Daling in ledental van Zierikzeese bibliotheek door nieuwbouw ingelopen het verleden elafeÊP© icvansa Vijfduizend bezoekers Haamstede Praten over mupbeleid Westerschouwen Tarieven bankdiensten verhoogd Visserijdag Den Helder Kind uit raam gegooid Verkoop Reparatie Niets onder Schotse kilt Geen kruis boog voor Teil ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 1 augustus 1986 Nr. 23974 5 Vervolg van pagina 1 een strakker en wellicht strenger mi lieubeleid gaat voeren, door de voor delen voor het publiek, dat sneller weet waaraan het toe is, kan het uit voeringsprogramma voor alle partij en verhelderend en bevredigend wer ken. Veerman, die de commissieleden van tekst en uitleg gaat voorzien, heeft er vertrouwen in, dat het plan door de gemeenteraad geaccepteerd gaat worden. Als de raad instemt met het mup - dat overigens nog niet hele maal voltooid naar de commissies gaat - dan geeft zij hiermee haar be leid'voor de komende jaren aan. De leden behouden echter wel de politie ke en bestuurlijke vrijheid om in in cidentele gevallen van het mup en haar prioriteitenlijst af te wijken. Goedkeuring ,,Dat moet ook kunnen, maar ik hoop niet, dat het na goedkeuring niet meer gebruikt gaat worden. Na tuurlijk zijn er gevallen denkbaar, waarbij het in het mup gestelde plaats moet maken voor andere za ken. Maar de praktische uitvoering van het mup door de vele instanties vergt veel inspanning. Stel dat een raad het stuk steeds naast zich neer zou leggen, dan betekent dat een be hoorlijke streep door de rekening voor diegenen, die zich ervoor in spannen", legt Veerman uit, die dat niet zo somber inziet. En dan het mup zelf. De voorgestel de bestuurlijke prioriteitsstelling is onderverdeeld in de sectoren natuur gebieden, agrarische gebieden, re creatiegebieden, woongebieden en winkelcentra. Per groepering heeft de werkgroep mup het belang van verschillende zaken aangegeven in de onderverdeling groot, middelmatig, gering belang en niet van toepassing. Werkgroep In de groepering natuurgebieden wordt door de werkgroep groot be lang gehecht aan geluid, gevaarlijke stoffen, afvalstoffen (zwerfvuil), che misch afval, de bodem, de waterkwa liteit en de ecologie. De waterkwanti teit kreeg het stempel middelmatig belang mee. In de recreatiegebieden dient de meeste aandacht gegeven te worden aan het openbaar groen en de afvalstoffen. Middelmatig geldt voor ondermeer het geluid, de lucht en de ecologie. Voor een woongebied gelden weer andere prioriteiten. De werkgroep denkt voornamelijk aan geluid, af valstoffen, hinder, lucht en openbaar groen. Dit terwijl de ecologie bij voorbeeld niet van toepassing wordt geacht. Dat in de agrarische groep de waterkwantiteit van het allergroot ste belang wordt geacht spreekt voor zich. De ecologie wordt naar de twee de plaats geschoven. Opvallend in de notitie is, dat de sector winkelcentra geen zaken van groot belang kent, waardoor het mid delmatig belang met afvalstoffen en openbaar groen de lijst aanvoert. In de industriegebieden tenslotte - maar die kent Westerschouwen niet echt - valt de openbare groenvoorziening onder de rubriek middelmatig be lang en worden geluid, gevaarlijke stoffen, afvalstoffen, chemische af valstoffen, hinder, bodem, waterkwa liteit en lucht van gering belang ge acht. Beperkt Bovenstaande gegevens zijn be perkt en de commissieleden krijgen dus heel wat meer informatie naar zich toegeschoven. Als alles meezit, dan kan al in januari van het volgen de jaar effectief gewerkt worden met het mup in de hand. Het onlangs ge presenteerde landschapsbeleidsplan Westerschouwen gaat onderdeel uit maken van het mup. Maar al voor de inwerkingtreding van het mup werkt de gemeente aan de milieubescher- bgMMHini ■ini.