LUBBERS 2 >fjesv® si°^%iddejj„ colnn,,?ar<l( OoAAcüe tegen snoeien ond in ^«vgg^c Oo^Actietegen directe»' <",eeu Ste*^ oVW Vae'ï Schouwen-Duiveland wacht komende vier jaar gespannen af e*i4e> p°ü BOEREN ZIEK van deze LONDBÜUWPOLITIEKI mUl I. S b si ti Bi s^ip' ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 31 juli 1986 Nr. 23973 5 SCHOUWEN-DUIVE LAND - Met de woensdag gepresenteerde regerings verklaring is het kabinet Lubbers 2 definitief aan de slag gegaan; tegelijkertijd is aan de voorgaande re geerperiode een einde ge komen. Een periode van vier jaar, die gekenmerkt werd door een strak bezui nigingsbeleid, dat zeker ook in Zeeland - en hier mee Schouwen-Duiveland - invloed heeft gehad. Ge dacht kan bijvoorbeeld worden aan de moeizame realisatie van de computer- tomograaf; de tegengeval len toezegging voor de zoetwaterpijp; het uitstel len van de Westerschelde oeververbinging; de acties van de jonge boeren en het korten op de bestrijding van de iepeziekte. Zonder de noodzaak van bezuini gingen zelf ter discussie te stellen, staat het als een paal boven water, dat de bezuinigingen ook op Schouwen-Duiveland heb ben ingegrepen. Een regeringsverklaring geeft niet meer dan de grove lijnen van het nieuw te voeren beleid aan en kan derhalve geen zekerheden geven voor lokale of provinciale problemen. Mi nister Smit-Kroes van verkeer en wa terstaat heeft buiten het regeerak koord om de boeren in de regio al te kennen gegeven, niet meer dan vijf tien miljoen gulden te willen geven voor de fel begeerde zoetwaterpijp. Een tekort van vijf miljoen gulden. Een spaarzaam en zuinig beleid, dat resulteerde in een 'met de handen in het haar' houding van het Water schap, dat inmiddels al druk zoeken de is naar een alternatief. Onderwijs Ook wat betreft het korten op het onderwijs is Schouwen-Duiveland niet overgeslagen. Het landelijk inge voerde scorebeleid voor scholieren kost ook hier enkele banen. Vandaar dat de plaatselijke ABOB enige maanden geleden de straat op ging om de vele ouders te wijzen op de in hun ogen consequenties van het be leid. Minder aandacht voor de scho lieren, door het verminderen van het aantal leerkrachten. Het onderwijs heeft ook het opheffen van kleine schooltjes als een zwaard van Damo cles boven het hoofd hangen. Dat het beknibbelen op financiële regelingen voor landbouwers effect heeft gehad op het eiland uitte zich onlangs* in een unieke actie van de jonge boeren; aangesloten bij het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt (ZAJK). Langs de Schouwen- Düivelandse wegen werden protest borden geplaatst, waarop de jonge boeren aangaven 'ziek te zijn van het landbouwbeleid'. Hoewel hier ook de EG-politiek betrokken moet worden, waren er ook frustraties over de ge matigde houding van minister Braks en diens ambtenarenapparaat. Naar het zich laat aanzien zijn de boeren voorlopig nog niet beter. En dan de computertomograafTer wijl minister Brinkman van welzijn, volksgezondheid en cultuur deze week aankondigde dat het aantal computertomograven in Nederland drastisch omlaag moet, vecht Zee land als het ware voor het kankerop- sporingstoestel. Verschillende lokale gemeentebesturen hebben een finan ciële bijdrage toegezegd, maar uitten daarbij ook meteen hun ongenoegen over het feit, dat zij de voorziening uit eigen zak dienden te betalen. Het zou een taak voor het rijk geweest zijn. Toenmalig staatssecretaris Van der Reijden zegde Zeeland het appa raat toe, mits de provincie zelf een fikse bijdrage zou leveren. Iepeziekte Staatssecretaris A. Ploeg van land bouw en visserij heeft met zijn plan nen juist de gemeente Westerschou- wen nogaleens in beroering gebracht. Komt er nu wel