Altijd Raak! Miems van Citters toont veelzijdigheid in Burgh JA Gemeenten Schouwen-Duiveland vissen achter financieel net Gewonden bij aanrijding op kruising in Bruinisse DE ZIERIKZEESCHE COURANT Sinds vele jaren weer solo-presentatie van Schouwse kunstenares «H»" f? Jaarverslag Scouting Oosterschelde Miljoen voor kleine kernen WAT HET Auto's totaal vernield Houd m'n tasje even vast Telefoon uit auto gestolen Vergadering Westerschouwse commissie A Jaarabonnement voor de prijs van 10 maanden! ZIERIKZEESCHE PI NIEUWSBODE «ai ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Braderie De braderie van Scharendijke bood zeer veel Trekpleister De Brouwse kermis is een trekpleister voor jon- Dikke Torentoernooi Jubileum-geschenk André Goedegebure en Martine Verschoore Arianne Hanse en haar pony Liza boden hun variatie. Ondanks het allesbehalve aantrekke- geren en toeristen. De omwonenden van de toonden zich tijdens het derde Dikke Torentoer- vereniging De Schouwse Ruiters een fraai Markt zijn niet blij vanwege geluidsoverlast en nooi de meest opvallende eilandelijke verte- jubileum-geschenk aan in de vorm van een lijke weer verschenen zeer veel kijkers en ko pers. (Pag. 3) drukte. (Pag. 4). genwoordigers. (Pag. 6). overwinning in de springselectie. (Pag. 7). MAANDAG 28 JULI 1986 142ste jaargang Nr. 23971 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Geen kunst om de kunst, geen wetenschap om de weten schap, maar alles voor de mens. Prof. J. J. Hartman BURGH-HAAMSTEDE - De verbondenheid met Schouwen is voor Miems van Citters immer een belang rijke bron van inspiratie geweest in haar veelzijdig werk. Een belangrijke reden voor de Stichting Wester schouwen Cultureel in 'De Bewaerschole' een expositie geheel te wijden aan deze kunstenares. In gezelschap van een groot aantal genodigden vond vrijdagavond de offi ciële opening plaats van Miems van Citters tentoonstel ling, die tot en met 9 augustus in deze mini-galerie te Burgh-Haamstede te zien zal zijn. Bestuurslid van genoemde stich ting - de in de uitnodiging genoemde titel van voorzitter was nog wat voorbarig - de heer A. Damman voer de in zijn openingstoespraak nog meerdere argumenten aan waarom tot dit officiële samenzijn, vooraf gaand aan de expositie, was beslo ten. Zo liet hij weten, dat het lange tijd geleden is, dat Miems van Citters een solo-tentoonstelling heeft gehouden. Daarvoor moet men terug tot de jaren ZIËRIKZEE - De vergaderin gen van de Scouting in het dis trict Oosterschèlde (waaron der ook Schouwen-Duiveland valt) krijgen steeds minder be langstellenden. Het behalen van een redelijke opkomst was in 1985 sterk afhankelijk van de agenda. Ook de behoefte om de onderlinge contacten tussen leiding en groepen te versterken is niet groot. De mogelijkheden die hiertoe werden geboden leverden tel kenmale een mager resultaat op. Dat staat te lezen in het jaar verslag van het district over 1985. Toch bruiste de afdeling van de activiteiten in het kader van het 75-jarig jubileum van de scouting. Uit het verslag blijkt echter, dat dit kon on danks het zo dun bemande spelteam. zestig toen de kunstenares eigen werk in de kerk te Haamstede ten toonstelde. In de tussenliggende ja ren vormde haar werk wel vaak on derdeel van de collectie van een expositie van de Zeeuwse Kunst kring, zoals er thans ook één is inge richt in de kerk te Burgh. Kleuter Damman memoreerde, dat de kunstenares van nu, destijds als kleuter ook van 'De Bewaerschole' gebruik had gemaakt. In de eendjes op rij op het tentoonstellingsaffiche zag hij dan ook een mogelijke verge lijking met het groepje kleuters dat vroeger onder leiding van juffrouw Lemsom - uit veiligheidsoverwegin gen - aan een touw dagelijks van B-. -gh naar De Bewaerschole - toog.