Akkerbouwers hebben niet te klagen maar een deel zit met regenschade Nota Jeugd- en jongerenwerk moet wat prioriteit krijgen Schuur aan de Gracht weg geveld Strand- en kustgebied 's zomers het zonnigst Aandrang vanuit commissie: Bij handhaving weertype: recordoogst mogelijk ZIERIKZEE - Het mooie, warme weer van de laatste weken is zeker niet alleen voor de vakantiegangers een feest: ook de boeren zullen wel niet te klagen hebben, hoewel die eigenschap bijna spreekwoordelijk is. Toch is die stelling niet helemaal juist. Vooral die gebieden, die vorige week maandag een overmaat aan hemelwater kre gen te verwerken in zeer korte tijd zitten met een schade post: een aantal witlof-percelen, maar ook aardappels hadden zeer te lijden van het water, sommige witlofper celen moeten worden overgezaaid. Onafzienbare rijen aardappels gaan waarschijnlijk voor een record-oogst zorgen. ZIERIKZEE - Er dient enige prioriteit te worden ver leend aan het opstellen van een nota Jeugd- en jongeren werk in Zierikzee. Zo luidde woensdagmiddag het ad vies van de commissie Jeugd- en Jongerenwerk tijdens een openbare vergadering in de grote commissiekamer van het stadhuis. Er is sprake van een goede knolontwikkeling. Onderbezetting op de afdeling wel zijn/onderwijs was er de belangrijk ste oorzaak van dat nog geen ambte lijke aanzet tot deze nota kon worden gegeven, zo bleek uit de toelichting van de heer J. L. Lagendijk. Hij deel de mede, dat thans het voornemen bestaat in overleg met de Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland de con touren voor een dergelijke nota op te stellen. Deze toelichting werd gegeven op een desbetreffende vraag van me vrouw M. R. de Jong-van Loo. Bij de behandeling van de ingekomen stuk ken verwees zij naar een brief van de Stichting Jeugd, waarin de gezamen lijke verantwoordelijkheid voor het welzijn van de jeugd werd bena drukt. Zij zei zich goed te kunnen vinden in dat standpunt en zag daar dan ook een goed uitgangpunt in om voor een gemeentelijke nota Jeugd- en jongerenwerk te pleiten. Verder verwees mevrouw De Jong naar een brochure van het Landelijke Jeugdberaad, die mogelijk enig hou vast bij het opstellen van een derge lijke nota zou kunnen bieden. U itgangspunten Jeugdwerkleider Gabri de Groot was van mening, dat die nota echt geen 25 bladzijden dik behoeft te zijn, maar dat kan worden volstaan met het uitwerken van enkele duide lijke uitgangspunten voor een te voe ren beleid. Mede in verband met de veelheid aan subsidieverzoeken, die in het kader van jeugd- en jongeren werk op de gemeente kan afkomen, Op zoek naar een man van de prak tijk zagen we bij Zonnemaire de Zie- rikzeese witloftrekker P. J. van de Velde bezig, met de korte schrepel in de hitte van de dag, witlof aan het dunnen en meteen het onkruid ver wijderen. Het warme weer doet na melijk niet alleen de gewassen goed gedijen, maar eveneens het onkruid. Overzaaien Van de Velde vertelt dat het niet al lemaal rozegeur en maneschijn is op de Schouwen-Duivelandse akkers en achtte hij het van belang, dat in het komend najaar concreet gewerkt gaat worden aan de nota, zodat daar met ingang van 1987 over kan worden be schikt. Mevrouw De Jong zei zich daar he lemaal in te kunnen vinden. Zij acht te het vastleggen van duidelijke cri teria voor beide zijden - subsidie aanvragers en gemeente - van wezen lijk belang. Lagendijk sprak daarop zijn twij fel uit over de haalbaarheid in tijd, gezien het feit dat er op genoemde ambtelijke afdeling nog steeds een vacature vervuld dient te worden. Mevrouw De Jong zei met dat argu ment nu echter toch wat problemen te krijgen, daar dit probleem al sinds de begrotingsbehandeling aan de orde is. Commissievoorzitter wethouder P. de Rijke wees erop, dat er op deze af deling nog vele andere belangrijke zaken verricht dienen te worden, maar was het anderzijds eens met mevrouw De Jong, dat het opstellen van een nota Jeugd- en jongerenwerk niet uitgesteld moet blijven worden. Hij zegde dan ook toe binnen het col wijst op de hevige onweersbui van vo rige week. Het perceel, waarop hij bezig is, is van R. van de Wekken; de witlofwortels koopt hij voor zijn wit lof