NIEUWSBODE Sine-Cura weer kampioen Willy en Cees van Bladel uit verloren positie toch nog Europees Tornado-kampioenschap Optreden Nederlanders in breedte te mager Greg Lemond en de macht van het groot-kapitaal TOUR DE FRANCE Dubbelslag Guido Bontempi afsluiter 73e Tour Stratenloop Cor de Jonge in actie op wedstrijden Verrassende winnaar trimloop Derde duel om ir Knaap trofee ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 28 juli 1986 Nr. 23971 5 PARIJS - De 73e Ronde van Frankrijk is geëindigd met een dubbelslag van Bontempi. De Italiaan, eerder al ritwinnaar in Cherbourg, won in het slot- weekeinde zowel in Nevers als op de Champs Elysées in Parijs een mas sasprint. Met drie etappezeges maakte 'De Buffel' zijn faam uit de Ronde van Italië volledig waar. In de laatste Giro won hij vijf etappes. In de Tour zat de wedstrijd hem tegen. Er was op Franse bodem zoveel strijdlust, dat de ritten niet op een massasprint uitdraaiden. Op weg naar Cherbourg profiteerde de Italiaan dan ook maar van een ontsnapping om zijn Tour tenminste de moeite waard te maken. Toen zich in Nantes, min of meer door toeval, toch een mas sasprint voordeed werd Bontempi verslagen door het toen nog sterke Post blok Planckaert/Vanderaerden. In het duel van man tegen man tegen het einde van de Tour was Bontempi de snelste. In het hooggebergte was zijn topvorm niet verminderd. Bontempi ging zich toeleggen op de door miljoenen bekeken slotetappe op Parijs' be kendste boulevard. Hij werd al eerder op zijn wenken bediend. Eric Vander- aerden moest zijn groene trui nog zeker stellen. De ploeg van Post stak daar door de Italianen van Boifava een handje toe in de voorbereiding van de sprint. Vanderaerden, die zijn trui nog glans moest geven met een etappezege, raakte ingesloten achter Bontempi en zijn landgenoot Hoste. De Belg bereik te met zijn derde plaats in Nevers het gestelde doel, maar had zijn zelfver trouwen toch nog niet helemaal terug. De ijzige koelte van de winnende sprinter zou Vanderaerden in de slotkilo- meter node ontberen. De zes rondjes op de Champs Elysées in de Franse hoofdstad werden met super$nelheden van 51, 52 kilometer per uur afgelegd. De derde massasprint was onvermijdelijk. Van der Velde, Van Lancker, Nu- lens en Anderson sloofden zich uit, Vanderaerden raakte opnieuw ingesloten, moest naar de kant en verloor zoveel snelheid dat hij opnieuw niet voorbij Bontempi kon komen. Vanderaerden kon teleurgesteld zijn, excuses waren er niet. Guido Bontempi is dit jaar een betere renner, getuige zijn gewonnen Gent-Wevelgem, zijn handvol ritzeges in de Giro en zijn supertrio in de Tour. Het werd overigens een schitterend slotweekeinde voor de mannen van Boi fava, omdat vrijdag Erich Maechler op de Puy de Döme solowinnaar werd. TRAVEMUNDE - De Nederlandse zeilsport kent een zonnige zomer. Het afgelopen weekeinde verzekerden Willy en Cees van Bladel zich op de Oostzee bij Trave- munde van de Europese titel in de olympische catama ran, de Tornado. Een week eerder hadden Steven Bakker en Ko Vandenberg op het eigen IJsselmeer al het Euro pees kampioenschap in de Star, een andere topboot uit het olympisch programma, veroverd. Beide successen, nieuw in de historie van het nationale zeilen, kunnen voor een groot deel op de naam van bondscoach Henri van der Aat worden geschreven. Nu hun tweede plaats tijdens de Europese kampioenschappen in Brouwershaven behaalden Willy (rechts) en Cees van Bladel nu de Europese titel in de Tornado-klasse in Travemunde. PUTTE - Het Nederlandse op treden in de 73e Ronde van Frank rijk had veel weg van de Staatslo terij. Veel kleine prijsjes, een enkele grotere en vooral veel nie ten. Johan van der Velde bad voor een spoedig herstel van de geval len Jos Lammertink en behaalde een dag later een etappezege, waaraan ook nog twee dagen de gele trui was verbonden. Gerrit Solleveld maakte sier met de rode trui van het tussensprintklasse- ment, de ploeg van Peter Post was op punten de beste formatie en mocht de groene petten