- Een traditie, die lange tijd in stand werd gehouden. Miems van Citters had, volgens Damman, toen niet kunnen bevroe den, dat aan de wanden, waarop toen juffrouw Lemson niet-onverdienste- lijk tekende, vele jaren later haar ei gen kunstwerken zouden hangen. De sterke verbondenheid met het Schouwse achtte spreker voor de hand liggend. Immers ook Miems van Citters was jarenlang onder dè spreuk op de lagere school aan de Kerkstraat in Burgh door gelopen: ,,Als kleine burgers hier geleid, tot goede burg(h)ers voorbereid". Oog voor het mooie Hij benadrukte Miems veelzijdig talent in techniek en onderwerpen. ,,Met jouw scheppend bezig zijn, geef jij ons weer oog voor al het mooie, moois waar men aan voorbij dreigt te lopen, zodra het vertrouwd wordt", sprak Damman. Hij belandde daar mee tevens bij een belangrijke doel stelling van de stichting: Zowel inwo- Geen (extra) geld voor eilandelijke stadsvernieuwing SCHOUWEN-DUIVELAND - De gemeenten op Schouwen-Duiveland krijgen niet één gulden van het extra miljoen, dat de provincie beschikbaar heeft gesteld voor de stadsvernieuwingsproblematiek. Op Westerschouwen na hebben alle gemeenten op Schouwen-Duiveland gehoor gegeven aan de oproep van het provinciebestuur om goed beargumenteerde verzoeken in te dienen. De acht regionale vragen werden achter al len afgewezen en nu gaat het geld naar projecten in Kortgene, Oostburg, Borsele, Hon- tenisse, Goes, Terneuzen, Reimerswaal en Middelburg; althans als de provincie de ad viezen van haar ambtenaren volgt. Alle Zeeuwse gemeenten kregen in januari van dit jaar een brief, waarin de provincie kenbaar maakte nog een miljoen gulden te 'hebben liggen' voor voornoemde problematiek. Vierentwintig van de dertig Zeeuwse gemeenten hebben snel aanvragen in gediend om zo een graantje te kunnen meepikken. Voor de Schouwen- Duivelandse gemeenten mocht het niet baten. Hoewel er 'slechts' een miljoen gulden valt te verdelen, heb ben de gezamenlijke gemeenten in to taal om bijna zeven miljoen gulden gevraagd. Bijdrage De gemeenten Brouwershaven en Bruinisse hadden beiden om een bij drage in de particuliere woningver betering gevraagd; respectievelijk 100.000 gulden en 35.000 gulden. Hoe wel de planologische dienst in haar advies aan de provincie spreekt van een erkenning van het belang van wo ningverbetering, is zij van mening, dat de gemeenten het hiervoor be schikbare sleutclbedrag dienen aan te wenden. Voorts ziet de dienst graag concrete projecten in plaats van een aanvraag onder de algemene noemer van 'particuliere woningverbetering'. Bruinisse heeft ook om een ,,zo hoog mogelijk" geldbedrag ge vraagd voor de aanleg van een par keerterrein aan de Nieuwstraat. Dit project scoort laag waar het gaat om belangrijke en urgente dorpsver nieuwingsactiviteiten. Er bestaat een relatie met de herinrichting van de Nieuwstraat. Ook de gemeente Duiveland krijgt nul op het rekest inzake drie aanvra gen. De gemeente wilde graag een bijdrage (30.345 gulden) in de grond- kosten te Ouwerkerk ter afronding van een dorpsvernieuwingsproject. De dienst vindt de urgentie niet hoog en de bijdrage te gering, zodat Duive land dit zelf dient op te brengen. Afgewezen Nog twee projecten in deze gemeen te werden afgewezen door de planolo gische dienst; voorbereidingskosten Oosterland (25.000 gulden) en de ners als toeristen laten kennis maken met allerlei cultuuruitingen, waaron der schilder- en beeldhouwkunst als de belangrijkste. Inspelend op het feit, dat voor Miems van Citters ook de lijst van een schilderij van groot belang is - ze ontwerpt ze zelf en bepaalt de kleur - benadrukte Damman ook de om lijsting van deze officiële opening. Hij doelde daarmee op