Favorieten vliegen er in Mexico uit door prestatiegericht voetbal als underdog gestarte formaties 7 Sunday Times: Argentinië kocht wereldtitel in 1978 Extra bijdrage leden moet handbalverbond gaan redden Eerste skeelerhaan geopend ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maa,,dag 23 juni 1986 Nr. 23951 ZIERIKZEE - De ver rassingen waren in het dertiende toernooi om het wereldkampioen schap voetbal al niet van de lucht in de achtste fi nales. De hoog inge schatte formaties van Rusland en Denemarken vlogen er redelijk kans loos uit tegen België en Spanje. Beide verliezen de ploegen hadden tij dens de poulewedstrij den grote indruk gemaakt, maar konden die lijn in de achtste fi nales niet doortrekken. In de kwartfinales was het andermaal raak. Brazilië was inmiddels torenhoog favoriet ge worden, maar ging in de eerste kwartfinale on deruit tegen Frankrijk. De Europees kampioen klopte de formatie van coach Tele Santana na het beter nemen van de na 120 minuten noodza kelijk geworden straf schoppen. Deze manier hanteerden later ook Duitsland en België. In een erbarmelijk slecht duel toonde doelman To ny Schumacher zich heer en meester bij de straf schoppen tegen gastland Mexico en zijn Belgische collega Jean-Marie Pfaff eiste dezelfde eer op door een van de vijf strafschoppen van de Spanjaarden te keren, nadat het duel na 120 mi nuten in 1-1 was geëin digd. De enige wedstrijd die geen verlenging no dig had was die tussen Argentinië en Engeland. Binnen vijf minuten scoorde Diego Maradona twee keer, een keer met de hand en even later na een schitterende solo. Kort voor tijd scoorde Gary Lineker nog tegen, maar daar bleef het bij. In de halve finales ont moeten woensdagavond Frankrijk en Duitsland elkaar, terwijl België het moet opnemen tegen Ma radona en de zijnen. I..':- Jan Ceulemans was bij België weerïeen van de steunpilaren. De aan voerder van de Duivelsleek matchwinnaar te gaan worden, maar vlak voor tiijd scoorde Senor alsnog de gelijkmaker. Toen kwam Jean- Marie Pfaff. Klein Duimpje kan veel meer dan een reus misleiden. Misschien is het zelfs wel onredelijk België als kleintje te rangschikken in het rijtje reuzen Duitsland, Frankrijk en Argentinië. Een verrassing kan toeval zijn. Winst in twee achter eenvolgende duels op de Sovjet- Unie en Spanje niet. Zo was het ook niet in Puebla. België kwam bij de beste vier door zeer presta tiegericht gebruik te maken van de beste krachten, die in het elftal verzameld zijn. En door koel te blijven op het moment dat de strafschoppen beslisten over leven en dood. De verrichting is eigen lijk groter dan de eindstand 1-1 na verlenging weergeeft. Het elftal van Guy Thijs had opnieuw een vechter te weinig op het veld. Enzo Scifo, die altijd wel een excuus heeft om niet als aanspeelpunt te dienen, altijd wel een een verkla ring heeft coor een mislukte pass, detoneert in de groep die de heili ge wil voorrang geeft boven tech nisch kunnen. De Belgen hebben echter zoveel techniek in huis, dat zij bij vlagen in zeer hoog tempo aanvallen kunnen opzetten, waar bij de eenzame spits Nico Claesen plotseling omringd wordt door een hele groep ontembaren. De Belgen hebben ook zoveel er varing in huis, dat zij een tegen stander durven laten uitrazen voor zij zelf aan de wedstrijd be ginnen. Dat gebeurde ook tegen Spanje, dat zich een klein half uur in de illusie mocht koesteren op permachtig te zijn in het duel van man tegen man en van ploeg tegen ploeg. Tomas, de rechtsachter, ge bruikte de afwezigheid van een di recte tegenstander