JA I Uitwerpselen paarden voor strandbezoekers vervelend Applaus voor Bettine Twee Dreischorenaren maakten weer oude vlaszwingel-molen DE ZIERIKZEESCHE COURANT WAT HET Avondzang in Haamstede ZIERIKZEESCHEI NIEUWSBODEl ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Toeristendag Het Hulsterse jeugdcircus Reinardi zorgde tij dens de derde Toeristendag voor een verras sende voorstelling. Ook organist George Stam, leverde een opvallend optreden. (Pag. 3). Eigen beusje De omwonenden van het Sas hebben nu offi- Kampeerplaatsen Tafeltennis De belangstelling voor kamperen bij de boer is Voor de tweede keer in successie werd cieel hun eigen beusje. 'Sheriff' Jan Schot ver- groot. Terwijl campings en hotels nog volop ploeg van camping Prinsenhoeve uit Renesse richtte onder het toeziend oog van wethouder De Rijke de opening. (Pag. 4). ruimten hebben, komen de kampeerboeren winnaar van de campingprijs tijdens het jaar plaatsen te kort. (Pag. 5). lijkse recreatie tafeltennisloernooi. (Pag. 9). DONDERDAG 31 JULI 1986 142ste jaargang Nr. 23973 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Ik jaag niet naar de bijval der menigte, veranderlijk als de wind Horatius Duinovergang Scharendijkseweg ook voor invaliden RENESSE - De strandovergang aan de Scharendijkse weg te Renesse is onder verschillende strandbezoekers- nog steeds een punt van discussie. Samen met overgang de Punt in Westenschouwen is het de enige toegang tot de zee voor gehandicapten en juist dat gegeven in combina tie met het gebruik van het pad door paarden maakt sommige toeristen wat geïrriteerd. De rijkspolitie op Sehouwen- Duiveland kent het probleem, maar heeft er tot op heden nog geen echte klachten over binnengekregen. Het geval wil namelijk, dat de paarden hun behoefte op het pad doen, waar na wandelaars, maar dus ook gehan dicapten, een slalom moeten maken rond de uitwerpselen. De kritiek richt zich danook tot de gemeente, die de duinovergang aan de Rampweg in beheer heeft gekregen van het Water schap Schouwen-Duiveland. Een van de toeristen in de West- BROUWERSHAVEN -Ter gelegenheid van het vijfde tafeltennistoer nooi voor recreanten in de jachtwinterberging van Van Ast in Brou wershaven verzorgde veelvuldig Nederlands en Europees kampioene Bettine Vriesekoop een demonstratie, waarvoor een flinke belang stelling bestond. Herhaaldelijk klonk welgemeend applaus op, wan neer zij en haar demonstratiepartner Rob Turk fraaie tafelten- nisstaaltjes ten beste gaven. De eerste - serieuze - game leverde een 21-13 zege op voor de kampioene, terwijl zij in de tweede game, waar in de nodige fratsen werden vertoond, met 21-15 aan het langste eind trok. Na afloop van de demonstratiepartij waagden enkele jeugdige deelnemers aan het recreatie-toernooi zich ook aan een korte confron tatie met de bijna 25-jarige Hazerswoudse. De organiserende vereni ging TTV Scaldina boekte met het initiatief veel succes. hoek, A. B. Heersping uit Dordrecht, vertelt dat op tijden dat zowel re creant als paard over het pad gaan, er weieens hinder wordt ondervonden van de viervoeters. Heersping is hier op een 'één-mansactie' begonnen te gen de onprettige situatie en on dersteunde dit in mei al met een ingezonden brief in de Zierikzeesche Nieuwsbode. Naar zijn zeggen, bestond er bij de gemeente alle begrip voor diens on genoegen, maar bleef het met enige regelmaat schoonmaken van het pad achterwege. De XVestersehouwse man van de buitendienst de heer Krijger reageert hierop met de opmerking, dat de gemeente alle aandacht heeft voor de zaak, maar het ondoenlijk is om constant iemand bij het pad te zetten om de uitwerpselen op te rui men. ,,Stel dat het net schoonge maakt is, dan kan een paard het zo weer bevuilen", aldus Krijger. Heersping zegt wel te kunnen be grijpen, dat de gemeente het