J. Henry Dunant meerde af in gastvrije Bruinisser haven Bruinisse heeft sinds kort eigen boerenkapel Prijzen van Veldmarkt Zeeuwse werkloos heid lager 4 Hartelijk ontvangst in vissersdorp Kapitein H. Joosten achter de knoppen van zijn pas verbouwde J. Henry Du nant. MIDDELBURG - De werkloosheid in Zeeland is de eerste helft van dit jaar bijna vijf procent lager geweest dan het landelijk gemiddelde, name lijk 9,2 procent werklozen in deze provincie per eind juni tegen 14,1 procent landelijk. Het werkloosheidscijfer was eind juni 37 procent lager dan in 1983. Op vallend is dit jaar de grote verminde ring van het aantal schoolverlaters dat zich bij het arbeidsbureau liet in schrijven. Ten opzichte van 1983 is dat aantal zelfs ruim gehalveerd. Uit het halfjaaroverzicht dat het districtsbu reau voor de arbeidsvoorziening heeft uitgegeven blijkt dat naast een sterk verbeterde arbeidsmarkt, het teruglopend leerlingenaantal een rol begint te spelen. Daarnaast is er een duidelijke tendens bij de jongeren om door te studeren, name in het la gere technische- en dienstverlenend onderwijs. De nieuwe boerenkapel van Bruinisse, met de fraaie naam Een Stuitje Leut. tijdens het optreden van de J. Henry L)u nant. BRUINISSE - 'Een Stuitje Leut' is de nieuwste aan winst op muzikaal gebied in Bruinisse. De naam geeft al aan dat het om een gezellige club gaat, en dat is ook zo verzekert initiatiefnemer Bram van den Berge. Een Stuitje Leut is de Bruse boerenkapel, voortgekomen uit Nu met Hope en Oefening en Uitspanning, de plaatselij ke fanfare. De kapel kwam er eigenlijk vanzelf petten en de onmisbare rode zakdoe- volgens Bram. ,,Er was vooral onder ken te zullen bekostigen. Tben de be de jonge jongens behoefte om niet al-jVi heerder van restaurant 't Anker op léén van die moeilijke-, maar ook wat"" het Centrumplein dit hoorde stelde makkelijker en goed in het gehoor deze spontaan de bijbehorende klom- liggende muziek te spelen. Gewoon pen beschikbaar. Het kan nog even gezéllige muziek. Daar hadden ze duren, maar het eerstvolgende optre- graag een avond extra repeteren voor den zal beslist als musicerende over. Voor ik het goed en wel wist was boer/boerin geschieden, de boerenkapel geboren". Debuut Het idee ontstond zes weken gele den en inmiddels is het debuut al ge maakt: op de braderie van Aquadelta op het Centrumplein, waar met veel succes werd gespeeld. Bram: ,,Ik ben in de muziek-kast gedoken en heb bij Nu met Hope wat muziek op de kop getikt. De fanfare gaf trouwens de volle medewerking, want we mogen de (dure) muziekinstrumenten ge bruiken, voor niets", aldus een tevre den Van den Berge. Dat het debuut uitgerekend op het Aquadelta-terrein plaats vond heeft een reden: de werkgever van Bram is Aquadelta en Bram is er als een van de weinigen van overtuigd dat er veel meer samenwerking tussen de Bruë- naars en Aquadelta moet komen. „Ik zal laten zien dat dat kan. We moeten niet vergeten dat Bruinisse veel aan Aquadelta te danken heeft". Deze handreiking heeft Een Stuitje Leut onlangs nog een aardig succesje opgeleverd, in de vorm van sponso ring van Aquadelta. De dertien man en vrouw tellende kapel had name lijk geen boeren-outfit en het recrea- tiebedrijf heeft toegezegd de kielen, Leuke groep Het repertoir is gelijk aan dat van alle boerenkapellen, met dat verschil dat er in Bru met meer 'leut' dus en thousiaster gespeeld wordt. De der tien leden vertegenwoordigen name lijk de helft van Nu met Hope, die helft, die niet zonder muziek kan en minstens elke dag achter 'de toeter' te vinden is. „Het is een leuke groep mensen", vindt Bram, die vol lof is over het college van b en w, van wie burgemeester T. C. Hekman en wet houder C. J. van Liere de mogelijkhe den hebben geschapen om in het Dorpshuis een repetitieruimte te vin den. Elke dinsdagavond repeteert Een Stuitje Leut, na op maandag de reguliere repetities van de eigen fan fare te hebben bijgewoond. Bram wijst er met nadruk op, dat het zeker niet in de bedoeling ligt de fanfare concurrentie aan te doen: „Een dorp als Bruinisse kan niet zon der fanfare", is zijn stelling. Er is ook geen reden om de fanfare de rug toe te keren: Nu met Hope betaalt tot nu toe de bladmuziek en zelfs de huur van het Doprshuis. Overigens is dat geen schokkend bedrag: zegge en schrijve vijftien guldens... Als de kapel eenmaal goed draait en (meer) bekendheid krijgt, is het wel de bedoeling om alle kosten zelf te gaan betalen via optredens. „We hoeven geen winst te maken, als we maar uit de kosten zijn", verklaart Bram van den Berge. Kist bier Een dirigent heeft de kapel niet: niet nodig volgens Bram die daarvan zegt: „Alles wat je nodig hebt is mu ziek, een toeter en een kiste bier..." Maar toch heeft hij nog meer nodig en wel een goede tuba-blazer, minstens één. De bezetting bestaat nu uit slag werk, vijf bugels, een bart' >n, een trombone, twee bassen, een alt, een altsax en twee sopraan-saxen. „Deze bezetting is nét voldoende om een be hoorlijk geluid te maken, maar het is een beetje te iel. Eén of meer tuba's erbij zou fijn zijn". Dat er in Bruinis se voldoende muzikanten zijn om een dergelijke partij te komen spelen, daarvan is Bram overtuigd: er zijn ve le oud-muzikanten van Nu met Hope die zo mee kunnen blazen. Hij moet ze alleen nog over de streep zien te krijgen en gezien zijn enthousiasme zal dat best wel lukken. „Niet alleen Een Stuitje Leut, maar ook de fanfare zit te smachten om blazers. Alles wat blazen kan: kom!" zo luidt Bram's niet mis te verstane oproep. Na het debuut op het Centrumplein trad de kapel (nog niet in boerenkle ding) ook inmiddels op voor de opva renden van de Henry Dunant die dinsdag in Bruinisse afmeerde voor een ééndaags bezoek aan de vis sersplaats. Plannen voor de toekomst heeft Bram en zijn kapel ook: er zal beslist een concert gegeven worden op de muziektent en aan In 't Opper werd ook een concert beloofd. In ok tober zal tot slot Nu met Hope een re gionale muziekdag organiseren en daar zal Een Stuitje Leut zeker ook hun partij meeblazen. BRUINISSE - Sierlijk en elegant van vorm, ruim func tioneel en gezellig van binnen en varend met een doel stelling die een heel volk naar de knip doet grijpen: En kele dagen ontspannen op de Nederlandse wateren zwalken voor langdurig zieken en gehandicapten en daarom vaak aan huis of tehuis gekluisterde mensen. De J. Henry Dunant, het vlaggeschip van het Nederlandse Rode Kruis, waar bovenstaande formulering op van toe passing is. Het prachtige schip lag dinsdagavond in de gastvrije haven van Bruinisse waar de Welfare-afdeling van het plaatselijke Rode Kruis probeerde die lichtstraal in het soms donkere bestaan van een langdu rig zieke uit te bouwen tot een avond van stralend licht. Dwalen door het uitgebreide gan genstelsel in frisse kleuren gehou den. Een kijkje in enkele slaapunits waar kamers zijn gemaakt voor twee, drie en vier personen, in de nieuwe salon en in de meldkamer waar alle kamers op zijn aangesloten voor het geven van alarm. Kapitein Joosten legt uit waar die verbouwing van 3 V2 miljoen voor no dig was: „Eigenlijk had de verbou wing een drieledig doel. In de eerste plaats de veiligheid. Over enkele ja ren worden er voor dit soort schepen ingrijpende veiligheidsmaatregelen van kracht. Omdat we toch moesten verbouwen pak je dat gelijk mee. Wij voldoen nu al aan die strenge maatre gelen. Ook een belangrijk motief wat in de praktijk als erg belangrijk Burgemeester Hekman kon dinsdag moeilijk kiezen: of voor Gelderland of voor Zeeland. De gasten en bemanning werden warm onthaald door de tohen vari de muziekkorpsen Nu met Hope en Oe fening en Uitspanning op het haven plateau. De drumband en de majoret tes voegden daar een kleurrijk aspect aan toe. Ze werden welkom geheten door de gastvrouw aan boord, Grieta Rijnsburger. De 68 gasten aan boord van het deze winter grondig verbouwde schip kwamen uit Gelderland en burge meester T. C. Hekman, nu met de pet op van voorzitter van het plaatselijke Rode Kruis, kwam met z'n chauvi nisme enigszins klem te zitten. Als geboren en getogen Geldersman ci teerde hij het eerste deel van het Gel derse volkslied: Gelders dreven zijn de mooiste van ons dierbaar Neder land en als omgeturnde Zeeuw haal de bij het Zeeuwse volkslied aan: Geen dierber plek voor ons op aard; Geen oord ter wereld meer ons waard. Hij noemde zichzelf een mixman van Geldersman en Zeeuw. In beide provincies heeft hij twintig jaar ge werkt. Mosselen In het kort schetste de burgervader het ontstaan van Bruinisse, hoe elke meter grond op het water moest wor den