voor zeer aan vallend voetbal. Caldere en Michel stoorden zo intensief, dat de Belgen op het middenveld geen rust kregen. Er werd door twee ploegen verschrikkelijk hard ge lopen en vrij matig gevoetbald. België echter hield tegenover Sali nas en Butragueno zijn verdedi ging, soms wat paniekerig, dicht. België was aanvankelijk nauwe lijks nog gevaarlijk geweest tot het moment dat Danny Veyt door Callego omvergeschopt werd en de Oostduitse scheidsrechter Kir- schen voordeel voor Claesen liet gelden. Via Claesen van rechts en Vercauteren bijna aan de andere kant van het veld, kwam de bal laag voor het doel waar Ceule mans ongehinderd, maar loepzui ver, inkopte. Op slag veranderde Spanje. De vechters werden schoppers, ïbrnas en Caldere voorop. Het geweld werd met gele kaarten ingedamd, maar met de treffer uit de 34e mi nuut kon België terug naar zijn geliefde speelstijl: uitbreken van uit de eigen verdedigingslijn. Er was feitelijk maar een opdracht voor het elftal: maak geen Deense fouten, geef Spanje geen geschen ken. Aan de Belgische verdediging met Renquin, Gerets, Vervoort, Grun, Demol en Ceulemans is zo'n taak wel besteed. Niemand deed zijn werk echter beter dan Jean- Marie Pfaff. België lijkt niet de ploeg, die in Mexico wereldkam pioen gaat worden, de doelman der Belgen is, in weerwil van al zijn clownerie, wel de wereldkam pioen onder de keepers. Pfaff zorgde ervoor, dat België tot diep in de tweede helft de hoop kon koesteren op een overwinning in de normale speeltijd. Een keer moest Gerets hem assisteren, maar kort voor tijd was de Belgi sche defensie vrij onverwacht kansloos bij een inzet van 25 me ter van Senor. De verlenging was voor de Bel gen niet het begin van het einde. Dat namelijk had al veel eerder in de wedstrijd plaats gevonden. Lang voor de Spaanse gelijkma ker kwamen een stuk of zes spe lers voor vervanging in aanmer king, maar op enthousiasme hielden alle 'witte duivels' het tot de laatste snik vol. Caldere miste een schitterende kans na een mis ser van Stephane Demol en toen het tijd was voor de strafschoppen stond Pfaff weer zijn mannetje. Hij stopte de inzet van Olaya, de tweede strafschop. De Belgen hoefden dus alleen maar te blijven scoren, maar reeds bij herhaling bleek dat minder gemakkelijk dan gezegd. Scifo, Broos, Vervoort en Vanderelst toonden zich even wel koele kikkers en na Rusland moest ook Spanje erkennen, dat winnen van de Guy Thijs-brigade allesbehalve simpel is. Argentinië mag daarom best op zijn tellen passen. Twee unieke acties van Diego Maradona bezorgden Argentinië een plaats in de halve finales. De middenvelder scoorde treffers, die beide tot de meer gedenkwaardige momenten van het toernooi kun nen worden gerekend. Bij de eer ste actie had de Argentijn de hulp nodig van de Tunesische scheids rechter Bennaceur. Na een slechte terugspeelbal van verdediger Fen- wick ging Maradona een duel aan met doelman Shilton. De Argen tijn sprong hoog, maar niet hoog genoeg om de Engelsman te ver slaan. Hij gebruikte daarom niet alleen zijn voetbal-intellect, maar ook zijn linkerhand. De paar cen timeters, die hij daarmee in lengte won, waren genoeg om de bal net voor Shilton in het doel te tikken. Voor alle Engelsen en voor velen op de tribunes, was de handbal actie van Maradona duidelijk. Voor Bennaceur niet. Ondanks fel le protesten van de Engelsen keur de de Afrikaanse arbiter het doel punt goed. Even later werd hij min of meer gered door opnieuw Maradona. Nu liet de formidabele balgoo chelaar zich van zijn beste kant zien. Als