JOKE OTTO Eerste Zeeuwse beurs voor beeldende kunst Dit blijft me heel mijn leven bij Rommelmarkt Scharendijke Bijna frontale aanrijding Aanrijding Heuvelsweg Fotospullen gestolen Kwaad naar huis Aanrolling u SPIJKENISSE - Op donderdagavond 29 mei even na tien uur dringen vier gewapende mannen de woning bin nen van de 28-jarige Joke Otto en haar 29-jarige vriend André Ostermann. De gebeurtenissen die hierop volgen, blijven het jonge stel hun leven lang bij. André Ostermann, die filiaalhouder is van het kantoor van de Verenigde Spaarbank aan de Crooswijkseweg in Rotterdam wordt door de gangsters gedwongen de totale geldvoorraad, die vrijdagmorgen bij het bankkantoor wordt afgeleverd op te halen. In totaal wordt 1,4 miljoen gulden aan de overvallers betaald. Joke Otto wordt midden in de nacht uit haar huis ont voerd. Geblinddoekt en geboeid, liggend op een bed, in - naar later zou blijken - een flat aan de Amsterdamse Churchilllaan, verkeert zij twee dagen in onzekerheid over haar lot. Op maandag 2 juni wordt Joke Otto om kwart over elf 's morgens door haar ontvoerders vrijge laten. Op een donker bospad in de buurt van het Belgi sche plaatsje Genappe wordt zij uit een auto gezet. De ontvoerders zijn nog steeds voortvluchtig. Nu, ruim twee weken later, en nog maar nauwelijks be komen van de schrik zijn Joke Otto en André Ostermann bereid om te vertellen over hun schrikaanjagende beleve nissen. Opening op maandag 30 juni VLISSINGEN - In hotel Britannia te Vlissingen wordt van 30 juni tot en met 6 juli de eerste beeldende kunst beurs in Zeeland gehouden, welke beurs geopend zal worden door mr J. P. Boersma, lid van gedeputeerde sta ten van Zeeland. Aan de beurs nemen tal van kunste naars deel, onder wie zeven van Schouwen-Duiveland. Ad en Tessa Braat uit Zierikzee zijn twee van de Schouwen-Duivelandse deel nemers aan de eerste Zeeuwse beurs voor beeldende kunst in Vlissingen. Joke Otto kan nog maar nauwe lijks bevatten wat haar is overkomen. „Ik ben maar een gewoon mens. Ik ben niet rijk of beroemd, dus je staat er nooit bij stil dat zoiets kan gebeu ren. Op het moment, dat die kerels de kamer binnenkwamen, wist ik niet wat me overkwam", vertelt zij diep zuchtend. Na twee weken ondergedo ken te zijn geweest in een huis in Kijkduin, om tot zichzelf te komen en de pers te mijden, zitten Joke Otto en André Ostermann weer in diezelfde huiskamer waar alles begon. ,,Ik had aanvankelijk niet door, dat het iets met de bank te maken had", legt Joke Otto uit. André Ostermann dacht wel meteen aan zijn werk. ,,Ik besloot de richtlijnen van de bank op te volgen en alles te doen wat die mannen vroe gen. Ons leven stond op dat moment op het spel en dan kun je niets anders dan meewerken", argumenteert hij. Blinderen In de eerste minuten, dat de vier Italiaanse overvallers binnen zijn blinderen zij de ramen en vragen zij de bewoners of zij mogelijk nog be zoek verwachten. ,,Ze wilden weten of ik de sleutels van de kluis had en hoe de alarminstallatie van de bank werkte. Ze hadden kennelijk geen vastomlijnd plan, want boven werd overlegd wat er verder moest gebeu ren", aldus Ostermann. Het geld wat die avond nog in de bank aanwezig is, vinden de overval lers niet genoeg. Daarom besluiten zij te wachten tot vrijdagmorgen. De geldtransportauto voert dan immers nieuwe voorraad aan. André Oster mann legt met drie mannen de route af, die de volgende dag afgelegd moet worden, wanneer hij het geld eenmaal heeft opgehaald. De vierde man blijft bij Joke Otto om haar te bewaken. Omstreeks half drie vrij dagnacht wordt Joke Otto geblind doekt en door drie mannen naar Am sterdam