'n Dorp bewaart geheimen Bezuinigingsbeleid merkbaar bij Psychiatrisch Ziekenhuis Zeeland Prisoner's Aid gestart Zeeuws voetbalkamp met aantal toppers Verkoop Reparatie 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 11 juli 1986 Nr. 23962 Zaterdag 12 juli Nederland 1 09.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 13.00 uur Goodwill games, alterna tieve Olympische spelen vanuit Mos kou. Met o.a. Waterpolo, volleybal, boksen, zwemmen en wielrennen. Presentatie: Simone Wiegel. Com mentaar: John Haanen. 15.00 uur Superted en Bananeman, tekenfilms. 15.10 uur He-man and the masters of the universe, tekenfilmserie. Afl: De mysterieuze man. 15.35 uur Just our luck, Amerikaanse comedy-serie. Afl.: Oom Harry. Sha- bou wil Keith wat opvrolijken en to vert een vreemde man tevoorschijn. 16.00 uur Club Veronica clips. 17.05 uur New Wilderness, natuurse rie. Afl. De olifanten. 17.30 uur Journaal 17.35 uur Family Ties, Amerikaanse comedy-serie. Afl.: Zeker niet met mijn zuster. Wanneer de ouders van Alex een weekendje weggaan, wordt hij aangesteld als hoofd van de huis houding. 18.00 uur Goodwill games, vervolg. 19.00 uur Countdown vanuit de Countdown studie. Presentatie: Adam Curry. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Miami Vice, Amerikaanse politieserie. Afl. Junk liefde. In een bordeel gaat Tubbs op zoek naar drugssmokkelaars, hij doet er een af schuwelijke ontdekking. 21.15 uur Nederland Muziekland van uit Noordwijk. Presentatie: Erik de Zwart. 22.00 uur Nieuwslijn, actualiteiten rubriek 22.40 uur Twilight zone, serie verha len waarbij de mystiek centraal staat. Dead woman's shoes. Een on schuldige klerk krijgt een wraak zuchtige geest op zijn dak. En: Wong's lost and found Emporium. Een gonge man zoek naar antwoorden op be paalde vragen en komt door vreemde voorwerpen tot ongewone antwoor den. 23.30 uur Journaal. 23.35 uur Goodwill games, vervolg. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 15.30 uur Studio Sport. Wielrennen Tour de Franse, rechtstreeks verslag van de tijdrit in Nantes. Commen taar: Mart Smeets en Jean Nelissen. N.K. Atletiek in Amsterdam, samen vatting. Commentaar: Theo Reitsma; W. K. Springruiters in Aken, samen vatting. Commentaar; Hans Eijsvo- gel. 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 18.20 uur Paspoort voor Marokka nen. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Studio Sport. 19.00 uur Journaal. 19.12 uur Dit is Disney, tekenfilmma gazine. 20.05 uur Los Vast Kuip-Spektakel, rechtstreeks vanuit de Kuip.te Rot terdam met de volgende gasten: Ge rard Joling, Dolly Dots, Lee Towers, BZN e.v.a. 21.05 uur Murder she wrote, Ameri kaanse misdaadserie. Afl: De nagel aan zijn doodskist. Jessica woont de begrafenis van een oude vriend bij. Een onsympatieke playboy wordt in zijn testament vernoemd. Jessica ver trouwt het niet, en ontdekt dat haar vriend een onnatuurlijke dood is gestorven. 21.55 uur Zing een nieuw lied, serie kinder- en jeugdkorenprogramma's, begeleid door de combo Lex Jasper. 22.30 uur Journaal 22.40 uur Los Vast Kuip-Spektakel, tweede deel rechtstreeks vanuit de Kuip te Rotterdam. 23.40 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 15.45 uur Tour de France, rechtstreek se reportage van de rit Nantes-Nantes met commentaar van Mark Vanlom beek en Mare Stassijns. 17.55 uur Journaal. 18.00 uur Tik Tak, kleuterprogram ma. (herh.). 18.05 uur Prikballon, magazine voor kleuters over het maken van allerlei voorwerpen, animatie en een lied. 18.20 uur Filmbrieven. Afl.: 4. De schoenpoetser. 18.45 uur Tour de France, samenvat tende reportage. 