trekkerij. Hij heeft dus direct be lang bij het wel en wee van de witlof. De omgeving van Zonnemaire en Brouwershaven kreeg 60 mm regen en grote gevolgen voor de op bedden staande produkten als aardappels en witlof. „Door die grote hoeveelheid water kwamen de bedden onder water te staan en spoelden weg. Voor diverse witlofpercelen betekende dat een verloren zaak en is er al overgezaaid. Als het zulk weer blijft is die achter stand wel weg te werken", aldus de man van de praktijk. De schade aan de aardappels ter plaatse is deze: de regen spoelde ook hier de bedden vlak met het gevolg dat de wortels bloot komen te liggen. Aan de wortels groeien de knollen, die als er niet kan worden aangeaard, groen worden en dus waardeloos. Beter buiten Op de vraag of het niet een onaf zienbaar karwei is om met een korte schrepel (en in korte broek) in een dergelijke temperatuur de hele dag gebukt te staan over minuscule plant jes, zegt Van de Velde: ,,Ik weet niet beter en heb er geen hekel aan. Het is altijd nog beter om buiten te zijn dan in een benauwd kantoor", een stelling die we overigens direct kunnen bea men. Als het heel erg warm is bouwt Van de Velde een Spaanse siësta in, begint 's ochtends vroeg en gaat 's avonds desnoods nog een poosje door maar op het heetst van de dag is hij een paar uur uit de zon. Van (veel) koele drank tijdens het werk wil hij niet weten: er gaat steevast een ther mosfles met koffie mee naar het land en zo houdt hij het best vol. Van hem weten we ook, dat (afhan kelijk van de regenval) de produkten er best bij staan. Erwten, maïs, tar we, bieten, spruiten, het gaat alle maal goed al is er hier en daar wel een kale plek te ontwaren. De hooi- prijzen zitten in de lift, de vee- prijzen (schapen, kalveren) zijn daar entegen aan de lage kant. lege te pleiten voor het verlenen van prioriteit aan deze zaak. Pro memoriepost Met in het vooruitzicht mogelijke aanvragen om activiteitensubsidies vanuit het jeugd- en jongerenwerk adviseerde de commissie in het kader van de middellange termijnplanning 1987 tot en met 1990 een pro memorie- post op te nemen. Een positief advies werd verder uitgebracht ten aanzien van het op knappen van het podium en de toilet accommodatie in jeugdsoos Brogum. Werkzaamheden waar in het beste dingsplan 1986 reeds rekening mee werd gehouden. Mevrouw J. T. Syswerda-Bos vroeg zich af of niet het risico bestond, dat er nu geld in de jongèrensociëteit wordt gestopt, terwijl deze voorzie ning daarna van de baan zou kunnen zijn. Wethouder De Rijke gaf daarop aan van mening te zijn, dat Brogum thans weer door een crisis heen is en in het verleden weieens voor hetere vuren heeft gestaan. Hij zei verder de laat ste te zullen zijn, die Brogum zou wil len sluiten, want met het verdwijnen van de jeugdsoos, zouden vele jonge ren op straat terecht komen, hetgeen De Rijke als een slechte ontwikke ling zou zien. Na het overwinnen van een be stuurscrisis binnen Brogum, meende De Rijke echter, dat de zaken zich het afgelopen half jaar weer ten goede hebben ontwikkeld. Hij moest overi gens wel erkennen, dat een jeugdsoos een kwetsbare voorziening blijft, maar dat is een landelijk verschijnsel en geldt niet uitsluitend voor Zierik zee. De commissieleden stonden even eens positief tegenover het honore ren van het verzoek van de jeugdsoos het dak van de wagenschuur van de Brogumboerderij te repareren. De Rijke wees op de mogelijkheid ten behoeve daarvan een beroep te doen op een financiële reservepost. Als het werk aan derden wordt uit besteed vergt die dakreparatie 8.100,— uitvoering in eigen beheer betekent een kostenpost van 6.850,-. Nog een agendapunt Brogum be treffende was het voorstel een ge meentelijke bijdrage van 1.400,— te verlenen in de kosten van het Anywave-festival, dat vorig weekend werd georganiseerd. De Rijke sprak zijn teleurstelling uit over het feit, dat de meerderheid van de gemeente raad van Duiveland dit verzoek heeft afgewezen. De commissieleden waren van mening, dat Zierikzee de ge vraagde subsidie van 1.400— wel dient te verstrekken. Opzet Op de vraag van mevrouw Syswer- da waarom geen entree voor dit festi val werd geheven, gaf