Restauratie interieur Grote Kerk Zierikzee kan wellicht dit najaar van start gaan Braderie Haamstede weer succes ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Auto rijdt in op groepje lifters Kaal en gehavend, maar veel activiteiten ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 25 juli 1985 Nr. 23970 Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J.' van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; 'postbus 1. 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-5071, 01110-4669. 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 40,00; per jaar J 152,50; losse nummers f 0.80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 52 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6.40. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% B.T.W. gedurende tien minuten zelf het grote kerkorgel bespelen. Concerten Meisje gewond RENESSE - Een negen tienjarig meisje, A. M. uit Genemonde, heeft van nacht rond een uur of twee een bovenbeen gebroken, toen zij werd geschept door een auto, die inreed op het groepje lifters waarvan zij deel uitmaakte. Dc automobilist reed na de aanrij ding door. maar volgens getuigenver klaringen moet het de negentienjari ge Duitser R. N. uit München-Glad- bach zijn. Deze werd van zijn bed ge licht, naar het politiebureau overge bracht, maar bleek dermate onder de invloed van alcohol te verkeren dat hij met vergiftigingsverschijnselen in het ziekenhuis moest worden opge nomen. Het groepje lifters stond langs de Hogezoom in Renesse, toen de auto op hen inreed. De bestuurder werd herkend en het kenteken genoteerd. Getuigen wisten ook zijn verblijf plaats te melden. Tbvens droeg zijn auto sporen van de aanrijding. Hij kan beschuldigd worden van drie fei ten: toebrengen van zwaar lichame lijk letsel door schuld, doorrijden na een aanrijding met achterlaten van gewonden en rijden onder invloed. Hoewel het interieur van de Grote Kerk een kale en gehavende aanblik biedt, ivorden er diverse activiteiten georga niseerd. ZIERIKZEE - Er bestaat goede hoop, dat wellicht nog dit najaar begonnen kan worden met een eerste fase van de restauratie van het interieur van de Grote of Nieuwe Kerk te Zierikzee. De heer H. M. van der Post, woord voerder van de Schouwen-Duivelandse werkgroep van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken liet desgevraagd we ten, dat Monumentenzorg inmiddels een eerste toezeg ging heeft gedaan voor een bijdrage tussen de 300.000,en 400.000,in de restauratiekosten. Dat is uiteraard nog niet voldoen de voor de totale restauratie van het zwaar verpauperde interieur en Van -der Post sprak dan ook de hoop uit, dat Monumentenzorg na verloop van tijd nog verder met subsidie over de brug zal komen. Desalniettemin achtte hij het mogelijk, dat - op grond van de huidige toezegging - wellicht nog dit najaar met de restauratie kan worden begonnen. Dat kan overigens niet voor half oktober, want van 12 september tot en met 4 oktober zal het kerkgebouw worden verhuurd aan de aannemer scombinatie Dosbouw, die in deze ruimte een speciale expositie betref fende de Oosterscheldewerken zal houden. Woordvoerder L. A. van der Schel de van de regionale werkgroep Stich ting Oude Zeeuwse Kerken liet des gevraagd weten, dat ten behoeve van deze tentoonstelling de banken uit de Grote Kerk verwijderd en elders op geslagen zullen worden. Verder deel de hij mede, dat het in de bedoeling ligt tijdens deze expositie het fraaie Kam en Van der Meulenorgel van tijd tot tijd te laten bespelen. Orgelcommissie Dat orgel van de Grote Kerk vormt eigenlijk weer een verhaal op zich, want ook dat is'dringend aan restau ratie toe. Ten bèKöeve van het bijeen vergaren van ongeveer tien procent - te weten 35.000,— - van de totale restauratiekosten werd enkele jaren geleden een special? pfgéjjcornmissie gevormd. De leden van deze commis sie hebben met veel enthousiasme hun schouders gezet onder diverse ac tiviteiten, die inmiddels een bedrag van ongeveer 10.000,— hebben opge leverd. Het einddoel is dus nog niet bereikt en voorlopig gaat de