De Kop van Schouwen Gebruikelijke verkeersdrukte verwacht voor het weekeinde streeknieuws Scala activiteiten tijdens eerste jaarmarkt Ouwerkerk Kritiek op stopzetting kosteloze rechtsbijstand Vakantie-speel-week voor leerlingen Beatrixschool Zaterdag 9 augustus 4 Natuurmonument ZIERIKZEE - In de twee vorige artikelen over het beschermd natuurmonument Kop van Schouwen is ondermeer aandacht besteed aan het ontstaan, het landschap en de plantengroei in het gebied. Dit laatste artikel gaat over het dierenleven in het natuurmonument. De duinen bezitten door de verschillende invloeden van klimaat en bodem, een grote variëteit aan plantengroei. Daardoor zijn de duinen ook van groot belang als broed-, rust- en voedselgebied voor vogels. De talrijke dichte struwelen vormep een geschikte broedplaats voor allerlei zangvogels. Naast de algemeen bekenden als merel, zanglijster en nachtegaal komen in het duingebied ook kneu, grasmus, groenling, braamsluiper, sportvogel en tuinfluiter voor. In de herfstperiode komen honderden trekvogels op de besdragende struiken af waaronder kramsvogel en koperwiek. In de vochtige valleien en op de hellingen daar om heen hoor je in het voorjaar de jodelende wulpen. Ook kievit, tureluur en bergeend komen in deze valleien voor. Jn het duingebied bevindt zich een meeuwenkolonie, waar ongeveer 7000 paar meeuwen broeden. De vier meeuwensoorten die hier te zien zijn zijn de kokmeeuw, zilvermeeuw, mantelmeeuw en stormmeeuw. In de kolonie, die ongeveer van maart tot september wordt bevolkt, is het vaak een drukte van jewelste. De meeuwen voeden zich met schelp- en schaaldieren, vis en dergelijke, maar soms ook wel met jonge konijnen, eieren en jongeren van andere vogels. Het meest talrijke zoogdier in de duinen, het zal u niet verbazen, is het konijn. Hoeveel het er zijn kan geen mens zeggen. Andere zoogdieren in de duinen zijn o.a. wezel, egel' hermelijn, bunzing, haas en ree. Deze dieren zullen zich echter minder gauw vertonen dan het konijn. Het bos van de boswachterij Westerschouwen bestaat voornamelijk uit, in de periode van 1923 tot 1941 geplante Oostenrijkse en Corsicaanse den. Vogels die hier voorkomen zijn o.a.: ransuil, groene specht, goudhaantje, zwarte mees en grauwe klauwier. Vanaf het vliegveld richting Renesse ligggen de lichtgolvende grasvlakten; de'vroongronden. Vroeger broedden hier veel grutto's. Jammer genoeg is het zo karakteristieke geluid van de koning der weidevogels door verdroging van de gronden bijna verdwenen. Slechts enkele zijn nog te beluisteren. De vroongronden zijn ook het broedgebied van de tapuit, een vogel die voor zijn nestgelegenheid gebruik maakt van verlaten konijnenhollen. Onverbrekelijk verbonden met de vroongronden zijn de nog aanwezige elzenwallen. Doordat ze nu te droog zijn en niet meer onderhouden worden zijn veel van deze bomen verdwenen en resten alleen nog kale, meest door konijnen vergraven walletjes. Waar deze wallen nog intact zijn, hebben zij, naast hun landschappelijke waarde, ook waarde als broedplaatsen voor vogels zoals grote bonte specht, groene specht, gekraagde roodstaart. Wie geluk heeft, kan het steenuiltje bewonderen. In de oudere, hoogopgaande gesloten loofhoutbossen van het Slot Haamstede, tussen Burgh en Westerschouwen, kunnen we als broedvogels o.a. aantreffen: zwartkop, roodborst, boomkruiper, grote bonte specht en de geel-zwart gekleurde wielewaal. Wie door het beschermd natuurmonument Kop van Schouwen wandelt kan ook andere dan in dit artikel genoemde vogels en dieren zien. Een bezoekje is beslist de moeite waard. Denkt u er echter aan: u bevindt zich in een kwetsbaar natuurgebied, verstoor dit niet. De Natuurbeschermingswet is een bestaande wet, die niet speciaal voor de Kop van Schouwen in het leven is geroepen. Op tal van plaatsen is hij toegepast om bestaande natuurgebieden een wettelijke bescherming te geven. Het onder de werking van dé