in de zo mermaanden behoorlijk druk heeft, maar dat de strandgangers boven gaande moeten ondergaan oogst bij hem weinig of geen begrip. Als het aan hem ligt, worden de paarden ge weerd tot 's avonds 19.30 uur, zodat de dieren geen hindernis meer vormen voor de passanten bij de overgang. Nog beter acht hij het verleggen van de looproute voor de paarden, al Vervolg pag. 7 Dit nummer bestaat uit 10 pagina's VvfORDT WEER. R. Quist bij 'zijn' zwingelmolen, die tijdens de Vlasdag in Dreischor als pronkstuk opgesteld zal worden. Te zien tijdens Vlasdag DREISCHOR - „De trap-zwingelmolen vormde vroe ger een essentieel onderdeel in de vlasbewerking. In de zwingel werd het houtvezel van de nog harde stengels af geslagen en dan hield je het lint, het pure vlas over. Het was de laatste bewerking van het vlas voor het naar de spinnerijen ging en het is heel leuk om dat te kunnen de monstreren". Dankzij de inspanningen van A. P. Kloet en R. Quist uit Dreischor kan dat laatste inderdaad ge beuren op zaterdag 9 augustus wanneer Dreischor met het evenement Het oude vlasdorp geheel in het teken staat van de teelt en bewerking van vlas. Bijna een jaar zoeken en onderhandelen over de aankoop van een zwin- gelwiel en vele vrije uren werk, waarin de andere onder delen zelf werden gemaakt leverden weer een trap- zwingelmolen op zoals die vroeger, naast allerlei andere vlasbewerkingsapparaten, in Dreischor veelvuldig werd gebruikt. len ontstond. „Kloet repareerde vroeger vaak vlasbewerkingsmachi nes. Hij heeft nu nog onderdelen lig gen voor machines die veertig jaar geleden werden gebruikt", vertelt Quist enthousiast. Hij assisteerde de smid gedurende de vele vrije uurtjes die zij in dit vrijwilligerswerk sta ken. Leuk „We vinden het heel leuk om de vroegere vlasbewerkingsindustrie in Dreischor op deze manier weer naar voren te brengen", zegt Quist over het Vervolg pagina 6 Verwachting Deltagebied tot vrij dagavond: Droog weer Er volgt een verbetering. Morgen neemt de hogedrukinvloed vanuit het zuiden toe. Droog weer met meer op klaringen. Zuidwestenwind afne mend 4 tot 3 Beaufort en iets hogere temperaturen. Minimumtempera tuur komende nacht 14 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 4 aug.: Zaterdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 15 graden Middagtemp.: 24 graden Windkracht: zuid 3 Zondag: Perioden met zon Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 14 graden Middagtemp.: 25 graden Windkracht.' variabel 3 Maandag: Perioden met zon Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 17 graden Middagtemp.: 27 graden Windkracht: zuidoost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 1 aug. Zon op 06.00, onder 21.30 Maan op 1.19, onder 19.19 Nieuwe Maan: 5 augustus (20.36) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Een depressie boven Schotland trekt langzaam naar de Noorse westkust en beheerst donder dag het weer in ons land. Het kou front ervan passeert donderdag in de loop van de morgen ons land en kan voornamelijk in het oosten en zuid oosten, waar de temperatuur nog tot circa 26 graden kan oplopen, gepaard gaan met een plaatselijke regen- of onweersbui. De wind draait naar zuidwest en neemt aan de kust toe tot krachtig, zes. Vrijdag zijn in de nacht en ochtend nog enkele buien moge lijk. De minimumtemperatuur ligt rond 13 graden. Geleidelijk komt er meer zon: de middagtemperatuur komt op ongeveer 21 graden. De wind uit zuidwest tot west neemt af tot ma tig bij het passeren van een rug van hogedruk. De 56-jarige Rinus Quist is ermee opgegroeid. „Hier in dit hoekje van de schuur is mijn vader in de twinti ger jaren begonnen met één trap- zwingelmolentje". Zeif was hij ook vlasser tot de dumpprijzen van Rus sisch vlas in de vijftiger jaren de con currentie zo groot maakten dat de vlasteelt