Drukte in haven van Brouwershaven in tien jaar verdubbeld Braderie Burgh-Haamstede wederom groot spektakel Inwoners Dreischor willen meer beschutting bushalte Zeker vierduizend bezoekers op tweede festijn ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERÏKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdae 18 juli 1986 Nr. 23966 3 Havenmeester J. de hts routineus aan het roer Direktfe: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon; 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-5071, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 40,00; per jaar f 152,50; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 50/0 B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 52 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6.40. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% B.T.W Verschillende dierenhielden de kinderen aangenaam bezig tijdens de tweede braderie in Burgh-Haamstede. BROUWERSHAVEN - „Komt u boodschappen doen of blijft u overnachten?" Van zijn hoge uitkijkpost in het havenkantoor op de Brouwse keersluis stelt haven meester J. de Vos deze vraag enkele honderden keren per dag via de microfoon. Gericht naar de zeil- en motorjach ten die van het Grevelingenmeer de vaarweg naar Brou wershaven inslaan. Het is hoogseizoen en het stadsbeeld in de kleine, oude havenplaats wordt dan bepaald door de activiteiten van de watersporters in de haven die doorloopt tot in het centrum. In tien jaar tijd steeg het aantal bootpassanten per jaar van 4500 tot ruim 8000 in 1985, terwijl het aantal overnachtingen in de haven opliep van 8000 tot bijna 15.000 vorig jaar. Daarnaast be liep het aantal vast verhuurde ligplaatsen (in 1985) 420 vaartuigen. belasting. ,,Het moet wel zo, maar het kan gelukkig allemaal op één brief je". De Vos heeft nog steeds plezier in zijn werk ondanks het feit dat hij door de steeds groter wordende druk te in de zomer voor honderd procent of meer beschikbaar moet zijn en dus niet op een paar uur meer of minder kijkt. ,,Dan maak ik lange dagen, maar in de winter heb ik het gemak kelijker". Verbeteringen Erg tevreden is hij ook met het ge meenteraadsbesluit waardoor dit voorjaar de elektriciteitsvoorziening in de haven werd uitgebreid. Daar door is nu voor elk jacht de mogelijk heid van een aansluiting aanwezig. Havenmeester De Vos heeft geen enkele moeite met die toenemende drukte, die volgens hem wordt ver oorzaakt omdat steeds meer bekend wordt wat een prachtig vaargebied de Grevelingen is: „Groter dan alle Frie se meren samen!" Bovendien staat het meer als het gezondste zwemwa ter bekend. Watersporters uit heel Nederland, van wie tachtig procent met zeiljach ten, weten de Brouwse haven te vin den. Zij maken momenteel zeventig procent van de watersportgasten uit. De Duitsers komen op een tweede plaats met zestien procent, terwijl er verder zeven procent Belgen en even veel Engelsen in 1985 de Brouwse ha ven aandeden. Tien jaar geleden maakten de buitenlanders nog maar twaalf procent van het aantal water sporters uit. Witte kuifjes DREISCHOR - De overdekte bushalte aan de hoek Slotstraat/Bogerdweg/Stoofweg te Dreischor vervult voor de inwoners van het ringdorp ook een sociale func tie. Sinds jaar en dag zijn er (meestal oudere) bewoners van Dreischor te vinden die het beusje als praathokje ge bruiken. Bij winderig weer uit het noorden of oosten biedt de bushalte, ook aan buspassagiers, echter onvol doende buschutting. VVD-raadslid M. C. J. Mol wil daar om dat de gemeente Brouwershaven de vier meter brede voorkant van het bouwsel voor ongeveer de helft dicht maakt. Volgens hem zou dat moeten gebeu ren met een houten schot op halve hoogte met daarboven raampjes, zo dat een vrij uitzicht gewaarborgd blijft. Dat vrije uitzicht vindt Mol temeer belangrijk vanwege een ander onge mak dat sinds enige twijfeld af en