Samenvoegen doe je pas als het echt moet voor mensen en de gemeenten Uitreiking diploma's Bruse basisscholen Cursus tekstverwerking voor herintredende vrouwen klaar 4 Afscheid leerlingen de Meerpaal Nabestellen van foto's Drs. P. J. de Groot nieuwe directeur Werkvoorzieningsschap De Zuidhoek: ZIERIKZEE - „Samenvoegen doe je pas als het echt moet; als het voor de mensen en de gemeenten ontzet tend goed zou zijn", antwoordt drs. P. J. de Groot, nieuwe directeur van Werkvoorzieningsschap De Zuidhoek, op de vraag hoe hij denkt over de geruchten rond een even tuele fusie tussen De Zuidhoek en Werkvoorzienings schap Betho in Goes. De Groot ziet het niet zo'n vaart lo pen met die samenvoeging. Volgens hem is de meeste druk al weer een beetje van de ketel en als het aan hem ligt, is De Zuidhoek als zelfstandig werkvoorzienings schap nog een heel lang leven beschoren. De nieuwe Zuidhoek-directeur, drs. P. J. de Groot. Het gevolg zou zijn, dat de popula tie binnen de sociale werkvoorzie ning na verloop van tijd uitsluitend zou worden gevormd door mensen, die in het vrije bedrijf absoluut geen enkele kans maken en voor wie uit sluitend routine-matig werk aange trokken zou moeten worden. En...in die sector is de concurrentie voor het krijgen van opdrachten juist al het grootst. De werkvoorzieningsschappen in Zeeland wachten niet al kwalijke ontwikkelingen passief af, maar wa penen zich er zo mogelijk tegen. Zo gaat begin september voor hun me dewerkers een aangepaste scho lingsmogelijkheid van start in Goes. Dat geschiedt in de vorm van een sa menwerkingsverband tussen de YVerk^oorzieningsschappen in Zee land en het REC (Regionaal Educa tief Centrum). De discussie over fusie tussen De Zuidhoek en Betho, naar aanleiding van de nieuwe wet op de gemeen schappelijke regelingen en de daar uit voortvloeiende grotere regiovor ming, heeft de gemoederen de laatste tijd danig bezig gehouden. De Groot blijkt zich er wat minder druk om te*' maken en toont zich overtuigt van de kracht van de argumentatie tegen een dergelijke samenvoeging. Schouwen-Duiveland geen enkele aanleiding voor een fusie. Verder vor men in zijn optiek de gevoelsmatige aspecten zowel wat betreft het perso neel als ook de gemeenten, een zeer belangrijke factor. Ten slotte zijn er argumenten op organisatorisch vlak tegen een fusie aan te voeren. Als je als kleinste partner immers een fusie aangaat, heb je het minste te vertel len en daar zullen de gemeenten op Schouwen-Duiveland ook weinig voor voelen. De Groot zegt zich de overweging van gs best te kunnen voorstellen, verwijzend naar de relatief kleine werkvoorzieningsschappen in Zee land en het extra kostenaspect, dat een dergelijke kleinschaligheid met zich meebrengt. De geografisch si tuatie in de provincie vergt dat, vol gens hem echter. Veel tijd voor het beoefenen van hobbies heeft De Groot in zijn studie- rijke loopbaan (naast veel lezen) niet gehad. Als hij zich straks definitief in Zierikzee heeft gevestigd - de wo ning is nog niet gereed - hoopt hij zich echter af en toe eens t^;kunnen bezig houden met surfen en vissen. Boven dien heeft hij inmiddels aaiV/ be drijfsleider D. Dool beloofd ook eens op de banen van de LTC Zierikzee te komen tennissen. Als opvolger van een - zeg maar - bijna legendarische figuur als Jan Pomper staat hij voor de taak die kar te gaan trekken. De Groot geeft er blijk van vertrouwen te hebben in de toekomst van De Zuidhoek, al signa leert hij anderzijds ook heel duide lijk de gevaren die, ten gevolge van een gewijzigd rijksbeleid het huidig functioneren van de sociale werk voorziening kunnen bedreigen. Tbchnisch-economische feeling en een sterke sociale gerichtheid waren