dit biedt de beeldbuis 'n Dorp bewaart geheimen Schilderijen Hans van Blooys in De Vergulde Garnaal Brouw musicolumn Bezoek luchtballon 20e Ronde Bruinisse Concert in Nieuwerkerk Van de fluitketel en de keukenklok ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 22 juli 1986 Nr. 23968 5 Initiatief van de culturele stichting De Roode Lelie BROUWERSHAVEN - In de bovenzaal van het Brouw- se museum De Vergulde Garnaal is sinds vandaag (dins dag) een expositie te bezichtigen van werken van de schilder Hans van Blooys uit Zonnemaire. TILBURG - Twee gewapende man nen hebben bij een overval op een fi liaal van de ABN-bank aan de Jit- tastraat in Tilburg 400.000 gulden buitgemaakt. Zij zijn per motor ge vlucht. NIEUWERKERK - Het vocaal en semble Cantonia Musicum uit Nieu werkerk geeft zaterdag 26 juli in de Evangelische Lutherse kerk te Zie- rikzee een concert. Het muzikale ge beuren, dat om 20.00 uur begint, staat onder leiding van A. van 't Ge loof. Medewerking wordt verleend door Gré Wesselius (sopraan), Ada Jumelet (blokfluit), Cora van de Lely (blok fluit) en Arie van 't Geloof (clavecim- bel en orgel). Op het programma voor deze avond staan ondermeer de wer ken Lauda Sion Salvatorem van Die trich Buxtehude, Aria uit Der Messi as van Handel. Voorts speelt het ensemble drie tafelliederen van Heinrich Schütz, waaronder Onze va der; diverse psalmbewerkingen van Cl. Goudimel, Sweelinck en Briegel. Ze woonden beiden in de keuken de fluitketel en de keukenklok. Het leven was goed, maar toch waren zij niet gelukkig. Het was allemaal zo mooi begonnen. Fonkelnieuw lagen ze naast elkaar op de cadeautafel van de trouwpartij. De klok kreeg een pracht plekje in de nieuwe keuken en de fluitketel voelde zich thuis op het nieuwe gasfornuis. Vooral bij de afwas werd er veel gezongen, de klok tikte tevreden en de ketel zong zijn liedje mee. Maar op een dag kwam er een af wasmachine en vanaf die dag ver dween de goede sfeer. Er werd niet meer gezongen. De fluitketel luister de jaloers naar de dwarsfluit van het buurmeisje en de keukenklok ver beet zich als hij op donderdagmorgen Kees van Eersel op het stadhuiscaril lon hoorde spelen. De fluitketel wil de eigenlijk een dwarsfluit zijn en de keukenklok droomde nog eens caril lon te worden. Ze begonnen regelma tig te ruziën. 'Weet je niet wat an ders?' siste de fluitketel, 'Jij met je eentonige geluid!' 'Heb je jezelf weieens gehoord?' tikte de klok, 'Zodra jij begint te fluiten doen ze gelijk het gas uit want je bent gewoon niet om aan te horen.' 'Klok, je bent getikt!' floot de ke tel, 'Ik kan nog van laag naar hoog en van hoog naar laag fluiten, maar jij kunt maar twee dingen: tik-tak en tak-tik. Als dat variatie noemt!' Van zulke opmerkingen raakte de klok zeer opgewonden. Wist jij dat de 101e Symfonie van Haydn 'De Klok' genoemd wordt vanwege het regelmatige ritme, maar er is no<j nooit een componist geweest die een 'Concert voor fluitketel en orkest ge schreven heeft!' hoonde de klok. Dan was het weer even stil, want de fluitketel moest nodig stoom af blazen. De klok hoorde om het kwar tier het stadhuiscarillon de mooiste liederen spelen en de fluitketel luisterde vol bewondering naar het buurmeisje dat een prachtige melo die van Fauré liet klinken. 'Dat zou je ook wel willen, hé!' riep de klok, 'Maar dat lukt je nooit. Jij bent maar een doodordinarie fluitketel.' De fluit kookte van woede. 