m Altijd Raak! JA Zierikzee: Scherpe controle op onveilige gastanks werpt nu vruchten af Sterk rennersveld 20e Ronde van Bru monumentenstad (yfOt<L- DE ZIERIKZEESCHE COURANT HET Treinramp Brummen Amateurs en liefhebbers ZIERIKZEESCHEI NIEUWSBODE! ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Aardappels De doorwas van aardappels slaat dit Oosterschelde Registreren Dikke Torentoernooi op De Oosterschelde zal veranderen. Naar de me- Provinciale waterstaat van Zeeland fungeert Het Dikke Torentoernooi op de banen van ten- Schouwen-Duiveland hard toe. Aanhoudende ning van dr. ir. J. Leentvaar van Rijkswaterstaat als een coördinatiepunt in de registratie van nisvereniging Zierikzee is reeds in volle gang. droogte in combinatie met zware regenval is de js de vormgeving van die Oosterschelde een sterfte van vogels, vissen en zeehonden. (Pag Aanstaande zondag worden de finales ge- oorzaak. (Pag. 3). uitdaging. (Pag. 4). 4). speeld. (Pag 9). DINSDAG 22 JULI 1986 142ste jaargang Nr. 23968 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Monumenten, in de harten der mensen opgericht, zijn meer waard dan monumenten van brons of steen. Rabelais Komt men de haven binnenvaren, Dan kan men reeds van ver gewaren Het schilderachtig silhouet, Als door een Kunst'naar neergezet. Daór de gerestaureerde Monstertoren. Fraai gelijk nog nooit tevoren. 't Stadhuis spreidt al haar pracht ten toon, Gelijk een Jonkvrouw, slank en schoon! En plots wordt dan het oog bekoord, Daar ginds door de Zuidhavenpoort. Bouwkunstjuweel uit vroeger eeuw, Met recht de trots van elke Zeeuw. Loop ook eens door de nauwe straten, 't Is, of ze zachtjes tot U praten. Vertellen van het wel en wee, Hetgeen geschiedd' in Zierikzee. Hoe 't stadje ging door berg en dal, Verhaalt van opkomst en verval. Hoe 't water diepe wonden sloeg En hoe men tegenslagen droeg. Ziet eens die bonte huizenrij, Bekijk de gevels van nabij. Ze hebben eeuwen getrotseerd. De geschiedenis heeft ons dat geleerd. Wandel eens door 't Centrum heen: Daar staat het oude Gravensteen. Wat meer naar rechts 'n ander werk: Dat is de Klein' of Gasthuiskerk. En loop nu nog 'n eindje voort, dan ziet U daar de „Vrijerspoort". Kijk thans het huis daarnaast eens aan: Het is de fraaie „Witte Swaen". Wilt gij uw kunstgenot botvieren: Bezoek het huis der Tempelieren. En als U in de Poststraat bent Dient ook het Wees goed verkend! Ik kan U nog zoveel opnoemen. Waarop wij ons kunnen beroemen. Bekijk Noordhaven-Nobelpoort: Zijn beiden énig in hun soort. Neem rustig tijd, als U er bent. Elk bouwwerk is haast monument. In Zierikzee, dat is gewis Heeft alles zijn geschiedenis De vismarkt zien, dat is 'n lust. Er heerst daar 'n gezapige rust. De vroegere bedrijvigheid Is thans, helaas, verleden tijd. En loop 't stadhuis in, als U wil. Zó schoon, zó prachtig, 't maakt U stil! Er heerst een ongekende luister. Men dwingt zichzelf haast tot gefluister! Dat stadje aan de Oosterscheid' Heeft méér dan elf eeuw geteld. En ik, die in de stadje woon Denk: „Zierikzee, wat zijt ge schoon!" Op de banen van tennisvereniging Zierikzee wordt deze week het derde Dikke Torentoernooi afgewerkt. De Sint Lievensmonstertoren - de Dikke Toren - is een van de monumenten van Zierikzee. Joop Volkeri uit Zierikzee schreef een gedicht, waarin hij deze monumenten belicht. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's WORDT WEER. Een gevreesde LPG-tank, die bij oneigenlijk gebruik fatale gevlogen kan hebben. Op campings soms levensgevaarlijke situaties BURGH-HAAMSTEDE - De gemeente Westerschou- wen heeft vorige week weer de publiciteit gezocht in haar strijd tegen het oneigenlijk gebruik van LPG-tanks op campings. Niet zouden succes oyerigens, want .sinds het gemeentebestuur zijn zinnen heeft gezet op de be strijding hiervan (in 1984) is het jaarlijks geconstateerde aantal LPG-tanks op campings in Westerschouwen te ruggelopen van ongeveer honderd tot nu 'slechts' vier. Maar volgens H. B. Veerman van de gemeente en brand wacht R. van Zeventer is elke tank er één teveel, want de gevolgen van een explosie kunnen desastreus zijn. De voornaamste oorzaak van het onverantwoorde gebruik moet vol gens Veerman gezocht worden in de onwetendheid. ,,De meesten kennen het gevaar niet van de LPG-tanks. Maar ook gezegd kan worden, dat LPG aanzienlijk goedkoper is dan de gebruikelijke propaan/butaan gas flessen. Als je ziet dat je buurman op de camping zelf ook een LPG-tank heeft, dan is de verleiding wellicht groot". Levensgevaarlijk Dat het echter tot levensgevaarlijke situaties kan leiden leggen Veerman en Zeventer uit aan de hand van het volgende. De LPG-tanks komen veel al uit afgeschreven auto's van een respectabele leeftijd en twijfels over de conditie van de tank zelf lijken dan ook gerechtvaardigd. „Ze zijn meestal nooit gecontroleerd en dat in tegenstelling tot de juiste gasflessen, die door de leverancier geregeld aan een controle worden onderworpen", vertelt Zeventer. Maar de losse gastanks moeten bij de benzinepomp in de kofferbak worden geladen; een vulsysteem, dat bij auto's al enige tijd verboden is, want het gas kan bij een lekkage in de kofferbak blijven liggen. Het gas is immers zwaarder dan lucht. Een sigaret maakt het werk af. En dan de bevestiging van de LPG-tank. Het veiligheidsventiel van de tank in de auto wordt vervangen door een sim pel kraantje. Geen enkele garantie meer, dat wanneer het gas door hitte uitzet, de tank zelf 'stoom' afblaast. Voorts kan het vloeibare LPG bij hitte in de leidingen gaan zitten, doordat het niet wordt tegengehou den op de gewenste manier. Wie dan in zijn of haar onschuld het gas wil aansteken, steekt een vloeibare BRUMMEN - Zeker vijf in zittenden van een personen- busje met een groep gehandi capte kinderen zijn vanmor gen, dinsdag, om het leven ge komen door een botsing met de stoptrein Arnhem-Dieren ter hoogte van Brummen. Boven dien zijn zeker zes inzittenden van het busje zwaar gewond geraakt. Dit hebben woord voerders van NS en rijkspoli tie vanmorgen meegedeeld. De politie sluit niet uit dat het aantal doden en gewonden in de loop van de dag nog kan stijgen. De bus botste om onge veer half tien tegen de trein. De oorzaak van het ongeluk, op een met knipperlichten be veiligde spoorwegovergang in Brummen, is nog onbekend. Beide sporen zijn versperd. NS zet bussen in om het reizigers verkeer op gang te houden. gasstroom aan. In dergelijke gevallen kan de caravan of tent worden afge schreven. Veerman geeft tenslotte nog aan, dat LPG een mengsel is van butaan en propaan. Die eerste soort laat zich niet gemakkelijk in gas om zetten bij koudere nachten (of dagen), waardoor de gastoevoer stottert. Veerman en Zeventer geven meteen toe, dat de meeste vakantiegangers het op hun zonnige bestemming min der nauw nemen met de voorschrif ten dan thuis. Als Zeventer dan uit legt, dat het aanslaan van een koelkast al voldoende kan zijn om een explosie te veroorzaken, vraagt ieder weldenkend mens zich af, waar om die risico's toch worden genomen; juist in een volgepakt Westerschou wen. Volgens Veerman vertoeven mo menteel zo'n 50.000 mensen in de Westhoek en een bijgehaalde luchtfo to toont de 'volgestapelde' campings. Verantwoordelijk „In feite is de campinghouder ver antwoordelijk voor de situatie op zijn camping, maar de gemeente ziet in, dat die ondernemer niet alleen voor de controle kan instaan. Van- vervolg pagina 2 Verwachting Deltagebied tot woens dagavond: Buien De depressie