n Dorp bewaart geheimen Fietsen taboe Hogezoom PvdA tegen uitzetting* van groepen raddraaiers Terug tegen betaling Schadeclaims dalconschild Proces in Middelburg 6 Zaterdag 2 augustus Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.00 uur Superted en Bananeman, tekenfilms. 15.10 uur She-Ra Princess of Power, tekenfilmserie. 15.35 uur Just our luck, Amerikaanse comedy-serie. Afl.: Met alle midde len. 16.00 uur Club Veronica clips. 17.05 uur New Wilderness, natuurse rie. Afl. Het verraderlijke paradijs. 17.30 uur Journaal 17.35 uur Family Ties, Amerikaanse comedy-serie. Afl.: De zomer van '82. 18.00 uur Ripley's believe it or not, informatieve serie. 18.25 uur Veronica Sport, sportmaga- zine. 19.00 uur Countdown vanuit de Countdown studio. Presentatie: Adam Curry. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Miami Vice, Amerikaanse politieserie. Afl. Gekocht en betaald. Odette wordt verkracht door Nico Arroyo, de zoon van een Boliviaanse generaal. Tubbs en Crockett gaan op onderzoek uit. 21.15 uur Story of Cliff Richard, por tret van deze zanger. 21.55 uur American Gigolo, Ameri kaanse speelfilm. Julian Kay leidt een riant bestaan als gigolo totdat hij ervan beschuldigd wordt één van zijn oude klanten vermoord te hebben. 23.55 uur Journaal. 00.00 uur Nieuws voor doven en slechth oren den Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 14.00 uur Studio Sport. W.K. Honk bal. 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 18.20 uur Paspoort voor Marokka nen. 18.30 uur Sesamstraat. 19.00 uur Journaal. 19.12 uur Peyton Place: De volgende generatie, tv-film. Regie: Larry Eli- kann. De families Harrington, Car son, Cord en Rossi raken met elkaar verstrikt in hun strijd om macht en liefde. 20.40 uur AVRO's Sportpanorama, verslag van de halve finales in het Open Nederlandse Tenniskampioen schap op de banen van het Melkhuis- je te Hilversum. 22.30 uur Journaal 22.40 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 22.45 uur Das Tagebuch einer Verlo renen, Duitse speelfilm uit 1929 naar het boek van Margaretha Böhme. Re gie: Georg Wilhelm Pabst. Thymiane (Louise Brooks), wordt verleid door de assistent van haar vader. 2e raakt zwanger en komt terecht in een op voedingsgesticht. Ze ontsnapt en be landt in een bordeel waar ze eindelijk warmte en tederheid ontvangt. BRT 1 16.00 uur Het nichtje in de Bronx, Amerikaanse speelfilm uit 1970 van Waris Hussein met Gene Wilder, Mar- got Kidder, Eileen Golgen e.a. Quac- kers Fortune komt aan de kost met de verkoop van paardemest. Hij knoopt een romantische verhouding aan met een Amerikaanse studente, maar niet alles loopt van een leien dakje. 17.55 uur Journaal. 18.00 uur Tik Tak, kleuterprogram ma. (herh.). 18.05 uur Plons, kinderprogramma 18.10 Filmbrieven. Afl.: 7. Carnaval in Rio. 18.37 uur De kleinste zwerver, Ameri kaanse jeugdserie. 19.00 uur Trekking van de lotto- joker. 19.05 uur Boeketje Vlaanderen, toe ristisch magazine. 19.35 uur Lotto-trekking, Mededelin gen en programma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Kunst-zaken. 20.20 uur De geketenden, Ameri kaanse tv-film van David Lowell Rich met Robert Urich, Carl Weathers, Barry Cordin e.a. De blanke gevange ne Johnny Johnson krijgt het aan de stok met zijn zwarte lotgenoot Cullen Monroe. Na een vechtpartij worden zij aan elkaar geketend en naar een strafkamp gestuurd. Onderweg ont snappen ze en zien in dat ze nu afhan kelijk van elkaar zijn. 21.50 uur Het Egypte volgens Romer, Engelse driedelige documentaire over een expeditie in Opper-Egypte van 1977 tot 1980 o.l.v. De Egyptoloog John Romer. Deel 2: 2700-1070 BC. 22.30 uur Sport op zaterdag. 