19.00 uur Trekking van de lotto- joker. 19.05 uur Boeketje Vlaanderen, toe ristisch magazine. 19.40 uur Lotto-trekking. Mededelin gen en programma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Kunst-zaken. 20.20 uur De legende van de witte man, Australische tv-film uit 1985 van Geoffrey Nottage met Bill Kerr, Deryck Barnes, Dorothy St. Heaps e.a. Mac kan maar niet wennen aan het leven op het vasteland. Hij pro beert zijn oude zeemaat Tunny over te halen samen met hem de zee weer op te gaan. Deze stelt voor ook de jonge Lance mee te nemen. 21.50 uur Componist en hof (Compo ser and court). Engelse vierdelige do cumentaire. Afl. 3: Hay dn en de Esterhazys. 22.40 uur Sport op zaterdag. 22.55 uur Paardekoersen en journaal. Aansl. Coda: Nevicata van B. Terzi door Raphaëlla Smits (gitaar). BRT 2 20.15 uur Opera en Belcanto. Met werken van Gounod, Donizetti, Belli ni, Ponchielli, Wagner, Tsjaikowski en Verdi. (Simultaan via BRT 3). Zondag 13 juli Nederland 1 09.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.30 uur Zeilen rond de wereld, ze vendelige Westduitse serie over Joa chim Campe, zijn vrouw en vier kin deren die het zekere alledaagse leven opgeven om gedurende een aantal ja ren rond de wereld te zeilen. Afl. 7: Bij de Amozone Indianen. 16.15 uur De Muppetshow met als gast: Alan Arkin. 16.40 uur Tekenfilmfestival. 17.05 uur Stijfkopje (Der Trotzkopf), Duitse jeugdserie naar de roman van Emmy von Rhoden. Deel 7: De op komst van het nationalisme. 18.30 uur Alvin en z'n boefjes, teken filmserie. 18.55 uur Bollie en Billie, tekenfilm 19.00 uur Journaal 19,05 uur Cijfers en letters, spelpro- gramma gepresenteerd door Bob Bouma, 19.30 uur Lou Grant, Amerikaanse serie. Afl.: Ondenkbaar. De dreiging van een nucleaire oorlog zet de hele redaktie op zijn kop. 20.20 uur Heksenwerk (Tuckers With), komische detective-serie. Afl. 4: Abra kadaver. De Tuckers krijgen de opdracht een gestolen doodskist op te sporen. 21.10 uur Brandpunt, actualiteiten- magazine. 21.35 uur Mijn dochter en ik, Engelse comedy-serie. Met: Richard O'Sulli- van, Joanne Ridley, e.a. 22.00 uur De eeuw van de barok, 6- delige serie over kunst en cultuur in de periode 1620 van 1750. Afl. 1. De wereld is een theater. 23.00 uur Journaal. 23.05 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.30 uur Studio Sport. Wielrennen Tour de France, rechtstreeks verslag van de etappe Nantes-Jaunay-Clan met commentaar van Mart Smeets en Jean Nelissen; N.K. Atletiek in Am sterdam, samenvatting. Commen taar: Theo Reitsma; W.K. springrui ters in Aken, samenvatting finale. Commentaar: Hans Eijsvogel. 18.25 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.45 uur Sesamstraat 19.00 uur Studio Sport. 19.55 uur Trekking van de Lottoge tallen. 20.00 uur Journaal. 20.10 uur Geef je ouders maar weer de schuld, post-natale expressie en andere ongemakken in het moderne gezin. Spelers: Frits Lambrechts, Gijs de Lange en Sylvia Millecam. 20.37 uur Oxbridge Blues, serie van Frederic Raphael, met vanavond: That wat Tory. De relatie tussen Clive en Gigi wordt zwaar op de proef ge steld, wanneer hun twee beste vrien den besluiten te scheiden. Deze mede deling doet het verleden herleven. 21.22 uur Hier is...Adriaan van Dis. Adriaan van Dis praat met enkele gasten over o.a. cultuur, politiek en wetenschap. 22.18 uur Dagboek, documentaire se rie van Netty Rosenfeld over het dag boek en de dagboekschrijver. Deel 2: Uit het dagboek van Helen Knopper. 22.41 uur Alberto Moravia, portret van de Italiaanse schrijver Moravia. 