NIEUWSBODE Mies Klaver blijft recordhondster in Nijmeegse Vierdaagse na 51e voltooiing Cato van de Zeelandsedijk van Cees van de Houten Kerkwerve beste produkt koudbloedkeuring I' TOUR DE FRANCE Zimmermann rivaal en vriend Greg Lemond ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 21 juli 198ü Nr. 23967 WENEN - Michel Zanoli, wereld kampioen bij de junioren, is als tweede geëindigd in de Ronde van Oostenrijk, een driedaagse etappe wedstrijd voor junioren. Zanoli had zeventien seconden achterstand op winnaar Ditmar Hanoch uit Oosten rijk. Bondscoach Piet Kuys had nog twee renners bij de eerste tien van het eindklassement. Oud wereldkampioen Raymond Meijs ein digde als vijfde en Rudie Nagengast als zevende. De vierde Nederlandse deelnemer, Maarten de Bakker, werd 21e. De Nederlandse ploeg werd win naar van het landenklassement. COL DU GRANON - De 73e is de Tour van de gekke ontwikkelingen. Dat was al twee weken zo. De uitslag van de eerste slag in de Alpen paste in dat beeld, dat de wereld van deze Roti- de van Frankrijk kreeg. Na het uitkle den van Bernard Hinault bleef Urs Zimmermann - ogenschijnlijk - als eni ge rivaal van Greg Lemond. De Zwit ser was concurrent en vriend tegelijk voor de eindelijk met de gele trui ver blijde Amerikaan. De etappe over de Vars en de monsterachtige Izoard naar de eindstreep bovenop de nog gemene re onbekende Col du Granon was waarlijk geen triomftocht voor Le mond. Hij werd naar het geel gesleept door Zimmermann. Lemond kon zich alleen vastbijten aan het wiel van de in vast ritme klimmende Zwitser. Als Lemond al eens naast Zimmermann kwam begon hij een gesprek. Zimmermann deed tijdens de slot- beklimming geen enkele poging Le mond van zich af te schudden om al leen rijdens al vast een stuk van zijn tweeëneenhalve minuut achterstand weg te werken. Ze kwamen samen over de eindstreep en wipten ook als duo over Bernard Hinault heen in het algemeen klassement. De actie van de twee had veel weg van wat zich het vorig jaar afspeelde, toen Luis Herre- ra de Breton de bergen op stayerde om uiteindelijk de vijfde Tourzege te be halen. Tegen beter weten in en ten koste van een paleisrevolutie verde digde Bernard Hinault op de flanken van de Izoard en de Cul dxi Granon zijn gele trui. Hij forceerde zich danig en had op de eindstreep vooral pijn in zijn knie. Zonder een woord te spre ken liet Hinault zich naar het zieken huis afvoeren om foto's van zijn pijn lijke kniegewricht te laten maken. Alles wees op een vroegtijdig afscheid van de Tour. Van Hinaults belofte alles te doen voor de gele trui van Lemond kwam niets terecht. Hij was alleen uit op zijn eigen zesde overwinning op een par koers, waarvan hij wist dat het te zwaar voor hem tuas. Dit was een Tour uitgezet voor klimmers of beter voor een all-rounder met grote klimspecia- liteiteniemand als Lemond. Óp de Col du Granon kwam hij eindelijk in het geel. Met daadwerkelijke hulp van Hinault had hij dat eerder be reikt. Lemond kon na de huldging niet nalaten 'Le Blaireau' een sneer na te geven. Hij onderstreepte daarbij, dat het nu toch wel duidelijk zou zijn, dat hij de beste van de Koechli-mannen is en dat alleen hij de steun van de hele ploeg mag opeisen. Op de Col du Granon kwam Lemon dicht bij het grote doel. De concurren tie werd. op Zimmermann na volledig geëlimineerd. Luis Herrera, aan wie directeur Felix Lévitan het meest dacht, toen hij met zijn potlood over de kaart van Frankrijk ging, kreeg de grootste vernedering te slikken. De Columbiaan verloor bijna zeventien minuten op de door hem met spanning tegemoet geziene bergen. Vol medicij nen tegen een keelontsteking kreeg hij op de Vars al door, dat het niets zou worden. Zijn verweer was dapper, maar zinloos. De uitgesproken klim mers Robert Millar en Pedro Delgado werden verslagen in de afdaling van de Izoard. Met uitzondering van Hi nault en Herrera reden de kansheb