orgel commissie dan ook door met haar werk. De dames H. M. Pannekoek-Van der Weele, M. W. Schot-Rentier en de heer L. Schol zijn derhalve tijdens el ke toeristendinsdag in de Grote Kerk aanwezig om belangstellende bezoe kers te ontvangen in dit in Zierikzee zo dominerende kerkgebouw. Gerestaureerd De buitenkant daarvan werd - zoals wellicht bekend - enkele jaren gele den ingrijpend gerestaureerd, nadat de Stichting Oude Zeeuwse Kerken het gebouw in eigendom had verkre gen en de benodigde fondsen voor die restauratie had verworven. Geld voor de interieurrenovatie was er toen ech ter niet meer. Wie, uitgenodigd door het indrukwekkend bordes, de Grote Kerk betrad, wachtte de aanblik van een kale en flink gehavende binnen zijde. Dat echter heeft enkele initia tiefnemers er niet van kunnen weer houden diverse activiteiten in dit kerkgebouw te laten plaatsvinden. Schoonmaakbeurt In eerste instantie was dat dus de orgelcommissie, die het ook voor el kaar kreeg, een groep vrijwilligers bijeen te krijgen voor het proviso risch opruimen en schoonmaken van het interieur, dat er kort na die bui tenrestauratie, helemaal wanordelijk bijlag. De grote schoonmaakbeurt le verde wel enig resultaat op, maar daar werden de vele kapotte banken en de afbrokkelende zuilen natuur lijk niet mee hersteld. Toch werden er diverse activiteiten georganiseerd en de bezoekers bleken voorlopig de ver pauperde aanblik wel voor lief té wil len nemen. Dat kwam onder meer tot uiting vorig jaar tijdens de indruk wekkende bevrijdingsdienst op 5 mei toen ruim elfhonderd bezoekers in de Grote Kerk bijeen kwamen. Verder bood de kerk onlangs nog - in juni - plaats aan het Zeeuws Or kest, dat deze locatie koos voor het jaarlijks concert in Zierikzee. Iemand, die deze activiteiten toe juicht is orgelcommissielid mevrouw Pannekoek. ,,De kerk moet weer in het centrum van de belangstelling worden gesteld", luidt haar mening en de zes toeristendagen in Zierikzee bieden daar, volgens haar, een goede gelegenheid toe. Het talrijk publiek, dat tijdens zo'n toeristendag door de Poststraat trekt, wordt met een groot bord 'Wel kom' dan ook uitgenodigd voor een bezoek. Voor de kinderen is er een zo genaamde rollibaan; een spelletje waar altijd een prijsje mee is te win nen. Verder worden er ansichtkaar ten verkocht en mogen belangstellen den a raison van één tientje HAAMSTEDE - De Middenstandsvereniging Haamstede kan niet anders dan tevreden zijn over het verloop van de braderie-reeks. De derde braderie zit er op en trok ivederom behoorlijk wat belangstellenden, ondanks het feit. dat het weer in eerste instantie andere plannen leek te hebben. Het zit de ondernemers mee. dat er absoluut geen sptake van enig strandweer is geweest. Wellicht zagen de toeristen de braderie in Haamstede donderdag als een welkom eve nement. Er staan hen nog twee braderieën te wachten, namelijk op de donderdagen 31 juli en 7 augustus. Zoals boven staande foto aantoont deden (ook) de allerjongste marktkooplieden prima zaken. In de middaguren wordt van twee tot drie uur een concert verzorgd door een geroutineerde c.q. professionele organist. Tijdens de twee voorgaande toeristendagen waren dat Jan J. van den Berg en Charles de Wolff. Op de derde toeristendag - dinsdag 29 juli - zal het concert worden verzorgd door George Stam. Vervolgens zal op 5 au gustus het jongenskoor van de Zeeuwse Koorschool onder leiding van Evert Heijblok een optreden ver zorgen en de rij wordt gesloten door Marco Bij de Vaate op de laatste toe ristendag op dinsdag 12 augustus. Aansluitend op de orgelconcerten volgt de orgelwandeltocht langs de Zierikzeese orgels in andere kerken in de stad. Die orgelwandeltochten blijken, evenals de concerten, een goede belangstelling te hebben. Mevrouw Pannekoek heeft verder initiatief genomen zo mogelijk elke dinsdag de bezoekers ook een exposi tie in de kerk te kunnen bieden. Deze week betrof dat een tentoonstelling van het batikwerk van Els van Baar- le uit Burgh-Haamstede. Dinsdag 29 juli is het de beurt aan Toos de Visser uit Brouwershaven. Zij