houdt groots jubileum-concours Toon van der Steen boekt tiende seizoenzege in enerverende twintigste Ronde van Bruinisse janslandse amazone met een foutloze omloop tijdens wedstrijden in Zaamslag in de M-klasse. Christine Simonse en haar pony Layla zijn namens de jubile rende vereniging van de partij in het Lr Ispringen en in het B-springen treden drie eilandelijke combinaties aan: Len ny den Boer met Sandor, Rianne Bolier met Rocco en Janet van der Wekken met Hassan. IDe diverse dressuurringen zijn zeer goed bezet en zullen zeker aardige dressuurproeven te zien geven. In de af- delingsdressuur zijn De Schouwse Rui- jters met een achttal van de partij in de L- klasse. d< Hte - In de selectiewedstrijd mennen in de Z-klasse is de organiserende vereniging •De schouwse Ruiters van de partij met Peter Hanse met zijn palomino-pony Sunny. Hij zal het ondermeer op moeten nemen tegen Nicoline Vos met Trament a van Oranjezon, Christiaan Provoost met Viola, eveneens van de vereniging uit Vrouwenpolder en Adrie Louwerse met Zephyr van Scheldestad. In de L-klasse worden De Schouwse Ruiters ook verte genwoordigd door Jan Rentmeester met Pepijn. In totaal nemen aan het conours in Bruinisse vertegenwoordigers van zestien verenigingen deel. Gezamenlijk zetten zij elf juryleden aan het werk. Als federatiéVertegenwoordiger is J. H. Da ne uit Willemstad aanwezig en als para decommandante treedt Arianne Hanse met haar pony Liza op. Op de twee foto's nagenoeg het volle dige arsenaal pony-eombinaties van De Schouwse Ruiters van dit moment met de vier instïucteurs. Op de linker foto van links naar rechts: instructrice Nico line Vos, Rianne Struyk, Marie-Claire Huisman, Elise van Doomie, Sandra Dorst, Annemieke Klompe, Saskia Steenland, Marit de Vrieze, Eva Geluk, Rianne van der Velde, Neli Scherpenis- se, Anita Dalebout, Remco Bos, Fenny van den Hoek, Rozemarijn de Leeuw en instructrice Ellen van Dijke. Op de rech ter foto van links naar rechts instructri ce Hanny den Exter, Rosalin Prager, Christine Simonse, Arianne Hanse, Son- ja de Feiter, Eline Struyk, Martine Hart, Sandra Fierens, Chantal van Deij- zen, Anita de Oude, Annette van der Ha ve, Janet van der Wekken, Annemarie Boot, Rianne Bolier, Leoni Klompe en instructeur Jan Bevelander. BRUINISSE - De spanning-, die gedurende de voorbije weken afstraalde van de 73e editie van de Ronde van Frankrijk, leek donderdagmiddag te zijn overgeslagen op de twintigste editie van de amateurvfielerronde van Bruinisse. Nadat een uur voor de finish het kaf van het koren was gescheiden ontwikkelde zich een boeiende wedstrijd, die tot en met de laatste tientallen meters het talrijke publiek in opperste extase bracht. Uiteindelijk' beleefde de jubileum-aflevering van de Bruse ronde de ontknoping, waarvoor het merendeel van het publiek was gekomen. Nadat twee ronden voor het einde Patrick Bol uit de kopgroep was ontsnapt en Toon van der Steen als enige aansloot, had de Bruenaar in de slotmeters geen kind aan de man uit Hoeven, die zich gedurende de koers overigens ontpopt had als de strijdlustigste van het ruim negentig renners tellende peloton. Met zijn in middels overbekende machtssprint reed Van der Steen naar zijn tiende seizoenzege. Even voorbij de helft van de hon derd kilometers lange koers was Ka- rel van Goethem de aanstichter van de uiteindelijke ontsnapping van 22 renners, die door de rest van het pelo ton niet meer kon worden achter haald. Van Goethem was ook reeds in de beginfase van de wedstrijd actief geweest. In de tweede ronde ontsnap te hij reeds met Rudy van Vlimme- ren, maar het duo kon het slechts een achttal ronden bolwerken. Toen wer den zij onder impuls van Johan van Engelen uit Terheyden teruggehaald. Aanvankelijk groeide het duo uit tot een kwintet met ondermeer Toon van der Steen, maar een omloop verder was het hele spul weer bij elkaar. Na dat het peloton weer wat tot rust was gekomen gingen Van Goethem en Corné van Rijen opnieuw aan de haal. Vier renners sloten aan en even later was andermaal Toon van der Steen aanwezig om te voorkomen, dat een vroegtijdige ontsnapping de goede ontsnapping zou kunnen zijn en hij er niet bij was. Lang duldde de grote groep het leidende septet niet aan de leiding en een nieuwe hergroe pering volgde. Voortdurend werd er keihard gereden, waardoor zich een enorm lang lint vormde, met name op de door de wind lastige dijk aan de