Illegaal gebouwd kan gelegaliseerd zwembad Apollo in nieuw plan Geen garantie bouw servicewoningen m Altijd Raak! JA WATEROVERLAST IN BROUWERSHAVEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT Nieuwe actie verkeersgroep Schade bij aanrijding Kweekkas je verdwenen Gemeenteraad Zierikzee wederom in discussie HET zierikzeeschei nieuwsbode! zleri kzeesch e nieuwsbode Vrouwenleerjaar Zeeslag Afscheid Bowlingsport De meerderheid van de Zierikzeese raad staat De zeeslag van 1304 wordt op vrijdagavond 27 Hervormd Burgh nam afgelopen zondag uitge- De bowlingsport is de laatste jaren zeer duide- nog bedenkelijk tegenover het subsidieverzoek juni in de Zierikzeese Nieuwe Haven na- breid afscheid van dominee A. J. Baas. Hij ver- lijk in opmars qua populariteit. Het is een sport i- I-- w—1 m gespeeld. Streekarchivaris Huib Uil blikt voor- ruilt na zeseneenhalf jaar Burgh voor het Gel- en een sportief tijdverdrijf voor jong en oud. uit. (Pag. 4). derse Hemmen. (Pag. 7). (Pag. 9). van de werkgroep Vrouwenleerjaar. (Pag. 3). DINSDAG 24 JUNI 1986 142ste jaargang Nr. 23952 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De kunstwaarde van zekere bouwwerken bestaat daarin, dat zij veel geld gekost hebben. Otto Weiss Alleen PvdA wil afbraak via bestuursdwang HAAMSTEDE - Het ziet er naar uit dat het Apollo ho tel in Renesse z'n zwembad mag behouden. Dit illegaal gebouwd bouwwerk, dat indruist tegen het vigerend be stemmingsplan, zal met toestemming van de raad van Westerschouwen na nog een aantal besprekingen, wor den ingepast in een nieuw bestemmingsplan. Dat viel op te maken uit de discussie, maandagavond toen de raad dit onderwerp op de agenda vond. gens Hendrikse, door zijn uitspraak dat zijn fractie blij was met het ant woord van het college en zich hierin geheel kon vinden. Collega raadslid G. J. W. van der Salm (PvdA) wilde een verklaring van de draai van het CDA, welke partij eerder had ver klaard niet met de zienswijze van de heer O. Poll mee te zullen gaan. Die verklaring kreeg hij direct: ,,Wij gaan De raad kreeg een notitie van het college betreffende de stand van za ken rond het Apollo hotel. Betreffen de de exploitatie van het pand Laone 2-4 als openbaar horecabedrijf ter wijl bouwvergunning werd verleend voor slechts een pension; en betref fende de bouw van de zwembaden (één groot en één klein bad). Over het horecabedrijf werd het minst gespro ken: het college en de raad is tegen, maar wachten op een uitspraak van de Raad van State. Over het zwembad werd zoveel te meer gezegd. BRUINISSE - Na de actie op vrijdag, waarbij speciaal gelet werd op het recreatieverkeer, - hield*-dezelfde verkeersgroep van de Rijkspolitie Middel burg op dezelfde locatie Greve- lingendam, maandag opnieuw een controle. Het betrof nu een algemene verkeerscontrole, waarbij 54 geselecteerde voer tuigen onder handen werden genomen, tussen 09.00 en 15.30 uur. Van deze 54 voertuigen wa ren er slechts tien zonder ge breken. Van de overige 44 wer den totaal 89 overtredingen geconstateerd, waarvan er 24 werden „bekroond" met een proces-verbaal. Vier kenteken bewijzen werden ingevorderd van voertuigen met ernstige, technische gebreken. Opvallend noemt de ver keersgroep het grote aantal gladde banden: bij zestien voertuigen het geval, één of meer per auto. Veertien auto mobilisten hadden niet de ver eiste papieren (rijbewijs-ken tekenbewijs) bij zich. Er werd ook een bromfietser geverbali seerd omdat bleek dat de brommer in het geheel geen remmen had. Soortgelijke, gerichte, con troles worden in de toekomst vaker uitgevoerd, zo deelde een woordvoerder van de ver keersgroep mee: de noodzaak werd maandag weer eens dui delijk aangetoond. Het college is bereid om voor het zonder vergunning aangelegde zwem bad 'planologische