I I Fietsdriedaagse van start Kindercircus in de regio streeknieuws 'n Dorp bewaart geheimen Zeeuwse Kruis straks dag en nacht bereikbaar FMD Noord-Zeeland dag en nacht op te roepen 4 Renesse, start en finish WV-kantoor RENESSE - Honderdtwintig deel nemers aan de fietsdriedaagse gin gen maandagavond van start voor hun tocht die als vanouds werd geor ganiseerd door de evenementencom missie van de VVV-Renesse. Om ze ven uur vertrokken de fietsers vanaf het VVV-kantoor, waar Wim Krijger als starter fungeerde. Alle deelnemers kregen bij in schrijving een duidelijke routebe schrijving die ieder in staat stelde in een zelf gekozen tempo het ruim 25 kilometer lange traject af te leggen. De snelste fietsers, veelal op race fietsen, waren binnen drie kwartier terug, terwijl de mensen die op hun gemakje rijdend en van het natuur schoon genietend de route aflegden er meer dan een uur langer over deden. De eerste avond voerde de deelne mers via de Vroonweg naar Haamste de waar men o.a. langs de molen de Graanhalm en bungalowpark 't Zee- pe kwam. Via de Adriaan v. d. Wejde- weg kwam men bij de boswachterij, vanwaar het pad do.or de Domeinen werd gereden. Door het poldergebied aan de zuidkant van Haamstede en Renesse reed men terug naar het uit gangspunt, het VVV-kantoor, dat ook op de beide andere avonden het start en eindpunt vormt. Onderweg kwamen de deelnemers langs een controlepost waar ze hun deelnemerskaart moesten laten af stempelen. Voor ieder die alle drie de routes uitrijdt is er de laatste avond een herinnering. Van 11 tot en met 13 augustus zal nogmaals een avondfietsdriedaagse worden georganiseerd. Een drukte van belang bij de start van de fietsdriedaagse van Renesse. Eind '86 ZIERIKZEE - De tien regionale kruisverenigingen in Zeeland zijn druk doende de hulpverleningsmogelijkhe den aan de bevolking uit te breiden. Tot voor kort kon al leen overdag een beroep gedaan worden op de wijkver pleegkundigen. Bijna alle Zeeuwse kruisverenigingen zijn overgegaan op de invoering van 7x24 uurs bereik baarheid en avondzorg. Eind 1986 zal op Schouwen-Dui- veland, Kanaalzone Zeeuwsch-Vlaanderen en West Zeeuwsch-Vlaanderen ook avondzorg en 7x24 uurs be reikbaarheid volledig gerealiseerd zal zijn. BRUINISSE Bezoek Henry Dunant Het Rode Kruis schip ,,J. Henry Dunant" zal vanmiddag (dinsdag) de haven van Bru binnenlopen voor het jaarlijkse bezoek aan de vis sersplaats. Aan boord bevinden zich gasten uit de streek rond Arnhem die deze week aan boord verblijven. De afdeling Welfare van het Bruse Rode Kruis zal het avondprogramma ver zorgen terwijl op het havenplateau de muziekkorpsen een optreden verzor gen. Woensdag 16 juli Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.00 uur Puppie, tekenfilmserie. Afl. De schat vande oude ruïnes. 15.20 uur Stookie, Engelse serie over de jongen Stookie die lid is van een jeugdbende. Deel 1. 15.47 uur Garfield, tekenfilm van Jim Davies. Afl. Garfield gaat stap pen. 16.11 uur Webster, Amerikaanse comedy-serie. Afl.: De aanhouder wint. 16.36 uur Onze levende planeet, Brit se documentaire-serie van David At- tenborough over het ontstaan van het leven op aarde. Deel 7: Het rijk der hemelen. 17.30 uur Journaal. 17.40 uur Da's lachen, tekenfilms. 18.10 uur Zomerpop, oude en nieuwe clips en opnamen uit Clipparade en Je Ziet Maar. 18.55 uur Gil Julie, tekenfilmserie. 19.00 uur De Smurfen, tekenfilmse rie 19.24 uur Vijf tegen vijf, spelpro- gramma gepresenteerd door Willem Ruis. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Een filmpje van de Stich ting Maatschappij tot Redding van de Drenkelingen. 