-aaiBWS——BI— De nieuw gebouwde bibliotheek in Zierikzee heeft de ledendaling gecompenseerd. Enorme toeloop van nieuwe leden ZIERIKZEE - De daling in het ledenbestand van de bi bliotheek in Zierikzee is na een periode van twee jaar ge compenseerd door de enorme toeloop van nieuwe leden na de openstelling van het nieuwe onderkomen, de Stol- pe. Momenteel telt het centrum in totaal 3927 leden. Dat staat te lezen in het jaarverslag over 1985, waarin gespro ken wordt van een historisch jaar in velerlei opzichten. Zo bestond het openbaar biblio theekwerk op Schouwen-Duiveland, verzorgd door de Zierikzeese biblio theek en de bibliobus, tien jaar; werd het nieuwe onderkomen aan de Ha- ringvlietstraat voltooid en geopend; werd de automatisering van de uitle ning en de catalogus in augustus ge realiseerd en kwam de nieuwe rege ling tot subsidiëring van het open baar bibliotheekwerk tot stand. Ge completeerd met de groei in het le dental, alle reden om met tevreden heid terug te kijken dus. Ledental Dat ledental spreidt zich uit over de zes eilandelijke gemeenten en ver toont het volgende beeld: Brouwers haven 346 leden, Bruinisse I'll, Duive- land 287, Middenschouwen 186, Wes terschouwen 192 en Zierikzee 2805 le den. Dat betekent percentagegewijs voor de respectievelijke gemeenten een ledenbijdrage van 9, 3, 7, 4,5 ,5 en 71,5 procent. Het aantal uitleningen van zowel de bibliobus als de vestiging in Zie rikzee is gedaald. Zo werden er in 1985 107.310 boeken uit de bus mee naar huis genomen en dat waren het jaar daarvoor nog 111.869 stuks. De bibliotheek moest genoegen nemen met 122.116 uitleningen tegen 132.395 in 1984. De daling van het aantal uit leningen in Zierikzee is - behalve door de eerdere slechte huisvesting - veroorzaakt door het feit, dat de ver bouwing de 'bóekenhandel' vijf we ken ophield. Wat de financiën betreft kan wor den opgemerkt, dat de rijksbijdrage ongeveer 10,000 gulden lager was dan voorgaande jaren. Omdat de netto ge meentelijke bijdrage ongeveer gelijk is gebleven, heeft de organisatie op de exploitatiekosten bezuinigd. Ten behoeve van de nieuwbouw werd met gemeentegarantie een lening van 1,4 miljoen gulden afgesloten. De totale kosten van ,de verbouwing bedragen naar verwacht 1.870.000 gulden en dat is minder dan de geraamde 1.980.000 gulden. De precieze cijfers hierover zijn vooralsnog niet nauwkeurig te geven. Enerverend In het jaarverslag van de biblio theek wordt afrondend gesproken van een 'buitengewoon enerverend jaar'. ,,Het resultaat is een prachtige sfeervolle bibliotheek, die een grote aantrekkingskracht op de bevolking van Zierikzee en de regio uitoefent". Wil die bibliotheek echter naar beho ren functioneren, dan zal - zo schrijft de organisatie - de personeelssituatie op korte termijn verbeterd moeten worden, waarvoor overigens al maat regelen zijn genomen. ZIERIKZEE - De banken hebben een aantal tarieven voor bank diensten verhoogd. Zo gaat het mini- umtarief bij de aan- en verkoop van reischeques van 4,25 naar 5,- per transactie. Deze verhoging wordt ook toegepast door de Postbank. De Nederlandse bankiersvereniging en de vereniging van deviezenbanken vinden stijgingen nodig, omdat de tarieven voor allerlei diensten geen zins kostendekkend zouden