aanvaardbaar heid te onderzoeken', hetgeen zoveel wil zeggen: een nieuw bestemmings plan maken waarin het bad past, le galiseren dus van een illegale bouw. Het college is niet van zins om bestuursdwang toe te passen om de bouw ongedaan te maken, althans niet in dit stadium. Het was PvdA-fractievoorzitter J. C. Hendrikse die juist om die be stuursdwang vroeg, nee, namens zijn partij èiste. „Wij willen geen onder zoek om de bouw te legaliseren, wij vinden dit ten ene male ontoelaat baar. Wenst het college geen maatre gelen te nemen, dat vinden wij dat een vorm van onbehoorlijk bestuur", zo ver ging de PvdA, die kennelijk op steun van de CDA-fractie had gere kend, maar daar van een koude ker mis thuis kwam. CDA-woordvoerder J. W. Geleijnse maakte een draai van 180 graden vol- ZIERIKZEE - Alleen materiële schade was er maandag na een aanrij ding met twee auto's op het kruispunt d'Aillystraat/Slabberswerf. G. de M. uit Zierikzee zou geen voorrang ver leend hebben aan verkeer van rechts, in dit geval aan de auto van R. de S. uit Zierikzee. Schade respectievelijk rechts-voor en links-voor. ZIERIKZEE - Een compleet kweek- kasje met inhoud, ter waarde van en kele honderden guldens, verdween van het volkstuinencomplex aan de Koning Gustaafweg achter het zie kenhuis. T. T. uit Zierikzee had het kasje in gebruik. De volkstuin hoor de bij het ziekenhuis. nog steeds niet met de zienswijze van de heer Poll mee, maar wel met die van het college", aldus Geleijnse, en daar kon de PvdA het mee doen. Rechtsgang „Wij zijn dankbaar met dit stuk van het college en kunnen ons geheel met deze rechtsgang vinden". Zo kort was WD-fractievoorzitter dr H. J. van Zuylen. RU-man J. van den Berge zei als hij had geweten dat dit allemaal uit de goedkeuring voor een pension zou zijn gekomen, zijn partij zeker niet akkoord gegaan zou zijn, maar wilde nu niet zover gaan dat het bad gesloopt zou moeten worden. In zijn jarenlange ervaring in de gemeente had hij nog nooit gezien dat er iets il legaals was afgebroken, dus het zwembad zal wel blijven bestaan, zo was zijn optiek. „We zullen in het ver volg nog beter moeten opletten", vul de hij aan. Zowel raadsvoorzitter J. L. Nie- mantsverdriet-Leenheer als secreta ris J. W. de Jonge wezen de raadsle den er op, dat een herziening van het onderhavige bestemmingsplan de goedkeuring van de raad behoeft. De Apollo-affaire komt dus nog een keer in de herhaling... Het was dr Van Zuylen die de slot opmerking maakte: „We moeten niet vergeten dat er ambtelijk in deze zaak ook veel fouten zijn gemaakt, en niet doen alsof de gemeente brand schoon zou zijn". Het gewraakte hotel Apollo aan de Laone in Renesse. De gemeente zoekt naar wegen om het illegaal gebouwd zwembad via een nieuw bestemmingsplan te legaliseren. ZIERIKZEE - Binnen de Zierikzeese gemeenteraad be staat (nog) geen meerderheid voor het verlenen van ge meentegarantie aan de Stichting Woningen en Woonge bouwen ten behoeve van de bouw van de 32 servicewo ningen op de hoek Vrije/Jannewekken. Wederom werd uitgebreid over deze zaak gediscussieerd, hetgeen voor alsnog echter geen verandering in de reeds eerder inge nomen standpunten teweeg bracht. RU-woordvoerder W. F. Sprengel- meijer erkende destijds wel persoon lijke bedenkingen tegen die garantie verlening te hebben gehad, maar kon zich ten slotte toch ook vinden in de motieven, die zijn fractiegenoot K. T. de Jonge voorheen al een positief be sluit over deze zaak deden nemen. Sprengelmeijer zei het met de meer derheid van het college eens. te zijn, dat de gemeentelijke overheid ten aanzien van deze zaak toch ook haar verantwoordelijkheid heeft. de raad nogal verdeeld. Zo vroeg wet houder P. De Rijke zich af of het ging om driekwart gegadigden of werke- vervolg pagina 2 Dit nummer bestaat uit 