PJZ organiseert voor de tiende keer schuurfeest SCHUURFEEST berichten stukken Voetganger loopt meer risico dan wielrijder RESERVE BEZORGERS Uitgegroeid tot een groot evenement Zeeuwse Muziekschool Zierikzeesche Nieuwsbode" 6 OUWERKERK - De Plattelands Jongeren Zuid (PJZ) afdeling Schouwen-Duiveland organiseert zaterdag 12 juli voor de tiende achtereenvolgende keer een groot schuurfeest. Een activiteit, die in het afgelopen decenni um tot een groots evenement is uitgegroeid. Bezocht slechts een groep van een kleine honderd PJZ-ers in 1976 dat eerste schuurfeest bij Beldert in Dreischor, in 1985 kwamen er ongeveer vierhonderd bezoekers en dit keer wordt zelfs op vijfhonderd belangstellenden gegokt. Het zal duidelijk zijn, dat de orga nisatie van een dergelijke evenement heel wat inzet vergt. Jongeren, die daar iets meer over kunnen vertellen zijn Peter Vijverberg, Ellen van der Velde en Niek Deïst, respectievelijk voorzitter, secretaresse en penning meester van de afdeling Schouwen- Duiveland van de PJZ. Ellen van der Velde heeft er de no tulenboeken op nageslagen en constateert, dat dat eerste schuur feest in 1976 ongetwijfeld wel wat geld heeft gekost, want voor die avond werd de toen populaire artiest André Mos uitgenodigd, terwijl het bezoekersaantal, zoals gezegd, nau welijks boven de honderd kwam. Vanuit Brabant Het initiatief tot een dergelijke feestavond was overgewaaid uit an dere PJZ-af delingen, waar - met na me in het Brabantse land - vele stal- feesten worden gehouden. Het tijdstip, waarop die feesten worden gehouden - in het late voorjaar of be gin van de zomer - heeft uiteraard iets te maken met de gang van zaken op het boerenbedrijf. De koeien grazen weer in de wei en een drukke periode op het land is voorlopig eventjes ach ter de rug. Het eerste schuurfeest was gericht op eigen leden en donateurs. Het vol gende jaar werd die grens wat ver ruimd, want dat werd gekoppeld aan een voetbaltoernooi bij Bruse Boys. Aansluitend aan het sportief gebeu ren, vond 's avonds tijdens het schuurfeest - dit keer in de Cebecohal te Zierikzee - de prijsuitreiking plaats. De muzikale medewerking werd toen verleend door de groep 'Fashion*. De schuurfeesten van de PJZ ble ken aan te slaan en het stond buiten kijf, dat een stelletje fanatiekelingen binnen het bestuur - geholpen door een groepje vrijwilligers - elk jaar de organisatie ervan op zich zou nemen. Het vinden van een geschikte loca tie bleek weinig problemen op te le veren. Van 1978 xtot en met 1981 kon het schuurfeest worden gehouden in de schuur van de familie Goense aan de rijksweg onder Nieuwerkerk. Voorwaarde PJZ-voorzitter Peter Vijverberg acht het ook een belangrijke voor waarde dat deze feesten inderdaad in een schuur worden gehouden. Ener zijds omdat uitwijken naar een com merciële locatie financieel al niet haalbaar zou zijn, anderzijds vooral ook omdat alles wat er voor komt kij ken een dergelijke schuur in orde te brengen, een belangrijk aspect van de sfeer rondom het feest met zich meebrengt. Het betekent immers dat een groep van vijftien a twintig PJZ-ers ruim een week lang intensief met elkaar bezig is voor het leegsjouwen, inrich ten en weer opruimen van de schuur. Niek Deïst erkent, dat eigenlijk dit jaar voor eerst een duidelijke taken- verdeling is opgesteld. Voorheen deed iedereen het werk wat hem voor de voeten kwam, maar voor een goed lopende organisatie werd het beter geacht, de taken nu wat duidelijker te verdelen. De eerste werkzaamheden ten be hoeve van het schuurfeest starten overigens al in december. Reeds dan is het tijd om de muziek te contracte ren. Trio plus 1 Het PJZ-schuurfeest is groter ge groeid in de loop der jaren. In 1982 toen het evenement in de schuur van Jan Bevelander te Kerkwerve werd gehouden, trad de groep Trio plus 1 voor de eerste keer voor deze club op. Sinds 1983 wordt het schuurfeest nu gehouden bij de familie Bi nek