Westerschouwen mup-voorstel in over milieubeleid praten gaat met de hand JA Vr(t c Opvullen van leemten in bestaande hulpverlening Honden en katten steeds moeilijker te plaatsen DE ZIERIKZEESCHE COURANT Textiel doet goede zaken Auto opengebroken Twee jongens van camping gezet wat AUTOBEDRIJF GILIJAMSE B.V. RENESSE Honda-dealer zierikzeeschei nieuwsbode! de krant van schouwen - duiveland! ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Koorschool De Zeeuwse Koorschool en de Kris Kras Kwis van Sky Channel zijn de voornaamste trek- Jaarmarkt Bibliotheek Tien kilometer Na het geleidelijk ter ziele gaan van de jaarlijk- De totstandkoming van de nieuwe bibliotheek De Rotterdamse Engelsman Dave Cameron i Duiveland Dag komen er in Ouwerkerk weer De Stolpe in Zierikzee heeft er voor gezorgd kwam, zag en overwon in de tien kilometerloop pleisters van de voorlaatste Toeristendag in activiteiten. Op zaterdag 9 augustus is er een dat het ledenbestand Zierikzee. (Pag. 3), jaarmarkt. (Pag. 4). is gebracht. (Pag. 5). weer op het oude niveau op het zeer winderige parkoers in het hart van Burgh-Haamstede. (Pag. 9). VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1986 142ste jaargang Nr. 23974 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Door beleid brengen we veel meer tot stand dan door ge weld. Tacitus Jaarverslag Gehandicapten Adviesbureau Zeeland MIDDELBURG - Hulpverlening van vrijwilligers is van groot belang voor het opvullen van de leemten, die vallen in de bestaande professionele hulpverlening. Die mening wordt benadrukt in het jaarverslag over 1985 van de Stichting Gehandicapten Advies Zeeland (GAZ). Dit nummer bestaat uit 10 pagina' Verder kan de hulp van vrijwilli gers volgens de GAZ gezien worden als een reactie op die professionele hulpverlening. De relatie, die de hulpverlener van het GAZ heeft met de hulpvrager is, volgens het jaarverslag, juist door het aspect van het vrijwilliger zijn, veelal intensiever. Vaak voelt men het aan als hulpver lening door lotgenoten, die gezamen lijk een gemeenschappelijke proble matiek te lijf gaan. „Het is voor velen al een ge ruststellende gedachte om tegen de hulpvrager te kunnen zeggen: „Wij weten uit ervaring van ons werk wat jij doormaakt; wij weten wat knok ken is met je handicap", aldus het jaarverslag. Het GAZ is van mening, dat het al een geruststelling is voor betrokke nen te weten, dat bij het oplossen van problemen gebruik wordt gemaakt van bekwaamheid en vaardigheid, die het bureau in de loop der jaren heeft opgebouwd. Ook andere dienstverlenende in stanties en instellingen beginnen, dat, volgens het jaarverslag, steeds meer en meer te erkennen. Het GAZ acht het prettig te weten, dat veel pro fessionele organisaties adequate on dersteuning verlenen. Door de nauwe samenwerking met het GAZ, ziet men een evenwicht ontstaan tussen ervaringsdeskundigen (vrijwilligers van het bureau) en de professionele inbreng. Arbeidsintensief Ook in het verslagjaar is gebleken, dat de hulpverlening zeer arbeidsin tensief en langdurig kan zijn. De vrij willigers weten dat en zien daar niet tegenop. ZIERIKZEE - De textieldetailhan- del heeft in het eerste halfjaar goede zaken gedaan. De omzet steeg in de eerste zes maanden van dit jaar met zes procent in vergelijking met het eerste halfjaar van 1985, zo blijkt uit de bedrijfssignalering van het Economisch-Instituut voor het Mid den en Kleinbedrijf. Aan dit systeem van informatie uit wisselen doen ongeveer zesduizend zaken in het midden- en kleinbedrijf mee. Uitzondering op de gunstige ontwikkeling in de textieldetailhan- del vormen de speciaalzaken wol en handwerken (min twaalf procent) en kleinvakartikelen (min tien procent). In de voedings- en genotmiddelensec tor is de economische opbloei volgens het EIM in mindere mate terug te vin den. De meeste winkeliers zagen hun reële omzet met twee tot drie