'En jij bent helemaal geen muziek instrument. Als ze jou niet aan de gang hielden zweeg je als het graf.' Zo ging het jaar in, jaar uit. Door alle opwinding vertikte de klok het weieens. De ketel liep enkele deuken op en de fluit die vanwege zijn over spannen toestand regelmatig de lucht invloog gaf niet meer de fraaie klank uit zijn jeugd. Op een dag verhuisde de klok naar de zolder. Er was een elektrische klok gekomen die helemaal geen ge luid meer gaf. Toen het zomer werd belde er een jongetje aan. Hij vroeg of er nog wat voor de snuffelmarkt was. De klok werd van de zolder gehaald en ook de oude fluitketel werd meegegeven. 'Daar zijn we mooi van af', hoorden ze nog zeggen. Na jaren lagen ze weer naast el kaar, de keukenklok en de fluitke tel, nu op een matje op de Balie. 'Vijf gulden', stond er op de wijzerplaat van de klok en de buik van de ketel geplakt. Maar niemand wilde ze heb ben. 'Dat uurwerk is vast kapot'zei den ze en 'die ketel is vast lek.' Aan het einde van de Toeristendag waren de ketel en de klok afgeprijsd tot vijftig cent, maar ook voor die prijs wilde niemand ze hebben. Ze gingen met het jongetje mee naar huis en 's avonds werden ze sa men, de ketel en de klok, in de rolem- mer gegooid. 'Weg met die troep!', hoorden ze nog. De volgende dag kwam de Reini gingsdienst de emmer legen en na enige tijd werd de ketel en de klok tot blik geperst. Arme klok, arme ketel. Ze hadden slechts één muzikaal talent, maar ze konden het van zichzelf en van el kaar niet waarderen. Hun leven lang keken ze op naar het carillon en de dwarsfluit, terwijl de fluitketel toch ook een melodie- en de klok toch ook een slaginstrument was. Nooit zagen ze in dat die melodie en dat ritme zo goed samen konden gaan. Nooit be grepen ze dat ze allebei dezelfde taak hadden, ze gaven de tijd aan. Tijd om thee te zetten, tijd om te eten, tijd om de kruik te vullen. Want wat is een mens zonder klok en zonder fluitke tel. Laat iedereen die zichzelf altijd met een ander vergelijkt eens den ken aan dit droevige verhaal van de fluitketel en de keukenklok. Wie nooit zichzelf maar steeds een ander wil zijn raakt van slag en kan naar het geluk fluiten. MARZAS De tentoonstelling is een initiatief van de culturele stichting De Roode Lelie die in het onlangs geopende mu seum ook een ruimte gebruikt voor wisselexposities. De autodidakt Blooys maakt voor zijn werk gebruik van de technieken tekenen, olieverf en aquarel. Hij blijft daarbij trouw aan zijn eigen stijl. ,,Ik heb daarin geen behoefte aan verandering", al dus de 44-jarige schilder. Van Blooys werd geboren in Rotter- Een van Van Blooy's werken. Vervolg van pagina 1 de immer bij elkaar krijgen, staat daar voor een belangrijk deel garant voor. Een van de voornaamste kandi daten voor de eindzege is de plaatse lijke favoriet Tbon van der Steen, met negen seizoenoverwinningen toch weer een van de voornaamste corfi- feeën in de diverse criteriums. Van der Steen zal een eventuele jacht naar de bloemen en de kussen van Miss Visserij dagen Lisette de Ronde even wel niet zonder slag of stoot met suc ces kunnen bekronen. Daarvoor is de oppositie te groot. De Brabantse in breng staat daar minimaal garant voor. Tonnie Akkermans uit Zeven bergen, Rini Ansems uit Chaam, Tbmmie Post uit Oosterhout, good- old Ad Prinsen uit Raamsdonksveer, Anjo van Loon uit Sint Willebrord, het vorig jaar winnaar nadat