22.45 uur Paardekoersen en journaal. Aansl. Coda: Cantilene van Jean Fra- nix door het Brussels Saxofoon Kwartet. BRT 2 Geen uitzending. Zondag 3 augustus Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 11.00 uur Eucharistieviering in de St. Franciscus Xaverius te Amersfoort. Thema: kinderen doorbreken gren zen. 15.30 uur Ik trouwde een familie, Duitse serie. 16.15 uur De muppetshow met als gast: Candice Bergen. 16.40 uur KRO's tekenfilmfestival. 16.55 uur Zoo 2000, serie over hoe het publiek kan kennismaken met de dierenwereld. Afl. De publiekstrek kers. 17.30 uur Journaal 17.35 uur Tocht door de middel eeuwen, documentaire-serie over de middeleeuwse maatschappij van de historicus Georges Duby. Afl.: Op zoek naar het Oneindige. 18.30 uur Alvin en z'n boefjes, teken filmserie. 18.55 uur Bollie en Billie, tekenfilm 19.00 uur Journaal 19.05 uur Cijfers en letters, spelpro- gramma gepresenteerd door Bob Bouma. 19.30 uur Lou Grant, Amerikaanse serie. Afl.: De doofpot. 20.20 uur Heksenwerk (Tuckers With), komische detective-serie. Afl. 7: Een formule voor wraak. 21.10 uur Brandpunt, actualiteiten magazine. 21.35 uur Mijn dochter en ik, Engelse comedy-serie. Met: Richard O'Sulli- van, Joanne Ridley, e.a. 22.00 uur De eeuw van de Barok, 4- delige serie over kunst en cultuur in de periode 1620 tot 1750. Afl. 4. Zuid- Amerika en de Barok. 23.00 uur Journaal. 23.05 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 23.10 uur AVRO's Sportpanorama: Rotterdam AD—toernooi, laatste avond van dit voetbaltoernooi. Nederland 2 12.00 uur AVRO's Sportpanorama: Rechtstreeks verslag van de finale in het Open Nederlands Tenniskampi oenschap. 17.30 uur Studio Sport. 18.25 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.45 uur Sesamstraat 19.00 uur Studio Sport. 19.55 uur Trekking van de Lottoge tallen. 20.00 uur Journaal. 20.10 uur Laurel Hardy, slapstick. Afl. Thicker than water. 20.32 uur VPRO Nieuws 20.47 uur Het Basileus Quartet, dra ma serie in drie delen over een be roemd ensemble. Deel 1. Als de eerste violist van het kwartet overlijdt, barsten er bij de overige groepsleden irritaties en jaloezieën los. Een jonge violist dient zich aan als vierde man. Hij wil zich niet aan de groep confor meren. 21.40 uur I Love documentaire-serie van Johan van der Keuken over de steden Amsterdam, New York, Hong Kong en Genève met geld als verbin dend element. Afl. 1: Amsterdam - New York. 22.32 uur Prix de beauté, Franse speelfilm uit 1930. Een jonge typiste wint een schoonheidswedstrijd. Op aandrang van haar verloofde kiest ze voor het huwelijk, en niet voor een filmcarrière. 00.02 uur Journaal BRT 1 10.00 uur Eucharistieviering vanuit de Duinenabdij te Koksijde. 15.30 uur De groenlandvliegers, Duitse jeugdfilm van Manni Meier met Heinrich Griskes, Margit Mug- gentailer e.a. 16.45 uur Allemaal Beestjes. Kodiak. Documentaire over de fauna van dit eiland in de Golf van Alaska. 17.15 uur De kolderbrigade, zesdelige komische serie van Romain de Co- ninck, Gaston Berghmans, Yvonne Delcour e.a. Afl 1: zot Lowietje. 17.45 uur Juke Box 17.55 uur Journaal 18.00 uur Tik Tak, kleuterserie. (herh.). 18.05 uur Liegebeest, kinderserie. 18.20 uur De Tripoden, Engelse science-fictionserie met John Sha- kley, Jim Barker e.a. Afl. 9. 18.45 uur Kijk uit! Verkeerskwis. 