Altijd Raak! Tweeverdienerswet riep veel onrust en talloze vragen op Milieufederatie maakt bezwaar tegen kwelscherm in Flaauwers JA (fik c- Gewonde bij vechtpartij DE ZIERIKZEESCHE COURANT Ook bij regionale instellingen Interim voorzitter VVV-Brouw WAT HET Hilversumse scoutinggroep in Brouw Record Neeltje Jans ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ia Z1ERIKZEESCH E NIEUWSBODE Doorslaand succes Rolemmer Braderie Westelijk Schouwen De Zeeuwse subsidieregeling voor het beheer Het centrum van Zierikzee krijgt de rolemmer Na een natte start in de ochtenduren werd de Een aantal amazones van de landelijke rijver en behoud van kleine landschapselementen in september. Dit gebied fungeert als laatste en eerste braderie van Burgh, die werd gehouden eniging Westelijk Schouwen behaalde uitste- blijkt een doorslaand succes. Dat blijkt uit het moeilijkste van heel Schouwen-Duiveland. rondom de kerk, een succes met drieduizend kende resultaten op het grootse concours in SLZ-jaarverslag. (Pag. 2). (Pag 3). bezoekers. (Pag. 4). Zaamslag. (Pag 9). DONDERDAG 24 JULI 1986 142ste jaargang Nr. 23969 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Als gij een wijs antwoord verlangt, moet gij ook verstan dig vragen. Goethe ZIERIKZEE - De tweeverdienerswet - de regeling waardoor vrouwen meer belasting moesten gaan betalen - heeft veel onrust teweeg gebracht. Landelijk weerhield het enkele duizenden vrouwen ervan een baan buitens huis te zoeken, zo blijkt uit een onderzoek van het econo misch instituut van de Rijksuniversiteit in Utrecht. Re gionaal had de tweeverdienerswet bij slechts enkele instellingen met relatief veel vrouwelijk personeel een aantal ontslagaanvragen tot gevolg. De grote onzeker heid over hoe die nieuwe regeling nou concreet zou uit pakken gaf aanvankelijk echter de grootste onrust. over de bezuinigingsrace van het rijk ten aanzien van de personeelsvoorzie ning in verzorgingstehuizen en instel lingen. Aanvankelijk had de tweever dienerswet in De Wieken tot gevolg, dat een aantal medewerksters op ei gen verzoek minder uren ging wer ken. Dat was toen nog wel op te van- De onderzoekers van het econo misch instituut van de Rijksuniver siteit van Utrecht noemen de nega tieve effecten van de nieuwe wetgeving 'zeer gering'. Misschien is een aantal van negenduizend vrou wen dat ook wel, hoewel je daarover natuurlijk van mening kunt verschil len. In een klein gebied als Schouwen- Duiveland moeten aantallen uiter aard heel anders geïnterpreteerd worden. Daar is het immers duidelijk te merken als vijftien bejaarden helpsters plotseling afhaken. Probleempjes Directeur van de Federatie Maat schappelijke Dienstverlening voor Midden- en Noord-Zeeland de heer J. H. Stoutjesdijk erkent dan ook, dat de paniek rond de tweeverdienerswet deze instelling aanvankelijk wel wat probleempjes heeft opgeleverd. Bij de federatie zijn in totaal driehon derd medewerkers - voornamelijk vrouwen - in dienst. Toen de eerste In dianenverhalen over de gevolgen van de tweeverdienerswet de ronde de den, leidde dat bij vijftien mede werksters (overwegend Alfa helpsters) tot spontane ontslagaan vragen. 'Stoutjesdijk laat echter weten, dat de Federatie nauwelijks moeite heeft gehad dat hiaat snel op te vullen, want men had de beschik king over wachtlijsten met namen van vrouwen, die nog wel graag aan de slag wilden. Stoutjesdijk heeft ervaren, dat - nu de onrust rond de tweeverdienerswet is weggenomen - de negatieve effec ten niet meer merkbaar zijn. Een woordvoerder op de afdeling personeelszaken van de Oosterschel- deziekenhuizen laat desgevraagd we ten, dat de tweeverdienerswet in het Zweedse Rode Kruis te Ziekenhuis, waar eveneens veel vrouwen werk zaam zijn in de verpleging, tot geen enkele ontslagaanvrage aanleiding heeft gegeven. Wel werd de afdeling geconfronteerd met vragen over de directe gevolgen van één en