Altijd Raak! JA Provincie brengt met plan Bruse sloper in problemen Brouwse majorettengroep viert lustrum met grote muziekshow iss 5 «Hsr» DE ZIERIKZEESCHE COURANT Opmerkelijk verschijnsel in water bij Brouwersdam Hervormd Verenigings gebouw in andere handen ZIERIKZEESCHE ISH NIEUWSBODE KÉÏ reiobtwo V vonoevofen V Rapport over jongerentoe- risme Renesse verschenen Open School openbare basisschool Binnen de Veste HET ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Stormvloedkering VVV Brouwershaven Recordoogst Zomeravondvoetbal Alle schuiven van de Stormvloedkering (op óén Wethouder Ph. van Ast van Brouwershaven De akkerbouwers van Schouwen-Duiveland In het zomeravondvoetbal ontmoetten de twee na) waren voor het eerst even allemaal dicht, denkt dat het wenselijk is de subsidie voor de hebben niet te klagen. Bij een handhaving van koplopers WIK en Stella Boys elkaar voor de Tevens betekende het een proef voor de een- plaatselijke VVV te verhogen. Hij denkt aan het huidige weertype lijkt een recordoogst er in tweede keer. Vlak voor het einde achterhaalde DONDERDAG 3 JULI 1986 142ste jaargang Nr. 23957 trale bediening. (Pag. 4). een verdubbeling. (Pag. 5). te zitten. (Pag. 6). WIK de tegenstander. (Pag. 11). WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Een plan is slecht, wanneer het niet gewijzigd kan worden. PubJiiius Syrus BROUWERSDAM - In het water van het Grevelingen- meer en de Noordzee nabij de BrouweTsdam werd dinsdag 1 juli een opmerkelijk verschijn sel waargenomen. Dat oranje- rose verschijnsel gaf de Rijks politie aanleiding om de ter plekke aanwezige zwemmers en zwemsters uit het water te halen en onderzoek te laten verrichten door de Dienst- kring Deltakust van Rijkswa terstaat in Middelburg. Namens deze Dienstkring Deltakust deelde woordvoer der Idema mee. dat het oranje- rose organisme dat werd waar genomen door de Dienst Getij dewater van Rijkswaterstaat werd geïdentificeerd. ..Het be treft een bloei van de zeevonk (noctiluca scintillanc), een planktonsoort, die soms de zee doet oplichten", liet Idema we ten. ,,De planktonsoort is overi gens volstrekt onschadelijk. Onder de gunstige weersom standigheden met hoge tempe raturen en een noord-oosten wind is de zeevonk vooral op meer beschut gelegen plaatsen tot grote bloei kunnen komen", vervolgde hij. Midden in de oranjerose plek werden dicht heden gemeten, die duizend maal zo hoog waren als daar buiten". Het verschijnsel is zeer zeldzaam, zeker in deze grote bloeihoeveelheid. Het laatst bekende geval dateert uit 1972, toen het voorkwam in de Noordzee. 5 v De majoretten op de plaat tijdens een eerder optreden in Brouwershaven. Oprichtster Wil van Ast neemt afscheid Z1ERIKZEE - Door de Centrale Kerkeraad van de Hervormde ge meente te Zierikzee werd besloten om over te gaan tot de bouw van een Hervomd Kerkcentrum achter de Gasthuiskerk. In verband hiermee wordt de exploitatie van het Her vomd Verenigingsgebouw per 1 sep tember beëindigd. Met ingang van die datum is het ge bouw verhuurd aan mevrouw W. M. Kramer-De Groot in Scharendijke. De nieuwe huurder heeft het voorne men het gebouw te gaan exploiteren als dansschool. BROUWERSHAVEN - Met een dans- en muziekshow op de Markt, waaraan alle vier de muziekgezelschappen uit de gemeente Brouwershaven meewerken viert de ma jorettengroep Apollonia zaterdag haar eerste lustrum. Een evenement dat voor oprichtster Wil van Ast tevens het definitieve afscheid betekent van haar majorettes. Om gezondheidsredenen droeg zij vorig jaar de leiding van