23.31 uur Tristan Keuris portret, mu- ziekportret van de Nederlandse com ponist Tristan Keuris. De uitvoering van zijn nieuwe composities: het Tweede Strijkwartet zal worden ge speeld door het Refael Kwartet. 00.07 uur Journaal 00.12 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 11.00 uur Confrontatie/Ieder zijn waarheid. 15.40 uur Tour de France, rechtsreek- se reportage van de rit Nantes- Jaunay-Clan met commentaar van Mark van Vanlombeek en Mare Stas sijns. 17.00 uur Met voorbedachte rade, misdaadserie van Jan Matterne met Frans de Clerck, Hilde Brutsaert, Ar nold Naessens e.a. Afl. 1.: Aanslag op huisarts (herh). 17.55 uur Journaal 18.00 uur Tik Tak, kleuterserie, (herh.). 18.05 uur Plons, kinderserie. 18.10 uur The Tripoden (The Tripods), twaalfdelige Engelse science- fictionserie voor de jeugd met John Shackley en Jim Baker. Afl. 7. 18.35 uur Tour de France, samenvat tende reportage. 18.50 uur De dag dat de wereld veran derde (The day the universe chan ged), tiendelige Engelse documentai re-serie waarin James Burke een persoonlijke kijk geeft op de gebeur tenissen die de Westerse wetenschap en dus onze samenleving grondig hebben veranderd. Afl. 7: op dokters voorschrift. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws. 20.00 uur Bloemetjes buiten, tips voor gevelversiering met bloemen (10): Aantasting door insecten. Pre sentatie: Gil Glaes. 20.05 uur Sportweekend. 20.35 uur Geelbaard en de piraten, Amerikaanse speelfilm uit 1983 van Mel Damski met Graham Chapman, Peter Boyle, Marty Feldman e.a. Pira- tenkapitein Geelbaard kaapt een schip met goudstaven maar wordt echter door zijn eigen luitenant aan gegeven en veroordeeld tot 20 jaar. Men heeft de piraat, maar niemand weet waar de schat verborgen is. 22.05 uur Het hart van de draak (The heart of the dragon), Engelse serie over het dagelijks leven in China. Deel 6: Het werk. 22.50 uur Journaal en Coda. Middag- dienst van een schildwacht door Sid ney Keyes. BRT 2 20.15 uur Belcantoweek. ïntroduktie tot ,,De lustige weduwe", een gesprek tussen Fred Brouwers en dhr. Pour- voyeur. Ie bedrijf van de Lustige we duwe. Operette in drie bedrijven van Frans Léhar naar een libretto van Viktor Lear en Leo Stein vanuit het Koninklijk circus in Brussel. Maandag: 14 juli Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.00 uur Bel ami, Amerikaanse speelfilm uit 1947. Regie: Albert Le vin. Wanner George berooid is Parijs aankomt ontmoet hij Clotilde, met haar hulp wordt hem een goede baan in het vooruitzicht gesteld. 16.48 uur Muziek uit eigen land in de polderpopparade. Presentatie: Erik de Zwart en Linda de Mol. 17.30 uur Journaal. 17.40 uur Mask, jeugdserie. Afl.: Kruis of munt. 18.00 uur 21 jaar TROS Amusement, serie oude amusementsprogamma's. Vanavond Herhaling van Op Losse Groeven uit 1976. 18.55 uur Bassie en Adriaan, serie korte filmpjes. Afl. 7: Dansen is ple zier voor twee. 19.00 uur The A-team. Amerikaanse serie. Afl. Toegang alleen voor leden. Wanneer Face een partij golf speelt ziet hij dat er op een caddy geschoten wordt. Bij onderzoek blijkt de golf- tas vol met valse dollar biljetten te zitten. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Ellis Island, serie naar het gelijknamige boek van Fred Mustard Stewart. Afl. 4: (slot), het lijkt of er betere tijden aanbreken voor Marco en Jake dan in het begin van hun ver blijf. 22.05 uur TROS Aktua, actualiteiten magazine. 22.35 uur Euro Country Music Masters 1986, Europese finale van het country concours. Presentatie: Linda de Mol. 23.40 uur Journaal. 23.45 uur Nieuws voor doven en slechthorenden Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.40 uur Studio Sport. 