hij een dag tevoren in Chaam had gewonnen, Nico en Peter van de Klundert uit Hoogerheide, Peter Hofland uit Roo sendaal, Willem-Jan van Loenhout uit Nieuw-Vossemeer en Zeeuws kam- dam. In 1961 werd zijn eerste solo tentoonstelling gepresenteerd in Arti et Amicitiae te Amsterdam. In 1961 kreeg hij de tweede prijs Palet en Te- kenstift. Sindsdien was zijn werk tot 1977 regelmatig te zien op enkele tientallen solo- en groepstentoonstel lingen te Rotterdam, Schiedam, Was senaar, Delft en Tilburg. Via reis beurzen kreeg zijn werk ook bekendheid in Duitsland en Frank rijk. pioen John de Crom uit Hoogerheide vormen een sterke inbreng. Echter ook uit het Zeeuwse land komt een aantal renners, die in staat geacht moeten worden om de koers naar zijn hand te zetten. De immer populaire Thijs Fase zou het zeker ge gund zijn om met de overwinning te gaan slepen, maar de man uit Oud- Vossemeer zal het dan niet op een sprint aan mogen laten komen. Karei van Goethem uit Kloosterzande, Nap Hage uit Sint-Maartensdijk, Kees de Nooijer uit Aagtekerke, Martin Stroosnijer uit Kruiningen, Ab Ver- planke uit IJzendijke en Cees Vleu gel uit Wemeldinge kunnen voor een aangename verrassing zorgen, ter wijl ook mede-organisator Wim van Kooten best eens extra kan vlammen. Jaap Maaskant uit Sirjansland com pleteert de Schouwen-Duivelandse inbreng. Bij de liefhebbers gelden Sam Broersma uit Zoutelande, Nout Westerbeke uit Westkapelle, Wim Wielhouwer uit Sommelsdijk als de voornaamste opponenten voor het ei- landelijke kwartet Dirk van Duiven- dijk, Hans Bal, Ibnnie Jumelet en Pe ter Kramer. Om het noodlot niet te nadrukkelijk aan te trekken besloot de organisatie om in beide catego rieën geen rugnummer 'dertien' uit te geven. In 1979 volgde de uitgave van zijn mappen met, in fotolitho uitgevoer de, erotische prenten. Ook het be drijfsleven en de overheid toonden belangstelling voor de schilderijen van Van Blooys, getuige de opdrach ten die de schilder kreeg en krijgt on der andere van de gemeente Rotter dam, de Rotterdamse kunststichting en de artotheek Rotterdam. De col lectie in het Brouwse museum omvat schilderijen uit het hele oeuvre van Van Blooys waaronder vele werken die recent werden gemaakt. De expo sitie is tot en met eind augustus dage lijks te zien tijdens de openingsuren van het museum. Dagelijks van 13.30 tot 16.00 uur, behalve op zondag en maandag. Zeeuws meisje is niet meer zuunig MIDDELBURG - In de af ge- lopen jaren heeft de fabrikant van Zeeuws meisje margarine met succes een reclamespot ge voerd met de kreet 'ons Zeeu wen bin zuunig'. Een prima spot voor de mar garine; in mindere mate imago-versterkend voor de be langen van een organisatie als de provinciale VVV Zeeland, ondanks het feit dat met deze woorden bedoeld wordt 'zui nig met de huishoudportemon nee' en zeker niet 'gierig'. Bij de provinciale VVV zeiden ze vaak schertsend dat zuunig" dialect was voor „zonnig". De provinciale Zeeuwse VVV is verheugd dat de spot van het Zeeuws meisje vanaf 1 septem ber wordt gewijzigd. Met name is de VVV geluk kig, dat naast het bekende 'geen cent te veel' als slogan gevoerd gaat worden: 'eerlijk en heerlijk'. „Ook van toepas sing op het toerisme en de re creatie in Zeeland; aldus direc teur A. Bontenbal, „Eerlijk vanwege de mensen die er wo nen en de redelijke prijs van een vakantie in Zeeland, heer lijk voor wat betreft de toe ristisch recreatieve mogelijk heden, de frisse lucht en het culinaire dat Zeeland te bie den heeft." 