Een wijdse blik op Bruinisse Veel belangstellenden naar Brouwse stadhuis Inbraak Zierikzee Surfplank gestolen Stro op de weg Expositie Stadswaag Brouwershaven voor goederen en mensen Orgelconcerten te Dreischor Concert rond het historische orgel te Burgh ZIF.RIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 17 juli 1986 Nr. 23965 5 Foto: Joh. D. C. Berrevoets ZIERIKZEE - Een portemonnee met 500,contant geld en een aan tal sieraden met een nog onbekend maar aanzienlijke waarde werd dins dagochtend ontvreemd uit de woning van P. L. aan het Groene Weegje. Op de keukendeur werden sporen van in braak gevonden. RENESSE - Een surfplank met sta len kabels en kettingsloten beves tigen op een auto helpt ook al niet. Dat ondervond J. P. uit Stadskanaal in de nacht van dinsdag op woensdag op camping Wilhelminahoeve. De slo ten waren doorgeknipt en de plank was verdwenen. Een schadepost van 2.000,— voor de Groninger. ZIERIKZEE Nooit Gedacht Reisvereniging Nooit Gedacht orga niseerde de vierdaagse reis dit keer naar het Sauerland. De groep logeer de in hotel Diedrich in Hollenberg. Er werd onder meer een bezoek ge bracht aan het stuw-meer De Eder Staussee en een beroemd slot bij het stadje Waldeck. Een hele dag werd doorgebracht in het natuur- en pret park Panorama. Uiteraard was er tij dens de reis volop gelegenheid om de tijd naar eigen keuze door te brengen en was er ook een barbecue. De route heen en terug was verschillend, zodat de reisgenoten van Nooit Gedacht vol indrukken thuiskwamen. BURGH-HAAMSTEDE ZIERIKZEE - De provinciale weg De Val op het kruispunt met de Julia- nastraat is dinsdagochtend geduren de een uur versperd geweest. Vracht wagenchauffeur H. van der W. uit Brouwershaven reed van de Juliana- straat de provinciale weg op met zijn vrachtwagen met aanhanger vol stro. Op dat moment knapte een van de be vestigingskabels door de druk en be landden vijftig pakken stro op het wegdek. Het opruimen vergde een uur. AMSTERDAM - De twee verdach ten van de ontvoering van brouwerij- directeur Heineken en zijn chauffeur Doderer, C. van H. en W. H. zullen mogelijk toch op korte termijn aan Nederland worden uitgeleverd. Van zaterdag 26 juli tot en met 9 au gustus exposeert Miems van Citters in de Bewaerschole te Burgh-Haam- stedc. De tentoonstelling van beeldhouw- en schilderwerk wordt vrijdag 25 juli geopend door A. Dam man, voorzitter van de Stichting Wes- terschouwen Cultureel. Tijdens de bijeenkomst, die om 20.00 uur begint, verzorgt het fluitsenensemble Val- cooch een muzikale bijdrage. De ex positie is dagelijks te bezoeken van 10.00-12.00 uur en 13.30-17.30 uur; met uitzonder van de zondagen. BROUWERSHAVEN Studenten geven orgelconcerten In de Grote of St. Nicolaaskerk te Brouwershaven, werd afgelopen za terdag het eerste van de zes orgelreci tals gegeven. De organist Abram Be- zijen uit Ouddorp speelde voor een veertigtal bezoekers, van wie de meesten een plaatsje vonden in de banken, om zo extra te genieten van de muziek en de sfeer van de kerk. Voor de komende vijf weken zal steeds 's zaterdags om 15.00 uur een zelfde orgelrecital worden gegeven, en wel door jonge studenten van het Rotterdams conservatorium. Zij doen dit allen, om concertervaring op te doen. Het eerstvolgende concertje dat een half uur duurt wordt gegeven door Wim Boer uit Burgh-Haamste- de. Verdere orgel recitals vinden plaats op zaterdag 26 juli, Corrine Schot, Ridderkerk; 2 augustus Eric Koevoets, Rotterdam; 9 augustus Hu- go de Koning, IJsselmonde