stelt haar ac- quarellen - voornamelijk stillevens - ten toon. Tbos de Visser volgde haar opleiding aan de Academie voor Beel dende Vorming in Amersfoort, waar zij zelf ook docente handvaardigheid was. De kunstenares woont sinds tien jaar in Brouwershaven. Sinds vorig jaar september heeft zij haar kunst beoefening weer actief opgepakt. Dat resulteerde in exposities op de Meu- belcxpo in Stellendam en bij meubel huis Paauwe in Zonnemaire. Geen beroeps Huib besloot na zijn gymnasiumo pleiding geen beroepsmusicus te wor den, maar ging naar de universiteit. In 1963 behaalde hij zijn doctoraal examen Nederlandse taal- en letter kunde cum laude; in 1967 promoveer de hij op de psalm- en lieddichter Dirk Rafaelsz Camphuysen. Hij kreeg een professionele oplei ding als kerkorganist van Simon C. Jansen, organist van de Westerkerk te Amsterdam en hoofdleraar aan het Amsterdams Conservatorium, die zijn spel en zijn smaak grotendeels gevormd heeft. HAAMSTEDE Opbrengst De afdeling Schouwen-Westhoek van de Welfaregroep van het Nederlandse Rode Kruis heeft tijdens de braderie 674,55 gulden binnengekregen door een succesvolle verkoop van hand werkstukken. BROUWERSHAVEN Vliegclub Leden van de onlangs opgerichte vliegclub Brouwershaven maken za terdag 26 juli een reisje naar het Bel gische ULV-veld Basy-Thy, dat ten zuiden van Brussel ligt. Zij willen hiermee in de praktijk kennis maken met het ultra lichte vliegtuig door er zelf in mee te vliegen. Een mogelijk heid, die in Basy-Thy aanwezig is on der leiding van een ervaren instruc teur. Het gezelschap maakt de reis pet bus. die om 09 (H) uur vertrekt vanaf de Markt te Brouwershaven. BRUINISSE Helm gestolen In het Oorlogsmuseum van Brui- nisse werd de diefstal ontdekt van een helm uit de Tweede Oorlog. Het betrof een Duitse helm die op het hoofd stond van een model in bijpas send uniform. Eigenaar is H. K. uit Bruinisse. Jubileum Geheel los van de activiteiten van de orgelcommissie tijdens de toe ristendagen staat het concert, dat op zaterdagavond 2 augustus in de Grote Kerk gaat plaatsvinden. Dat betreft de viering van het 25-jarig organist jubileum van oud Zierikzeeënaar Huib van den Doel uit Voorthuizen. Huib van den Doel werd in 1937 te Zierikzee geboren. Zijn besluit orga nist te worden, maakte hij op zeer jeugdige leeftijd, nadat hij op de ra dio Bachs grote Fantasia in Fuga in g had gehoord. Een belangrijk sturend advies voor zijn latere muzikale loopbaan gaf toenmalig directeur van de Zie rikzeese muziekschool Jac. M. Luy- kenaar met de raad eerst eens een aantal jaren te studeren op de piano. Nadat Huib als het ware door Luy- kenaar was ondergedompeld in het pianospel, kreeg hij op vijftienjarige leeftijd pas orgelles van Riek Gunst, hetgeen weldra resultaten tot gevolg had. Zo verving hij snel als organist in de Gereformeerde kerk en in de Grote Kerk te Zierikzee, waar één van zijn geliefde werken de vijfde or- gelsymhonie van Widor was; een werk dat Huib van den Doel ook zaterdagavond 2 augustus ten gehore zal brengen. In 1961 werd hij, na een zwaar ver gelijkend examen, afgenomen door Cor Kee, benoemd tot organist in de Pniëlkerk te Amsterdam. Toen hij in 1970 naar Hoevelaken verhuisde we gens benoeming tot directeur van het Christelijk Pedagogisch Studiecen trum, werd hij benoemd tot hoofdor ganist van de Gereformeerde kerk te Barneveld. Over de noodzaak van restauratie van het interieur van de Grote Kerk be hoeft geen twijfel te bestaan. De leden van de orgelcommissie spannen zich elke toeristendinsdag in weer wat geld binnen te krijgen ten behoeve van de'restauratie van het fraaie Kam- en Van der Meulen-orgel. In 1980 werd Van den Doel benoemd tot directeur van de Nationale Zie kenhuisraad. Hij heeft als organist meegewerkt aan een paar grammofoonplaten en aan tal van openbare uitvoeringen in Amsterdam. In Barneveld geeft hij gemiddeld eens per jaar een concert en voor de viering van zijn zilveren jubileum als organist heeft hij de keus laten vallen op zijn geboor testad Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 3