Organist Zwart houdt traditie open kerk met muziek in ere Veel belangstelling voor de kampeerplaatsen bij boeren 'n Dorp bewaart geheimen Uitwerpselen vervelend Noodlanding zweefvliegtuig Kermis in Scharendijke ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 31 juli 1986 Nr. 23973 Vervolg van pagina 1 geeft hij meteen toe, dat hiervoor wel geld moet zijn. De vraag is ook hoe het waterschap hierover denkt. „Vies" Hoe Heersping erover denkt („en ik hoor het van veel meer mensen") is duidelijk: ,,Het is ontzettend onhy giënisch en vies als je met of zonder schoenen door deze uitwerpselen heen moet lopen". Volgens een woord voerder van manege Grol in Renesse (overigens niet de enige manege) zou het verleggen van de toegangstijden voor de paarden funest zijn. ,,We mogen nu het strand niet op tussen 09.00-18.00 uur. Willen we in het zomerseizoen iets verdienen, dan moeten we 's avonds zeker twee strandritten kunnen maken. Dat is met het verleggen van de toe- gangstijd naar 19.30 uur niet haal baar". De spreekbuis van Grol vult zichzelf aan met de opmerking, dat het volgens hem wel meevalt met de hinder van paarden. ,,Het komt nau welijks voor. En als het gebeurt komt het vaak door loslopende honden of lawaai-makende mensen". - ":':v - V De stran'dovergang aan de Seharendijkseweg. ZONNEMAIRE - Een zweefvlieg tuig, bestuurd door de éénentwintig jarige D. v. d. V. uit Vlaardingen moest woensdagmiddag omstreeks 13.15 uur, wegens gebrek aan ther miek, een noodlanding maken langs de dijk van Bommenede in Zonne- maire. Het zweefvliegtuig kwam te recht in een perceel knolselderij van A. G. uit Zonnemaire. Van der V. was met het vliegtuigje op weg van Haamstede naar Roosendaal. Noch aan het toestel noch aan het perceel knolselderij werd zichtbare schade aangericht. Derde in reeks van vijf orgelconcerten in Dreischor SCHARENDIJKE - Woens dagavond is in Scharendijke de jaarlijkse kermis van start gegaan. De attracties aan de Dijkstraat blijven staan tot en met zaterdagavond. Onder de kermisattracties bevinden zich de auto-scooters, een luchtschommel, mini-cars, de balco-rotor en vanzelfspre kend een gebakkraam. DREISCHOR - „In de zeventiende eeuw, de tijd van Jan Pietersz. Sweelink, ontstond een nieuwe traditie. De kerken gingen open en de orgels waren te horen. De voor malige 'zitkerken' werden wandelkerken waar mensen konden schuilen en luisteren naar muziek. Dat is een ideaal dat mij nog steeds boeit en dat ik in navolging van mijn vader Jan Zwart verder wil propageren". Uitgaande van deze motivatie ver zorgt de Rotterdamse organist en componist Dirk Jansz. Zwart ook dit jaar weer een reeks orgelconcerten in de Hervormde kerk te Dreischor. Dinsdagavond kwamen ruim tachtig belangstellenden naar het monumen tale gebouw om het derde concert van Zwart bij te wonen. Zij werden daar bij zowel geconfronteerd met de bij zondere sfeer van de kerk als met de prachtige akoestiek waarin de klan ken van het uit 1967 daterende Vier dag orgel goed uitkwamen. „Ik probeer muzikale schoonheid en cultuur te brengen in een oud- Hollandse kerk met een mooi orgel", aldus de organist die vertelde dat het in goede conditie verkerende orgel een schenking was van Zweden aan or.na de watersnoodramp in 1953. Het werd gebouwd met advie zen van Lambert Erné. Platen Dirk Jansz. Zwart is de vaste orga nist van de Simonstraatkerk te Rot terdam waar hij ook regelmatig con certen geeft, evenals elders in het land. Zijn muziek is ook uitgebracht op grammofoonplaten. Op Schou- wen-Duiveland concerteerde Zwart oorspronkelijk in de Grote Kerk