de groep over aan Brigitte Horstink uit Zierikzee die vanaf januari assistentie kreeg van de Brouwse Dianie Stoel. ,,Ik ga af en toe nog wel eens kij ken, maar niet meer helpen. Anders kan je het niet loslaten. Dan blijf je hangen en ga je je met dingen be moeien waar je je niet meer mee be moeien moet", filosofeert de 45-jarige Wil van Ast die zeven jaar lang haar beste krachten gaf aan de Brouwse dansgroep. De oprichting van een car navalsvereniging zeven jaar geleden in Brouwershaven vormde de aanlei- Een abonnement op de Zierikzeesche Nieuwsbode is altijd raak. Daar kunt u zeker van zijn. dt Jaarabonnement voor de prijs van 10 maanden! Gratis pentekening van Zierikzee! Schitterende pentekening op posterformaat 50 x 65 cm Voor geen 152,50 maar slechts 127,10 blijft u een jaar lang uitstekend op de hoogte van uitgebreid regionaal nieuws. De Zierikzeesche Nieuwsbode. 142 jaar,geleden voor het eerst ver schenen, is uniek in Nederland. Dat mogen we best stellen! Nü. in 1986 is de Zierikzeesche Nieuwsbode helemaal van deze tijd Modern en objectief met nieuws waar uw interesse naar uitgaat. Veelzijdig door de vele extra bijlagen, zoals: Mode- en autobijlagen. Sport- en expo bijlagen enz Veelzi]dig ook door de vele vaste rubrieken, we noemen even midden in de middenstand, puzzelrubriek, ons feuilleton Nou ja. teveel om op te noemen U moet 'm gewoon zelf lezen! dé hmnt van schouwen - duivtland! Postcode Plaats Ik n<!cm een jaarabonnement op de Zierikzeesche Nieuwsbode' IK BETAAL DUS GEEN 152.50 MAAR SLECHTS 127,10 ZIERIKZEESCHE §fl IBI NIEUWSBODE! ANTWOORDNUMMER 12 4300 VB ZIERIKZEE (postzegel is niet nodig) ding voor het oprichten van een groep dansmariekes. Omdat Wil indertijd gymlessen gaf werd zij aangezocht om de training en leiding op zich te nemen. ,,Op het eerste gezicht een leuk idee, maar het was best moeilijk want ik had daarin geen enkele oplei ding", herinnert ze zich. Niettemin wist Wil zich via zelfstudie uit boe ken de technieken eigen te maken. „Ik stond tot vervelens toe in de ka mer met stokken te zwaaien". Het ging steeds leuker en na het ter ziele gaan van de carnavalsvereniging richtte Wil van Ast op 7 juli 1981 in plaats van dansmariekes de Brouwse majorettengroep Apollonia op. Zelfgemaakte stokken Het begon met een groep van zestien meisjes van acht a negen jaar die vol enthousiasme met zelfge maakte stokken (van electrici- teitspijp en doppen van champagne flessen) zwaaiden. En in de jaren erna volgde een bloeitijd waarin het aan tal majorettes groeide tot 33 in 1984. „Daar had ik geen goed overzicht meer over dus hebben we een split sing gemaakt in twee groepen". Ge zondheidsredenen noopten haar van af 1985 uit te zien naar een andere leidster. Die werd gevonden in de per soon van de 21-jarige Brigitte Hor- stink maar Wil bleef bij de groep be trokken. Een dieptepunt vormde het opstappen van een groot deel van de oudste groep na een conflict over een Advertentie per „van oeveren' touringcar 5 dg. OderwaU vertrek 2' iuli '86' d00'„k aan Ro"16"' Kardal en Ba ten- relssonv. f 520,— P-P' Voor opgave po/markt 21 nenkzee telefoon 01110-5036 nieuwe miss. Apollonia bestaat nu nog uit twintig majorettes. „Ik vond de gezelligheid en de spontaniteit in de groep altijd het be langrijkste", aldus de oprichtster die heeft ondervonden dat als er plezier is, zo'n groep vanzelf draait. „Ik heb in die jaren al mijn energie en liefde gegeven en er genoeg voor terug ge kregen. Zeker van de iets grotere ma jorettes. Ik wil dan ook best vertrek ken met