Doorwas bij aardappels slaat dit jaar hard toe Middenstand in Scharendijke houdt traditionele braderie Produktschap Visprodukten nam afscheid van J. Baay Wintergerst gedorst Reünie _.,0I Zeilend Bedrijfs- vaartuig ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Diefstal uit vakantiewoning Radio gestolen en teruggeven Sier velgen ontvreemd Vernieling strandcabine Angst voor glazige en kleine aardappels Vier banden lek gestoken Diefstal Surfzeil ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 22 .juli lm Nr. 23»«s Hans van Langeraad: ,,Niet klakkeloos spuiten Zoals bijvoorbeeld-bij mevrouw J. Dalebout-Boot uit Noordgouwe, bij wie alle aardappelpercelen door doorwas zijn aangetast. Haar schoonvader van zeventig heeft dat in deze vorm gedurende zijn gehele werkzame leven op het land nog nooit meegemaakt en dat zegt nogal wat. Voor bespuiting met MCPA, een groeistimulerend middel, voelt ze weinig. Evenmin als haar collega Hans van Langeraad uit Kerkwerve. „Vergif", noemt hij dat middel. „Niet voor de mens, maar wel voor de aardappel". Hoewel het land van Van Lange raad hemelsbreed maar een paar ki lometer van dat van mevrouw Dale bout ligt, valt bij hem weinig of niets van doorwas te bespeuren. Na de waarschuwing (,,deibrandbrief", zegt hij) van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij (ZLM) over het groter worden van het doorwas-probleem (met het advies te spuiten met MCPA) is hij eerst eens op zijn perceel gaan kijken. Hij vond de zaak niet veront rustend, maar haalde er voor alle ze kerheid toch de „bestrijdingsmidde lenman" van Mol uit Schuddebeurs erbij. Ook die constateerde geen pa niektoestand op de dertien a veertien hectare aardappelland. Bij mevrouw Dalebout ligt de zaak heel anders.. Op veertien hectare ip. totaal verbouwt zij aardappels en de percelen liggen verdeeld aan de Zuid- weg, aan de Zuidbosweg en bij Zie- rikzee. De soort grond blijkt weinig uit te maken. Alle percelen zijn aan getast, hoewel bij Zierikzee hele zwa re kleigrond ligt en de andere juist uit hele lichte grond bestaan. Vermoedelijk is bij haar de zware donder-plensbui in juni de schuldige. Daarbij viel in een half uur tijd zestig mm neerslag die de wortels van de aardappels bloot lergde; Slecht voor de knolletjes, die onder de grond behoren te groeien. Die bui was heel plaatselijk en sloeg in Kerk werve niet zo zwaar toe. (Tbr vergelijking een opmerking van Van Langeraad: „Liever 15 mm regen van acht uur 's avonds tot acht uur 's ochtends dan 24 mm in een kwartier"). Vroeg of laat poten Het vroeg of laat poten lijkt in de praktijk ook weinig uit te maken, Ir. M. de Boer schrijft in het ZLM- blad dat de doorwas het ernstigst is op percelen met geringe of late loof- ontwikkeling: „Het gaat dan vaak om percelen op zware grond die laat gepoot zijn". Wel, Van Langeraad had laat ge- De braderie zal worden gevormd door ongeveer veertig stands van zo wel plaatselijke middenstanders als van ondernemers van buitenaf. Er zal ook een belangrijke plaats worden ingeruimd voor de jeugd van Scharendijke in de vorm van een spe ciale rommelmarkt. Ongetwijfeld zullen daar weer talloze snuisterijen, boeken, speelgoed en dergelijke ter verkoop worden aangeboden. Het ini tiatief tot deze kinderrommelmarkt werd vorig jaar genomen. Het bleek toen zo goed aan te slaan, dat tot pro longatie werd besloten. Standwerkers Ook zullen de rappe tongen van di- Afwachten, zoals mevrouw Dale bout, is het enige j^Ler op zit. En ook de consument zal/straks aan zijn portemonnee merkén hoe het grote doorwas-probleem van dit jaar is verlopen,.,,.,. «,b ni .yfj ,J;(1 BRUINISSE - Voor het eerst in haar bestaan houdt de landelijke Ver eniging tot behoud van het Zeilend Bedrijfsvaartuig van 24 tot en met 27 juli een reünie. De schepen verzame len zich woensdag 23 juli te Oolt- gensplaat. Ze zeilen 24 juli naar Brui- nisse om daar te overnachten en hoperi vrijdag 25 juli af te meren aan de kade tegenover het station, te Mid delburg. De hoofdstad van Zeeland is dan twee dagen Reüniestad, want za terdag wordeb daar roei- en wri- kwedstrijden gehouden en aande wal is er een oude zeilersmarkt, terwijl de zaterdag wordt gesloten met een wedstrijd boegsprietlopen. Zondag middag 27 juli sluit de reünie met zeilwedstrijden op het Veerse Meer en een behendigheidswedstrijd. Ook een plaatsje voor de jeugd SCHARENDIJKE - De Belangenvereniging Midden stand in Scharendijke houdt zaterdag 26 juli weer de in middels traditionele