toe in Dreischor wordt geconstateerd: het doorrijden van de ZWN bus die het ringdorp (slechts) enkele malen per dag doorkruist zonder bij de halte te stoppen. Mol: „Vanwege de beschutting staan de wachtende buspassagiers bij slecht weer niet bij de daartoe be stemde halte naar Zierikzee, maar aan de overkant van de weg in het bushok. De chauffeur ziet dus niemand en rijdt door zonder te stoppen". Een on gewenste situatie volgens het raads lid. „De bus moet gewoon stoppen en dan even toeteren bijvoorbeeld". De gemeente heeft daar geen grond en bovendien zou zo'n nieuw „plastiek hok" geen sieraad voor het dorp zijn". Mol is van plan de gemeenteraad nog eens te porren voor het uitbreiden van de wanden van het ongeveer acht jaar oude ui.t hout en dakpannen be staande huidige bushok. Volgéns hem worden er door de jeugd van het ringdorp nooit of nauwelijks vernie lingen aangericht aan de overdekte bushalte. Opbellen C. Dekker van de ZWN vindt de klacht van Mol een beetje overtrok ken. „Er zal best wel eens een klant blijvert staart, maar toch niet vaker dan ee'n a drie keer per jaar. Natuur lijk worden ook bij ons fouten ge maakt. Er rijden soms chauffeurs die invallen en daardoor niet helemaal bekend zijn met de lijn. Maar we pro beren die fouten-zo goed mógelijk op te vangen. Dekker verzekert dat de ZWN er voor zorgt dat een klant altijd op zijn bestemming komt. Maar dan moet men wel even opbellen. „Als de klant kan aantonen dat de ZWN niet aan zijn vcrplichtingenu heeft voldaan dan laten wc ze niet staan. We zorgen dat ze alsnog op de plaats van be stemming komen met een taxi of éen andere bus". Weekeinde Ook voor het komende weekeinde verwacht Tineke Deurloo niet akte veel verkeersproblemen. Wel schat ze in, dat de campings en hotels de nodi ge gasten krijgen. Volgens haar is-de bezetting van de overnachtingsplaat sen bij particulieren tot op heden iets tegengevallen. Als het warme weer aanhoudt, dan hebben de horeca- exploitanten nog alle tijd om de stróeve start te boven te komen. Vorig jaar regende het rond déze tijd en werden de terrasjes in Burgh- Haamstede schaars bemand door frikandellen-etende toeristen. „"Nu zie je ze met een sorbet en dat is toch Wat meer ambachtslieden zouden voor verschillende bezoekers welkom zijn. leuker", aldus de informatrice. Vooral op zaterdag en maandagen is het aantal passanten hoog met zo'n vijfhonderd, die de sluis meestal al voor twaalf uur passeren om bood schappen te komen doen. De Brouw se Dag vormde een absoluut record met duizend schepen. Havenmeester De Vos blijft er rustig onder. Werkend vanuit een ja renlange routine houdt hij de touw tjes strak in handen en noteert con- centieus via een uitgebreide administratie alle veranderingen die zich door in- en uitgaande schepen constant ïn de •h&MCMlvoordoen. Tussendoor staat hij watertoeristen te woord, die op zijn kantoor komen met meldingen, betalingen en de meest uiteenlopende vragen. „Het is meer dan windkracht vijf ivant er komen witte kuifjes op het water", weet hij met één blik op de Grevelingen te vertellen. Ook de getijdestromen bij Bruinis- se en allerlei andere watersportwe tenswaardigheden stromen moeite loos uit zijn mond. Voor De Vos is de haven geen wir war van masten en drukte. „Ik ken alle schepen en mensen die hier een vaste ligplaats hebben. Sommige wa rén hier al toen ik in 1975 kwam, maar sinds het vorige jaar zijn er weer 46 nieuwe gekomen." Dichter bij huis 1 Ook in Brouwershaven is de lande lijke trend van meer verloop van schepen te merken. Volgens de haven meester verdwijnen er steeds meer kleine schepen en het wordt voor de mensen gemakkelijker om dichter bij hun woonplaats een vaste ligplaats te krijgen. Landelijk bedraagt dit ver loop vijftien procent. Brouwershaven scoort gunstiger: tien procent. De vaste ligplaatsen in Brouwershaven waren van 1976 