of geen geld vrij voor de verdere bestrijding van de iepe ziekte. Het einde van het liedje - Ploeg kwam er zelfs voor naar de Westhoek - was dat er toch een ton van het rijk kwam,, maar - zo zei hij - dan dient ook de gemeente haar goe de (financiële) wil te tonen. Het was een moeizame en onzekere tijd voor de gemeente en dat ontlokte bij de Westerschouwse man voor de iepen, S. L. de Feiter, indertijd de uitspraak „dat het allemaal voor niets was ge weest". Ook nu nog blijft het afwach ten hoe de financiële steun van het rijk zich ontwikkelt. Zuidhoek De werknemers van de sociale werkvoorziening de Zuidhoek legden het werk neer, omdat zij niet langer begrip hadden voor het snijden in hun loon. Hun achtergestelde positie ten opzichte van de overige werkne mers deed hen besluiten tot een werk onderbreking. Ook de functiewaar dering van het ambtenarenpersoneel van de Zuidhoek heeft binnen de bestuursvergaderingen al de nodige gesprekstof opgeleverd. Wederom een maatregel met als einddoel: bezuini gingen. De twee-verdienerswet heeft als landelijke maatregel nogalwat vra gen opgeroepen. Stopten nationaal gezien 9000 vrouwen met hun (part time) baan, in deze regio beperkte zich dit aantal tot enkelen. De onge rustheid was er niet minder om. Ook de eilandelijke afdelingen van de vakbonden hebben tijdens hun ver gaderingen meerdere malen gepleit voor lastenverlichting. Tot echt grote acties is het niet gekomen. Het korten op het budget van de bejaarden- en verzorgingshuizen op iïiïtó°e Schouwen-Duiveland heeft ook ge volgen gehad. Zo zei de kersverse di recteur van verzorgingshuis de Wie ken in Zierikzee, P. D. Markensteijn, nog dat de emmer vol is en verdere bezuinigingen allesbehalve wense lijk zijn. Vanzelfsprekend hebben ook de andere huizen te kampen met de bezuinigingen. Voor verzorgings huis de Corneliastichting bijvoor beeld is de maat ook vol, zoals in het onlangs verschenen jaarverslag stond te lezen. Sanering van het aantal be jaardenhuizen in Zeeland staat ech ter niet op het wenseplijstje van de regering. De lijst van reacties op het over heidsbeleid van de laatste vier jaar is niet compleet en dat is ook niet de be doeling. Het geeft echter wel aan, dat ook Schouwen-Duiveland meedoet aan het beleid van de regering en het in dat opzicht van het allergrootste belang is, dat de lokale overheden de ontwikkelingen scherp in de gaten houden. Welke gevolgen heeft de op merking van de minister van verkeer en waterstaat wel niet, dat de vaste oeververbinding voor de Westerschel de de komende vier jaar niet gereali seerd kan worden? Uitlatingen Of wat moet de regio met de uitla tingen van de directeur van de Inter gemeentelijke Dienst Schouwen-Dui veland, die stelt dat de bezuinigingen wel degelijk merkbaar zijn in het aantal probleemgevallen, dat in om vang toeneemt? En dan zijn er de in directe bezuinigingen van het rijk op de provincie, die nu gestalte krijgen 'in de herstructureringsgesprekken over de Zuidhoek en de Reinigings dienst. Dat iedere overheidsinstantie - van welk niveau dan ook - de hand op de knip houdt lijkt een goede zaak. Belangrijk is dan wel, dat ie dereen er voor waakt, dat bepaalde bezuinigingen niet hun doel missen en de vaak pijnlijke ingrijp aan het eind van het verhaal alleen geld heeft gekost. Premier Lubbers was woensdag duidelijk tijdens de presentatie van zijn regeringsverklaring. „De noodsi tuatie van vier jaar geleden is geluk kig overwonnen. De sfeer van pessi misme en neerslachtigheid is ver drongen door het. besef van meer ver trouwen in de toekomst. Toch zijn wij er nog lang niet; noch met de werk loosheid; noch met het tekort van de overheid". Hij maakte duidelijk, dat