Vormgeven aan veranderde Oosterschelde is uitdaging (Ook) zomer in Zeeland Provinciale waterstaat registreert sterfte vogels vissen en zeehonden Vogels slachtoffer van windturbines Besmette volgels ,4 Rijkswaterstaatsman in Bruinisse BRUINISSE - „De Oosterschelde zal veranderen. Tij dens de uitvoering van de Oosterscheldewerken is de si tuatie afwijkend en veroorzaken de werkzaamheden mo gelijk hinder voor de visserij. Na het gereedkomen van de compartimenteringsdammen gaat de Oosterschelde zoeken naar een nieuw, dynamisch evenwicht. Het is een uitdaging voor beheerder, natuurbeschermer en visserij om hieraan vorm te geven". Dat zei Dr. Ir. J. Leentvaar van Rijkswaterstaat, Hoofd van de afdeling getijdewate ren. Hij hield in Bruinisse een inleiding tijdens de reünie van Zevibel met als onderwerp: Visserij en milieu effecten tijdens bouw Oosterscheldewerken". Onder de toebehoorders vele Bruse vissers, bestuur van de plaat selijke visserijvereniging, college van b en w en vele pro minenten uit de visserijwereld. Foto: Johan D. C. Berrevoets Leentvader houdt zich in deze pe riode vooral bezig met de invloed van de Deltawerken op het milieu, de vis serij en de schelpdierenkweek. Vol gens hem houdt Rijkswaterstaat steeds tijdens de waterbouwkundige operatie de fisisch-ecologische ther mometer in de Oosterschelde om op die wijze een snelle en goede manier de effecten van de werken op de Oos terschelde te laten meewegen bij de beslissingen die tijdens de uitvoering genomen worden. ,,De begeleiding van het Ooster- scheldebekken richt zich vooral op het minimaliseren van negatieve ef fecten op milieu en visserij ten gevol ge van de uitvoering van de werken. Met name onherstelbare schade ten opzichte van de eindsituatie moet worden vermeden. De bouwplanning van Stormvloedkering en dammen moet vertaald worden naar effecten op het Oosterscheldebekken om zo tot optimale faserings- en uitvoering salternatieven te komen. Optimaal in de plantechnische, financiële visse rijeconomische en milieukundige zin". Risico Als risico voor de visserij noemde hij hinder bij.de bedrijfsvoering en slechtere condities van de mosselen. Maar van dat laatste was volgens hem vooralsnog geen spraker i.Uit waarnemingen die wij vanaf mei' b°-f heden hebben gedaan kunnen we de conclusie trekken, dat, ondanks het verminderde getij en de geringere stroomsnelheden, de zuurstofvoorzie ning op de mosselpercelen nog prima is en dat het vlé'ësgewicht en de con ditie nog niet7èfwijkt van hetgeen in voorgaande jaren is gemeten. Op sommige plaatsen is het zelfs beter dan voorheen". Optimistisch was Leentvaar over uitbreiding van het totaal areaal aan percelen: „Doordat de maximale stroomsnelheden afnemen, zal in principe een groter gebied geschikt NEDERWEERT - Door een ver keersongeluk in het kerkdorp Ospel (gemeente Nederweert) is de 70-jarige A. Peters uit die plaats om het leven gekomen. ROTTERDAM - De 28-jarige Kaap- verdiaan D. Moreira Monteiro, die een dag te kort getrouwd is geweest om een verblijfsvergunning te krij gen, is naar de rechter gestapt om uit wijzing te voorkomen. zijn om te worden gebruikt als kweekperceel voor de mosselvisse rij". Het hoofd van de afdeling Getijde wateren had voor de mosselkwekers ook gedetailleerde technische infor matie over ingrepen op het getijVoor werkzaamheden, zoals het aanstor ten van de drempel en het inregelen van de schuiven, moeten er een wisse lend aantal schuiven dicht. Het ge- tijdverschil zal deze zomer dan ook variëren tussen 2.20 en 3.00 meter (In Yerseke). De sluiting van het Tholen- se Gat in de Oesterdam valt in het mosselseizoen. Naar verwachting zal ten behoeve van deze zandsluiting ge durende ruim 20 dagen het gemiddel de getijverschil ongeveer 2.40 meter bedragen. Daarna wordt het getij ge durende één a anderhalve dag gekne pen tot circa 1.30 meter en vervolgens staat de Stormvloedkering iets meer dan één dag dicht. Door de poreuze drempel van de Stormvloedkering gaat nog zoveel water dat het getij- verschil zelfs dan nog 60 centimeter bedraagd. De datum van sluiting van het Tholense Gat zal liggen tussen 12 oktober en 13 november. Rond 1 okto