aan de Zuidhogeweg te Ouwerkerk. Trio plus 1 had inmiddels heel wat be kendheid in stad en regio verworven; dat bleek ook overduidelijk toen zich in die schuur in Ouwerkerk plots en kele honderden bezoekers aandien den. ,,We hebben toen wel even met onze ogen staan knipperen", lacht Pe ter Vijverberg, terugdenkend aan die onverwachte toeloop. Het volgende jaar is het PJZ- bestuur zich uiteraard veel meer gaan instellen op een grote menigte. Ook op publiciteitsgebied werd er meer aan de weg getimmerd. Er wer den aanplakbiljetten en strooifol- ders verspreid, duidelijk met de be doeling ook de aandacht van de recreanten op het PJZ-evencment te vestigen. Dat laatste lukte overigens maar zeer ten dele, want het aandeel van het regiopubliek wordt toch nog op ruim negentig procent geschat. Met het schuui-feest wordt op een vrij jeugdig publiek gegokt. Tót je dertigste mag je lid van de PJZ zijn en to je vijfendertigste mag je nog als agrarisch lid meedraaien. Bij de en- tréeprijs wordt onderscheid gemaakt tussen wel- en niet-leden. Echt veel winst valt er, volgens de bestuursle den niet te maken met het schuur feest, maar quitte spelen is zeker mo gelijk. „Maar", onderkent Peter Vijverberg: „natuurlijk lopen we ook het risico, dat we financieel nogeens flink onderuit gaan als we alles geor ganiseerd hebben en er komt veel minder publiek dan we hopen". De laatste jaren wordt ook wat meer aan publiciteit gedaan. De groep PJZ-ers onderbreken hun drukke werkzaamheden even voor de koffie. Die angst leefde vorig jaar wel een beetje bij de voorzitter, toen hij tot zijn grote schrik moest ervaren, dat op de avond van het schuurfeest, in Scharendijke de groep Normaal zou optreden. Zouden die professionals uit de Achterhoek niet al het schuurfeest-publiek wegzuigen? De angst bleek ongegrond, want ruim vierhonderd danslustigen gaven de voorkeur aan het gebeuren in de schuur bij Binck. Beetje uit nood geboren - de succes volle groep Trio plus 1 bleek niet be schikbaar - werd vorig jaar gekozen voor een wat andere opzet van het programma. Met de Belgische zend piraat 'Radio Monique' werd een con tract getekend voor het verzorgen van een flitsende disco-show. Alles goed en wel, maar de kans be stond natuurlijk, dat de trouwe schuurfeestbezoekers daar mooi niks aan vonden. Dus....toch ook nog maar voor live-muziek gezorgd. Dat bleek een gelukkige greep, want de disco show bleek puik en zorgde voor een voortdurend bezette dansvloer en de afwisselende optredens van de band zorgden voor een prettige variatie.. Het lag derhalve voor de hand dat deze formule werd geprolongeerd. Zaterdagavond 12 juli zal dus weder om Radio Monique in Ouwerkerk een discoshow verzorgen. Omstreeks 23.00 uur is het dan de beurt aan de groep 'De 80-ers' onder leiding van good old Harry van der Wekken. Rond middernacht draait de disco dan nog een tijdje en daarna zal het schuurfeest - ongetwijfeld tot in de vroege uurtjes - worden afgerond door 'De 80-ers'. Veel werk Voor het zover is, wacht de PJZ-ers nog veel werk. Maandagavond reeds werd begonnen met het leegsjouwen van de schuur bij de familie Binck. Dan volgt deze week nog het bouwen van bar, podium, dansvloer en het versieren van de zaal. Vrijdagavond voorafgaand aan het feest en ook tijdens de avond zelf, komt de brandweer van Duiveland een kijkje nemen of alles in orde is. Volgens Peter levert dat meestal geen problemen op, want de schuur is pri ma beveiligd tegen brandgevaar en bovendien beschikt deze locatie over een enorme deur, die aan vele mensen tegelijk uitgang zou kunnen bieden. Stichting Weg becijfert: DEN HAAG - Een voetganger loopt meer kans in het ziekenhuis te belanden of het leven er bij in te schieten dan een fietser of een automobilist. Dat blijkt uit een artikel in het periodiek van de Stichting Weg (oliemaatschappijen, ANWB, KNAC). Om een objectief beeld te krijgen van de risico's van verschil