Dreischor weer even vlasdorp van weleer Expositie voor honderdjarige landbouwvereniging Bruinisse Jeugdcircus Reinardi uit Hulst trekpleister op Havenplein Zierikzee op dinsdag 29 juli 5 Auto gestolen Feest in Renesse ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 25 juli 1986' Nr. 23970 Zaterdag 9 augustus Vlasdag DREISCHOR - De bevolking van Dreischor trakteert belangstellenden zaterdag 9 augustus wederom op een Vlasdag. De bezoekers krijgen vanaf 10.00 uur allerlei zaken voorgeschoteld, die met de teelt en/of de bewer king van vlas te maken hebben. De zorgvuldig bewaard gebleven Dorpsring van Dreischor staat als middelpunt van de Vlasdag garant voor een uitstapje naar het verle den van deze Schouwen-Duivelandse plaats. naar de schuur gebracht om te wor den gerepeld. Dat repen hield in dat het vlas van de zaadbolletjes werd ontdaan. Hieruit werd lijnzaad ver kregen, dat werd verkocht voor zaai zaad of voor de produktie van lijno lie. Hierna werd het vlas geroot, dat wil zeggen dat het in een mod dersloot niet water en modder be dekt moest worden. Door het voort durend onder water houden van het vlas onderging het een rottingspro ces; noodzakelijk voor de verdere verwerking. Nadat het uit de sloot werd gehaald kon de tweede fase worden afgerond met het uitspreiden van het vlas op een weiland om te ontzilten en te bleken. Na droging werd het tenslotte naar de schuur gebracht om te worden ge braakt en tot lint te worden gezwin geld. Praktisch alle van vlas afkom stige produkten werden uiteindelijk gebruikt. Zelfs het van de stengel overblijvende afvalprodukt, de lie- men, kunnen verwerkt worden tot de in de bouw gebruikte vezelplaten. Dat de teelt en verwerking van vlas een grote invloed heeft gehad op het leven van grote bevolkingsgroepen moge blijken uit de vele uitdrukkin gen en gezegden, die uit deze tijd stammen. De bekendste is het over de hekel halen. De hekel werd gebruikt om het het vlas te kammen. Bekijken Veel van de oude bewerkingen zijn zaterdag 9 augustus nogeens te bekij ken in Dreischor. Niéuw dit jaar is een orginele, gerestaureerde, zwin- gelmolen. Daarnaast is er een de monstratie vlasspinnen, vlastouw slager en dorsen te zien. Maar er is meer te beleven in Dreischor. Zo zijn er rondritten In een boerensjees, kraampjes en een demonstratie van de vrijwillige brandweer. Een be zoekje aan de gerestaureerde dorps kerk zorgt voor een rustpunt. Zo ook de bezichtiging van het Landbouw museum, dat op loopafstand van de ring ligt. Vanzelfsprekend ontbreekt ook daar de vlascultuur niet. Landbouwer M. D. Bal als een der laatste Mohicanen. BRUINISSE - Ter gelegenheid van het honderd-jarig bestaan van de landbouwvereniging Landbouwbelang is nog tot dit najaar een foto-expositie ingericht in de loun ge van de Rabobank in Bruinisse. De expositie, om het eeuwfeest te onderstrepen, illustreert volgens directeur L. Ottens tevens dat de grondbeginselen van de Rabo bank in de landbouw waren gelegen. De bank is immers als Boerenleenbank gestart in 1919, dus kort bij het oprichtingsjaar van de landbouwvereniging. Pensioen of VUT-regeling? Bal werkte tot 1978, op 83-jarige leeftijd, toen ging hij „afbouwen". Het land en de paarden waren van de gebroer- ders De Jonge, die in de Bruse polder de laatsten waren die met werkpaar den werkten. De foto-expositie geeft oen beeld van de revolutionaire technische ont wikkeling in de landbouw. Daar naast foto's vap herkenbare plekjes rondom Bru. Een van de foto's toont M. D. Bal die als laatste der Mohika nen in Bru en omstreken nog met de paarden werkte. De foto werd in 1978 gemaakt door Jaap Jonker van de DEN HAAG/PARAMARIBO - In het Noordoosten van Surinama, in de omgeving van de grensplaats Albi'na, is donderdag een aantal mensen aan gehouden. Het gaat om burgers, zo heeft het hoofd van de Surinaamse politie in Paramaribo tegenover jour nalisten verklaard. BRUINISSE - Van de parkeer plaats bij Aquadelta is donderdag avond de auto gestolen van de negen tienjarige J. B. uit Nieuwe Tonge. Het betreft een Ford Capri, kenleken 38- HZ-42. UTRECHT - De Nederlandse Spoorwegen zijn „bepaald niet onte vreden" over de gemiddelde bezet ting van de nachttreinen die sinds 1 juni een uurdienst onderhouden tus sen Schiphol en de vier grote steden. BRUSSEL - Nede'rland heeft in de Europese ministerraad krachtig ge protesteerd tegen het feit dat Grie kenland Nederlandse vrachtwagens met kaas tegenhoudt aan zijn gren zen. WASHINGTON - De topconferentie van de Israëlische premier Peres en de Marokkaanse koning Hassan II is voor de Verenigde Staten een „histo rische en waardevolle poging". toen 83-jarige Bal die met de één-pk krachtbron een stuk bonenland aan het slepen is. De inmiddels 91-jarige gepensio neerde landarbeider, die de foto zelf in z'n zorgwoning naast 't Opper heeft hangen, praat nog steeds met liefde over paarden als we hem opzoe ken in verband met die bewuste foto: „Van kindsaf aan ben ik paardachtig geweest en ging ik graag om met de dieren. Van m'n zeventiende tot m'n dertigste jaar ben ik paardenknecht geweest bij de gebroeders Geluk. Zelfs als ze me nu nog een paard met een ouwejaars ploeg zouden geven liep ik er zo mee weg". Van tractoren heeft Bal nooit iets moeten hebben. Oorlog Na z'n dertigste jaar werkte hij in het graanpakhuis van Joh. v. d. Ber ge, tot de oorlog. Daarna deed hij veel seizoenwerk. „Maar altijd buiten in het vrije veld en dat is gezond" stelt de nog altijd kwieke landarbeider die een prachtige eenheid vormt in de natuur op het unieke plaatje van een antieke landbouwprocedure. RENESSE - De VVV in Re- nesse bestaat 75 jaar en gaat dit morgen, zaterdag 26 juli, vieren met een groots podium concert aan de Hogezoom ter hoogte van restaurant de Wig. Het muzikale evenement be gint 's avonds om 20.00 uur en speelt zich af in de open lucht. 's Middags begint het festijn al om 14.00 uur met een loop- en terrasconcert, dat wordt verzorgd door de Leutige Krab ben uit Bergen op Zoom. Vanaf 20.00 uur is het de beurt aan het van radio- en televisie be kende show- en dansorkest En terprise, dat de artiesten Eddy en Ella en de zusjes Wouterse muzikaal begeleidt. Wanneer het weer de organi satie niet in de steek laat, be looft een on ander een succes te worden. Óok in voorgaande ja ren heeft de VW veel belang stellenden mogen ontvangen. ZIERIKZEE - In vijf lokaties in Zierikzee wordt op dinsdag 29 juli de derde Toeristendag afgewerkt van tien uur 's morgens tot vijf uur 's middags. Ook nu worden er weer tal van activiteiten afgewerkt. Op de Balie komt de jeugd aan zijn trekken aan de hand van de wekelijkse kinderrommelmarkt van tien tot twee uur, Country Meindert treedt op in het Havenkwartier en ook is er weer het wekelijkse orgelconcert in de Grote of Nieuwe Kerk. Grootste eenmalige attractie is dit keer jeugdcir cus Reinardi uit Hulst, dat de tenten opslaat op het Ha venplein. Het circus verzorgt drie voorstellingen, die achteréénvolgens om half elf, een uur en drie uur begin nen. Het was februari 1966, de sneeuw was nog niet helemaal gedooid, dat er een advertentietje in de krant stond. Hierin werd gemeld, dat er op woens dagmiddag op een nieuwbouwterrein een grote jeugdcircus-voorstelling ge geven zou worden. Broeder Perpe tuus, die in het Noordbrabantse Haa- ren enkele jaren medewerker was geweest van jeugdcircus II Grigio, las de advertentie en hij ging op de be wuste woensdagmiddag eens pols hoogte nemen. De voorstelling ging door het bar slechte weer niet door, maar het contact tussen de kinderen en broeder Perpetuus resulteerde uit eindelijk wel in de oprichting van jeugdcircus Reinardi. Rond 1 april begonnen de eerste repetities en al spoedig bleek de enorme belangstel ling voor het circus. In de kortste ke ren waren er honderd leden, die allen zeer enthousiast begonnen te repete ren en te trainen. Toen het jeugdcir cus een jaar bestond werd de eerste voorstelling voor publiek gegeven. Het werd een enorm succes en reeds na enkele dagen stroomden de ver zoeken om elders op te treden binnen. Sinds die tijd worden jaarlijks zo'n vijftien uitvoeringen verzorgd. Televisie Jeugdcircus Reinardi was twee maal op de Nederlandse en een keer op de Belgische televisie te zien. Het circus trad niet alleen op in Zeeuws- Vlaanderen, maar trok reeds her haaldelijk door heel Zeeland en West- Brabant. Voorstellingen waren er verder ook in onder andere Rotter dam, Antwerpen, Breda, Maastricht en diverse andere plaatsen in Neder land en België. Het programma van het jeugdcir cus, dat nu op de derde Toeristendag Zierikzee aandoet, is afgestemd op een publiek van alle leeftijden. Hier door is het mogelijk op te treden voor jeugdigen, bejaarden, zieken en personeelsverenigingen, als ook op braderieën, winkelweken, nationale feestdagen en andere evenementen. Het jeugdcircus telt momenteel on geveer 35 leden, jongens en meisjes tussen zes en zestien jaar. Voor het