en 16 au gustus Sietse van Wijgerden, Sleeu- wijk. Aanvang 15.00 uur. Orgel-recitals Studenten van het Rotterdams Con servatorium zullen tot en met 16 au gustus wekelijks op zaterdagmiddag orgel-recitals verzorgen op het orgel van de Sint-Nicolaaskerk. Het or gelspel begint steeds om 15.00 uur. Men brengt onder meer werken van Bach, Buxtehude, Stanley en Reger ten gehore. In de Sint-Nicolaaskerk is tevens tot en met 31 juli dagelijks de Unicef tentoonstelling over Nepal te zien. NIEUWERKERK Bevolking In de gemeente Nieuwerkerk zijn in de maand juni de volgende personen: Geboren: Alida Katharina Hendri- BROUWERSHAVEN - Vele tientallen belangstellen den hebben gebruik gemaakt van de openstelling van het Brouwse stadhuis om het uit de 15e eeuw daterende gebouw van boven tot onder te bekijken. Zij werden daarbij te woord gestaan door de Brouwse burgemeester, C. Slabbekoorn, zijn wethouders Ph. van Ast en S. Lo- schacoff, hoofd van de dienst gemeentewerken ing. J. Beek en VVV-secretaris R. Hanse die allen een avondje hadden vrijgemaakt om voor suppoost te spelen bij deze unieke gelegenheid die in Brouwershaven slechts twee maal per jaar voorkomt. ons land werd in twee fasen ge bouwd. De achterzijde dateert uit de 15e eeuw, de voorzijde uit de 16e eeuw. Dat houdt in dat wat nu de ach tergevel is, in de beginperiode de voorzijde was. In het begin van de ze ventiger jaren is de huidige voorgevel voor twee miljoen gulden gerestau reerd. In de kelder van het gebouw staan nog de pijnbank, de halters en de brandmerken waarmee in vroeger eeuwen misdadigers hardhandig wer den afgestraft. Beek toonde de voor namelijk uit toeristen bestaande be zoekers ook het kamertje waar opgepakte boeven in eerste instantie werden opgesloten en een oude sto klantaarn die door de brandweer werd gebruikt. In de fraaie raadzaal gaf wethouder Loschacoff desge wenst uitleg aan de bezoekers, ter wijl burgemeester Slabbekoorn de bezienswaardigheden in zijn domein, de burgemeesterskamer toelichtte. Hieronder bevindt zich een 18e eeuw- se kast afkomstig van een van de schuttersgilden uit Goes en een uit 1658 daterend exemplaar van het boek Alle de werken van Jacob Cats. Het stadhuis, dat volgens deskun digen een van de fraaiste overblijfse len is van de Vlaamse Renaissance in ka, d.v. A. M. van der Wekken, en van M. J, van Dijke (Oosterland, geboren te Zierikzee; Leendert Cornells, z.v. J. A. Otte, en van J. K. van de Velde (Oosterland); Martina Jannie, d.v. A. D. de Wit, en van M. J. van der Wek ken (Nieuwerkerk); Caroline Stefa- nie, d.v. P. H. Adriaanse, en van K. G. M. van Hove (Nieuwerkerk), geboren te Zierikzee; Cornelis Evert, z.v. H. A. ten Klooster, en van J. M. Boogert (Ouwerkerk), geboren te Zierikzee; Cornelis Mark, z.v. C. van den Hoek, en van M. C. Klaasen (Nieuwerkerk); Marina Cornelia, d.v. P. S. Vijver berg, en van C. P. Stols (Ouwerkerk), geboren te Zierikzee. Overléden: Cornelia van der Have, oud 63 jaar, e.v. Leendert van der Ha ve (Oosterland); Marina Heijboer, oud 85 jaar (Nieuwerkerk), overleden te Zierikzee; Jakob van Hiele, oud 94 jaar (Nieuwerkerk). BRUINISSE Horeca In Bruinisse is vanochtend zonder officieeel vertoon een nieuwe horeca gelegenheid geopend: in de leeg staande slagerij van Bert Visch. R. Bergman heeft sinds vanochtend het beheer over een broodjeswinkel met ijssalon. Voor dat doel werd de vroe gere slagerij met tafeltjes en stoelen gezellig ingericht, want de klanten kunnen de broodjes en ijs ook ter plekke