Natuurbeschermingswet brengen van natuurgebieden wil niet altijd zeggen dat men niet in deze gebieden mag komen. Men dient zich echter wel zó te gedragen dat de natuur in die gebieden zo min mogelijk hinder ondervindt. Voor enkele gebieden gelden echter bijzondere toegangsregels. Dit zijn o.a. de Meeuwenduinen, die in de broedtijd voor het publiek gesloten zijn en het Zeepe, dat alleen op gemarkeerde paden toegankelijk is voor leden van de Stichting Het Zeeuwse Landschap en de Vereniging tot behoud van Natuurmonumenten in Nederland. Tevens zijn er natuurgebieden die geheel afgesloten zijn voor het publiek, zoals de Vroongronden. Bij deze gebieden zijn de toegangsregels op-afzonderlijke borden aangegeven. In het natuurmonument is het verboden om planten en bloemen te plukken, uit te steken of zelfs maar te vervoeren, dieren te Wie verdere informatie over het natuurmonument of de Natuurbeschermingswet wil hebben, kan terecht bij het: Consulentschap Natuur, Milieu en Faunabeheer in Zeeland. Westsingel 58, 4461 DM Goes, telefoon: 01100-37911. verontrusten, te vangen of te doden of het natuurmonument te verontreinigen. Kortom: er mag geen schade aan de natuur of het natuurschoon worden aangebracht, (art. 16 van de Natuurbeschermingswet). Overige handelingen die schade kunnen toebrengen aan de natuur of het natuurschoon zijn o.a. het plaatsen van tenten en caravans het verrichten van graafwerkzaamheden het vellen of rooien van bomen en struiken het storten of opslaan van afval het parkeren van en het rijden met bromfietsen, motoren en auto's in het natuurmonument het meenemen van loslopende honden Al deze handelingen zijn zonder een ontheffing van de minister van landbouw en visserij niet toegestaan. Ontheffingen zijn aan te vragen bij de minister. Ook op de Zeelandroute ZIERIKZEE - Automobilisten in binnen- en buiten land staat het komend weekeinde een verhoogd ver keersaanbod te wachten. Vertrekkende en terugkerende vakantiegangers lopen vrijdag in de loop van de middag en zaterdagochtend in Nederland kans op vertraging op de A12 (Utrecht-Duitse grens) ter hoogte van Arnhem in beide richtingen, op de A58 (Roosendaal-Vlissingen) in beide richtingen, op de N50 (Arnhem-Apeldoorn) in bei de richtingen en op de autosnelwegen rond Breda en Eindhoven. Volgens de verkeersprognose van de ANWB en de politieverkeerscen- trale in Driebergen zal het verder, vooral bij mooi weer, druk worden op de Zeelandroute en op de wegen naar de kuststreken. Zaterdag moet men in de omgeving van Rijnsburg reke- hing houden met vertraging in ver band met het daar te verrijden bloe mencorso. Wat het buitenland betreft zal het in Frankrijk met meer dan vier miljoen automobilisten op de weg het drukste weekend van dit zo merseizoen worden. Vrijdag zal het van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat zeer druk worden op alle auto snelwegen vanuit Parijs richting wes ten en zuiden. Zaterdag is er volgens ANWB en „Driebergen" sprake van een zwarte dag, aangezien dan zowel alle auto snelwegen als alle routes nationales overvol zijn in beide richtingen. Dringend wordt geadviseerd op bei de dagen niet door Frankrijk te rij den. Daarvoor is maandag de meest gunstige dag, ondanks dat men ook dan nog enige vertraging kan ver wachten. In België zal het naar verwachting zaterdag de hele dag en zondag in de namiddag en avond zeer druk zijn, zowel in noordelijke als zuidelijke richting. In dat land begint de drukte reeds op donderdag in de namiddag en avond. In West-Duitsland moet men reke ning houden met druk verkeer op vrijwel alle belangrijke noord-zuid verbindingen in beide richtingen. Het drukst zal het waarschijnlijk zijn in Zuid-Duitsland, met name op vrij dagmiddag, zaterdagochtend en zon dagmiddag. OOSTERLAND Oud papier Ten bate van de zending van de Ge reformeerde Gemeenten wordt op za terdag 2 augustus oud papier en vod den opgehaald. De actie start om 9.30 