procent stijgen. In de sector duurzame con sumptiegoederen liggen de cijfers iets hoger. Slecht ging het in deze sec tor vooral met de rijwielzaken. In de sector overige goederen en diensten zagen vooral drogisterijen, parfume riezaken, schoenmakers en tuincen tra hun omzet stijgen. Zowel dames als herenkapsalons, dierenspeciaal zaken en speciaalzaken in hengel sportartikelen zagen hun omzet da len in vergelijking met de zelfde periode Vorig jaar. ZIERIKZEE - In de nacht van woensdag op donderdag werd de aan de Krammerstraat te Zierikzee ge parkeerd staande auto van P. S. open gebroken, waarbij een portier en het dashboard werden beschadigd. De autoradio werd ontvreemd. RENESSE - Twee negentienjarige jongens: J. v. R. en J. V. uit Nunen werden donderdag wegens buiten sporig gedrag van camping 'De Wijde Bliek' in Renesse gezet. De jongens zouden nog tot 3 augustus vakantie hebben. Samen met de regiovertegenwoor digers en contactpersonen van de aangesloten organisaties werd een voorzichtig begin gemaakt met desj kundigheidsbevordering. Het ligt in de bedoeling minstens éénmaal per kwartaal één avond daaraan te beste den. Het GAZ wil, voor zover de finan ciële middelen het toelaten, die des kundigheidsbevordering uitbreiden. Volgens het jaarverslag valt ook in Zeeland een toename van patiënten organisaties waar te nemen. Om overlappingen te voorkomen acht het GAZ zich genoodzaakt aan de nodige voorlichting te doen en contacten te onderhouden met de belangen/pa tiëntenorganisaties. Te kennen wordt gegeven, dat het GAZ iedere organisatie met raad en daad wil bijstaan. MORDT HET WEER. 'Medewerkers van de gemeente Westerschouwen actief op het strand: enige tijd geleden. Maandag in eerste commissie BURGH-HAAMSTEDE - Met het milieu-uitvoerings programma (mup) begint het milieubeleid in Wester schouwen gestalte te krijgen. De gemeente maakt onder deel uit van een groep van tien Nederlandse gemeenten, die op verzoek van de rijksoverheid een mup opstelt. Dat programma moet een einde maken aan de grote brei van regelingen, afspraken en scheefgegroeide verhoudingen in de milieusfeer, die een efficiënt en slagvaardig milieu beleid in de weg staan. Westerschouwen als kleinst deel nemende gemeente heeft het bijna voor elkaar om als eerste een mup af te leveren. Maandagavond 4 augustus spreekt de commissie ruimtelijke ordening er voor de eerste keer over in het gemeentehuis. De vergadering be gint om 19.30 uur en is openbaar. In de zeventiger jaren is de bewust wording op gang gekomen, dat het milieu beschermd diende te worden. Overal in den lande - en op alle bestuurlijke niveaus - werden wetten gemaakt, circulaires geschreven en ideeën naar voren gebracht. Het duurde niet lang meer, voordat de verschillende betrokken instanties het zicht kwijt raakten op hun speci fieke taken en verantwoordelijkhe den, met als gevolg, dat het hele mi lieubeleid - of beter nog het ontbreken hiervan - uitliep op een in cidenteel inspringen, op ernstige voorvallen. Van een visie in de be scherming van het milieu was geen sprake. En dat gold en geldt in een zeker opzicht ook voor de gemeente Wester schouwen. Vandaar dat dc gemeente het voorstel van de rijksoverheid met beide handen aangreep en zich graag als proefgemeente aanbood; ondanks het feit, dat dit ook een eigen bijdra ge vergde in de vorm van talloze werkuren. Simpel gezegd kwam het verzoek van het rijk erop neer, dat de gemeenten eens binnen de eigen gren zen moesten gaan kijken om te zien waar zij prioriteiten wilden stellen en daar ook de organisatie en werk- planning aan vast te koppelen. Advertentie uw voor Schouwen en Duiveland Telefoon 01116-1370 b.g.g. 1585 of 1385 MfcJ Milieu-ambtenaar in Westerschou wen H. B. Veerman legt uit, dat ook in Westerschouwen is gebleken, dat het ontbreken van goed overleg tus sen de vele betrokken instanties tot onnodige problemen en vragen