te Zierikzee tot deze door verval moest worden gesloten. Na een advies van de vroegere organist van deze kerk de heer Baas ontdekte hij de kerk te Dreischor. Het is dit jaar voor de twaalfde achtereenvolgende maal dat Zwart daar in de zomer concerten geeft. De organist componeert zelf or gelmuziek en beheerst verder de hele orgelliteratuur. Hij opende dinsdagavond met een werk van zijn eigen hand Fantasie Psalm 97 God heerst als Opperheer. Hierna volgden het choral vorspiel Ach bleib bei uns Herr Jesu Christ en Praludium und Fuge in G grote terts, beiden van Johann Sebastian Bach. Van de Franse meester in de sympho- nische kunst A. Guilmant vertolkte Zwart Andante en Marche triompha- le en van de latere romanticus Camil- Ie Saint-Saëns Fantasie. Variaties en fuga op een thema van Purcell was de orgelmuziek van de hand van de Nederlandse componist Jacques Bonset die ten gehore werd gebracht en Toccata van de Engels man W. Ralph Driffill. Dirk Jansz. Zwart besloot het concert met muziek gecomponeerd door zijn in 1937 over leden vader Jan Zwart, variaties op Vrees niet o mijn ziele. De organisatie van de muzikale avond was in handen van de kerkvoogdij van de Hervorm de Kerk Dreischor. De nog resterende twee concerten van Dirk Jansz. Zwart in deze zomerreeks zijn dins dag vijf en twaalf augustus. Aanvang 20.00 uur. -- y*8sti» Vrijdag 1 augustus Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 15.00 uur Schwarzwaldkliniek, Duit se serie. Afl.De huwelijksdag. Wan-' ner Wiebke Busch van haar paard af valt, raak zij lange tijd bewusteloos. Haar vriend laat zich echter niet zien. 15.45 uur Overvallers in de dieren tuin, jeugdserie over twee kinderen die een vakantiebaantje in de dieren tuin hebben. 16.15 uur Ik zag twee beren, kinder programma. 16.30 uur Simon en Simon, Ameri kaanse politieserie. Afl.. Least dan gerous games. A. J. en Rick moeten de moord op een oppasser in de die rentuin oplossen. 17.20 uur Ontdek je plekje, serie over de schoonheid van stad en land. Van daag: Medemblik. 17.30 uur Journaal. 17,40 uur Paspesies, Leonie Jansen leest voor uit prentenboeken en praat met kinderen. 18.05 uur Wind in de wilgen, kinder serie. Afl.: De neef van de mol. Op een dag krijgt de kleine mol een brief die opschudding veroorzaakt. 18.25 uur Mignon schijnwerkelijk heid, jongeren spelen met de begrip pen schijn en werkelijkheid. 19.00 uur Bas Boris Bode, Duitse jeugdserie. Deel 7. (herh.). 19.25 uur Blokletters, spelprogram- ma. Presentatie: Fred Oster. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Penmarric, Engelse serie. Deel 5. Janna is diep geschokt door Marks gedrag en realiseert zich niet langer aantrekkelijk te zijn. 21.20 uur Masada, historisch serie. Deel 6. (herh). De door Rome gezon den Falco ontneemt Silva het com mando van het legioen. 22.05 uur De jonge theatermakers, portretjes van een nieuwe lichting theatermakers. 22.25 uur AVRO's Sportpanorama. Vanavond: Open Nederlandse Tennis kampioenschappen vanuit het Melk- huisje en het internationale Voetbal toernooi. 00.05 uur Journaal 00.10 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 00.15 uur Studio Sport: W.K. Honk bal in Nederland. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 17.00 uur Hoor je me? informatieve serie over coma. Afl. 1: de patiënt. 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 18.20 uur Paspoort voor Spanjaar den. 18.30 uur Sesamstraat. 19.00 uur Journaal. 19.12 uur Puppie, tekenfilmserie. Afl. Pietje in Schotland. 