Veel belangstelling braderie tijdens Bruse Visserijdagen Vers en goedkoop Krachtig protet Zevibel op bestemmingsplan Wadden Zonnige vlootshow mosselboten trok tweeduizend meevarenden Vechtpartij ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 21 juli 1986 Nr. 25967 3 DEVENTER - In de binnenstad van Deventer is zondagochtend vroeg de 33-jarige N. T. N. uit Deventer neerge schoten. Hij werd een keer in het hoofd geraakt en zwaar gewond over gebracht naar een ziekenhuis. Vol gens de politie van Deventer is hij in middels buiten levensgevaar. RENESSE - Op de Hogezoom te Re- nesse ontstond zondagavond om streeks 20.00 uur een vechtpartij, waarbij J. v. G. uit Nieuwerkerk a/d IJssel werd mishandeld. G. moest ge wond naar het Rode Kruis ziekenhuis in Zierikzee worden vervoerd. Bij het gebeuren waren verder P. IJ. en M. v. d. T., beiden uit Gouda betrokken. BRUINISSE - In de loop van vrijdag waren de Visserijdagen dan toch echt compleet. Voor de symbolische prijs van een gulden per bakje wer den aan de kraam van de CJV (Christelijke jongeren Vereniging) na mens de Bruse Visserijvereniging verse mosselen verkocht, die werden gekookt door de plaatselijke middenstanders. Secretaris van de Visserijvereniging, H. Hoogerheide benadrukte dat deze prijs (een gulden voor een kilo ruwe mosselen) zwaar werd gesubsi dieerd door het propagandafonds van het produktschap voor Vis en Visprodukten. In dit geval deed men dat om de mossel te promoten op de Visserijdagen. In de winkels zou naar verwachting van Hoogerheide voor diezelfde hoeveelheid mosselen vier a vijf gulden moeten worden betaald. Mosselcultuurgrond Waddenzee loopt achteruit BRUINISSE - „Met leedwezen moet worden geconsta teerd dat de Waddengemeenten blind zijn voor het feit dat de mosselcultuurgrond in de Waddenzee door verzan ding en wijziging van het geulenstelsel achteruit loopt. Om de totale mosselproduktie op gelijk peil te houden is het noodzakelijk om regelmatig percelen te vervangen. Zevibel heeft dan ook een krachtig protest laten horen tegen het door de Waddengemeenten vastgestelde be stemmingsplan waarin bezwarende bepalingen voorko men voor de mosselcultuur op het Wad". In ernstige be woordingen uitte de voorzitter van Zevibel, de heer J. van den Bos, kritiek op de bestuurlijke maatregelen die volgens hem een behoorlijke exploitatie van een mossel- kweekbedrijf volstrekt in de weg staan. De voorzitter sprak op de reünie-bijeenkomst in het Dorpshuis van Bruinisse. In het in juni door de Waddenge meenten vastgestelde bestemmings plan staan voor de mosselkwekers bezwarende bepalingen zoals het ver eist stellen van een vergunning voor het aanleggen, verplaatsen of vergro ten van mosselpercelen. Van den Bos: ..Zevibel heeft daartegen bezwaren ingediend. Door die maatregelen wordt de vrijheid, die voor een rende rende exploitatie noodzakelijk is, volledig beknot en daardoor wordt de rentabiliteit van het mosselbedrijf ernstig aangetast. Bovendien is zo'n aanlegvergunning in dit bedrijf een vreemd element dat het beleid on doorzichtig maakt en het bedrijf te veel aan regels bindt zodat van een optimaal functioneren geen sprake kan zijn. Bovendien moet de moge lijkheid van compensatie van verlo ren gegane percelen door de Delta werken op het Wad worden open gehouden". BRUINISSE - Met een wandeling door de Korte Ring en de Oudestraat van zes leden van de Stichting Festivi teiten Bruinisse in gezelschap van miss Vissserijdagen Lisette de Ronde, mevrouw D. M. Hekman - van Barne- veld en loco-burgemeester C. J. van Liere werd vrijdag morgen de braderie geopend die in het kader van de Vis serijdagen vrijdag en zaterdag in het centrum van Bruinisse was opgesteld. De voorzitter sprak van onwelwil- lenheid, een negatieve gezindheid en een onstellend gemis aan kennis ten aanzien van het mosselbedrijf door de Waddengemeenten. Ook weerleg de hij de ongerustheid omtrent de ge volgen van de waarden van het Wad dengebied omdat in de vijftig jaar dat er mosselzaad op het Wad wordt gevist nog nimmer nadelige gevolgen op het eco-systeem zijn aangetoond. Ook geheel bezijden de waarheid vond hij het dat de mosselvisserij een wezensvreemd element op het Ame lander Wad wordt genoemd omdat de mosselcultuur samenvalt met de na tuur. Die eenheid van de mosselcul tuur met de natuur had de bioloog en ecoloog