gebracht. Een van de ont voerders blijft bij haar achter^ De twee anderen komen terug naar Spij- kenisse. André Ostermann krijgt een portofoon, waardoor hij instructies ontvangt en hij wordt alleen gelaten. ,,Op dat moment moest ik de moei lijkste beslissing van mijn leven ne men. Zij hadden gezegd, dat ik de po litie niet mocht waarschuwen. Als ik ook maar een schijnbeweging in die richting zou maken, zouden zij Joke doodschieten. Ik heb toen eerst een goede vriend gebeld. Hij raadde me aan toch de politie te bellen", vertelt André Ostermann. ,,Mijn vriend leg de me uit, dat mijn superieuren van de bank best eens zouden kunnen denken, dat ikzelf iets met het geheel te maken zou kunnen hebben als er zoveel geld verdween. Hij constateer de dat ik zoiets nooit alleen af zou kunnen". Met de overvallers wordt af gesproken, dat Joke Otto oen half uur na de overdracht van het geld wordt vrijgelaten. Inmiddels cirkelt er ech ter een helicopter van de politie bo ven Rotterdam en worden de overval lers nauwlettend in de gaten gehouden. Of die aanwezigheid de re den is geweest waarom Joke Otto niet volgens de afspraak wordt vrijgela ten, wil André Ostermann niet zeg gen. ,,Ik heb me wel geërgerd aan de berichtgeving in de kranten, waarin dit werd gesuggereerd. Daaruit kon worden opgemaakt, dat ik de politie inschakelde en ik er rekening mee hield, dat de ontvoerders nog nader contact zouden opnemen". Opgewonden Volgens Joke Otto zijn de ontvoer ders, nadat zij eenmaal in de flat in Amsterdam zijn, opgewonden over het feit, dat zij door de politie achter na worden gezeten. ,,Ze hadden het over een helikopter en dat er veel po litie op de been was. Ze waren echt in hun nopjes over de vele 'belangstel ling', die door hun doen en laten aan de dag werd gelegd", herinnert Joke Otto zich. De 28 jarige inwoonster van Spij- kenisse zegt, dat zij door de ontvoer ders goed is behandeld. Hun gedrag wordt wel beïnvloed door de niepw- berichten op radio en televisie, die zij constant volgen. ,,Ik lag in een ka mertje geboeid en geblinddoekt op bed, maar kon wel de radio of de tele visie horen. Zo hoorde ik met hen, dat er overal in Amsterdam werd ge zocht", vervolgt Joke Otto. De ont voerders kopen kranten en lezen die aan Joke Otto voor. Een van de vier Italianen spreekt vrij goed Neder lands. ,,Het ergste was nog wel, dat zij steeds beloofden dat ik zou wor den vrijgelaten. Steeds was dat 'van middag' of 'morgen' en steeds werd het uitgesteld". Volgens de ontvoerde vrouw gaan .de mannen enkele keren de flat uit om boodschappen te doen. „Soms wa- re*i zij he^J^^fpig en hadden zij ken nelijk met mij te doen. Ze zeiden dan: Je bent onze gast. Je kunt krijgen wat je hebben wilt. Ik had evenwel het gevoel, dat ze mij in een goede conditie wilden houden, omdat ze mij nog ergens voor nodig hadden. Ik moest zeggen wat ik wilde eten en omdat ik door de blinddoek mijn evenwichtsgevoel was kwijtgeraakt lieten zij mij af en toe over de gang lo pen", vertelt Joke Otto verder, terwijl zij lekker ontspannen onderuit zakt in de hoek van een grote driezits bank. Uit gesprekken met de Neder lands sprekende ontvoerder houdt Joke Otto de indruk over, dat het de mannen niet om het geld te doen is, maar dat zij genieten van de sensatie. ,,Ze waren helemaal niet blij, toen zij met al dat geld binnenkwamen. Ze zeiden, dat zij een kick kregen van al de belangstelling die er voor de zaak was. Ze waren er trots op en zeiden, dat het hun stijl van leven was". Kust veilig' De beslissing uit Amsterdam te vertrekken wordt volgens Joke Otto zondagavond door de ontvoerders ge nomen. „Plotseling werd in