de muzikale medewerking van het fluitensemble Valcooch, dat naast Damman wordt gevormd door J. Bliek en J. H. Blom en zijn echtgenote, die tijdens dit op treden als plaatsvervangster fun geerde. De naam Valcooch werd gekozen als een vorm van eerbetoon aan de ge- vervolg pagina 4 ZIERIKZEE - Ten bate van de leef baarheid van de kleine kernen/dor pen in den lande heeft minister drs. mr. E. Brinkman een miljoen extra uitgetrokken. Het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur wil hiermee_tegempet komen aan de vraag vanuit gemeenten en provin cies, die vele kleine leefgemeen schappen hebben. Ook door Zeeland worden onge twijfeld aanvragen ingediend, want ook deze provincie telt vele kleine kernen, die maar moeite hebben om een redelijk aantal winkels, scholen en dergelijke in stand te'houden. Dat heeft een directe invloed op de leef baarheid van de dorpen, die ten ge volge hiervan vaak snel vergrijzen door de wegtrekkende jeugd. Spiraal Vaak raakt zo'n kern in een neer waartse spiraal. Allereerst loopt het aantal voorzieningen terug, waarna ook de jeugd en jonge gezinnen weg gaan. Immers de werkgelegenheid loopt met het wegvallen van winkel tjes en bedrijven terug. Het gevolg is, dat een handvol mensen overblijft, waarvoor vaak geen geld vrijge maakt wordt. Brinkman wil met zijn relatief lage bijdrage een impuls ge ven aan het bevorderen van de leef baarheid in voornoemde kernen/dor pen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's WORDT WEHR. Miems van Citters voor De Bewaerschole met twee van haar kunstwerken; Berenklauw" en Stuw kracht". restauratie van het Gasthuis in Oos terland (30.000 gulden). Nee, zegt de beoordelende dienst en daarom zal Duiveland nog eens in de eigen porte monnee moeten kijken. De gemeente Middenschouwen had een aanvraag ingediend voor een re novatieproject in Ellemeet. Omdat de provincie inmiddels geld had toege zegd uit knelpuntenpot '86 was een verdere beoordeling niet meer nodig. De vraag om dukaten voor de aanpas sing van het bergingsriool in Kerk- werve (297.000) is afgedaan met ,.een incidenteel project met een relatief lage urgentie". Zierikzce tenslotte heeft om een al gemene bijdrage gevraagd voor haar stads vernieuwingsactiviteiten. Om dat de aanvraag niet nader wordt ge concretiseerd en gespecificeerd voor bepaalde projecten komt Zierikzce - op dit moment - niet in aanmerking. Bovenstaande op- en aanmerkingen van de planologische dienst betref fen adviezen aan het provincie bestuur. Het is echter zeer aanneme lijk, dat gs het advies van de dienst ongewijzigd overneemt. BRUINISSE - Op de kruising Rijksstraatweg/Lange Weg te Brui nisse ontstond zondagavond om streeks 19.50 uur een flinke aanrij ding, waarbij vijf mensen gewond raakten en twee personenauto's to taal werden vernield. Een auto bestuurd door J. V. uit Oosterland reed over de Lange Weg en verzuimde te stoppen bij de voor rangskruising met de Rijksstraat- RENESSE - Tben M. S. uit Stand- daardbuiten in discotheek 't Roefke in Renesse aan een jongen vroeg of hij even haar tasje wilde vasthouden, terwijl zij met zijn vriend danste, was het ongetwijfeld niet haar bedoeling dat hij daar haar portemonnee uit zou stelen. Dat gebeurde echter toch. Toen S. na het dansen terugkwam, was de desbetreffende jongen met zijn vrienden verdwenen met de por temonnee met een inhoud van 300,-. SCHARENDIJKE - Uit de bij de jachthaven in Scharendijke gepar keerd staande auto van G. R. uit Born werd in de nacht van zaterdag op zon dag een complete telefooninstallatie gestolen. R. deed zondagochtend aan gifte van deze diefstal. BURGH-HAAMSTEDE - De Wes terschouwse commissie voor de ruimtelijke ordening komt maandag 4 augustus bijeen in het gemeente