mee naar huis nemen. Steven Rooks zocht zijn weg naar de criteriums als beste Nederlander in het alge meen klassement. Met hem stond nog een Nederlander bij de beste tien, al was hij er niet bij geweest toen er echt om de gele trui werd geknokt. Over het algemeen was het presteren van de 21 Nederlanders povertjes. Oranje had geen echte klassementsrijders te bieden. Pe ter Post en Jan Raas zeiden onaf hankelijk van elkaar niemand in het lana te weten, die de leemte zou kunnen vullen. Roy Schuiten was optimistischer. Hij koesterde Peter Stevenhaagen, de openba ring uit Haarlem. Voor hem had hij bewezen een talent voor de Tour te zijn. Zijn jeugdige leeftijd en korte professionele ervaring van een half jaar vereisen even wel nog de nodige rijping. Neder land kwam van de traditionele wielerlanden het slechtst uit de Tour. Frankrijk, België en Spanje behaalden vijf etappezeges, Zwit serland kwam tot twee, Italië tot vier en het nieuwe wielerland Amerika leverde naast de Tour winnaar ook twee etappezeges. Jan Janssen, in 1968 Nederlands eerste Tourwinnaar, analyseert de nationale teleurstelling. ,,Je kunt natuurlijk spreken van een golfbeweging. Nederland heeft een gouden periode achter de rug. Het is nu minder. Of het ooit weer goed komt, betwijfel ik. Als straks de Amerikanen met hun sponsors komen aanzetten, kan Nederland met zijn kleine ploeg- jes wel op het dak gaan zitten argumenteert Janssen. Zonder bijzondere erelijsten te kunnen overleggen, leven veel Neder landse profs in luxe. De vaste sa larissen werden in de ontbrande concurrentiestrijd danig opgedre ven. Prijs rijden hoeven ze niet meer zo nodig, maar je kunt die rijders toch niet verwijten, dat ze het geld aanpakken wat ze aange boden krijgen. Ik had wel de drang om te rijden totrik er bij neerviel.Ik kréég een contract van 2100 Belgische franken140 gulden, per maand. Als ik geen' uitslagen reed, had mijn gezin geen eten. De renners van tegen woordig hebben geen honger, zo als ik die had. Ik help nu Adri van dér Poel een beetje voor zijn nieu we contract. Nu ik zie wat er aan renners betaald wordt, dan kan ik wel janken, dat ik 25 jaar te vroeg geboren ben", aldus Janssen. DOMBURG - Delta Sport-atleet Simon Blom eindigde tijdens een stratenloop in Domburg als veertien de bij de KNAU-lopers. De overwin ning ging naar Dynamo '70-atleet John Vermeule. Vermeule had voor de tien kilome ter een tijd van 30.48 min. nodig om de loop op zijn naam te brengen. Blom finishte na 32.52 min., hetgeen zijn opgaande lijn nog eens on derstreept. Hij zorgde sinds zijn aantreden in 1982 voor een gestroomlijnde aanpak van het topzeilen. De jonge Van der Aat, die in Zweden als assistent- coach zijn ervaring opdeed, begon te werken met kernploegen. „Voorheen kreeg je nooit aandacht", analyseerde Willy van Bladel na de huldiging in de haven van Travemunde. „Ik was met mijn broer Cees wereldkampioen in de Vaurien geweest, maar in de olympische 470 redden we het niet. Er was geen begeleiding, je kwam niet in contact met de internationale top. Nu is alles veel beter geregeld". De olympische regatta van 1984 kwam te vroeg voor de aanpak van Van der Aat. Stephan van den Berg haalde goud op de windglider-plank. De rest van de Oranje-zeilers bleef achter. Tijdens de Europese kam pioenschappen in de Tornado-klasse eindigden Willy en Cees van Bladel in Brouwershaven als tweede achter vader en dochter Elvström. In 1985 ging Van der Aat, met as sistenten als Wilton en Meijers, hard aan de slag om de Nederlandse top te verbreden. Bij de dames kreeg hij in de 470 met Tbnny Vermeulen en Hen- neke Stavenuiter een wereldkampi oenschapscombinatie in de ploeg. De eerste echte oogst moest deze zomer echter plaatsvinden. Dat gold zeker de broers Willy (26) en Cees (24) vaa Bladel, veelvuldig oefenend bezig op het Grevelingenwater. De oudste Van Bladel, de stuurman, voer jaren met Huub Lambriex, haalde tot 1984 tweede en derde plaatsen bij regatta's om wereldtitels in de Tbmado-klasse, BREDA - .De Bredase