achterzijde van het parkoers. Met nog achttien ronden te gaan ondernam Karei van Goethem een volgende ont snappingspoging en dit keer leek het succes nabij. Eerst sloten negen renners aan en vervolgens onderkende een groepje Achter het drietal probeerde Twan den Braber, eveneens uit dezelfde ploeg als Akkermans en Van der Steen, de rest van de groep af te rem men, maar de overmacht van het restant was zo groot, dat hij daar niet in slaagde. Peter Hofland, Kees de Nooyer en Nico van de Klundert zorg den voor de aansluiting en direct on dernam Bob Rasenberg, enkele da gen eerder nog winnaar in Philippine, èen eenzame poging. Dc op drift geraakte groep stond ook dit evenwel niet toe. Inmiddels sprintte achter de twin tig renners tellende hoofdmacht Wim van Kooten keurig naar de 21e stek, waarvoor hij van het publiek een verdiend open doekje kreeg. Twee ronden voor het einde zette Patrick Bol de beslissende demarrage in op de dijk. Toon van der Steen sprong in zijn wiel en samen trokken ze er hard aan. In minder dan geen tijd werd een gat naar de overige renners gesla gen van vijftig meter. Twan den Bra ber en good-old Thijs Fase zorgden voor het in bedwang houden van de achtervolgende groep, zodat het toen vaststond, dat Bol en Van der Steen samen weg zouden blijven. Zulke dingen gebeuren", onderkende Van der Steen lachend. „Fase en ik ken nen elkaar al zolang en Thijs weet, dat hij toch kansloos is, wanneer het op een sprint aankomt. Over een paar weken is het wedstrijd in zijn woonplaats Oud-Vossemeer en wie weet....". Bij het ingaan van de laat ste ronde ondernam Ruud Brouwers in zijn eentje nog een tot mislukken gedoemde poging om bij de twee lei ders te komen, maar halverwege de laatste omloop gaf hij deze poging op. Bij het uitkomen van de laatste bocht zaten de twee leiders nog bij el kaar, maar onmiddellijk zette Van der Steen hard aan en Bol moest vele meters voor het overschrijden van de finish'het moede hoofd in de schoot leggen. Tegen deze explosie van macht was zelfs hij niet opgewassen. Toon van der Steen komt juichend over de streep na zijn geslaagde greep naar de macht in de twintigste editie van de Ronde van Bruinisse. van nog twaalf renners het gevaar. De 22 man sterke kopgroep sloeg in min der dan geen tijd een fiks gat en de definitieve afscheiding was een feit. Een van de verrasten was Wim van Kooten. De mede-organisator van het Bruse wielergebeuren onderkende het gevaar te laat. Hij probeerd.e nög wel met assistentie .van,ondermeer Nap Hage de schade fe herstellen, maar de kopgroep daverde zo hard door, dat herstellingsacties tot mislukken gedoemd waren. De hoofdmacht werd gevormd door een groot aantal sterke kleppers. Het grootste werk werd vooral verricht door Patrick Bol, die vanaf het eerste moment op jacht ging naar de attrac tieve leidersprijs, een poging die uit eindelijk ook met succes bekroond zou worden. Hij verbruikte daarbij evenwel zoveel energie, dat hij veel van zijn krachten verspeelde. Later zou hem dat lelijk opbreken. Een ac tieve rol in dc kopgroep was ook weg gelegd voor Tonnie Akkermans uit Zevenbergen, Peter Hofland uit Roo sendaal, Ruud Brouwers uit Teterin- gen en natuurlijk Karei van Goe them. De Zeeuwsvlaming leek serieuze plannen te hebben om Brui nisse op zijn naam te schrijven, maar ook hij had te veel krachten ver bruikt om in de slotfase van zich te doen spreken. Met vele meters voorsprong won Van der Steen voor de tweede keer in zijn carrière de ronde in zijn eigen achter tuin. Vijf jaar geleden was hij voor de eerste keer succesvol geweest. „Het 'legt altijd een zware druk op je om in eigen gemeente te rijden. Het publiek verwacht daar altijd nog iets meer van je, dan elders. Bovendien wordt er door de concurrentie extra op de plaatselijke favoriet gelet", conclu deerde hij, nadat hij de bloemen en kussen van Miss Visserijdagen Liset- te de Ronde in ontvangst had geno men. Het betekende de tiende sei- Na een periode van afwezigheid van wege een fikse ziekte verscheen de populaire ex-voorzitter van het dis trict Zeeland van de KNWU, jurylid en organisator van de wielerronde van Oud-Vosmeer, Wim Timmermans weer op het parcours tijdens de Ron de van Bruinisse. Natuurlijk moest er heel wat worden bijgepraat. zoenzege voor de 21-jarige Bruse amateur, die de laatste jaren nog meer dan voorheen grossiert in over winningen. In 1984 en 1985 behaalde hij telkens