zijn. De tarieven waarom het nu gaat zijn voor het laatst in maart 1983 naar boven aangepast. Het aan de kas stor ten van geld op rekening van derden gaat 2,50 kosten tegen voorheen 1,50. Verder wordt het tarief voor het in gesloten bewaring geven van goederen verhoogd en zal voor bin nenlandse betalingen in vreemde muntsoorten tussen ingezetenen in het vervolg 25,- per overboeking of cheque moeten worden betaald. DEN HELDER - Zaterdag 23 au gustus is in Den Helder de nationale visserijdag. De feestelijkheden be ginnen vrijdagavond al met een con cert door het Nieuwedieper vissers koor. Zaterdag zijn er in en rond de visafslag verschillende evenemen ten. Het programma vermeldt onder meer een grote maritieme braderie en een zeskamp tussen de visserijscholen van Den Helder, Urk, Stellendam, Katwijk en een ploeg jonge Helderse vissers, 's Middags vaart de feestelijk versierde vissersvloot uit. Prins Claus zal om twaalf uur een bezoek brengen aan de visafslag en een aan tal prijzen uitreiken. GRONINGEN - De Groninger poli tie heeft de 25-jarige R. H. P. uit Gro ningen aangehouden. De man wordt ervan verdacht zijn tweejarig zoontje om het leven te hebben gebracht. Het jongetje is door de vader mishandeld en daarna uit het raam gegooid van drie hoog. Het kind overleed in het academisch ziekenhuis. De politie vertrouwde de zaak van begin af aan niet, omdat men niet kon geloven dat een kind van twee op die manier door een ruit kon vallen. Dinsdagavond werd de man aange houden. Het motief voor z'n daad is nog niet duidelijk. De politie ver moedt dat hij het kind vaker heeft mishandeld. De moeder was op het moment van het gebeurde niet thuis. Ze ligt in het ziekenhuis. uit de krant van 50 jaar geleden OUWERKERK - Het Gemeente- bestuur heeft bericht ontvangen dat de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen het leerlingental der O.L. School over 1935 heeft be paald op 81, zoodat voorloopig aan spraak kan worden gemaakt op een Rijksvergoeding voor drie leerkrach ten. OOSTERLAND - Dinsdagavond concerteerde op de tent het Kinder koor „Nieuw Leven" en het Chr. Gem. Koor VZOS, beide koren onder lei ding van den heer Wolzak. Het kin derkoor, dat ruim 30 leden telt, is po pulair genoeg, zoodat velen tegen woordig waren, om naar de opgewek te, leuke liedjes, gezongen door fris- sche kinderstemmen, te luisteren. RENESSE - Begunstigd door prachtig zomerweer is de laatste dag van de winkelweek en het feest geor ganiseerd door VVV „Renesse-Voor- uit" alhier, Zaterdag 1.1. schitterend geslaagd. Wij herinneren ons niet, dat er hier ooit zoo'n prachtigen op tocht is gehouden en er zooveel men sen aanwezig waren als verleden Za terdag. DREISCHOR - Naar wij van be voegde zijde verneemen, bestaat het voornemen, dat de Harmonie „Cres cendo" van hier, aanstaande Zaterdag een concert geeft op de tent. Gunstig weer is hiervoor noodig. HAAMSTEDE - Zaterdagavond gaf het Haamsteedsch Zangkoor onder leiding van haar directeur, de heer Siebel een concert op de tent, in sa menwerking met de mandolineclub uit Renesse, waarvan de heer Siebel eveneens directeur is. Het talrijke pu bliek luisterde met groote aandacht naar de goed uitgevoerde nummers. Vooral het optreden van de mandoli neclub werd als iets nieuws zeer ge waardeerd, want het viel op, hoe stil het was tijdens de uitvoering. Het nummer „Aan den Schoonen Blau wen Donau", met piano- en vioolbe geleiding, uitgevoerd door het Haamsteedsch Zangkoor, oogstte een welverdiend applaus. Het