kan leiden. Zo is tijdens het opstellen van het mup gebleken, dat Natuur Milieu en Faunabeheer zich geen raad wist met afval, dat bij recreatieterreinen was gedropt. „Toen we elkaar hier over spraken werd de organisatie al snel duidelijk, dat de gemeente hier wel' tegen kan optreden. Anderzijds wisten wij als gemeente niet, dat op die zekere plaats vuil gestort werd". Een teken aan de wand is ook het gegeven, dat Veerman als milieu ambtenaar lange tijd niet wist, dat Zeeland een Opsporingsteam voor Milieu-delicten kent. Het mup moet dus bevorderen, dat de contacten tussen de vele overheden en instanties, die zich de kwaliteit van het milieu aantrekken, heviger worden. Tijdens de voorbereidingen van het mup heeft de gemeente Wes terschouwen vele instanties gespro ken en hun wensen en aandachtspun ten geïnventariseerd. Veerman: „In september komen al deze instanties voor de eerste keer bij elkaar en het ligt in de bedoeling, dit met enige re gelmaat voort te zetten. Mijn indruk tot op heden is, dat alle betrokkenen zonder problemen hebben meege werkt en die versteviging van de con tacten ook zien zitten". ZIERIKZEE - De Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren (die renbescherming) is verontrust over het aantal honden en katten in haar asiels dat zij ondanks tal van pogingen niet bij nieuwe eigenaren kan plaatsen. Door de grote hoeveelheden binnengekomen dieren wordt de plaatsingskans lager, aldus de vereniging in baar jaarverslag over 1985. Een andere verontrustende ontwik keling noemt de vereniging het feit dat in toenemende mate dieren moe ten wordt afgemaakt wegens karak terfouten. „Dat aantal loopt sterk op. Het is een teken aan de wand voor wat betreft de opvang van jonge die ren in hun eerste levensfase. Het zou er op kunnen duiden dat de dieren in en direct uit het nest niet de aandacht van hun eigenaren krijgen, die nodig is", aldus de dierenbescherming. De ongeveer honderd asiels van de ver eniging hebben in 1985 aan 57.000 honden onderdak geboden tegen 47.000 in het jaar daarvoor. Het ging om 33.000 zwerfhonden (1984 25.000) en 24.000 honden (22.000) waarvan de eigenaar afstand had gedaan. Asiels Negentienduizend honden (15.000) vonden via de asiels de weg terug naar hun eigenaar. Drie en dertigdui zend (29.000) dieren werden geplaatst bij een nieuwe eigenaar, vijfduizend (3.000) overleden er in de asiels of moesten worden afgemaakt. In twee duizend (1.100) gevallen betrof het honden met karakterfouten. Het aantal katten dat in 1985 in oen van de asiels van de dierenbescher- Maar volgens hem heeft het mup ook iets van bedrijfsvriendelijkheid in zich. Wil een ondernemer zich bij voorbeeld vestigingen in de gemeente - of denkt hij of zij aan uitbreiding - dan wordt de ondernemer geconfron teerd met de milieuwetgeving. Tallo- zp instanties en gemeentelijke afde lingen komen om beurten bij de on dernemer aan de deur, denk bijvoor beeld aan de brandweer met haar voorschriften, de ambtenaren van de hinderwet, de reinigingsdienst voor de afvalstoffen, het waterschap als er rioolloziilg in het spel is en eventueel ook nog de provincie. „Laten we eerlijk wezen. Die on dernemer vindt een of twee bezoek jes waarschijnlijk niet erg en past zich ook wel aan. Maar wanneer er zoveel instanties de deur binnenko men, dan heeft hij er geen behoefte meer aan. Wanneer al die verschillen de instanties nu eens vaker met el kaar rond de tafel zitten, dan moet het mogelijk zijn om de ondernemer met een bezoekje op alle voorschrif ten en dergelijke te wijzen. Die on dernemer weet zelf vaak niet eens bij welke ambtenaren hij langs moet voor de benodigde vergunningen. Het mup kan hierin een goede taak vervullen", aldus Veerman. Al lijkt het aannemelijk, dat Wes terschouwen met het mup in handen Vervolg pagina 5 Verwachting Deltagebied tot zater dagavond: Warmer De diepe storing trekt naar Schot