70 De winkelbel rinkelde weer. Geluk kig weer even afleiding. Weer even met iemand praten, niet alleen in je zelf hoeven mijmeren. „Waarmee mag ik u helpen?" vroeg ze nog voor ze zich had omgedraaid. En toen stond ze oog in oog met de man, die de winkel was binnengeko men. Het was Schuitema. „Ik kom voor je moeder," zei hij haar voorbijlopend. „Ik heb een af spraak." „Moeder is er niet," zei ze. „U kunt de zaken met mij afhandelen. Zegt u het maar. U komt, meen ik, voor ver zekeringen, nietwaar?" Hij lachte. „Die is goed," zei hij, „ik kom voor verzekeringen. Zo zou je het inder daad kunnen noemen. Maar ik kan het met jou niet regelen, meidje. Je moeder is natuurlijk wel thuis. Ze is voor mij altijd te spreken. Laat me er maar eens door." Hij wilde langs haar heen lopen, maar ze hield hem tegen. „Nee," zei ze, „geen sprake van." De tengere manke man deed geen moeite weerstand te bieden. Mis schien dacht hij, dat hij het in licha melijke kracht toch niet van haar zou kunnen winnen, misschien ook hield iets in Jantiens vastberaden houding hem tegen. Hij ging een paar stappen achteruit en lachte weer. „Ik ben bang, dat je je moeder hier mee geen dienst doet," zei hij. „Je Woensdag 23 juli Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.00 uur Puppie, tekenfilmserie. Afl. Pietje en de piraten. 15.20 uur Stookie, Engelse serie over de jongen Stookie die lid is van een jeugdbende. Deel 2. 15.48 uur Garfield, tekenfilm van Jim Davies. Afl. Garfield in 't wild. 16.11 uur Webster, Amerikaanse comedy-serie. Afl.: Al is het nog zo klein! 16.36 uur Onze levende planeet, Brit se documentaire-serie van David At- tenborough over het ontstaan van het leven op aarde. Deel 8: Zoetwaterrijk. 17.30 uur Journaal. 17.40 uur Da's lachen, tekenfilms. 18.10 uur Zomerpop, oude en nieuwe clips en opnamen uit Clipparade en Je Ziet Maar. 18.55 uur Gil Julie, tekenfilmserie. 19.00 uur De Smurfen, tekenfilmse rie 19.24 uur Vijf tegen vijf, spelpro- gramma gepresenteerd door Willem Ruis. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Een filmpje van de Stich ting Nederlandse Vrijwilligers. 20.35 uur De Konsumentenbus, Frits Bom bezoekt vakantiegangers in Spanje en lost ter plaatse diverse pro blemen op. 21.20 uur Man over de vloer, comedy serie. Afl.: Kinderen en honden niet toegelaten. 21.45 uur Achter het nieuws, actuali teitenmagazine. 22.10 uur Het leven van Verdi, Ita liaanse serie. Afl. 4: Succes. 23.20 uur Journaal. 23.25 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. Nederland 2 11.00 uur Huwelijksplechtigheid van Z.K.H. Prins Andrew met mevrouw Sarah Ferguson. 15.00 uur Studio Sport. 18.10 uur Derde trekking van de staatsloterij. 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Studio Sport. 19.00 uur Journaal. 19.12 uur Van gewest tot gewest, re gionaal magazine. 20.00 uur Troilus en Cressida, uitzen ding van het koningsdrama van Sha kespeare. De stad Troje wordt sinds zeven jaar belegerd door de Grieken, zonder succes. Men zal andere listen aan moeten wenden. 22.35 uur Journaal 22.50 uur Troilus en Cressida, ver volg. 23.30 uur Studio Sport. BRT 1 11.45 uur Rechtstreekse reportage van het huwelijk van prins Andrew en miss Ferguson vanuit West minster Abbey, London. 15.00 uur Tourde France. 17.55 uur Journaal. 