was een geslaagde avond. RENESSE - In verband met een me- dedeeling, die wellicht een minder onjuiste indruk heeft gevestigd, aan gaande de toegang tot het Slot Moer- mond, willen wij nog het volgende mededeelen. De optocht voor het zo merfeest zal met welwillende toe stemming van dhr. Vriesendorp van Renesse, langs het Slot Moermond trekken, waarbij de ridder met Jonk vrouw een bezoek aan den kasteel heer zullen brengen. Advertentie TECHNISCH INSTALLATIE BUHO Elektrische apparaten Televisie - Video HiFi - Huishoudelijk enz. 01114-1368 - 01119-1634 ming. Zo zijn de lpg-tanks en de ont- geuringsfilters onlangs aangepakt en wat het eerste betreft met een niet ge ring succes. SANTA CLARA, CALIFORNIA - In een ziekenhuis in de Amerikaanse stad Santa Clara is een gezonde baby geboren uit een moeder die al sinds 7 juni klinisch dood was. Vader Henry Poole verklaarde zich dolgelukkig met zijn dochter, die via een verlos sing met de keizersnede gezond ter wereld kwam en in zijn armen „geeuwde, niesde en lachte". ORANJESTAD - De mogelijkheid bestaat dat de politicus Betico Croes, die zeven maanden geleden bij een auto-ongeval in coma is geraakt, naar Nederland wordt overgebracht voor verdere behandeling. Dit heeft het Arubaanse dagblad „Diario" ge meld. MADRID - Spanje zou volgens de luchtmachtgeneraal José Maria Salas Larrazabal eigen kernwapens kun nen maken. Het enige wat nog ont breekt is „de toestemming van de hoogste militaire leiding", aldus de generaal in een rede in de Noordspaanse stad Aviles. BURGH-HAAMSTEDE - Met nog twee braderieën te gaan - op de donderdagen 7 en 14 augustus - kan het voor de Mid denstandsvereniging in Burgh-Haamstede niet meer stuk. Donderdag kwamen volgens voorzitter J. W. Geleijnse zo n vijfduizend mensen naar Haamstede toe om daar de kraampjes af te struinen. ,,We houden nog steeds ideaal braderie- weerlegt de voorzitter uit. Ook de braderie-proef in Burqh blijkt geslaagd. Geleijnse verwacht, dat Burgh volgend jaar ook zes braderieën gaat houden. „Ik kan zeggen, dat de gemeente ook tevreden is over de festiviteiten. Door de juiste opstelling van de attracties en kraampjes ondervindt het verkeer geen enkele belemmering besluit de voor zitter. LONDEN - De 44-jarige Schotse burggraaf Gouch heeft het bewijs ge leverd: een echte Schot draagt niets onder zijn kilt. De onthullende foto, gemaakt ter gelegenheid van de te waterlating van een reddingboot op de Shetland-eilanden in tegenwoor digheid van de prins en prinses van Wales, stond in het weekeinde in het dagblad The Star. Prinses Diana vroeg zich een ogen blik verontrust af waarom de persfo tografen zo lachten. Ze sloot zich bij hen aan toen ze het wist. De burg graaf, die zei dat hij het nooit koud had wanneer hij het Schotse nationa le kostuum droeg, deelde mee dat men in het leger zelfs niets onder zijn kilt mocht dragen en dat dienstplich tigen over een spiegel moesten lopen om het bewijs te leveren. De Schotse zanger Andy Stewart zei op zijn beurt: „De Schotten hoeven niets on der hun kilt te dragen, hun innerlijke kracht houdt hen warm, alleen inte- rieure rassen dragen er iets onder". BERN - Een Zwitserse historicus heeft gezegd dat de volksheld Wil helm Teil - als hij al bestaan heeft - nooit over een kruisboog kan hebben beschikt. Volgens Fritz Mathys Weist was de kruisboog in de dertiende- eeuw, toen Teil de appel van het hoofd van zijn zoon schoot, vrijwel onbekend. (De zoon moest de beli chaming zijn van de onverschrokken heid