belangrijke kwaliteitseisen, waar - volgens de profielschets - de nieuwe Zuidhoek-directeur aan diende te vol doen. De combinatie van beide aspec ten lijkt in de persoon van drs. De Groot prima verweven. Geen woninginrichting Niet dat hij vanaf zijn prilste besef in de ban was van de sociale werk voorziening. Het was meer de erva ring in de praktijk met mensen, aan gewezen op deze vorm van werkle- genheid, die zijn interesse voor de doelgroep van sociale werkvoorzie ning opwekte. Aanvankelijk stond alleen voor hem vast: „Niet in de woninginrich ting". Treden in de voetsporen in het vak van zijn vader ambieerde hij dui delijk niet. „Laat'm maar even gaan", zal va der De Groot wellicht gedacht heb ben toen zijn zoon hem zijn voorlief de voor het varen kwam vertellen. Zoonlief koos inderdaad gedurende anderhalf jaar het ruime sop, maar zijn liefde voor het varen was daar mee niet bekoeld, eerder aangewak- kerd. Hij toog dan ook naar de Zeevaart school in Vlissingen. De maritieme stad waar hij ook zijn toekomstige echtgenote zou ontmoeten. Tbt 1973 voer De Groot als tweede werktuigkundige op de Nederlandse koopvaardijvloot, die in de loop der jaren echter steeds meer aan beteke nis bleek in te boeten. De zee werd dé rug toegedraaid toen eind 1973 de aanbieding van To tal kwam in Vlissingen mee te wer ken aan de totstandkoming van de raffinaarderij. Alle bij dat karwei be trokkenen volgden een speciale op leiding in Engeland. Maar....in 1974 diende de oliecrisis zich aan en wer den de plannen van Total doorkruist. Er kwam geen raffinaarderij en De Groot zag zijn mogelijkheden binnen het bedrijf derhalve danig beperkt. Vertrek Hij vertrok in 1975 naar Tilburg waar hij chef technische dienst/be drijfsleider van het gemeentelijk slachthuis werd. Luttele jaren later - in 1978 - besloot hij te gaan studeren aan de Katholieke Hogeschool te Til burg. Zijn kennismaking met de Ge meenschappelijke Medische Dienst (GMD) in deze stad leidde tot de keus van een onderwerp voor zijn afstu deerscriptie. 'WAO, het einde?', luidde daar de titel van. De Groot stelde daarin de vraag of WAO voor velen nu inderdaad het absolute einde bete kent; of het echt het afsluiten van het werken moet zijn. Hij concludeerde, dat dat voor sommigen inderdaad het geval is. Een soort vervroegd pensioen, een bevrijding voor lien, die jarenlang - ondanks ernstige klachten - hun werk voorzetten. Hij onderscheidde echter ook ande re groepen: Zij, die - ondanks hun mindere validiteit - hun pogingen om op de commerciële arbeidsmarkt aan de slag te komen, voortzetten. Daar naast zijn er de mensen, die trachten in het informele circuit aan de bak te komen en verder signaleerde hij hen, die zich min of meer binnenshuis schuil houden en de hond pas na vijf uur 's middags uitlaten, uit angst door de buitenwereld als 'arbeidson geschikt' te worden bestempeld. De keus voor de sociale werkvoorziening wordt - zo stelde De Groot vast - vaak op grond van min of meer emotionele overwegingen binnen de gezinssitua tie gemaakt. Dat er soms een zekere drempel in deze te overwinnen is, valt niet te ontkennen. De ervaringen in de praktijk leerden echter wel, dat die drempel snel overwonnen is. Combinatie De combinatie van technisch in zicht en sociale gerichtheid diende zich voor De Groot bij de GMD in Til burg reeds aan. Als voorbeeld noemt hij zaken als aanpassingen en voor zieningen in woningen ten behoeve van lichamelijk gehandicapten. De doelgroep van de GMD sprak hem bijzonder aan en zijn sollicitatie naar de directeurs-vacature bij De Zuidhoek vloeide daar uit voort. „Bovendien", stelt hij lakoniek vast: „Zeeland trok ons wel en in Brabant waren we tenslotte ook