ander. In de praktijk bleek men daar na ver loop van tijd antwoord op te kunnen geven. Onduidelijkheid Ook de heer A. van der Schelde, di recteur van verzorgingstehuis Bor- rendamme verwijst naar de talrijke vragen onder het (vrouwelijk) perso neel als gevolg van de grote onduide lijkheid over de preciese effecten van de tweeverdienerswet. Een gegeven, waar men, volgens hem, bij vrijwel alle bedrijven en instellingen mee werd geconfronteerd. Hij erkent, dat de nieuwe regeling uiteraard finan ciële gevolgen heeft gehad voor enke le medewerksters, maar tot ontsla gaanvragen heeft dat niet geleid. Bezuinigingsrace De heer P. D. Markensteijn, direc teur van het verzorginstehuis 'De Wieken' in Zierikzee uit zijn kritiek BROUWERSHAVEN - De VVV Brouwershaven heeft haar bestuurs lid C. J. T. van Velzen uit Dreischor aangesteld als interim-voorzitter. Tijdens de algemene ledenvergade ring in september hoopt het bestuur een nieuwe, definitieve, voorzitter te kiezen. Zoals bekend kampt de VW met een gebrek aan belangstelling voor het voorzitterschap. Om het werk van de organisatie toch in goede banen te leiden is Van Velzen nu tijdelijk aan gesteld. Hij draagt zijn functie straks weer over omdat - zo legt hij uit ,,de VW streeft naar een voorzitter uit Brouwershaven". gen, maar nu er van overheidswege reeds drie jaar wordt bezuinigd op de personeelskosten, is de rek er volgens Markensteijn volledig uit. Hij bena drukt dat er uiteraard prioriteiten gesteld worden en dat de verzorging van de bewoners als het allerbelang rijkste wordt beschouwd. Maar ook ten aanzien 'van prioriteitstelling acht hij grenzen aanwezig. De druk op het personeel kan weieens te groot worden. Hij zegt de toekomst somber in te zien, omdat het rijk naar zijn mening, geheel verkeerd bezig is. Zijn kritiek komt duidelijk overeen met de noodkreet, die de Nationale Ziekenhuisraad (NZR) deze week ook liet horen. Markensteijn heeft inmiddels ook moeten ervaren, dat het steeds moei lijker wordt tijdelijk personeel aan te trekken. Men wil graag enige ze kerheid ten aanzien van een bepaal de termijn, maar contracten zijn vrij- vervolg pagina 3 RENESSE - Bij vechtpartij in een discotheek te Renesse heeft de achttienjarige R. B. uit Kerkrade dinsdag omstreeks middernacht een enkelbreuk opgelopen. Hij is opgenomen in het Zweedse Rode Kruis- ziekenhuis te Zierikzee. De veroorzakers van de vechtpartij, drie Bel gen, werden door de portier de deur uitgewerkt en zijn tot op heden niet achterhaald. De politie vraagt getuigen of degenen die inlichtingen kunnen verschaffen over een auto van de Belgen, zich te melden. Er vielen klappen, nadat de Belgen het bier van de jongeman uit Kerkrade en zijn negentienjarige vriend G. J. hadden afgepakt. De por tier haalde de vechtenden uit elkaar en verwijderde het groepje Belgen. Na doktersonderzoek werd het gewenst geacht B. naar het ziekenhuis te brengen, waar zijn enkelbreuk werd geconstateerd. Diezelfde nacht om een uur hield de politie twee twintigjarigen uit Waddinxveen aan: E. de R. en A. van D. Zij werden door RB. uit het café gezet, waar hij werkzaam is, omdat ze moeilijkheden veroorzaakten. Het stel kwam echter later op de avond terug en kreeg weer onenigheid met B. omdat ze zich bierglazen wilden toe-eigenen. Van D. gooide daar op een glas naar B., waarna een vechtpartij ontstond en een van de ver dachten een mes trok. Deze werd door B. overmeesterd, waarna de ge waarschuwde politie het tweetal arresteerde. Van D. verwondingen werden in eerste instantie nog in het ziekenhuis bekeken, maar die ble ken niet ernstig. Dus kon hij vriend De R. vergezellen op het bureau van politie. Brouwershaven Ook in Brouwershaven ging het mis tussen vakantiegangers. Twee groepjes jongelui, beide bestaande uit een man of tien, hadden het met elkaar aan de stok in een discotheek aan de Molenstraat. De ruzie werd buiten uitgevochten, waarbij gebruik werd gemaakt van messen. Het ene groepje vakantiegangers deed aangifte van mishandeling en had schrammen opgelopen. De andere groep was er vandoor, toen de politie arriveerde. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's h/DJ?DT WEER. Vooral onder vrouwelijk personeel in verpleging en gezondheidszorg bracht de tweeverdienerswet aanvankelijk nog al wat onrust teweeg. Diefstal fototas HAAMSTEDE - Een fototas met in houd met een totale waarde van 1300 gulden werd dinsdagmiddag gestolen bij de Duinovergang te Renesse. Eige naar J. D. had hem even aan de kant van de weg neergezet, waarna zijn spullen verdwenen bleken. BROUWERSHAVEN - Op het ter rein van de scoutinggroep Brouwers haven onder aan de Grevelingendijk bij het Slingerbos bivakeerde de af gelopen week de Argonauten scou tinggroep uit Hilversum. Een 'stam' bestaande uit jongeren van zestien tot twintig jaar die een opleiding volgen voor leider. Onder hen bevond zich de zoon van de bekende radio- en televisie presen tatrice Anne van Egmond die er tij dens een radiouitzending dan ook melding van maakte een kaart uit Brouwershaven te hebben ontvangen. Het pasgeopende clubgebouw van Scouting Brouwershaven is geduren de de hele zomervakantie verhuurd aan andere scoutinggroepen. Als eer ste nam er een groep uit Rotterdam zijn intrek en na de Hilversumse Ar- gonautengroep worden twee groepen zeeverkenners uit België verwacht en tenslotte een groep scouts uit Bernis- Verwachting Deltagebied tot vrij dagavond: Fris Een frontale storing trekt via de Britse Eilanden naar het vaste land. Het systeem veroorzaakt veel bewol king en in de ochtend regen. Later op de dag klaart het op. Het blijft aan de frisse kant. De wind is west tot zuid west kracht vijf tot zes. Minimum temperatuur komende nacht 14 gra den. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 28 juli: Zaterdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 60 Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 19 graden Windkracht: west 4 Zondag: Perioden met zon Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 14 graden Middagtemp.: 22 graden Windkracht: zuidwest 3 Maandag: Perioden met zon Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 14 graden Middagtemp.: 24 graden Wind-kracht: zuid 3 ZON- EN MAANSTANDEN 25 juli Zon op 05.50, onder 21.41 Maan op 23.4£, onder 10.45 Laatste Kwartier.: 28 juli (17.34) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Na een periode met bui en nadert over Schotland en Enge land een nieuwe regenzone. De bewol king ervan komt vanavond het land binnen, gevolgd door een periode met van tijd tot tijd regen. Vrijdagmid dag is deze zone voorbij en gaat het opklaren. Er kan dan nog een enkele bui vallen. Ook zaterdag is er nog een bui mogelijk. Intussen nadert dan een uitloper van het Azoren hogedrukgebied onze omgeving. De zon gaat weer meer schijnen en het wordt droog. Tijdens het weekeinde lopen de temperaturen voor een deel van het land op tot zomerse waarden. SCHIPHOL - De vreemdeling die nu al drie en een halve maand op Schiphol bivakkeert is dinsdagavond overgedragen aan de vreemdelingen politie in Hoofddorp in een vreemde lingenbewaring gesteld. Dit met het oog op zijn verwijdering uit Neder land naar een plaats waar zijn toela ting gewaarborgd is. Ook ecologische belangen in het geding KERKWERVE - De Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) heeft bezwaar aangetekend tegen het verlenen van een vergunning voor het uitvoeren van een kwelschermproef in de Flaauwersinlaag te Kerkwerve. Het protest richt zich op de directe gevolgen voor het gebied. Volgens de organisatie houden gedeputeerde staten van Zeeland met hun voornemen onvoldoende rekening met de ecolo gische waarden van het gebied. en Weversinlaag uitstrekt en zich be doeld om het zout tegen te houden, zodat de boeren beter