'n Dorp bewaart geheimen Ouwerkerk heeft de zomer vorstelijk binnengehaald Ruim twintigduizend gulden voor nieuw kerkorgel Hervormde kerk Kerkwerve Openbare vergadering commissie onderwijs Opening clubgebouw scouting Geslaagden P.A. Middelburg Bagger op mosselpercelen Inbraak Zierikzee Gewond bij éénzijdig ongeluk ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Weer veel autoradio's gestolen dit weekeinde ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 23 juni 1986 Nr. 23951 3 De Tangan Broozie Band in actie tijdens het midzomernachtfeest Bespreking brief VOO ZIERIKZEE - Op de agenda voor de openbare vergade ring van de commissie onderwijs Zierikzee, dinsdag avond 24 juni, aanvang 19.30 uur, in de raadzaal van het stadhuis, prijkt onder meer de bespreking van een brief van de Vereniging voor Openbaar Onderwijs (VOO) om trent de per 1 augustus aan te brengen beperkingen in de formatieregeling voor het basisonderwijs en de daar te gen aangevoerde protesten. 14 cent na raadde (de prijs was 80,14). Het boerenwagentje was voor J. den Boer in Brouwershaven. Er was door een 80-jarig gemeentelid 20 uur aan gewerkt. Muziek Na het opruimen verscheen Kunst en Eer uit Zierikzee met de drum band in Kerkwerve om de eerste zo merdag feestelijk af te sluiten. Talrij- ke burgers waren nieuwsgierig naar de Ring gekomen om nu het resultaat van de actiedag te horen, en die kwa men niet voor niets, want penning meester K. Stouten en zijn gevolg hadden de buit reeds geteld. Voorzit ter van de onderhoudscommissie J. C. Kesteloo maakte de opbrengst be kend; 20.096,45. Hoewel dit een bruto-opbrengst is wordt verwacht dat er zo'n 17.500,— over zal blijven en dat is een bedrag om dankbaar voor te zijn. Voor medewerk(st)ers en hopelijk ook voor het publiek, is het een onvergetelijke dag geworden! MIDDELBURG - Voor het examen kleuterleidster (A-akte) aan de Peda gogische Academi te Middelburg slaagden in deze regio: Carola van Ast (Brouwershaven), Petra Bax (Ouwerkerk) en Annemarie van der Wielen (Serooskerke). BRUINISSE - Bagger afkomstig van het uitdiepen van de jachthaven van St. Annaland is door de uitvoer ders van het baggerwerk, waarschijn lijk bij vergissing gestort op mossel percelen buiten die haven in de Oosterschelde. De huurders van die percelen, onder meer de gebroeders Padmos uit Bruinisse hebben daar van aangifte gedaan bij de politie te water. 53 ,,Daar doe je nou eens goed aan, naar een oud mens te komen kijken," zei ze. „Wat is het lang geleden, dat ik je gezien heb. Je moeder komt nog wel eens langs, maar verder zie ik weinig mensen, nu ik er zelf niet meer uitkom. Behalve dan de men sen, die bij mijn dochter en schoon zoon op bezoek komen. Die komen ook wel even naar opoe kijken. Als je oud wordt, houd je natuurlijk niet veel kennissen over, zo gaat dat. Ver tel eens, jij gaat trouwen, heb ik ge hoord." Aafje ratelde door. als ze eenmaal begon, constateerde Jantien. Ze moest nu alleen zorgen, dat ze over het juiste onderwerp begon. Dat bleek niet zo moeilijk, want toen Jan tien over haar grootvader begon, die in de oorlog direct na zijn vrijlating was overleden aan een hartaanval, zat ze op het juiste spoor. „Ja," zei ze, „als de dag van gisteren kan ik me nog herinneren wat er in die tijd allemaal gebeurde. Ik was toen, een dikke twintig jaar geleden ook de jongste al niet meer. Ik ben nu drieennegentig. De dingen, die nog vroeger zijn gebeurd, weet ik over het algemeen beter, maar die tijd dat jouw grootvader de onderduikers had, zal ik nooit vergeten. Ik zie hem Hier nog op zijn fiets langskomen, die Jaspers, die lelijkerd. Nou ja, lelijk van uiterlijk was hij niet, maar hij Een eerste optreden van de regio nale volksdansgroep Nehalennia bracht het talrijk publiek daarna in Israëlische sfeer. Op kundige wijze werden enkele fraaie Joodse volks dansen uitgevoerd, waarbij het wel een beetje jammer was, dat het avonddonker zich reeds deed gelden Het bestuur van de VOO Zierikzee verzoekt de commissie een stand punt kenbaar te maken aangaande de zorgwekkende situatie, die tenge volge van een extra kortingsmaatre gel zou ontstaan, volgens de VOO. Verder zal tijdens deze vergadering de