zomerbraderie op het Zwarte Plein, de Dijkstraat en de Dorpstraat. Het evenement, dat eéri gevarieerd gebeuren belooft te worden, gaat zaterdag ochtend omstreeks 10.30 uur van start. verse standwerkers te horen zijn. Zij spannen zich in voor het aan de man brengen van artikelen als grillpan ne" rokkenhangers, strijkplank- ove( vrekken en groentenmolens. De heer Dorst uit Oostcrland en de heer Bij de Vaate uit Kerkwerve zul len aanwezig zijn voor demonstraties met oude tractoren en landbouwma chines. Het geheel zal verder worden om lijst met terrasjes, barbecue-hapjes cn muziek. De Belangenvereniging Middenstand beoogt vooral met deze braderie de kern Scharendijke wat nader onder de aandacht van de re creanten te brengen. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaal. Advertenties en bezorging: J, van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-5071, 01110-4669. 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 40,00; per jaar f 152,50; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 52 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,40. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% B.T.W. ZIERIKZEE - Een aardig contrast met de massa's toeristen, die dezer dagen door de straten van Zierikzee schuifelen, vormde het fraaie tafereeltje, dat de dorsende boer aan het Eerste Weegje opleverde. Het dorsen van de winter- gerst gaat vooraf aan het oogsten van de zomergerst, hetgeen omstreeks half augustus een aanvang zal nemen. Voor het dorsen kunnen de huidige weers omstandigheden zeer gunstig worden genoemd; voor de overige agrarische ontwikkelingen is het volgens de ingewijden uiteraard iets aan de droge kant. Na veertigjarig dienstverband YERSEKE - De laatste der Mohicanen werd hij ge noemd. De laatste van de oude garde van harde werkers, bij het mosselkantoor in Bergen op Zoom. De man ooit die nog als meneer of in elk geval bij zijn achternaam werd aangesproken, J. C. Baay uit Tholen, die per 1 au gustus 1946 werd aangesteld op het mosselkantoor en die nu te kennen heeft gegeven nog enkele jaren van de VUT- regeling gebruik te willen maken. Velen op Schouwen- Duiveland kennen hem. De eerste spreker, L. Lucas, kwam er rond voor uit. Hij kwam geheel on bekend met het reilen en zeilen van de mosselhandel als directeur. Het was Baay die hem inwijdde en hem het hoe en waarom uitlegde, tot hij op eigen benen kon staan binnen 'zijn nieuwe werkkring. Lucas verhaalde het een en ander uit de loopbaan van Baay, die zijn werk begon in de tijd van de standaardcapaciteitscijfers. De mosselkwekers leverden volgens een systeem, waarbij grote kwekers dikwijls en kleine kwekers spora disch aan de handel mochten leveren. In die tijd was het Baay, die als stootblok of als wrijfhout moest fun geren en trachten iedereen te woord te staan, de klachten te ontzenuwen en naar recht en billijkheid zijn werk te doen. Een moeilijke functie, waar aan in 1956 een einde kwam, omdat men toen over ging op vrije levering. Maar een periode ook onderbroken door de mosselparasiet. Toen er op het mosselkantoor geen werk was en Baay in Den Haag te werk werd ge steld op een kantoor waar het werk tempo van de ambtenaren veel lager lag dan in Bergen op Zoom, een voortdurende bron van ergenis voor de gewetensvolle ambtenaar die de heer Baay was. Ook het uitmeten van de lading be hoorde vroeger tot het werk van Baay en de talrijke berekeningen werden uitgevoerd op een machien tje, waarvan maar enkele ambtena ren het geheim kenden. Baay kreeg nu dat machientje als aandenken ca deau nu de computer het werk veel eenvoudiger heeft gemaakt, waar mee Baay op zijn beurt niet overweg kan. Burgemeester H. A. van der Mun- nick, onlangs in Tholen benoemd, had ook weet van de goede staat van dienst van Baay, die bovendien nog twintig jaar dienst deed bij de reserve-politie. Hij spelde hem de RENESSE - Met het doel een rusti ge slaapplaats voor de nacht te vin den, vernielde W. B. uit Zevenbergen zondagavond het slot van een strand cabine van v. V. te Renesse. B. werd maandagochtend in de strandcabine aangetroffen. Hij betaalde 25, voor herstel van de door hem aange richte schade. RENESSE - Uit een vakantiewo ning aan de Duinweg te Renesse, ei gendom van W. B. uit Amsterdam, werden tijdens het weekend een vest zakhorloge, een rijbewijs en 80,— gestolen. De daders verschaften zich vermoedelijk toegang via een open staand slaapkamerraam. versierselen op behorende bij de Or de van Oranje