bers in groep naar de top van de 2361 meter boven zeeniveau uittorenende Alp. Er leek sprake van een status quo achter de Spaanse waaghals - en later etappewinnaar - Eduardo Chozas en eerder ontsnapte dapperen als Johan van der Velde. Lemond luidde een nieuwe dimensie in door vlak na het passeren van de top van de Izoard te demarreren. Die tactiek had hij in de Pyreneeën van Hinault afgekeken. Zimmermann durfde als enige te antwoorden. Met z'n tweeën pikten Zimmermann en Le mond alle vluchters op en schudden hen ook weer af. De winst van zes mi nuten en 26 seconden (van de aanvan kelijke negentien minuten!) uit 150 so lo van Chozas had geen betekenis voor het klassement. Lemond had in de slotbeklimming veel aan Zimmer mann. Zimmermann niets aan Le mond. Na afloop van de snikhete wie- Ierdag bleek de Zwitser een demarrage niet eens overwogen te hebben. Hij constateerde nuchter, dat de Tour over drie weken gaat en dat het altijd zinvol is om aan de volgende dag te denken, zeker wanneer er dan een een minstens zo zware etappe op het programma staan dan net is afge legd. De bergop-finale op de Alpe d'Huez kan zeker nog voor verschui vingen zorgen. Zimmermann reali seert zich bovendien, dat hij in zijn eentje moet optornen tegen het La Vie Claire-bastion, een vesting die niet in een dag om ver te rijden is. Greg Lemond leek er op de Col du Granon, met een uitzinnige menigte toeschouwers, comfortabel bij te staan met de twee mimiten en 24 seconden voorsprong op Urs Zimmermann, maar of hij ook werkelijk verzekerd is van de eindzege lijkt een andere vraag. Hinault is in de gedachten van Lemond op 2 minuten en 47 seconden, zeker met de nog komende bergetap pes, uitgeschakeld, maar ook hierbij kan een ernstige denkfout in het ge ding zijn. De Breton weet immers, be ter dan wie ook, wat terugvechten is, zeker wanneer hij wordt getergd. Alle overige renners met Robert Millar en Pedro Delgado, de troeven van de Ne derlandse ploegen van Peter Post en Roy Schuiten, als voortrekkers zijn stellig geklopt. Het heeft er alle schijn van, dat de resterende dagen in het te ken staan van het duel Lemond- Zimmermann. De Amerikaan is sterk favoriet, ondanks het feit dat Zimmer mann de betere klimmer is. Hij was echter nooit zo'n initiatiefnemer. Hij won de Ronde ran Zwitserland en de Dauphiné Llbéré zonder etappezeges. Het duidt op zijn constante prestatie vermogen, hetgeen Lemond geen in zinking doet veroorloven. Van de Ne derlanders kwam Steven Rooks weer als beste uit de bus. Hij passeerde Pe ter Winnen weer ruimschoots, ndat het duo een dag eerder stuivertje had gewisseld. Winnen moest zijn inspan ningen van een schijnbaar zinloze vlucht met elf. die hem vijf minuten in tijd opleverde, tijdeiis de rit over de drie Alpenreuzen met 22 minuten be kopen. Zelfs een anti-klimmer als Cer- rie Knetemann bleef hem minuten voor. Peter Winnen blijft ook in deze Tour steken bij de toevoeging belofte- vol renner'. Cato van de Zeelandsedijk bewees eens te meer, dat het nummer dertien, op welke manier ook van toepassing, niet bij voorbaat ongeluk hoeft te brengen. Cato van de Zeelandsedijk werd door de juryleden Maris en Van de Velden overladen met succes. De in 1982 geboren merrie, die overigens nog niet geheel volgroeid lijkt, om dat hij nog als middenmaat werd aangemerkt, veroverde het kam pioenschap na een extra keuring met de zevenjarige merrie Milva van An- dries Steendijk. Cato van de Zeeland sedijk doorstond de extra test ruim schoots. Later eiste de merrie ook de hoogste eer op in een confrontatie met de vijfjarige merrie Brigitte van Maarten Kloet uit Zierikzee en de ne genjarige merrie Julia van Steen zwaan van de stal Steendijk. Dit duel betekende het erekampioenschap. De twee niet-kampioenen deelden de tweede plaats. Door beide titels op te eisen evenaarde Cato van de Zeeland sedijk het succes van Brigitte van een jaar eerder. Overigens