land. Wc krijgen er wat bewolking van. De zuidelijke wind wordt in de middag zuidwest maar blijft zwak. De aanvoer van warme lucht gaat nog door. De middagtemperatuur zal dicht bij de 25 graden liggen. Minimumtem peratuur komende nacht 16 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 5 aug.: Zondag: Perioden met zon Kans op neerslag: 40%. Min.temp.: 16 graden Middagtemp.: 25 graden Windkracht: variabel 3 Maandag: Perioden met zon Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 17 graden Middagtemp.: 24 graden Windkracht: noordwest 4 Dinsdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 14 graden Middagtemp.: 21 graden Windkracht: zuidwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 2 aug. Zon op 06.02, onder 21.29 Maan op 01.55, onder 20.14 3 aug. Zon op 06.03, onder 21.27 Maan op 02.47, onder 20.57 4 aug. Zon op 06.05, onder 21.25 Maan op 03.51, onder 21.30 Nieuwe Maan: 5 augustus (20.36) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Vrijdag wordt het weer beheerst door een rug van hogelucht- druk, die voor zonnig weer zorgt met maximumtemperaturen van circa 22 graden. Op de oceaan ten zuidwesten van Ierland ontwikkelt zich echter een diepe depressie, die naar Schot land trekt. Dit lagedrukgebied krijgt zaterdag geleidelijk meer invloed op ons weer. Het ziet er nu nog naar uit dat het zaterdag nog overwegend droog blijft met zonnige perioden. Het wordt vooral in het midden en oosten van het land warm met maxi ma van circa 26 graden. Aan zee blijft het koeler. Zondag neemt de kans op een bui toe. Ook de dag erna kunnen buien voorkomen, maar overigens blijft het redelijk zomerweer. ming belandde was 54.000 (42.000), waarvan 35.000 (26.000) dieren die aan het zwerven waren gegaan. Er gingen vierduizend (3.000) dieren te rug naar hun eigenaar, 50.000 (39.000) vonden een nieuwe eigenaar. Het aan tal katten dat moest worden gedood of overleed, verdubbelde tot zestien duizend. Een kwart daarvan werd afge maakt wegens karakterfouten. Het jaar daarvoor waren dat er 900. Het totale aantal dieren dat in een van de asiels terechtkwam is dc laatste ja ren gestegen van 75.000 in 1983 tot 111.000 vorig jaar. Het aantal dieren dat terugging naar zijn eigenaar of elders kon worden geplaatst steeg in absolute getallen van 61.000 in '83 tot 90.000 in '85. In percentages gemeten is er een daling van 85 in 1983 en 81 in 1985. De vereniging constateert dat er ook meer honden en katten op medi sche indicatie moeten worden ge dood. In '84 ging het om 5.300 honden en katten, in 1985 waren het er 9.600. De belangrijke functie van de dieren arts in het asielgebeurcn wordt daar mee volgens de dierenbescherming nog eens onderstreept. Een abonnement op de Zierikzeesche Nieuwsbode is altijd raak. Daar kunt u zeker van zijn. Jaarabonnement voor de prijs van 10 maanden! Gratis pentekening van Zierikzee! Schitterende pentekening op posterformaat 50 x 65 cm Voor geen 152,50 maar slechts 127.10 blijft u een jaar lang uitstekend op de hoogte van uitgebreid regionaal nieuws. De Zierikzeesche Nieuwsbode, 142 jaar geleden voor het eerst ver schenen. is uniek in Nederland. Dat mogen we best stellen' Nü. in 1986 is de Zierikzeesche Nieuwsbode helemaal van deze tijd. Modern en objectief met nieuws waar uw interesse naar uitgaat Veelzijdig door de vele extra bijlagen, zoals: Mode- en autobijlagen. Sport- en expo bijlagen enz. Veelzijdig ook door de vele vaste rubrieken, we noemen even midden in de middenstand, puzzelrubriek, ons feuilleton. Nou ja. teveel om op te noemen U moet 'm gewoon zelf lezen' BEL NÜ VOOR EEN ABONNEMENT 01110-6551. Naam Adres Postcode Plaats Ik neem 'een jaarabonnement op de Zierikzeesche Nieuwsbode' IK BETAAL DUS GEEN 152,50 MAAR SLECHTS 127,10 ZIERIKZEESCHEI NIEUWSBODE I ANTWOORDNUMMER 12 4300 VB ZIERIKZEE (postzegel is niet nodig)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 1