18.20 uuf Paspoort voor Joegoslaven. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Studio Sport. 19.00 uur Journaal. 19.12 uur Kwartslag aan tafel. Van daag: Experimenteren met drugs. 19.27 uur Goodwill gaines, alterna tieve Olympische spelen, gehouden in Moskou. Vandaag de onderdelen: volleybal, wielrennen (baansprint) waterpolo, schoonspringen, worste len, motobaH', boksen, ateletiek, rit mische gymnastiek, zeilen, tennis, handbal en turnen. Commentaar: John Haanen. 20.55 uur Mastermind, Amerikaanse speelfilm uit 1976 van Alex March, Zero Mostel speelt een Japanse detec tive, die tijdens zijn onderzoeken in de meest doldwaze situaties terecht komt. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 15.40 uur Tour de France, rechtstreek se reportage van de rit Poitiers- Bordeaux met commentaar van Mark Vanlombeek en Mare Stassijns. 17.55 uur Journaal. 18.00 uur Tik Tak, kleuterprogram ma. (herh.). 18.05 uur Plons, kinderprogramma, (herh.). 18.10 uur Kameleon, doe-programma voor kinderen. Presentatie: Danny Verbiest en Ellen. Afl.: Maquettes, (herh.). 18.35 uur Tour de France, samenvat tende reportage. 18.50 uur Weer prijs, Amerikaanse jeugdfilm van Harvey S. Laidman met Patric Petersen, William Bogert e.a. Deze keer wint Harvey twaalf le vende kippen, uiteraard geeft dit pro blemen. 19.15 uur De Muppet Show, met als gaste Peter Selers. 19.40 uur Paardekoersen, mededelin gen en programma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Love joy, thrillerreeks over een avontuurlijke antiekhandelaar en diens extravagante praktijken om aan de kost te komen. Met: Ian McShane, Phyllis Logan, Malcolm Tierney e.a. Afl. 2. 21.00 uur Mijn grote liefde heet mu ziek, serie specials rond Vlaamse ar tiesten. Vanavond: Charlie Foster. 21.40 uur Vreemde krachten, 13- delige serie van Wim Offeciers over paranormale verschijnselen en be gaafdheden. Afl. 5: Stigmata. 22.30 uur Paardekoersen, Journaal en Coda: Amsterdam van Ed Hoor- nik. BRT 2 20.10 uur Belcanto-week. Met om 20.10 uur Hoe ontstaat een opera? Het sluwe vosje, documentaire over de op- voeiing van deze opera van Leos Ja- nacek. 21.10 uur Teresa Berganza, een por tret van deze Spaanse sopraan. Uit jaarverslag over 1985 ZIERIKZEE - De gevolgen van het bezuinigingsbeleid van de overheid zijn in de organisatie van het Psychia trisch Ziekenhuis Zeeland (PZZ) steeds duidelijker merkbaar. Aan de eis 'meer doen met minder mensen' is vergaand tegemoet gekomen. De grens van het verant woorde is bereikt. Nieuwe ontwikkelingen - zoals meer bezuinigingen, verdergaande arbeidsduurverkorting - leiden tot vermindering van de kwaliteit van de zorg. Om dat te voorkomen zullen onherroepelijk concessies gedaan moeten worden. In een beleidsplan moet een en ander nader uitgewerkt worden. Uitgangspunt daarbij is dat minder personele ruimte niet ten koste mag gaan van de kwaliteit van de zorg. Dit blijkt uit het jaarverslag over 1985 van het Psychiatrisch Zieken huis Zeeland in Kloetinge. Opge merkt wordt dat de situatie in de ver pleegkundige sector snel veranderd is. Tot voor kort was er algemeen een overschot. Mede door een toenemend verloop moest het PZZ een beroep doen op uitzendkrachten. De lijn zet MAASTRICHT - In alle gevange nissen en huizeven van bewaring in ons land wordt dezer dagen een inza melingsactie gehouden voor honge rende kinderen in Etiopie. De initia tiefnemers hopen tien tot vijftiendui zend gulden te kunnen ophalen. Dat geld gaat dan naar ,,aid for Africa". Het initatief voor deze actie gaat uit van de gedetineerde