huis te Burgh-Haamstede. De open bare bijeenkomst begint om 19.30 Op de agenda staan ondermeer een inventarisatie-rapport Milieu- uitvoeringsprogramma (toelichting van milieu-ambtenaar H. B. Veer man), een verzoek van de ABN-bank tot vrijstelling van een bestemmings plan voor de bouw van een kinder badje met bedieningshuisje op va kantieoord Schouwenduin en de planningslijsten nieuwbouw, ver bouw en verbetering 1987-1991. weg. V. reed direct de kruising op en kwam daarbij in aanrijding met een auto bestuurd door K. J. uit Tholen. Bloedproef J. V. moest een bloedproef onder gaan en werd met verwondingen naar het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee vervoerd. Ook bestuurder K. J. en drie inzit tenden werden met verwondingen naar het ziekenhuis in Zierikzee ge bracht, maar mochten na behande ling weer naar huis. De beide voertuigen werden totaal vernield en moesten door de firma Ista worden weggesleept. Verwachting Deltagebied tot dins dagavond: Regen en onweer De depressie trekt naar Schotland. Het bijbehorend front passeert in de nacht. Vanavond toenemende bewol king gevolgd door een regen- of on weersbui. Morgen overdag koeler met zonnige perioden. Een naar zuidwest driaaende wind, toenemend 4 tot 5 Beaufort. Minimumtemperatuur ko mende nacht 15 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 1 augustus: Woensdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 14 graden Middagtemp.: 25 graden Windkracht: zuid 3 Donderdag: Zonnig Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 16 graden Middagtemp.: 22 graden Windkracht: zuidwest 4 Vrijdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 20 graden Windkracht: west 4 ZON EN MAANSTANDEN 29 juli "Zon^op 05.56, onder 21.35 Maan op 00.16 onder 15.47 Nieuwe Maan: 5 augustus (20.36) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Morgen heeft het weer een wisselvallig karakter. Een lage drukgebied bij Ierland trekt over Schotland in de richting van de Noor se kust. Een bij deze depressie beho rende frontale storing passeert dins dag rond het middaguur met enkele buien. Voor deze storing uit ontstaat in Frankrijk een omveersgebied dat, bij ons land gekomen, in de komende avond, nacht en ochtend een onweers bui veroorzaakt. In de loop van de dag draait de wind van zuid naar west en er wordt koelere lucht aange voerd. De temperatuur daalt dan tot ongeveer 21 graden. De komende da gen blijft het weer wisselvallig. Peri oden met zon worden afgewisseld door tijdvakken met meer bewolking en enkele buien. Het temperatuumi- veau komt iets lager te liggen. Een abonnement op de Zierikzeesche Nieuwsbode is altijd raak. Daar kunt u zeker van zijn. Gratis pentekening van Zierikzee! Schitterende pentekening op posterformaat 50 x 65 cm Voor geen 152,50 maar slechts 127.10 blijft u een jaar lang uitstekend op de hoogte van uitgebreid regionaal nieuws De Zierikzeesche Nieuwsbode. 142 jaar. geleden voor het eerst ver schenen, is uniek in Nederland Dal mogen we best stellen' Nü. in 1986 is de Zierikzeesche Nieuwsbode helemaal van deze tijd Modern en objectief met nieuws waar uw interesse naar uilgaat Veelzijdig door de vele extra bijlagen, zoals Mode- en aulobijlaaen Sport- en expo bijlagen enz Veelzijdig ook door de vele vaste rubrieken, we noemen even midden in de middenstand, puzrelrubriek, ons feuilleton Nou ja. teveel om op te noemen U moet 'm gewoon zelf lezen' dé krant van sc/mnrn duiveland! Naam Adres Postcode Plaats Ik neem een ïaarabonnoment op dc Zierikzeesche Nieuwsbode' IK BETAAL DUS GEEN 152.50 MAAR SLECHTS 127,10 ZIERIKZEESCHE PB NIEUWSBODE BI ANTWOORDNUMMER 12 4300 VB ZIERIKZEE (postzegel is mol nodia)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 1