20.35 uur De Konsumentenbus, Frits Bom bezoekt vakantiegangers in Spanje en lost ter plaatse diverse pro blemen op. 21.20 uur Man over de vloer, comedy serie. Afl.: Voor de leeuwen gewor pen. 21.45 uur Achter het nieuws, actuali teitenmagazine. 22.10 uur Het leven van Verdi, Ita liaanse serie. Afl. 3: Milaan. 23.15 uur Journaal. 23.20 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. Nederland 2 12.00 uur Studio Sport. 13.30 uur Studio Sport 14.55 uur Studio Sport 18.10 uur Eerste trekking van de staatsloterij. 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Studio Sport. 19.00 uur Journaal. 19.12 uur Van gewest tot gewest, re gionaal magazine. Met als onder werp: 1. Old Ruytenborgh. 2. Emmy Hahn. 3. Oosterschelde aan de moni tor. 4. Koppelpoort in Amersfoort. 20.05 uur Hendrik VIII, uitzending van het koningsdrama van Sha kespeare. Regie Kevin Billington., De Aartsbisschop van Canterbury krijgt de scheiding erdoor van Hendrik VIII met Catharina van Aragon. Hendrik kan nu met Anna Boleyn trouwen. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Hendrik VIII, vervolg. 23.55 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 12.00 uur Tour de France 13.30 uur Tour de France 14.55 uur Tour de France met com mentaar van Mark Vanlombeek en Mare Stassijns. 17.55 uur Journaal. 18.00 uur Tik Tak, kleuterprogram ma. (herh.). 18.05 uur Plons, kinderserie, (herh.). 18.10 uur (Z/W) Keromar, jeugdserie in 13 afleveringen. Met: Mike Ver- drengh, Senne Rouffaer, Jan Pauwels e.a. Afl. 10: Duif en havik. 18.35 uur Stop, verkeerstips voor de jeugd. 18.37 uur Tour de France, samenvat tende reportage. 18.52 uur Dromen (Dreams), dertien delige Amerikaanse serie over een groepje jongeren dat een eigen rock band wil oprichten. Met J. Stamos, Carin Devore, A. Macklin e.a. Afl. 7. 19.17 uur Onze merkwaardige wereld (Phenomenal world), Amerikaanse documentaire-serie. Vandaag: Een ondergrondse zee (The sea beneath the earth. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Bill Cosby Show, Ameri kaanse comedy-serie. Met: Bill Cosby, Phylicia Ayers-Allen, Lisa Bonet e.a. Afl.: De nieuwe auto (Denise drives). 20.35 uur Kijk uit, verkeerstips. 20.40 uur De ebbenhouten toren, En gelse tv-spel uit 1984 van Robert Knights naar John Fowles met Lau rence Olivier, Toyah Willcox, Greta Scacchi e.a. De bekende oude kunst schilder, Henry Breasley, leidt een rustig leven met zijn twee jonge vrou wen in Franrijk. Dit verandert wan neer de jonge kunstenaar David Wil liams arriveert. 22.00 uur In de voetsporen van Ko ning Arthur, een peiling naar het ont staan van de Arthurlegenden in de Keltische en Angelsaksische wereld. Deel 2. Presentatie; Hubert Lampo. M.m.v. Geoffrey Ashe. 23.00 uur Nationale loterij en paar- dekoersen. 23.05 uur Journaal en Coda: Hove niersgedichten 7 van Richard Minne. BRT 2 20.10 uur Opera en Belcantoweek. Met om 20.10 uur The deodorant spray, Hongaarse animatiefilm. Paro die op de klassieke Italiaanse opera. 20.25 uur Tosca, opera van Puccini naar het toneelstuk van Victorien Sardou en het libreto van Victorien Sardou, Illica en Giacosa. Donderdag 17 juli Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 16.30 uur Wild America, natuurserie. Afl.: Wilde katten. 16.55 uur Recht door zee, belevenis sen van zeelieden, opstappers en een solo-zeiler. 17.05 uur Anders is ook gewoon, serie over kinderen en hun families in de verste uithoeken van onze aarde. 17.30 uur Journaal 17.40 uur Kleine huis, Amerikaanse serie. Afl. Vaarwel en tot ziens. 18.30 uur David, een man naar gods hart, serie over het leven van David. 18.55 uur Elias wordt Amerikaan, korte Amerikaanse tv-film uit de se rie Young People's Specials. 19.25 uur The best of...Ronduit, gospelmuziek. 