Oudendijk in het huis van bewaring in Maastricht, ook voorzitter van de gedetineerden commissie daar. Na een intensive voorbereiding van deze prisoner's aid" schreef ij ruim twee weken gele den een brief aan alle gedetineerden commissies van de inrichtingen in Nederland met een oproep om mee te doen. De directie van het huis van be waring in Maastricht steunt de actie en liet de brief vergezeld gaan van een oproep aan alle directies om hun medewerking te geven. In Maastricht werd inmiddels al twaalfhonderd gulden ingezameld. In Den Bosch, waar de bevolking van het huis van bewaring tot ongeveer vijftig mensen is teruggebracht in verband met een verbouwing, werd al een kleine vierhonderd gulden bij eengebracht. zich in 1986 voort. De arbeidsduur verkorting gaat gelden, omdat een volledige herbezetting mede uit be zuinigingsoverwegingen niet moge lijk is. Er is bovendien een zoge naamd 'structureel tekort' aan formatieplaatsen, uitgaande van een minimaal wenselijke personeelsbe zetting die nodig is voor het garande ren van de zorgkwaliteit, de veilig heid van personeel en de begeleiding van leerlingen. Inhaalmanoeuvre Bestuur en directie van het PZZ melden dat er sprake is van een in haalmanoeuvre op het gebied van psychiatrische voorzieningen. Intra- en extramuraal: oftewel binnen en buiten de instellingen. Ook de in houd van het werk is in beweging. Het beleid van het PZZ is voor de toe komst gegrond op vier belangrijke uitgangspunten: 1) regionalisatie; 2) spreiding van voorzieningen; 3) opna- mevoorkomend en ontslagbevorde- rend werken en 4) het bevorderen van het opnemen van de geestelijke ge zondheidszorg in het maatschappe lijk gebeuren. Het PZZ is sterk voorstander van een samenhangend stelsel van voor zieningen in de regio Zeeland. Als voorbeeLd worden genoemd: plannen voor een gezamenlijke polikliniek van PZZ en de Regionale Instelling voor Ambulante Geestelijke Gezond heidszorg Zeeland (RIAGG); oprich ting van een Regionale Insteling Geestelijke Gezondheidszorg (RIGG); gezamenlijk huisvestingsproject van een aantal instellingen op het gebied van de gezondheidszorg in Goes; het afsluiten van een overeenkomst met de Stichting Oosterscheldeziekenhui- zen te Goes over samenwerking op praktisch-technisch gebied. Ten aanzien van dc spreiding van voorzieningen denkt het PZZ aan: een algemeen psychiatrisch zieken huis in Kloetinge/Zuid-Beveland; twee psychiatrische afdelingen alge meen ziekenhuis (PAAZ) in Vlissin- gen/Walcheren en Terneuzen/ Zeeuwsch-Vlaanderen; deeltijdbe handeling in drie regio's; resocialisa- tie-afdelingen in de vorm van hostels; categoriale voorzieningen voor verslaafden en jeugdigen Het PZZ mag met 60 plaatsen uit breiden. Daarmee kan in 1987 worden begonnen. Niet alle plaatsen worden op het Kloetingse terrein gereali seerd. Over de juiste spreiding wordt nog overlegd. Deeltijdbehandeling (zonder opname) is voorzien in drie regio's. Er wordt gedacht aan een ze kere verzelfstandiging van de afde ling deeltijdbehandeling, onder be heer van het PZZ. Tot nu toe is deeltijdbehandeling alleen nog voor de regio Bevelanden/Schouwen-Dui- veland verwezenlijkt. Ambulante hulp Gestreefd wordt naar een zo laag mogelijk aantal opnames. Het PZZ is van mening dat mensen in geestelijke nood zoveel mogelijk in eigen milieu een vorm van ambulante hulp gebo den moet worden. Om die reden wordt ook de vérdere ontwikkeling van de RIAGG en het Zeeuws Consul tatiebureau Alkohol en Drugs (ZCAD) ondersteund. Bestuur en di rectie zien de psychiatrie als on losmakelijk deel van de samenle ving. In dit verband wordt aan