19.34 uur Love Boat, Amerikaanse tv- serie. Afl. Nee of Ja, miss Amerika. Iscacs oude schoolvriendinnetje gaat alleen maar met de cruise mee om hem over te halen een reünie bij te wonen. Zij heeft nl. geld genoeg. Maar Isaac ziet meer in de missen Amerika, die op het schip aanwezig zijn. 20.21 uur Diabolo menthe, Franse speelfilm uit 1979 van Diane Kurys. Anne en Frédérique, dochters van ge scheiden ouders, keren van vakantie terug nar de middelbare school in Pa rijs. Door hun groei naar volwassen heid verzetten zij zich steeds meer te gen de schooldiscipline. 21.57 uur Breek me de bek niet open, praatprogramma. Vandaag; Kind van bekende ouders. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Jacques Pohier, een katho liek dissident, gesprek. 23.28 uur Bericht van de Wilde Gan zen 23.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 23.35 uur De Verloren Zoon, Ameri kaanse speelfilm uit 1983 van James F. Collier. Voor de buitenwereld lijkt het goed te gaan met het gezin Stuart. Greg, de zoon gaat dan ook helemaal zijn eigen gang, tot hij daarin vast loopt... BRT 1 17.55 uur Journaal. 18.00 uur Tik Tak, kleuterprogram ma. (herh.). 18.05 uur Plons, kinderprogramma, (herh.). 18.10 uur Prikballon, kinderserie. 18.25 uur Knappe koppen (The mis fits of science), Amerikaanse serie over vijf jonge wetenschappers die problemen op hun eigen manier oplossen. Met Dean-Paul Martin, Ke vin Peter Hall, Mark Thomas Miller e.a. Afl. 15. (slot). 19.15 uur Uitzending door derden: Programma van de Christen- Democratische Omroep. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Weerbericht. 20.20 uur Lawine express, Ameri kaanse speelfilm uit 1979 van Mark Robson en Monte Hellman met Ro bert Shaw, Lee Marvin, Linda Evans e.a. De Russische overloper Maren- kow wordt in Milaan opgevangen door de Amerikaanse agenten War- grave en Haller. Om Marenkows aartsvijand Bunin uit zijn tent te lok ken, wordt een treinreis dwars door Europa gemaakt. 21.40 uur Filmportret: Greorge Ste vens (1). Biografie van de beroemde regiseur, gerealiseerd door zijn zoon. In het eerste deel een overzicht van zijn jeugdjaren, zijn eerste Holly- woodsuccessen en zijn deelname aan de Tweede Wereldoorlog, waar hij kleuropnamen maakte. 22.35 uur Journaal en Coda: De Dap perstraat van Jacques Bloem. BRT 2 Geen uitzending. Vereniging van kampeerboeren ijvert voor uitbreiding mogelijkheden SCHOUWEN-DUIVELAND - Toeristenhoogseizoen op Schouwen-Duiveland. Terwijl de meeste campings en ho tels door de spreiding van de vakanties niet helemaal vol zitten, blijkt bij tientallen kampeerboeren op het eiland dat de toeristen daar naar verhouding wel massaal hun intrek hebben genomen. „Het zit al enkele weken prak tisch overal vol", vertelt 'kampeerboerin' en secretaresse van de Vekabo (Vereniging van kampeerboeren) Mimi van de Velde, die via een lijst de bezetting bij Vekabo- boeren bijhoudt om kampeerders eventueel te kunnen doorsturen. In afwachting van de wet openluchtrecrea tie, die door de rijksoverheid zal worden vastgesteld zijn de kampeerboeren gebonden aan het huidige aantal plaatsen dat door de verschillende gemeenten is be paald. Naast het officiële aantal van vijf kampeereenheden, zoals dat in de huidige kampeerwet is vastgelegd, bieden de gemeenten Westerschou- wen en Brouwershaven in de sei zoenspieken een uitbreidingsmoge lijkheid via 'overloopplaatsen' naar vijftien en Middenschouwen naar tien kampeerplaatsen per bedrijf. Andere beleidsverschillen tussen de gemeenten zijn de wijze waarop de controle wordt uitgeoefend en de ma nier waarop uitsluitsel wordt gege ven over het toekennen van de door kampeerboeren