de stille trom". De 15-jarige Dianie Stoel, die vanaf het begin een van de dansmariekes en majorettes was en nu leidster, is ook erg betrokken bij de groep. „Ik blijf het leuk vinden, vooral ook optre dens voor gehandicapten en zo". Zij zet nu ook zelf shows in elkaar en werkt samen met de nieuwe leidster die een andere aanpak heeft inge voerd. Er wordt meer getraind op het in figuren lopen op marsmuziek van de Brouwse drumband Apollo die bij optredens de vaste begeleiding vormt. Later wil Brigitte daar meer oefeningen met stokken aan toevoe gen en al vanaf volgend jaar gaat ze met de groep deelnemen aan concour sen. Vervolg pagina 5 RENESSE - Het Zeeuws Consulta tiebureau voor Alcohol en Drugs heeft vandaag haar rapport Wat zal ik doen deze zomer? gepresenteerd. Het betreft een onderzoek naar het jongerentoerisme in Renesse tijdens het vorige zomerseizoen. De doelstelling van het rapport is om op evenwichtige wijze een preven tief plan op te stellen. Het betreft een breed opgezet onderzoek, dat bijzon der gedetailleerd is opgesteld. De rijkspolitie op Schouwen-Duiveland heeft hieraan haar medewerking ver leend en ook de gemeente Wester- schouwen stelde een bijdrage be schikbaar. Globaal De samenvattingen van het rapport kunnen globaal alsvolgt worden weergeven. Campinghouders en hore- ca-exploitanten moeten op hun ver antwoordelijkheid gewezen worden waar het het overmatig alcoholge bruik aangaat. Dé sociale controle moet worden gestimuleerd; de politie kan de. indruk gaan wekken veel con troles op het alcoholgebruik uit te voeren; de mogelijkheid om grote groepen jongeren te scheiden kan on derzocht worden; gedacht moet wor den aan alternatieve activiteiten als tegenwicht voor de disco's en het recreatie-aanbod van Renesse kan worden geherstructureerd. De Zierikzeesche Nieuwsbode besteedt in haar uitgave van morgen, vrijdag, uitvoerig aandacht aan het vandaag verschenen rapport. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's ZIERIKZEE - Het nieuwe ge bouw van de openbare basis school Binnen de Veste aan de Raamstraat in Zierikzee wordt op vrijdag 4 juli om twee uur officieel in gebruik genomen, 's Avonds is er vanaf zeven uur 'Open school' voor het pu bliek. De officiële openingshande ling wordt verricht door de waarnemend inspecteur van de inspectie Goes H. Verboom en dra W. P. Bouwman. WORDT VfEBG. Verwachting Deltagebied tot vrij dagavond: Meer wind Een rug van hog^urv.' passeert de regio. Vannacht weinig bewolking. Morgen overdag perioden im t zon. Middagtem,: ^ratuur 22 graden. De noordwestenwind draait morgen zuidwest 3 tot 4 toenemend 4 tot 5 Beaufort. Minimumtemperatuur ko mende nacht 15 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 8 juli: Zondag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 70%. Min.temp.: 15 graden Middagtemp.: 20 graden Windkracht: zuidwest 5 Maandag: Perioden met zon Kans op neerslag: 30%. Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 20 graden Windkracht' west 5 Dinsdag: Periode.