een actief public relations-beleid veel waarde toegekend, waarbij een pro fessionele inbreng node gemist wordt. De komende jaren wordt ge probeerd hiervoor een vorm te vin den. Bezettingsgraad In 1985 vertrokken 38 medewerkers bij het PZZ. Op een bestand van on geveer 250 mensen is dat 15,2%. Het naar verhouding jonge personeels bestand werkt een hoog vertrekper- centage in de hand. Er was sprake van een bedbezettingsgraad van 97% voor het ziekenhuis. Het aantal opna mes bedroeg 561, het aantal ontslagen 527 en 14 patiënten overleden, meest bejaarden. De verhouding mannon/ vrouwen was vrijwel gelijk en de leeftijdsopbouw: 15-24 jaar 17c\ 25-44 jaar 43%; 45-64 jaar 26%; 65-ouder 24%. De opnames waren als volgt over de provincie verdeeld: Zuid- Beveland 39%; Walcheren 25%; Zeeuwsch-Vlaanderen 17%; Noord- Beveland 3%; Schouwen-Duiveland 13%; elders 3%. PARIJS - Mickey Mouse is een eind op weg zich te vestigen in Marne-la- Vallee, 32 km ten oosten van Parijs. De raad van de regio lie de France, het gebied rond de hoofdstad, gaf donderdag het groene licht aan zijn voorzitter, Michel Giraud, om zijn handtekening te zetten onder het de finitieve contract met de Amerikaan se firma Walt Disney Productions (WDP) voor de komst van een „Euro- disneyland" naar het model van de pretparken in Florida, California en Tokio. LOS ANGELES - Een rechter in Los Angeles heeft de weg vrijgemaakt voor een privé homofeest en reusach tig pretpark, ondanks bezwaar van een advocaat dat het personeel bang was de immuunziekte aids op te lo pen. Robert O'Brien van het superior court in Los Angelas verklaarde dat het pretpark Six Flags Magic Moun tain bij Los Angeles de wet van Cali- fornie had overtreden toen het in de lente van vorig jaar een prive-feeest van homofiele mannen en vrouwen niet toestand. OSLO - Noorwegen wil de belastin gen verlichten voor buitenlandse on dernemingen die zich bezighouden met de explotatie van olie en gas in de wateren voor de Noorse kust. ZIERIKZEE - Een aantal Neder landse internationals komen op 12, 13 en 14 augustus naar Goes. Ton Lokhof van PSV, Danny Blind van Ajax zorgen voor demonstraties, ter wijl de nationale doelman Hans van Breukelen (ook PSV) samen met John Jaspers (doelman van het Zeeuws elftal en Arnemuiden) de aanwezige doelverdedigers onder handen nemen. Natuurlijk mogen al le deelnemers (bijna honderd) straf schoppen nemen op de twee promi nente keepers. De toppers blijven natuurlijk geen drie dagen. Het voetbalkamp wordt verzorgd door een hele reeks Zeeuwse trainers, terwijl de 96 ingeschreven jongens (zes groepen van zestien spe lers) worden begeleid door gediplo meerde leiders. Vanuit de KNVB afdeling Zeeland - is een speciale werkgroep met dit project bezig geweest. De deelnemers Advertentie TECHNISCH INSTALLATIE BURO Elektrische apparaten Televisie - Video HIFi - Huishoudelijk enz. 01114-1368 - 01119-1634 krijgen drie dagen voetballes in de vorm van video-instructie, circuit training en een toernooi als afslui ting. Tijdens de trainingen worden opnamens gemaakt, die naderhand bekeken worden en gebruikt als lesmateriaal. De activiteiten worden afgewerkt op sportpark Het Schenge in Goes. Na afloop van het kamp is er voor iedere deelnemer een herinne ring. 64 .Misschien heb je daar wel gelijk in," zei Jantien. ,,Daar zou ik nooit aan gedacht hebben." Misschien gaat die vlieger ook he lemaal niet op," zei hij. „Maar je prakkizeert van alles. Zou je het heel erg vinden, als het uitlekt?" vroeg hij. Ze dacht even na. ,,Voor moeder is het natuurlijk het ergste," zei ze toen. „En misschien voor jou