van het RIVO, drs Drin- kwaard ook al vastgelegd op de voor jaarsvergadering van de Bruse mos- selkwekersvercniging. ,,Als er al grond voor twijfel bestaat, waarom dan niet gewacht op het binnenkort te verschijnen interimrapport van het Rijksinstituut Natuurbeheer over de effecten van de mosselcultuur op het eco-systeem van het Wad", vroeg de voorzitter van Zevibel zich af. Burgemeester T. C. Hekman van Bruinisse noemde de vissers 'onver moeide strijders' voor betere en meer percelen, voor compensatie van ver loren gegane percelen door de uitvoe ring van Rijkswerken en voor meer begrip voor hun positie in het Haag se bastion. Hij dacht dat veel gestu deerde mensen nog wel wat van de vissers konden leren wat wellicht tot uiting zou kunnen komen in beter leesbare rapporten en een duidelij ker beleid. Voorzitter Van den Bos liet zich somber uit over de verwachting van het nieuwe seizoen: ,,De kwaliteit van de mossel is bijzonder goed maar de produktie zal ver achter blijven bij andere seizoenperioden. De ge middelde prijs zal dit seizoen hoger uitvallen waarbij men bedacht moet zijn dat dan een substitutie-effect naar economisch begrip gaat optre den". Volgens de voorzitter schuilen er twee gevaren in een te hoge prijs: de import van mosselen uit Denemar ken en Duitsland, een verschijnsel dat de laatste jaren meer en meer naar voren treedt en waaraan voor de nationale mosselcultuur grote risico's verbonden zijn, gaat zich dan in ver sterkte mate voordoen. Bovendien kan door een (te) hoge prijs de effec tieve vraag naar mosselen afnemen, ae zogenaamde vraaguitval omdat uitgeweken wordt naar andere pro ducten. Beide factoren tasten de marktpositie van de Nederlandse mossel aan. Nadruk „En daarom willen wi] nogmaals met de grootste nadruk naar voren brengen dat verbetering van het produktie-areaal onder andere door vervanging van instabiele percelen, broodnodig is. Herhaaldelijk is in woord en geschrift op deze urgente zaak vanuit het bedrijfsleven gewe zen". aldus het pleidooi van de voor zitter van Zevibel, de vereniging van Zeeuwse Visserij Belangen zowel de tweede als de derde Visserij- dag werd 's avonds voortgezet mèt een feestavond in de tent die was op gesteld op het parkeerterrein bij de Nieuwstraat/Dreef. Vrijdagavond zorgde de viermans-formatie Enter- price daarbij voor de muzikale sfeer en zaterdag The Rainbows. Miss Vis serijdagen was bij alle evenementen het stralende middelpunt. Het gezelschap werd vooraf gegaan door de uit vijf man bestaande dixieland-band De Dixie Dogs die daarmee direct een swingend sfeertje in de straten bracht en dat de hele vrijdag zou blijven doen. De ruim vijftig kramen van de braderie wer den voornamelijk bevolkt door com merciële zaken maar ook de WOK (Vereniging voor het ongeboren kind), de Sophia dierenbescherming, Amnestie International, de vakvere niging FNV en Veilig Verkeer Neder land maakten van de gelegenheid ge bruik om hun doelstellingen uit te dragen. Uit Bruinisse zelf was de Welfare-groep van het Rode Kruis op de braderie te vinden en de CJV (Christelijke Jongeren Vereniging) die namens de Bruse Visserijvereni ging mosselen verkocht. A. J. Bal en J. Braber van de stich ting Festiviteiten toonden zich uiter mate tevreden over de goede mede werking van de weergoden. ,,Het is prima, want heel warm is niet goed." En het bleef droog vrijdag en zater dag zodat vele duizenden mensen de kramen bekeken, op de straatteras- sen neerstreken en de kermis bezoch ten. De braderie werd zaterdag opge luisterd door het harmonika-duo Tunneke-Gradje dat op ouderwetse harmonika's vele bekende melodieën ten gehore bracht. Tbrwijl het aanbod van zeebanket die dag werd uitge breid met een gevarieerd viskraam. Diepvries-mosselen Het bekende Bruse zeebanket, de mossel, moest dit jaar, vanwege de nog geringe aanvoer, tot en met vrij dagmorgen aanvankelijk nog in diep- vriesvorm worden gepresenteerd. ,,Maar ook lekker hoor", aldus Kurt en Willem van de Bruse Mosselaar die de schaaldieren (ontdooid en ge bakken met ui) verkochten namens de Bruse Visserijvereniging. De bra derie duurde tot ongeveer zes uur en Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-5071. 01110-4669, 01110-5396 Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 40,00; per jaar f 152,50; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% BT W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 52 cent per mm; „succesjes" (Vm 4 regels) f 6,40. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% BTW BRUINISSE - Naar schatting van de organisatoren tweeduizend belangstellenden kwamen zaterdagmiddag naar de Bruse haven om zich in te schepen voor de vloots how. Een tocht over Het Zijpe van de hele Bruse mossel- vloot die al sinds jaren het hoogtepunt van de Visserijda gen vormt. De Elisabeth van mosselkweker D. de Ronde, de vader van miss Visserijdagen vormde dit jaar het middelpunt van het evenement. Een kijkje op de Bruse haven ivaar zaterdagmiddag belangstellenden gedul dig in de rij stonden in afwachting van een gratis tocht op een van de Bruse mosselkotters. Links zangeres Conny Vink en miss Visserijdagen die beide een trekpleister vormden tijdens de laatste visserijdag zaterdag. Desgevraagd vertelde hij de toe komst van het evenement niet zo somber in te zien als de secretaris van de organiserende Stichting Festiviteiten J. Braber, die vreest dat door gebrek aan nieuwe be stuursleden de Visserijdagen niet meer georganiseerd zullen kunnen worden. „Natuurlijk is het terecht dat de noodklok wordt geluid. Maar ik verwacht dat er in Bruinisse vol doende gemeenschapszin aanwezig is van mensen die zich er weer voor in willen zetten". Alle belangstellenden vonden ge makkelijk een plaatsje rp een van de 25 mosselkotters die aan het evene ment deelnamen. Dat kwam volgens wethouder Van Liere ook omdat de schepen de laatste jaren om economi sche redenen zijn verbreed zodat ze per tocht meer mosselen kunnen ver voeren. Zeventig procent van de tota le pi-oduktie moet tegenwoordig uit de Waddenzee worden gehaald. Wijzend op de in aan aanbouw zijn de Philipsdam die op het grondge bied van de gemeente Bruinisse ligt, benadrukte hij dat na voltooiing van de dam ook de percelen Krammer en Volkerak voor de mosselkwekers van Bruinisse verloren zullen gaan. Een verdere verkleining van het ariaal nadat ook de percelen in de Grevelin- gen verloren gingen na afsluiting van die zee-arm. Als compensatie krijgen de Bruse vissers een aantal percelen in de Oosterschelde. Maar het kustgebied wordt steeds klei ner", stelde van Liere spijtig vast. Hobby Miss Visserijdagen Lisette de Ron- De muzikanten van Nu met Hope/Oefening en Uitspanning bliezen voor 'de leut'. Op de achtergrond enkele versierde mosselkotters op Het Zijpe. de bleek over echte zee-benen te be schikken want hoewel de kotter af en toe wat schokte stond ze als een rols in de branding. „Ik heb altijd al mee- gevaren met mijn vader. Dat is mijn hobby, zeker weten", verklaarde de Bruse enthousiast.. Vriendelijk wui vend 'schouwde' ze de andere mossel kotters vol met passagiers die halver wege de tocht aan de stilliggende Elisabeth voorbij defileerden. Hoe wel het muziekgezelschap aan boord wegens de vakantie-tijd slechts op halve kracht en zonder dirigent A. Radewalt aanwezig was, blies ze er niet minder om. „Dit is traditie en het is gezellig. We doen het voor de leut", aldus de muzikanten. Conny Vink Na de gratis tocht over het Zijpe werden de belangstellenden op het haven plateau opgewacht door zange res Conny Vink die geen enkele moei te had om contact te maken met het publiek. Live zingend met achter grondmuziek op een band wist ze de toch al zonnige sfeer nog te verhogen met een vrolijke, swingende show van haar liedjes. Met aan boord zijn dochter Lisette als blikvanger en symbool van de Visserijdagen en enkele tientallen ge nodigden waaronder burgemeester T. C. Hekman, de wethouders C. J. van Liere en M. J. van de Velde, de com plete Stichting Festiviteiten Bruinis se, de heer K. Laros van de directie Visser'j van het ministerie van land bouw en visserij en de voorzitter van Zevibel de heer J. van de Bos, voer schipper De Ronde het Zijpe op. Door het schitterende weer, de aanblik van de feestelijk versierde, ,ko,tters en de muziek van Nu met Hope/Oefening en Uitspanning was de sfeer aan boord uitstekénd. „Alles wérkt mee om er een succes van te maken", aldus burgemeester Hekman die benadruk te dat de vlootschouw het onbetwiste hoogtepunt vormt van de Visserijda gen. Vanaf mosselkotter Elisabeth zwaaide miss Visserijdagen meevarenden op de andere boten vrolijk toe.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 3