viel op, dat het fraaie produkt van eigenaar Kloet er zo mogelijk nog fraaier uitzag, dan toen zij het erekampioenschap voor zich opeiste. Afstamming De nieuwe kampioene en erekam- pioene van de Bond van Paardenfok kers Schouwen-Duiveland is een dochter van de merrie Monique van de Mijldijk en de hengst Guido van Brandevoort. Cato van de Zeelandse dijk zette op 27 mei 1986 een hengst veulen op de wereld, dat de fraaie naam Karei van de Zeelandsedijk meekreeg. Marco van de Noorweegse Kaai is de vader van de boorling. Bij de merrieveulens ging de even eens op 27 mei 1986 geboren dochter Joziena van de Bosweg van moeder Fanny van de Bosweg en vader Hora ce d'Opbrakel met de eerste plaats strijken tijdens de keuring in Renes- se. Eigenaar van de jonge meid is Stoffel van de Velde uit Zonnemaire. Op de plaatsen twee en drie eindig den twee jonge Steenzwaantjes. Op 10 april 1986 werd Sonja van Steen zwaan geboren als kind van moeder Julia van Steenzwaan. Sylvia van Steenzwaan zag op 22 mei 1986 het le venslicht. Zij werd geboren uit moe der Klara van Steenzwaan. Beide jonge merries hebben Gamin van Be gijnenhof als vader en Andries Steendijk uit Nieuwerkerk als eige naar. Ook bij de hengstveulens was Stoffel van de Velde uit Zonnemaire succesvol. Het uit Gea van de Bos weg geboren hengstveulen Junior van dc Bosweg werd als beste onder kend door de jury. Karei van de Zee landsedijk werd tweede en Jacco van dc Bosweg, zoon van Gemma van de Bosweg, derde. Junior van de Bos weg werd tevens uitverkoren tot beste veulen van alle getoonde veu lens van beide sexen. Bij de jaarlingen werd Rita van Steenzwaan, dochter van Julia van Steenzwaan en Carlo van Hoog- beemd winnaar bij de grote maat. Si- lan van eigenaar Van Zundert uit Re- nesse werd tweede. Bij de kleine maat ging de zege naar Selma van Ce res, dochter van Brigitte en Alex van de Vinkenpoel van Maarten Kloet uit Zierikzee. Ramona van Steenzwaan eindigde als tweede en Sabrina van de Linge van eigenaar Henk Beije werd derde. Bij de driejarige merries ging de eerste plaats naar Paula van Steenzwaan. Later werd de merrie ook jeugdkampioene 1986 na een ex tra keuring met Selma van Ceres. De kampioene is. een dochter van Klara van Steenzwaan en Primus van Leu- genberg en eigendom van Andries Steendijk uit Nieuwerkerk. Petra van Steenzwaan eindigde bij de drie jarige merries als tweede en Paula van Boomzicht van eigenaar Henk Beije werd derde. Bij de vier- en vijf jarige merries behaalde Cato van de Zeelandsedijk alle haalbare titels. Bij de grote maat merries in deze leeftijdsgroep werd de uittredend er- ekampioene Brigitte winnares. De dochter van Chrisstienne Meulen- broeks en Carlo van Hoogbeemd bleef de drie concurrenten ruim voor. De Van de Bos wegjes Gea en Gemma eindigden als tweede en vierde en zij werden van elkaar gescheiden in de rangschikking door Oda van Steen zwaan. Duidelijk zichtbaar bij de merries van Stoffel van de Velde is ze ker, dat deze koudbloedpaarden nog voortdurend werk verrichten op het land. Zij geven een schrale indruk, maar dat is vanuit dat gezichtspunt zeker niet vreemd. In de oudere caii goi ii i en met tien jaar, vers( h< ra F iti! n de Bosweg als eenling tdc meiden, terwijl Milv.t v;m i_v u Steendijk bij de middenn.. ter v n naar werd. Ook dc nun m km twee en drie in deze catcgori. i it dc Nieuwerkerkse stal. KI;;. van Steenzwaan werd tweede en haai -'ri le zus Julia van Steenzwaan eindigde op de derde plaat Bij de merries met afstammelin gen werd het al evenzeer een Steenzwaan-aangelegenheidKlara van Steenzwaan werd met haar doch ters Sylvia, Ramona, Paula en Oda eerste en Julia van Steenzwaan kreeg met haar dochters Sonja cn Ri ta de tweede prijs. Bij de fok groepen ging de eerste plaats naar drie Van de Bosweg jes van Stoffel van de \eldc Fanny, Gea en Gemma. Oda, Paula, Petra en Ramona van Steenzwaan eindigden in deze