-, met zon Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 22 graden Windkracht: zuidwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 4 juli Zon op 05.25, onder 22.02 Maan op 02.49, onder 20.23 Nieuwe Maan: 7 juli (06.55) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Het hogedrukgebied dat het weer in West-Europa zo lang heeft beheerst, heeft het begeven. Mede door de versterking van het Azoren- hogedrukgebied kunnen storingen van de Oceaan ons land bereiken. Het binnendringen van de koelere zeelucht ging vandaag gepaard met onweersbuien. In de komende nacht kunnen deze nog in het noordoosten van het land voorkomen. Vrijdag is deze storing weggetrokken. Met win den tussen noordwest en zuidwest komt lucht van de Noordzee binnen, hetgeen betekent dat het wat koeler zal zijn: 20 graden aan zee tot 25 plaatselijk in het oosten. Deze vrij hoge temperaturen in het oosten van het land zijn te danken aan het nog veelvuldig voorkomen van perioden met zon. Overdag is het op de meeste plaatsen droog. De westelijke circulatie zet zich door. Tijdens het weekeinde gaan er buien vallen, er komt nog wat koelere lucht binnen en de middagtempera- tuur loopt terug tot ongeveer 20 gra den in het gehele land. Hoogerwerf niet op huidige plaats in Autowrakkenplan opgenomen BRUINISSE - De provincie Zeeland heeft een vooront werp Autowrakkenplan opgesteld, waaruit blijkt dat het bedrijf van J. Hogerwerf aan de Molenweg te Brui- nisse dient te worden verplaatst of geheel te verdwijnen. De ondernemer is hierover deze week schriftelijk op de hoogte gesteld en diens echtgenote reageert desgevraagd met grote teleurstelling. „Ons is nooit iets gevraagd en plotseling krijg je een brief in de bus, waarin de plannen van de provincie staan. Ik heb er geen goed woord voor over". Het voorontwerp - de inspraakpro cedure moet nog starten - is een direct gevolg van het rijksbeleid, dat voor een inventarisatie staat van de au- towrakkenplaatsen in den lande. Ver schillende van de plaatsen in Zeeland hebben wel een hinderwetvergun ning, maar moeten - als het plan wordt aangenomen - nu een verzoek indienen in het kader van de Af valstoffenwet. Daarmee is het echter niet gedaan. Voorschriften Uit het plan blijkt, dat geen van de 77 geïnventariseerde bedrijven vol doet aan de voorschriften, zoals die in het kader van de Afvalstoffenwet worden gesteld. „In de meeste geval len ontbreken essentiële voorzienin gen als vloeistofdichte vloeren, olie- af schei der, bezinkput en opslagmoge lijkheden van vloeistoffen en derge lijke. Ook de werkwijze levert veelal milieuproblemen op", aldus de opstellers van het plan. Die aanpassingen, zoals de provin cie ze wil, gaan veel geld kosten en daarvoor kunnen de verschillende autosloperijen een bijdrage krijgen. Voor de sanering van zeven bedrij ven, die moeten opdoeken - waaron der Hoogerwerf - is gerekend op 2.800.000 gulden. Naast Hogewerf moet ook de au towrak kenplaats bij het woonwagen kamp de Val verdwijnen of verpln hst worden, maar hierover voert de ge meente Zierikzee al uitvoerig overleg met het woonwagenschap Noord en Midden Zeeland, De gemeente Brui nisse heeft de nu bij Hoogerwerf ont stane problemen nog niet in bespre king. Een woordvoerder van de gemeente zei er nog geen enkele kijk op te hebben. Maar al is het Bruse bedrijf in eer ste instantie het enige bedrijf dat de finitief verplaatst moet worden of verd wi jnen, Schou wen-Dui ve 1 a nd telt meer autowrakkenplaatsen Het bedrijf van Landegcnt in Burgh- Haamstede is bestemmingsplanma- tig geregeld en levert niet veel pro blemen op. Datzelfde geldt voor Stou ten in Oosterland. Het woonw.-!jam centrum in Bruinisse is planologisch geregeld en de provincie wil nagaan of handhaving van dit bedrijf geven kan worden beschouwd Milieu Alle maatregelen moeten een milieu-vriendelijke benadering in houden. Ook zaken als recreatieve omgeving en dergelijke heeft in dc beoordeling van dc provincie mee gespeeld. Dat toeristische karakter Vervolg pagina

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 1