Samenwerking kleinere Zeeuwse reisbureaus voor toekomst noodzaak Universiteit enquêteert publiek centrum Renesse Altijd Raak! Mini-scheepvaartmuseum biedt grootse collectie JA DE ZIERIKZEESCHE COURANT POLITIEMENSEN GEWOND BIJ VECHTPARTIJ ZIERIKZEESCHE Rfl NIEUWSBODE ia Fietser gewond in Bruinisse Inbraak in caravan WAT HET ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Restauratie Jeugdcircus Jubileum Van der Steen De restauratie van de Grote Kerk in Zierikzee Tijdens de derde Toeristendag in Zierikzee fun- Ponyclub De Schouwse Ruiters uit Dreischor De twintigste amateurwielerronde van Bruinis- kan wellicht dit najaar van start gaan. Monu- geert jeugdcircus Reinardi uit Hulst naast tal bestaat twintig jaar. Ter gelegenheid van dit ju- se werd een boeiende happening, die uiteinde- mentenzorg heeft een eerste toezegging van van andere activiteiten als de hoofdattractie op bileum organiseert de vereniging een groots lijk werd gewonnen door de plaatselijke favoriet Toon van der Steen. (Pag 7). VRIJDAG 25 JULI 1986 142ste jaargang Nr. 23970 drie vier ton gedaan. (Pag. 3) het Havenplein. (Pag. 5). jubileum-concours. (Pag 6/7). WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Hij reist het best, die weet wanneer terug te keren. Middleton Script'e ran studente Monique Maas uit Ouwerkerk Naast de ongeregeldheden kent Renesse toch voornamelijk gezelligheid; zeker overdag. Volgens burgemeester J. L. Niemantsverdriet wordt dat weieens onderbelicht. Dat is de voornaamste conclusie van Monique Maas uit Ouwerkerk, studente aan het Nederlands Weten schappelijk Instituut voor Toerisme en Recreatie in Breda. Zij heeft uit voerig onderzoek gedaan naar de po sitie van de kleinere reisbureaus in de provincie en haar onderzoeksre sultaten verwerkt in een scriptie. RENESSE - Twee politie mensen van het korps Schouwen-Duiveland zijn vannacht gewond geraakt bij een vechtpartij in Re- nesse. Eén van hen liep een lichte hersenschudding op, beiden hadden flinke bloedduitstortingen. Zonder enige reden begon een groepje van een stuk of tien jongelui op De Zoom in Renesse te vechten, waarbij gebruik werd gemaakt van messen, onder andere' een Stanley- mes. Vanochtend werd een aantal ver dachten naar het politiebureau in Zierikzee gebracht. Zij waren ver deeld over twee auto's aangehouden in Hellevoetsluis en in Rotterdam. vervolg pagina 2 Studie naar negatief beeld over badplaats RENESSE - Studenten van de universiteit in Gronin gen houden dit weekeinde onder de bezoekers van Renes se een enquête over de negatieve invloeden van het toe risme in de Westhoek, als vandalisme en geweld. Hiermee trachten zij een goed beeld te krijgen van de ge dachten en verwachtingen, die de recreanten hebben tij dens hun reis naar de badplaats. Burgemeester J. L. Nie- mantsverdriet-Leenheer verklaart desgevraagd de resultaten van het onderzoek zeker te zullen betrekken in de gemeentelijke bestrijding van de criminaliteit. „Ons doel is om van Renesse weer een rustige plaats te maken. In de zo mermaanden is Renesse natuurlijk een grote stad en daar komen altijd ongeregeldheden voor, alleen lees je er bij andere steden niets over in de krant", aldus de eerste burger. Rustig en gezellig kunnen volgens Nie mantsverdriet prima samengaan en Een abonnement op de Zierikzeesche Nieuwsbode is altijd raak. Daar kunt u zeker van zijn. A Jaarabonnement voor de prijs van 10 maanden! Gratis pentekening van Zierikzee! Schitterende pentekening op posterformaat 50 x 65 cm Voor geen 152,50 maar slechts 127,10 blijft u een jaar lang uitstekend op de hoogte van uitgebreid regionaal nieuws. De Zierikzeesche Nieuwsbode, 142 jaar geleden voor het eerst ver schenen, is uniek in Nederland. Dat mogen we best stellen! Nü. in 1986 is de Zierikzeesche Nieuwsbode helemaal van deze tijd. Modern en objectief met nieuws waar uw interesse naar uitgaat. Veelzijdig door de veie extra bijlagen, zoals: Mode- en autobijiagen Sport- en expo bijlagen enz. Veelzijdig ook door de vele vaste rubrieken, we noemen even midden in de middenstand. puzzelrubriek, ons feuilleton Nou ja. teveel om op te noemen U moet 'm gewoon zelf lezen' dè krant van schouwen - duiveland! ze erkent, dat een toeristenplaats als Renesse nooit gevrijwaard kan zijn van negatieve voorvallen. Krant ,,De mensen lezen in de krant al leen de negatieve zaken. Ik zeg niet dat het dekranten te verwijten is, maar je moet die berichtgeving wel relativeren. Buiten de nachtelijke uren is het over het