ber start de aannamer. Overleg' Het tijdstip van sluiting van het sluitgat in de Philipsdam, het Kram mer, is in overleg met Zevibel zodanig "éeközen'dat het vrijwl geheel buiten het mosselseizoen valt. De sluitingso peratie start begin maart 1987 waar bij de gehele maand een gereduceerd getij wordt ingesteld met een verschil van 2.30 meter. Daarna volgt een pe riode van vijf dagen met een gerekt getij: één maal per dag vloed en één maal per dag eb. Daarbij wordt ge tracht het hoogwater zo min mogelijk te beïnvloeden en het laagwater eer der te verhogen. Sluiting Dit voorkomt zoveel mogeijk uit droging van bodemdieren in de inter- getijdezone en verhoogt de bevaar baarheid van visserijpercelen en havens. Na een periode van één a an derhalve dag gesloten Stormvloedke ring zal dan volgens berekening het Krammer begin april gesloten zijn. In verband wees Leentvaar er nog eens op dat voor die datum de mossel percelen van Krammer en Volkerak leeggevist moeten zijn omdat vrij snel daarna de verzoeting van het dan onstane Zoommeer een feit zal zijn. matig botulisme op. Het is een vorm van voedselvergiftiging waaraan vooral watervogels en vissen dood gaan. De vergiftiging wordt veroor zaakt door de bacterie Clostridium botulinum. Deze bacterie produceert onder „gunstige omstandigheden" een gif dat bij besmette dieren ver lammingsverschijnselen veroor zaakt. Uiteindelijk worden de adem halingsspieren aangetast, waarna het dier door verstikking sterft. De bacterie die botulisme veroor zaakt kan zich alleen in eiwitrijk mi lieu bij watertemperaturen van 20°C of hoger ontwikkelen. Vooral kada vers van vogels en vissen in ondiep, stilstaand water dat bij warm weer snel wordt opgewarmd, voldoen aan deze eisen. Botulisme verspreidt zich snel via besmette dode dieren. Door het uit eenvallen en bezinken van het gif be vattende kadavermateriaal kan dit gemakkelijk met het voedsel door watervogels worden opgenomen. Een andere - waarschijnlijk nog belang rijkere - bron van vergiftiging vor men de maden van sarophage vlie gen. Vogellijken zijn een geliefde plaats voor bepaalde vliegen om hun eieren te leggen. Dc larven van die vliegen zijn ongevoelig voor het gif, maar slaan het wel op. Deze larven worden door de watervogels opgege ten. Eén enkele larve kan de dodelij- t ke dosis tosine bevatten voor een vol wassen eend. Daarom is het zo belangrijk dat kadavers van vogels en vissen zo snel mogelijk worden op geruimd. Er zijn verschillende typen botu lisme, die worden aangeduid met de letters A tot en met G. De mens is vooral gevoelig voor de typen A, B, E en F. Deze komen gelukkig weinig voor. Het type C komt in Nederland het meest voor èn treft in hoofdzaak vogels en vissen. Het laten liggen van besmette dode dieren verhoogt echter het risico op het ontstaan van de ook voor de mens gevaarlijke typen B of E. In de ontbindende kadavers kun nen ook andere ziektekiemen voorko men die gevaar opleveren voor de volksgezondheid. Naast botulisme zijn er nog vele an dere oorzaken waardoor zich sterfte van enige omvang kan voordoen. Een voorbeeld is vogelcholera; dit komt in de winter voor. Ook dit wil het coördinatiepunt graag gemeld zien. Zeehonden Sinds mensenheugenis komt de ge wone zeehond (Phoca vitulina) voor in de Zeeuwse wateren. Door jacht, afname van geschikt gebied door de Deltawerken, verstoring en waterver ontreiniging is het aantal enorm af genomen: van vele honderden exem plaren naar nul. De laatste jaren zijn weer zeehonden gesignaleerd, vooral in de Oosterschelde Om de zeehond te kunnen beschermen is het nodig om te weten onder welke omstandig heden deze dieren leven en wat dc doodsoorzaak is. Daarom is het van belang alle gevallen van sterfte te melden. Na melding aan de Rijkspo litie worden de zeehonden opgehaald en verstuurd naar het Rijksinstituut voor Natuurbeheer (RIN) op Tekel. Daar worden de dieren onderzocht en de doodsoorzaak va.ugesMd. Dit kan gegevens opleveren voor de bescher ming van de zeehond en ons leef milieu. ROTTERDAM - Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Hofland hebben beslo ten een onderzoek te laten instellen dat een eerste indruk