commissie advies worden ge vraagd betreffende het beschikbaar stellen van een krediet voor invoe ring van het vak Engels op de open bare en bijzondere basissscholen. Met ingang van het schooljaar 1986- 1987 wordt op alle basisscholen het vak Engels verplicht. Voor alle scho len zijn kostenramingen ingediend met het ooog op de aan te schaffen materialen. Met inachtneming van de in totaal geraamde kosten en de ver goedingen, die de rijksoverheid hier voor beschikbaar stelt, dienen kre dieten te worden verleend. Het bestuur van de Vereniging tot bevordering van het Chr. Schoolon- was een verrader, een NSB-er. Hij had een raar soort fiets met dunne banden en een krom stuur. Zeker van iemand gegapt, want mijn zoon Grar- dus zei dat het een sportfiets was. Hij zat heel krom op dat fietsje en dan loerde hij zo onder zijn pet uit. Hij had lichtblauwe ogen. die dwars door je heenkeken. Het was zeker verra den werk, dat hij wist van de onder duikers, want jouw grootouders wa ren heel voorzichtige mensen. Je grootvader heeft nog juist op tijd die onderduikers naar jouw ouders ge bracht, maar toen is hij toch zelf op gehaald. „Door die Jaspers, Aafje?" vroeg Jantien terwijl ze haar kopje pakte om een slok van haar koffie te ne men. „Nee, hij deed dat werk nooit zelf. Dat liet hij andere verraders doen. Gelukkig heeft hij onze goeie politie mannen dat werk ook nooit laten op knappen. 't Was zogezegd allemaal dief en diefjesmaat. Hij had nogal wat handlangers in het dorp. Och ja. de moesten hebben maar even geze ten. Je grootmoeder zei altijd, dat ze direct de hele troep hadden moeten neerschieten. Voor sommigen was dat misschien wol beter geweest." „Maar die Jaspers is wel doodge schoten?" „Nee, nee. was het maar waar. Hij kroeg eerst de doodstraf, maar later toch weer niet. Eet jij nou ook eens derwijs heeft ten behoeve van de J. L. de Jongeschool en de J. W. van den Doelschool aan de gemeenteraad ver zocht gelden beschikbaar te stellen voor de aanschaf van leer- en hulp middelen voor de ontwikkeling van vaardigheden van de leerlingen van deze scholen. Ook over dit verzoek zal in de commissievergadering wor den beraadslaagd. In het voorjaar van 1986 is een in terne verbouwing van de openbare basisschool 't Kofschip gerealiseerd, waardoor een ruimte is ontstaan, die als gemeenschapsruimte en over- blijfruimte, annex lees- en documen- tatiehoek dienst doet. Voor het inrichten van deze ruimte dient meubilair te worden aange schaft, voor welk doel de directie van de school een begroting heeft inge diend. Ook over dit punt zal de com missie advies worden gevraagd. door NEL VAN DER ZEE van je tompoes, meisje. Ze zijn zo lek ker vers." „Ja, heerlijk," zei Jantien. „Dus hij leeft nog, die Jaspers?" Aafje had juist haar mond vol en kon alleen met een schouderophalen antwoorden. Toen ze haar mond leeg had, zei ze: „Dat weet ik niet, kind. Het leven gaat door, moet je denken. Hij zal zich hier in het dorp wel nooit meer laten zien. als hij vrij is. De meesten zijn immers vrij. Hij kwam uit een heel andere streek van het land en hij is hier maar kort geweest. Wil je nog een bakje koffie?" „Graag," zei Jantien, hoewel ze al een gevoel van teleurstelling over de magere informaties bij zich voelde opkomen. „Vertel nog eens verder over de oorlog." Maar er kwam niet veel meer. Na een kwartiertje stapte Jantien op en fietste naar de stad. Ze had nog tijd genoeg om haar boodschappen te doen, Ze kwam even over zessen thuis, waar haar moeder in de keuken het brood aan het snijden was. „Dekken we in de kamer of eten we gezellig hier7" vroeg Jantien. „Als je het te veel werk vindt om behoorlijk te dekken, doe ik het zelf wel." antwoordde Katricn korzelig. Jantien keek verbaasd naar haar gefronste voorhoofd. (wordt vervolgd) AMSTERDAM - B en w van Am sterdam willen de actrice Cox Habbe- ma als nieuwe directeur van de stads schouwburg. Habbema (40) staat eerste op de voordracht aan de ge meenteraad, die woensdag beslist. ZIERIKZEE - In sigarenmagazijn de Pupekop werd in het weekeinde ingebroken. Een etalageruit aan de Appelmarkt werd ingegooid, waarna slechts één doos sigaren werd buitge maakt. De totale schade bedraagt 60,-. KERKWERVE - De Zierikzeëenaar K. de K. werd zondagochtend 05.30 uur met inwendige verwondingen overgebracht naar het Zweedse Rode Kruisziekenhuis, welke verwondin gen hij had opgelopen na een éénzij dig ongeluk op de Heuvelsweg/Kak- kersweelweg. Volgens zijn verklaring was De K. vroeg uit de veren gegaan om te gaan vissen, toen hij op ge noemde weg plotseling werd gecon fronteerd met een 'beest', een hond of kat. Al remmend in de flauwe bocht belandde hij onfortuinlijk tegen een boom met zijn auto. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 40,00; per jaar 1 152.50; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 52 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6.40. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% BT W. Met muziek, zang en dans Dixieland Na de vertrouwde tonen van de dorpsmuzikanten, was het de beurt aan de leden van de Tbnsan Broozie Band voor een pittig stukje Dixie- landmuziek. Het bracht vele liefheb bers bijeen op de geïmproviseerde terrasjes. Tussentijds konden via een zogenaamde prikblok-verloting van de Culturele Vereniging aardige prijsjes in de wacht worden gesleept. Een overzichtsfoto van de gezellige drukte tijdens de actiedag voor een nieuw kerkorgel in Kerkwerve. Onvergetelijke actiedag... OUWERKERK - Ouwerkerk heeft de zomer 1986 een vorstelijke entree bereid met een gevarieerd midzomer nachtfeest, dat in de nacht van vrijdag op zaterdag op een vrolijk verlichte Ring werd gevierd. Inwoner van Ouwerkerk Ad van Geesbergen opperde enkele weken geleden het idee voor een dergelijk feest en het bestuur van de plaatselijke Culturele Vereniging speelde daar enthousiast op in met het op zich nemen van de verdere uitwerking en organisatie. en de verlichting nog niet op volle kracht was ontstoken. Het midzomernachtfeest bracht ve le belangstellenden, zowel dorpsbe woners als recreanten bijeen op de Ring, waar omstreeks tien uur vrij dagavond het programma van start ging met een rondgang van muziek vereniging Nieuw Leven. Ondanks de typisch Hollandse avondkilte bleek het mogelijk op het grasveld in het midden van de dorps- ring een hartverwarmend Frans aan doend sfeertje te creëren. Dorpshuis- beheerders, de heer en mevrouw Hage, hadden daartoe een wijnstand op de Ring ingericht en het echtpaar Bakker van petit-restaurant Steiloo- re ontstak het vuur onder de barbe cue, waarop talloze vleeshapjes wer den geroosterd. Een verrassend vocaal optreden werd vervolgens gebracht door Nehalennia-lid Corrie Slabbekoorn uit Brouwershaven. Corrie woonde enige tijd in Zweden en bleek daar ruime ervaring te hebben opgedaan met het zingen in Scandinavische ta len. Eén en ander paste uiteraard pri ma in een midzomernachtfeest. Het middernachtelijk uur werd overschreden op de tonen van het En semble Alteklein, een enthousiaste groep blaasmuzikanten, die in hun zeer eigen stijl een bijzonder fijn pro gramma verzorgde. Tussentijds was nogmaals de Tan- zan Broozie Band te beluisteren, ter wijl ook Nehalennia tijdens het twee de optreden spectaculair uitpakte met dansen uit Italië en de Balkan. Uiteraard hadden de executanten hun kostuums daarop aangepast. Ruim na twee uur 's nachts besloot Ensemble Alteklein dit midzomer nachtfeest in Ouwerkerk. De vele po sitieve reacties, die over het totaal programma werden geuit, geven de initiatiefnemers ongetwijfeld aan leiding volgend jaar een prolongatie te overwegen. KERKWERVE - ,,Alle goede dingen bestaan uit drie", zo opende de voorzitter van de orgelcommissie N. M. van der Have de actiedag ten bate van de bouw van een nieuw kerkorgel in de Ned. Hervormde kerk te Kerkwer ve. Hij doelde hiermee op de twee restauraties van exte rieur en interieur van het 86-jarige kerkje. En nu fase drie, de bouw van een nieuw orgel wat hard nodig is. Hij wenste allen een fijne dag toe en dankte alle mede- werk(st)ers waarvan er velen al maanden aan het werk zijn om deze marktdag voor te bereiden. al om twaalf uur was men uitver kocht. Het rad van avontuur draaide op volle toeren en velen konden een heerlijke taart mee naar huis nemen. In de „rommel" werd zoals gewoon lijk hevig gegraaid, er was .in ieder geval