algemeen heel ge zellig in Renesse. En als er 's nachts dan een tiental jongeren aggressief gedrag vertoont, dan zijn dat er toch maar enkelen", legt ze uit. Om nu te bezien hoe de recreant staat tegenover het negatieve imago dat Renesse heeft wordt een onder zoek verricht door de universiteit. ZIERIKZEE - Tengevolge van een aantal ontwikkelin gen in en rond het toerisme wordt de bestaanszekerheid van de kleinere reisbureaus bedreigd. In Zeeland wordt deze problematiek versterkt door de geografische vorm van de provincie. Toch is de positie van deze branch niet zo slecht als wel wordt voorgespiegeld. Een goede onder linge samenwerking tussen de verschillende bureaus kan eventuele moeilijkheden in de toekomst voorkomen. Men moet zich dan wel wapenen. Volgens Maas functioneren de Zeeuwse reisbureaus momenteel pri ma. Met een blik op de toekomst lijkt samenwerken een belangrijk middel, zoals volgens haar blijkt uit het suc ces van een keten als Toerkoop. Het bundelen van de krachten uit zich in Zeeland nu in de ANVR, regio Zee land en daarmee is de branch op de goede weg „hoewel de uitneenlopen- de achtergronden van de Zeeuwse reisbureaus een ontwikkeling tot een commerciële organisatie als Tber- koop in de weg staan". De studente acht het van groot be lang, dat een reisbureau beschikt over kwalitatief goede medewerkers. Zij dienen vakliteratuur bij te hou den, voortdurend cursussen te volgen en aan studiereizen deel te nemen om te bereiken dat de vakkennis 100 is. Maar - zo schrijft Maas - juist bij -de kleine bureaus stuit men daarbij op het personeelsprobleem „dat al leen kan worden opgelost door het aannemen van meer medewerkers". Door ziekte, studie en vrije tijd ko men de bureaus vaak in de knel en trekken invalkrachten aan, die vaak niet voldoende kennis over het werk hebben. Maar het aantrekken van extra per soneel is veelal niet de bekostigen. Wellicht, dat de ANVR-Zeeland deze problemen kan opvangen via samen werking op het gebied van de oproep bare medewerkers. „Alle reisbureaus zouden gezamenlijk gebruik kunnen maken van een klein aantal inval krachten, bijvoorbeeld 1 voor Zeeuws-Vlaanderen, 2 voor. Middel burg en Vlissingen en 1 voor Zierik zee en Goes". Hiervoor zijn ook enkele studenten uit de regio aangetrokken, wiens re sultaten worden verwerkt in een scriptie. Het is voor de gemeente Wester- schouwen de zoveelste poging om een einde te maken aan de ongeregeldhe den in Renesse. De burgemeester heeft de stellige overtuiging, dat de eerder genomen maatregelen ook dit seizoen weer hun vruchten afwerpen. Zo blijkt de bewaakte fietsenstalling (in het leven geroepen om de fietsen diefstal tegen te gaan) aan te slaan bij de recreanten. „In eerste instantie waren er maar twee fietsen, maar nu neemt dat aantal sterk toe. De toerist wordt bekend met de stalling en dat is een goede zaak". Een evaluatie aan het einde van de seizoen moet uitwijzen of de gemeen te met haar actieve beleid de goede weg is ingeslagen. „Dan bekijken we ook weer welke andere maatregelen effectief kunnen werken", zegt me vrouw Niemantsverdriet, die zich schaart achter de meeste conclusies van het onlangs verschenen rapport Wat zullen we doen vandaag van het Zeeuws Consultatiebureau voor Al cohol en Drugs. Juist de klemtoon op de gezamelijke bestrijding van de randverschijnselen heeft de grote voorkeur van de burgemeester; geza menlijk met politie, horeca- exploitanten, bevolking, gemeente en toeristen. Waar eerst werd gesloopt wordt nu verzameld Naam Adres Postcode Plaats Ik neem een jaarabonnement op de Zierikzeesche Nieuwsbode' IK BETAAL DUS GEEN 152.SO MAAR SLECHTS 127.10 ZIERIKZEESCHEI NIEUWSBODE! ANTWOORDNUMMER 12 4300 VB ZIERIKZEE (postzegel is met nodig) OUWERKERK - In de jaren, dat Joop van der Marei meewerkte in het oudertijk bedrijf; de scheepssloperij op Viane nabij Ouwerkerk, heeft hij het weieens een beetje moeilijk gehad, erkent hijzelf. Er werd soms meer gesloopt dan in zijn ogen noodzakelijk was en dat heeft hij immer betreurd. In zijn hart was Joop ook helemaal geen sloper, maar een verzamelaar. Zijn belangstelling ging van jongs af aan al uit naar schepen en alles wat daarmee samenhing. Alles wat Joop op nautisch gebied te pakken kreeg, bewaarde hij. Dat zijn rijke collectie waard is bekeken te worden, bewijst een bezoek aan het sinds enkele weken op Viane gevestigde mini- scheepvaartmuseum. De omschrijving 'mini' doet eigen lijk geen recht aan die grootste ver zameling