jeugdwerklei der Gabri de Groot een toelichting op de opzet van het Any wavefestival, dat vooral gericht is op de onderlinge ontmoeting van jong en oud popmu- ziekminnend publiek in een sfeer van een open binnenloop, waar iedereen welkom is. Hij wees er bovendien op, dat tijdens de vrijdagavond wel en tree werd geheven. Op de zaterdag is Anywave in het kader van genoemde opzet voor ieder vrij toegankelijk en verlenen de - overwegend regionale - muziekgroepen ook kosteloos hun medewerking. Het lijkt er overigens op dat de Schouwen-Duivelandse boeren meer aardappelen telen dit jaar dan voor gaande jaren, ondanks de vaak slech te prijzen. De achterstand die bij het poten was opgelopen is ruimschoots ingehaald. Zoals op een van de foto's te zien is, zitten er al behoorlijke knollen aan de struiken. Naar het zich laat aanzien wordt er eind deze maand begonnen met proef-rooiin- gen. Over opbrengst en prijs valt ech ter nog niets te zeggen. Wel is het zo, dat qua ziektes het de boeren mee zit. Aardappelziekte komt vaker voor met broeierig weer, en daar hebben we geen last van tot op dit moment Een zacht zomers buitje is welkom, maar direct nodig niet. Aardappel bv De loodsen van de Aardappel tv, waar het merendeel van de Schor- wen-Duivelandse piepers terecht lo- men, worden na het vertrek van (ie laatste 'ouwe' (vorige week) schoen- gemaakt en in gereedheid gebracht voor de nieuwe oogst. Van de onge veer 40.000 ton jaarlijks uit de rejio neemt de Aardappel bv ruim 16.(00 ton in eigen opslag (Zierikzee en Cbs- terland) en de rest in eigen opslagbij de boeren. Als het huidige weertype nog een poosje aanhoudt, zit er zeker een record-oogst in. ZIERIKZEE - De grote landbouwschuur van de familie Van der Wekken aan de Graehtweg werd woensdag in een ge- zwind tempo met de grond gelijk gemaakt. Op initiatief uan makelaardij Bij de Vaate zullen op deze plaats achttien appartementen in drie bouwlagen verrijzen. ts t ZIERIKZEE - De zon maakt in de zomer van de wadden tot aan de Belgische kust veel meer uren dan in de oostelijke helft van ons land. Weerman Jan Pelleboer geeft aan waarom dat zo is. Het vrij koele zeewater van vlak bij de kust speelt hierin een hoofdrol. Het water is in de zomermaanden tussen vijftien en achttien graden. Schijnt de zon dar wordt de onderste luchtlaag verwarmd en die lucht stijgt op. Dit verschijnsel heet thermiek. Boven het warmere land is die opstijging het sterkst en dat geeft al daar landinwaarts veel meer bewolking. Gedurende de drie zomer maanden krijgt Den Helder 631 uren zon, Vlissingen is goed voor 591 uren, Groningen voor 587, De Bilt voor 554 uren en Zuid-Limburg voor 545 uren. Een verschil tussen Den Helder en Zuid-Limburg derhalve van tachtig uren zon. Vorig jaar was dat verschil nog groter. Vlissingen had toen 588 uren en Groningen 465 uren, een verschil van maar liefst 121 uren zon in drie maanden. De zonnigste maanden van deze eeuw waren juni 1959 met 309 uren zon, juli 1904 met 314 uren zon en augustus 1947 met 323 uren zon. De vijf zonnigste zomers waren 1947 met 840 uren, 1976 met 814 uren, 1959 met 797 uren, 1975 met 736 uren en 1983 met 708 uren. Al deze aantallen zijn gemeten in De Bilt. De vraag is nu: hoe pakt de zomer van 1986 uit. „Ie dere echte weerkundige zegt eerlijk dit niet te weten", stelt Pelleboer. „Enige zekerheid voor de eerste drie dagen hebben we met 75% tot 80%, voorspellingen voor drie dagen zijn met 70% zekerheid te geven, maar langere perioden vergen een gok, die 507o kans van slagen heeft". Voorspellers, die nu al menen te weten hoe juli en augustus eruit gaan zien, noemt Pelleboer weerkundigen van de koude grond. Wel sprak hij de hoop uit om voor de maanden juli en augustus meer zonnige en mooie stranddagen te mogen aankondigen (Weerlijn 06-91091091) dan verleden jaar. Toen telden de drie zomermaanden veertien mooie stranddagen minder dan normaal, 1983 had er vijftien meer dan als norm geldt. Op dit kaartje zijn de normale aantallen zon in de zomer aangegeven. Hieruit blijkt duidelijk het grote verschil tussen bijvoorbeeld Zeeland en oostelijk Nederland. P

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 6