in Dreischor bijna uitstierf. HAAMSTEDE - In de Gerefor meerde kerk te Haamstede wordt maandag 4 augustus onder leiding van Jan van den Driest de vijfde maandagavondzang gehouden. Van den Driest wordt bijgestaan door ho boïste Yvonne Dorr-Jonker en orga nist Frans van Tilburg. Dc muzikale avond begint om 20.00 uur. Yvonne Dorr-Jonker begon op 13- jarige leeftijd met dc hobo-studie. Ze volgde lessen aan het Brabants Con servatorium en behaalde daar de onderwijsacte-B. Voor het solo diploma ging ze naar het Conservato rium in Maastricht en kreeg les van Koen van Slogteren. Met een aanmoe digingsprijs voor jonge kunstenaars op zak treedt Yvonne regelmatig op in binnen- en buitenland en maakte zij eerder radio-opnames. Frans van Tilburg speelt tijdens de uitvoering in Haamstede de koraal bewerking over psalm 138 van Feike Asma, het adagio allegro van J. G. Walther, alsook de Fanfare van L. Ashford. Yvonne neemt twee delen uit de Sonate in G. van G. Sammarti- ni, de Romanze van Nielsen en Pavan and Dance van Rowley voor haar re kening. Nu is Quist bouwvakker maar zijn hart gaat nog steeds uit naar het vlas. Hij is dan ook een van de zes leden van de commissie die vorig jaar het initiatief nam om in het oude ring- dorp een Vlasdag te organiseren waarop de vroegere 'industrie' van Dreischor weer tot leven werd ge bracht voor alle belangstellenden. Een succesvol, nostalgisch evene ment dat werd gepresenteerd door Dreischorenaren met kennis van za ken en oude herinneringen. Zij de monstreerden alle bewerkingen van het vlas n>et uitzondering van het zwingelen, terwijl men zich voor het braeken, het knakken van de vlasstengels voor ze door de zwingel molen gaan, moest behelpen met een oude wringer. Zwingelen De veelgehoorde opmerking ach teraf: „Nu zouden we nog moeten kunnen zwingelen", was bij Quist niet aan dovemansoren gezegd. Via de commissionair Van Damme die hier op het eiland vlas opkoopt, kwam hij in contact met een Zeeuws- Vlaming die nog over een origineel zwingelwiel beschikte. De man wilde dat aanvankelijk niet wegdoen zodat het vele maanden onderhandelen en loven en bieden over de prijs kostte voor het onderdeel in Dreischor te recht kwam. „Ons eigen apparaat hebben we indertijd met de oud- ijzerboer meegegeven. Na de waters noodramp zat het helemaal onder de roest en de aanslag van mosselen", herinnert Quist zich spijtig. Het vakmanschap van de vroegere smid (nu eigenaar van een installa tiebedrijf) in Dreischor, Kloet, maakte het mogelijk dat met behulp van het Zecuws-Vlaamse onderdeel weer een complete vlaszwingelmo- Een abonnement op de Zierikzeesche Nieuwsbode is altijd raak. Daar kunt u zeker van zijn. Jaarabonnement voor de prijs van 10 maanden! Gratis pentekening van Zierikzee! Schitterende pentekening op posterformaat 50 x 65 cm Voor geen 152,50 maar slechts 127,10 blijft u een jaar lang uitstekend op de hoogte van uitgebreid regionaal nieuws De Zierikzeesche Nieuwsbode, 142 jaar geleden voor het eerst ver schenen, is uniek in Nederland Dat mogen we best stellen! Nü, in 1986 is de Zierikzeesche Nieuwsbode helemaal van deze tijd. Modern en objectief met nieuws waar uw interesse naar uitgaat Veelzijdig door de vele extra bijlagen, zoals. Mode- en autobijlagen Sport- en expo bijlagen enz. Veelzijdig ook door de vele vaste rubrieken, we noemen even. midden in de middenstand, puzzelrubriek, ons feuilleton. Nou ja. teveel om op te noemen U moet 'm gewoon zelf lezen! BEL NÜ VOOR EEN ABONNEMENT 01110-6551. dé krant vein schouwen - duireleuid! Naam Adres Postcode Plaats Ik neem een jaarabonnement op de Zierikzeesche Nieuwsbode' IK BETAAL DUS GEEN 152.50 MAAR SLECHTS 127,10 ZIERIKZEESCHEI NIEUWSBODEl ANTWOORDNUMMER 12 4300VB ZIERIKZEE (postzegel is niet nodig)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 1