uur. Verzocht wordt het.papier gebun deld gereed te zeten. VEERE Muziek In de Grote Kerk te Veere wordt dinsdag 5 augustus een concert gege ven door de Jubilee Brassband uit Oxford (GB). Dirigent is K. J. Mem- bury en het muzikale gebeuren start om 20.00 uur. BGRSELE Volksdansen In de week van maandag 11 tot en met zaterdag 16 augustus wordt door de werkgroep Volksdansfestival van het Borsels Orgaan voor Samenle vingsopbouw weer een groot Interna tionaal Volksdansfestijn georgani seerd. Tijdens deze zevende editie van het dansfestijn treden drie bui tenlandse groepen aan. Meer infor matie over de dansweek is te verkrij gen bij de organisatie. Meerjarenverslag Stichting Rechtshulp Zeeland MIDDELBURG - ,,De jaren 1983 tot en met 1985 zijn bepaald niet zonder incidenten aan ons voorbij gegaan", schrijft de Stichting Rechtshulp Zeeland in het meerja- renverslag 1983, 1984 en 1985. Men doelt daarmee in de eerste plaats op het feit, dat met ingang van 1984 defini tief een einde werd gemaakt aan het recht op kosteloze rechtsbijstand door een advocaat of deurwaarder. Vanaf 1 januari 1984 diende ieder een, dus ook mensen met een abso luut minimuminkomen, voor derge lijke hulp te gaan betalen. De daar voor verschuldigde eigen bijdragen variëerden, afhankelijk van het in komen, van 50,— tot 550,—. In het meerjarenverslag wordt nog- eens benadrukt, dat het felle verzet van de gehele sociale rechtshulpbe weging in Nederland niet heeft kun nen voorkomen, dat de Wet Tijdelijke Voorzieningen Rechtsbijstand werd ingevoerd, waardoor het recht op kosteloze rechtsbijstand aanzienlijk werd uitgehold. De stichting prijst zich overigens gelukkig, dat de door de medewer kers van de buro's verleende rechts- - hulp wel kosteloos bleef. Om de dienstverlening naar de cliënt toe uit te breiden, werd in 1982 Met thema 'ballonnen' ZIERIKZEE - Voor de twee ZMLK-groepen van de Bea trixschool wordt van 11 tot en met 15 augustus een vakantie-speel-week gehouden in de Speel-o-theek te Zierikzee. Onder het thema 'ballonnen' zullen tijdens de ze week allerlei activiteiten worden georganiseerd. De vakantie-speel-week, die deze zomer voor de tweede maal wordt ge houden, voldoet duidelijk in een be hoefte zo is inmiddels gebleken. Zes aaneengesloten weken vakantie bete kent in het algemeen zowel voor leer lingen als voor de betrokken ouders een vrij grote belasting. In navolging van Zuid-Beveland waar reeds langer dergelijke vakantie-speel-weken wer den georganiseerd, besloot men ook in deze regio voor de ZMLK- leerlingen dit evenement op touw te zetten. Bij de organisatie kan worden gere kend op de medewerking van een aantal enthousiaste vrijwilligers, zo dat geen extra beroep behoeft te wor den gedaan op de leerkrachten. De vakantie-speel-week, die van maandag tot en met vrijdag van half tien tot half vier wordt gehouden, be vat onder meer een speurtocht en een bezoek aan zwembad 'De Roompot'. Verder zal er elke dag een poppen kastspel worden gespeeld. Het evenement zal op vrijdagmid dag worden afgerond met een voor stelling van het clownsduo Rijn en Trijn. besloten de hulpverlening in de toe komst vergaand te decentraliseren. Het invullen van dit decentralisa tieplan was, volgens het meerjaren- verslag, slechts mogelijk door de - veelal kosteloze - medewerking van diverse instanties. In Vlissingen stel de de Stichting Gezinsverzorging ruimte beschikbaar, in Hulst en Oost burg de respectievelijke Stichtingen voor Maatschappelijke Dienstverle ning en in Zierikzee het regionale Le ger des Heils. Dat de decentralisatie voorzag in een behoefte bij de cliënten blijkt uit een overzicht van cliënten naar her komst. Daaruit blijkt, dat in 1983 nog slechts 53 mensen, afkomstig van Schouwen-Duiveland bij het bu- ro voor rechtshulp aanklopten en dat dit in aantal in 1985 was gestegen tot 340. In het verslag wordt erop gewezen, dat het beeld van de stichtin; i geba seerd op de stelling dat