verorberen. Afhalen kan ui teraard ook. MIDDELBURG Orgelconcert in Nieuwe Kerk In de door de Stichting Orgelcen trum georganiseerde serie Concerten, Vervolg van pagina 1. melk gaf of een kind op jeugdige leef- tij stierf was dat aanleiding om een of ander persoon aan te wijzen die de boel zou hebben behekst. Ruzie's Vaak werden op deze wijze buren ruzies of slechte huwelijken beslecht. Men kende geen echtscheiding en je vrouw van hekserij beschuldigen was een veel voorkomende manier om van haar af te komen. Een anoniem briefje aan de burgemeester was na melijk al voldoende om een proces op touw te zetten. Ten gevolge van deze heksenvervolging werden in die pe riode in Europa ongeveer een miljoen mensen verbrand. Wanneer iemand werd verdacht van hekserij of tovenarij opende men haar (met kippeveren gevulde) béd om naar samengeklitte veren, de zo genaamde heksenringen te zoeken. Als die werden gevonden werd de verdachte naar de rechter verwezen en moest een proef ondergaan. Dat kon de waterproef zijn waarbij men de vrouw met samengebonden han den en voeten in het water wierp om te kijken of zij bleef drijven. Zonk ze dan was ze onschuldig maar meestal ook reeds verdronken. Bij de vuurproef moest de verdachte op blote voeten over hete sintels lo pen of kreeg een stuk heet ijzer in de handen of de blote rug geduwd, Ont- -stonden brandblaren dan was ze on schuldig want men dacht in die tijd dat een heks via een verbond met de duivel niet zo makkelijk kon ver branden. Er werd met deze proef vaak geknoeid want man kon de sin tels en het ijzer zo heet (of lauw) ma ken als men wilde. Bij de weegproef op de stadswaag ging men ervan uit dat een "onschuldige' het aantal cen timeters dat ze langer was dan een meter ook moest wegen in kilo's. Omgekocht Vaak was de waagmeester echter omgekocht en kreeg de onschuldige geen weegcertificaat dat haar zou vrijspreken van hekserij. Zij werd eerst gewurgd en daarna verbrand. Ook 'die goede oude tijden' waren dus niet bepaald vrij van corruptie en geweld. De laatste heks werd in Ne derland verbrand in 1597. Het was Marrigje Ariëns een kruidenvrouw tje uit Schoonhoven. In 1613 heeft het Gouverment van de Zeven Provinciën alle heksenproeven verboden. Geluk kig dat in het 700-jarig Brouwersha ven alleen de nostaligsche aspecten van vroegere tijden weer naar voren worden gehaald. die in de Nieuwe Kerk te Middelburg worden gegeven, zal op dinsdag 29 ju li het orgel worden bespeeld door Herman van Vliet. Deze organist (1941), die dit jaar zijn zilveren jubileum als uitvoerend kunstenaar viert, studeerde aan het Utrechtse Conservatorium bij Stoffel van Vliegen en Cor Kee en behaalde in 1965 het einddiploma „solospel". Daarna volgde hij interpretatie-cur sussen bij laatstegenoemde en Feike Asma. Verder nam hij een aantal ja ren deel aan de Internationale Meestercursus voor Muziek te Zurich, waar Jean Guillou zijn leermeester was. Sedert 1974 en 1978 is hij organist van, respectievelijk de Michaëlskerk te Oudewater en de Petruskerk te Woerden. Het programma dat zal worden uit gevoerd luidt: Fest-Hymnus, C. Piut- ti; Trio-Sonate no. 6, J. S. Bach; Pre ludium en Fuga in d, J. Chr. H. Rinck; Misre en Ave verum corpus, Fr. Liszt; Grand Choeur alla Handel, A. Guil- mant; Tbccata, Fd de la Tbmbelle en Koraalfinale. Aanvang 20.00 uur. VLISSINGEN Straatfestival Voor de zesde keer vindt in Vlissin- gen het straatfestival plaats, van 1 tot en 30 augustus. Er treedt een groot aantal groeperf op gedurende