10 pagina's De fracties van PvdA en CDA - sa men negen van de dertien stemmen - kantten zich wederom tegen het ver lenen van de (wederom) gevraagde gemeentegarantie en zagen in de thans uitgebreid verstrekte informa tie door genoemde stichting geen van beide aanleiding het verzoek in her overweging te nemen. Iemand, die dat betreurde was VVD-fractievoorzitter J. J. Geleijnse. Hij vroeg zich af of er nu binnen de raad geen compromissen te sluiten waren, die het mogelijk maakten de gevraagde gemeentegarantie alsnog te verlenen. nanciële risico voor de gemeente zo laag mogelijk - of zelfs nihil - ge maakt zou kunnen worden. De neu zen tellend, stelde de wethouder dan ook maar voor de zaak aan te hou den, het verzoek te heroverwegen en wederom in de commissie financiën ter sprake te brengen. „Als raad zijn we tegen de draad in als we de bouw van zo'n servicepro ject onnodig duurder maken", aldus de wethouder. Wethouder J. Groen kon zich niet vinden in die uitspraak en voerde aan, dat de gemeente zich positief had opgesteld ten aanzien van deze plannen, maar dat er nou eenmaal een moment is, wanneer dat ophoudt. Voor Groen woog vooral het financië le risico zwaar, mede door het feit, dat de rijksoverheid niet meefinan- ciert. Verder wees hij op de mogelijk heid van leegstand van een aantal servicewoningen en op de daaruit voortvloeiende financiële consequen ties. Bezetting' Volgens Van Gastel zou het met die leegstand wel meevallen en hij zei, dat thans reeds driekwart van de 32 servicewoningen is bezet, zonder dat er iets van reclame voor is gevoerd. Overigens bleken die meningen over het risico van leegstand binnen wordt WEER, Brandweer in actie met leegpompen straten BROUWERSHAVEN - Tijdens de heftige onweers buien van maandagavond viel in Brouwershaven binnen een half uur tijd 60 millimeter regen. Een ca lamiteit waar de riolering niet op berekend bleek zodat enkele straten blank kwamen te staan. In de Roos en de Meekrapstraat konden de mensen pootje baden, ter wijl in de Voorburglaan zelfs een inventieve jongeman rond voer met zijn roeiboot in het ruim 30 centimeter diepe water dat in die straat stond. Ook in het laag gelegen gedeelte van de Nieuwstraat ondervon den bewoners hinder van het vocht dat in hun huizen en kelders liep. Volgens het hoofd van de dienst gemeentewerken ing. J. Beek was het voor het eerst in de 11 jaar dat hij in Brouwershaven woont dat in zo'n korte tijd zo'n grote hoeveelheid regen viel. Hij vertelde dat de riolerin gen op dergelijke calamiteiten niet zijn berekend. Door de enorme wa tertoevoer in korte tijd komen de overstorten in werking waardoor het water naar de sloten en grachten wordt afgevoerd die dan ook een bij zonder hoge stand hadden. Op de laagste punten vlak voor de gemalen van de riolering was de druk door de grote aanvoer echter zo groot dat de overlast een feit werd. Het Brouwse brandweerkorps kwam in actie om de Voorburglaan leeg te pompen nadat zij ook in Dreischor en Zon- nemaire actief was met het bestrijden van de wateroverlast. Volgens Beek zou het vee] te duur zijn om de rioleringen zodanig aan te passen dat ze op deze calamiteiten berekend zijn omdat dergelijke situaties maar zeer zelden voorkomen. Zelfde bezwaren Hoewel het enige tijd heeft gekost, voordat de stichting de gevraagde in lichtingen verstrekte, toonde PvdA- fractievoorzitter D. van der Wekken zich nu erkentelijk voor de uitvoerige informatie. Hij zag daarin evenwel geen nieuwe argumenten om zijn eer der ingenomen standpunt tegen het verlenen van gemeentegarantie in heroverweging te nemen. Hij liet we ten, dat voor zijn fractie dezelfde be zwaren als voorheen van kracht ble ven. Dat bleek ook het geval bij de CDA-fractie. Fractievoorzitter C. Bij de Vaate erkende, dat de risicofactor met