maar im port". Zijn vrouw wilde graag terug naar het Zeeuwse en' voor de beide zoons betekende het geen onmogelij ke overstap. De oudste gaat juist als eerstejaars student naar Utrecht en de tweede zoon wordt derdejaars VWO-leerling. Maar....voor de opgave te staan een man als Pomper op te volgen, is onge twijfeld niet niks. De Groot erkent dat. „Pomper heeft heel duidelijk zijn stempel gedrukt op de sociale werkvoorziening en op de organisa tie binnen de Zuidhoek. Hij heeft nooit een andere functie gehad en is als het ware helemaal met het bedrijf meegegroeid. Dat op zich is iets om veel respect voor te hebben, als je be denkt dat vele anderen op een derge lijke lange weg zijn gesneuveld." Zelf zegt De Groot een wat andere man te zijn, afkomstig uit een andere invalshoek. Hij ziet in Pomper toch nog iets van de vroegere regent. Werd zijn voorganger wellicht door de werknemers van De Zuidhoek op een soort troon geplaatst, dan zullen ze er nu even aan moeten wennen, dat De Groot zich voornamelijk tussen de mensen zal bewegen. Hij laat duidelijk weten voorlopig geen ambities te hebben in Pompers voetsporen te treden wat betreft de vele functies, die deze bekleedde bij provinciale en landelijke instanties. De Groot toonde zich wel bereid zit ting te nemen in het bestuur van Ge zinsvervangend tehuis Schouwen- oord en van het kinderdagverblijf Brugzicht, daar hij die functies in het verlengde van zijn werk ziet liggen. Elkaar accepteren In een relatief klein werkvoorzie ningsschap als De Zuidhoek is het beslist geen unicum, dat zowel licha melijk als verstandelijk minder- validen in één bedrijf werken. Vol gens De Groot is dat slechts een kwes tie van elkaar accepteren, hetgeen in de praktijk geen wezenlijke proble men behoeft op te leveren. Uiteraard dient er wel op verschillend niveau gewerkt te kunnen worden: routine matig voor hen, die daar goed mee kunnen functioneren, ander werk voor de mensen met een arbeidsverle den. Het aanbod van werk voor De Zuidhoek geeft vrijwel geen aanlei ding tot zorgen. Uiteraard dient de vinger aan de pols, oftewel de markt, te worden gehouden, maar De Groot schuwt de concurrentie met het com merciële bedrijfsleven zeker niet. In tegendeel, de prikkel om kwalitief goede productie te leveren ziet hij er mee gestimuleerd. Anderzijds, zo geeft hij aan, dient ook scherp gelet te worden op het geen bepaalde opdrachten voor het personeel betekenen. Met een voor beeld illustreert hij, dat op grond van de arbeidsvoldoening, die een zekere productie kan bieden, ook weieens met een wat mindere prijs genoegen moet worden genomen. Een kwestie van afwegen uiteraard. Populatie Veel meer zorgen baren de nieuwe directeur de mogelijke maatregelen op rijksniveau, die een directe in vloed kunnen hebben op de populatie van de sociale werkvoorziening. Zo was er ooit al eens sprake van het voornemen de zogenaamde B- categorie (mensen, die minder dan éénderde arbeid leveren van hetgeen normaal als norm kan worden ge steld) met behoud van uitkering te gaan laten werken. De Groot zegt het niet eens te zijn met een dergelijke maatregel, omdat er een belangrijke (financiële) motivatie voor deze men sen zou wegvallen. Hij hoopt dan ook dat dergelijke plannen in het nieuwe kabinet niet wederom boven water zullen komen. Een eerste aanzet met het bezuini gen op de sociale werkvoorziening werd, zoals wellicht bekend, reeds gegeven met de volumebeperking: Het terugbrengen van het perso neelsbestand met 1% gedurende drie jaar. Een mogelijk volgende bui ziet on ze woordvoerder hangen in de vorm van het invoeren van een 32-urige werkweek en een daarbij overeen komstige korting op de honorering. Het zou - simpel