20.00 uur Journaal 20.28 uur Licht in het donker, speel film. Regie: Arthur Penn. Helen Kei ler wordt doof en blind geboren. Als .zij 8 jaar oud is, krijgt zij een lerares die met veel geduld haar verder pro beert te helpen, (herh.). 22.10 uur Amsterdam '86, reportage over het congres van evangelisten vanuit de hele wereld. Georganiseerd door dr. Billy Graham. 22.35 uur Open cirkel, serie program ma's over het huwelijk, gezin en op voeding. Wim Knijff praat met ou ders en kinderen. 23.35 uur Journaal 23.40 uur Nieuws voor doven en slechthorenden Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 15.40 uur Studio Sport. 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 18.20 uur Paspoort voor Turken 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Studio Sport 19.00 uur Journaal 19.12 uur Goodwill Games, alterna tieve Olympische spelen, gehouden in Moskou. Vandaag de onderdelen waterpolo, volleybal, kunstrijden, tennis, zeilen, boksen, schoonsprin- gen, motoball, handbal en judo. Com mentaar: John Haanen. 20.50 uur Nederland Muziekland spe cial: Mai Thi. 21.15 uur Veronica film, film- en videorubriek met fraqmenten uit de volgende films: Op hoop van zegen, E.T. en een interview met de acteur Tom.Cruise. 21.45 uur Méditerranée, zo blauw! zo blauw? Filmreportage over het Greenpeace-schip de .Sirius' in actie tegen de vervuiling van de Middel landse Zee, m.m.v. Toon Hermans. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 15.40 uur Tour de France, rechtstreek se reportage van de rit Luchon- Blagnac met commentaar van Mark Vanlombeek en Mare Stassijns. 17.55 uur Journaal 18.00 uur Tik Tak, kleuterprogram ma. (herh.). 18.05 uur Plons, kinderprogramma 18.10 uur De Snorkels, tekenfilm. 18.35 uur Tour de France. 18.50 uur De kleine zwerver, Ameri kaanse jeugdserie over de belevenis sen van een Duitse scheper. 19.20 Kwizien, tips voor koken en lekker eten. Presentatie Etienne Coc- quyt. Vandaag: Aardbeienmousse. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Kunst-zaken. 20.20 uur Dempsey en Makepeace, Engelse politieserie. Met: Glynis Bar ber, Micheal Brandon, Ray Smith e.a. Afl.: Liefde tot de dood. 21.10 uur Panorama. 22.00 uur Hotel, Amerikaanse serie. Met James Brolin, Connie Selleca, Shari Belafonte e.a. Afl.: Outsiders. 22.50 uur Journaal en Coda: Au Ma- tin uit Trois petites pièces van Marcel Tournier door Gyde Kenbusch. BRT 2 20.10 uur Opera en Belcantoweek, rechtstreekse uitzending. Met wer ken van Berlioz, Rimski-Korsakow, Donizetti, Belline, Gouno Verdi, Tsjaikowski en Puccine. Presentatie: Fred Brouwers. Daarna kan in heel Zeeland het klokje rond, zeven dagen van de week, wijkverpleegkundige hulp ge boden worden. Voor de bevolking be tekent dit, dat op ieder moment van de dag wijkverpleegkundigen telefo nisch bereikbaar zijn voor acute hulpvragen. Daarnaast zullen behal ve overdag er ook wijkverpleegkun digen 's avonds werkzaam zijn. Zij kunnen hulp bieden aan patiënten die thuis worden verpleegd en meer dan alleen overdag hulp nodig heb ben. Het invoeren van de mogelijkheid tot avondzorg blijkt nu reeds in een duidelijke behoefte te voorzien. Ge- BRUSSEL - De EG-commissie in Brussel heeft 3,35 miljoen gulden ter beschikking gesteld voor hulp aan gevluchte Khmers, die zich in het grensgebied van Thailand bevinden. bleken is, dat sommige patiënten hierdoor eerder uit een ziekenhuis konden worden ontslagen, terwijl voor andere mensen opname in een verpleeg- en verzorgingshuis kon worden voorkomen of uitgesteld. Dit laatste is echter niet alleen een verdienste van het kruiswerk. De wijkverpleegkundige komt, ook als ze 's avonds hulp biedt, tenslotte maar hooguit drie tot vier maal per dag. Het