aangevraagde over loopplaatsen. Bericht ,,In Brouwershaven krijg je enkele dagen tevoren telefonisch bericht voor welke periode de overloopplaat sen gelden. Dat functioneert heel slecht want je weet niet wat je kunt toezeggen aan mensen die opbellen om te reserveren", aldus Mimi van de Velde. Zij zou graag willen dat werd afgestapt van de piekperiodes en dat alle drie de recreatiegemeenten in eenzelfde beleid het aantal plaatsen zou vaststellen. Ook Vekabo-voorzitter Schouwen- Duiveland, H. A. Geluk, is van me ning dat de druk, die in het seizoen op de kampeerboeren in Midden- schouwen wordt uitgeoefend zeker niet minder groot is en een overloop tot vijftien plaatsen rechtvaardigt. Via de federatie waarin de verschil lende Vekabo-afdelingen op provin ciaal niveau vertegenwoordigd zijn wordt druk uitgeoefend'op de pro vinciale- en rijksoverheid. Men wil graag vijftien vaste plaatsen op agra risch niveau bij elke boerderij in plaats van de tien plaatsen waarvan in het huidige voorontwerp van de wet sprake is. ,,ln de praktijk is de situatie in Zeeland al naar die vijf tien gegroeid en het zou vreemd zijn om dat terug te draaien", aldus Ge luk. De mensen die een plaatsje bij de boer zoeken blijken vaak gezinnen met kleine kinderen of oudere echt paren te zijn, die gesteld zijn op rust. Ze vinden de grote campings te mas saal en te lawaaierig en daarbij speelt ook een rol dat de prijzen bij de boer ongeveer de helft lager liggen dan op commerciële campings. Ook bij de familie Kooman aan de Meel- weg te Haamstede, die al zeventien jaar kampeerboer is, staat het mo menteel vol. Onder de vijftien kam peerders is een vaste groep van twaalf families die elk jaar terug komt. „Wij hebben al mensen moeten doorverwijzen", aldus Peter Kooman die best twintig tot dertig kampeer plaatsen op het erf zou willen. „Dat zou het nog overzichtelijk houden. Maar niet meer want dan wordt het te onpersoonlijk". Bij de familie Mol aan de Zwaardweg te Kerkwerve ligt dat wat anders. „Wij verhuren alleen vijf jaarstaanplaatsen en hebben geen overloopplaatsen aangevraagd", aldus Gerda Mol. „Wij zijn met zijn tweeën en het werk op de boerderij vinden wij het belangrijkste. Dat neemt mét onze andere bezigheden al zoveel tijd in beslag dat wij een uit breiding niet zien zitten". Fruitteeltbedrijf J. van de Berge, kampeerboer, fruitteler en raadslid bij de gemeente Westerschouwen ziet de situatie niet somber in. „De mensen houden zich overal goed aan de regels", vindt hij. De gemeente laat dat controleren door een recreatie-ambtenaar, maar stelt zich soepel op wat het aantal plaatsen betreft. Volgens Van de Ber ge is dat mede afhankelijk van de grootte van het erf en de sanitaire voorzieningen. Zelf heeft hij bij zijn boerderij zes kampeereenheden staan en bij zijn fruittelersbedrijf 20. Ook hij heeft mensen af moeten wij zen. „We willen graag meer maar we moeten geduldig afwachten tot de nieuwe wet is vastgesteld", vindt hij. De voorzitter van de ZLM afdeling Zierikzee de heer L. J. van Gastel be nadrukt dat de maatschappij positief staat tegenover de gewenste uitbrei ding van de Vekabo. „Wij willen ze bijstaan met advies en ondersteuning maar we zijn er in de eerste en be langrijkste plaats om de agrarische belangen van onze leden te beharti gen. Wat het zwaarst is moet het zwaarste wegen". - V.' r' - .'