omdat je met mij getrouwd bent. Voor mijn gevoel is vader Ber- tus altijd mijn vader geweest. Ik kan me zo slecht een ander in zijn plaats denken, 't Is natuurlijk ellendig, dat het een NSB-er is. Hij heeft nogal wat op zijn geweten, als je zo deze en gene hoort. Weet je wat ik naar vind? Dat Tilly het zal weten. Gek, dat dat zo zwaar bij me weegt. Ze zal er moeder op aanzien. Dat vind ik naar." ,,Ik begrijp het wel," zei hij. ,,Het zal voor niemand een pretje zijn. Ik geloof, dat je nog niet eens kunt pra ten over erg en minder erg. We kun nen haar nog een poosje haar gang la ten gaan, maar we moeten ons wel realiseren, dat het bedrijf dan kapot gaat. Ik vind wel weer werk en jij desnoods ook. We kunnen dan op nieuw beginnen. Voor Evert is het moeilijker. Hij heeft twee kleine kin deren en een huis met veel schuld, hij zal ook minder makkelijk werk krij- ,gen dan ik. Als moeders behoefte aan geld deze grote vormen blijft aanne men, moeten we Evert en Tilly waar schuwen. Ze moeten mee beslissen, dacht ik." ,,En dan weet Tiily het toch," zei Jantien mat. ,,Als ik er eens met Brink over ging praten," stelde ze toen voor. „Misschien weet hij een oplossing." Tben ze tegenover Brink zat herin nerde ze zich haar vorige bezoek aan hem. Ze had in verband met Egberts moeder meer willen weten over de postcommandant in de oorlog. Hij was toen zo afwijzend geweest. Ach teraf had ze geweten waarom. „Laat ik maar meteen met de deur in huis vallen," zei ze. „Ik kom met u over moeder praten. Ik moet u eerst zeggen, dat ik zo'n beetje begin te be grijpen, dat er in de oorlog iets ge beurd is tussen moeder en Jaspers, die hier postcommandant was. Ik neem aan, dat Jaspers mijn vader is en Haar woorden werden onderbro ken door Brink, die zijn hand ophief en haar toebeet: „Dacht je zo bij mij iets los te krijgen om tegen je moeder te gebruiken? Schaam je je niet! Waar haal je de onzin vandaan! Ik hoop, dat je tegen niemand iets dergelijks hebt losgelaten. We zouden ermee in de grootste ellende kunnen komen. Weet je eigenlijk wel wat je zegt? Om zo iets van je moeder te denken, de keu rigste vrouw, die ik ken." Jantien betrapte zich erop, dat ze met een zekere verwondering naar Brinks uitbarsting keek. Hoe kon hij zich zo opdraaien en de waarheid ont- door NEL VAN DER ZEE kennen. Die waarheid had ze prak tisch, gesproken uit zijn mond ge hoord. „Brink," zei ze, toen hij even zweeg om op adem te komen, „laten we el kaar toch niets wijsmaken. Moeder is een schat, maar ze wordt gechanteerd en daarom kom ik met u praten. Ons hele bedrijf gaat eraan, als moeder blijft betalen. Ik neem aan, dat ze ge chanteerd wordt met die geschiedenis uit de oorlog." Er volgde een stilte. Brink keek haar nog steeds woe dend aan, maar die woede maakte langzaam plaats voor ontsteltenis. „Chantage," zei hij, „bedoel je écht chantage? Afpersing? Bedoel je, dat je moeder gedwongen wordt iemand geld te geven?" „Ja, Brink," zei ze, „en ik dacht, dat u het wist." „Ik?" zei hij. „Ik zou dat geweten hebben en het toelaten?" Nu was Jantien zover, dat ze haar geduld begon te verliezen. „Ik heb eens iets opgevangen van wat moeder met u besprak," zei ze. „Ik weet dus, dat u iets weet van die geschiedenis in de oorlog. Moeder huilde en praat te hard, terwijl de deur openstond." Hij keek voor zich uit, knipperde met zijn ogen. „Ik wist niets van chantage," zei hij toen verslagen. „Dat was het dus. dat ze voor me verzweeg. Ze zei, dat ik als politieman last zou krijgen Hij beëindigde zijn zin niet. (wordt vervolgd) 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 7