18.50 uur De dag dat de wereld veran derde (The day the universe chan ged), tiendelige Engelse documentai re-serie waarin James Burke een persoonlijke kijk geeft op de gebeur tenissen die de Westerse wetenschap en dus onze samenleving grondig hebben veranderd. Afl. 10: Telkens weer een nieuwe wereld. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws. 20.00 uur Bloemetjes buiten, tips voor gevelversiering met bloemen (10): Aantasting door insecten. Pre sentatie: Gil Glaes. 20.05 uur Sportweekend. 20.35 uur De jacht op D.B. Cooper, Amerikaanse speelfilm uit 1981 van Roger Spottiswoode met Robert Du- vall, Treat Williams, Kathryn Har- rodd e.a. D.B. Cooper kaapt in 1971 een vliegtuig en ontvangt hier 200.000 dollar. Niemand heeft hiervan ooit nog iets vernomen. 22.15 uur Het hart van de draak (The heart of the dragon), Engelse serie over het dagelijks leven in China. Deel 9: Het begrip. 23.05 uur Journaal en Coda. De we reld die wij willen van Anton van Wilderode. BRT 2 Geen uitzending. Maandag 4 augustus Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.00 uur Sneeuwwitje en Rozerood, Duitse jeugdfilm uit 1978 van Sieg fried Hartmann naar het gelijknami ge sprookje van de Gebroeders Grimm. 16.10 uur TROS sport: Holland Cup 16.35 uur Muziek uit eigen land in de polderpopparade. Presentatie: Erik de Zwart en Linda de Mol. 17.00 uur Kreatief bezig zijn. Van daag: Hout en kurk en kreatief strandplezier. 17.30 uur Journaal. 17.40 uur Mask, jeugdserie. Afl.: De notenkrakers. 18.00 uur TROS Popformule Zomer- tour gepresenteerd door Linda de Mol. 18.55 uur Bassie en Adriaan, serie korte filmpjes. Afl. 10: Achter de wol ken schijnt de zon. 19.00 uur The Full Guy, Amerikaanse serie met Lee Majors in de hoofdrol. Afl. Mijn man is moordenaar. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Te land, ter zee en in de lucht, vanuit de Efteling. Vanavond: freewheelen. Met als gast Randy Crawford. 21.20 uur Lotgenoten, Amerikaanse tv-film uit 1982 van Roger Young. No li Mior, een geestelijk gehandicapte jongen wordt door zijn vader met de nek aangekeken. Wanneer zijn opa in de buurt komt wonen blijken ze het goed met elkaar te kunnen vinden, daar zij allebei lotgenoten zijn. 23.00 uur TROS Aktua, actualiteiten magazine. 23.30 uur Stil, Jan Arends moet schrijven, eindexamenproduktie van de Nederlandse Film- en Tblevisie academie. 00.15 uur Journaal. 00.20 uur Nieuws voor doven en slechthorenden Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 18.20 uur Paspoort voor Joegoslaven. 18.30 uur Sesamstraat. 19.00 uur Journaal. 19.12 uur Kwartslag. Over liefde ge sproken. Jonge meisjes ontmoeten een oudere vrouw en praten over er varingen in hun liefdesleven. 19.27 uur Een wintersprookje, to neelstukje van Shakespeare. Leontes, de koning van Sicilië, is ziekelijk ja loers. Hij beeldt zich in dat zijn vrouw Hermione een verhouding heeft met zijn beste vriend Polixenes. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 17.55 uur Journaal. 18.00 uur Tik Tak, kleuterprogram ma. (herh.). 18.05 uur Plons, kinderprogramma, (herh.). 18.10 uur Kameleon, doe-programma voor kinderen. Presentatie: Danny Verbiest en Ellen. Afl.: Flipperkast. 18.35 uur De poema, Amerikaanse jeugdfilm in drie delen van Stephen H. Foreman met Kim Houser, Wayne Best e.a. Afl. 2: 19.00 uur Programma van het Vrije Woord, Uitzending door derden. 