en zoet water tot hun beschikking krijgen. Het Wa terschap Schouwen-Duiveland heeft zich al meerdere malen positief uitge laten over de kwelschermen, die in landbouwkundig opzicht hun vruch ten inmiddels hebben afgeworpen. Woensdag 6 augustus is er in Scharen- dijke een openbare hoorzitting over deze problematiek. Hoewel officieel sprake is van een proef, kan de federatie zich niet aan de indruk onttrekken, dat het plaat sen van het kwelscherm een perma nent karakter krijgt. Hierbij refe reert de instantie naar een soortgelijke proef bij de Koudekerk- se inlaag, die inmiddels een defini tief karakter heeft gekregen. Afweging „Naar onze mening dient aan ver dere proefnemingen een afweging vooraf te gaan op welke plaatsen in de toekomst kwelschermen gewenst of juist ongewenst zijn. Naast land bouwkundige belangen zijn er ook ecologische in het geding", aldus de federatie in een brief aan de provin cie. De organisatie geeft een nadruk kelijke voorkeur aan een integrale af weging bij vergunningverzoeken, zodat alle belangen in ogenschouw worden genomen. De Flaauwersinlaag, waar de proef moet worden genomen, vormt een onderdeel van een zogenaamd laag gelegen karreveldachtig gebied, dat zich ten noorden van de Flaauwers vindt in de ecologische invloedsfeer van het Oosterscheldegcbied. De ZMF: „Het gebied dankt zijn waarde aan de lage ligging en heeft hierdoor een zeer zout karakter en daarmee samenhangende zilte-vegetatic. Het vormt danook een belangrijke over- wintcringsplaats voor rot- brand en kolganzen en kleine zwanen". Voorts is dc federatie van mening, dat het gebied ongeschikt is voor landbouw, al zijn er boeren die het terrein wel gebruiken. Volgens haar ligt het meer voor de hand het gebied terug in grasland om te zetten: een ge bruik dat ook de rest van het Prunje- gebied kent. Het relatienota-instru mentarium is een middel om knel punten tussen landbouw en natuur - zoals hierboven beschreven -op te los sen. „Een dergelijk gebied doet meer recht aan dc ecologische waarden van het gehele gebied en past in het Oosterscheldebeleid, dat erkent dat deze randgebieden een onderdeel vor men van het Oosterscheldegebied". Zout De kwelschermen zijn er voor be- BURGHSLUIS - De Dclta- expositie op het werkeiland Neeltje Jans heeft dinsdag een record-aantal bezoekers bin nen de deuren gekregen. Maar liefst 4500 mensen bezochten het centrum om meer aan de weet te komen over de giganti sche Deltawerken. Daags voor deze mijlpaal, maandag dus, werd het sei zoenrecord gebroken met in to taal 3800 gasten. Volgens een woordvoerder van de expo mag in het hoogseizoen normaal ge rekend worden op zo'n 2500 a 3000 belangstellenden. On danks de plotselinge drukte is dc gehele dag prima verlopen. Een abonnement op de Zierikzeesche Nieuwsbode is altijd raak. Daar kunt u zeker van zijn. A Jaarabonnement voor de prijs van 10 maanden! Gratis pentekening van Zierikzee! Schitterende pentekening op posterformaat 50 x 65 cm Voor geen 152.50 maar slechts 127,10 blijft u een jaar lang uitstekend op de hoogte van uitgebreid regionaal nieuws De Zierikzeesche Nieuwsbode, 142 jaar.geleden voor het eerst ver schenen, is uniek in Nederland Dat mogen we best stellen' Nti. in 1986 is de Zierikzeesche Nieuwsbode helemaal van deze tijd Modern en objectief met nieuws waar uw interesse naar uitgaat Veelzijdig door de vele extra bijlagen, zoals Mode en autobijlagen Sport- en expo bijlagen enz Veelzijdig ook door de vele vaste rubrieken, we noemen even midden in de middenstand, puzzelrubriek. ons feuilleton. Nou ja. teveel om op te noemen U moet 'm gewoon zelf Jezen' déhuntvan sdmwn-duiivktnd! Naam Adres Postcode Plaats Ik neem een laarabonnement op de Zierikzeesche Nieuwsbod IK BETAAL DUS GEEN 152.50 MAAR SLECHTS I27.H ZIERIKZEESCHE I NIEUWSBODE I ANTWOORDNUMMER 4300 VB ZIERIKZEE

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 1