De Kop van Schouwen Buurt opende eigen be us je aan het Sas te Zierikzee streeknieuws Druk jaar voor de Koningin Beatrix van ZHRM-Burghsluis Gestolen BMW's teruggevonden Telefooncel vernield Diefstal parasol Auto's opengebroken in Poortambacht Vechtende honden Diefstal uit zomerwoning Antiek zakhorloge gestolen 4 Natuurmonument ZIERIKZEE - In het vorige - eerste - artikel over het beschermd natuurmonument Kop van Schouwen is iets verteld over de ontstaansgeschiedenis en het landschap van het natuurmonument. Ditmaal komt de flora, de plantengroei aan bod. Door de verschillende invloeden van klimaat en bodem vertonen de duinen een grote variatie aan plantengroei. In de buitenste duinenrij treffen we vooral biestarwegras aan, een plantensoort die goed tegen de zoute zeewind kan. Meer landinwaarts 'zit' helm, een grassoort met grote ruwe pollen. Op veel plaatsen is deze soort aangeplant, omdat hij aangepast is tegen droogte en overstuiving. Bovendien verstaat hij de kunst om zand vast te houden en nieuw op te vangen, zodat de duinen hun waterkerende functie optimaal kunnen vervullen. Op enkele plaatsen bevindt zich achter het eerste duin een sterk uitgestoven laagte die in de winter en het voorjaar water bevat. De begroeiing hierin behoort tot de zeldzaamste van ons land, omdat vooral door waterwinning de meeste duingebieden elders droog staan. We vinden hier meest kleine plantjes tot zeer kleine plantjes als duizendguldenkruid met kleine roze bloemetjes en krielparnassia met witte bloempjes. Verder groeit hier dwergbies en dwergvlas. De namen duiden ook al op de geringe grootte van de planten. Een plant die er in dit milieu duidelijk uitspringt met zijn grote wit-groengeaderde bloemen, is de parnassia. Ook in de verder landinwaarts gelegen vochtige vallei komt deze plant wel voor; dan vaak samen met de roze gekleurde wilde orchideeën. Een groot deel van de duintoppen en hooggelegen valleien is bedekt met blad- en korstmossen, die meest in de winter en het voorjaar hun ontwikkelingstijd doormaken. Alleen dan is het namelijk vochtig genoeg voor ze om tot groei en bloei te komen. De rest van het jaar, zeker in de zomer zien de meeste van deze plantjes er uit als een dorre deklaag. Het is een goed teken dat er hier nog zoveel van die grijze korstmossen groeien. Deze plantjes zijn het eerst verdwenen als er wat aan de luchtzuiverheid mankeert! Dit mossenpakket dat vele tienduizenden vierkante meters bedekt, vervult een belangrijke taak bij het vasthouden van zand. Vooral bij droogte is het echter de meest kwetsbare bodembedekker die te bedenken is. Eén persoon kan er door éénmaal over te lopen een pad doen ontstaan dat jaren zichtbaar blijft! In de herfst blaast de wind de losgelopen moslaag weg en heeft vrij spel met het onderliggende droge zand. Wat verder van de zeereep verwijderd zien we de duindoorn met zijn smalle, grijsgroene bladeren, lange doorns en met zijn mooie oranje bessen in de herfst. Naast de duindoorn, die langs de kust alleen ten zuiden van Bergen (N.H.) groeit, waar de bodem rijk is aan kalk, komen in de struwelen vlier, wilde liguster en meidoorn voor. Onder de struiken groeien allerlei kruiden, waaronder bitterzoet en heggerank, twee klimplanten die zich helemaal in de struiken vlechten. Het bos van de Boswachterij Westerschouwen bestaat voornamelijk uit Oostenrijkse en Corsicaanse den, die voor het overgrote deel in de periode 1923-1941 zijn aangeplant. Geleidelijk