19.40 uur Paardekoersen, mededelin gen en programma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Love joy, thrillerreeks over een avontuurlijke antiekhandelaar en diens extravagante praktijken om aan de kost te komen. Met: Ian McShane, Phyllis Logan, Malcolm Tierney e.a. Afl. 5. 21.00 uur Mijn grote liefde heet mu ziek, serie specials rond Vlaamse ar tiesten. Vanavond: El Combo Loco. 21.40 uur Vreemde krachten, dertien delige serie van Wim Offeciers over paranormale verschijnselen en be gaafdheden. Afl. 7: Reïncarnatie. 22.30 uur Paardekoersen, Journaal en Coda: Elegie uit 'Vita Brevis' - ver zameld werk van Maurice Gilliams. BRT 2 Geen uitzending. Dit beeld gaat binnen enkele dagen veranderen. Met ingang van 1 augustus is het verboden fietsen te parkeren op het trottoir langs de Hogezoom. Dat zal ongetwijfeld even wennen zijn. RENESSE - Fietsen par keren op de Hogezoom in Renesse is met ingang van 1 augustus niet meer toe gestaan. Tot nu toe stonden de rijwielen 's avonds soms zes a zeven rijen dik op het trottoir langs de Hoge zoom. Vooral het gedeelte van het voetpad tussen The Game en De Stulp werd soms volledig door gepar keerde fietsen in beslag ge nomen, zodat voetgangers naar de rijbaan werden verdreven. Daar moest verandering in komen, vond het gemeentebestuur en in over leg met de rijkspolitie groep Schouwen-Duiveland werd besloten met ingang van 1 augustus een ver bod in te stellen voor het parkeren van fietsen langs de Hogezoom. Even wennen De rijkspolitie geeft te kennen alle b i begrip te hebben voor het feit, dat het voor de fietsgebruikers aanvankelijk ongetwijfeld een kwestie van even wennen zal zijn. Men wil de eerste da gen dan ook een soepel beleid voeren, waarin slechts waarschuwend zal worden opgetreden. Overigens zal die soepelheid niet al te lang duren, want de rijkspolitie zit nog midden in het recreatiesei zoen en dat betekent, dat er uiter aard nog wel meer te doen is dan waarschuwingen uit te delen aan mensen, die hun fiets op een verkeer de plaats neerzetten. ,,Wie niet horen wil. moet maar voelen", zal het beleid dan ook wel dra worden. Dat houdt in, dat fietsen, die tegen het verbod in. na enkele da gen toch nog op het trottoir langs de Hogezoom geparkeerd worden, door de politie in beslag genomen zullen worden. Wie zijn of haar fiets dan te rug wil hebben, zal zich bij het poli tiebureau moeten vervoegen, waar men de in beslag genomen fietsen slechts tegen betaling zal kunnen te rugkrijgen. LOS ANGELES - De vorige week overleden Amerikaanse filmregis seur Vincente Minnelli heeft het grootste deel van zijn bezittingen na gelaten aan Liza, zijn dochter uit het huwelijk met filmster Judy Garland. DEN HAAG/PARAMARIBO - Er is geen bewijs voor de bewering van de in de Verenigde Staten gearresteerde huurlingenleider Tommy Denley dat hij een contract had met de Neder landse regering om het bewind van - legerleider Bouterse in Suriname^ omver te brengen. ZIERIKZEE - De Consumenten bond heeft namens 1456 vrouwen schadeclaims ingediend bij de fabri kant van het dalkonschildje, .het Amerikaanse bedrijf A. H. Robins Company in Richmond. Dat maakte het hoofd van de juridische ledenser vice, A. Zwinkels, vrijdag bekend. Op 30 juli sloot de termijn waarbin nen vrouwen die schadevergoeding willen de vragenlijst naar de Ameri kaanse rechter moesten sturen. Aanvankelijk hadden ruim 2000 vrouwen zich bij de Consumenten bond gemeld. Ongeveer 500 vrouwen hebben afgezien van het insturen van de vragenlijst. Hieronder zijn vrou wen die nog zo emotioneel bezig zijn met de gevolgen van