verplegen van ernstig zieke en/of chronische patiënten thuis ver eist een belangrijke inspanning van gezins- of familieleden, buren en ken nissen en in sommige situaties van andere hulpverleners. In Zeeland is deze vorm van hulp verlening gelukkig in grote mate aan wezig. Zonder die hulp van de directe omgeving van de patiënt zou ook de invoering van de avondzorg door het kruiswerk volgens de Provinciale Vereniging Het Zeeuwse Kruis voor veel patiënten geen uitkomst bieden. ZIERIKZEE - De Federatie Maatschappelijke Dienst verlening Noord-Zeeland met een vestiging in Zierikzee is voortaan 7 maal 24 uur per week bereikbaar én inzet baar. De dienst is hiermee constant - dag en nacht - be reikbaar voor zogenaamde crisissituaties op maatschap pelijk vlak. Tot dusver was het zo, dat iedere maatschappelijk werkende, aan de instelling verbonden, bereid was mensen in noodgevallen ook buiten 'kantooruren' terzijde te staan. En hoewel er geen formele bereikbaar heidsdienst bestond wisten de cliën ten en verwijzers de dienst öok bui ten de kantooruren best te vinden. Niettemin vertoonde deze gang van zaken, volgens de organisatie, enkele hiaten. Zo berustte op de hulpverlener niet de verplichting om buiten kantoor uren altijd bereikbaar te zijn. Daar naast kwam het voor, dat niet- cliënten die op het kritieke moment niet in aanraking met een verwijzer kwamen, de weg naar de instelling moeilijk konden vinden. Met de in voering van de continue bereikbaar heidsdienst is aan deze situatie een einde gekomen. Wissewasje De dienst legt uit, dat zij niet voor ,,elk wissewasje" bereikbaar is. Maatschappelijk werkenden zijn bui ten de kantooruren alleen in te zetten voor zogenaamde psycho-sociale noodgevallen, zoals bijvoorbeeld het opvangen van mensen, die iets schok kends hebben meegemaakt; voor slachtoffers van fysiek of sexueel ge weld of voor mensen, die denken over zelfdoding. Telefoonnummer 01110-3184 Wanneer de betrokkene het tele foonnummer 01110-3184 draait, dan ontvangt deze een uitnodiging zijn naam, adres en in ieder geval zijn of haar telefoonnummer kenbaar te ma ken. Vervolgens krijgt de beller te ho ren, dat deze zo spoedig mogelijk door een maatschappelijk werk(st)er wordt gebeld. De medewerkers van de dienst ontvangen via de semafoon een piepsignaal. Voor de politie is het mogelijk het maatschappelijk werk via de centrale meldkamer te Middel burg te bereiken. HAAMSTEDE - Op een weiland tegenover restaurant Burghstcde aan de Daleboutsweg is het kindercircus Bongo neergestreken en heeft haar tent opgeslagen voor twee voorstellingen: één op maandag gisterenen één op dinsdag die om 15 00 uur begint. Directrice is mevrouw Tine Diks uit Lichtenvoorde die veel ervaring heeft met het circus- werk. In Lichtenvoorde had de familie ook een horecabedrijf maar dat is afgestoten zodat alleen het circus wordt aan- qehgouden. De voorstellingen worden gegeven in samenwerking met Recreatie Zeeland. Woensdag wordt opgetreden op de Duinhoeve te Haamstede te 15.00 uur en donderdag op de camping Ginsterveld. ook weer te 15.00 uur. Vandaar wordt vertrokken naar Baarland om dan zaterdag en maandag weer terug te keren naar Renesse met voorstellingen aan de Stoof- en aan de Mauritsweg. Het circus is in 1978 begonnen o.a. met voorstellingen vor de NCRV- schooltelevisie, en beschikt over clowns, paardendressuur. een ezel. een lama. een aantal aapjes en als trekpleister een olifantje van zes jaar oud. Verder Sioux-Indianen en in elk nummer worden de kinderen betrokken met o.a. een ponywedstrijd. 