veroverd, over de visserij en spe cifiek de mosselen die Bru tot rijk dom hebben gebracht, over de recreatie waarbij hij opmerkte dat Aquadelta met tienduizend bewoners in het seizoen het grootste recreatie- dorp van Nederland is en de Greve- lingenslui? met 50.000 jachten de drukste recreatiesluis is, en over de ramp van 1953 en de daaruit voort vloeiende Deltawerken. En omdat Bru het eindpunt van de ze reis was wenste hij hen een hele fijne reis terug. Voor alle gasten, vas te bemanningsleden en vrijwilligers had de Welfare-afdeling een present je in de vorm van een zakdoek met een stukje zeep. De pas opgerichte boerenkapel uit Bru verzorgde met leuke herkenbare deuntjes het muzi kale gedeelte aan boord. Rondleiding Met kapitein H. Joosten maakten we een uitgebreide rondleiding over het gigantische schip dat deze winter voor 3,6 miljoen gulden is verbouwd en nu aan alle eisen des tijds voldoet. wordt ervaren, is de privacy van de gasten. Voor de verbouwing sliepen de gasten met dertien personen op een kamer en sommigen voelden zich daar niet op hun gemak bij. Nu zijn er hutten gemaakt voor twee, drie en vier personen zodat een echtpaar een eigen kamer kan krijgen. Je ziet nu ook meer dat een gast wel eens op z'n kamer blijft 's avonds. Iedereen heeft wel eens behoefte om alleen te zijn en die mogelijkheid bestaat nu". Integratie „Ook streven we naar veel meer in tegratie tussen gasten en vrijwilli gers die meevaren voor de verzorging. Er lag vroeger een duidelijke schei ding tussen hen. Wat we nu voor ogen hebben is dat de gasten onze boot niet als een verlengstuk van een zieken huis of verpleegtehuis beschouwen. Het afschaffen van het uniform van de vrijwilligers is daar een duidelijk voorbeeld van. De gasten aan boord hebben vakantie maar ook die vrij willigers en vrijwilligsters hebben dat en het komt de sfeer ten goede als ook tot uitdrukking komt". De voormalig tankerskapitein bij Van Ommeren .praat met liefde en en thousiasme over z'n schip met z'n to taal andere „lading" dan voorheen, toen hij „Vadertje Rijn" opvoer met petro-chemische producten. De ingrijpende verbouwing aan het schip van medio november vorig jaar tot 11 maart dit jaar geduurt. Op die datum werd het schip door Prin ses Margriet feestelijk herdoopt. Het karwei werd op de werf De Groot en Van Vliet in Slikkenveer uitgevoerd. Het inwendige van de boot werd to- „Een toeter en een kiste bier taal gesloopt en weer opgebouwd. De gangen zijn breder geworden ten be hoeve slaapkamers gebruikers, de aircondition werd aangepast, de slaapkamers verkleind, een nieuwe salon gebouwd en alles voorzien van brandvrije wanden. In alle ruimten zijn brandmelders aangelegd die in verbinding staan met de centrale meldkamer die dag en nacht bezet is. Daar komen de alarmeringslijnen ook uit die vanuit de slaapkamers bediend kunnen wor den. Zo is er tijdens de verbouwing van het schip elf kilometer electri- sche bedrading in gekomen, veelal ten behoeve van de veiligheid. Door al die maatregelen kunnen er zes gas ten minder mee aan boord dan voor de verbouwing maar dat moest op de koop toe genomen worden. Vriendelijkheid Een bezoek aan de J. Henry Dunant is een weldaad. Het schip straalt vriendelijkheid en gastvrijheid uit. De bemanning weet zich voor een hu manitaire taak gesteld, voor de gas ten is het een hoogtepunt in hun ziek bed en de vrijwillige verzorgden stellen een bewonderswaardige naas tenliefde ten toon die de Zwitser J. Henry Dunant voor ogen moet heb ben gehad toen hij een eerste aanzet gaf tot de oprichting van het Rode Kruis. BRUINISSE - Gelukkige gezichten in de Bruse Veldmarkt, toen eigenaar J. M. A. van Veldhuizen wéér een fiets kon overhandigen na een voltooide actie onder zijn klanten. Mevrouw Van Popering uit de Prins Bernhardstraat was de gelukkige die de splinternieuwe fiets kreeg overhandigd. Maar ze was niet alleen: een aardige waardebon was voor mevrouw Hogerwerf, een fruitmand voor Kik-Okkerse en mevrouw Verwijs kreeg een fles geestrijk vocht. Het was een actie van de leveranciers van Veldmarkt, die met deze cadeau's het marktbeleid van Veldmarkt willen ondersteunen. Overigens werd een gelijk aantal prijzen uitgereikt in de Burghse vestiging van Veldmarkt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 4