de daling van de rente wel iets minder is geworden, maar achtte het financiële gevaar dat de gemeente bij het verlenen van garantie zou lopen, toch nog veel te groot. Wethouder L. J. van Gastel was, evenals raadsvoorzitter burgemees ter Th. H. de Meester, een geheel an dere mening toegedaan. Hij zag in het verlenen van garantie voor de bouw van de 32 servicewoningen een taak voor de gemeente, die immers bij vele soorten woningbouw finan ciële medewerking verleent. Van Gas tel wees in dit verband op het feit, dat sociale woningbouw immers ook me de mogelijk wordt gemaakt door de opbrengst van de verkoop van duur dere grond. De wethouder was van mening, dat de servicebebouwing een functie naar de eigen bewoners heeft en dat de gemeente derhalve de hel pende hand dient uit te steken om de financiering daarmee zo^aag moge lijk te houden. Verder meende Van Gastel, dat er wellicht een constructie gevonden zou kunnen worden, waardoor het fi- Een abonnement op de Zierikzeesche Nieuwsbode is altijd raak. Daar kunt u zeker van zijn. A Jaarabonnement voor de prijs van 10 maanden! Gratis pentekening van Zierikzee! Schitterende pentekening op posterformaat 50 x 65 cm Voor geen f 152.50 maar slechts f 127.10 blijft u een jaar lang uitstekend op de hoogte van uitgebreid regionaal nieuws De Zierikzeesche Nieuwsbode, 142 jaar.geleden voor het eerst ver schenen, is uniek in Nederland Dat mogen we best stellen! Nü, in 1986 is de Zierikzeesche Nieuwsbode helemaal van deze tijd Modern en objectief met nieuws waar uw interesse naar uitgaat Veelzijdig door de vele extra bijlagen, zoals. Mode- en autobiilagen Sport- en expo bijlagen enz Veelzijdig ook door de vele vasté rubrieken, we noemen even. midden in de middenstand, puzzelrubriek, ons feuilleton. Nou ja. teveel om op te noemen U moet 'm gewoon zelf lezen' dé bant van sc/xuwen - duiveland! Naam Adres fbstcode Plaats Ik neem een laarabonnement op de Zienlaeesche Nieuwsbode' IK BETAAL DUS GEEN 152.50 MAAR SLECHTS f 127.10 ZIERIKZEESCHE Hl E lil NIEUWSBODEl ANTWOORDNUMMER 12 4300 VB ZIERIKZEE (postzegel is me» nodig) Verwachting Deltagebied tot woens dagavond: Opnieuw warmer Vannacht weinig bewolking. Mor gen overdag zonnige perioden en op nieuw warmer. Middagtemperatuur 23 graden. De wind draaiend van zuidoost naar oost, afnemend zwak tot matig 2 a 3 Beaufort. Minimum temperatuur komende nacht 13 gra den. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 28 juni: Donderdag: Zonnig Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 14 graden Middagtemp.: 26 graden Windkracht: noordoost 4 Vrijdag: Zonnig Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 15 graden Middagtemp.: 26 graden Windkracht: noordoost 4 Zaterdag: Zonnig Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 15 graden Middagtemp.: 26 graden Windkracht: noordoost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 25 juni Zon op 05.20, onder 22.04 Maan op 00.38 onder 08.58 26 juni Zon op 05.20, onder 22.04 Maan op 00.58 onder 10.25 Laatste Kwartier: 29 juni (02.53) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Woensdag komt het zo merweer terug. In het overgrote deel van het land wordt het zonnig, alleen in het noorden zijn dan nog wolken velden aanwezig. Hier komt echter geen regen meer uit. De onweersstoring is naar de Noordzee getrokken en verdwijnt. De plaats ervan wordt ingenomen door een hogedrukgebied waarvan dc kern is gelegen tussen Schotland en Zuid- Noorwegen. De wind draait van zuid west naar noordoost. Het binnenstromen van de koele zeelucht wordt belet en de temperatu ren lopen op tot ongeveer 25 graden, aan de kust en in het Waddengebied tot rond 21. Dc komende dagen wordt het op nieuw zonnig met zomerse tempera turen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 1