18.00 uur Tik Tak, kleuterprogram ma. (herh.), 18.05 uur Plons, kinderserie, (herh.). 18.10 uur (Z/W) Keromar, jeugdserie in 13 afleveringen. Met: Mike Ver- drengh, Senne Rouffaer, Jan Pauwels e.a. Afl. 10: Duif en havik. 18.35 uur Stop, verkeerstips voor de jeugd. 18.37 uur Tour de France, samenvat tende reportage. 18.52 uur Dromen (Dreams), dertien delige Amerikaanse serieover een groepje jongeren dat een eigen rock band wil oprichten. Met J. Stamos, Carin Devore, A. Macklin e.a. Afl. 8. 19.15 uur Onze merkwaardige wereld (Phenomenal world), Amerikaanse documentaire-serie. Vandaag: De ver dwijnende moeraslanden. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Bill Cosby Show, Ameri kaanse comedy-serie. Met Bill Cosby, Phylicia Ayers-AUen, Lisa Bonet e.a. Afl.: Clair's sister. 20.35 uur Kijk uit, verkeerstips. 20.40 uur Een moordenaar slaat toe, Franse speelfilm uit 1981 van Michel Vianey met Jean-Louis Trintignant, Carole Laure, Richard Berry e.a.. De actrice Pauline zou het volgende slachtoffer kunnen zijn van een vrou- moeder en ik zijn bevriend en dat wil ze zo houden." Wat er toen gebeurde zag Jantien later steeds voor haar geestesoog op doemen. Ze hief haar hand op in de richting van de deur. „Eruit," zei ze schor, „en er nooit meer in, hoor je dat? Of ik zal de politie op je afstu ren. Gauw, eruit!" Ze pakte zijn mouw en liep met hem mee naar de deur. Hij werd door zijn lichaamsgebrek half struike lend, letterlijk de winkel uit gesleurd. „Dal zal je weten," hijgde hij. „Dat zet ik je betaald." ,,'t Kan me niet schelen. Eruit!" riep Jantien, haar stem klonk steeds hoger en luider. „Eruit en er nooit meer in." „Hoerenjong, je zal wel geen haar beter zijn dan je moeder," siste Schui tema haar toe. „Je hoort nog van me." De winkeldeur sloeg met een klap achter hem dicht. Nog voor ze goed besefte wat er was gebeurd, kwamen verschillende klanten achter elkaar de winkel binnen. Dina was erbij. Nog voor ze aan de beurt was, zei ze met een stralend gezicht: „Ik neem hem, Jantien, ik neem die dure. Wil lem zegt ook, als je die nou zo mooi vindt en hij is praktisch." „Fijn," zei Jantien, haar hersens moesten wel even schakelen om te be grijpen wat Dina bedoelde. Ze wist het weer, het was de dure centrifuge. wenmoordenaar. Politie-inspecteur Ravic, die met de zaak belast is, wordt zelf verliefd op Pauline. 22.20 uur Het gerucht, kunstmagazi ne van Annie Declerck over de Biën nale van Venetië. 23.05 uur Nationale Loterij. 23.10 uur Journaal en Coda: Ik zal naar dit land van Hans Lodeizen. BRT 2 Geen uitzending. Donderdag 23 juli Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 16.30 uur Wild America, natuurserie. Afl.: Wilde refugee. 16.55 uur Recht door zee, belevenis sen van zeelieden, opstappers en een solo-zeiler. 17.05 uur Anders is ook gewoon, serie over kinderen en hun families in de verste uithoeken van onze aarde. 17.30 uur Journaal 17.40 uur De wilde Pony, Canadese jeugdfilm van Kevin Sullivan. Christopher, een 12-jarige jongen, ontdekt een wilde pony op het terrein van zijn stiefvader. 19.02 uur The crossfiets-race, een pro ductie van Gospel Films. 20.00 uur Journaal 20.28 uur Nationale parken: USA. Reportage over de Amerikaanse Na tionale parken. 21.20 uur Ronduit Muziek: Jesse Dixion in concert. 21.45 uur Tijdsein, actualiteitenma gazine. 