aan worden op plaatsen waar het klimaat en de bodem dit toelaten de dennen ook wel vervangen door loofhout, als eik en esdoorn. Vanaf het zweefvliegveld richting Renesse liggen de vroongronden, als een licht golvende grasvlakte. De lage natte delen zijn in de zomer direct te herkennen aan de groei van de paarsrode kattestaart en het felle geel van de wederik, twee forse planten die meer dan één meter hoog kunnen worden. Onverbrekelijk verbonden met de vroongronden zijn de nog aanwezige elzenwallen. Doordat ze nu te droog zijn en meestal niet meer onderhouden worden zijn veel van deze bomen verdwenen en resten alleen nog kale, meest door konijnen vergraven walletjes. Vroeg in het voorjaar zijn rond Renesse en op andere plaatsen de wallen rose gekleurd door de Voorjaarshelmbloem, één van onze zogenaamde stinseplanten, welke vroeger bij buitenplaatsen zijn aangeplant. De oudere bossen van het Slot Haamstede, waarvan het gebouw stamt uit de tweede helft van de dertiende eeuw en daarna nog enige malen is ver- en herbouwd, zijn voornamelijk vroegere hakhoutbossen waarin behalve zwarte els en es hier en daar ook esdoorn, eik, berk en iep Wilt u meer inlichtingen over de Kop van Schouwen of over de Natuurbeschermingswet, neemt u dan contact op met: Consulentschap Natuur, Milieu en Faunabeheer in Zeeland, Westsingel 58, 4461 DM Goes, telefoon: 01100-37911. voorkomen. De ondergroei van het Slotbos wordt gekenmerkt door plantensoorten. Vermeldenswaard zijn wilde hyacint, gewone vogelmelk, sneeuwklokje en op enkele plaatsen grote aantallen narcissen. Algemener zijn look, zonder look dagkoekoeksbloem, fluitekruid en hondsdraf. De loofhoutbeplanting rond het Slot Moermond bij Renesse werd'na dé watersnoodramp van 1953, toen het gebied overstroomd is geweest, aangelegd. De bossen zijn dus nog vrij jong'ën'hebben een ondergroei die nog niet zo goed ontwikkeld is. In de meeste van de hier genoemde gebieden kunt u wandelen. Men dient zicht echter wel zo te gedragen dat de natuur niet wordt verstoord; dus geen bloemen of planten plukken, meenemen of dieren vangen of verontrusten. Het is tenslotte een beschermd natuurmonument met een wettelijke status. De vroongronden zijn niet toegankelijk. 'Sheriff' J. Schot knipt in het bijzijn van wethouder P. de Rijke het lint door. Voor iedere leugen een gulden in de pot ZIERIKZEE - Een eerste aanzet van Zierikzeeënaar Jan Schot richting gemeentebestuur - „M'neer De Rijke, ik mag wel Piet zeggen zeker?" - heeft ertoe geleid, dat de omwonenden van het Sas nu een eigen praathuis heb ben. En woensdag was het dan zo ver, dat de inmiddels tot sherrif van 't Sas omgedoopte Schot in bijzijn van wethouder P. de Rijke en directeur gemeentewerken D. D. J. van der Poel eigenhandig het lint doorknipte. Jan Schot (75) is de drijfveer achter de realisatie van het beusje, dat nu dienst gaat doen als ontmoetings plaats voor de buurtbewoners. Nu al verzamelen zich dagelijks zo'n der tien mensen in het huisje, dat al rijke lijk is aangekleed met kussens, een kleedje en enkele asbakken. De Rijke toonde zich verheugd met de nieuwe aanwinst en verhaalde over de door zettingskracht van de sherrif. Omdat de wethouder de buurtbewoners al in 1985 de belofte deed, moest het beusje er maar snel komen „anders durf ik hier niet meer langs te rijden". Toezegging De gemeentebestuurder had de toe zegging iets te licht opgevat, want al snel bleek, dat de buurt andere ideeën nahield over