66 Ze zat daar als een steen. Ze voelde zijn liefkozing niet. Ze trok zich van hem terug. „Praat er dan alleen met moeder over," zei ze. „Zeg haar dat je je verplicht voelt het ook tegen Evert en Tilly te zeggen. Hoewel ik nog al tijd geloof, dat het haar eigen geld is, dat ze weggeeft en dat wij daar niets mee te maken hebben." „Ik zeg nog eens, ze heeft me aange nomen om de boel draaiende te hou den en als zij de zaak leegzuigt, dan komt alles plat te liggen. Dat zal ik haar zeggen. Ik zal het morgen doen." Toen ze 's avonds in bed lagen, lag ze met branderige ogen in het donker te kijken. Ze luisterde naar zijn ademhaling tot die zo regelmatig was, dat ze kon aannemen, dat hij sliep. Ze glipte onder de dekens uit en sloop naar beneden. 't Is oneerlijk te vinden, dat hij me gaat verraden, als hij morgen met moeder praat, maar toch voel ik het zo. Ik ben nog nooit zo eenzaam ge weest, dacht ze. Ze durfde geen licht aan te doen, omdat de gordijnen open waren en ze bang was, dat een late voorbijganger haar zou zien. Ze wilde niet gezien worden. Ze wilde alleen zijn. Ze zou willen huilen om dat branderige gevoel uit haar ogen te krijgen, maar ze had geen tranen. Misschien morgen, dacht ze. Ze ging pas naar bed, toen het licht werd. Ze sliep meteen en werd wakker, toen Theo voor de wastafel bezig was zich te scheren. Ze waste zich vlug in de lo geerkamer en was nog eerder bene den dan Theo. „Je bent vannacht bijna niet in bed geweest," zei hij bezorgd. „Zou je vandaag maar niet thuisblijven? Meindert kan toch de winkel doen." Het deed haar goed, dat hij haar af wezigheid gemerkt had en haar niet achterna was gekomen. Het verzacht te dat gevoel van eenzaamheid. „Ik ga graag aan het werk," zei ze. Ze keek op de klok. „Ik ga vast. Ik moet nog wat spullen uitpakken en in de rekken zetten. Dat is er gisteren bij gebleven." „Krijg ik geen kusje?" vroeg hij. Ze kuste hem als een ledenpop, plichtmatig. Ze probeerde dat ver drietige, machteloze gevoel weg te werken door heel hard naar de win kel te fietsen. Het was in haar zo leeg alsof ze alles wat ze ooit had bezeten, verloren had. Ik heb Theo verloren, dacht ze, daarom voel ik me zo leeg. Maar dat kan immers niet, hij meende het zo goed. Hij had met hen allemaal het beste voor. Ze bracht haar fiets ach terom, liep toen naar de voorkant en deed de winkeldeur van het slot. Ze zag daar haar moeder al bezig met de centrifuges, die de vorige dag aange komen waren. Ze schrikt alsof ze be trapt wordt, dacht Jantien. „Ben je daar al?" vroeg ze niet al te vriendelijk. „Dat is vroeger dan ge woonlijk. Deze centrifuges worden door NEL VAN DER ZEE straks gehaald. Ze zijn allemaal ver kocht." Schuitema zal ze komen halen, dacht Jantien. En dat was ook zo. Nog voor negen uur kwam hij samen met de loopjon gen de apparaten naar de overkant slepen. Ineens had Jantien haar be sluit genomen. „Worden de centrifuges contant be taald, moeder?" vroeg ze. „Dat zijn mijn zaken," was het kor te antwoord. Jantien deed eerst de winkeldeur achter de loopjongen, die de laatste centrifuge meenam, op slot en toen liep ze achter haar moeder aan naar de huiskamer. ,,U kunt hier niet mee doorgaan," zei ze. „Theo wilde u dat straks zeg gen. maar nu doe ik het. U maakt on ze zaak kapot." Ze keek in het rood aangelopen ge zicht van haar moeder, ze zag de pa reltjes zweet op haar neus, het grij zende haar, dat door het bukken met een sliert in haar gezicht gevallen was en tegen haar klamme voorhoofd plakte. „Het is mijn zaak," beet ze. „Alles wat ik doe, doe ik van mijn aandeel. Ik kan ermee doen wat ik wil. Nie mand kan me dat beletten. Probeer het maar eens, probeer het," herhaal de ze dreigend. „En laat Theo het ook maar proberen." Ze stond daar als een furie (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 4