de terugval in de aardgasinkomsten (in 1987 zeker 12 miljard!) voor het ka binet reden is om compenserende gel den vrij te maken. Een rekensomme tje van dc regering legt uit, dat de inkomstenderving per Nederlander op 800 gulden komt per jaar - oftewel drie procent van het nationaal inko men en cifca 8 procent van de totale rijksinkomsten. Dc eerste minister kondigt een 'strak financieel beleid' aan. Welke consequenties dit voor het volgende jaar heeft wordt pas duidelijk op Prinsjesdag (derde dinsdag van sep tember), naar gevolgen zal het heb ben. Hoewel het beleid in de laatste vier jaar offers van velen hebben ge vraagd, heeft een grote meerderheid van de Nederlandse bevolking hij de Tweede Kamerverkiezingen in mei van dit jaar toch voor het CDA geko zen. Ook Schouwen-Duiveland weck in de CDA-zege niet van het landelijk patroon af, al bleef de PvdA in de re gio toch de grootste partij met 6317 stemmen tegen 5845 voor het CDA en 4491 voor de VVD. Provinciaal gezien vormen de christen-democraten de grootste partij; gevolgd door respec tievelijk dc socialisten en dc libera len. De wollige verkiezingsuitzendin gen ten spijt, gaat de nieuwe CDA- VVD-regering de komende vier jaar er weer stevig tegenaan en zal ook de eilandelijke bevolking niet ontko men aan verdergaande bezuinigings maatregelen. Wanneer de verschillen de instanties met hun noodkreet van 'tot hier toe en niet verder' realistisch naar buiten zijn getreden, dan gaat het er de komende regeerperiode om spannen. Geldstroom Voor de geldstroom naar de ge meenten is een aantal maatregelen getroffen. Zo wordt het restant van de profijt-korting op het gemeentefonds met ingang van 1987 kwijtgeschol den. Het rijk zal voorts in de komen de jaren twee-derde van de stijging van het gemeentelijk aandeel van de bijstandsuitgaven voor zijn rekening nemen en vanaf 1987 wordt 50 mil joen gulden per jaar-toegevoegd aan het gemeentefonds ter bevordering van investeringen. Voor wat de rijks dienst zelf betreft, zal het kabinet blijven streven naar een compacte en doelmatiger overheid. Zeeland heeft dat al eerder kunnen merken met de reorganisatie van enkele rijks diensten in de provincie. Op het welzijnsterrein acht de rege ring het onontkoombaar, dat het aan tal subsidies fors wordt verminderd „onder handhaving op datzelfde ter rein van een aantal - alleen al vanwe ge de vergrijzing - noodzakelijke voorzieningen", aldus de premier in zijn regeringsverklaring. Hoewel voor de bezuiniging op het onderwijs niet direct over concrete bedragen wordt gesproken, lijkt ook deze sec tor niet gevrijwaard te blijven van bezuinigingen. Speciale aandacht dient er volgens Lubbers en consor ten te komen voor de integratie van de volwasseneneducatie in het be staande onderwijspakket. Alles met als voornaamste doel: de bestrijding van de werkloosheid. Verkiezing Werd er in verkiezingstijd nogal ge speeld met het precieze aantal werk lozen, nu spreekt de premier van 700.000 geregistreerde werklozen. De oplossing moet in de eerste plaats ge zocht worden in „voortgaande ar beidskostenmatiging" en pas later in het "verdelen van het werk". Een pri oriteitsvolgorde, waarmee dc vak bonden zich niet gelukkig zullen to nen. Tbch is er voor weer andere projec ten wel geld vrijgemaakt, zoals het kleine kernenproject en monumen tenzorg. Het Internationaal Jonge ren jaar heeft ook op Schouwen- Duiveland geld gekregen van ver schillende overheidsinstanties. Hoe het er de komende vier jaar gaat uit zien en welke reacties hierop komen op Schouwen-Duiveland moet nog blijken. TEKST: A AD VAN DER WOUDEN FOTO'S: JOHAN D. C. BERREVOETS

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 5