lende vormen van individueel vervoer heeft de stichtingweg bekeken hoeveel doden er per vervoervorm door het Centraal Bureau voor de Statitiek worden genoteerd na honderd miljoen kilometer. Op deze afstand vallen er vijf doden onder de voetgangers tegen drie fietsers en een automobilist. De motorrijders staan in deze ver gelijking met zeventien doden boven aan, op ruime afstand gevolgd door de bromfietsers met tien doden per honderd miljoen kilometer. In tegen stelling tot wat motorrijders zelf graag beweren is de motorfiets van alle vormen van individueel vervoer de gevaarlijkste, vooral in de zomer. Elk jaar belandt een op de 165 motor rijders in het ziekenhuis, een op de 1.270 schiet er het leven bij in. Gevaarlijke periode Van april tot en met oktober is de gevaarlijkste periode omdat er dan meer met de motor wordt gereden. Hoewel dealers van motoren steen en been klagen over hun handel, is het motorbezit de laatste vijftien jaar ruim verdubbeld van 60.000 tot 127.000. De verklaring hiervoor is dat 75 procent van de motorrijders zijn machine tweedehands koopt, aldus de stlchtingsweg. Van de 127.000 motorrijders heeft 62 procent ook een auto. Gemiddels rijden zij per jaar 5.600 kilometer. terwijl de autolozen 9.300 kilometer afleggen. Driekwart gebruik de mo tor alleen in het voorjaar en de zo mer. De CC-klasse van de motor is sterk bepalend voor het aantal af te leggen kilometers. Zo rijdt de groep met een zware motor (boven 750 cc) aanzienlijk meer. De meeste motorrijders hebben echter een middelzware tweewieler tussen 500 en 750 cc. Zij zijn twinti gers, hoewel de groep motorrijders onder de oudere mannen niet te ver waarlozen is. De helft van hen heeft een rijervaring op een motor die de vier jaar niet te boven gaat. Tbt slot: motorrijden is nog steeds een uitge sproken mannenzaak, het vrouwelijk aandeel van de 127.000 bedraagt 0,6 procent. NEW YORK - Een vluchteling uit Cuba heeft maandag aan boord van een veerboot in de haven van New York city een man en een vrouw met een zwaard gedood en negen gewond. ZIERIKZEE - In de periode mei/ju li zijn de volgende leerlingen aan de Zeeuwse Muziekschool, regio Schou wen-Duiveland geslaagd voor het examen. 1. Schoolexamens A (af te leggen in het derde studie jaar): piano Patrick v. d. Aart (Renes- se); Mariska de Boer met lof, Jacco Bil, Simon Schaap (Zierikzee); Marti- ne Dattin, Jannie Bijkerk, Martijn Kip (Nieuwerkerk); Suzanne Haeck den Herder (Bruinisse); Mirjam San ders (Burgh-Haamstede). Blokfluit: Martine Ha'nse (Kerkwerve); Anne- miek Kappers (Dreischor); Mareah Pomstra, Marianne Wolters (Zierik zee). Orgel: Richard Bouwman, Re- gonda v. d. Sluis, Marika Walraven (Zierikzee). Gitaar: Martijn Klippel, Etiënne van Oeveren, Martijn bij de Vaate (Zierikzee). Akkordeon: Jorina Zondag (Zierikzee). Solozang: M. v. d. Zande (Zierikzee). Dwarsfluit: Elien Bolijn (Zierikzee). Saxofoon: Jeroen de Rijke (Oosterland). B (af te leggen in het vijfde studie jaar): Piano: Jeffrey Klippel, Ray mond Maes, Alexander Pothaar, Christian v. d. Riet (Zierikzee); Anne- Dorine Slieker (Nieuwerkerk); blok fluit: Annemieke Heinen (Brouwers haven); Esther de Koning, Tieneke van Rijn, M. C. M. Tbn-van Sabben, Suzan de Ruijter (Zierikzee). Orgel: Marleen Jobse (Bruinisse); Guiljam v. d. Schelde (Kerkwerve). Viool: Ger- trudeke v. d. Maas (Zierikzee). Gi taar: Elienne v. d. Velde (Kerkwerve). Klarinet: Inge Bleijenbergh (Brou wershaven). Dwarsfluit: Anniek van Anraad (Zierikzee). Saxofoon: Emily van Veldhuizen (Oosterland). C (af te leggen in het vijfde studie jaar): Piano: Suzan v. d. Aart (Renes- se); Ingeborg Erbrink (Nieuwerkerk; Ernst Pols, Anke Roks, Sacha Vuyk (Zierikzee); Arjanne Berrevoets (Kerkwerve). Blokfluit Céleste Faber (Zierikzee). Viool: Petra Klap (Zierik zee); Mireille van Veldhuizen (Ooster land); Marianne v. d. Wekken (Noord- gouwe). Trompet: Wendy Doeleman (Dreischor); Edwin