.v - jT V I 75 Ze hadden nu hun intrek in het huis bij de winkel genomen, Theo en zij. Na een week waren de berichten over Katriens gezondheid weer beter, maar ze mocht nog steeds geen be zoek hebben. Theo sloeg Jantien in die dagen be zorgd gade. Ze zag er slecht uit; wat geen wonder was omdat ze slecht sliep en weinig af. „Kun je nu helemaal geen afstand van de situatie nemen?" vroeg hij op een dag. „Het gaat zo niet goed met je." „Ik weet het," zei ze en toen begon ze te huilen. „Ik ben niet flink," snikte ze „Het is ook allemaal zo afschuwelijk. We moeten iedereen sparen en ontzien: moeder en Brink en de naam van de zaak en weet ik wat allemaal nog meer. Maar dat kan immers niet! Al die geheimhouding heeft toch geen zin en ik ga er kapot aan. Laten we het maar op straat gooien. Laten we Schuitema maar aangeven, anders begint moeder als ze straks thuis komt immers toch weer. Wat ervan komt, komt er dan maar van. Dat draaien en kronkelen ben ik zo zat Ze huilde met lange gierende snik ken. Theo liet haar eerst begaan. „Stil nou maar," zei hij. „We kunnen het al tijd nog aan de grote klok hangen. Laten we daar even mee wachten. We hebben het nu steeds over Schuitema, maar ik vraag me ook wel eens af wat Feenstra ervan weet. NSB-ers klitten altijd aan elkaar. Dat hoor je overal. Ze dekken elkaar latijd." Jantien droogde haar tranen. „Ze klitten altijd aan elkaar," zei ze nadenkend. „Geloof je, dat Jaspers hier ook bij betrokken is? Dat hij moeder ook uitbeent?" Theo haalde zijn schouders op. „Ik weet het niet," zei hij. „Ik ken die man immers niet. Je hoort ook nooit iets over hem." „Ik zou naar hem kunnen toegaan," zei ze toen. „Als ik maar wist waar hij zat." „Daar is wel achter te komen," meende Theo. „Maar wat schiet je er mee op? Misschien weet hij nergens van." „Ik moet iets doen," zei ze. „Soms heb ik het gevoel, dat ik gek word. Het idee, dat de hele ellende opnieuw begint, als moeder terug is. ik moet er niet aan denken. Zou jij kunnen uitvinden waar Jaspers zit?" „Ik zal het proberen," beloofde hij. Alles leek hem op het ogenblik beter dan helemaal niets te doen. „Als hij tenminste nog leeft," zei Jantien toen ineens weer vol twijfel. Enkele dagen later was Theo erach ter gekomen, dat Jaspers beheerder was van een klein landgoed in het zuiden van het land. De eigenaar was een vroegere geestverwant. Theo zag niet veel heil in een bezoek aan hem, maar hij durfde het Jantien niet te door NEL VAN DER ZEE ontraden omdat hij er niets beters voor in de plaats kon stellen. Het ge sprek dat ze met de specialist in het ziekenhuis hadden gehad, had ook niets positiefs opgeleverd. „De toestand van uw moeder blijft onveranderd," had hij gezegd. „Haar hart is zo slecht niet, maar ze geeft de indruk totaal overwerkt te zijn. We hebben haar geadviseerd zich uit de zaak terug te trekken, maar daar wil ze niet van horen. Als ai iets in die richting bij haar kunt bewerkstelli gen als ze straks nog wat verder is op geknapt, dan draagt u op die manier tot haar verdere herstel bij." Het was een advies waarmee ze in de gegeven omstandigheden niets konden beginnen. Theo bracht Jantien met lood in zijn schoenen naar de trein, die haar naar het zuiden zou brengen. Hij had weinig goeds over Jaspers gehoord, toen hij zijn adres opspoorde. Tbrwijl Jantien van de bushalte naar het landgoed liep, dat even bui ten een Limburgs dorp lag, vond ze de situatie onwerkelijk, dat ze dacht: Wat doe ik hier eigenlijk? Jaspers is voor mij een wildvreemde en ik voor hem. Hij weet waarschijnlijk niets van mijn bestaan. Ik ben na de oorlog geboren, toen hij misschien al hoog en breed in de gevangenis zat. Mis schien had hij nog wel meer kinderen als zij. Hij zou helemaal niet om haar bezoek verlegen zitten. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 7