichtje achter, waardoor het thuis front niet op de hoogte is van diens verblijf. Het gevolg is, dat de surfer soms ten onrechte 'vermist' wordt en de politie een grootscheepse actie op touw zet. Te vaak nog moet na enkele uren van intensief speuren worden ge constateerd, dat de surfer al lang er gens achter een koud glas bier zit en er absoluut geen weet van heeft, dat de politie en familieleden naarstig aan het zoeken zijn geweest. Maar ook plankzeilers, die wel degelijk in moeilijkheden hebben gezeten, ver zuimen nogaleens hun zelf met suc ces uitgevoerde reddingsactie door te geven aan de politie, waardoor laatstgenoemde 'vrolijk' verder zoekt. De meest éénvoudige, actie van de politie kost al snel duizend gulden per uur. Als het patrouillevaartuig geen uitkomst biedt, dan gaat de po- litie'over tot het inzetten van een heli copter; een actie, die al zo'n 3000 gul den per uur gaat kosten. Niet vreemd, dat wanneer achteraf blijkt, dat de vermiste surfer ergens languit op het strand ligt te zonnen, enkele mensen vragend op het achterhoofd krabben. Driebergen Een staf-officier van het landelijk RP-commando in Driebergen heeft eerder al uitgelegd, dat sommige zoekacties uitlopen op een giganti sche onkostenpot. Zo werd er eens naar een .vermiste surfer nabij Goeree-Overflakkee gezocht. Na vele vergeefse pogingen met een boot en RENESSE - In een strandhuisje van M. J. A. v. L. uit Bergen op Zoom op het strand van Renesse ter hoogte van camping Wilhelminahoeve werd in de nacht van donderdag op vrijdag inge broken. Blikjes limonade, kin derspeelgoed en een rubberboot wer den ontvreemd; een luchtbed werd vernield. W. J. uit Solingen (D.) deed aangifte van het feit, dat in zijn strandhokje was ingebroken en dat kinderspeel goed, cosmetica, tijdschriften en sportartikelen waren ontvreemd. SIRJANSLAND - Op caravanpark Sirjansland werden in de nacht van donderdag op vrijdag twee zoge naamde zestienlanden-vlaggen ont vreemd van A. d. J. uit Sirjansland. RENESSE - Bij een diefstal uit een tent van M. R. B. uit Wormerveer werd in de nacht van donderdag op vrijdag een fototoestel ter waarde van 900,— gestolen. Uit een tent van J. J. 't D. uit Goor werd vorige week een paar sport schoenen ter waarde van 139,— gestolen. Zeeland is een surfregio bij uitstek. RENESSE - Uit een aan de Scha- rendijkseweg te Renesse geparkeerd staande auto van K. W. E. uit Hagen (D.) werden in de nacht van donder dag op vrijdag een radiocassette recorder en een actetas met papieren en een rekenmachine en een fotokof fer met flitzapparatuur gestolen. De daders verschaften zich toegang tot het voertuig door de voorruit te ver nielen. Uit een aan de Moolweg te Renesse geparkeerd staande auto van H. C. G. uit Dortmund werd in de nacht van vrijdag op zaterdag een reistas met kleding, schoonmaakartikelen en een fototoestel gestolen. Uit de op een camping geparkeerd staande auto van F. J. uit Wierkrath (D.) werden zaterdag in de loop van de dag een autoradio, een fotocamera en DM 1.800,— gestolen. De daders verschaften zich toegang door de voorruit te vernielen. UTRECHT - Bijna de helft van de schoolverlaters zou best in de gezondheidszorg willen werken, zo blijkt uit een onderzoek dat het bureau Lagendijk in opdracht van de nationale ziekenhuisraad heeft uitgevoerd onder 500 jongeren van gemiddeld 17 jaar bij het LHNO (Lager Huishoud- en Nijverheidsonderwijs), Mavo, Havo, VWO. Tbch stemt het resultaat van het on derzoek de NZR. die zich zeer veel zorgen maakt over problemen bij het werven van verzorgend en verple gend personeel, niet tot tevreden heid. Bij een nadere analyse zijn de cijfers geenszins geruststellend, al dus H. Bogers van de afdeling kwali teit van zorg en onderwijs van de zie kenhuisraad. Dan bevestigen ze namelijk het al eerder gesignaleerde ..instroomtekort". Motieven Gemiddeld zegt 45 procent van de ondervraagde jongeren zin te hebben de helicopter, moest een Orion- vliegtuig worden ingezet. Een opera tie, waaraan dertien mensen deelne men, en mede hierdoor snel 30.000 gulden per uur kost. De surfers mag in dit opzicht non chalant en onwetend gedrag verweten worden. De oplossing moet worden gezocht in het vooraf melden van de reis aan familie. Wanneer een plank zeiler zichzelf heeft gered uit een pe- vervolg pagina 4 DE BILT - Na de warme en zee- zonnige juni-maand heeft ook juli „mooi" zomerweer gebracht. Met over het algemeen gematigde tempe raturen en een wat getemperde zon neschijn. Zowel de neerslaghoeveel heden als de neerslagduur waren belangrijk beneden normaal, zo meldt het KNMI in de Bilt. Wel kwam omstreeks 20 juli een einde aan de droogte die sedert half juni het midden van het land geteisterd had. In 30 dagen tijd