een buurthuisje, dan de wethouder zelf. En Schot hield dat de gemeente met grote re gelmaat voor. Zo zei hij een glazen beusje te verwachten en ook woens dagmorgen hield hij De Rijke en Van der Poel nog enige wensen voor, zoals het deels dichtmaken van de achter zijde. „Kunnen we de achterkant niet zelf dicht timmeren vroeg Schot aan de wethouder, die hierop wat te rughoudend reageerde. Met het 'plaatsen' van een oude waterkraan gaf Schot het gemeentebestuur ver der de hint eens te denken over een tapvoorzienihg. Maar diéns optreden was schertsend, want hij vroeg De Rijké zijn dank oveé te brengen aan hét gemeentebestuur voor alles dat tot nu toe gerealiseerd is. Voor het beusje staat de spreuk, waarop prijkt, dat niet alles wat er daar gezegd wordt geloofd moet wor den. Dat deed de wethouder danook niet en stelde de aanwezigen voor om per leugen een gulden in een potje te stoppen, zodat het deskundig dicht maken van de achterkant uit eigen middelen kan worden bekostigd. Het beusje was voor de officiële in gebruikname feestelijk versierd met vlaggetjes en ook de Nederlandse vlag stond fier te wapperen voor het nog die morgen schoongemaakte praathuisje. „Ik heb de ramen zelf nog gezeemd, want er komt voldoen de moois voorbij", legde Schot nog uit. ZIERIKZEE - De twee in het begin van deze week te Burgh-Haamstede gestolen BMW's van het type 735i, zijn dinsdag langs de weg bij Breda teruggevonden. Aan geen der beide voertuigen bleek noemenswaardige schade te zijn aangericht. RENESSE - De telefooncel aan de Hógezoom ter hoogte van camping Elzenhof heeft het dinsdag danig moeten ontgelden. De hoorn werd er af getrokken en de lichtbak werd ge heel vernield. ZIERIKZEE 65+ In de Pas 65 Krant van au gustus/september - een uitgave van het Nederlands Bureau van Toerisme en het Centraal Bureau Pas 65 - wordt aandacht besteed aan de festiviteiten in Brouwershaven. Ook het Zeeuws Museum in Middelburg krijgt uitvoe rige ruimte toegemeten. BROUWERSHAVEN Oud papier Zomervakantie of niet de leden van de sportvereniging Brouwershaven staan zaterdag weer paraat om in dit eerste weekend van de maand oud pa pier op te halen. De leden rijden rond van 9.00 tot 10.30 uur. BRUINISSE Oud papier In tegenstelling zoals gebruikelijk zal nu niet op een zaterdag, maar vrij dag 1 augustus oud papier en vodden worden opgehaald ten bate van de Mbuma-zending. De actie start om 18.30 uur vanaf het Kerkplein. Ver zocht wordt het papier gebundeld ge reed te zetten. VEERE Muziek In de Grote Kerk te Veere wordt dinsdag 5 augustus een concert gege ven door de Jubilee Brassband uit Oxford (GB). Dirigent is K. J. Mem- bury en het muzikale gebeuren start om 20.00 uur. BURGH-HAAMSTEDE - Uit de tuin van K. M. te Burgh-Haamstede werd dinsdagavond een parasol ter waarde van 200,— gestolen. ZIERIKZEE - In de stadswijk Poortambacht te Zierikzee werden in de nacht van woensdag op donderdag drie auto's opengebroken. Uit de auto van J. d. G. in de Scheldestraat wer den een radiocassette-recorder met twee boxen gestolen. Uit de wagen van G. D. in de Mastgatstraat verdwe nen eveneens een radiocassette recorder plus boxen en uit de auto van D. 