atletiekver eniging Sprint organiseerde instuif- wedstrijden op haar kunststof accommodatie. Aan deze wedstrijden werd ondermeer deelgenomen door Cor de Jonge. De voormalige Delta Sport-atleet is sinds zes maanden als fysiotherapeut werkzaam in de IJslandse hoofdstad Reijkjavik. Mo menteel is hij met een aantal IJslandse atleten in Nederland om zijn vakantie al sportend door te brengen. De Jonge startte in Breda op de 400 meter en kwam over de streep na 53,3 sec. Hiermee evenaarde hij het Delta Sport-clubrecord, dat hij in 1978 als B-junior vestigde. Mark van de Riet van Delta Sport is reeds geruime tijd op jacht om deze recordtijd scherper te stellen, maar slaagde vooralsnog niet. In Breda kwam ook Inge den Boer in actie. De Delta Sport-atlete sprong 4.40 meter ver en legde de 100 meter af in 14,3 sec. BURGH-HAAMSTEDE - De derde uit de serie van zes trimlopen in Burgh-Haamstede werd verrassend gewonnen door de pas 21-jarige at leet Robert Boer van het Rotterdam se AVR. Hij voltooide de drie ronden van 3,3 kilometer elk in 34.07 minu ten, waarmee hij het parcoursrecord van Simon Blom met zeven seconden verbeterde. Robert Boer liet de voorbije weken reegis een aantal keren zien in een voortreffelijke conditie te verkeren. Op de 1500 meter zette hij een uitste kende tijd van 3.54,8 minuten neer, terwijl hij veertien dagen geleden tot 1.54,1 minuten kwam op de 800 meter. Boer verwees Simon Blom in Burgh- Haamstede duidelijk naar de tweede plaats. Blom finishte na 35.54 minu ten op een seconde gevolgd door Henk Altman. Adrie Gerards werd vierde in 36.06 minuten. Op de vijlde plaats eindigde Brou- wenaar Dorus Breidenbach in 36.27 minuten en als zesde kwam Utrechte naar Jaap Bruins over de streep na 36.28 minuten. Hij werd daarmee te maar stootte niet echt door. De olym pische strijd bij Long Beach zorgde voor een desillusie. De kledinghande- laar kreeg niet de pacific-wind, die hij verwachtte en eindigde als elfde. Broer Cees, de student met veel vrije tijd, kwam nog hetzelfde jaar als be manning in de boot, waarmee de com binatie, die in 1975 en 1977 de wereld titel in de Vaurien op de naam schreef, was hersteld. Het duo bleek meer allround dan de vorige combinatie. In Brouwersha ven werd nipt - en onnodig - naast de Europese titel gepakt. Een grove be oordelingsfout brak het duo op. „We kunnen goed uit de voeten met licht vens de eerste veteraan. Piet van Lae- re werd zevende in 36.41 minuten en Delta Sport-atleet Rini van Dijke kwam als achtste binnen na 36.52 mi nuten. Herman Padmos en Martien Moermond, ook beiden lid van Delta Sport, maakten de eerste tien vol in respectievelijk 36.56 minuten en 37.50 minuten. Bij de jeugd werd Peter van Gogh winnaar op de twee kilometer na 7.56 minuten. Matthijs Dourboi eindigde als tweede in 7.51 minuten en André van de Bos werd een seconde later derde. In totaal kwamen 142 lopers en loopsters aan de start op het parcours van 3,3 kilometer over de wallen van Burgh-Haamstede. Er staan nu nog drie trimlopen op dit parcours op het programma. Op donderdag 7 en 14 augustus wordt er vanaf half acht gestart voor de twee en de bijna tien kilometer. Op aan staande donderdag 31 juli is de proce dure enigszins anders. Dan is er naast de lopen voor de trimmers ook een of ficiële KNAU-loop. Deze begint om acht uur, waardoor de trimlopen een half uur eerder beginnen. De wedstrijd loop, die om acht uur begint gaat om de Bom-bokaal. Na de zesde en laatste trimloop van donderdag 14 augustus wordt er een halve mara thon afgewerkt. en midden weer. Bij zwaar weer heb ben we wat van onze kracht moeten inleveren", aldus Willy van Bladel. Die bijna on-Nederlandse eigenschap van scherp en vindingrijk varen bij lichte wind zorgde in Travemunde voor een vlekkeloze start in de Euro pese titelstrijd. Vorig jaar was op het zelfde water nog de vierde plaats in het wereldkampioenschap behaald. De kampioen van de wereld en Euro pa, de Brit Robert White, kwam er dit keer niet aan te pas. De Van Bladels begonnen