genoeg! Advokaat, babbelaars, slaatjes, alles wat eetbaar was, was in een mum van tijd verkocht. De sfeer was geweldig en ook op deze dag werd duidelijk waarin een klein dorp als Kerkwerve groot kan zijn, dankzij de vele inspanningen van de onderhoudscommissie die de bazar- rommelmarkt had voorbereid. Er werd verder druk met ballen ge gooid, geschoten, geprikt, en gegrab beld. Gezellig Een jeugdige muzikant, die op deze manier wat geld bij elkaar bracht. Gezegend met mooi weer ging na klokgelui (om precies tien uur) de grote actie van start. De Ring van Kerkwerve was weldra helemaal ge vuld met koop- en goklustig publiek. De oliebollen vlogen de smederij uit, RENESSE - Naast (weer) een hele serie inbraken in auto's, voorname lijk in Renesse gepleegd dit weekein de, meldde de Westduitser A. W. de complete diefstal van zijn Golf D. Op de wagen surfplanken en -pakken. De wagen werd evenwel later op een ander parkeerterrein aangetroffen, ontdaan van alle waardevolle spul len, dus ook van de surfspullen. Verder ziet de rij auto-inbraken er alsvolgt uit: Ellemeet, radio-cassette recorder van de Duitser U. H.; Haam stede, hetzelfde van J. H. uit Duits land; Renesse, met grof geweld werd de voorruit ingeslagen van de auto van T. H. uit Schimmen, hier ver dween de geluidsapparatuur (zowel vast als draagbaar) plus bandjes en een verrekijker; Renesse, radio-cas setterecorder met jack van F. G. uit Schiedam; Renesse, muziekcassettes van B. H. uit Duitsland, het stelen van de radio is hier mislukt; Renesse, radio-casetterecorder van P. v. d. S. uit Schiedam. Tbt slot nog een 'bij zondere' diefstal van een radio-cas setterecorder in Renesse, van de Duit ser H. J. Hij was door de politie slapend in zijn voertuig aangetroffen en hem werd verteld dat dit niet is toegestaan. Alvorens J. besloot dan maar een rondje te gaan wandelen adviseerde de politie hem waardevol le spullen niet in de auto achter te la ten. Toen hij een uur later bij zijn auto terug kwam was er ingebroken en mist hij zijn geluidsapparatuur... Aan de haven van Scharendijke had G. van de B. uit Bergeijk zijn surf plank met mast en zeil met stalen ka bels en slot vastgelegd, maar kwam tot de ontdekking dat dit niet helpt; alles was verdwenen, behalve de doorgeknipte stalen kabels. De hele dag door was het gezellig druk in het Schouwse dorp. Straat muzikanten fleurden de markt op. Een rustpunt was ook de kerk zelf waar organist C. P. van Eek regelma tig het kerkorgel bespeelde. Er be stond veel belangstelling voor het scheren van schapen door Sam Uil, het maken van fuiken door Gerrie van den Hoek en het kappen van paarden door smid C. H. Kesteloo. Om vier uur besloot Van der Have de marktdag. Hij maakte de prijswin naars bekend van de verschillende raadspelen. Winnares van het varken werd mevr. E. Stouten-van Burg (Kerkwerve). Zij raadde het gewicht van de kerkeraad op een halve kilo na (698 kilo) en met de totale leeftijd zat ze twee jaar te hoog (353 jaar). De sprei uit de handwerktent ging naar een oud-Kerkwervenaar, me vrouw J. M. Theunisse-van den Berge te Zierikzee. Zo ging het ook met de pop in Zeeuwse klederdracht, die ver huisde naar Joke Manni, thans woon achtig in Zierikzee. De consumptie- mand bleef in Kerkwerve en wel bij de fam. C. J. van Sluys die de prijs op Vervolg van pagina 1 Omdat vier van de zes bestuursle den van de Grevelingengroep (zoals tevoren was gezegd) opstappen nu het oprichtingswerk is voltooid, deed men zaterdag een dringende op roep voor belangstellenden in deze functies. „Het gebouw, de kinderen en de centen zijn er. Nu nog een be stuur", aldus Teun van de Elsakker, die benadrukte dat dit als voor naamste taak heeft om de omstan digheden werkbaar te maken. Remco Burema en Henk Hilgen blijven in het bestuur. Vanwege het vertrek wegens verhuizing van wel penleider Dies de Bruijn werd ook een oproep gedaan voor mensen die Carola van Ast en Alinda Hilgen met dit werk willen helpen. Na het officiële gedeelte was er ge legenheid het clubgebouw te bezich tigen. Evenals het bijbehorende ter rein waar de welpen en zeeverken ners tal van scoutingactiviteiten lie ten zien.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 3