viel daar nog geen 15 mm regen en leidde de aan vankelijk felle zonneschijn, soms ge paard met een vrij krachtige droge wind, tot een sterke uitdroging van de bodem. Een zo droge periode in deze tijd van het jaar is in ons land gemiddeld een maal in 20 jaar te ver wachten. In de Bilt brachten juni en juli samen al meer zomerweer dan normaal in de hele zomer (juni-augustus) is te ver wachten: 17 zomerse en 3 tropische dagen tegen respectievelijk 13 zomer se en 2 tropische dagen in een gemid delde zomer. Het noorden van het land kwam er wat bekaaid af met slechts 7 a 10 zomerse dagen (zomer normaal 9 a 12), terwijl Zuid- Limburg de kroon spande met 22 zul ke dagen (zomer normaal 17). Het zonnigst was juli in Den Helder met 230 uren zonneschijn, het som berst in Groningen met amper 150 uren. Gemiddeld over het land was de zonneschijnduur vrijwel normaal (190 uren). Verwachting Deltagebied tot dins dagavond: Droog weer Er volgt een verder herstel. De ho- gedrukinvloed neemt vanuit het zui den toe. Droog weer met mooie opkla ringen. Matige zuidwestenwind kracht 4. Minimumtemperatuur ko mende nacht 13 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 8 augustus: Woensdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 20 graden Windkracht: zuid 3 Donderdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 20% Min-temp.: 13 graden Middagtemp.: 20 graden Windkracht: noordwest 4 Vrijdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 23 graden Windkracht: noordoost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 5 aug. Zon op 06.06, onder 21.24 Maan op 05.04 onder 21.53 Nieuwe Maan: 5 augustus (20.36) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Dinsdag komt het weer in een groot deel van West-Europa on der invloed van een hogedrukgebied waarvan het centrum van de Golf van Biscaje naar Zuid-Duitsland trekt. Ons land bevindt zich aan de noord flank waardoor er bij ons een zuid westen wind waait. Een storing die maandag nog zuidwest van Ierland lag, wordt woensdagavond boven Zuid-Engeland verwacht. Op de na dering hiervan neemt dinsdagavond de bewolking bij ons weer toe. Woens dag kan er bij ons nu en dan een bui tje vallen. Na woensdag komt op nieuw een hogedrukgebied boven on ze omgeving tot ontwikkeling. De mid dagtemperaturen worden na woensdag weer iets hoger. DEN HAAG - Ruim 2.257 vluchte lingen hebben in de eerste helft van dit jaar asiel aangevraagd in Neder land. Dat waren er 1.200 minder dan in de eerste zes maanden van 1985, toen 3474 mensen zich melden als asielzoeker. Onder hen bevonden zich toendertijd veel Thmils. in een baan in de gezondheidszorg (het percentage is bij het LHNO het hoogst en bij het VWO het laagst). Maar ongeveer de helft ervan ziet ook wel wat in een baan in het winkelbe drijf of bijvoorbeeld de horeca. De andere helft, die aangaf „veel zin" in de gezondheidszorg te hebben, voer de daarvoor motieven aan die volgens Bogers lang niet allemaal uitsluitend op de gezondheidszorg betrekking hebben. Het zorgen voor of het om gaan met mensen bijvoorbeeld, waar door ze ook voor andere sectoren - zo als de bejaardenzorg - kunnen kiezen. Een betrekkelijk klein deel van de jongeren ziet heil in de combinatie wcrkcn-lercn, zoals het geval is bij de opleidingen tot ziekenverzorgende en verpcegkundige in de ziekenhui- Wel is het zo dat degenen die duide lijk voor de gezondheidszorg kiezen daar de voorkeur aan lijken te geven boven een opleiding via dagonder wijs. Een abonnement op de Zierikzeesche Nieuwsbode is altijd raak. Daar kunt u zeker van zijn. Jaarabonnement voor de prijs van 10 maanden! Gratis pentekening van Zierikzee! Schitterende pentekening op posterformaat 50 x 65 cm Voor geen 152.50 maar slechts 127.10 blijft u een jaar lang uitstekend op de hoogte van uitgebreid regionaal nieuws De Zierikzeesche Nieuwsbode, 142 jaar geleden voor het eerst ver schenen. is uniek in Nederland Dat mogen we best stellen' Nü. in 1986 is de Zierikzeesche Nieuwsbode helemaal van deze tijd Modern en objectief met nieuws waar uw interesse naar uitgaat Veelzijdig door de vele extra bijlagen, zoals Mode- en autobijlagen Sport- en expo bijlagen enz Veelzijdig ook door de vele vaste rubrieken, we noemen even midden in de middenstand, puzzelrubriek, ons feuilleton Nou ja. teveel om op te noemen U moet 'm gewoon zelf lezen' BEL NÜ VOOR EEN ABONNEMENT 01110-6551. Z1ERIKZEESCHEI nieuwsbode! dé krant van schouwen - duiveland! Naam Adres Postcode Plaats Ik neem een jaarabonnement op de Zierikzeesche Nieuwsbode' IK BETAAL DUS GEEN 152,50 MAAR SLECHTS 127,10 ZIER1KZEESCHEI NIEUWSBODEl ANTWOORDNUMMER 12 4300VB ZIERIKZEE (postzegel is niet nodig)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 1