sterk, hadden toen een slechte dag, maar werden toch nog kampioen, omdat de Duitser Lange tijdens de slotrace volkomen faalde. Alleen de Noor Per-Arne Nilsen kon toen nog roet in het eten gooien, wan neer hij bij de eerste vier zou eindi gen. Dat gebeurde niet. De Van Bla dels kwamen als tweede over de streep, Nilsen als zevende. Voor de tweede keer binnen negen dagen kon Henri van der Aat de champagne op volle zee laten stromen. Voor Willy en Cees van Bladel was het eerste grote succes in de Tornado-klasse een feit. HULST - In Hulst werd de derde wedstrijd voor pupillen-atleten om de ir Knaap-trofee afgewerkt. Hier aan werd ook deelgenomen door een aantal leden van de Zierikzeese atle tiekvereniging Delta Sport. De meis jes pupillen C kwamen voortreffelijk voor de dag door als eerste en derde te eindigen. Leonie Klompe werd met 478 punten eerste en met 21 pun ten minder belandde Tanja Gerards op de derde plaats. Leonie Klompe scoorde op de drie onderdelen stuk voor stuk persoon lijke records. De 40 meter ging in 8,1 sec., zij sprong 2.92 meter ver en gooi de 11.05 meter ver met de bal. Thnja Gez'ards verbruikte 8,2 sec. voor de 40 meter, sprong 2.99 meter ver en kwam met de bal tot 10.23 meter. De ver- tesprong betekende voor haar een persoonlijk record. Bij de meisjes A- pupillen kwam Miranda Nieuwen- huyse met 643 punten op de negende plaats. Zij had 11,1 sec. nodig voor de 60 meter en boekte persoonlijke re cords bij het verspringen (3.21 meter) en kogelstoten (4.22 meter). Lianda van Balen en Joske Klompe endigden respectievelijk als dertiende en vijf tiende. Lianda van Balen noteerde 10,9 sec. op de 60 meter, hetgeen een- tiende sneller was dan Joske Klom pe. Bij het verspringen kwamen zij respectievelijk tot 2.84 meter en 2.67 meter, terwijl zij met de kogel tot 4.02 meter en 2.85 meter kwamen. Op de 1000 meter was Miranda Nieuwen- huyse de snelste Delta Sportster in 4.38,3 min., Lianda van Balen kwam uit op 4.51,2 min. en Joske Klompe noteerde 5.00,0 min. Bij de jongens A-pupillen tweede jaars eindigde René Fondse als vier de en kwam Maikel de Vos op de vijf de plaats in een veld van 32 deelne mers. Zij kwamen uit op 1180 en 1119 punten. Fondse was snel op de 60 me ter en boekte een persoonlijk record van 9,6 sec., De Vos had 9,9 sec. nodig. Bij het verspringen kwam De Vos tot 3.80 meter, waarmee hij De Vos zestien centimeter voor bleef. Bij het kogelstoten was het verschil nog klei ner. Fondse scoorde 7.59 meter, het geen slechts twee centimeter verder was dan De Vos liet aantekenen. Tt>- mas Bouman eindigde als vijftiende, Stefan Syswerda werd negentiende en Ralph Gerards dertigste. Op de 1000 meter boekte Maikel dc Vos de beste tijd via 3.53,8 min., Fondse no teerde 3.58,4 min. Bouman 4.12,5 min. en Syswerda 4.14,9 min. Bij de eerste jaars A-pupillen ein digde Roeland Bielefeit als zestiende in een veld van twintig leeftijdgeno ten. bij de B-pupillen was er een 21e positie voor Onno Wouters en bij de C-pupillen was de achttiende plaats weggelegd voor Patrick Oxencr. PARIJS - Voor de Tour de France van 1987 verwacht Felix Lévitan het puik je van de wielrenners uit de Sovjet-Unie aan de start. Het Rode Leger van Moskou's beste wieleramateurs tegen de groot-kapitalisme van Greg Le mond, Tapie en de Amerikanen. Met West-Berlijn als startplaats is in Lévi- tans ogen geen mooier geheel denkbaar. Oost tegen west, doorgetrokken naar het wielrennen in de Tour, beginnend vlak bij de Berlijnse muur, symbool van de gespleten wereld. Na dit jaar is de sluwe rekenaar niets meer te dol. De vraag is alleen: wie sponsort de staats amateurs? In de Tour draait alles om het geld, meer en meer uitgedrukt met heel veel cijfers voor de komma. Op de Champs Elysées hief Lévitan zondagmiddag minzaam glimlachend, met de volgers van de bijzondere 73e Tour een glas champagne op de toe komst. Naast hem Lemond, de door hem gewenste winnaar. „Tu etait le meil- leur, Greg", zei de directeur. De Amerikaan was inderdaad de beste voor de instandhouding