gezegd - inhouden, dat in de sociale werkvoorziening geen volwaardig loon meer zou zijn te verdienen en daarmee ondergraaft men, volgens De Groot, de doelstel ling in die sociale werkvoorziening volwaardige arbeidsplaatsen te creë ren. Arbeidsgeschikte Werknemers Van nadelige inyloed op het ar- beidsnivo binnen het Werkvoorzie ningsschap acht hij verder een even tuele maatregel, die het vrije bedrijfsleven verplicht een bepaald percentage zogenaamde arbeidsge schikte werknemers in dienst te hou den, eventueel door middel van over plaatsing naar andere afdelingen binnen zo'n bedrijf. Zo bestaat er volgens hem in finan cieel opzicht voor de gemeenten op De burgervader hield 'z'n kinderen' voor dat ze voor de uitoefeing van hun EHBO-taak niet ver over de gren zen hoefden te gaan: „Als je er oog Foto: Joh. D. C. Berrevoets Tekst: Ali Pankow voor hebt dan kan die naaste die hulp en begrip nodig heeft wel eens in je eigen naaste omgeving zijn. Dat kan zijn een vriendje of vriendinnetje of BRUINISSE - Op een feestelijke maar toch ook plechtige wijze namen 17 leerlingen van groep acht van de openbare lagere basisschool De Meerpaal afscheid van hun school en leerkrachten. De bijeenkomst werd begonnen met een gourmette-maal tijd met de leerlingen en alle leer krachten. De maaltijd was door de ouderraad voorbereid en verliep ge zellig. Later op de avond kwamen de ou ders van de schoolverlaters erbij. Na de koffie werd er naar de dia's van het schoolkamp gekeken. Leuke plaatjes die vergezeld gingen van lu dieke teksten door de kinderen zelf gemaakt. Ze werden juf, meester en kinderen nog even op de korrel geno men, nu het nog kon. Burgemeester T. C. Hekman sprak de kinderen toe tij dens de uitreiking van de diploma's van de Jeugd EHBO. Hanny de Graaf, docente, werd bedankt met een bloemetje. Video Na een leuke video-film over het schoolkamp, die op zeer professione le wijze door een van de ouders was gemaakt, volgde het hoogtepunt van de avond. Het hoofd van de school, de heer Van Witzenburg, sprak elke leer ling persoonlijk toe. In zijn praatje typeerde hij zijn oud-leerlingen en gaf hen nog wijze raad voor de toe komst. De zesde klassers zongen een afscheidslied en boden de school een herinnering aan in de vorm van een meerpaal met daarop hun namen. Nog vele handen schudden en be dankjes en de kinderen gingen voor de laatste maal de schooldrempel over. Vier gaan er naar de LTS in Zie rikzee, vier naar het LANO, twee naar de MAVO in Oude Tonge en zes naar de Rijksscholengemeenschap. Het nabestellen van foto's, welke zijn geplaatst in de Zie- rikzeesche Nieuwsbode, kan uitsluitend gebeuren bij het kantoor van de Zierikzeesche Nieuwsbode. Het nabestellen kan zowel mondeling als tele fonisch: de betaling geschiedt contant bij het afhalen van de foto('s) aan de balie van de Nieuwsbode. Het adres van het kantoor is Jannewekken 11 te Zierikzee; het telefoonnum mer is 01110-6551. Voor nabestelling van sport- foto's dient men zich te wenden tot de heer Johan Berrevoets Jr., Volkerakstraat 64 te Zie rikzee; telefoon 01110-6706. De aldus bestelde foto's dienen ook op dat adres te word af gehaald en verrekend. de buren die je soms in heel kleine dingen tot steun kunt zijn. Ik hoop daarom dat jullie daar iets van be- groepen hebben bij de opleiding en als de gelegenheid zich voordoet dat ook in de praktijk brengt". De opleidingen werden verzorgd door Lenie Jumelet en Hanny de Graaf. Het examen werd afgenomen door dokter Dorrestein. De geslaag den zijn: Patrick Brunner; Jeroen van Gelder; Birgitte Habraken; Gerard Hilleman; Jeroen v. d. Hoeten; Pia Jumelet; Anne Jumelet; Barbara Kortlever; Bianca Leeuwenhage; Wil liam