't H. in de Sloestraat werd een autoradio ontvreemd. BURGH-HAAMSTEDE - A. R. uit Dordrecht deed aangifte van het feit, dat zijn echtgenote tengevolge van el kaar in de haren vliegende honden haar rug bezeerde. De echtgenote van R. liet haar hond uit op de Hogeweg te Burgh-Haamstede. Toen J. E. met zijn vier herders passeerde, ontstond er tumult onder de dieren. De herders bleken onder onvoldoende comman do te staan. R. hield haar hond stevig vast, werd echter meegesleurd en be zeerde haar rug. BROUWERSHAVEN - Uit een zo merwoning in Den Osse van P. S. uit Duitsland werden woensdagmiddag tussen 14.00 en 19.00 uur sieraden ter waarde van DM 3.500,— gestolen. De daders kwamen de woning binnen via een niet afgesloten bovenlicht. ZIERIKZEE - Een bezoek aan de Balie dinsdagochtend tijdens de der de Tberistendag kwam H. L. uit Zie rikzee duur te staan. Tijdens zijn wandeling over de Balie werd een aan een ketting bevestigd antiek zilveren zakhorloge van zijn kleding getrok ken en ontvreemd. Het waardevolle uurwerkje was reeds drie generaties lang familiebezit. De Koningin Beatrix bij Burghsluis. Vijfentwintig geredden in 1985 ZIERIKZEE - De Kor:nklijke Zuid-Hollandschc Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen heeft in 1985 zowel meer hulpverleningen verricht als drenkelingen gered. In totaal voeren de boten 162 keer uit, waarbij het aantal geredden steeg van 182 tot 224. Een opvallend jaar ook voor de post op Burghsluis, waar schipper A. Roon met pensioen ging en ook stuurman-opstapper H. T. Landegent vertrok. In totaal wer den door de bemanning van Burghsluis 25 mensen gered; een behoorlijk aantal. De Koningin Beatrix in Burghsluis moest 2 april van het vorige jaar het water op, richting Roompot 7, waar een surfer uit België in problemen was gekomen. Het duurde tot 8 au gustus voordat de tweede actie kwam. Bij Oosterhoofd redde de be manning van Burghsluis vier West duitsers van het schip Sunday. Belgen Twee dagen later was het schip Big Game met 14 Belgen aan boord in de problemen. De Beatrix voer uit en met succes. Bij Neeltje Jans was het 1 september de Fringale, die in moei lijkheden was gekomen. Deze maal vier zuiderburen, die van hun schip geplukt konden worden. Als 'afslui ter' werden twee patiënten van de Irakeese Al Mustan Siriyan opgepikt door de reddingsbrigade De proble men deden zich voor in Ankergebied 2. De groep in Burghsluis heeft zich dus - noodgedwongen - weer kunnen bewijzen. En ook dit jaar is het team al meerdere malen het water opge weest. De ZHRM laat in haar bestaansoverzicht - nu al 161 jaar - zien, dat de bemanning in Burgh sluis een behoorlijk aandeel in het aantal reddingen in den lande heeft gehad. Van de in totaal 1565 geslaag de reddingen kan de groep in Burgh sluis er 157 op haar naam schrijven. Die staan voor 779 geredde personen. Daar komen nog twee geredde equi- pagiën bij (aantal personen onbe kend). De Koningin Beatrix is nog niet zo lang. in de vaart, maar blijkt nu al aan de verwachtingen te voldoen. Het ophalen van de twee Irakeese patiën ten op de Al Mustan Siriyan maakte duidelijk, dat het schip uitermate ge schikt is voor dergelijke opdrachten. De manoeuvreerbaarheid van het schip is een enorm pluspunt. Voor waarde is dan wel, dat bij gewonden- transport de toestand van de zee niet meer dan ongeveer zes is. Aan boord bevindt zich namelijk geen zwevende brancard zoals op de Koningin Julia- De bestaansperiode van de red dingsmaatschappij bezien ziet de ver scheidenheid in acties er als volgt uit. zeeschepen 13,5 patiënten 8,5 visserij 2.5 en watersport 75,5 waarvan de surfers een behoorlijk aandeel hebben. Let wel: deze cijfers geven de landelijke onderverdeling

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 4