en vooral de verbeiding van het geldcircuit rond zijn circus. De 73e Ronde van Frankrijk was sportief gezien een hoogtepunt. Direct na de start ontwikkelde zich op alle terreinen van Frankrijk een weergaloze wed strijd. Deze zomer kon het wielrennen in een belangrijke slag het voetbal partij geven. De Tour bood gespreksstof voor maanden. Meer mogelijk dan de Mexicaanse Mundial, waar Maradona de wereldbeker zoendena een evene ment waar in een teamsport werd getoond, dat ook een individu een heel eve nement naar zijn hand kan zetten. Felix Lévitan legde met een uitgekiend, loodzwaar routeschema de basis voor een omleiding van de belangstelling. De slimme baas verdiende daar wel een lintje voor. Tenslotte kreeg hij het voor elkaar dat de interesse voor de Tour in de wereld snel steeg en in de traditionele wielerlanden onveran derd groot bleef. Hoewel de Nederlanders in het grote spel nergens waren, bleven de Nederlandse vakantiegangers onverminderd de bergen bevolken. Na de 73e Tour vloog de gele trui voor het eerst de oceaan over. De 25-jarige selfmade-miljonair Greg Lemond werd de eerste Amerikaanse winnaar. Deze prestatie werd van hem verwacht, nadat hij in 1982 de Tour de l'Avenir won en een jaar later in Altenrhein in Zwitserland de wereldtitel in zijn bezit kreeg. Greg Lemond was, zo simpel is het toch, gerekend over alle 23 dagen de beste. Hij kreeg de gele trui voor zijn constante presteren, zoals hij in alle andere wedstrijden constant presteert, zonder positieve of negatieve uit schieters. Sponsor Bernard Tapie en zijn vriend/kopman Bernard Hinault, nu ex- vriend, hadden vooraf bepaald, dat Lemond de 73e Tour moest winnen. Het doel kon, met veruit de sterkste ploeg, onmogelijk gemist worden. Met de re clame op het gele shirt van Lemond kon Tapie beter boeren op de Amerikaan se markt. Bernard Hinault werd in de Pyreneeën Lemonds felste tegenstan der. Hij was groots, maar wilde nog grootser zijn. Op de Superbagnères, eindpunt van de Pyreneeën, hoopte hij tien minuten voor L&mond te staan. Hinault vergat met zijn drieste solo over de Tourmalet, de Aspin en de Peyre- sourde, dat hij in de nadagen van zijn loopbaan zat. Zijn onverzettelijke win- naarskop wilde meer dan zijn benen konden. Hinault verspeelde zijn aanvankelijke voorsprong beetje bij beetje. Hij leek op een valsspeler, toen hij Lemond op weg naar L'Alpe d'Huez aan het lijntje hield. Hij leidde de dans naar de top, kreeg meer dan ooit het Franse publiek op zijn hand en meende bij minder dan drie minuten achterstand nog een kans op het geel te hebben in de tijdrit van Saint-Etienne. Lemond deed voortdurend bijna slaafs wat Hinault hem toeblafte. De Amerikaan werd ge holpen door Tapie. De sponsor maakte, zwaaiend met zijn chequeboek, een einde aan de paleisrevolutie. De tovenaar van het Franse bedrijfsleven had er lang mee gewacht, omdat het publiek zo genoot. Greg Lemond kan verwe- ...nM/J am J I.11 1 i1w..i,n n n/,r f förtrtïl lil L* Jï P 5 ten worden, dat hij als kandidaat-Tourwinnaar te weinig persoonlijkheid toonde. Hij durfde kennelijk niet terug te blaffen naar Hinault. Lemond had ook te veel een wiel vóór hem nodia om zich in vast te bijten. Eerst van Hampsten (Peyresourde), toen van Zimmermann op de Granon en tenslotte van Hinault op de Croix de Fer en L'Alpe d'HuezDoor dit behoudende ge drag van de Amerikaan gaat de 73e Tour de geschiedenis in als de Tour van Hinault, de verliezer die voorop reed. De Breton, die 14 november als hij 32 jaar oud wordt wielrenner af is, reed de wonderbaarlijkste koers van zijn le ven. Uiteindelijk moest hij toch met een tweede stek genoegen nemen. Het grote geld, verpersoonlijkt in Greg Lemond, was sterker dan de sterke Bre ton. BURGH-HAAMSTEDE - Tijdens het jaarlijkse campingvoetbaltoemooi in Burgh-Haamstede prolon geerde de formatie van camping Sine-Cura de toernooizege t>an een jaar geleden door in de finale met 2-0 te winnen van de formatie van camping Duinoord.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 5