het dragen van het dalconschildje, een anti-concep tiemiddel, dat zij nu het liefst niet meer aan de hele zaak herinnerd wil len worden, aldus Zwinkels. Andere vrouwen zagen toch geen direct ver band tussen het dragen van dit spi raaltje en latere klachten en een aan tal vrouwen kon de basisgegevens voor de vragenlijst niet meer boven tafel krijgen. Vragen in parlement gesteld DEN HAAG - De PvdA-fractie in de Tweede Kamer heeft stelling genomen tegen het uitzetten van „raddraaiers die de openbare orde verstoren, geweld plegen of zich anderszins misdragen" uit Zeeuws-Vlaanderen. Het PvdA- kamerlid Stoffelen heeft de ministers van binnenlandse zaken en van justitie schriftelijk gevraagd of het waar is dat de politie in Zeeuws-Vlaanderen in derdaad dergelijke raddraaiers niet arresteert maar op de veerpont van Bres- kens naar Vlissingen zet. Op de Waddeneilanden zou deze maatregel al jaren worden toegepast. Volgens Stoffelen kan het beleid ter bestrijding van ordeverstoringen of ernstig strafbaar gedrag het best ge voerd worden door zo snel mogelijk na het constateren van een strafbaar feit over te gaan tot het aanhouden van verdachte en het zo mogelijk toe passen van snelrecht. Stoffelen wijst op de, ook door vo rige bewindslieden, uitgesproken op vatting dat het aanhouden van perso nen ten aanzien van wie geen redelijk vermoeden van schuld aan enig straf baar feit bestaat, geen steun in het recht vindt. De bevoegdheid om per sonen waarvan ernstig wordt ver moedt dat zij de openbare orde in ge vaar zullen brengen, te bevelen een gebied te verlaten of verbieden zich daarheen te begeven of daarin terug te keren, bestaat pas en kan pas wor den gerealiseerd bij oproer of grote onlusten, aldus Stoffelen. Wet Maar dan moet, volgens artikel 13 van de Wet Buitengewone bevoegdhe den burgerlijk gezag, eerst hetzij de toestand van verhoogde waakzaam heid dan wel de burgerlijke uitzonde ringstoestand zijn afgekondigd. DEN HAAG - Postkantoren zullen niet overgaan tot invoering van volg nummers voor wachtende klanten. Bij proeven mét dit systeem in Am sterdam en Roosendaal, waarbij steeds een klant alleen voor het loket verschijnt, namen de wachttijden toe. De proeven worden niet voortgezet. GRONINGEN - De 39-jarige B. K. uit Groningen is door de rechtbank in zijn woonplaats wegens poging tot brandstichting veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden en een onvoorwaardelijk tbr. Het vonnis is conform de eis van de officier van justitie. MIDDELBURG - De Raadkamer van de rechtbank in Middelburg heeft de gevangenhouding bevolen van de 23-jarige H. E. uit Marokko. De man heeft tegenover de rechter commissaris bekend dat hij op 25 no vember vorig jaar de 51-jarige bar- eigcnaar W. J. Jansen uit Axel met een klauwhamer de schedel heeft in geslagen. E. werd in april door de Belgische politie aangehouden. Hij is vorige week aan de Zeeuwse politie uitgele verd. De door de rechtbank bevolen gevangenhouding geldt voor een pe riode van dertig dagen. Als de zaak dan nog niet door de rechtbank be handeld kan worden dan is het moge lijk de verdachte nog eens twee maal dertig dagen langer vast te houden, aldus de persofficier mr. S. Stempel uit Middelburg. 