tot 1985 constant be zet. Momenteel zijn er drie vrij. Men ziet in de haven voornamelijk jachten van zo'n negen a tien meter lengte. „De meest gangbare maat", aldus De Vos.. Het wachthokje in Dreischor dat volgens de bewoners te weinig beschutting biedt bij winderig weer. Daarentegen waren er weer talLyan dieren; presentr.Mals de kangaroes> en miss Piggy, die de kinderen aange naam wisten te verrassen met een praatje. Opvallend voor de drukte van Burgh-Haamstede is, dat de grote .stroom mensen eigenlijk nooit voor noemenswaardige problemen zorgt. De meeste automobilisten zoeken in alle rust een parkeerplaatsje en ook de verkeersgang door het centrum leidt vrijwel nooit tot echte proble men. Volgens de VVV-ster hebben de stoplichten hier iets mee te maken. In tegenstelling tot Rehêsse, worden'de auto's in Burgh-Haamstede door de verkeerslichten staande gehouden, waardoor ex.geen sprake is van. een constante aanvoer, maar van een ge leidelijke instroming. Havenmeester J. de Vos zag het aantal passanten en overnachtingen in de Brouwse haven in tien jaar tijd bijna verdubbelen. BURGH-HAAMSTEDE - De tweede braderiedag in Burgh-Haamstede is minstens zo'n succes geworden als de eerste. Zeker 4000 mensen kwamen donderdag naar de Westerschouwse residentie om gezellig langs de kraamp jes te schuivelen. WV-informatrice in Burgh-Haamste de Tineke Deurloo, die een en ander heeft gadegeslagen, toonde zich bijzonder enthousiast over het verloop van de dag, die als 'bijzonder geslaagd' in de analen van de middenstandsvereniging kan worden bijgeschreven. Belangrijkste factor voor het welslagen van braderiën is altijd het weer. De donderdagmorgen ken merkte zich door enige bewolking en een frisse wind; niet bepaald ideaal strandweer. „Daar komt bij, dat de vakantiegangers na vier weken goed weer ook' weieens iets anders willen dan een bezoek aan het strand", legt de informatrice uit, die er van over tuigd is dat dè winkeliers tevreden zullen zijn. Hoewel het spreekwoord 'hoe meer zielen, hoe meer vreugd' ook voor braderiën opgaat, was zij van me ning, dat het eigenlijk niet drukker kon. De middenstanders en hun werkcomité Ring Promotion hadden wederom voor een uitgebreid assorti ment stands gezorgd. Toch waren er bezoekers, die graag wat meer oude ambachten hadden gezien. Deze maal behoorde de klompenmaker tot een van de weinige ambachtslieden, die een festiviteit als deze vaak toch een bijzonder karakter kunnen geven. De havenmeester wordt van april tot oktober terzijde gestaan door waarnemer Gerard de Voogd. In het zomerseizoen krijgen zij nog as sistentie van twee werkstudenten, zo dat er altijd minstens twee man werkzaam zijn in de haven. Dat is ook nodig want het toch al uitgebrei de scala van werkzaamheden (onder andere de toiletgebouwen schoon houden) is nog toegenomen. Nieuw element is de toeristenbe lasting, waarvoor in Brouwershaven sinds enkele maanden vijftig cent per persoon per nacht extra moet worden betaald. „Dat is iets meer werk na tuurlijk want ik moet het allemaal innen", zegt de havenmeester, die nu bij het vaststellen van de bedragen van twee verschillende uitgangspun ten moet uitgaan; het aantal strek kende meters van het jacht voor het bepalen van het liggeld en het aantal personen aan boord voor de toeristen- „Zoals het nu gaat, gaat het goed", al dus de 58-jarige havenmeester die daarbij ook de onlangs begonnen re novering van de steigers bedoelt. Hij ziet vol vertrouwen de komende top- weken tegemoet, wanneer in Duits land de vakanties beginnen. Maar ook de komende jaren be kijkt hij met optimistisme. Hoewel hij over twee jaar de VUT-leeftijd be reikt, zegt De Vos: „Ik blijf doorwer ken tot mijn vijfenzestigste, als ik ge zond blijf". Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Och't- man te Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 3