bij Noorwegen trekt naar Denemarken en zorgt voor een wisselvallig weertype. Naast opkla ringen komen buien voor, die moge lijk vergezeld gaan van onweer. De westelijke wind is matig tot vrij krachtig. De minimumtemperatuur voor de komende nacht bedraagt 13 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 26 juli: Donderdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 17 graden Windkracht: west 5 Vrijdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 19 graden Windkracht: west 5 Zaterdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 14 graden Middagtemp.: 19 graden Windkracht: west 5 ZON- EN MAANSTANDEN 23 juli Zon op .05.47, onder 21.44 Maan op 23.17 onder 07.56 24 juli Zon op 05.48, onder 21.43 Maan op 23.31 onder 09.23 Laatste Kwartier: 28 juli (17.34) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Aan de langdurige perio de van droog weer is een eind geko men. Het koufront van een depressie boven de noordelijke Noordzee trekt vandaag met regen over ons land. Plaatselijk valt de regen in de vorm van fikse buien die in de kustgebie den zelfs met onweer gepaard gaan. De wind draait geleidelijk naar de noordwesthoek en dat betekent voor de komende dagen tamelijk koel weer. Bovendien wordt de aangevoer de lucht onstabieler zodat de buien kans vrij groot wordt. Volgens de computer herstelt het weer zich in het weekeinde enigszins dankzij de gunstige invloed van een zwak hogedrukgebied. SCHWANDORF - Bij een bedrijf in Beieren dat betrokken is bij de bouw van een nucleaire opwerkingsfabriek heeft maandag een grote brand ge woed die voor ongeveer drie miljoen gulden schade veroorzaakte. BRUINISSE - Traditioneel wordt precies een week na de openingsdag van de jaarlijkse Visserijdagen in Bruinisse de wielerronde voor liefhebbers en amateurs verreden in het Dui velandse toeristendorp. Donderdag 24 juli is het weer zo ver en dit jaar is er sprake van een jubileum-aflevering. Burgemees ter T. C. Hekman schiet de coureurs dit jaar immers voor dc twintigste keer weg. Om half vijf gaan ruim tachtig liefhebbers en veteranen op pad voor een tocht over zestig kilometer en twee uur later is het de beurt aan een fiks ren nersveld van negentig amateurs voor een duel over honderd kilometer. Een abonnement op de Zierikzeesche Nieuwsbode is altijd raak. Daar kunt u zeker van zijn. A Jaarabonnement voor de prijs van 10 maanden! Gratis pentekening van Zierikzee! Schitterende pentekening op posterformaat 50 x 65 cm Voor geen 1S2.50 maar slechts 127,10 blijft u een jaar lang uitstekend op de hoogte van uitgebreid regionaal nieuws De Zierikzeesche Nieuwsbode, 142 jaar.geleden voor het eerst ver schenen,, is uniek in Nederland Dat mogen we best stellen' Nü, in 1986 is de Zierikzeesche Nieuwsbode helemaal van deze tijd. Modern en objectief met nieuws waar uw interesse naai uitgaat Veelzijdig door de vele extra bijlagen, zoals: Mode- en autobijlagen Sport- en expo bijlagen enz Veelzijdig ook door de vele vaste rubrieken, we noemen even midden in de middenstand, puzzelrubriek, ons feuilleton Nou ja. teveel om op te noemen U moet m gewoon zelf lezen' dé bunt van schouwen - duit/eland! Het tweemans-comité, bestaande uit Tbun van Salm en Wim van Koo- ten, is erin geslaagd om een zeer at tractief rennersveld bij elkaar te krij gen voor de twintigste editie van de amateurronde van Bruinisse. De overvloed aan premies, die de talloze sponsors van de populaire wielerron- Vervolg pagina 5 Naam Adres Postcode Plaats Ik neem een jaarabonnement op de Zierikzeesche Nieuwsbode' IK BETAAL DUS GEEN 152.S0 MAAR SLECHTS f 127.10 ZIERIKZEESCHE H NIEUWSBODE til ANTWOORDNUMMER 12 4300 VB ZIERIKZEE (postzegel is mei nodig)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 1