de nieuwberichten op de radio niets meer over de ontvoering gezegd en zij dachten daardoor erg optimistisch dat de kust veilig was". Met de ogen dichtgeplakt met pleisters en een ge blindeerde bril op wordt Joke Otto op een bospad uit de auto gezet. „Ze haalden de pleisters van mijn ogen. Ik mocht niet omkijken. Ze stopten geld in mijn zakken voor een taxi. Toen ik daar stond dacht ik: nu schieten ze me dood. Ik moest op een afgezaagde boomstronk gaan zitten en een kwartier wachten. Maar ik hoorde geen auto wegrijden. Toen ik eenmaal de handen voor mijn gezicht durfde weg te halen om te kijken, ben ik vreselijk gaan huilen". Joke Otto loopt naar de weg en wordt daar door een passerende automobilist meegenomen. Hij levert haar bij het dichtstbijzijnde politiebureau af. Jo ke Otto en André Ostermann begrij pen nog steeds niet, waarom juist zij door de overvallers zijn uitgekozen. De 28-jarige Rotterdamse vrouw M.O. die met haar vriend door de po litie is aangehouden en die ervan wordt verdacht, dat zij inlichtingen aan haar ontvoerders heeft ver strekt, heeft bij de Verenigde Spaar bank gewerkt, maar Ostermann kent haar nauwelijks. Hij vermoedt, dat de overvallers een druk kantoor heb ben uitgezocht en dat zij hem naar huis volgden. Joke Otto en André Ostermann hebben de gebeurtenissen redelijk goed verwerkt. Uit voorzorg worden zij begeleid door twee psychologen van het traumacentrum in Arnhem. „Onze gedachten worden nog steeds door de ontvoering beheerst^ We kun- nen nergens over praten. Er over pra ten lucht evenwel ook weer op", aldus André Ostermann. Vooral Joke Otto is bang ooit nog eens met haar ont voerders geconfronteerd te worden. „Als ze gepakt worden en er een ver oordeling volgt, komen zij toch ooit weer vrij. Ik hoop niet, dat zij ons dan weer komen opzoeken", filoso feert zij. De enorme belangstelling, die het tweetal ontving, deed ze veel goed. „Ik heb al die tijd alles alleen moeten doen. Als je dan achteraf merkt, dat er zoveel, vaak volslagen onbekende mensen fjn, die je brieven hebben geschreven en met je mee heb ben geleefd, besef je, dat je toch niet alleen staat", onderkent zij. PETER WIJNEN JOHAN BERREVOETS JR De beurs zal bestaan uit een grote verkooptentoonstelling van heden daagse beeldende kunst en een pre sentatie van een aantal galeries en andere tentoonstellingsruimten voor beeldende kunst in Zeeland. Het doel is drieledig: de aandacht van het pu bliek vestigen op het werk van de Zeeuwse kunstenaars, op galeries en op subsidiemogelijkheden bij aan koop van -beeldende kunst. Traditioneel Ongeveer vijftig kunstenaars uit de hele provincie doen aan de beurs mee. De Schouwen-Duivelanders zijn: W. J. SCHARENDIJKE - Sportvereni- ging ZSC te Scharendijke organi seert voor zaterdag 5 juli een rom melmarkt met bazar. Dit evenement zal plaatsvinden op het parkeerter rein van het sportcomplex aan de El- kerzeeseweg. Het hele gebeuren vangt aan om 9.30 uur. Op de rommelmarkt worden niet alleen allerhande gebruikte spullen te koop aangeboden, maar ook nog bijna nieuwe, in diverse kraampjes. Van kleding tot meubels, van boeken tot electrische apparatuur. De twee ophaalronden waren zeer succesvol. De unieke en waardevolle voorwer pen worden bij opbod verkocht. Bazar De bazar bestaat uit een keur van spelen en spelletjes, met het rad van avontuur, een schiettent, sjoelen en het populaire dartspel. Voor de kin deren is er een grabbelton, kinderrad en ballen gooien. De bekende spiraal van Willem Ruis is ook voor deze ge legenheid geconstrueerd. Verder kun nen eetlustigen terecht bij de barbe cue en de dorstigen kunnen op het terras