Nassau in zilver. Na mens het personeel sprak Hans Koster;' die' zijn speech ook kruidde "m'et 'geschiedkundige bijzonderheden uit de 40-jarige loopbaan. Ook hij had aan Baay een goede leermeester gehad. Namens Zevibel sprak voorzitter J. van den Bos, namens de mosselhan delaren M. Scheele, die een gouden mossel als dasspeld overhandigde. De voorzitter van de mosselkwekersver- eniging Yerseke, P. Boogert, sloot de rij van sprekers. DEN BOSCH - De procureur- generaal bij het gerechtshof in Den Bosch heeft drie jaar cel geëist tegen de 54^arige L. van W. .uit Breda. De man zou begin vorig jaar plannen ge had hebben zijn vrouw te laten ver moorden. ZIERIKZEE - Térwijl J. G. uit Zie rikzee het schilderwerk aan de bui tenzijde van zijn woning even onder brak om binnen het verslag van de Tbur de France op televisie te volgen, werd zijn transistorradio, die hij bui ten had laten staan, ontvreemd. De dader - B. B. uit Zierikzee - was echter gesignaleerd door één van de omwo nenden. B. gaf de transistorradio daarop terug aan de rechtmatige ei genaar. BURGH/HAAMSTEDE - Van de' aan de Julianastraat te Burgh/ Haamstede geparkeerd staande auto van R. K. uit Werkendam werden de vier siervelgen ontvreemd. K. deed hiervan aangifte. Ook tijdens de braderie, die zaterdag 26 juli in Scharendijke zal worden gehouaen. wordt er een plaatsje ingericht voor de dorpsjeugd om een ongetwijfeld rijk gesorteerd rommelmarkt-assortiment aan te bieden. ZIERIKZEE - F. F. uit Zierikzee wachtte maandagochtend een onaan gename verrassing bij het aantreffen van zijn op de Schuithaven gepar keerd staande auto. Tijdens het week end bleken de vier banden van het voertuig te zijn lek gestoken. ZIERIKZEE - Vanuit een garage in de Zuidwellestraat van J. v.d. B. werd tussen 5 en 20 juli een surfzeil ont vreemd. V.d. B. deed aangifte, nadat hij maandagochtend constateerde, dat het surfzeil verdwenen was. SCHOUWEN-DUIVELAND - Overal op Schouwen- Duiveland zijn er op het moment uitgestrekte percelen met bloeiend aardappelgewas waarneembaar. Maar hoe aardig dat ook aan de oppervlakte toont, in de grond kan het daarentegen goed mis gaan. Door het aanhoudende droge weer plus (in sommige gevallen) de donderbui met zware regenval in juni, kampen de landbouwers dit jaar in ernstige mate het probleem van „doorwas". Doorwas is het verschijnsel, waarbij de eerste kleine aardappels onder het bloeiend gewas glazig worden of waterzakken worden. poot, op zware grond: Gewoonlijk ge beurt dat in de tweede week van april, maar omdat de grond te lang nat bleef werd dat dit voorjaar pas halverwege mei gedaan. Deze Kerk- werfse boer dacht nog wel aan door was, omdat het gewas veel méér dan gewoonlijk in bloei staat en dat kan volgens hem op dit probleem wijzen. De knolletjes bleken goed en spuiten niet nodig. Niet klakkeloos spuiten Van Langeraad is geen voorstander van spuiten. Daarom wil hij graag de volgende opmerkingen kwijt: 1. Wanneer er berichten aan de agrarische ondernemer worden ge zonden over ziekten, doorwas enzo voorts, niet klakkeloos gaan spuiten, maar eerst goed het eigen perceel be kijken of het wel noodzakelijk is. 2. Als de ondernemer niet zeker is dat er gespoten moet worden, de hulp inroepen van een deskundige. 3. Niet in paniek raken, maar rustig overleggen wat de voor- en na delen zijn van een bepaalde bespui ting. Over het middel MCPA, waarin groeistoffen, zegt hij dat het water en vuur is ten opzichte van de aardap pel Spuiten voor of na de bloei bete kent dat de plant wordt ziek gespo ten. De aardappels worden onder maats en er komen er te veel. „Een soort pommes parisiens", omschrijft hij ze. Te veel oogst wil geen enkele boer. Ook Van Langeraad niet, omdat nu eenmaal de EG-bepalingen moe ten worden gevolgd en de prijs anders te laag wordt. Mevrouw Dalebout had eveneens vanwege het natte voorjaar laat ge poot, maar zij kreeg bovendien nog de ellende van de stortbui er boven op. Ook zij gebruikte geen MCPA uit vrees voor een te kleine aardappel. Zij wacht maar af en is heel benieuwd haar de oogst in september. Een heel zachte langdurige regen bui zou de boeren niet onwelgevallig zijn. Want als het wederom plotseling gaat plenzen, kan het toch weer fout gaan. Dan kunnen er - wanneer dat al niet is gebéurd - voor de tweede keer knollen worden gevormd, die het voedsel dan wéér van de eerste „se rie" wegnemen, waardoor er weder om doorwas kan ontstaan. ■t I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 3