Eggink (Zierik zee). Hoorn: Martijn Beekman (Zie rikzee). D (af te leggen in het zevende stu diejaar): Blokfluit: Merel Kloet (Burgh-Haamstede). Piano: Oscar Fa ber (Zierikzee). Cello: Inez Flameling (Zierikzee). II. WVC-examens De leerlingen van harmonie- en fanfareverenigingen die A- of B-exa men moesten afleggen werden ge toetst volgens de daartoe gestelde normen van het ministerie van WVC. A klarinet: Egbert de Jong (Kunst en Eer, Zierikzee); Juliën Baart; Ka rin van Dienst en A. v. d. Wees (idem); Mare de leeuw (Nut en Uitspanning, Zonnemaire). A koperen blaasinstrumenten Cleo Kloet, Marjolein v. d. Klooster (Witte van Haemstede); Martijn Hanse, Rianne Mosselman, Theo v. d. Poel (Kunst en Eer, Zierikzee); Vincent van Tbledo (Luctor et Emergo, Renes- se). A piccolo: Jappc Beekman (Kunst en Eer). A sopraansaxofoon: Marleen Kort (Oefening en Uitspanning, Nieuwer kerk). B klarinet: Sonja Dekker (Kunst en Eer). B koper: Lenny Blom, Martijn van Tbledo, Arjan van 't Veer, Babette van 't Veer (Luctor et Emergo, Renesse); Jolanda de Feiter, Eric de Meij, Walle Romijn (Witte van Haemstede); Wim Brooshooft, Mark de Looff (Kunst en Eer). In totaal slaagden er 80 kandida ten. MIDDELBURG - De Stichting Pro vinciale VVV Zeeland moet verder zonder haar stafmedewerker A. U. M. Kilsdonk Kilsdonk, die behoort tot de samenstellers van het nieuwe promotieplan heeft te kennen gege ven de VVV te willen verlaten. Het bestuur van de VVV betreurt het vertrek van Kilsdonk en beraadt zich momenteel over de ontstane si tuatie. Aardappelbeurs ROTTERDAM, 7-7. Consumptie aardappelen, los verladen af bedrijf, per 100 kg, exclusief B.T.W. Klei-aardappelen: Bintje 35-50 mm 5,00-/ 5,50; Bintje 35-55 mm 8,50- 9,50; Bintje 50 mm opwaarts 12,00- 13,00; Bintje 50 mm opwaarts (fri tes) 13,50-/ 14,50. Voeraardappelen: 4,00-/ 5,00. De stemming was flauw. Boven staande noteringen zijn de laatste van dit seizoen. De PJZ ontvangt veel medewer king bij de organisatie van dit evene ment en krijgt bovendien de beschik king over belangrijke materialen als pallets en kisten voor de inrichting van de schuur. Een toiletwagen werd enkele jaren geleden in eigen beheer aangeschaft en wordt thans ook wei eens aan andere groeperingen ver huurd. Uiteraard wordt ook binnen andere PJZ-afdelingen bekendheid gegeven aan het schuurfeest in Ouwerkerk. Onderling wordt de band tussen de afdelingen versterkt met een weder zijds bezoek. Zo bezochten leden van Schouwen-Duiveland onlangs ook de schuurfeesten van de afdelingen in Tholen en Zevenbergen. Voorbereid De PJZ-organisatoren lijken goed op hun taken voor zaterdagavond te zijn voorbereid. De bar wordt in ploe gendienst gerund en voortdurend zal er toezicht worden gehouden om ex cessen te voorkomen. Raddraaiers hoopt men als voorgaande jaren te kunnen weren, want op incidenten zit men uiteraard niet te wachten. „Nee, zélf hebben we natuurlijk niks aan het feest, want je moet voortdurend in de gaten blijven houden of alles wel goed draait", zegt Peter, maar daar lijkt hij geen enkele moeite mee te hebben. De PJZ-ers roemen de bereidwil ligheid en de gastvrije ontvangst van de familie Binck bij wie de afgelopen jaren het schuurfeest wordt gehou den. Bij de heer Binck kunnen ze im mer terecht met vragen en proble men bij de opbouw en mevrouw Binck staat altijd gereed met koffie en dergelijke. Verder prijzen de organisatoren zich gelukkig met de spontane mede werking van de gemeente, die tot nu toe zonder problemen de benodigde vergunning verstrekte. Veel narig heid over geluidshinder voor omwo nenden valt er volgens de PJZ- bestuursleden overigens niet te ver wachten, want het gebeuren vindt immers midden in de polder plaats. Als het feest zaterdagnacht is afge lopen, worden de deuren van de schuur aan de Zuidhogeweg gesloten. Er wordt eerst uitgerust. Maandag avond komen de vrijwilligere weer bijeen om alle sporen van het tiende schuurfeest uit te wissen. Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen naar Westbroek: K. G. Kos te Meeuwen; naar Wilnis: J. A. de Koeijer, kand. te 's-Gravenpolder, die bedankte voor Nieuwer ter Aa. Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Sassenheim: drs. K. E. Bras te Deventer. Bedankt voor Eelde-Paterewolde: drs. G. van de Veere te Vlaardingen; voor Delft: P. van der Horst te Kat wijk aan Zee. Christelijke Gereformeerde Kerken Bedankt voor Harderwijk/Zeewol- de (2e predikantsplaats): B. de Graaf te Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven Inge zonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de brief schrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn. Mishandeling Naar aanleiding van uw artikel in de Zierikzeesche Nieuwsbode van donderdag 3 juli jl. onder de kop „Mishandeling en vernieling" de vol-, gende opmerkingen: I In het artikel wordt gewag ge maakt van een wandelaar, deelnemer aan de avondvierdaagse in Burgl- Haamstede, die zich onder het o/g van vele andere deelnemers agressfef opstelde. Deze wandelaar zou ^en langzaam rijdende automobilist, ten zekere L. uit Rotterdam tot stoppen hebben gedwongen, daarna aar? de auto hebben lopen schudden,/een surfmast hebben afgebroken erj ver volgens tijdens een handgemeen bij L. een duim uit de kom hebban ge trokken. Deze lezing van het gebeulde kan slechts alleen gebaseerd zijr? op de verklaring die automobilist E. tegen over de politie heeft afgelegd. Het verbaast ons, dat de Nieuwsbode niet in overleg is getreden met de organi satoren van de Burgh-Haamsteedse avondvierdaagse. Een veel objectie ver verhaal zou hiervan waarschijn lijk het gevolg zijn geweest. Uit het horen van verschillende getuigen kan worden opgemaakt, dat zich op dins dagavond in de J. J. Boeyesweg (deze ligt overigens in Haamstede en niet in Renesse zoals de Nieuwsbode aan geeft) het volgende heeft plaatsge vonden: Automobilist L. passeert met vrij hoge snelheid, af en toe claxonerend, een groep wandelaars, voornamelijk kinderen die deelnemen aan de avondvierdaagse. Verscheidene wan delaars, waaronder C. (de „boosdoe ner" volgens de Nieuwsbode) blijven gewoon doorlopen. L. ergert zich aan het wandelgedrag van C. en rijdt hem van achteren aan in de knieholten. Wandelaar C. grijpt hierop uit boos heid de mast van de zich op het auto dak bevindende surfplank vast en de ze breekt. Dit laatste overigens is, ook naar mening van de organisatie van de avondvierdaagse nooit goed te keuren. Vervolgens komen er uit de auto drie mannen, die er blijk van ge ven, er geen enkel bezwaar tegen te hebben om het pleit lijfelijk te beslechten. Eén van hen grijpt, na een korte woordenwisseling, C. vast, waarop deze zich losrukt. Alleen hierdoor, niemand heeft echter iets daarvan gezien of gemerkt, kan bij L. de duim uit de kom zijn geschoten. Waargenomen wordt echter wel, dat de drie uit de auto rieken naar over dadig gebruik van alcoholische ver snaperingen en er wordt geopperd om de politie te waarschuwen om de zaak verder te regelen. Hierna kiezen de drie eieren voor hun geld (of advo- kaat) en verdwijnen spoorslags. Wan neer de drie aangifte hebben gedaan is ons niet bekend, dat hun tegenover de politie afgelegde verklaring grote onjuistheden bevat is ons echt wel duidelijk. Met vriendelijke dank voor plaat sing. Namens de organisatie van de avondvierdaagse Burgh- Haamstede, in casu Jeugd commissie D.F.S. Gertjan van der Salm, Oude Haven weg 4, Burghsluis. De basis voor politieberichten is het politicrapport. Dat aanvechten ligt niet in de lijn van de Nieuwsbo de. Overigens ligt de J. J. Boeyesweg inderdaad in Haamstede. Redactie Wij vragen op korte termijn enige Bezit van bromfiets noodzakelijk. Aanmelden: Zierikzeesche Nieuwsbode, Jannewekken 11. Zierikzee Telefoon 01110-6551 t.a.v. de heer J. van Loon. P

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 6