scheepsmodellen, nauti sche attributen, duizende foto's en talloze boeken, die in het bescheiden houten onderkomen op de voormali ge scheepssloperij is ondergebracht. Joop kan niet helemaal het waarom aangeven, maar de sectoren visserij en marine haddon veel minder zijn belangstelling. Hij richtte zijn aan dacht vooral op oorlogsschepen, koopvaardij, sleep- en duw vaart, vrachtboten en wat dies meer zij. Ook de bijzondere vaartuigen, die ten behoeve van de Oosterschelde- werken werden gebouwd, hadden breder aanbod is en de consument wijzen op de mogelijkheid, dat zelf- samengestelde reizen geboekt kun nen worden. Voorts denkt Maas aan zaken als actieve benadering van de consument middels advertenties; het constant in de gaten houden van het reisaanbod en de vraag van de consument. Dit al les om de omzet te waarborgen. Aan het onderzoek is ook medewerking verleend door reisburo Van Oeveren in Zierikzee. BRUINISSE - De zestigjarige C. van G. uit Bruinisse heeft donderdag middag om kwart over een sleutel- Lsenfractuur opgelopen, toen deze per fiets in aanrijding kwam met een auto. De gewonde sloeg van de Industrie weg de Dorpslaan en en zou geen voorrang hebben verleend aan de auto, die werd bestuurd door de 48- jarige J. van D., eveneens uit Bruinis se. RENESSE - Donderdag ontdekte Th. v. d. V. uit Tilburg dat er in zijn caravan, staande op een camping te Renesse, was ingebroken. Vermist werden een mapje met onder andere paspoort en ziekenfondspapieren, plus een bedrag van vierhonderd gul den. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Invallers Deze invallers hebben dan vaker werk, aldus Maas, zodat ze meer rou tine krijgen én houden. De kennis kan worden vergroot door in ANVR- regio Zeeland-verband studiedagen of kleine cursussen te geven. Naast het personele aspect zouden de ANVR-reisbureaus zich beter moe ten profileren naar de consument als vakman „als warme bakker onder de reisverkopers". Hierbij denkt de stu dente ondermeer aan de serviceverle ning, die hoog in het vaandel staat, het geven van meer bestemmingsin formatie, kenbaar maken dat er een WORDT WEER. zijn interesse. Niet zo verwonderlijk, want Joop is de afgelopen acht jaar daar als werknemer nauw bij betrok ken geweest. Eerst enkele jaren als kapitein op het duikvaartuig 'Hille- chien' en later als medewerker op het asfaltschip 'Jan Heijmans'. Romantiek zoek Zowel historie als heden zijn der halve te vinden in het mirti- scheepvaart.museum van Joop van der Marei. Waar hij echter niks om geeft zijn de moderne containersche pen; volgens hem een soort drijvende flatgebouwen waarbij de romantiek geheel zoek is. Zijn huis in Kcrkwerve kwam langzamerhand bomvol te staan met de veelomvattende scheepvaartcol lectie. D'r kon op den duur bij wijze van spreken geen bootje meer bij. De verkassing naar Viane, waar de scheepssloperij door familie omstandigheden in oktober vorig jaar ophield te bestaan, bood uit komst. Vervolg pag. 8 Verwachting Deltagebied tot zater dagavond: Bewolking Een volgende oceaanstoring kon digt zich aan en zal ook weer voor vrij veel bewolking gaan zorgen. Maar eerst zijn er nog wat opklaringen. De west zuidwestelijke wind is overwe gend matig tot vrij krachtig. De mini mumtemperatuur voor de komende nacht is 14 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 29 juli: Zondag: Perioden met zon Kans op neerslag: 40%. Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 21 graden Windkracht: zuidwest 4 Maandag'. Perioden met zon Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 14 graden Middagtemp.: 24 graden Windkracht: zuidwest 4 Dinsdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 14 graden Middagtemp.: 23 graden Windkracht: zuidwest 3 ZON- EN MAANSTANDEN 26 juli Zon op 05.51, onder 21.40 Maan op 23.52, onder 12.03 27 juli Zon op 05.53, onder 21.38 Maan op onder 13.18 28 juli Zon op 05.54, onder 21.37 Maan op 00.03, onder 14.32 Laatste Kwartier: 28 juli (17.34) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Boven de Azoren ligt een hogedrukgebied. Aan de noordflank ervan trekken depressies van New- Foundland naar Scandinavië. Tussen voornoemde systemen staat een krachtige westelijke stroming. Za terdag is er veel bewolking met kans op enige regen. Door luchtdrukstij gingen boven Frankrijk wordt dro gere lucht aangevoerd. Hierdoor is het zondag overwegend zonnig en ko men de maximum-temperaturen bo ven de 20 granden te liggen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 1