moet opleveren van het mogelijke aantal slachtof fers onder vogels bij plaatsing van meerdere windturbines langs de kust. Dit onderzoek start in augustus en bestaat uit een nadere bewerking van in 1976 verricht radaronderzoek naar de trekbewegingen van vogels over de Maasvlakte. Bovendien worden gewonde en do de vogels bij de in april van dit jaar op de Maasvlakte in gebruik geno men experimentele windturbine van het Gemeentelijk Energiebedrijf Rot- terdan geteld. DEN HAAG - Trekvogels die na hun verblijf in verre oorden straks weer in Nederland neerstrijken staat een onderzoek te wachten naar mo- gt -ike besmetting als gevolg van de kernramp in Tsjernobyl. Minister Braks (landbouw) kondigt dit aan in antwoord op schriftelijke kamervra gen van het inmiddels vertrokken kamerlid Lankhorst (PPR). Braks wacht met eventuele maatre gelen op de uitkomst van het onder zoek naar eventuele besmetting met rad:o-activiteit bij de trekvogels. Hij geeft vooralsnog geen gehoor aan T.mkhorsts oproep in het belang van de vogelpopulaties en de volksge zondheid de jacht op alle trekvogels reeds nu te verbieden. De kuststrook is vanwege het ,,win- daanbod" aantrekkelijk voor de vestiging van windturbineparken. Maar vooral parken met hoge wind turbines (vijftig meter of meer) kun nen problemen opleveren voor vo gels. GS willen hierin inzicht krijgen voordat zij eventueel mogelijke loka- ties voor windturbineparken aan de kust gaan aanwijzen. Maasvlakte Tbt nu toe houden GS alleen voor de Maasvlakte de mogelijkheid open om voorlopig een beperkt aantal windturbines te plaatsen. Het Rot terdamse GEB heeft plannen om hier vijftien windturbines met elk acht rotoren te plaatsen met een totaal vermogen van 15 megawatt. De be staande ruim vijtig meter hoge wind turbine op de Maasvlakte heeft zes rotoren en een vermogen van 450 kilo watt. Decresultaten van het onderzoek op de Maasvlakte kunnen niet zonder meer worden vertaald naar andere lo- katies langs de kust omdat iedere lo- katie zijn eigen specifieke terrein- kenmerken en vogeltrekbewegingen heeft. Daarvoor is een breder natio naal onderzoeksprogramma nodig, aldus gs. In dit verband wordt verwe zen naar vogelondcrzoek bij het na tionale proefwindpark in het Friese Sexbierum. SCHIPHOL - Fokker heeft van de nationale oliemaatschappij van Iran opdracht gekregen voor het uitvoeren van een grote onderhoudsbeurt van een van de drie F 27's van deze maat schappij. Met deze opdracht is een be drag van 1.5 miljoen gulden gemoeid. Medewerking gevraagd ZIERIKZEE - Provinciale waterstaat functioneert in Zeeland als coördinatiepunt voor de sterfte van vogels, vissen en zeehonden. Op dit coördinatiepunt registreert men de meldingen van sterfte, wordt de doodsoorzaak vastgesteld en zonodig de opruiming van de kadavers ge coördineerd. Tevens wordt informatie gegeven over wat te doen om verdere sterfte te voorkomen. Jaarlijks wordt ook een overzicht samengesteld van de totale sterfte van vogels, vissen en zeehonden in Zeeland, dat aan iedere melder wordt toegestuurd. Om het coördinatiepunt een brede- voorkomen is het heel belangrijk dat re en blijvende bekendheid te geven zieke en dode dieren zo snel mogelijk heeft de provincie een affiche ver- worden weggehaald. Verder is bij op- vaardigd. Deze is in groten get ale treden van botulisme altijd waak- verspreid onder gemeenten, water- zaamheid voor de volksgezondheid schappen, organisaties die zich bezig geboden. houden met beheer van landschap en Melding van sterfte van zeehonden natuur, hengelsportveren,g.ngen en befang om (e achterhalen wal ge ,J e" de doodsoorzaak is geweest. Het coördinatiepunt voor sterfte Wie dode vogels en vissen aantreft vfth vogels, vissen en zeehonden is be- die niet door een natuurlijke oorzaak reikbaar bij provinciale waterstaat, zijn gestorven, wordt verzocht dit te telefoon 01180-35920. melden bij het coördinatiepunt. Door botulisme besmette vogels zijn te her- kennen aan verlammingsverschijnse- VOgClS en VISSen len aan kop. nek, vleugels en poten. Om uitbreiding van deze ziekte te In de zomermaanden treedt regel- 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 4