geen ander blijkt hij tij dens dit WK-toernooi aanslagen op de ledematen te kunnen ont wijken. Hij pikte op het midden veld de bal op om vervolgens een aantal Engelse verdedigers voor bij te lopen of ze er niet stonden. Een laatste schijnbeweging met het lichaam had de Argentijn be waard voor Shilton. De Engelse doelman reageerde te snel en was meteen kansloos: 2-0. De wed strijd leek beslist. De Engelsen speelden gedurende een uur angstig, zoals dat ook het geval was in de poulewedstrijden. Zelfs de treffers van Maradona veran derden niets. Trainer Robson be greep, dat er alleen nog kansen zouden komen, wanneer hij meer aanvallers zou inbrengen. Waddie en Barnes verdubbelden het aan tal spitsen tot vier. Eindelijk ont stond er iets van druk op het Ar gentijnse doel, maar meer dan een treffer van Lineker op angeven van Barnes zat er niet in. Ook de Engelsen konden naar huis. Voor de achtste maal in de elf keer, dat Duitsland in een toer nooi om een wereldkampioen schap uitkwam, heeft de 'Mann- schaft' de halve finales bereikt. Pierre Littbarski mocht dan na 120 minuten, waarin het vertoon de nauwelijks voetbal mocht wor den genoemd, de vierde Westduit- se strafschop benut hebben en de Westduitsers in de halve finales tegen Frankrijk hebben gebracht, de grote man was Tony Schuma cher. De doelman van FC Köln stopte de tweede en derde straf schop van Mexico, die respectieve lijk door Quirarte en Servin wa ren genomen en bracht zijn ploeg daarmee in veilige haven. Een an dere hoofdrolspeler in het povere duel was de 31-jarige Colombiaan se scheidsrechter Jesus Diaz. De Zuidamerikaanse arbiter stuurde de Westduitser Berthold wegens het slaan van een tegenstander van het veld en in de verlenging trok hij rood voor de Mexicaan Aquirre. Daarnaast bezorgde hij acht spelers, drie Duitsers en vijf Mexicanen, een gele kaart, een ab soluut record. De ploeg van 'Kai ser' Franz Beckenbauer won uit eindelijk na 0-0 na 120 minuten via de strafschoppen, omdat zelfs een slecht duel een winnaar nodig heeft. Verdienen deden beide ploe gen de zege niet. Joël Bats lijkt kleiner dan hij is met zijn 1.80 meter. In het doel echter schijnt hij veel groter. De doelman uit Mont-de-Marsan, bij na dertig, werkte Brazilië, inmid dels de torenhoge favoriet voor de wereldtitel, uit het toernooi. Voor en tijdens de strafschoppenserie, de zinderende climax van een schitterende wedstrijd, die boven dien erg 'schoon' werd gespeeld. Niet alleen hij natuurlijk. Bat- tiston, Bossis, Amoros, Tigana en Fernandez speelden voortreffe lijk. Bats stopte echter twee straf schoppen. Een in de 74e minuut van de wedstrijd, van de voet van de even tevoren ingevallen Zico. Hij had de wedstrijd kunnen beslissen. In de noodzakelijk ge worden serie na 120 minuten voet bal toonde Bats zich superieur bij een inzet van Socrates. Frankrijk schakelde voor de tweede keer in Mexico een drievoudig wereld kampioen uit. Eerder moest Italië buigen, nu trok Brazilië aan het kortste eind. Frankrijk zocht tegen de Brazi lianen niet de schoonheid van het voetbal. Het elftal van Henri Mi chel zocht de mogelijkheid om het samba-voetbal van de Brazilianen te verstoren. Die werd gevonden, maar de Europese kampioenen hadden er ruim een half uur voor nodig. Brazilië dreigde Frankrijk •op te rollen, zoals de Fransen het vier dagen eerder met Italië had den gedaan. Niet alleen op basis van de grotere snelheid, betere in dividuele techniek en geweldige variaties, maar juist omdat Frankrijk tactisch moeite had met deze geweldige tegenstander. Frankrijk