achttien overwinningen, „maar ik denk dat ik daar dit jaar niet aan toe kom", stelde hij berekend vast. „Ik ben een week of acht ziek geweest en dat telt in een seizoen flink aan". Vroeg in het seizoen werd Van der Steen winnaar van de slote tappe van de Omloop van Zeeuws- Vlaanderen. „Dat was een van mijn mooiste overwinningen van dit sei zoen, maar in eigen woonplaats win nen vind ik ook mooi". Liefhebbers Bij de liefhebbers prolongeerde Henk Thijssen uit Bladel zijn over winning van het vorig jaar. In de eindsprint met drie medevluchters was hij ruimschoots de snelste. Ad van Veen uit Haaften eindigde als tweede, Dick Zijlmans uit Raams- donk werd derde en Wim Franken uit Roosendaal completeerde het Bra bantse succeg. Achter de vier vluchters won Sam Broersma de sprint van de achtervol gende groep. Hij klopte ondermeer Rien de Putter en de supersnelle Chris van de Bergh uit Oud-Gastel. Het Schouwen-Duivelandse kwartet Dirk van Duivendijk, Tonnie Jume- let, Hans Bal en Peter Kramer reed zich niet in de prijzen. Broersma en zijn Westkapelse gabber Nout Westerbeke probeerden in de slotfase de koers naar hun hand te zetten, maar verder dan enkele meters kwa men zij niet uit de grote groep weg. •Twee ronden voor het eind ondernam Broersma nog een vergeefse solo, maar-hij moest het antwoord: schul dig blijven, toen een kwartet onder leiding van Henk Thijssen over hem heen denderde. „Het zat er vandaag echt niet in", onderkende Broersma. „We hebben van alles geprobeerd, maar er wordt te veel op die witte tri cots van ons gelet". Henk Thijssen greep onlangs naast het Nederlands kampioenschap en eindigde op een banddikte als tweede. De uitslagen van de twintigste Ronde van Bruinisse zien er als volgt uit: Amateurs: 1. Toon van der Steen, Bruinisse 100 km in 2.21.43 uur; 2. Pa trick Bol, Hoeven; 3. op 13 sec. Ruud Brouwers, Teteringen; 4. op 18 sec. Tonnie Akkermans, Zevenbergen; 5. Paul Barten, Zevenbergen; 6. Peter Hofland, Roosendaal; 7. Jos Goeden- dorp, Oudenhoorn; 8. Corné van Rij en, Hoeven; 9. Bob Rasenberg, Ter- heijden; 10. Karei van Goethem, Kloosterzande; 11. Cor de Jong, Rucp- hen; 12. Twan den Braber, Fijnaart; 13. Jan Palings, Oud-Gastel; 14. Peter Mol, 's-Gravenpolder; 15. Jan Bol, Hoeven; 16. Henk Biemans, Hoeven; 17. Thijs Fase, Oud-Vossemeer; 18. Kees de Nooyer, Aagtekerke; 19. Ge rard van Antwerpen, Driewegen; 20. Ed Stevenson, Bergambacht; 21. Wim van Kooten, Bruinisse op 1 ronde. De leidersprijs ging naar Patrick Bol uit Hoeven. Liefhebbers: 1. Henk Thijssen, Bla del 60 km in 1.21.32 uur; 2. Ad van Veen, Haaften; 3. Dick Zijlmans, Raamsdonk; 4. Wim Franken, Roo sendaal; 5. op 7 sec. Sam Broersma, Zoutelande; 6. Rien de Putter, Neder- hemert; 7. Chris van de Bergh, Oud- Gastel; 8. Jos van Baal, Breda; 9. Jos Oreel, Vlissingen; 10. Leo van de Wiel, Breda. Afstoppen Dat was ook het geval met John de Crom. De districtskampioen was re gelmatig mee van de partij geweest in de frontlinie, maar toen het er uitein delijk op aan kwam was hij volko men leeg. Vier ronden voor het einde stapte hij verslagen van de fiets. Een voortijdige afgang beleefde ook dc immer actieve Duitser Andreas Bi- letzki. Kort voordat de echte finale begon kreeg hij problemen met zijn versnellingsapparaat, hetgeen ook hem dwong om vroegtijdig af te stap- Henk Thijssen werd voor het tweede jaar op rij winaar van de Ronde van pen, zodat er uiteindelijk een kop- Bruinisse voor liefhebbers. Miss Visserijdagen Lisette de Ronde overhandigt groep van twintig renners overbleef. hem de bloemen en een fraai herinneringsbord. terwijl speaker Toon van Vijf ronden voor het einde probeerde Oostern verslag doet. een drietal te ontsnappen. Tonnie Ak kermans, Patrick Bol en Toon van der Steen gingen aan de haal en die ont snapping leek kansen te hebben, te meer daar Akkermans en Van dei- Steen dezelfde ploeg vertegenwoordi gen. „Het lijkt vaak zo, dat er dan wordt samengewerkt. Bij sommige ploegen is dat ook zo, maar in dit ge val lag het toch wel even anders", meende Van der Steen na afloop. On langs kaapte Akkermans de overwin ning in Sint Maartensdijk weg voor de neus van de Bruenaar, zodat enige waakzaamheid ook nu zeker op zijn plaats was. Het peleton slingert door de polder van Bruinisse. Derde in de rij een «nn de twee Bruse favorieten en mede- organisator Wim van Kooten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 7