het buro alge mene rechtshulp ingang diende te zijn, dat wil zeggen dat ieder die een beroep op het buro doet ook daadwer kelijk geholpen wordt. Echter, de cliënten, die qua inkomen en/of ver mogen in aanmerking komen voor gefinancieerde rechtshulp, kortom de minder-draagkrachtigen, werden door het buro uitgebreider geholpen. Uitzondering De hulpverlening aan meer- draagkrachtigen was minder ver gaand, veelal bestaande uit de ver strekking van voorlichtingsmateri aal en, indien nodig, verwijzing naar een raadsman/vrouw. Het streven van het buro was er in de periode 1983, 1984 en 1985 op ge richt de meest uitgebreide hulp te verlenen op de rechtsgebieden wo nen, werken uitkeringen) en vreemdelingen. In het meerjaren- verslag moet echter met spijt worden vastgesteld, dat dit doel geenszins werd bereikt. Volgens de Stichting Rechtshulp komt dat met name, door dat in bepaalde regio's van Zeeland onvoldoende verwijzingsinstanties functioneren, zodat ook op veel ande re terreinen hulp verleend moest worden. OUWERKERK - Waren de laatste 'stuiptrekkingen' van de eens zo ruim opgezette Duiveland Dag nog het langst merkbaar in Ouwerkerk, deze zomer werden ook hier geen initiatieven meer daartoe ontplooid. Heel be grijpelijk in het licht van de beleidsombuiging van de VVV-Duiveland, die zich sinds enkele jaren hoofdzake lijk is gaan toeleggen op de informatieve taken, in plaats van op het organiseren van evenementen. Tijdens de voorjaarsvergadering liet VVV-voorzitter van de afdeling Duiveland de heer IVI. Overbeeke ech ter al weten, dat initiatieven van on dernemers toegejuicht zouden wor den en ze uiteraard konden rekenen op steun van de VVV. Eén zo'n ondernemer is de heer J. de Vlieger uit Oosterland. die het voortouw heeft genomen tot het orga niseren van een grote jaarmarkt in Ouwerkerk op zaterdag 9 augustus. Groots opgezet Dit evenement, dat van 's ochtends elf tot 's avonds negen uur zal duren belooft een groots opgezette gebeur tenis te worden, die de nog in de her innering liggende Duiveland Dag, wellicht kan gaan overtreffen. Volgens initiatiefnemer De Vlieger kan voor die eerste Ouwerkerkse jaarmarkt gerekend worden op onge veer honderd deelnemers, die teza men voor een zeer gevarieerd aanbod van activiteiten zullen zorgen. Naast de commerciële standhou ders zal men op de Ring in Ouwer kerk ambachtelijke bezigheden als glasblazen en koperetsen kunnen ga deslaan. Verder zal de vrijwillige.brand weer van Duiveland demonstraties verzor gen. Fraaie prijzen kunnen gewonnen worden met een groot bingospel en ongetwijfeld valt veel plezier te bele ven aan het zogenaamde siervliege- ren. Speciaal voor de kinderen zal er ook een mini-scooterbaan staan opge steld, terwijl de grote dierenshow, waar volgens De Vlieger de grootste bok van Duiveland getoond zal wor den, wellicht de aandacht van groot en klein zal krijgen. Verder zal ook een zogenaamde ver- koopcommissiestand worden inge richt. Daar kan iedereen - zonder aan kondiging vooraf - terecht met spullen, die men graag ter verkoop zou aanbieden. In die commissiever- koopstand kan dan getracht worden de eigen waren aan de man te bren gen. Een jaarmarkt zonder muziek, zou uiteraard nooit een jaarmarkt kun nen zijn en dat aspect zal op die 9e augustus in Ouwerkerk derhalve niet ontbreken. Bovendien zullen en kele gezellige terrasjes op de Ring worden ingericht. Een ander onderdeel van de jaar markt vormt de antiekbeurs, waar enkele bekende antiquairs van Schouwen-Duiveland of van elders in Zeeland, voor een gevarieerd aanbod zullen zorgdragen. Al met al belooft de Ouwerkerkse jaarmarkt een scala aan activiteiten te gaan bieden, waarmee zowel eigen inwoners als recreanten zich prima kunnen vermaken. Het voormalige schoolplein op de Ring in öuwerkerk badend in rust. Tijdens de jaarmarkt op zaterdag 9 augustus zal dat ongetwijfeld anders zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 4