76 Hoe meer ze het landgoed naderde, hoe inniger ze hoopte, dat hij niet thuis was. Maar toen ze aan een man in een groen pak met rijbroek en laarzen vroeg of hier een zekere me neer Jaspers woonde, zei hij: „Ik ben Jaspers. Waar komt u voor?" „Ik ben Jantien de Groot," zei ze. „U heeft mijn moeder goed gekend. Ik wou met u praten." Ze had geprobeerd haar stem vast te doen klinken, maar het lukte niet erg. Ze hoorde zelf het haperen en bibberen. Ze had een heel andere voorstelling van hem gehad. Ze dacht, dat hij groot zou zijn en er bar baars zou uitzien, maar hij was niet groot en vrij tenger. Zijn haar was van een onbestemde geelgrijze kleur met een rossige gloed. Zijn magere gezicht was vol rimpeltjes. Hij had lichtblauwe ogen, die het belangrijk ste onderdeel van zijn gezicht waren. Hij heeft bange ogen, dacht ze. Hij zag er wat opgejaagd uit. Ze voelde zich niet meer zo onzeker tegenover hem. „Waarover wilt u dan praten?" vroeg hij. Ze zag, dat hij rode vlek ken in zijn gelig bleek gezicht had ge kregen. „Ik wou over Schuitema praten. Hij valt ons lastig, moeder en mij. Misschien kunt u er iets aan doen. Moeder is erg ziek, ziet u en ik weet me geen raad meer." Ze bekeken elkaar, ze zag, dat de ro de vlekken zich over zijn gezicht uit breidden, dat de randjes van zijn oor schelpen ook rood werden. Hij zocht op dezelfde manier haar gezicht af. Katriens gezicht, dacht hij, maar ze heeft haar zoals ik vroe ger had en ze heeft mijn ogen. Het was niet de eerste keer, dat hij haar zag. Hij was jaren geleden, toen hij pas vrij was, naar haar gaan kijken. Ze was toen nog op school. Hij had aan de uitgang gewacht tot de school uitging. Als ze op mij lijkt kan ik haar misschien herkennen, had hij toen gedacht. Er waren twee meisjes geweest met rood haar, maar één met zulke lichte ogen als de zijne. Het was het meisje geweest, dat nu voor hem stond. „Ga met mij mee," zei hij, „in mijn kantoor kunnen wc praten. De fami lie is er niet. We zullen niet gestoord worden." Hij wilde zijn gevoelens niet de vrije loop laten: hij was er immers in getraind zich te beheersen. Hij was zoveel doorgekomen, de confrontatie met haar moest hij ook aankunnen. „Over Schuitema dus," zei hij. toen ze tegenover elkaar zaten in de ouder wetse smalle hoge kamer met scha mele zakelijke meubelen. „Hij chanteert moeder," zei ze „Al jaren. Maar nu kost het haar zoveel geld, dat onze zaak eraan dreigt te gaan. We stonden er slecht voor, toen vader stierf. De zaak was wat achter uit geboerd. Er is een bedrijfsleider door NEL VAN DER ZEE gekomen, die de zaak weer recht heeft gezet, maar we kunnen niet op tornen tegen de bedragen, die moeder aan de zaak onttrekt." Het leek of de man tegenover haar plotseling veranderde. Het bangelij ke, dociele was ineens van hem afge vallen. Zijn vale gedicht was nu rood aangelopen, zijn ogen glinsterden en knepen zich tot spleetjes. „En dat doet Schuitema," zei hij. „Waarmee chanteert hij je moeder? Weet je dat?" Ze zuchtte en keek hem recht aan, toen ze hem antwoordde: „Ik neem aan met het feit, dat u mijn vader bent. Hij noemde me tenminste een hoerenjong." Ze zag zijn ogen knipperen. „Daar heeft hij geen enkel bewijs van." beet hij haar toe. Ze snoof even. „Nee," zei ze, „alleen dan het feit, dat moeder hem altijd heeft betaald." „Dat had ze nooit moeten doen," bitste hij. Hij stond op. Er bleef haar weinig anders over dan hetzelfde te doen. Zie je wel, dacht ze, het gaat zoals ik ge dacht heb. Het haalt niets uit. Het is allemaal voor niets geweest. Het zal hem een zorg zijn wat Schuitema doet; hij zit hier prinsheerlijk op een mooi buiten. Ze moest alle zeilen bij zetten om niet in tranen uit te barsten. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 6