haalde evenwel het tempo uit de wedstrijd. Het was >de enige kans op succes. Meeren nen met de Brazilianen zou zelf moord zijn geweest. Schuiven en zoeken was het parool. De totale breedte van het veld gebruiken om de tegenstander tot inspannin gen te brengen, wanneer de bal veroverd moest worden. Die speel wijze veranderde niet nadat Care- ca Brazilië een voorsprong had ge geven. Er kwamen meerdere kansen, maar tussen de palen stond een prima doelman Bats en bovendien kwam het houtwerk twee keer te hulp. Vlak voor rust trok de jarige Michel Platini de partijen weer op gelijke hoogte. De schok werkte niet door. van tijd tot tijd legde Brazilië flonke rend voetbal neer, maar gescoord werd er niet meer, ook niet in de verlenging. Bij de noodzakelijke strafschoppen eiste Joel Bats een hoofdrol op en opnieuw was het toernooi een van de trekpleisters kwijt. Frankrijk krijgt het nu aan de stok met Duitsland, een niet te benijden opgave. LONDEN - Het Engelse zondags blad Sunday Times beschuldigt Ar gentinië ervan de wereldtitel voetbal 1978 in eigen land te hebben gekocht. Bovendien zouden enkele Argentijn se spelers destijds doping hebben ge bruikt. Volgens de Sunday Times, die zich beroept op uitlatingen van een vroe gere Argentijnse voetbalfunctiona ris en twee voetbal-autoriteiten, die anoniem wensen te blijven, heeft de militaire junta, die destijds in Ar gentinië aan de macht was, 50 mil joen dollar (destijds 150 miljoen gul den) uitgegeven voor het bereiken van de finale. Een deel daarvan zou zijn besteed aan het omkopen van Pe ru, waarvan met een verschil van mi nimaal vier doelpunten gewonnen moest worden om door te gaan naar de eindstrijd. De Argentijnen won nen deze ontmoeting met 6-0. Volgens de bronnen van het week blad zou de zaak zijn geregeld door de Argentijnse admiraal Carlos La- costa, die destijds vice-voorzitter was van de internationale voetbalfedera tie (FIFA) en drie hoge officials van Peru. De betaling zou onder meer hebben bestaan uit de verscheping van 35.000 ton fruit naar de Peruaan se haven El Callao en het deblokke ren van 50 miljoen dollar door de cen trale Argentijnse bank. De Sunday Times meent te weten, dat destijds enkele Argentijnse voet ballers de qnti-dopingscontrole om zeilden, nadat ze een flinke dosis amphetamine hadden geslikt. Eén van de Argentijnse verzorgers, Ocam- po genaamd, zou voor de vervangen de urine hebben gezorgd. De Argen tijnse teamarts dr. Ruben, heeft geprobeerd enkele Argentijnse spe lers van het gebruik van doping af te brengen. Eén van die spelers was Leo- poldo Luque. AMSTERDAM - Het Nederlands Handbal Verbond driegt in liquidi teitsproblemen te raken. Door het gestaag afnemende ledental is een eenmalige heffing van 1,25 gulden per lid per jaar noodzakelijk gewor den. Met de stemmen van drie afde lingen (Amsterdam, Haarlem en Noord-Holland Noord) tegen werd daartoe tijdens de algemene ver- bondsvergadering van het NHV in Amsterdam besloten. Het NHV, dat zaterdag zijn vijf tigste verjaardag vierde, telt thans 81.000 leden. Een jaar of wat geleden werd een top van 104.000 leden be reikt. Tferwijl een aantal andere in- doorsporten zich langzaam herstelt van de financiële tegenslagen, is bij het NHV het keerpunt nog niet be reikt. Uit een door het bondsbureau ge houden enquête blijkt dat het leden tal van het handbalverbond zich elke vier jaar geheel vernieuwd. Het NHV weet de leden niet vast te houden. NHV-yoorzitter Nico Witte noemde dat als één van de hoofdpunten van het nog niet gepubliceerde onder