terecht. In een kinder-kraam kunnen kinderen worden bezig ge houden zodat de ouders gezellig kun nen rondneuzen. ZIERIKZEE Mede-organisator van de avondvierdaagse te Zierikzee, C. B. had tijdens de slotavond kenne lijk wat haast en nam met zijn auto omstreeks 21.00 uur de bocht in de Emil Sandströmweg te ruim. Tbge- moet kwam de auto van P. v. d. H. uit Noordgouwe, die een aanrijding niet meer kon vermijden. Zware materië le schade was het gevolg, beide auto's aan de linker zijde. ZIERIKZEE - Twee dames, de één op een brommer de andere in een auto, ontmoetten elkaar donderdag ochtend op het kruispunt Heuvcls- weg/Lange Blokweg. waarna een aanrijding volgde. I. 't H.-H. uit Brouwershaven reed over de Heuvels- weg en wilde rechtsaf naar Zierikzee. Op het rijwielpad reed B. B. uit Scha rendijke met haar brommer. De auto mobiliste zag de brommer in het ge heel niet en dat was de oorzaak van de aanrijding. Beide voertuigen lie pen materiële schade op. van Anraad-Zierikzee, Ad en Tessa Braat-Zierikzee, Marinus van Dijke- Burgh-Haamstede, Jon van de Riet- Zierikzee en Gust Romijn-Dreischor. Er is traditioneel werk te zien, maar ook kunst, waar bij wijze van spre ken de spetters vanaf vliegen. Er zijn schilderijen en tekeningen, maar ook grafiek, fotografie, textiel, beelden en keramiek. Subsidie Particulieren die in Zeeland heden daagse beeldende kunst kopen, zijn goed af: de provincie verleent een ex tra subsidie van 20% van de verkoop prijs tot een maximum van 1:000, per aankoop. Voor kunstenaars uit Vlissingen en Middelburg doen deze gemeenten daar nogeens 25% bij tot een maximum van 500,—. Kopen op afbetaling kan ook, en wel zonder rente. Bedrijven in Zeeland kunnen aan spraak maken op een subsidie van 50% tot een maximum van 5000,— per aankoop. Tijdens de beurs wordt een pro gramma uitgevoerd van kleine pro- dukties op het gebied van theater, muziek en literatuur. Hotel Britannia springt op de beurs in door het sa menstellen van een 'kunstmenu'. RENESSE - De uit Duitsland af komstige H. P. zette donderdag bij het Zeepaardje even zijn tas op de grond om af te rekenen, en toen hij dat gedaan had was zijn tas verdwe nen. In de tas een fotocamera met di verse lenzen, ter waarde van DM 2500,-. RENESSE - De badplaats moet het sinds donderdag met één Duitse gast minder doen: W. S. is kwaad naar huis gegaan. Hij zag z'n vakantie in Renessc niet meer zitten, nadat zijn auto werd opengebroken op de Rampweg. Uit de wagen verdween de twee dagen oude stereo radio-casset terecorder, een jack en een verrekij ker, terwijl er tevens schade aan het portierslot werd toegebracht. De man ging naar huis. ondanks dat hij z'n pension nog voor tien dagen vooruit had betaald. Op het parkeerterrein aan de Schcl- destraat te Zierikzee werd de radio- cassetterecorder van G. K. eveneens uit Duitsland, gestolen uit zijn auto. DREISCHOR - Weer eens wat an ders dan een aanrijding: donderdag vond er in Dreischor een aanrólling plaats. In de Daniël Ockerscstraat was een vrachtwagenchauffeur van aannemersbedrijf M. uit Weert een zes meter lange schaftkeet aan het lossen. Kennelijk liep een en ander uit de hand: de keet ging zelfstandig aan de rol. Op zijn weg werd een tuin hek vernield, een dakgoot en de zijge vel van pand nr 12 werd 20 cm opzij gezet. Tben stond de keet stil. De wo ning is van M. V., er werd niemand gewond. Op een bospad bij het Belgische plaatsje Genappe werd Joke Otte uit zij niets meer kon horen van de wegrazende auto. vooraleer zij mocht de auto gezet. Ze moest op een boomstronk gaan zitten en wachten tot opstaan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 6