de maand dat het festival duurt: een programmaboekje is te verkrijgen bit boekhandelaren en VVV. HOUSTON - De weduwe van de Amerikaanse astronaut Micheal Smith, die om het leven kwam bij de ontploffing van het Challenger- ruimteveer in januari van dit jaar, heeft een eis tot schadevergoeding van 15 miljoen dollar ingediend bij de Nasa, wegens door door schuld. Alles Wethouder Van Ast kon de bezoe kers alles vertellen over de vertrek ken, die als gevangenis werden ge bruikt (onder andere voor Johan Cato Kamerling de Brouwse oplich ter). En R. Hanse van het VW liet aan de hand van oude (en nieuwe) kaarten en tekeningen van Brouwers haven zien dat de grondpatronen van de smalstad nagenoeg gelijk zijn ge bleven aan wat op de oudstre ka dastrale kaart uit 1830 is aangegeven. Op de zolder van het gebouw wa ren ook leden van de culturele stich ting De Roode Lelie aanwezig die verschillende hoekjes, reprodukties en het Schouwen-Duiveland kwartet presenteerden. Ondanks de drukte die soms op de smalle wenteltrappen ontstond door de vele mensen bleek het (gratis) bezoek aan het stadhuis voor de meeste van hen zeer de moei te waard. Op 14 augustus is de twee de (en laatste) keer dit jaar dat het gebouw is te bezichtigen. DREISCHOR - Ook dit jaar zullen weer enkele orgelconcerten gegeven worden in de Hervormde Kerk te Dreischor, ditmaal wekelijks op dins dagavond. De data zijn dinsdag 22 en 29 juli, 5 en 12 augustus. De concert gever is de Rotterdamse organist Dirk Jansz. Zwart. De aanvang is al tijd om 8 uur 's avonds. Het orgel van deze kerk is opnieuw verbeterd, zodat de mogelijkheden om de keuze van de uit te voeren or gelwerken te vergroten, zijn toegeno men. Dirk Jansz. Zwart speelt op 22 juli a.s. composities van Bach, Men delssohn, Guilmant, Bonset, Jan Zwart (koraalbewerkingen), en ande re componisten. BURGH - Donderdagavond 24 juli om 20.00 uur zal het tweede concert in het kader van het historische Al- bertus Gruisenorgel (1749) plaatsvin den. Dit concert zal gegeven worden door de organist Jan van Dijk en de sopraan Marijke Nieuwenweg. Jan van Dijk is sinds 1982 organist van de Open Hofkerk te Rotterdam- Papendrecht. Daarvoor was hij orga nist van de Gasthuiskerk te Zierik zee, en van de Grote kerk te Middel- hamis. Hij deed in 1970 eindexamen aan het Rotterdams Conservatorium, waar hij studeerde bij Arie Keijzer. Daarna nam hij lessen bij Flor Pee- ters en Bemhard Bartelink. In 1979 behaalde Jan van Dijk het diploma Kerkmuziek aan het Koninklijk Con servatorium te Den Haag. In 1984 nam hij deel aan de Internationale Zomeracademie te Haarlem. Thans is hij orgeldocent en directeur van de muziekschool te Barendrecht. Marijke Nieuwenweg is een veelge vraagd sopraansoliste bij oratorium concerten. Zij behaalde haar solisten diploma aan het Rotterdams Conservatorium in 1977, na studie bij David Hollestelle en Jan Heije. Mo menteel studeert Marijke Nieuwen weg bij Jard van Nes. Zij is docente aan de muziekscholen te Gorichem en Barendrecht. Het programma van donderdag 24 juli is als volgt: Allein Gott in der Höhn sei Ehr, J. P. Swee- linck; Ganzon sopra I le bel e bon, Gi- rolamo Gavazzoni, Cantate lo son pur solo, Allessandro Scarlatti; Fuga K. 41, Sonates K. 328, 288, Dominico Scarlatti; vier liederen, John Dow- land; twee Voluntaries opus 6. John Stanley; vier liederen, Johann Seb. Bach; Fantasia in G dur, Johann Seb. Bach. Het concert begint om acht uur 's avonds.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 5