categorie als (wee- de. Aangezien Klara, Oda en Petra van Steenzwaan en Milva het enige aanwezige vierspan vormden was de eerste prijs reeds bij voorbaat verge ven. Bij de haflo-arabieren was de spoeling ook dun. De vijfjarige Aph rodite van Grol kreeg de eerste prijs voor de vijf jaar ouders Fabiola. Evenals alle haflingers waren ook beide aangevoerde haflo-arabieren eigendom van Henk Beije. Cynthia van Grol, de op 7 april 1986 geboren dochter van Aphrodite van Grol en Michael werd uitverkoren tol beste haflinger-merrievculen. Zij kreeg nipt de voorkeur boven Corine van Grol, de dochter van Viola van Grol en Michaël, die twintig dagen later werd geboren. Bij de drie- en vierjarige merries ging de eerste prijs naar Irene van Grol, dochter van Juliana van Grol en Mozes van 't Ru; tersgat. Madeleine van Grol werd tweede. Bij de vijfjarige en oudere merries was de keus voor dc i* - koppige jury gemakkt lijk D. jarige Anouk werd ruin -<■ nares. Zij is een docht van de Heikant en de u S En passant stond vas da* ook totaalkampiocne zou worden ln de catogorie vnna f vd Viola van Grol als tweede, terwijl de inmiddels zeventien i .-« de- van Hespelbruc als acid- i; J. bus kwam. De voormalige meervoudig Zeeuws kampioene is een dochter van moeder Rebecca cn vader Medlig van Hubertushoef. N. ringen kwamen zeven aangespannen combinaties ter keuring als bijnum mer. Een Duitse jachtwagen getrok ken door een WPN-paard van N. Muller-van de Slikke werd tot win naar verkozen vóór een Victoxia-sjees met een Fries paard v in F Mn Cn een Tilbury, eveneens met eer. Fr ies paard van L. Lemsom. Het aan gespannen ringsteken werd na barra ge gewonnen door J. Léene met een Oostenrijkse boodschap;)- i go- trokken door twee hPr scilla Meijer eindigde met kleine re Oostenrijkse bood chajj m agon, getrokken door een Khd Fndpom tweede. Mies Klaver voltooide voor de 51e keer de Nijmeegse Vierdaagse en bleef daardoor recordhoudster. NIJMEGEN - De zeventigste editie van de Nij meegse Vierdaagse is door een record aantal van 26.485 deelnemers uitgelopen. Het waren er bijna vijfduizend meer dan vorig jaar. Doordat de 78- jarige Burgh-Haamsteedse Mies Klaver ook op nieuw haar vier keer dertig kilometer met goed ge volg aflegde, blijft zij nog steeds recordhoudster met 51 voltooide Vierdaagsen. De jubileummars bleek in Nij megen aantrekkelijk, 28.982 deel nemers meldden zich aan en ge zien het enthousiasme, waarmee de 'eerstejaars' - waaronder de Westerschouwse wethouder Adrie Padmos en zijn echtgenote' Ans - de kilometer onder hun voeten door lieten gaan, lijkt het gerecht vaardigd te veronderstellen, dat volgend jaar de grens van 30.000 gepasseerd zal worden. Na het on gekende aantal van 1259 uitvallers op de tweede dag, in de laatste tien jaar was het niet voorgeko men, dat meer dan duizend wan delaars op een dag de strijd staak ten, haalden op de slotdag 114 mensen de laatste eindstreep niet. Volgend jaar zal marsleider Van Dongen, die dit jaar weinig pro blemen kende, zijn laatste Vier daagse in die functie beleven. Na twintig jaar geeft hij de leiding over. Zijn opvolger zal waarschijn lijk al in augustus door het KNBLO-bestuur worden aange wezen. Huwelijk Op de laatste dag van de Vier daagse zijn Ingrid Biemans en Hans Daamen uit Maarssenbroek in het gemeentehuis in Mook ge trouwd. Zij onderbraken daarvoor de Vierdaagse en liepen, na de hu welijksvoltrekking om half een 's middags, als getrouwd paar de laatste acht kilometer. Het bruidspaar heeft elkaar le ren kennen tijdens de Vierdaagse vier jaar geleden. Daarom wilden zij ook tijdens de wandeltocht trouwen. Ook de getuigen, een neef en een collega van de bruide gom, moesten van het parkoers komen. De intocht van de zeven tigste Vierdaagse verliep rustig. Er kwam zelfs geen bommelding, zoals de laatste vijf jaar gebruike lijk was. Volgens schattingen van de politie bekeek ruim een half