leiden van repetities, de zorg voor kleding en materialen en een vlot verloop van de uitvoeringen beschikt jeugdcircus Reinardi over een vijf tiental medewerkers. Tijdens de drie voorstellingen, die jeugdcircus Rei nardi verzorgt op het Havenplein in Zierikzee, wordt een keus gemaakt uit een groot aantal acts, zoals de ge heimzinnige kist, fietsen op één wiel, rolschaatsen, balansecrders, slangemeisjes, clowns, koorddansen, de grote rollende kogel, rouleurs, de slangenbezweerder, jongleren, su perspringers en een showdans. Tijdens de derde Toeristendag loopt de Fritzlle Jazzband de hele dag door de stad. De band speelt lek ker in het gehoor liggende jazzmu ziek. De arrangementen worden door de leden van de band zelf gemaakt en hebben aardig wat weg van de mu ziek, zoals de Fire House Five die produceert. Natuurlijk zijn ook de clowns Rijn en Trijn weer op de Toe ristendag aanwezig. Zij werken hun programma weer in een andere vol gorde als tijdens de tweede Toeristen dag af. Rijn en Trijn starten om elf uur in het Havenkwartier, ze komen om twaalf uur op de lokatie Mol/Melkmarkt en een uur later zijn ze te zien en te beluisteren op de Schuithaven en Lange Nobelstraat. De serie wordt om twee en drie uur besloten. Om twee uur zijn Rijn en Trijn op de Balie en het Havenplein wordt als laatste aangedaan. Aankleding Ter verfraaiing van de lokaties brengen de winkeliers hun handel op straat, terwijl de terrasjes vrolijk worden opgefleurd met parasols, vlaggen en dergelijke. De lokatie Ha venkwartier pronkt ontegenzegge lijk weer met het nieuwe embleem, dat op alles en nog wat terugkeert. In het Havenkwartier is er 's mid dags weer een roiski-demonstratie en de lokatie Balie biedt de jeugd de mogelijkheid om een rit te maken op een pony. In zijn tocht over de diverse lokaties komt Country Meindert dit keer met zijn gitaar en zijn country and western-repertoire in het Haven kwartier. Ook rijdt de paardentram van Aad van de Graaf weer door Zie rikzee. In de tram ook weer Vincent Koster, die als gids de gasten in de paardentram vertelt over wat er zoal gepasseerd wordt tijdens de rit van ongeveer een half uur. De paarden tram, getrokken door twee fraaie paarden, vertrekt ieder half uur van af het Havenplein voor een rit door het centrum van Zierikzee. Het derde concert in de serie 'Con certen op dinsdagmiddag' in de Grote of Nieuwe Kerk wordt verzorgd door George Stam. De concerten worden gegeven op het grootse Kam- en Van der Meulenorgel. Alle programma's zijn speciaal aan dit orgel aangepast. Ook George Stam heeft een program ma opgesteld, dat aansluit bij het ka rakter van het orgel. Na het bekende Preludium en Fuga in b van Johann Sebastiaan Bach staat het Thema met vier variaties' van de componist Julius Heinrich Knecht op het pro gramma, gevolgd door een Passacag- lia, Koraal en Fuga van Cornelis de Wolf. Op verzoek speelt Stam het Ave Maria van Schubert om daarna te ein digen met eigen werk, een Fantasie op een koraalthema en een Improvi satie. George Stam werd in 1905 in Rotterdam geboren. Hij was onder andere als dirigent werkzaam bij de NCRV en het Tbonkunstkoor. Stam was ook voorzitter van de Nederland se Organisten Vereniging en hij was oprichter van de Protestantse Kerk- muziekschool. Het concert in de Gro te of Nieuwe Kerk begint ook op dins dag 29 juli om twee uur. Aansluitend wordt onder leiding van organist Wim Boer de traditionele orgelwan deltocht langs diverse fraaie Zierik- zeese kerken en orgels. De tocht duurt ongeveer anderhalf uur en aan deelname zijn geen kosten verbon den. Het repelen in uitvoering tijdens Het is niet zo verwonderlijk dat juist Dreischor de aandacht vestigt op de vlascultuur. Al voor 1930 werd in dit dorp op ruime schaal vlas ver bouwd. Met name in de wintermaan den had men vroeger te kampen met grote werkloosheid onder de landar beiders. Als aanvulling op hun karig bestaan, namen velen de verdere be werking van het vlas ter hand. De ve le zwartgeteerde schuren in een typi sche bebouwing herinneren nog aan deze vlas'industrie'. Bewerking De bewerking van het vlas was bij zonder arbeidsintensief en meestal werden daarbij alle gezinsleden inge schakeld. Nadat het vlas op het land geplukt en gedroogd was, werd het Jeugdcircus Reinardi uit Hulst verzorgt op de derde Toeristendag, die op dinsdag 29 juli wordt gehouden, drie voor stellingen op het Zierikzeese Havenplein.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 5