en bereidheid tot zelfopoffering van de Zwitser wanneer hij agressie van buiten ontmoet). In een krantenartikel ter gelegen heid van de Zwiterse nationale feest dag op vrijdag schreef Weist dat kruisbogen in geen enkele kroniek van voor 1300 worden vermeld. Op ei gentijdse tekeningen van Zwitserse veldslagen tot aan 1388 is geen kruis boog zien. De kruisboog werd niet in Zwitersland uitgevonden, zoals veel Zwitsers menen, maar in China en hij bereikte pas in de veertiende eeuw uit Engeland door Frankrijk de ber gen rondom het meer van Luzern, kern van de oorspronkelijke Zwiterse eidgcnossenscha ft Dc Zwiters hebben het toch al moeilijk bij het toevelen naar hun 700-jarig bestaan in 1991. Arnold Win- kelried, van wie werd gezegd dat hij precies 600 jaar geleden als held viel in de slag van Sempach, heeft, naar historie onlangs hebben aangetoond, nooit bestaan. De twee boekenbonnen als prijs van de vorige weekpuzzel gaan naar: L. P. van Duivendijk Moggestraat 2 Zierikzee Margriet Flikweert Sluisweg 1 4306 NG Nieuwerkerk De oplossing luidt: Krachtbron en kunstgebit. De oplossing van de nieuwe puzzel kan worden gestuurd naar de Redac tie van de Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. De en veloppe. kan natuurlijk ook in de brievenbus van het kantoor aan het Jannewekken worden gedeponeerd. Een vriendelijk verzoek is om op de enveloppe duidelijk het woord weekpuzzel te vermelden. De inzen dingen voor de nieuwe puzzel moeten uiterlijk volgende week woensdag in ons bezit zijn. DE NIEUWE PUZZEL HORIZONTAAL: 1. vrucht; 8. ge droogd vruchtvlees van de kokos noot; 12. ontwikkeling; 13. dierege- luid; 14. insekteneter; 15. ingezonden mededeling (afk.); 17. hooistapel; 18. niet echt; 20. boksterm (afk.); 21. sa menhangende klomp planten; 23. bij- beldeel (afk.); 25. stof; 27. vis; 29. blad papier; 31. rivier in Duitsland; 33. bittere haat; 34. Russische munt; 36. uitheemse dakbedekking; 38. voorzetsel; 39. halsdoek; 40. zinne beeld van een behaalde overwinning; 42. briefaanhef (afk. Latijn); 43. re kenkundig vraagstuk; 44. lokspijs; 45. uiting van kou; 46. bosgewas; 48. beroep; 49. slag; 50. roofdier; 52. vorm van neerslag; 54. weefsel; 55. opening in een visnet; 57. vreemde titel; 58. hersteld; 60. spelonk; 62. laatstleden (afk.); 63. kinbaardje; 64. rund; 66. vo gel; 67. baken; 69. muzieknoot; 70. tel woord; 72. voegwoord; 73. klaar; 75. verdovingsmiddel; 75. angstroep. VERTICAAL: 1. vogel; 2. konink lijk besluit (afk.); 3. ijzerhoudende grond; 4. gegraven waterscheiding; 5. harde vrucht; 6. bovendien; 7. voor zetsel; 8. tapijtachtige stof; 9. per maand (afk.); 10. kledingstuk; 11. sierplant; 13. soort café; 16. drassig land; 19. vreemde taal; 22. deel van Spanje; 24. boom; 26. bont bedrukt katoen; 28. maanstand (afk.); 29. zoogdier; 30. water doorlatende; 32. voorzetsel; 34. deel van een woon huis; 35. reigerachtige vogel; 37. vo gel; 39. saai (fig.); 41. vaartuig; 43. jachtexpeditie; 45. bedachtzaamheid; 46. dundoek; 47. buitendijks land; 48. afgelegen; 49. hoofddeksel; 51. voor zetsel; 53. zwarte delfstof; 54. voorzet sel; 56. eenvoudig; 58. zonder kleur; 59. kleur; 61. metaal; 62. vreemde ti tel; 65. onderdeel van een tennispar- tij; 67. vogel; 68. Europeaan; 71. shil ling (afk.); 73. Japans bordspel; 74. lidwoord. Welke 2 sleutelwoorden vormen de letters uit de vakjes: 59, 24, 76, 73, 18, 68, 32, 60. 75. 25 en 37. 30. 11. 47. 6. 22. 64. 53, 66. 72?

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 5