22.15 uur Marskramers, reportage van de conferentie van rondreizende evangelisten in de RAI te Amster dam. 22.35 uur De Joden en onze bescha ving, documentaire over de Joodse nederzettingen rond het begin van onze jaartelling. 23.45 uur Journaal 23.50 uur Nieuws slechthorenden Nederland 2 13.00 uur Nieuws slechthorenden 17.00 uur Studio Sp 18.15 uur Nieuws slechthorenden. 18.20 uur Paspoort voor Turken 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Studio Sport 19.00 uur Journaal 19.12 uur Battle beyond the stars, Amerikaanse speelfilm uit 1980 van Jimmy T. Murakami. De vrede op de planeet Akir wordt wreed verstoord door een ruimte-tiran. 20.55 uur AVRO's Column, de econo mische column van E. Peereboom. 21.40 uur Radjiv's India, portret van Radjiv Ghandi. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 17.00 uur Tour de France. 17.55 uur Journaal 18.00 uur Tik Tak, kleuterprogram ma. (herh.). 18.05 uur Plons, kinderprogramma 18.10 uur De Snorkels, tekenfilm. 18.35 uur Tour de France. 18.50 uur De kleine zwerver, Ameri kaanse jeugdserie over de belevenis sen van een Duitse scheper. 19.20 Kwizien, tips voor koken en lekker eten. Presentatie Etienne Coc- quyt. Vandaag: Kippepastei en croü- te. 19.40 uur Mededelingen en program- ma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Kunst-zaken. 20.20 uur Dempsey en Makepeace, Engelse politieserie. Met: Glynis Bar ber, Micheal Brandon, Ray Smith e.a. Afl.: De gijzeling. 21.10 uur Panorama. 22.00 uur Hotel, Amerikaanse serie. Met James Brolin, Connie Selleca, Shari Belafonte e.a. Afl.: Beslissin gen. 22.50 uur Journaal en Coda: La haut sur la montagne La belle s'assied au pied de la tour van Emiel Wam- bach door het BRT-koor o.l.v. Vic Nees. BRT 2 Geen uitzending. door NEL VAN DER ZEE Ze pakte verschillende elektrische koffiemolens uit en zei tegen de klant, die ze aan het helpen was: „Nee, mevrouw, ze malen allemaal goed, alleen deze maalt iets fijner dan de anderen." „Is die duurder?" „Ja, het is de duurste, die erbij is, maar echt niet de beste. Zulke fijne koffie maalt u toch nooit." „Zoiets hoor je nou zelden," glun derde Dina. „U bent hier op een be trouwbaar adres. Dat merkt u wel." De mensen lachten. „U krijgt gratis reclame," zei de klant van de koffiemolen. „Ja," glimlachte Jantien, ze voelde, dat haar lippen een beetje stijf wa ren, ze bleven in de glimlach staan. „Pakt u die witte maar in," besloot de klant. „Die past overal bij." Tben ze de deur uitging, kwamen er twee andere mensen binnen. Ik kan haast niet meer, dacht Jantien. Ik kan Meindert vragen me te helpen, maar wat dan? Ik móét verder. Ik moet altijd do orgaan en gewoon doen. Nu en straks. Straks, als ieder een het weet, als Schuitema het heeft rondverteld. „Ja Dina, nu ben jij aan de beurt. Je hebt gepast geld? Wat fijn zeg. Je wilt hem graag direct hebben? Dat kan. Meindert zal hem even brengen. Veel succes ermee en bedankt. Dag Dina." (wordt vervolgd) Het Zwitsal-promotieteam reist in de zomermaanden alle toeristencentra van formaat af om daar met een hete luchtballon als blikvanger te fungeren. Het team ivas deze week in Bruinisse, waar vier mensen van het voetbalveld de Kreek op Aqua Delta opstegen. Een bezoek van een hete luchtballon be hoort tot de publiektrekkers van formaat. Dat bleek wel tijdens het bezoek je. Vele belangstellenden waren getuige van de 'afvaart'. voor doven en voor doven en >ort. voor doven en

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 5