miljoen mensen onder een be wolkte hemel de intocht van de Vierdaagse langs de Nijmeegse Sint Annastraat. Veel applaus was er voor me vrouw J. Berkhout uit Voorburg en de heer C. H. Pruijsers uit Raamsdonksveer, die beiden de Nijmeegse Vierdaagse voor de vijftigste keer hebben volbracht. Veel enthousiasme was er evenwel ook bij de binnenkomst van Mies Klaver en de vroegere volksverte genwoordiger Maarten Schakel. Zij liepen de tocht voor respectie velijk de 51e en 48e keer. Schakel vierde bijna traditioneel zijn ver jaardag tijdens de Vierdaagse. Op de derde dag werd hij 69 jaar oud en hij is vastbesloten om 'zijn' vijftig vol te maken. Aan de Vier daagse namen lopers uit 37 landen deel. Onder hen was een detache ment van 235 Canadese militai ren, bij wie kleinzonen van Cana dezen, die Nijmegen in 1944 mee bevrijd hebben. De militairen hielden donderdag een korte her denking op het Canadese militai re kerkhof in Groesbeek. Projectiel De anti-tankraket, die enkele dagen voor de start van de Vier daagse onder de Waalbrug in Nij megen werd gevonden, bleek geen springlading te bevatten. Dat deelde een woordvoerder van de Nijmeegse gemeentepolitie na af loop van de sluitingsceremonie mee. Nader onderzoek door het ge rechtelijk laboratorium in Rijs wijk heeft uitgewezen, dat het projectiel een al afgevuurde anti tank oefenraket was. De raket werd door spelende kinderen ge vonden. Over de herkomst van de raket, die aan een pijler van de Waal brug was bevestigd tast de politie nog in het duister. De Nijmeegse politie heeft tijdens de vier dagen van de Vierdaagse nauwlettend de tribu gecontroleerd langs de routi n de Vierdaagse. De controles „vren gericht op het opsporen van explosieven. Direc te aanleiding tot die controle was de vondst van een namaakbom drie jaar geleden onder de eretri bune. Op die tribune bevinden zich elk jaar tijdens de intocht tientallen diplomaten, bestuur ders en officieren. De politie heeft tijdens de Vier daagse een stijging van meer dan honderd procent van het aantal auto-inbraken geconstateerd. Er werden 322 auto's opengebroken tegen 130 in een normale week in Nijmegen. Vooral autoradio's, fo toapparatuur, kleding en paspoor ten werden gestolen. Met name Vierdaagselopers waren volgens de politie vaak de dupe. Zij parke ren hun auto's 's morgens heel vroeg en laten veel kostbare spul len in de wagen liggen. In het alge meen zijn tijdens de Vierdaagse meer ksotbaarheden in auto's te vinden, aldus een woordvoerder van de politie. Negen autokrakers werden aangehouden. Zes van hen kwarhen niet uit Nijmegen. RENESSE - Op de terreinen van manege Grol in Renes- se hield de Bond van Paardenfokkers Schouwen- Duiveland weer de jaarlijkse keuring van Zeeuwse trek paarden. Een groot aantal koudbloedpaarden, haflo- arabieren en hafling-ers werd door een deskundige jury, bestaande uit J. M. Maris uit Grijpskerke en A. A. van de Velden uit Moerkapelle aan een kritische keuring onder worpen. Klapstuk van de keuring is immer de verkie zing tot kampioene en erekampioene in de diverse cate gorieën. Bij de koudbloedpaarden viel de grootste eer te beurt aan de vierjarige merrie Cato van de Zeelandse dijk van eigenaar Cees van de Houten uit Kerkwerve. De merrie werd niet alleen kampioene, maar ook erekampi oene. Jeugdkampioene werd de driejarige merrie Paula van Steenzwaan van eigenaar Andries Steendijk uit Nieuwerkerk. Voor het eerst werd ook een algeheel kam pioene bij de haflingers gekozen en dat predicaat viel te beurt aan de schitterende zesjarige merrie Anouk, die al le concurrentes in de schaduw stelde. Eigenaar van deze kampioen is Henk Beije uit Renesse. Natuurlijk waren tijdens de keuring van de Zeeuu-sc tick - koudbloedpaarden weer van de partij. V 0i. 7 k- r De vijfjarige haflinger Anouk werd ovvnuigena kampioen t.an de keuring bij de haflingers 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 5