Lems; Lianne de Looff; José de Ruiter; Hennie Rijnberg; Natasja Sa- lamink; Peter Schuller; Edwin Smits; Jan-Cees v.d. Stigchel; Peter v.d. Arend; Johan Banard; Annema- rie v.d. Berge; Jisca van Beveren; Marco Bolier; Martijn Dijkstra; Hui- bert den Dikken; Ronald Flikweert; Jan Giljafn; Suzanne Haeck; Andre van Hengel; Jaco Hoekman; Cees de Keijzer; Piet Knop; Martijn Loenen; Annemiek Quist; Robert Smalheer; Claudia v. d. Spek; Stefke de Waal en Jan Peter Wielaart. Van Rode Kruis cursus BRUINISSE - „Alle In nood verkerende en hulpbehoevende mensen helpen. Dat is de hoofddoelstelling; van het Rode Kruis. Dat geldt niet alleen voor Nederland, maar de taak van het Rode Kruis strekt zich uit over de hele wereld, zonder dat daarbij gelet wordt op ras, kleur of geloof. Kortom je naasten helpen in nood waar ook ter wereld". Burgemeester T. C. Hek man, voorzitter van het plaatselijk Rode Kruis, bereed met vuur een van z'n stokpaardjes bij het uitreiken van de diplo ma's van de leerlingen van de groepen acht van beide basis scholen. Zestien geslaagden op Zierikzees, arbeidsbureau ZIERIKZEE - Voor vrouwen, die om welke reden dan ook, voor enige tijd uit het arbeidsproces zijn geweest heeft het arbeidsbureau in Zierikzee een cursus op poten gezet, die donderdagmiddag werd afgerond met het uit delen van de certificaten. Deze groep van werkzoeken den komt moeilijk aan een baan, omdat de schooltijd van weleer het fenomeen computer nog niet kende. De nu afgeronde praktijkopleiding tekstverwerking met mi crocomputers heeft hierin verandering gebracht. Het initiatief kwam enige tijd gele den van Vrouw en Werk in Zeeland, die de behoefte aan bijscholing in de ze richting ook op Schouwen- Duiveland constateerde. Omdat het enthousiasme van arbeidsbureau- directeur A. P. van der Hulle snel ge wonnen was, kon al binnen een drie tal maanden begonnen worden met de eerste les. Zestien In totaal zestien vrouwen in diverse leeftijden meldden zich aan bij het bureau, waarna de dienst contacten legde met het Nederlands Oplei dingsinstituut voor Informatica (NI- VO). Deze instelling draagt zorg voor het cursusmateriaal en levert even eens een docent. Ook het Districtsbu reau voor de Arbeidsvoorziening in Zeeland heeft een aandeel gehad in' het voor Schouwen-Duiveland unieke project. Het uitzendbureau Start le verde de computers af. De zestien deelneemsters hebben de cursus met bijzonder veel enthou siasme gevolgd, ondanks - zoals Van der Hulle tijdens een feestelijk sa menzijn sprak - de soms „tropische warmte". „Ik hoop dat jullie kansen op een baan nu ook daadwerkelijk zijn toegenomen", aldus Van der Hul le. Ir. K. E. van Zanten van het NIVO verhaalde nogeens over de totstand koming van de cursus en hield de da mes voor, dat er grote vraag is naar tekstverwerkers. Docent Henk Wouters uit Oss feli citeerde de studenten met het be haalde succes, maar legde meteen uit, dat het niet vaak voorkomt, dat iedereen slaagt. „Nu er zestien certi ficaten uitgedeeld worden, lijkt het alsof dat gebruikelijk is. Toch kent de cursus over het algemeen een uit valpercentage van 10 a 15 procent. Dat betekent voor jullie groep, dat drie studenten geen certificaat had den gekregen. Jullie hebben het ver diend", aldus Wouters. Namens Vrouw en Werk werden de certificaten - inclusief een roos - uit gedeeld door Irma Bogers. Het ligt in de lijn der verwachting, dat ook op Schouwen-Duiveland nog meer groe pen voor deze cursus van 9 dagen aan de slag kunnen gaan. Het arbeisbu- reau zal hierover ongetwijfeld nog nader berichten. Een beeld van een de studie-uren in een ruimte van het Zierikzeese arbeidsbureau.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 4