zoek. Frits Wijk, de vroegere vice- voorzitter van het verbond, gaat zich door de nood gedwongen met hand balpromotie en -stimulering bezig houden. ZWOLLE - In het recreatiegebied Wythmerplas bij Zwolle is de eerste Nederlandse skeelerbaan officieel geopend. Met deze accommodatie wil het recreatieschap West-Overijssel inspelen op de sterk groeiende be langstelling voor de skeelersport, het schaatsen op wieltjes. Het beoefenen van deze sport levert op de openbare weg de nodige geva ren voor het verkeer op. Daarom is een speciale skeelerbaan een uit komst, meent het recreatieschap, dat ruim 60.000 gulden uitgaf voor de aanleg van deze recreatievoorziening. Het gaat om een baan van asfalt die met 350 meter even lang is als een schaatsbaan en dezelfde vorm heeft. BROUWERSHAVEN - Onder prima weersomstandigheden werden zaterdagmiddag op sportpark Onder de Molen te Brouwershaven drie sportwedstrijden gespeeld in het kader van een reünie voor oud-spelers van ASV Brouwershaven. De 'oudjes' die aan traden in een korfbalwedstrijd en een voetbalwedstrijd bleken het nog goed te doen en weinig te hebben ingeboet aan fanatisme en vooral spelplezier. Het sportieve gedeelte van de mid dag begon met een korfbalwedstrijd tussen twee twaalftallen samenge steld uit jeugdige ASV Brouwersha ven-spelers onder leiding van Kees Botbijl. Zij lieten zien dat ook de hui dige sportjeugd wel degelijk plezier kan hebben in deze sporttak die vroe ger een vast onderdeel vormde van de Brouwse sportvereniging, maar ver drongen werd door de grotere belang stelling voor volley- en voetbal. De wedstrijd eindigde in een 3-3 gelijk spel. In een tweede korfbal-wedstrijd toonden de oud-spelers en speelsters hoe het er vroeger aan toe ging. De leiding was in handen van burge meester C. Slabbekoorn die 40 jaar geleden in deze tak van sport zijn sporen verdiende bij Volharding te Yerseke. Tbch zaten de exacte spelre gels niet meer zo goed in zijn hoofd zodat hij ze maar zodanig aanpaste ,,dat het plezierig was,om te spelen". Dat resulteerde onder andere in het uitreiken van een rode kaart met daarop de tekst 'goed gedaan jochie' aan Maarten Kristalijn toen deze een doelpunt maakte. ,,We doen gewoon alles omgekeerd", aldus de scheids rechter die van mening was dat er sportief werd gespeeld. ,,A1 pakten ze af en toe toch nogal lekker door". Zijn poging om de stand in de laatste minuut nog gelijk te trekken via het toekennen van een strafworp misluk te omdat de witte ploeg de korf miste. Het bleef 5-4 voor de gele ploeg. De voetbalwedstrijd tussen twee elftallen die een mengeling vormden van spelers uit de Brouwse vctera- nenploeg en oud-spelers was een toonbeeld van het zogenaamde 'beke ken voetbal'. Weinig loopwerk en veel plaatsen in een tempo dat niet bedui dend lager lag dan normaal. Ook hier deden de oudjes het best. In de eerste helft scoorde oud-speler Marcel van Grunsven met een kopbal die hij ont ving uit een voorzet van Peter van Ast, 1-0 voor de witte ploeg. In de tweede helft bracht oud-speler Kees Duinhouwer de stand eerst gelijk en vervolgens vanuit een corner over rechts op 2-1 voor de gele ploeg. Oud- speler Peter Bolkenbaas maakte het karwei af door te scoren vanuit een solo vanaf het eigen speelveld. 3-1. De sportive reünie werd besloten met een barbecue/feestavond waarbij de onderlinge contacten op geani meerde wijze werden hernieuwd. De witte ploeg met voornamelijk oud-spelers van Brouwershaven, die na een 1-0 voorsprong met 3-1 verloor.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 7